30 miljoen Chinezen worden eenvoudig gedeporteerd Zuidafrikaans rassenprobleem leidt tot merkwaardigste dingen Papoea-waarnemers in V.N.-debat Nw.-Guinea Kunstmaan moet gordel om aarde onderzoeken Bezoek aan gewonde es! „HEILIG VIJFJARENPLAN" GEOFFERD AAN HONGER KLM wil graag terug naar Djakarta Erhardt naar V.S. De Gaulle's verkiezingsplan roept ernstige kritiek op Koningin bezocht Schiedam Japan flirt met Europese Zes EEG-commissie landbouwbeleid vertraagd Incidenten in Zuid-Rhodesië Stukjes wit in een rechtbankverslag DE POST IN CIJFERS zij Naar platteland om voedsel te verbouwen Afgestemd op het hedendaagse verkeer Parlement niet enthousiast..... Loethoeli mag niet naar eigen boerderij 'AMX TAILLEUR inLEXI-TIMC JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Nog vele jaren hinder van stralingsbron EEG-ministers van Sociale Zaken bijeen Jaar geëist tegen verkeerspiraat Leibbrands superieur ontkent bevel tot executie Moeders gesneuvelde Amerikaanse militairen in Brabant en Limburg SKYBOLTWIL NIET BEST BEURS VAN AMSTERDAM Olies gangmakers DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 len, ■den sche tent n te Een rCOSt t U lues ques ANDORRA tuks doos tuks doos 1.25 2.50 (Eigen buitenlandse dienst) 1 De situatie in rood-China wordt er niet heter op. integendeel, de landbouwca- tastrofe doet zich met de dag scherper gevoelen, de hongersnood neemt toe en miljoenen Chinezen zijn tedoemd een le ven te leiden dat in onze Europese ogen beslist ondraaglijk is. De toenemende landbouwnood heeft de machthebbers in Peking, volstrekt on gevoelig voor alle menselijke waardig heid, geïnspireerd tot een massaal de portatieplan dat in zyn nuchtere zake lijkheid zó weerzinwekkend wreed is dat men zich nauwelijks kan voorstellen dat de miljoenen mensen die erdoor getroffen worden zich opnieuw zonder in fel verzet te komen als mak vee laten versjouwen. Het plan heet Praktische doorvoering van uitzonderingsmaatregelen ter over winning van agrarische economische moeilijkheden.,, Hoe praktisch Peking dat aanpakt is te zien op en rond de stations van grote steden, waar duizen den Chinezen hun sc.hamele bezittingen in bundels bij zich, in de open lucht kamperen, wachtend op de lange trei nen die hen naar het platteland zullen brengen. Dertig miljoen Chinezen worden zo uit de steden weggehaald en naar streken ver in het binnenland gebracht, waar zij boer zulle moeten worden. Of ze nu bakker slager, kleermaker of wat ook zijn, het bewind in de hoofdstad heeft hen nu bestempeld als boeren. Ze hebben een briefje gekregen waarin, kort en bondig, het bevel gegeven werd dat zij met hun hele gezin op die en die dag ,zo laat, per trein naar daar en daar worden overgebracht. Uit. Sjanghai verliest op die manier twee miljoen van zijn inwoners .Ze hebben voor het merendeel in de fabrieken ge werkt. En een heel groot deel van hen is jaren geleden op dezelfde wijze van het platteland naar de stad getranspor teerd. .Vant toen decreteerde Peking dat China een industrieland zou worden. Er moesten fabrieken komen, en in die fa brieken moesten arbeiders zijn. Van de tientallen miljoenen boeren die China telde werd eenvoudig een aantal aangewezen om in de fabrieken te gaan werken Alles moesten ze. achterlaten en Mao tse Toeng bracht hen in een hen volkomen vreemde omgeving, waar ze hen volstrekt vreemd werk moesten gaan doen. Nu moeten ze terug. Want Peking heeft ingezien dat zijn politiek verkeerd geweest is. Bovendien heeft de Sovjet- Unie China in de steek gelaten. De industrialisatie wordt afgeremd en nu gaat de landbouw weer voor. Want China's volk moet eten, niet omdat de machthebbers in Peking van mense lijkheid of medelijden overlopen, maar omdat een van honger stervend volk geen natie opbouwen kan zoals het rode bewind zich die droomt. En daarom moeten de vroegere boeren weer terug, de fabrieken in de steek laten en weer boer worden. Terug.... dat wil niet zeggen: naar hun vroegere