AVRO wijkt komend seizoen weinig van oude thema's af Zwart p Wit SUNIL HALEN! I HP PERQ FOUTEN! UW HAAR EEN TINT LICHTER RYNBENDE'S NIEUW Minter en Hinter en het fluwelen ventje lllpeutllefon Is odium „de kletsradw nog steeds van krach ^lot^ezec^d Stuntgolfer Paul Hahn is bang van eigen dodenslag Luister naar Ki&f v&tg&tw heerlijke bessenjenever Belgen krijgen kern-stroom 1 NOGMAALS KERKRADE Radioprogramma s Televisieprogramma 's maakt Martin Mons POLY-CLAIR THUIS ZELF DOEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Ook de AVRO is gisteren tijdens een persconferentie naar voren ge komen met de programmaplannen voor het nieuwe seizoen. Bepaald ingrijpende veranderingen vallen er niet in te onderkennen en aan het vaste programmabeleid van de laatste jaren verandert er slechts wei nig. Het merendeel der gewaardeerde rubrieken zal worden voortge zet en slechts hier en daar constateren wij een invloed van de wijzi gingen, welke mede zijn beïnvloed door de steeds weer wisselende luister- en kijkgewoonten van ons volk. jQe uitbreiding van de tv-zendtyd heeft iets meer armslag gegeven, welke o.m. zal worden benut voor een uit' breiding van het aantal actuele en do cumentaire programma's. Pierre Jans sen bereidt samen met Leen Timp een serie voor, getiteld „Het onbewoonde eiland", dat op de zondagavond zal worden uitgezonden. De bedoeling is te laten zien dat een kunstwerk vaak een onbekend en onbewoond gebied is. Pas als men er zich mee gaat bezighouden ontmoet men er de mens in. In toe voeging daarop, zal Pierre Janssen on der de titel „Kyk eens mensen", enige documentaires verzorgen. Verder zullen Con Nicolai en Willem Duys resp. om de maand hun ru brieken „Kunstmozaïek" en „Muziek- mozaïek" verzorgen. In plaats van „De kring" komt een serie „Literaire ont moetingen" onder leiding van H. A. Gomperts. Nieuw is de serie „Rondo Sinfonico", welke op de woensdagavon den een kennismaking met de elf sym fonie-orkesten bevat. Het amusement is voornamelijk ge concentreerd op het weekeinde: vrij dagavond het programma „Music Hall" en op de zaterdagavonden een familieprogramma getiteld „Sterren en streken", dat vanuit diverse steden (Sittard, Groningen, Deventer en Nij megen) zal worden gerelayeerd. De serie „Domino" is verplaatst naar de zondagavond en het literaire spel „Hou je aan je woord" krijgt een plaats op dinsdag. Het programma dat de AVRO op zaterdagmiddag heeft geprojecteerd is speciaal ingesteld op de actualiteit, waarin o.m. aandacht geschonken H. A. Gomperts zal de serie „Literaire ontmoetingen" leiden, die in plaats van „De kring" komt. Heeft U al een potlood van Soekar- no gekregen? Hij deelt die nuttige din gen over de hele wereld uitom de bevrijding van West Irian te vieren. Tenslotte is een diplomatieke overwin ning van dit formaat de uitreiking van een cadeautje wel waard. In Djakarta zijn er vele duizenden gemaakt. Ze zijn bedrukt met het merk „West Irian en in vier talen heeft men er overwinningsleuzen op aangebracht, under die vier talen, het zij even ver meld, is niet de Nederlandse. De hele wereld, hebben ze ter gele genheid van de potlodenactie in Dja karta triomfantelijk gezegd, zal weten oat West Irian van vreemde overheer sing verlost is. Vet is een mooie actie. Albert Heyn is scheel van jaloezie geworden, dat h ij met op