Incidenten zijn nog steeds uitgebleven Op gevleugelde voeten Wrede wegpiraat in de kraag gegrepen Slag om Engeland herdacht Net om Leibbrand wordt nauwer aangehaald ONTVOERDE OLIFANT TERECHT Open brief Uitstapje Ulbricht geprikkeld door het geduld van Kroestjev Stimlje van Tony zeil? Zwaargewond meisje van auto geschuden doorgereden Hoogleraren roepen op tot begrip NEDERLANDSE HIM ALA YA- EXPEDITIE OPGEHOUDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Koeler Moessonwind te sterk Vier Papoea's moeten terug naar N.-Guinea Getuige leed aan geheugenverlies Zwols broodconflict raakt oudbakken Dodencijfer in Iran: 6000 Sovjetverklaring „koude douche" Import Finnbrod sterk toegenomen 102e JAARGANG No. 24079 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. I>1»9 DONDERDAG 13 SEPT._ 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 1 8,60 per post, 1 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor dp Zeeuwse Eiianden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) NW.-GUINEADEBAT IN DE V.N. OP 21 SEPT. Vrijdag de 21ste september is vastgesteld als streefdatum voor liet Uno-debat over Nieuw-Guinea, zo werd gisteravond in New York vernomen. Het Neder- lands-Indonesische akkoord staat als één van de eerste punten op de agenda en men verwacht dat de behandeling slechts twee dagen in beslag zal nemen. Zo als bekend wordt bij die gelegenheid door Nederland en Indonesië een geza menlijke resolutie ingediend, welke de V.N. in staat zal stellen om een tussen tijds bewind op Nieuw-Guinea in te voeren. Hel gaat louter om formaliteiten, want dit bewind is al in volle opbouw. De militaire waarnemers van de V.N. heb ben contact gemaakt met duizend Indonesische militairen. Naar schatting zit ten er nog tweehonderd in liet oerwoud. De Nederlandse staatkundige-studen-1 Amsterdam een persconferentie ge- ten federatie heeft dinsdagavond in houden met de zes Papoea's, die een bezoek aan Indonesië hebben gebracht. De politie in Heerlen heeft gisteren de man gearresteerd die zater dag in Heerlen een verloofd paar aanreed, het zwaargewonde meisje van de motorkap schudde en doorreed. Het is de 25-jarige Hongaarse machinist G. T., wonende in Hoensbroek. De man is werkzaam op een bouwbedrijf in Duitsland. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. Glasscherven die op het wegdek wer den aangetroffen, hebben geleid tot het opsporen van de auto van de Hongaar. Kort daarna is hij zelf aangehouden. Het onderzoek was m handen van in specteur W.M. van Kerkhof, chef van de verkeerspolitie in Heerlen, en van de agent Mooren. Zij hebben kunnen vast stellen dat de glasscherven afkomstig wa> ren van een bepaald merk auto (Ford Taunus). Op ruime schaal hebben zij toen in de wijde omgeving van Hoensbroek navraag gedaan naar dergelijke auto's. Een van de vele tips, die naar aanleiding van de berichten in de pers bij de ver- keersafdeling binnenkwamen, maakte melding van een beschadigde auto van dit merk. Dit leidde uiteindelijk tot de Inspecteur Kerkhof deelde gisteravond mee dat de Hongaar zeer verbaasd was dat hij werd aangehouden. De man kent slecht Nederlands, heeft geen kranten gelezen en was zich kennelijk pief be wust van de opschudding die zijn optre den heeft verwekt. De toestand van zijn slachtoffer, het 18-jarige meisje Maria van L., is nog steeds ernstig. Zaterdagavond om acht uur heeft de Hongaar op een uitvalsweg bij Heerlen de twee jongelui, die op het fietspad re- DE KAMER van inbeschuldigingstelling te Luik heeft vier leden van één fami lie, alsmede de huisarts van deze fami lie, voor hun berechting wegens mede plichtigheid aan moord op een mismaakt geboren kind, naar het hof van Assisen verwezen. HET PARLEMENT van Ghana heeft met overweldigende meerderheid een initia tiefvoorstel uit de kamer aangenomen, om van Ghana een staat met slechts één politieke partij te maken. IN DEN HAAG is de P.T.T. begonnen