gebied. Dat past niet in de praktische doorvoering". De miljoenen gaan naar onontgonnen gebied en naar streken die al vele jaren terug bebouwd werden maar die na de industrialisatiekoorts die Peking greep in de steek gelaten werden. Ze moeten weer geploegd en bebouwd worden. Daarvoor zijn miljoenen handen nodig, tientallen miljoenen. En daarover kan Peking beschikken. Ze komen, die han den, want de regering decreteert en de Chinese onderdaan gaat. In de streken waar de opgetrommel de miljoenen, als een grote, geduldige kudde vee eenvoudig daarheen vervoerd, zullen moeten werken zijn geen hui zen voor hen. Er is geen enkele accom modatie. Er is slechts het wijde, lege Chinese land, waar voedsel moet groeien. Men kan zich voorstellen onder welke erbarmelijke omstandigheden men daar zal moeten leven, vooral in de eerste jaren. De gedeporteerden waren in de steden (Advertentie) De Nieuw-Guinearaadsleden Jouwe, Womsimor, Kaisiepo en Tanggahma zui len naar thans vaststaat de beraadsla gingen over de Nederlands-Indonesiscne resolutie inzake Nieuw-Guinea in de ai- gemene vergadering van de V.N. namens het Papoeavolk gaan bijwonen. Zij zijn hiervoor uitgekozen door de leden van de Nieuw-Guinearaad. De vier Papoealeiders zullen maandag uit Biak vertrekken. De Papoea's maken de reis op kosten van de Nederlandse regering. Ze hebben de uitdrukkelijke wens te kennen gege ven niet op te treden als adviseurs van de Nederlandse delegatie bij de V.N Zij willen geheel zelfstandig de reacties van de andere vertegenwoordigingen pei len. De belangstelling gaat vooral uit naar de houding van Amerika, Austra lië en een aantal Afrikaanse landen. Regeling In Hollandia is gisteren het schema voor de repatriëring van ambtenaren bekendgemaakt. Per vliegtuig en per schip zullen in de eerste weken van oktober ongeveer 1400 ambtenaren naar Nederland gaan. Over het vertrek van de „maatschap pelijke Nederlanders" zullen binnenkort ook regelingen bekendgemaakt worden. De vijf Papoea-studenten die aanzeg ging hebben gekregen naar Nieuw-Guinea terug te keren, mogen desnoods op wat uitstel rekenen. Ze zouden, zoals men weet morgen, zaterdag, moeten vertrek- De Westduitse minister van economi- nii n Ludwig Erhardt, is gisteren vei"trokken voor een zeven- w? 7e^0ek aan de Verenigde Staten, rio aan de zittingen van 5ank en het internationale nrocii *0 Jonds staan besprekingen met Siac rvn Kennedy en de ministers Dou- ('lnan«ën), Dean Rusk (bui- Sn) cn Luther Hodges 'handel) op Erhardts programma. (Advertentie) ken. Enkele dagen respijt wil Den Haag hen overigens wel geven. Maar het moet dan wel bij enige dagen blijven.... Nog niet besproken Voor zijn vertrek van Schiphol naar de IATA-conferentie in Dublin heeft de president-directeur van de KLM, drs. E. H. van der Beugel, tegengesproken, dat dr. E. van Konijnenburg, onderdirecteur van de dienst buitenlandse samenwer king, reeds thans in Dublin met Indone sische gedelegeerden een eerste contact zou hebben opgenomen over het herstel van de vroegere KLM-lijn op Djakarta. Een desbetreffend gerucht deed op Schip hol de ronde. Dr. Van Konijnenburg be hoorde tot de groep-Rijkens. Wel beaamde de heer Van der Beugel dat de KLM gaarne naar Djakarta zal terugkeren. Het zou zeker voor een tus senlanding op de lijn Amsterdam-Sydney in aanmerking komen. „Maar wij kunnen over landingsrech ten in Djakarta pas gaan spreken wan neer de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië hervat worden", besloot hij. niet te veel. Van overbevolking was geen sprake. De bedrijven waar zij werkten kampten niet met overbezetting. Er was werk voor alle handen. Nu er miljoenen mensen gedeporteerd worden, raken tientallen fabrieken zonder mensen. Voor het regime in Peking is dat op dit mo ment van geen belang. De landbouw gaat nu weer voor, de industrialisatie is van latere zorg. Dicht dus met die fabrieken- Een aantal gegevens over deze nieuwe maatregel is uit -vanuit