dat idee gekomen is. Een koelkast is mooi, maar een anti-kolo nisatie-potlood maakt heel wat meer indruk. Toch ga je, als onderdaan van een kapitalistische, koloniserende mogend heid, even peinzen. Honderdduizenden mensen krijgen dus nu zo'n potlood van Soekarno. Goed. Je legt het secuur op de schoorsteen, want het is een mooi aandenken. Maar na een paar wetten ben je eraan gewend. En nog j;j moet je een boodschappen- je kLt0?: i?6., kruidenier maken en Je nakt J ballpoint nergens vinden, karna rt™ eVen het Potlood van Soe- Je aaa w"," het hek van de da™- instrument gebruiken "ÏÏTlI 7^' heilige beteke„L'ha7 erEdanm;JniV-ra°,9 je ie dan af> 9".at potloden ZJh de Wereld met "I die aureool dat V?rden? Het omgeeft zmt Nian-potloden moeten inspireren!!?! het^yowh *°Ch van zinvolle leu?enenvreTh*nJV/n rende gedachten. Maar om nlh>? te~ ven gedachten die t7he% 7n SewT- reld kunnen strekken op te schritoen heeft men aan een heel klein meer dan voldoende. Daarvoor had Soekarno echt geen duizenden potlo den moeten laten maken. PRAET-MAECKER wordt aan sport, tips, het weekeinde en zo meer- Wat de radioprogramma's voor het nieuwe seizoen betreft, valt het ons op, dat de AVRO haar voorliefde voor het gesproken woord manifesteert in een opsomming van niet minder dan een kleine dertig rubrieken, variërend van „De groenteman" en „Beursplein 5" tot logboeken, literaire uitzendingen en vele gedachtenwisselingen over de meest uiteenlopende onderwerpen. Het ko«it ons voor, dat de AVRO zich weinig gelegen laat liggen aan het odium, dat de Hilversumse omroepen de laatste jaren is toebedeeld, name lijk „De kletsradio". De gevarieerde programma's zijn in tegenstelling tot vroeger iets meer gespreid over de zenddagen. De „Radioscoop" op maandag blijft een blokprogramma met veel contras ten, terwijl de dinsdagavond in een cyclus van vier weken elke week een ander aspect zal hebben. Het zijn alle amusementsprogramma's, waarin ook de lichte muziek en het gesproken woord een aandeel hebben. Voor de donderdag is er in de vooravond weer het programma „Carrousel", dat later in het seizoen zal plaats maken voor een actie met een charitatief doel. Wat het muzikale gedeelte betreft zal aan de lichte muziek zoveel mogelijk recht worden gedaan, al blijven ook hier tal van onderdelen, die door de luisteraars zeer worden gewaardeerd, gehandhaafd „Muziek is troef" krijgt thans een plaats op dinsdag. In de vacature, ont staan door het vertrek van Jos Cleber, is nog niet voorzien. Het ligt in de bedoeling enkele gastdirigenten uit te nodigen, die naast Gerard van Kreve len „De Zaaiers" zullen leiden. De trompettist Willy Schobben krijgt een nieuw orkest, terwijl Pi Scheffer aan het hoofd zal komen te staan van een nieuwe combinatie. Dit ensemble zal „moderne" kamermuziek met een speels karakter ten gehore brengen. Wat de ernstige muziek betreft is het streven erop gericht, zoveel mogelijk facetten van dit gebied te belichten. Vermelding verdient dat het Concert- rje muziekdienst van de VARA, die reeds verscheidene uitzendingen aan het Wereldmuziekconcours in Kerkrade heeft gewijd, zendt zaterdagochtend, om 9-40 uur, nog een registratie uit van een programma dat door het Is raëlisch Jeugdorkest tijdens het festi val met succes ten gehore werd ge bracht. A. C. van Swol zijn medische