Eerste vrouwelijke dierenarts ontmoette veel bezwaren Deining rond de dood van dr. Soblen EEN GROTE —IVOOR DE ACHTER HET KIJKSPEL VAN PRINSJESDAG WII ZULLEN VAN NU AF AAN DE EERSTEN ZIJN" Goud voor schoonheid Eerste baan gehonoreerd met 1800 gulden per jaar De waardigheid de van mens VITRAGE ZONDER ZOMEN 79 53 75 )REN Eeuwfeest maatschappij voor diergeneeskunde Hammarskjoeld wordt herdacht JACK SOBLE VRIJGELATEN Vroegere Vopo huwde in Gretna Green VRIENDELIJKE KROESTJEV En dat is een flinke maat (44x37 cm) voor zo'n lage prijs. Maar er is meer. Enka zemen zijn soepel, zacht en ijzersterk. Enka zemen ne men o zoveel vocht op. En: ideaaL.u kunt direct zemen; hij hoeft niet eerst nat te zijn. Kennedy en de ruimtevaart (t VAN VROUW TOT VROUW Nieuwtjes J? iet svuld TS NEN st ichts Idelenafd. rre) DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 196L olen- dende groie uwde ootjes et de eling ntage n. NTREK. Als de maatschappij voor diergenees kunde deze week haar honderdjarig ju bileum viert, zullen er ongetwijfeld vele herinneringen worden opgehaald. In die herinneringen zal beslist ook de figuur van mevrouw J. Donker-Voet opduiken. Mevrouw Donker was namelijk de eerste vrouwelijke dierenarts in Nederland en een tiental jaren is zij ook de enige ge weest. In 1925 zette mevrouw Donker haar eerste aarzelende schreden op het pad der veeartsenijkunde. Al sinds haar kinderjaren wilde zij dierenarts worden. Zij was dol op vier voeters en vooral aan paarden had zij haar hart verpand. Maar toen zij bij de universiteit inlichtingen kwam vra gen over de studie in de diergeneeskunde kreeg zij een overstelpend aantal be zwaren te horen. Het voornaamste ar gument was, dat er in de 104 jaar van het bestaan van het veeartsenijkundig onderwijs nog nooit een meisje voor dierenarts was opgeleid Het onderzoek en de behandeling van grote huisdieren, een belangrijk onder deel van het praktische onderwijs, was helemaal geen vrouwenwerk, zo werd haar verder nog verteld. Ondanks al dze bezwaren besloot me vrouw Donker toch om het maar te wagen. Als na een jaar studie zou blij ken, dat de opleiding te zwaar voor haar was, zou zij altijd nog naar de medische faculteit kunnen ,,overzwaai- en". Achteraf bekeken moest ik wel even wennen, zegt mevrouw Donker nu, als zij terugdenkt aan die eerste tijd. De praktijk was inderdaad nogal zwaar en er deden zich wel eens moeilijke situa ties voor. Maar tegenwerking heeft zij in haar studietijd nooit ondervonden en haar twintig medestudenten beschouw den haar al spoedig als een van de hunnen. Het voorbeeld van mevrouw Donker vond aanvankelijk nog geen navoliging, Pas in 1933, toen zij al drie jaar was afgestudeerd, werd er weer een meisje ingeschreven bij de veterinaire facul teit. Op het ogenblik zijn er zo'n dertig a veertig vrouwelijke dierenartsen in Nederland, terwijl er nog ongeveer der tig meisjes in opleiding zijn. Mevrouw Donker werd assistente op de kliniek voor kleine huisdieren en ver diende daarmede 1800,— per jaar. Geen groot bedrag, maar in de crisistijd was iedereen al blij als hij aan de slag kon komen. Geen eigen praktijk Aan een eigen praktijk is mevrouw Donker nooit begonnen. De behandeling van de grote huisdieren is voar een man soms al een zwaar karwei. Daar komt bij, dat een landbouwer er toen en nu nog niet veel voor voelt om een vrouw te nulp te roepen als een van zijn dieren ziek wordt, omdat hij nu eenmaal van oordeel is, dat een dierenarts een poti ge figuur" moet zijn. Paarden heeft mevrouw Donker na haar studiejaren dus nooit behandeld, maar ter com pensatie heeft zij er zelf een gekocht en het spreekt vanzelf, dat dit grote huisdier" over zijn verzorging niet heeft te klagen. Mevrouw Donker heeft, nadat