communistisch standpunt- onverdachte bron afkomstig. Een correspondent van het Joegoslavisch persbureau Tan jug die zich verheugt in 'grote bewegingsvrijheid, heeft zich vol ledig op de hoogte gesteld van wat er gebeurt. De oplossing van het gigantische a- grarische probleem, dat China daadwer kelijk naar de keel grijpt, gaat ten koste van een hele reeks objecten van het lopend vijfjarenplan. Vijfjarenplannen zijn in de rode landen heilig. Maar een heel stuk van dit heiligdom wordt dom weg geofferd voor de oplossing van het landbouwvraagsruk. Wachten op vervoer naar onbekend en leeg gebied Talryke fabrieken, vaak in vol bedryf, zijn daarom nu volkomen stil gezet. Hun schoorstenen roken niet meer en de poorten zijn dicht. Alle arbeiders zijn op de trein gezet en moeten zich weer over de vruchtbare Chinese aarde bui gen. Géén ijzer, geen gereedschappen, geen machines en geen massagoederen meer. Maar het voedsel, voor de hongerende miljoenen, omdat honger de enige aan leiding kan zijn tot een grootscheepse opstand tegen het regime. Hongerende mensen zijn een gevaar voor dictato riale machthebbers. Voedsel betekent: gehoorzaamheid Verscheidene Franse politici hebben gisteren te kennen gegeven dat zij tegen het plan van president Charles de Gaul le zijn om het staatshoofd direct door het volk te laten kiezen. Zij waren bijzonder slecht te spreken over zijn aankondiging dat hieraan goedkeuring moest worden gehecht door een nationale volksstemming in plaats van door het parlement. De socialistische leider en voormalige premier Guy Mollet noemde het plan „ondenkbaar en ontoelaatbaar". De socialisten, radicaal-socialisten, de volksrepublikeinen (M.R.P.) en de onafhankelijken zouden erover denken het parlement een alternatief plan inzake een grondwetswijziging voor te leggen, op grond waarvan de respectie ve regeringen automatisch aan de macht zouden blijven tijdens de zittingsperiode van het parlement en het parlement automatisch zou worden ontbonden in dien de regering door een stemming in het parlement ten val zou worden ge bracht. Men was om twee redenen niet met het plan van De Gaulle ingenomen: De Franse parlementsleden, die van mening zijn dat de president reeds over te veel macht beschikt, denken dat de verkiezing van een president door een directe volksstemming in nog grotere mate afbreuk zal doen aan de positie van het parlement. Vele politici menen dat De Gaulle niet conform de grondwet optreedt in dien hij door een volksstemming een grondwetswijziging tot stand wil bren gen en het parlement hierbij links laat liggen. Koningin Juliana heeft gisteren naar laatste officiële bezoek aan een Neder landse gemeente gebracht. Het ligt in het voornemen van de Koningin in de toekomst slechts wat in hoftermen heet „werkbezoeken" af te leggen. Schiedam het doel van het bezoek van de vorstin genoot dus gisteren de eer voor het laatst officieel bezocht te worden door de ko ningin. een eer die overigens een toeval is. Dit bezoek had eerder plaats zullen heb ben n.m. in 1953, maar de watersnood ramp van dat jaar maakte 't de koningin onmogelijk haar voorgenomen bezoek te brengen. Gisteren loste zij haar aan de Schiedammers gedane belofte in Om half elf arriveerde Koningin Juliana aan de rand der gemeente, terwijl luid alle kerkklokken in Schiedam beierden. De koningin werd verwelkomd door bur gemeester J.W. Peek en mr. .1. Klaasesz. commissaris der Koningin in Zuid-Holland Onder meer werd op deze dag een be zoek gebracht aan het Stedelijk Museum. Nobelprijswinnaar voor de vrede Al- bert Loethoeli heeft van een Europeaan een boerderij met 40 hectare grond ge kocht in Zwaziland. Hij kan het bedrijf niet persoonlijk leiden omdat de rege ring van de republiek Zuid-Afrika hem geen toestemming verleent om de gren zen van het district Stanger in Zoeloe- land te overschrijden. Loethoeli bezit daar enkele suikerrietplantages en een kleine winkel. Zijn echtgenote reist re gelmatig naar de