rubriek presenteert. De Indische danser Indra Kamadjojo beeldt om 22.05 uur het leven van Boedha uit. België-Vlaams geeft om 20.30 uur een reportage van het reddingscentrum in het Kempens kolenbekken. Om 21.05 uur volgt het filmprogramma „Première" en daarna vertoont men om 21.50 uur een telerecording van de AVRO over een optreden van Philippe Clay in „Domino". (Advertentie) Pierre Janssen, die samen met Leen Timp, de serie „Het onbewoonde eiland" voorbereidt. gebouworkest weer herhaaldelijk te be luisteren zal zijn. Verscheidene oudere rubrieken als „Bel Canto" en „Zwerf tochten door operaland", zomede de „Radio-matinee" op maandagmiddag, zijn ook in het schema voor het nieuwe seizoen opgenomen. Op Hilversum I 402 m opent de KRO om 19.40 uur de avond met de po pulaire rubriek „Vliegende schijven". Daarna speelt om 20.30 uur het Pro menade-orkest. Vervolgens is er om 21.10 uur de platenrubriek „Ook goed", waar na om 21.40 uur Bob Spaak een atletiek- reportage geeft uit Belgrado. De klucht „Texas-romance" wordt om 21.45 uur uitgezonden en om 22.40 uur volgt de rubriek „Musicerende dilettanten", ten slotte speelt om 23.05 uur het Metropole orkest. Op Hilversum II 298 m kunt u om 20.20 uur luisteren naar Nederlandse en Franse liedjes. Om 21 uur speelt George Melachrino en om 21-25 uur volgt een herhaling van het klankbeeld „Signa lement van het ik". Tot besluit van de avond is er de muzikale rubriek „Ver gelijkenderwijs", die om 23.10 uur wordt uitgezonden. Vanmiddag om 17 uur is er een Euro visiereportage uit Belgrado van de Euro pese atletiekkampioenschappen. Van avond na het journaal biedt de VPRO om 20.20 uur het programma „Vernis sage", om 20.30 uur gevolgd door een cabaret van Wim lbo getiteld „Mens durf te leven". Daarna is er een film- expressie over de dichter en schilder, Lucebert, terwijl om 21.35 uur dokter' In het AVRO-programma van gister avond domineerden twee delen van de detective-serie „De sjaal" van Francis Durbridge. Derhalve was er weer span ning te over in deze goedgespeelde en geënsceneerde thriller. De pauze tussen de twee delen werd op verkwikkende talent volle en charmante wijze opgevuld met een muzikale show van los Hermanos Zavala, een Mexicaanse muzikale familie, bestaande uit vijf broers en vijf zusjes. Folkloristische muziek hoorden wij van het Tsjechische ensemble Broln, dat met zang en dans ons aangenaam bezig hield en de folklore van het Tsjechische land enigermate liet „proeven". De aan alles voorafgaande documen taire „Autobussen" gaf een vrij zwak beeld van het dagelijkse leven van een buschauffeur, maar over het geheel ge nomen kwamen de toch al niet te zeer verwende Nederlandse kijkers deze avond behoorlijk aan hun trekken. J. de.R Hilversum I 402 m VRIJDAG 14 SEPTEMBER KRO: 12,00 Middagklok - noodklok 12,04 Lichte muz, 12,30 Land- en tuinb.meded, 12,33 Pianospel met ritm. begel. 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennieuws 13,20 Dansork. en zangsol. 13,45 Vrouwenvraagbaak 14,00 Licht orkest en zangsol. 14,30 Alt en piano 15,00 Schoolradio 15,30 V.d. zieken 16,30 Klass. kamermuz. 17,00 Boekbespr. v.