zij drie en een half jaar aan de kliniek in Utrecht had gewerkt, twee jaar onderzoekingen verricht aan het instituut Pasteur in Parijs. In 1936 maakte zij tijdens haar vakantie een ruitertocht door Hongarije, waar zij haar latere echtgenoot leerde kennen. Na haar huwelijk legde ze haar werk neer en vertrok met haar man naar Calcutta en later naar Indonesië, Door de dood van de Sovjet-spion dr. Soblen is in Engeland een storm opge stoken, die misschien niet snel zal luwen. Parlementsleden en een aantal dagbla den hebben zoals wy reeds meldden een onderzoek, zo nodig door het parlement geëist naar het besluit van de regering Soblen naar Amerika terug te sturen, ondanks het feit dat het Anglo- Amerikaanse uitleveringsverdrag geen betrekking heeft op spionnen. Scotland Yard is bezig met een diep gaand onderzoek naar de vraag hoe kunnen krijgen, die tot zijn dood heb ben geleid. Het gerucht wil dat deze mid- Soblen de narcotica in zijn bezit heeft delen zijn gevangeniscel zijn binnenge smokkeld. Het lijk is geschouwd door dr. Donald Teare, een patholoog van het ministerie van binnenlandse zaken. Ook was aan wezig prof. Keith Simpson, een des kundige wiens medewerking is ingeroe pen door mevrouw Soblen. Mevr. Soblen bevindt zich in het ziekenhuis, waar zij is ingestort na de dood van haar man. Haar zijn kalmerende middelen toege diend. Over de begrafenis van Soblen is nog (Advertentie) Maandag 17 september is het een jaar geleden dat secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Zijn dood zal op het V.N.-hoofdkwartier worden herdacht met de plechtige onthulling van een bronzen plaat, waarin zijn naam en die van de 15 personen, die met hem aan hun einde kwamen in het vliegtuigwrak in Zuid-Rhodesië. Oe Thant, aftredend assemblee-voor zitter Mongi Slim en de voorzitster van de Hammarskjoeld-stichting mevrouw Alva Myrdal uit Zweden zullen het woord voeren. In Parijs zal in de grote conferentie zaal van de Unesco een herdenkings plechtigheid plaatshebben. In Leopoldstad zullen eenheden van de internationale politiemacht een parade houden ter nagedachtenis van alle le den van het VN-personeel die als gevolg van de Kongo-crisis het leven hebben verloren. Een brug in de Kongolese hoofdstad zal de naam krijgen van de omgekomen secretaris-generaal. De postdienst van de wereldorganisa tie zal bovendien een zegel uitgeven, die een eerbewijs zal zijn aan allen, die hun leven aan de VN gaven. In New York en andere plaatsen zullen bijzondere kerkdiensten aan de nage dachtenis van Hammarskjoeld worden gewijd. niets bekend. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade heeft verklaard, dat hem niet bekend is of het lijk per vliegtuig naar Amerika zal worden over gebracht. „Dit is een Brits probleem", aldus de woordvoerder. De Londense Daily Mail, welke eerder haar lezers had gewaarschuwd voorzich tig te zijn met „sentimentele sympathie" voor Soblen, valt nu het ministerie van binnenlandse zaken aan en eist een diep gaand, onafhankelijk onderzoek, vanaf Soblens aankomst in Engeland tot zijn dood. Het Amerikaanse ministerie van jus titie heeft dinsdag meegedeeld dat Jack Soble, die vorig jaar tegen zijn broer dr. Robert Soblen getuigde, op 31 augus tus wegens goed gedrag op erewoord is vrijgelaten. Het nieuws is na de dood van Soblen in Londen bekendgemaakt. Jack Soble de broers spelden hun naam verschillend was in 1957 tot ze ven jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij zich schuldig had verklaard aan medeplichtigheid in een spionage- zaak ten behoeve van de Sovjet-Unie. Robert Soblen was in 1961 tot levens lang veroordeeld. Zijn broer had ver klaard dat zij beiden voor de Sovjet- Unie hadden gespioneerd. De vrouw van Jack