nieuwe bezitting om toezicht uit te oefenen op de werkzaam heden. De ontevredenheid over De Gaulles plan bleef beperkt tot de beroepspolitici en werd kennelijk niet gedeeld door de rest van het volk. In het algemeen wordt verwacht dat een meerderheid van stem men ten gunste van het plan van De Gaulle zal worden uitgebracht. (Advertentie) elke zaterdagavond 18.30 'Z v v, op Radio Veronica 1 Luister dus om half zeven Japan wil 'n vriendschappelijke en nau we samenwerking met de Euromarkt op bouwen heeft minister van buitenlands® zaken Masajosji Ohira gisteren te Tokio gezegd. Minister Ohira sprak de hoop uit dat de Europese zes bij het opstellen van hun gemeenschappelijke politiek van een vooruitziende blik zouden getuigen en zich bewust zouden zijn van hun ver antwoordelijkheid tegenover de gehele vrije wereld. Hij achtte een en ander van essentieel belang voor de ontwikke ling en uitbreiding van de internatio nale economie. Japans export naar de landen van de Europese economische gemeenschap be droeg over 1961 slechts 4.8 procent van 's lands totale uitvoer. De import van de Europese zes besloeg in dat jaar 5.8 procent van de totale inkomende stroom. Minister Ohira zei te hopen dat de handelsbetrekkingen tussen zijn land en de E.E.G. in belangrijke mate zouden worden verruimd. (Advertentie) DE BETERE VIRGINIA De E.E.G.-commissie heeft bevestigd dat de E.E.G.-landbouwpolitiek ten aan zien van zuivelprodukten, rundvlees en rijst en ook de toepassing van de kartel- politiek vertraging dreigt te ondervin den. doordat de E.E.G.-ministers niet voldoende geld voor het aantrekken van het benodigde personeel beschikbaar hebben willen stellen. In antwoord op een schriftelijke vraag van twee Nederlandse afgevaardigden in het Europese parlement, mr. F. G. van Dijk (V.V.D.) en M. M. A. A. Jans sen (K.V.P.) heeft de commissie zich aangesloten bij de waarschuwing die dr. S. L. Mansholt, de (Nederlandse) vice- voorzitter van de commissie in de E.E. G.-ministerraad reeds had laten horen toen deze personeelskwestie aan de orde was. „De commissie is van oordeel", al dus het antwoord, „dat zij dit standpunt, ondanks alle pogingen om betreurens waardige vertragingen te vermijden, te zijner tijd zal moeten bevestigen". „Ook wat het beleid inzake mededingingsre gelingen betreft, zal de commissie zich genoopt zien. bepaalde werkzaamheden uit te stellen". Het Amerikaans bureau voor de ruim tevaart is van plan voor het eind van dit jaar een kunstmaan te lanceren wel ke de stralingsgordel moet onderzoeken welke om de aarde is gevormd door de op grote hoogte ontketende kernexplo sie boven het eiland Johnston op 9 juli. Over dit onderzoek zullen mededelin gen worden gedaan aan de „wetenschap pelijke wereldgemeenschap". Sommige leden daarvan hebben de Verenigde Sta ten een ingreep in de naaste omgeving van de aarde verweten. De satelliet krijgt een sterk elliptische baan, met een omlooptijd van 5 uur. Het bure-au voor ruimtevaart hoopt tenmin ste 60 dagen profijt van deze kunstmaan te kunnen trekken. Deskundigen hebben verondersteld dat de ontploffing die op meer dan 300 kilometer hoogte boven het eiland John ston was ontketend, verhoogde elektro nenintensiteit ten gevolge zou hebben. Thans wordt verwacht dat de nieuwe gordel nog vele jaren zal bestaan. Ge laden partikels in die gordel hebben on beschermde zonnecellen van drie weten schappelijke kunstmanen dusdanig be schadigd dat de uitzendingen uitvielen. De Verbindingssatelliet Telstar, waar van de zonnecellen besche-rmd zijn, is tot dusverre onberoerd gebleven door de straling. Uiteraard krijgt de kunst maan. waarmee het onderzoek zal wor den verricht, eveneens beschermde zon necellen. Die bescherming bestaat uit een glaslaag. De schattingen die de deskundigen tot op heden hebben gemaakt wat betreft de intensiteit en levensduur van de nieuwe gordel, zijn gebaseerd op gege vens verkregen van Telstar. Het bureau voor ruimtevaart zegt dat de nieuwe stralingsgordel niet van in vloed zal zyn op de zesbaansreis welke men op 28 september de astronaut Wal ter M. Schirra hoopt te laten maken. Zyn baan zal grotendeels aanzienlijk la ger liggen dan de nieuwe gordel. In Den Haag vergaderden de ministers van sociale zaken uit de zes E.E.G.