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 17,50 Europese atletiekkamp. te Belgrado 18,00 Musicerende dilettanten 18,35 Pianoduo en licht ork. (gr.) 18,50 Regeringsuitz.: 7000 jaar Perzische kunst, door mr. L.J.F. Wij senbeek, directeur van de gemeentelijke dienst, voor schone kunsten te Den Haag 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,25 Boekbespr. v.d jeugd 19,30 Politieke lez. 19,40 Verz.progr. v.d. sold. 20,30 Promenade-ork. en sol. 21,10 Lichte gram. 21,40 Europese atletiekkamp. te Belgrado 21,45 Texas-Romance, hoorspel 22,20 22,30 Nws. 22,40 Musicerende di lettanten 23,05 Metropole-ork. en sol. 23,55- 24,00 Nws. Hilversum II - 298 m AVRO: 12,00 Trompetspel met ritm. begel. 12,20 Regeringsuitz.: V.d. landb. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Draaiorgelmuz. (gr.) 13,00 Nws. 13,15 Meded., act. of gram. 13,25 Beursber. 13,30 Zing zonder zorgen (Sing something simple) 14,00 Zangrec. 14,30 Boekbespr. 14,50 Mo derne kamermuz. 15,15 Dieren in en rondom het huis VARA: 16,00 Jazzmuz. (gr.) 16,30 V.d. zieken 17,00 Roemeens ork. 17,25 Ham mondorgelspel 17,50 Act. 18,00 Nws. 18,15 Licht ens. en zang 18,45 Lichte muz. 19,00 V.d. kind. 19,10 Muz. v. kinderen (gr.) VPRO: 19,30 In gesprek met anderen 20,00 Nws. 20,05 Radioportret 20,20 Nederl. en Franse liedjes 20,40 Boekbespr. 20,50 Wereld in beweging, lez. VARA: 21,00 Lichte gram. 21,25 Signalementen van het ik, klankb. 22,15 Buitenl. weekoverz. 22,30 Nws. VPRO: 22,40 Voor het eerst naar de middelbare school, gesprek over problemen van ouders en kinderen VARA: 23,00 Soc. nws. in Esperanto 23,10 Vergelijken derwijs, gesprek over muz. 23,55-24,00 Nws. Brussel Vlaams 324 m: 12,00 Nws. 12,03 Lichte gram. 12,30 Weerber. 12,35 Lichte gram. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Fantasieorgelspel en zang 14,00 Klass. en moderne kamermuz. 15,15 Lichte gram. 16,00 Beursber. 16,06 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Lichte muz. 17,50 Amus.muz. 18,00 Vlaamse liederen 18.20 V.d. sold. 18,50 Gram. 19,00 Nws. 19,40 Hol land Festival 1962: klass. en moderne ka mermuz. I.d. pauze: Theaterkroniek 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,30 Jazzmuz. 22,55-23,00 Nieuws. Brussel Fraus 484 m: 13,00 Nws. 13,15 Gevar. muz. 14,03 Radio Filharm.ork. en sol., kamermuz. 14,45 Gram. 15,03 Popul. muz. 16,08 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Promenade-conc. 18,30 Po- pul. muz. 19,30 Nws. 20,00 Kamerork. en sol. kamermuz. 21,25 Kamermuz. 22,00 Wereld- nws. 22,15 Symfonie-concert 22,55 Nws. Hilversum I - 402 m ZATERDAG 15 SEPTEMBER KRO: 7,00 Nws. 7,15 Geest, liederen 7,30 Oude kamermuz. (gr.) 7,45 Morgengeb. en overw. 8,00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8,50 V.d. huisvr. (9,35-9,40 Waterst.) 10,00 V.d. kleu ters 10,15 Strijkkwart. (gr.), klass. muz. 11,00 V.d. zieken 11,45 Oude muz. (gr.) Hilversum II - 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendkym. 7 Soc. strijdlied 7,23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7,30 Van de voorpagina, praatje) 8,00 Nws., postduivenber. en soc. strijdlied ;,19 Muz. ochtendpost (gr.) 9,00 Gym. v.d, vrouw 9,10 Pianoconcert (gr.) 9,40 Koorzang VPRO: 10,00 Samen thuis: Rechten van het kind, gespr. 10,05 Een brief uit Galilea, bijbels verhaal VARA: 10,20 Promenade- ork. 10,50 De wilde vaart, cabaret 11,20 Tus sen start en finish, sportprogr. 