Tilly van der Zwaard bereikt halve-finale Jutta Heine wil graag op verjaardag winnen ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK INTERNATIONALE T EXTI EL JA AR BEURS I 10 Peter Bolotnikov zegeviert op 10.000 meter en Tamara Press evenaart record kogelstoten Belangrijkste uitslagen WIELERSPATTEN Peter van de Merwe en Daan Schrijvers in voorlopig Oranje mi 11 fif 12 Fa f 13 rj 14 l;/ 15 |2f 16 lij 17 lkJ 18 LI 17 Gees Koch in eindstrijd Servette 1 Feijenoord 3 EUROPA-CUP Twee winnaars in Sporttoto INTERTOTO Geen klop van Russen s.v.p. Voetbal interlands 16 11 sokjes-prinses" n mooie-dingen- Cinderella 88 quis fijn, droom- zonder fouten, >anfor, minstens ird garantielabel rlandse Vereni- oomAls U die wil maken Me- ;!la 88! lar: vanaf fl 7,50 Aparte klasse Ware ravage Weinig twijfel Bekerwinnaars Henk Nijdam en Gé Wesseling in GRAND PRIX Sjoukje traint in LONDEN Linda Ludgrove rugslagrecord Amerikaanse senator Duitse topatlete (21 en erg knap) Piet van Est 9e in Catalonië Op 23 september: jaarlijkse ronde St.-Jansteen 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 (Advertentie) V. VAN DER STEEN I MAANDAG SEPTEMBER r BJJTW DINSDAG WOENSDAG DONDERDAGVRIJDAG ZATERDAG M ZONDAG B MAANDAG B M W DINSDAC U SEPTEMBER SEPTEMBER J SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER Jj SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER MAANDAG SEPTEMBER Geopend van 9-18 uur Toegangsprijs f. 3.-. Vredenburg Croeselaan: BELGRADO, -woensdagavond. Een fantastische race op de 10.000 nieter, waarin Peter Bolotnikov, de 32-jarige kapitein in het Russische leger zijn enorm grote klasse toonde, een tweede gouden „plak" voor Rusland door de Russische kampioene Tamara Press, die de kogel 18.53 meter ver expedieerde en daarmee haar eigen wereldrecord egaliseerde, en een eerste plaats van Ken Mat thews, die als een echte Britse terrier de 20 km snelwandelen won, dat waren de hoogtepunten op de eerste dag van de Europese atletiekkampioenschappen, die woensdag in het sta dion van Belgrado zijn begonnen. Tweemaal goud voor Rus land en eenmaal voor Engeland. Hieruit blijkt, dat de Russen zich totaal vergist hebben in de sterke Brit, want ofschoon de Russen als derde en vierde het stadion binnen kwamen, zagen wereldrecordhouder Goloubnitsji en zijn landgenoot Vediakov geen kans Matthews te bedreigen. Wat Peter Bolotnikov, de man, die achter Vladimir Kuts als eeuwige tweede bekend stond en pas na het vertrekken van zijn landgenoot zijn kans kreeg op de Olympische Spelen in Home, heeft laten zien in de 10 km-loop, grenst aan het ongelofelijke. Van het begin af aan een hoog tempo draaiend, trok hij er na 2500 meter met een keiharde tussen- sprint tussenuit, waarbij hij de Duitser Janke in zijn kielzog meekreeg. Het gat, dat ontstond, bedroeg zeker een veertig tal meters en het heeft tot de achtste kilometer geduurd, voordat het drietal Bogey (Frankrijk) en de Engelse Hyman en Fowler iets dichter bij konden ko men. Op dat zelfde ogenblik plaatste de Duitser Janke, die bang was zijn tweede plaats te verliezen, 600 meter voor de Een overzicht tijdens de vlaggen- parade in het stadion van het leger in Belgrado hij de opening van de Europese atletiekkampioenschappen. finish een tussensprint, waarover Bolot nikov zich wel enigszins heeft verbaasd, maar er zeker niet door werd verrast. Nog geen 200 meter verder, met nog een ronde te lopen, ging hij weg en zijn voorsprong was zo overtuigend, zijn lopen zo fraai, dat het stadion in een daverende ovatie losbarstte. Janke redde op het nippertje zijn zilveren medaille, maar Bogey werd door de Britten, waar bij Fowler over ongekende krachten bleek te beschikken, naar de vijfde plaats verwezen. De eindsprint van Fowler kwam overigens net op tijd, want Hymam bleef dicht in zijn buurt. Voor beiden werd dezelfde tijd afgedrukt. Tamara Press was in de finale van het kogelstoten dames een klasse apart. 