-lan den voor een informele algemene ge- dachtenwisseling over de sociale poli tiek. Op uitnodiging van minister G. M. J. Veldkamp zijn de Belgische minister Servais. de Luxemburgse minister Col ling. de Franse minister Granval, de Duitse minister Blank en de Italiaanse minister Bertinelli voor dit overleg naar Den Haag gekomen. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gisteren tegen de 22-jarige Amsterdamse steward van een scheepvaartmaatschappij Rudolf H., die op tweede pinksterdag in Haarlem een aantal aanrijdingen had veroorzaakt, waarby een aantal personen min of meer zwaar gewond werden, een gevangenis straf van een jaar en intrekking van het rijbewijs gedurende drie jaar geëist. Dg steward zou de ongelukken onder in vloed van drank hebben veroorzaakt. Hij zou o.a. op de Buitenrustlaan in Haarlem op de linkerhelft van de weg hebben gereden en hierbij in botsing met een uit de tegenovergestelde rich ting cederende scooter zijn gekomen. De bestuurder en" diens zuster, die op de duo zat, werden op straat geslingerd en liepen een hersenschudding en een gebroken arm op. De steward trok zich van het ongeval niets aan en reed de Schipholweg op. Een politieagent, die het "verkeer regelde, moest opzif -sprin gen om niet aangereden te worden. Op de Schipholweg werd nog een bromfiets aangereden, waardoor *iï 17-jarige bfctfn- fietser en een jongen en een meisje, die achterop zaten, wonden aan armen en benen opliepen. De rit van de steward eindigde tegen een lichtmast. Bij deze botsing liep hij een hoofdwond op. Gelet op het gunstige verleden van de steward vroeg de raadsman de verdach te onmiddellijk in vrijheid te stellen, hetgeen de rechtbank weigerde. De uit spraak volgt op donderdag 27 septem ber. (Advertentie) In Zuid-Rhodesië hebben zich gisteren verschillende incidenten voorgedaan. Zo werd door het raam van het huis van een politieman een neger een bom geworpen. Vrouw en kind van de politie man liepen brandwonden op en moesten naar het ziekenhuis gebracht worden. Verder werd er op verschillende plaat sen brand ge6ticht. Diverse hoofdwegen en spoorlijnen werden geblokkeerd. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Donderdag werd in Zuid-Rhodesië de dag herdacht dat de eerste blanke kolo nisten onder leiding van Cecil Rhodes in Salisbury aankwamen. Dit gebeurde in 1890. PARADISO 22ct ALVATORf 27 ct CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks In het proces tegen de Duitser Kurt Leibbrand, die terecht staat op beschul diging verantwoordelijk te zijn geweest voor het neerschieten van 26 Italianen tijdens de laatste dagen van de oorlog, is gisteren door de Oostenrijkse kolonel Paul Derneech, die indertijd de supe rieur van Leibbrand was, ontkend dat hij Leibbrand ooit zou hebben bevolen de Italianen te executeren. De verdediging van Leibbrand was er in eerste instantie op gebaseerd dat hij bevelen van Dernesch doorgaf. Een publikatie in twee Engelstalige bladen in Jo hannesburg heeft het con flict tussen pers en overheid in Zuid-Afrika in een scherp licht geplaatst. Die twee pu- hlikatics omvatten... blanco- kolomruimte in een recht bankverslag. Zuid-Afrika heeft "iet zo lang geleden een ,,anti-sa- botagewet" gekregen. Deze wet zo schilderde de re gering het destijds af, dien de om communisten te ver hinderen sabotage te ple gen. Volgens die wet mogen kranten geen publikatie doen van verklaringen van personen die „op de lijst gezet" zijn. Dat zijn men sen, die zich niet meer mo gen laten zien op politieke bijeenkomsten, laat staan er het woord voeren. Natuur lijk werd ook hier weer ge zegd, dat het ging om door de communisten beheerste politieke vergaderingen die gericht waren tegen het be lang van staat en volk. Er hebben zich echter di rect twee merkwaardighe den voorgedaan. In de eer ste plaats is bij het publi ceren van een verklaring van een „uitgebannen" per- soon, niet die persoon, maai de krant strafbaar. Verder is opvallend dat de lan ge lijst van „bannelin gen" de namen bevat van mensen die politiek maar één ding gemeen hebben: zij zijn tegen de apartheid. 