11,45 Ball- room-ork., lichte muz. VRIJDAG 14 SEPTEMBER NTS: 17,00-20,00 Europese atletiekkamp. te Belgrado 20,00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20,20 Vernissage 20,30 Mens durf te leven, cabaret 21,15 Filmrep. 21,35 Ziek zijn, beter worden, medische rubr. 22,05 Het le ven van Boeddha. VLAAMS BELGIë: 15,00 Europese atle tiekkamp. Belgrado 20.00 Nws. 20,25 Het manneke 20,30 In het zweet uws aanschijn 21,05 Première, filmnieuws en nieuwe films 21,50 Amus.progr. 22,40 Nws. FRANS BELGIë: 15,00-19,30 Europese atle tiekkamp. te Belgrado 19,30 V.d. vrouw 20,00 Journaal 20,30 Baby Hamilton, spel 22,00 Kunstkron. 22,30 Journaal. HERENMODE Wanneer de Londense mode-ont werper Hardy Amies navolging vindt, zal de modieuze man van de toekomst een en al schouders zijn met een wespentaille en zonder heupen. Toen mode-verslaggevers zeiden dat zijn ontwerpen beter pasten op de hongerige mensen van 1945 dan op de weldoorvoede heren van de zestiger jaren, antwoordde Amies: „Dikke mannen moeten maar gym nastiek gaan doen". „Een corpulente man die een van zijn kostuums zou dragen, krijgt niet de „Hardy Amies-look", zei hij, „hij zou op een corpulente man lijken". Men vroeg hem een definitie van chic. „Chic zijn is, wanneer men een nieuwe met leder beklede stoel heeft en de leuningen wrijft om hem oud te doen lijken", was het antwoord. THEEMUTS Het hof te Beaconsfield heëft een medisch onderzoek gelast in de zaak tegen de 23-jarige Glendower Strange, nadat een vrouw had getuigd, dat zij hem 's nachts geknield voor haar bed had gevonden met een theemuts op het hoofd, een badlaken om zijn ge zicht en een schoffel in de hand. STROOM Een mijnwerker in de Oostfranse plaats Creutzwald zette onlangs een hek om zijn drie perebomen onder stroom, teneinde te voorkomen dat de oogst evenals vorig jaar zou wor den gestolen. Het gevolg was, dat hij werd aangeklaagd wegeng dood door schuld, nadat een twaalfjarig meisje door de stroom om h§£ leven was gekomen. NIEZEN Arthur Gray is dinsdag te Ipswich vrijgesproken van roekeloos rijden, nadat hij verklaarde, dat hij drie keer had moeten niezen en daardoor teger. een lantaarnpaal aan was gebotst. „Merci, Jeeves. Ik geloof niet, dat ik je vandaag nog nodig heb NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) IN KONGO zetelt sedert twee jaar weer een Russische ambassadeur. Gisteren heeft Serge Nemtsjino zijn ambt in Leo- poldstad aanvaard. Zijn voorgange-r werd destijds door de Kongolese regering het land uitgezet. N.V. DISTILLEERDERIJ V. SIMON RYNBENOE ZONEN .SCHIEDAM 58) „Maar,.?" vroeg Perquin gretig, „Toen.toen mevrouw ineens zo naar werd, schrok Truusje Smits zo, dat zij een flesje met astringent op het koffer tje liet vallen. Dat papier maché opper vlak is vrij teer, zodoende maakte dat flesje een lelijke bluts. Ik heb haar toen gezegd, dat ze het juffrouw Ber kelaar maar moest uitleggen en een nieuw vragen. Ik wist toen nog niet, dat mevrouw Grijpsma.. En we zorg den er hier altijd voor, dat alles keu rig in orde was. De renommée van de zaak, begrijpt u Ze sprak dat woord renommée uit met nuffig getuite lippen. „Het was gewoon ondenkbaar, dat een koffertje in zo'n toestand verder kon worden gebruikt. Het behoorde dadelijk uit de circulatie te worden genomen. Maar toen kwam die verwarring. En dat arme kind werd ook zo naar. Ik weet heus niet of zij juffrouw Berke laar nog over die beschadiging heeft