100 meter heren: le halve finale: 1 Al fred Hebauf (Did) 10.4; 2 Claude Pi- quemal (Fr.) 10.4; 3 Livio Berutti (It.) 10.5. 2e halve finale: 1 Peter Gamper (Did) 10.3; 2 Marian Foik (Polen) 10.4; 3 Guy Lagorce (Fr.) 10.5. 3e halve fi nale: 1 Jerzy Juskowiak (Polen) 10.4; 2 Locelyn Delecour (Fr.) 10.4; 3 Heinz Schumann (Did) 10.4. De finalisten zijn: de Duitsers Hebauf en Gamper, de Po len Juskowiak en Foik en de Fransen Piquemal en Delecour. De finale wordt donderdagavond gelopen. 400 m dames: Voor de halve finales van de 400 m dames, die voor donder dagmiddag op het programma staan, plaatsten zich de drie snelsten uit de 4 series: le serie: 1 Katerina Parluk (Rusl.) 54.9; 2 Maeve Kyle (Ierl.) 55.1; 3 Veronica Kummerfeld (Duitsl.) 55.7; 2e serie: 1 Elizabeth Grieveson (G.B.) 54.8; 2 Barbel Reinagel (Duitsl.) 55.5; 3 Janina Hase (Polen) 55.7. 3e serie: 1 Maria Itkina (Rusl.) 54.4; 2 Tilly van der Zwaard (Ned.) 55.4; 3 Nada Simic (Z.- Sl.) 56.5. 4e serie: 1 Jean Sorrell (G.B.) 55.5; 2 Helga Henning (Duitsl.) 55.7; 3 Antonia Munkacsi (Hong.) 55.8. 20 km snelwandelen: 1 en Europees kampioen: Ken Matthews (G.B.) 1.35.54.8; 2 Hans Reimann (Duitsl.) 1.36.14.2; 3 Vladimir Goloubnitsji (Rusl.) 1.36.37.0. 40o m heren: Uit de volgende zes se ries 400 m heren plaatsten zich de eerste drie voor de halve finales van donder dagavond: le serie: 1 Josef Trousil (Tsj.- Slow.) 48.3; 2 Vittorio Barberis (It.) 48.4; 3 Jeriz Kowalski (Polen) 49.8. 2e serie: 1 Vadim Arkhiptsjoek (Rusl.) 47.4; 2 Jacques Pennewaert (Belg) 47.4; 3 Ser gio Bello (It.) 47.6. 3e serie: 1 Manfred Kinder (Duitsl.) 47.1; 2 Barry Jackson (G.B.) 47.7; 3 Victor Bytchov (Rusl.) 48.2. 4e serie: 1 Joachim Reske (Duitsl.) 46.9; 2 Andrzej Badenski (Polen) 47.4; 3 Jean Bertozzi (Fr.) 47.6. 5e serie: 1 Robbie Brightwell (G.B.) 46.6; 2 Hans Olof Johansson (Zweden) 47.2; 3 Mario Franschini (It.) 47.3. 6e serie: 1 Hansme- di Bruder (Zwits.) 47.5; 2 Adrian Met calfe (G.B.) 47.6; 3 Ronny Sunesson (Zweden) 47.8. 100 m dames: De snelste drie uit elke serie plaatsten zich in de halve finales van donderdagmiddag: le serie: 1 Han- nelore Raepke (Duitsl.) 11.9; 2 Galina Popova (Rusl.) 11.9; 3 Erzebet Heldt (Hong.) 12.1. 2e serie: 1 Jutta Heine (Duitsl.) 11.5; 2 Halina Gorecka (Polen) 11.7; 3 Margit Marko (Hong.) 11.8. 3e se rie: 1 Dorothy Hyman (G.B.) 11.6; 2 Terese Ciepa (Polen) 11.8; 3 Ludmila Motina (Rusl.) 11.9. 4e serie: 1 Elzbieta Szyroka (Polen) 12.-; 2 Martha Pensber ger (Duitsl.) 12.-; 3 Daphne Arden (G.B.) 12.-. Discuswerpen: Voor de finale discus werpen, die donderdagmiddag wordt verwerkt, kwalificeerden zich de volgen de twaalf atleten: Emund Piatkowski (Polen) 55,79 meter; Cees Koch (Ned.) 54,72 m; Victor Kompaneets (Rusl.) 53,97 m; Vladimir Troussenov (Rusl.) 53,88 m; Jozef Szecsenyi (Hong.) 53,38 m; Lars Haglund (Zweden) 53,28 m; Djordje Ra- kic (Z.-Slav.) 53,19 m; Todor Artarsky (Buig.) 53,16 m; Lothar Milde (Did.) 53,11 m; Ludvik Danek (Tsjech.) 53,- m; Fritz Kuehl (Did.) 52,86 m; Carmelo Rado (It.) 52,77 m. De grens voor de finale was gesteld op 53 meter. H»nk-stap-sprong: Voor de finale hink-stap-sprong donderdagmiddag) plaatsten zich: Jozef Schmidt (Polen) 15,98 m; Jan Jaslolski (Polen) 15,86 m; Manfred Hinze (Did) 15,78 m; Vilhjalmur Einarsson (IJsland) 15,76 m; Oleg Fe- dossejev (Rusland) 15,68 m; Radoslav Jocic (Z.