'Omdat verklaringen van „uitgebannenen" niet mo gen worden gepubliceerd, kwamen er in de twee En gelse kranten witte stukken voor. Het ging om een klei nigheid. De twee beklaag den hadden voor een rech ter een verklaring afgelegd en in het verslag hierover, verscheen dus achter de na men van de beklaagden een blanco stuk. Johannes Balthazar Vos- ter, de minister van justi tie vond het toen blijkbaar zelf ook te dol en bepaalde dat de verklaringen van deze mensen wel mochten wor den gepubliceerd als zij geen betrekking hadden op de politiek en als de verklarin gen niet zouden dienen om bepaalde propaganda te voe ren. Weer was door de rege ring de verantwoordelijkheid geplaatst bij de kranten en niet bij de betrokkenen zelf. Zoals de meeste dingen in Zuid-Afrika, is ook het pers wezen verdeeld in twee groepen. Een Afrikaanse (nationalistische en rege ringsgezinde) en een Engel se (anti-regeringsgezind). De Afrikaanse bladen steunen de regering en be schuldigen de Engelstalige bladen van onredelijkheid en ,,on-Zuidafrikaanse" han delwijze. Maar op één punt zijn de twee persgroepen het met elkaar eens geworden: men moet voorkomen dat er cen suur komt. En om dat te be reiken wist men niets be ters te doen dan het op zetten van een vrijwillige perscode. Het laatste artikel van die code bevat de opmerking, dat hoewel de kranten vrij zijn in hun kritiek, men re kening dient te houden met de ingewikkeldheid van de problemen van de apartheid. De Engelstalige pers is overigens niet ingenomen met deze clausule. Men meent en heeft dit ook duidelijk gezegd dat dit de eerste stap is naar po litieke censuur en in elk geval nu reeds betekent dat veel van de oude vrijheid is verdwenen. Vast staat in elk geval, dat de kans groot is, dat de Engelstalige bladen zich niet aan de beperkingen zullen houden. Als er een conflict komt, zal het dus een strijd tussen de regering en de pers zijn, omdat die in de anti-sabotagewet verant woordelijk is gesteld voor veel dat eigenlijk niet tot de verantwoordelijkheid van de krant hoort. (Van onze Haagse redacteur) Het septembernummer van het perso neelsblad van de P.T.T. P.T.T.-be drijfsbanden is grotendeels gewijd aan de organisatie van het postvervoer. Enige cijfers illustreren de enorme om vang die deze organisatie de laatste ja ren gekregen heeft. Zo lezen wij, dat postrijtuigen het vorig jaar in Neder land 14.800.000 km aflegden, afzonderlij ke treinen 1.500.000 km. Een binnenlands poststuk wordt gemiddeld over een af stand van 111 km vervoerd, een lucht poststuk naar het buitenland legt ge middeld 4800 km af. Ongeveer 380 ex peditiekrachten doen in posttreinen dienst. Het aantal dienstauto's voor postver voer en bestelling is 675, waarvan 76 met een laadvermogen van vier ton of meer. Er zijn 68 postrijtuigen en 24 zelfbewe- gende posttrekkers op de rails. De to tale uitgaven wegens postvervoer bedra gen per jaar ongeveer f 38.000.000. Tachtig moeders van Amerikaanse militairen, die in de laatste maanden van 1944 sneuvelden in Brabant en Lim burg, brengen op initiatief van de Stich ting Bevrijdingsherdenking Eindhoven een negendaags bezoek aan Nederland. Zij zijn woensdag per vliegtuig uit de Verenigde Staten aangekomen en daar na rechtstreeks naar Margraten gereisd, waar de meeste van hun zoons begraven liggen. Het programma voor de moeders, die bij particulieren zijn ondergebracht, ver meldt een ontvangst door het gemeente bestuur van Maastricht, bijwbning van de bevrijdingsviering in de Limburgse hoofdstad en in