Soble, eveneens wegens spionage veroordeeld en getuige tegen Robert, werd twee jaar geleden op erewoord vrij gelaten. Een voormalige Oostduitse grens wacht aan de Berlijnse grensmuur trouwde dinsdag met het meisje, waar voor hij indertijd een gewaagde vlucht poging ondernam. De 19-jarige Peter Oehmke vertelde dat hij en zijn Westberlijnse geliefde Hedda Hauptvogel zich op een kwade dag door de communistische muur ge scheiden zagen. ,,Ik kon het niet langer verdragen en toen ik mijn kans schoon zag nam ik een sprong over de afscheiding", aldus Pe ter, „de overige leden van de patrouille, waartoe ik behoorde, liepen toe maar schoten niet." 4 Peter en Hedda huwden in Gretna Green omdat zij geen toestemming kon den krijgen van Peters moeder, die nog in Oost-Berlijn woont. Een van de belevenissen van de Amerikaanse minister van binnen landse zaken Stewart Udall tijdens zijn recente bezoek aan de Sovjet- Unie: Udall poseert met Sovjet premier Kroestjev voor de fotogra fen. Opmerking van de communis tische leider kort voor de flitslam pen zouden oplichten: Indien u dit nuttig acht mag u best even een dreigende vinger tegen me ophef fen...." waar zij op veeartsenijkundig gebied al leen nog maar uit liefhebberij actief was. In 1946 keerde mevrouw Donker als weduwe naar Nederland terug. Haar man was bij de beruchte Birmaspoor- weg omgekomen. Ze kreeg een functie aan het staatsveeartsenijkundig onder zoekingsinstituut. Daarna werd ze als gouvernementsdierenarts weer uitgezon den naar Indonesië, waar ze meehielp aan de opbouw van het instituut voor dierziektenbestrijding in Buitenzorg. De omstandigheden waren daar na de oorlog nog bijzonder primitief: er was geen gas, water stond maar twee uur per dag ter beschikking en de huisvesting liet even eens veel te wensen over. Maar toen mevrouw Donker terugkeerde naar Ne derland, was het instituut weer aardig van de grond gekomen. Sinds 1951 is Nederlands eerste vrou welijke dierenarts verbonden aan de af deling voor veterinaire bacteriologie van de faculteit voor diergeneeskunde in Utrecht. Behalve onderzoekingswerk om vat haar taak hier ook het toezicht op de studenten, die in hun laatste studie jaar bij haar een maand praktijk komen opdoen. Daarnaast houdt mevrouw Don ker zich bezig met de bestudering van een aandoening die zowel bij mensen als bij alle diersoorten, zij het sporadisch, over geheel de wereld voorkomt. Haar verblijf in Utrecht werd in 1957 en 1958 onderbroken voor een bezoek dat zij op uitnodiging van The American Associa tion of University Woman aan Amerika bracht. In de afgelopen drie weken is zij nog in Montreal geweest, voor een microbiologisch congres, en in de Ver enigde Staten waar zij inleidingen hield. (Advertentie) President Kennedy heeft dinsdag tot het personeel van de lanceerbasis Cape Canaveral verklaard dat de Verenigde Staten van plan zijn om van nu af aan de eersten te zijn in het ruimteonder zoek. De Amerikaanse president bezocht Cape Canaveral in het kader van een rondreis langs de ruimtevaartinstallaties in zijn land. Kennedy vertelde arbeiders, technici en geleerden te Cape Canaveral dat het niet in zijn bedoeling lag om de voor sprong die Rusland heeft weg te pra ten. „Maar onze gemeenschap wordt be oordeeld naar hetgeen zij doet en zal doen om vooruit te komen zo meende hij. „Wij zullen van nu af aan de eer sten zijn". De Amerikaanse ruimteplannen wor den echter nog altijd bedreigd met een stakingsgevaar. De speciale presidentiele raad, ingesteld om stakingen, die het ruimteonderzoek bedreigen af te wen den, heeft dinsdag te Washington gead- gewijd. viseerd om arbeiders in de ruimtevaart- industrieën toe te staan te stemmen over de vraag of zij een „union shop' willen. Dit zou