-Slav.) 15,58 m; Vladimir Go- riaev (Rusland) 15,54 m; Kari Rhakamo (Finland) 15,53 m; Ljuben Gurgushinov (Buig.) 15,50 m; Enzo Cavalli (It.) 15,48; Hans-Joachim Rueckborn (Did) 15,44 m; Odd Bergh (Noorwegen) 15,40. 10.000 meter: 1 en Europees kampioen: Peter Bolotnikov (Rusl.) 28.54.-; 2 Frie- drich Janke (Did) 29.01.6; 3 Henry Fowler (G.B.) 29.02.00; 4 Martin Hyman (G.B.) 29.02.00; 5 Robert Bogey (Fr.) 29.02.6. Niemand heeft haar ook maar eniger mate kunnen bedreigen. Haar derde worp, waarmee zij haar eigen wereld record evenaarde, was van een klassieke schoonheid. Het meest verheugd was evenwel de Brit Kenneth Matthews. Op het moment, dat Cees Koch zich met een daverende tweede worp kwalificeerde voor de finale van het discuswerpen, kwam deze dappere en keiharde Engels man, zichtbaar met het linkerbeen trek kend, het stadion binnen. Onverstoor baar, zich op de lippen bijtend en tan denknarsend, ging hij door de finish, daarbij zijn petje van zijn hoofd trek kend als groet aan de applaudisserende menigte. Twee Nederlanders hebben zich op deze eerste dag goed van hun taak gekweten. De Aalsmeerse Tilly van der Zwaard, door haar zeer sterk gelopen 400 meter, waarbij zij, bang voor haar tegenstandster, zich in het begin for ceerde daardoor minder sterk finishte, ofschoon haar 55,4 sec. ruim voldoende was voor een plaats in de halve finales. Haar mascotte, een grote beer gekleed in een oranje trainingspak tegen zich aan drukkend, verliet zij breeduit la chend het strijdperk. Cees Koch plaatste zich met een keu rige tweede worp in de finale van het discuswerpen en dat hij hierbij geen last had van zijn zenuwontsteking, stemt tot verheugenis. Was er in de series van de 100 meter voor heren eigenlijk nog niets gebeurd, al evenaarden de Duitsers Heinz Schu mann, Peter Camper, die wij de beste kansen geven, Alfred Hebauf en de Pool Marian Foik allen met 10.3 sec. het record van de kampioenschappen, in de halve finales was het een compleet slag veld, waarbij atleten van naam sneefden als halmen voor een zeis. Keien als Olympisch kampioen op de 200 meter, de Italiaan Livio Berutti, de Brit Peter Radford, de Russen, die met het uit schakelen van Politiko, Osoline en Tu- vakov wel het grootste verlies leden, de Duitser Schumann (10.4) en de Pool Zielinkski bereikten de finale niet. Op de 400 meter horden verbeterde Hel- muth Janz, die met de Italiaan Salva- tore Morales tot de grote favorieten be hoort, het recwd van het stadion. De Franse Nederlander Eddy van Praagh twee jaar geleden liet hij zich tot Frans man naturaliseren leverde met een tijd van 51.4 sec 'n prestatie van formaat. Een nieuw Frans record werd zijn deel en de overwinning op sterke tegenstanders doet vermoeden, dat hij in de finale een rol zal spelen. De Nederlanders, die op de eerste dag van de kampioenschappen in de strijd kwamen, namelijk Cees Koch en Tilly van der Zwaard, kwalificeerden zich op overtuigende wijze voor respectievelijk de finale discuswerpen en de halve fi nales 400 meter. Tilly van der Zwaard, die hypernerveus, als een raspaardje voor haar eerste grote wedstrijd, aan de start kwam, vertrok op de vierde baan in de derde serie bijzonder sterk en had na 200 meter een dermate grote voorsprong opgebouwd, dat een halve finaleplaats binnen haar bereik lag. Om dat zij de buitenbaan had geloot, dien de zij als haas voor haar tegenstanders en ging zij eigenlijk te snel weg. Achter haar, op de binnenbaan, in de meest gunstige positie sprintte na 200 meter de Russische wereld- en Europese re cordhoudster, Maria Itkina, uit alle macht naar voren en trok daarbij ook de Zuidslavische Simic en de Engelse Pamela Percy mee. Bij het uitkomen