Eindhoven, een excursie naar de Amerikaanse kerkhoven in Henri-Chapelle en Bastogne in de Ar dennen, een tocht door de „Corridor", zoals in 1944 de uitgestippelde bevrij dingsroute in Noordbrabant in militai re kringen werd aangeduid, een bezoek aan het Rijksmuseum, een ontvangst door het Nederlands Oorlogsgravenco- mté en een trip door Amsterdam. Donderdag 20 september zal het ge zelschap naar de Verenigde Staten van Amerika terugkeren. Gisteren is boven de Amerikaanse ba sis Cape Canaveral voor de derde maal een beproeving van het nieuwe raket wapen „Skybolt" mislukt. Enkele seconden nadat een B-52 bom menwerper het lucht-naar-grondwapen had losgelaten voor een schot op een doel op 1500 kilometer afstand, werd het door een veiligheidsofficier langs radio grafische weg vernietigd omdat het niet juist in zijn baan was gekomen. Het schema voor de ontwikkeling van „Skybolt" wordt door deze mislukkin gen zeer krap, aldus menen deskundi gen. Men had gehoopt het nieuwe wa pen in de loop van 1964 te kunnen inzet ten bij het arsenaal aanvalswapens in de V.S. De echtgenote van generaal Eekhout heeft in het Haagse militaire hospi taal aan de Muzenstraat de 20-jarige dienstplichtige soldaat Jacob Bood uit Nieuw-Vennep opgezocht, die in Nieuw-Guinea gewond is geraakt. De aandelen kon. olie zijn donderdag middag de gangmakers geweest van een betere stemming voor vrijwel alle internationale waarden. Het oliefonds zette in op 144,20. Aanhoudende vraag, speciaal voor buitenlandse rekening deed de prijs oplopen tot 144,60, tegen woensdag als slotprijs 141,90. In het laatste beurskwartier werd er groot in de oliehoek gehandeld. Op een prijs van 145 werd door de arbitrage een post van 3000 stuks uit de markt genomen. De aandelen noteerden bijna een gul den boven pariteit New-York. De stoot tot de vaste tendentie voor de aandelen kon. olie werd gegeven door Wall Street, waar dit fonds woensdag tegen oplopen de koersen uit de markt werd genomen. De plotselinge vaste stemming voor de aandelen, zowel op het Damrak als op de Europese beurzen wordt veroorzaakt door de gedachte, dat het niet uitgeslo ten wordt geacht dat het concern over 1962 met een hoger dividend uit de bus zal komen. Van de vaste tedentie voor de olie waarden profiteerden de Philipsaande- len die op 151,40 ruim een gulden boven het vorig slotniveau noteerden. AKU plus twee punten op 363, terwijl Hoog ovens op 552 (550) werden genoteerd. Met Unilevers wilde het niet zo best vlotten. Dit fonds schommelde rond het slotniveau van gisteren op 129,10. Wal Street ontmoette goede vraag voor de ruimtevaart- en olieaandelen. Men verwacht in Amerika voor de ruimtevaartmaatschappijen in de toe komst grotere regeringsorders. Aan het slot van de markt werden merendeels bescheiden koerswinsten ge registreerd. Van de Ned. hoofdfondsen gingen Kon. Olies er verder omhoog terwijl KLM een kwart dollar avan ceerde. De Westduitse beurzen waren gisteren goed prijshoudend. In een kal me beurs noteerden enkele scheepvaart aandelen boven de vorige slotkoersen. 12-9 33-9 Ned. '59 4>4 100» 8 101% Ned. '61 4'4 100.6 Ned. '47 3Va 90 91 92', 2 Ned. grootboek 1946 92' 2 AKU 360% 362', i Hoogovens 550 554 Philips 150.20 151.35 Unilever 129.25 129.20 Kon. Olie 141,90 144.55 HAL 117 117% Scheepvaart unie 122.50 122»; Amst. Bank 370 374% Ned. Handejm(j. 349 350 Lucas Bols 840 839 Drie Hoefijzers 398 3.99 Mach. Breda 237 Zeeuwse confectie Bijenkorf 855 868 Simons Emb.f. en houth. 137 135 Van Gelders papier 298 300% Heineken 465 470 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 390 390 Kon. Zout 711 710% Nijverdal - Ten Cate 232 233 De Schelde 238% 236 Scholten Foxhol 745 750 Thomassen en Drijver 6821 a 683% Van Vlissingen Katoen 345 345 Vredestein 359 360 Zwanenberg Organon 880 870% NABEURSKOERSEN Telefonisch avond verkeer AKU 364—366 gl: Kon. Olie 144 50 145.50 gl: Philips 150.50—152.00 gl; Uni lever 129.00; Hoogovens

de Stem | 1962 | | pagina 15