betekenen dat iedere ba sis of fabriek een vakbond krijgt, die bij meerderheid van stemmen wordt bepaald. Het Witte Huis heeft nog tien dagen de tijd vóór de staking van de united auto workers en de internationale fede ratie van mecaniciens tegen Lockheed, General Dynamics, Ryan Aeronautical en American Aviation ingaat. Als uiterste maatregel om vertraging van de voor 28 september vastgestelde vlucht van Walter Schirra te vermijden zou Ken nedy nog zijn toevlucht kunnen nemen tot de Taft-Hartley-wet. (Advertentie) De derde dinsdag van sep tember is een speciale dinsdag, je zou wel kunnen zeggen dé dinsdag van het jaar, 's-Ochtends vroeg al worden de straten in de binnenstad van Den Haag met extra zorg ge veegd en gesproeid, vooral de koninklijke route krijgt een beurt. Wat later beginnen tal loze autobussen de stad binnen te denderen met duizenden kij kers, die zich vast gaan opstel len. Oude dames vatten post achter de ramen van lunchrooms, waar de ta fels al dagen geleden gereserveerd werden. Kistenverhuurders voorzien degenen, die kort van stuk zijn of achter in de rij staan van een ver lengstuk. Jongens proberen hardnek kig lantaarnpalen te beklimmen. Te gen het middaguur beginnen de auto's met gesteekte diplomaten naar het Binnenhof te rijden, de ministers ko men er aan, de leden van de Raad van State en de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Het is allemaal een kijkspel voor het publiek en een voorproefje voor straks als de konin gin met de prins zullen langs komen in de gouden koets. Dat is werkelijk een ervaring, een sprookje zegt de televisieverslagge ver, als de zon ook nog wil schijnen. En dan flasht het beeld naar de Ridderzaal, waar de koningin de troonrede uitspreekt, waarna 'n mijn heer ,,leve de koningin" gaat roepen. En dat is dat, denken we, en draaien de knop van het toestel om, vaag het gevoel hebbend, dat we het begin hebben gezien van iets, waarvan het vervolg ons ontgaat. Dit vage gevoel, is zoals gewoon lijk bij ons vrouwen, juist. We heb ben inderdaad een begin gezien, de opening van de Staten Generaal, Wat is dat de Staten Generaal? Deze vertegenwoordigen het hele Nederlandse volk, dus ook u en mij. Die vertegenwoordigers zijn door ons zelf gekozen en ze hebben zitting in de Eerste en Tweede Kamer. Als de koningin de troonrede heeft voorgelezen gaan onze vertegenwoor digers weer aan de slag, het nieuwe parlementaire jaar is begonnen. Wan neer je aan iets begint is het altijd goed de stand van zaken eens op te maken. Dat is nu de troonrede. Het is en staatsstuk, waarin de regering (koningin en ministerraad) de toe stand in het land schetst en de al gemene lijnen aangeeft, waarlangs zij haar beleid het komende jaar zal uit zetten. De ruggegraat van de werkzaam heden van de staatshuishouding is al net als in onze gewone huishouding: de begroting, het budget. De regering begint dan ook direct na de opening van het parlementaire jaar met de Staten Generaal de be groting aan te bieden. Evenals in ons huishoudboekje zijn er verschil lende hoofdstukken, die ieder voor zich een bepaald wetsontwerp vormen Zo is er bv. een potje voor het Huis van de Koningin, voor de hoge Col leges van Staat, voor ieder departe ment afzonderlijk (we bezitten er 13) en als een wijze huismoeder heeft de regering er ook nog een voor on voorziene uitgaven. De begroting is dus een overzicht van al het geld dat er het komende jaar nodig zal zijn ter uitvoering van het landelijk overheidsbeleid. Wat er ongeveer aan inkomsten zal binnenvloeien geeft de regering op in de vorm van de miljoenen-nota, het ontwerp der middelenwet. Een van de taken van de Eerste en Tweede Kamer is nu, controle uit te oefenen op de bestedingen van de regering. Stuk