met het werven van hulppersoneel dat bij wijze van bijverdienste in de avond uren drukwerk kan bezorgen. De hulp krachten doen drie avonden per week dienst. ZWITSERLAND wordt geteisterd door een ontzettende droogte, waardoor er dit jaar maar één keer hooi geoogst kon worden. De tweede en derde oogst zijn totaal verloren. DE OUDE KUNST- en antiekbeurs m Delft heeft tweeduizend bezoekers méér geboekt dan vorig jaar. Er kwamen deze keer ruim 36.000 bezoekers. IN DE BELGISCHE provincie Limburg heerst grote onrust. Er gaan geruchten dat de kolenmijn te Houthalen <4000 werknemers) gesloten zal worden Zo wel de werkgevers als de werknemers menen dat deze maatregel onnodig is. IN DE FRANSE begroting voor het ko kende jaar heeft de regering, zoals be loofd was, voorzien in een verlaging van de inkomstenbelasting met 5 pet. JWeersverwachting, medegedeeld door ,be-t K.N.M.I., geldig tot vanavond: Aanvankelijk nog hier en daar een J jointje, later ook opklaringen. Matige t tot zwakke noordwestelijke wind. Lagere middagtemperaturen. J Vandaag: zon onder 19.02 uur. Maan jop 19.06 uur. {Morgen: zon op 6.11 uur. Maan onder *6.08 uur. f den, geschept. De 17-jarige student R. van M. werd van de fiets gesleurd en liep een zware hersenschudding op; zijn meisje, dat achterop zat, kwam op de motorkap terecht. De Hongaar heeft na de botsing zijn lichten gedoofd en is met onverminderde snelheid doorgereden. Tweehonderd meter verder viel het meis je op het wegdek doordat de Hongaar over de weg ging zigzaggen. Zij brak op drie plaatsen een been, kreeg een hoofd wond en een hersenschudding. De Hongaar G. T., die sinds vijf jaar in Hoensbroek woont, is ongehuwd. Hij is na de opstand in Hongarije naar ons land uitgeweken. Vrijdag wordt hij voorgeleid aan de officier van justitie in Maastricht. Over zijn optreden heeft hij het vol gende verklaard: „Hij was alleen in de auto geweest en had zich niet schuldig gemaakt aan drankmisbruik, wel had hij met grote snelheid gereden. Door het slechte zicht en doordat zijn ruitewissers niet goed werkten", zo zei de Hongaar, „was hij op het fietspad terechtgekomen. Na het ongeluk was hij in paniek geraakt". Telt men hierbij het aantal Indo nesiërs dat in de strijd met onze troepen werd uitgeschakeld, dan komt men tot een totaal van bijna tweeduizend man Indonesische troepen, die hun rol in de vreed zame oplossing van het geschil heb ben gespeeld.... Sedert 1 september zijn er op Nieuw- Guinea geen onaangename incidenten voorgevallen. De aankomst van de V.N.- politietroepen is voorzien tegen 1 okto ber, zo heeft generaal Rikhye verklaard. Daarna kunnen de Nederlandse soldaten naar huis gaan. De politieke leiders van de Papoea's hebben hun maatregelen genomen om de nieuwe tijd binnen te gaan. Morgen zal in het gebouw van de Nieuw-Guinea- raad de vergadering van het „nationaal congres" beginnen. Ruim honderd Pa poea's zijn uitgenodigd de bijeenkomst bij te wonen. Het Nederlandse gouverne ment heeft bij de organisatie zijn mede werking verleend. De resoluties van het congres, dat een lijn voor de naaste toe komst wil uitstippelen, zullen naar Den Haag, Djakarta en New York worden gezonden. Eén der resoluties zal stellig betrekking hebben op de verwachting van de Papoealeiders, dat de onafhanke lijkheid aan het eind zal liggen van de weg die zij thans samen met Indonesië moeten gaan. In Hollandia zijn met betrekking tot de daar verblijvende „maatschappelijke Nederlanders" overgangsmaatregelen ge troffen, opdat zij in het bezit van gel dige inreispapieren voor Nederland ko men. Het Griekse passagiersschip „Pa- tris" zal op 2 oktober met 400 ambtena ren aan boord naar Nederland vertrek ken. Vijf Nijmeegse hoogleraren, te weten prof. dr. Rutten, prof. mr. Duynstee, prof. mr. Schlichting, prof. mr. S. baron van Wijnbergen en prof. mr. Van der Grinten, hebben een open brief aan de K.V.P.