gesproken. En ik heb er, eerlijk gezegd, ook niet aan gedacht en dat koffertje au tomatisch weggezet. Later is de politie gekomen en heeft de inhoud meegeno men. Het koffertje zelf hoefde niet, zei die mijnheer. Juffrouw Berkelaar heeft hem het koffertje gegeven en hij heeft zelf de boel eruit gehaald. Daarna heeft juffrouw Berkeiaar het weer in de kast gezet en gezegd dat het niet weg- mocht." „Natuurlijk zal ik er niet over pra ten, als u het niet wilt. U zult daar uw redenen wel voor hebben. Hoewel ik met de beste wil ter wereld niet kan begrijpen welke. Nu de schuldige eenmaal dood is die arme ziel,..." „Goed, daar reken ik dan op. Nu nog iets, hebt u ook gemerkt, dat mevrouw Reimers de laatste tijd voor haar dood zich gedroeg op een manier, die liet vermoeden, dat zij met zelfmoordplan nen rondliep? „Tja, kijkt u eens inspecteur, als u daarmee bedoelt of mevrouw zich anders gedroeg dan anders, dan kan ik zeggen: Ja, dat deed zij. Ze was de dag voor het gebeurde vreselijk afwezig. Zo erg dat ik begon te denken aan een hersen koorts of zoiets. Ze had zo'n vreemde uitdrukking in haar ogen en haar ant woorden raakten kant noch wal. Ze maakte 'n - hoe zal ik dat nu, zeggen - 'n abnormale indruk. Het was zo opvallend, dat ik ongerust werd en juffrouw Ber kelaar ben gaan waarschuwen. Het was die dag juist donderdag en dan mag zij 's middags onder geen voorwaarde worden gestoord, omdat zij dan de voor raadadministratie bijwerkt, maar het gedrag van die arme mevrouw Reimers was zoEnfin, ze maakte gelukkig de deur open toen ik een paar maal hard had geklopt. En ze heeft mevrouw Reimers toen weten over te halen naar huis te gaan. Ik heb nog een taxi voor haar gebeld." „Dat was precies op de dag af een week na de dood van mevrouw Grijpsma, niet? Als ik mij niet vergis, was het ook een donderdag, toen zij stierf. „Ja, dat was de week tevoren," ant woordde juffrouw Tersteeg wat verwon derd. „Dus goed begrepen? Als men u vraagt, wat ik kwam doen, heb ik u alleen maar een paar inlichtingen gevraagd over me vrouw Reimers' laatste dagen. U heeft toch met niemand over de beschadig ing van dat koffertje gesproken? Doet u dat dan vooral ook niet. Herinnert u zich nog goed, hoe die beschadiging er uitzag? Ziet u ook kans mij aan een koffertje te helpen, dat op dezelfde ma nier is beschadigd? Neen, natuurlijk. Jammer. Enfin, dan moeten we maar roeien met de riemen die we hebben. Misschienmaar dat is van latere zorg." maar beschouwd als het toneel van de moord. Als ik de moeite nam me af te vragen, waarom de schuldige nu juist Votre Beauté daarvoor had uitgezocht, heb ik op zijn best gedacht aan mede plichtigheid van een lid van het perso neel, begrijp je. Ik heb heel gezellig gelopen met oogkleppen en mezelf nog gefeliciteerd dat ik dadelijk op de kern van de zaak inging, zonder me het spoor bijster te laten maken door bijkomstig heden. Wat een ezel in het kwadraat ben ik geweest. Quel chameau!" „Dus was het wel degelijk mevrouw Reimers? Wonderlijk, ik zou het nooit voor mogelijk hebben gehouden. Hele maal de vrouw niet om zo'n koelbloe dige moord te begaan, zou je zo denken „Er waren twee koffertjes, twee kof fertjes! En ik heb het al die tijd niet geweten. Erger nog, ik heb niet eens gedacht aan de mogelijkheid. lk..eh.. Wat zei je eigenlijk, Susanne?" „Niets