voor stuk worden de hoofdstukken van de begroting in de zittingen bekeken en soms via het recht van amendement vanuit de Tweede Kamer gedeeltelijk gewijzigd. Er is dus een samenspel tussen re gering en volksvertegenwoordiging. We zouden bijna de vergelijking willen maken met het gezin, waarin moeder (regering) het budget heeft opge maakt en nu in overleg met vader (de volksvertegenwoordiging) eens nagaat in hoeverre de zaken kloppen en of hier en daar misschien besnoeid kan worden. Een overleg, waarbij de volksvertegenwoordiging uiteindelijk het laatste woord heeft, evenals vader als hoofd van het gezin uiteindelijk het algemene beleid bepaalt. Vandaar dan ook, dat in de Kamer de algemene beschouwingen, die zul len aanknopen bij de algemene lijn uit de troonrede, voorafgaan aan de behandeling stuk voor stuk van de begrotingsontwerpen. Achter alle dorre cijfers uit de be groting leeft de werkelijkheid, die op ieder van ons betrekking heeft. Bedragen voor onderwijs en scholen bouw, de wegen waarop we rijden, de gesubsidieerde woningbouw, de gel den voor maatschappelijke zorg, ja zelfs in de toekomst voor een gedeelte de kerken, waarin we bidden, vinden er een plaats. Daarom is het zo belangrijk, dat wij ons ook eens verdiepen in wat zich achter dat spectaculaire begin op prinsjesdag afspeelt- Wat prinsjesdag zelf betreft, de na tie waartoe we allen behoren, vindt hier zijn uitdrukking en dit wordt jaarlijks extra onderstreept en van luister voorzien door het optreden van de koningin als staatshoofd in haar troonrede en feestelijk omrankt door de befaamde rijtoer. J. v. d. H. Dior heeft de lange tailleurjasjes gebracht, te dragen boven een korte, wijde rok. Voor jonge figuurtjes is zulk een rok chic en vlot, maar we zullen bemerken dat het gladde rokje ons in de winter meer warmte gaf. De kraag en muts van chinchilla (het duurste bont ter wereld) kunnen de onderdanen niet verwarmen. ,,Het is met onze welvaart vreemd den goedmoedig opgenomen. Dat von- gesteld," hoorden wij iemand zeggen, den wij nu pas knap. Van al die ge- „AIs wij dat willen, kunnen we 100 wichtige mannenaffaires hebben wij kilo bonbons kopen, maar voor geld als vrouw geen grein verstand. Maar noch goede woorden is woonruimte dat een hoge Piet niet schroomt op voor een trouwlustig paartje te huur", beide fouten te duiden en daardoor Zulk een sterk voorbeeld is met eenheid en vrede tot stand weet te andere aan te vullen: brengen, dat is iets waar alle leiding- Oude mensen kunnen afleiding zoe- gevers en bazen wel een voorbeeld ken door een t.v. te kopen; maar een aan kunnen nemen, hand die hen liefderijk verzorgt, een „Wij leven in ons land zo ontzet oor dat naar hen luistert, een stem tend verdeeld," zei deze vroede va- die hun eenzaamheid verdrijft, is niet te koop. Jonge mensen be schikken over geld ge noeg voor pleziertjes aan de frites-kraam en voor hun speelgoed, de brommer en ne pickup; maar voor de band, die bindt aan het ouderlijk huis hebben zij de pas munt niet. Materiaal om een we reldbrand te stoken kunnen wij allemaal aanschaffen, en wij der, overal staan zuilen. Achter die zuilen staat geen huis, niet eens een galerij! Het is natuur lijk een heel ding dat wjj met onze jaarbeur zen tot eenheid zijn ge komen," zei hy, „maar in het grote geheel is dit toch maar onbe langrijk. Wy zouden eenheid moeten kun nen vinden overal waar verdeeldheid heerst," en hij doelde zeker op nóg gewichti ger zaken zoals poli- doen het ook; maar de vredesduif tiek, verdediging en woningbouw." is niet te koop. Maar aangezien wy vrouwen meest- Die vergelijking van de bonbons en al mc?r ooff, hebben voor het detail, het huisje werd in een officiële rede voor ,het, kleine, kunnen wij deze