-Eerste-Kamerfractie gericht, waarin zij oproepen tot begrip voor de motieven en drijfveren van Indonesië, opdat het oude geschil nu ook moreel en psychologisch uit de wereld wordt geholpen. „Pas als Indonesië in Neder land respect voor zijn inlichten ontmoet, is een gezonde vertrouwensbasis voor de toekomst hersteld", zo zeggen zij. Dat Indonesië zich tot onbillijke maat regelen jegens Nederlanders heeft laten verleiden, ontkennen de ondertekenaren van de open brief intussen niet. Vijf van de zes Papoeastudenten, die onlangs een oriëntatiereis door Indone sië hebben gemaakt en die zijn aange maand om zo gauw mogelijk naar Nieuw-Guinea te vertrekken (zie ook elders in dit blad) hebben op een pers conferentie verteld, volledig vertrouwen te hebben in de toekomstige zelfbe schikking. De indruk was gewekt als zouden de Papoeastudenten wegens hun uitstapje naar Indonesië uit* ons land zijn gezet. Van officiële zijde is echter gezegd, dat de studenten in juli hun stage (bij de belastingdienst) al hadden voltooid en dat hun reis naar Indonesië (op 15 juli) de toen al voorgenomen terugreis door kruiste. De studenten zullen eerst hun 80 land genoten die in Nederland studeren, ove-r hun ervaringen in Indonesië vertellen en daarna gaan zij hun volk voorlich ten. Zij zullen daarbij waardevol werk kunnen doen. Een militair gerechtshof heeft de exe cutie van zes personen, die betrokken waren bij een aanslag op Soekarno, be kendgemaakt. De terechtgestelde Indo nesiërs hebben schriftelijke getuigenis sen nagelaten, op grond waarvan nog andere mensen kunnen worden voorge leid. In Singapore gaat het verhaal, dat een Brit, Bernard «L Williams, ne-gen maan- gevangenis den een Indonesische Zeven leden van de grootste bergexpe ditie, ooit door een Nelerlandse ploeg ondernomen, zijn woensdag van Schip hol naar New Delhi vertrokken. Reeds drie weken geleden vertrokken de beide leiders van de expeditie: prof. dr. C. G. Egeier en dr. T. de Booy. „Zij hebben gedurende deze drie weken alle denk bare voorbereidingen getroffen in Bok hara," vertelde dr. J. W. A. Bodenhau- sen, die als één der vijf geologen aan de expeditie deelneemt. Het oorspronkelijke plan was dat wij reeds verleden 'veek zouden vertrekken, maar de in Nepal waaiende moesson winden zijn op het ogenblik zó zwaar, dat het voor de heren Egeier en De Booy niet mogelijk bleek de bagage van de expeditie, die per schip in India was aangekomen, in twee weken tijds van Patna naar Pokhara te vervoeren Na eerst in New Delhi hun Nepalese visum te hebben gehaald, gaan de zeven leden van de expeditie naar het uitgangs punt van de beklimming, het dorpje Pokhara. Vandaar uit zullen zij onder leiding van de Franse alpinist Lionel Terray aan de moeilijke tocht naar de op 7038 m hoge top van de Nilgiripiek beginnen. ,,Het lijdt geen twijfel of wij breken het Nederlands hoogterecord, vertelde dr. Bodenhausen nog. „Dat re cord staat ook nu op naam van Egeier en De Booy, die in het Andesgebergte tot een hoogte van 6500 m kwamen Behalve de vijf geologen nemen twee Aanstaande zaterdag wordt op het bekende vliegveld Biggin Hill" in En geland de slag om Engeland herdacht. Ter gelegenheid van deze herdenking wordt op de basis een tentoonstelling gehouden, waar het publiek de ont wikkeling van de R.A.F. door de jaren heen kan waarnemen. Op deze foto zien we naast een tweetal „veteranen" uit de eerste wereldoorlog een bloed- hond"-geleid projectiel, dat hier nog geheel gewikkeld is in de bescher mende plasticlaag. artsen en twee Nederlandse alpinisten aan de expeditie deel. De alpinisten zul len drie, de geologen vier maanden in Nepal blijven. De kosten van de expe ditie bedragen tussen 175.000,— en f 200.000,Het geld is door diverse Nederlandse instanties bijeengebracht. Vier van de zes Papoea's, die bijna zes maanden in Indonesië hebben rondge reisd en die dinsdag terugkwamen in Nederland, hebben aanzegging