van belang hoor. Maar wat is er met die koffertjes aan de hand?" „Het ene was beschadigd en het an dere niet. Begrijp je?" „Neen," zei Susanne. „Zie je, de bedoeling was, dat ieder een zou denken, dat er maar één was. Dat het al die tijd hetzelfde koffertje was. Maar dat meisje, die Truusje Smits, liet er een flesje met, weet ik wat voor rommel, op vallen.. En toen was het beschadigd. Erg beschadigd." „Natuurlijk," zei Susanne, die van het hele verhaal niets begreep, „toen was het beschadigd. Ze zijn heel aar dig, die koffertjes, maar sterk zijn ze niet. Als je er iets zwaars op laat val len, deuken ze zó. Wil je een kop kof fie?" „Heel graag. Dat meisje is erg ge schrokken, ze voelde zich natuurlijk toch al ellendig door de inwerking van die nicotine. Zij heeft het dadelijk gerappor teerd. Ik bedoel dat meisje, dat nu dood is." „Ja", zei Susanne zacht. Ze begon een flauwe lichtschemer te zien. „Was dat de reden waarom „Een van de redenen. Toen ze met de behandeling van mevrouw Grijpsma begon stond het al vast, dat ze sterven moest. Maar toen was het nog alleen maar, om het zo eens te zeggen, een voorzorgsmaatregel, een dringende re den bestond er toen nog niet. Die ont stond eerst door de beschadiging van dat koffertje." „Dus dat arme kind moest sterven omdat de schuldige aan de veilige kant wou zijn. Hoe afgrijselijk", zei Susanne verontwaardigd. (Wordt vervolgd) Paul Hahn heeft zijn doden slag eraan gegeven. De man die goud verdiende met zijn stunt, waarin hij een bal wegsloeg van een tee die door een plat op de grond liggend slachtoffer tussen de tanden werd gehouden, heeft kortgeleden te Newton onthuld, waarom hij dit hoogtepunt van zijn show na het ruim 2000 keer te hebben verricht heeft laten vallen: „Ik werd er zelf doodsbang van". Hahns knappe echtgenote, die meestal als partner fungeerde, maar ook de dappere vrijwilligers uit het publiek hebben het zware einde van de golfstick met een snelheid van meer dan 170 kilome ter per uur rakelings langs hun gebit horen suizen. Nimmer man keerde er iets met zijn concentratie tijdens dit schot, dat hij enthou siaste menigten over de hele we reld heeft getoond. De ellende begon, toen de „dure" televisiester Gary Moore zich als partner opwierp. Hahns verzeke ringsmaatschappij zei hem zijn polis op en mevrouw Moore, die naar de televisieuitzending had gekeken, hing onmiddellijk aan de telefoon en vroeg manlief of hij niet beter appels kon gaan verko pen. Dat was iets anders, maar minder gevaarlijk meende zij te recht. Toen, aldus Hahn, kwamen er de mensen, die hem aan het hoofd begonnen te zeuren over het risico, dat hij zijn slachtoffers liet lopen. Hij begon de bal iets hoger te ra ken, nadat expert Ben Hogan hem had gewaarschuwd en gaf de stunt niet lang daarna op. Hahn had hem niet nodig. Vier reizen rond de wereld en bekend heid in geheel Amerika verzeker den hem een jaarlijks inkomen van rond 150.000 dollar. Hahn reist in zijn privé-vliegtuig. Dit inkomen is niet slecht, wanneer men be denkt. dat Hahn het ook twee jaar op het serieuze golf gooide maar, zoals hij vertelt, nauwelijks genoeg verdiende om zijn eigen ballen te kopen. Paul Hahn is een prater. Een zeldzaam iets op een golfbaan. De gemiddelde beroepsgolfer ver bleekt wanneer er maar een bijtje in zijn buurt zoemt. Hahn heeft dit