uitgesproken door een van de be- w<>ord<'n «er harte nemen in verband stuurderen van de Textieljaarbeurs met onze k,cine aangelegenheden :U weet wel dat op het ogenblik in (dle misschien toch ook wel groot Een der grootste producenten van cos metica ter wereld, heeft een rekenma chine in gebruik geno men die zich uitslui tend bezighoudt met schoonheidsmiddelen Dit Beauty Brain" is een ontwerp van de Univac van Reming- ton Rand en is al druk in gebruik bij enkele warenhuizen in de Verenigde Staten. De vrouw die deze machine raadpleegt, moet een speciaal hiervoor samenge steld aantal vragen op een formulier be antwoorden. Het zijn 51 vragen, die alle min of meer met haar schoonheid te maken hebben. De aldus verkregen ge gevens worden door het schoonheidsbrein in fracties van secon den verwerkt en het resultaat is een uit voerig, „wetenschap pelijk verantwoord" schoonheidsadvies dat door de machine wordt verstrekt. Een groot voordeel van deze machine ziet men in het feit dat vrouwen intieme vra gen over leeftijd en gewicht, gemakkelijk ker aan een machine^ toevertrouwen dan aan een schoonheids specialiste van vlees en bloed. In werkelijkheid ligt het voordeel van deze machine natuurlijk in de grotere omzet van de cosmeticafabrikant Zulk een advies geeft immers precies op welke verzorgings- en schoonheidsmiddelen de geschiktste zijn zijn voor de aan vraagster. Merken van concurrenten zul len op de advieslij st niet voorkomen! Men schijnt geen rekening te houden met het verkeerd be antwoorden van de vragen en dit lijkt ons juist het zwakke punt. Wij vragen ons af of het „brein" van de vrouwen zélf, werke lijk zo vervuld is van haar schoonheid, dat zij liefst 51 vragen hierover, zonder fou ten kan beantwoor den. Het invullen van formulieren is niet de sterkste zijde van vrouwen; zelfkennis inzake haar schoon heid evenmin. Maar misschien is in deze beide opzichten de Amerikaanse vrouw haar Nederlandse zus ter de baas. Dat er in de Ver enigde Staten bijzon der veel aandacht aan de schoonheid wordt besteed is bekend en mag blijken uit enke le cijfers. Naar schat ting van de fabrikan ten van schoonheids middelen zal het ge bruik van hun produk. ten in de komende ja ren zó stijgen dat in 1970 voor niet minder dan 36 miljard gulden aan cosmetica zal worden verkocht. Ofschoon wij in Ne derland minder be auty-minded" zijn, zul len wij ons voorlopig nog niet laten advise ren door de schoon heidsrekenmachine. Maar ook hier stijgt het gebruik van cos metica, vooral van de buitenlandse. Bedroeg de invoer van schoon heids. en toiletartike len in 1958 nog 10,5 miljoen, in 1961 was dit bedrag gestegen tot 17,4 miljoen. Waarschijnlijk ver trouwt de Nelerland- se meer op het bui tenlandse produkt, maar daarmee doet zij haar landgenoot, de fabrikant, onrecht aan. Bovendien zou zij moeten bedenken dat op buitenlandse produkten, invoer- en andere rechten wor den geheven, hetgeen de prijs niet weinig verhoogt. De grote belangstel ling voor buitenlandse parfums, haarwaters en lotions zal wel al tijd blijven bestaan. De faam die vooral Frankrijk op dit ge bied geniet is niet te evenaren. De cijfers zijn er dan ook naar: in 1961 werd er voor 3,6 miljoen geïmpor teerd. Maar zie, buiten landse vrouwen be wonderen misschien de huid van haar Ne derlandse zuster; ook bij ons stijgt de uit voer van cosmetica: in 1958 bedroeg de uit voer 5,1 miljoen maar verleden jaar was dit bedrag gestegen tot ruim 10 miljoen. zijn). Wy zouden de pasmunt kunnen zoe ken, waarmee de onbetaalbare din gen gekocht móeten worden; de chris telijke levenshouding, de levensvreug de, de vrede. Natuurlijk hebben deze jaarbeurs kopstukken die fusie niet tot stand gebracht uit zuiver christelijke over- wegingen. Zy