gekregen van de regering om zaterdag naar Nieuw-Guinea te vertrekken. Doen zij dat niet, dan kunnen zij zich uit de dienst van het rijk ontslagen ach ten. De vier Papoea's waren in opleiding voor belastingambtenaar. heeft gezeten omdat hij in het openbaar partij voor Nederland zou hebben geko zen. Onbekenden hebben in Brussel een steen door de ruiten van het Indonesi sche gezantschap gegooid. De daders worden gezocht onder een neo-fascisti- sche beweging, die onder meer steun heeft verleend aan de O.A.S. Indonesië zal, om het einde van het Nieuw-Gui- neageschil aan de wereld bekend te ma ken, een hele massa potloden gaan ver spreiden, waarop slagzinnen in vier ta len voorkomen. Het Nederlands is er niet bij In liet proces tegen de verkeersdes- kundige professor Kurt Leibbrand in Stuttgart, beschuldigd van moord op 26 Italianen, die eind 1944 in Zuid-Frank- rtfk werden gefusilleerd, trad woensdag een voormalige sergeant-majoor, Albert Mackensen, nu mecanicien in Hamburg, op. Hij zei zich van de ge-hele executie niets te kunnen herinneren. Dit geheu genverlies was volgens hem waarschijn lijk te wijten aan een schedelbasisfrac- tuur, die hij in 1949 gehad had. Ook na dat de president van de rechtbank hem gezegd had dat hij niet verplicht zou zijn op vragen te antwoorden, waardoor hij zelf in een ongunstig daglicht zou ko men te staan, bleef hij bij zijn verkla ring. De voormalige luitenant Julius Reisen, nu gemeenteambtenaar in Heiligenhofen, vertelde het hof over een andere exe cutie, deze keer van tien tot vijftien Ita- Op aandrang van de Zwolse bakkers- patroonsvereniging heeft Dragstra's broodfabriek besloten met ingang van vandaag weer de normale prijzen voor het brood te berekenen. Bij het nemen van deze beslissihg is het bedrijf in be langrijke mate beïnvloed door de hou ding van de zelfstandige bakkers, die besloten de normale prijzen te handha ven. Hierop bleef het conflict beperkt tussen Dragstra en de coöperatie „Sa menwerking". De coöperatie heeft besloten haar prijsverlaging te handhaven in afwach ting van het resultaat van het kort ge ding, dat maandag a.s. voor de president van de rechtbank te Zwolle zal dienen, en dat door de coöperatie is aangespan nen. zo wordt van deze zijde medege deeld. lianen, die ook door de eenheid van Leibbrand zou zijn uitgevoerd in de buurt van een brug over de Rhöne. Reisen zei dat hij de officiersbijeen komst, waarop Leibbrand het executie bevel gaf, had bijgewoond en dat hij toen de opdracht had gekregen he-t be vel over te brengen. Omdat hij zich „niet lekker" had gevoeld ten aanzien van de executie, had hij er een soldaat over verteld, in de hoop dat deze de Italianen nog zou kunnen waarschuwen. Over de executie zelf kon hij zich niets herinneren. Hij was er niet bij ge weest. Van muiterijen onder de Italianen had hij slechts gehoord via andere mi litairen. Een derde getuige, de 41-jarige me canicien Willi Koelsch uit Niederkir- chen, die destijds chauffeur was van Leibbrand, vertelde, dat hij slechts de schoten gehoord had van de executie der 26 Italianen bij een bos in de buurt van Orange. Hij had Leibbrand één a twee uur na de executie teruggereden. Leib brand zelf heeft tot dusver gezegd, dat hij bij de executie niet aanwezig was. Een tweetal schoenen uit de nieuwste collectie van de Parijse modekoning Jacques Heim, dat opvalt door de „bekleding" van veertjes. Om op gevleugelde voeten door het leven te gaan... Volgens de liga van Rode-Kruisorga nisaties in Genève zijn bij de jongste aardbé'ving in Iran 6000 mensen om het leven gekomen en 60.000 tot 70.000 dak loos geraakt. Deze gegevens waren verstrekt aan Genève door de onder-secretaris-gene- raal van de liga, Nedim Aboet, die in Iran verblijft. Gezegd werd, dat er thans voldoende medicijnen beschikbaar zijn, maar dat er nog grote hoeveelheden tenten en de kens nodig zijn. Op gironummer 777 van het hoofdbe stuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" in Den Haag was gisteren een bedrag aanwezig van f 436.179,- ten bate van de slachtoffers van de ramp in Perzië. Dit betekent, dat er op één dag ruim honderdduizend gulden is gestort'. Volgens welingelichte kringen in Oost- Berlijn heeft het centrale comité van de Oostduitse communistische party een bijeenkomst die in de komende herfst zou worden gehouden, uitgesteld als ge volg van de Russische „langzaamaan"- politiek inzake een Duits vredesverdrag. De sinds zondagnacht vermiste Indi sche olifant van het in Rotterdam op tredende circus Boltini is terecht. Zondagnacht is deze olifant omstreeks twee uur uit het circus Boltini gestolen door de installatiecommissie van de Utrechtse studentenvereniging Veritas. Men nam en passant de Spaanse ver zorger van de olifant mee. De idee om deze olifant te ontvoeren kwam bij de leden van deze installatie commissie op, toen men een bezoek bracht aan het destijds in Utrecht op tredende circus. Men wilde een lid van deze commissie, mej. Els Thomeer, op haar verjaardag, die zij gisteren vierde, een verrassing bezorgen. Een besluit was gauw genomen, een der groenen van Ve ritas woonde op een riante boerderij in Marknesse in de Noord-Oost-Polder, Men besloot de olifant te ontvoeren en het dier daar onderdak te verlenen. Om twee uur 's nachts werd het beest uit" de stallen ontvoerd. De Rotterdamse politie is bijzonder ontstemd over de gang van zaken be treffende de verdwijning en opsporing van „Baby", de olifant van circus Bol tini. „Een grap is aardig, maar dit heeft te lang geduurd", aldus de Rotterdamse commissaris van politie P. Kruit. Algemeen wordt thans aangenomen dat de circusdirecteur Tony Boltini met de gang van zaken op de hoogte is ge weest. De Rotterdammers, die in de ver dwijning van het olifantje een reclame stunt zagen, kunnen, volgens de Rotter damse politie, nog wel eens gelijk krij gen. Genoemde kringen zeiden dat dit uit stel verband houdt met de Sovjetbood- schap van dinsdag waarin werd gezegd dat de Sovjet-Unie bereid is tot een adempauze in de kwestie-Berlijn tot na de Amerikaanse congresverkiezingen in november. Het Oostduitse staatshoofd, Walter Ulbricht, zou verleden maand door premier Kroestjev van het Rus sische standpunt op de hoogte zijn ge steld. In Oostduitse regeringskringen zou de Russische verklaring als „een koude douche" zijn ontvangen. Zij had den gehoopt op een positieve stap in de richting van een vredesverdrag tijdens de volgende bijeenkomst van de V.N.- assemblée. De Westduitse minister van Buiten- se Zaken, Schroeder, gaat volgende maand naar Washington, om met zijn Amerikaanse collega Dean Rusk te pra- ten over de Berlijnse crisis en proble men van de Europese eenwording. Of Schroeder ook door president Kennedy zal worden ontvangen, is nog niet be kend. Hoewel Engeland aan de Russen heeft verzocht de militaire wacht bij het Rus sische oorlogsgedenkteken in West-Ber- lijn weer per bus af te lossen, een ver zoek dat ]A maandag is gedaan, kwa men de Russen gisterenmiddag toch weer per pantserwagenkonvooi. Het konvooi werd door Britse militaire poli- tiejeeps geescorteerd in West-Berlijn. De Russen hadden de bus aan de kant gezet nadat drie dagen achtereen met stenen was gegooid naar de bus door Westberlijners uit woede over het neer- ^Weten van een Oostduitse vluchteling midden vorige maand. (Advertentie) Cijfers wijzen onomstotelijk uit dat het Finnbrod op de Nederlandse ontbijt- en koffietafels een steeds belangrijker plaats gaat innemen. Door en door krokant ge bakken Finnbrod is altijd even knappe rig en vers. Het Is voedzaam, maar zet niet aan, want het bevat geen overtollig vet en suiker. Finnbrod met boter en normaal beleg is heerlijk bij bet ontbijt, gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin, het hoort bij de broodmaaltijd.

de Stem | 1962 | | pagina 1