van de bocht lagen Tilly van der Zwaard en Maria Itkina gelijk, daarna liep de Russische langzaam, maar ze ker weg. Haar tijd van 54,4 sec., de snelste van de dag, laat weinig twijfel over haar kansen. Ook de Russische Katerina Parluk (54,9), de Engelse Eli zabeth Grieveson (54,8) en Jean Sor rell (55,5) zorgden voor haar goede tij den in de series. Dat onze landgenote, wanneer zij door haar halve finale komt, een rol kan spelen in de finale, is zeker, ofschoon de kans op een me daille betrekkelijk gering is. Cees Koch, de Rotterdamse discus reus, die bij het inwerpen reeds tot 55 meter kwam, kwam bij zijn eerste worp niet goed uit en bereikte niet meer dan 51,67 meter. Na zeker een uur wachten er waren maar liefst 26 deelnemers, waarvan er slechts vijf zich bij de eerste worp kwalificeerden trof Cees Koch de discus vol en het ronde ding zeilde naar een afstand yan 54,72 meter. Tot grote vreugde van zijn vrouw Laura, die met gespannen aandacht de verrichtingen van haar echtgenoot volgde. Feijenoord heeft woensdagavond te Genève de eerste wedstrijd tegen de Zwitserse kampioensploeg Ser vette voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen met 31 gewonnen. Bij de rust was de stand 1—1. Middenvoor Mekloufi opende in de 33e minuut de score voro Servette. Een mi nuut later maakte middenvoor Kruiver gelijk (1-1). Vier minuten na de hervat ting nam Feijenoord door een tweede treffer van Kruiver de leiding en in de 71e minuut bepaalde rechtsbinnen Ben- naars de eindstand op 3-1. Onze landgenote Gerda Kraan maakt dankbaar gebruik van de oefengele genheid in Belgrado voor de Europese atletiekkampioenschappen. De atlete heeft er de zonnehoed bij op. Voor de Europese beker voor lands kampioenen is woensdag in Warschau de wedstrijd gespeeld tussen Polonia Bytom (Polen) en Panathinaikos Athene (Griekenland). De Poolse vereniging won deze eerste wedstrijd voor de eer ste ronde met 21, de ruststand was 1—1. Nadat de Zweedse kampioen Norr koeping op eigen terrein een 20 over winning had behaald op de Albaanse kampioen Tirana, hebben beide clubs woensdag in de Albaanse hoofdstad met 11 tegen elkaar gelijk gespeeld. Door dit resultaat heeft Norrkoeping zich ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. In de heenwedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft de Hongaarse club Dosza Ujpest in Boeda pest met 50 gewonnen van de Poolse bekerhouder Zaglebie Sosnowiec (Polen). Ujpest leidde bij rust met 20. Het totaal aan prijzen voor de sporttoto bedroeg deze week 249.444. Er zijn twee winnaars van de eerste prijs, die 137.194,20 bedraagt; ieder van hen ontvangt een bedrag van 58.823,53. De 100 gegadigden voor de tweede prijs toucheren ieder 944,van de hiervoor beschikbare f 94.380,43. Niet minder dan 1100 deelnemers komen in aanmerking voor de extra prijs.van 37.416, die hun ieder 34,— oplevert. JO DE ROO, Michel Stolker, Ab Geldermans, Piet Rentmees ter en Bas Maliepaard nemen vandaag deel aan de Grand Prix des Nations, die in Orchies nabij Parijs wordt verreden. Dik Ent hoven en Joop van der Putten zijn ook van de partij. VINCENZE TORRIANI, een van de grootste wielerorganisa- tors in Italië, weigert opnieuw startgeld te betalen aan de teams, die zouden deelnemen aan de Ronde van Lombardije. Vermoedelijk komen in deze wedstrijd, evenals in Milaan San Remo, geen Franse renners aan de start. TONNIE BARTEN uit Zeven bergen, Ad Aarts uit Bavel en Jan Stolk uit Rotterdam, allen als militairen gelegerd in Duits land, hebben samen deelgenomen aan een 100-km-ploegentijdrit. De Nederlanders eindigden op de derde plaats. Een ploeg uit Hannover zegevierde. De