hebben vast wel ge- Maar u begrijpt wel, dat de Jaar- dacht: Eendracht maakt macht. Maar beurs heel wat anders is, dan een die ene autoriteit heeft toch in elk aardige expositie, waar het gezellig geval duidelijk laten horen, wat hij rondneuzen is. Een jaarbeurs wordt bedoelde: Eendracht maakt macht genouden om handel te drijven op om er een welvaart mee te bemachti- grote schaal, het is een echte man- gen, die bijdraagt tot het ware geluk Utrecht de najaarsbeurs wordt ge houden. Het is voor een vrouw wel aardig om even over die beurs te wandelen en daar nieuwtjes te zien in de vele stands. Dit jaar is het zeker voor ons interessant, want de hoofdschotel wordt gevormd door de Textieljaarbeurs, waar vooral veel woningtextiel wordt geëxposeerd. van de mensen. De nieuwste glasgordijnen, GAR- DISETTEverzekeren de huisvrouw eindelijk een volmaakte „val" óók na het wassen. Dank zij een inge weven loodveter langs de onder kant hangt dit soort vitrage altijd nenaangelegenheid. Mannen die met succes zaken doen, moeten altijd kei hard zijn, denken wij dan zo. Maar dat kan nog meevallen. Die Koninklijke Nederlandse Jaar beurs en de Textieljaarbeurs zijn twee grootheden, die wel twee jaar lang samen hebben geharreward. Dat „ging" helemaal niet meer. Het leek i-it °P de spanningen en moei- lykheden die in een gezin kunnen ontstaan tussen vader en volwassen /n Cairo heelt de overheid bnï geworden zoon. Op een gegeven «een- *1 ^airo neejz ae overueia tiet blik vindt de zoon, dathifhet bfter dansen van de twist verboden. De weet en soms heeft hij daar waar- reden waarom dit verbod loerd uit- aehtig nog gelijk in ook. Maar welke Scvaardigdis, dat men dit exces vader kan dat zomaar inzien? En van de danskunst in strijd acht met welke zoon heeft voldoende tact in de waardigheid van de Islamiet zulk een s.tuat.e? Een ander bericht uit Afrika komt Nu, na die jarenlange moeilijkhe- u't de republiek Ivoorkust, waar de den, is vlak voor de opening van president eveneens een onwaardig kïïen-ï'h™ - w tot stand se~ verschijnsel heeft verboden. Voort- t wee-enheid eeunrderf"JnCiz,Jn een ?an zullen de bewoners van Ivoor der en volwassen zoon' ook S zogoed geen insnijdingen, tatoeërin- zouden kunnen zijn. En bii gelegen en andere wonderlijke huid heid van die fusie werden milde woor- versieringen mogen laten aanbren- den gesproken. gen. Er staat een straf op van zes „De verloren zoon is terug," zei maanden tot twee jaar. S autoriteit. „Jaja," zei de an- De twist is een verschijnsel van TeNeCNeZ'l verschl' ™et de modernste (Westerse) ivereld; was de vader «ok een be^ fout'' tat°eage een verschijnsel van zeer Aan beide züden werden deze woor-' J vrlVnE^e beschaving. Voor woor- de waardigheid van de mens is het nodig primitieve gebruiken af te schaffen, maar in het streven naar evolutie een grens in het oog te houden. bij de paraplu's: een nieuw koket modelletje van gefronsd nylon; bij het opsteken blijkt het de vorm van een bloem te hebben; bolvormige hand vatten geheel bestaande uit met gekleurd draad vastgezette parelmoeren knoopjes bij de pullovers: chemisier modellen, waarvan kraag en manchetten gewisseld kunnen worden; grappige tuniekjes van kameelwol; warme jum pers met cagoule (muts) er aan vast bij de nieuwtjes: een twist collier van gevlochten leer, gemonteerd op een galonnetje en gesloten met een lus en een bewerkte knoop bij de tassen: avondtasjes met klepje, model „conducteur", van zwart leer, geperforeerd op lich tere ondergrond loodrecht en luchtig geplooid. Zomen is overbodig, ongelijk hangen uitge sloten. De vitrage is uit syntheti sche vezel vervaardigd, krimpvrij, snel gewassen en gedroogd en hoeft nooit gestreken te worden.

de Stem | 1962 | | pagina 9