praten nodig voor zijn concen tratie. Hij is nu 13 jaar in het vak en hoopt het nog lang vol te hou den. Of de dodenslag nog eens terug komt op zijn repertoire? „Neen, ik ril al als ik er aan denk", zegt Hahn nu. GISTEREN is in de Rotterdamse Dok haven het lijkje van de vierjarige Teu- nis Driesse aangetroffen, die op dinsdag 28 augustus bij het „Antwerpse hoofd" is verdronken. (Advertentie) TUBE 2.65 ?5 België krijgt binnenkort door kern energie opgewekte elektriciteit. Over enkele dagen zal een experimentele elektrische centrale in het atoomcen trum te Mol, die door een kernreactor wordt aangedreven, op het distributienet van de elektriciteitsvoorziening in Bel gië worden aangesloten. De experimen tele centrale heeft een capaciteit van 41.000 kw. De kernreactor, de BR 3, trad op 29 augustus in werking. De brandstof kost ongeveer 140 miljoen frank (10 miljoen gulden) per twee jaar. Het project heeft een experimenteel karakter. Er zal ook personeel worden opgeleid voor andere kernkrachtcentralen, waarvan er een in aanbouw is in de Belgische plaats Givet. Toen hij wegging, hoorde Perquin een zachte kreet achter zich. Hij keek om en zag juffrouw Tersteeg als een zout pilaar bij een van de cabines staan met een uitdrukking van dodelijke angst op haar gezicht. „Susanne! Susanne! Ik heb een mooie optelsom voor je. Een zijdeur, een ad ministratie, die op donderdag wordt bijgehouden en twee koffertjes, waarvan één beschadigd. Weet jij wat de uitkomst is?" Susanne keek hem verbluft aan, maar dan glimlachte ze. „Neen, mon ami. Maar te oordelen naar de uitdrukking op je gezicht kon de oplossing van de moord op Kit Grijps ma weieens de oplossing zijn." „Je bent heel goed in het hoofdreken- en, mon trésor. Kijk, als ik niet zo'n eigenwijze ezel was geweest, die de op lossing absoluut wou zoeken bij de chan- tageslachtoffers van de dame, zoals ze op de lijst voorkwamen plus de onbe kende van die vingerafdruk, had ik die oplossing veel en veel gauwer kunnen stijgen, vinden. Maar ik heb Votre Beauté en ..Heremetijd!" riep de weduwe Dor, alles wat daar om en aan was, alleen „daar zullen die ongelukskinderen van 13-3. Ook de weduwe Dor werd een beet je ongerust over het wegblijven van haar zoontjes. Vooral toen buschauffeur Hen- drikus Naaldhout zondagmorgen bij haar op de koffie kwam, en vertelde dat hij de vorige dag een ballon had zien op- mij inzitten!" Ze sloeg de handen voor het gezicht. „O, wat moet ik nou doen, hoe krijg ik ze weer thuis?" „Je jongens in die ballon? Meen je dat nou?" vroeg Hendrikus geschrokken. „Geheid!" riep de weduwe Dor bleek. „Ik ken ze!" „Maar m'n goeie mens, dan moeten we.." Hendrikus dacht na. Hy moest die arme vrouw eigenlijk maar helpen, tenslotte was het zondag en dan hield hij geen busdiensten.. „Maak maar gauw een lekker pakkie boterhammen klaar," zei hij ineens, „dan haal ik de bus effe." „Wat nou?" vroeg de weduwe. Maar Hendrikus was al weggehold. Even later stopte zijn grote rammel bus voor de deur en de weduwe Dor ging met tranen in de ogen en een tas vol boterhammen aan de arm op de voorste bank zitten. „Een passagier voor vandaag en koste loos!" grinnikte Naaldhout, terwijl hij de autobus hotsebotsend over de weg stuur de en zijn ogen op de lucht gericht hield om de ballon te ontdekken..

de Stem | 1962 | | pagina 13