nieuwe professionals Henk Nijdam en Gerard Wesseling zullen Nederland vertegenwoordigen in de tijdrit om de Grote Prijs der Naties, die zondag a.s. te Parijs wordt gehouden. Zoals bekend is Jan Hugens, die oorspronkelijk eveneens zou starten, wegens ziek te verhinderd. Tot dusver zyn voor deze klassieke tijd rit 25 renners geselecteerd. Het is echter mogelijk, dat het deelnemersveld nog zal worden uitgebreid met onze landge noot Ab Geldermans en de Westduitser Rudi Altig. Tot de deelnemers behoren onder an deren de Fransen Jean Claude Lebaube, Raymond Mastrotto en Jo Velly, de Belgen Ferdinand Bracke en Gilbert Desmet.de Italianen Aldo Moser, Ercole Baldini en Fornoni en de Zwitser Rolf Graf en Fredy Ruegg. De Hongaars club Pees heeft zich woensdag geplaatst voor de kwart finales van de intertotocompetitie door op eigen terrein in de tweede ontmoe ting met 21 te winnen van de Zuid slavische club Rijeka. De ruststand was 20. De eerste wedstrijd tussen beide vereniging was in een 22 gelijk spel geëindigd. Het voorlopig Nederlands Elftal, dat woensdag 19 september te Eindhoven een oefenwedstrijd speelt tegen P.S.V., is als volgt samengesteld doel Van de Merwe (N.A.C.). achter Petterson (E'lauw-Wit) en Ouderland (Ajax). midden Schrijvers (N.A.C.), Pronk (Ajax) en Muller (Ajax). voor Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Van der Linden (D.O.S.), Prins (Ajax) en Keizer (Ajax). Reserves zijn Lagarde (S.C. Ensche de), Tijm (Ajax), Van Wijk (Vole- wijekers) en Tol (Volendam). Sjoukje Dijkstra traint weer in Londen. Na een vakantie van enkele maanden heeft de Europese en wereld kampioene kunstrijden de voorbereidin gen voor het komende seizoen hervat. Dagelijks kan men haar op de Richmond Rink in de Engelse hoofdstad aantreffen, waar zij onder leiding van Arnold Gerschwiler haar figuren en sprongen oefent. De Europese kampioenschappen zijn in februari 1963 in Boedapest, de wereld kampioenschappen worden eind febru ari begin maart in Cortina d'Ampez zo gehouden. Het Engelse zwemstertje Linda Lud grove, dat bij de zeslandenwedstrijd ie Rotterdam door Ria van Velsen werd verslagen, heeft woensdag in Blackpool het wereldrecord op de 110 yards rugslag verbeterd. Zij zwom deze afstand in 1 min. 10,9 sec. en bleef daarmee precies 0,1 sec. beneden het oude record dat haar landgenote Natalie Steward in hetzelfde zoutwaterbad in september 1960 op 1 min. 11,0 sec. stelde. De Amerikaanse senator (democraat) Hubert Humphrey heeft te Washington gezegd, dat de Verenigde Staten zich met inzet van al hun krachten moeten voorbereiden op de Olympische Spelen van 1964 te Tokio „willen ze geen klop krijgen van Rusland". ,,Het Amerikaanse volk moet zich eens wat méér met sport gaan bezig houden en minder met verkiezingen van de schoonste juffrouwen voor dit of dat'' aldus Humphrey. Wat zou een knappe jonge dame van 21 jaar voor haar verjaardag willen heb ben? Jutta Heine, drievoudig Duits kampioene op de korte haan, die in Praag op de 100 m. met 11>4 sec. en by de finale in Malmö op de 200 m in 23,3 sec. records liep, heeft voor dit jaar - behalve een paar elegante schoe nen en een „superjapon" (zoals zy lachend vertelt) een heel bizondere ver jaardagswens. „Een zege by de 4x100 meter-estafette op 16 september (de sluitingsdag van de Europese kampioen schappen in Belgrado) zou voor my na tuurlijk het mooiste cadeau zijn", geeft de slanke, blonde studente vrijmoedig toe. „Omdat ik deze keer veel vroeger en slechts enkele dagen vakantie heb ge had, ben ik dit jaar in staat meer te presteren", aldus verklaart zij haar laatste successen in Praag. Twee tot drie jaar geleden zou de begaafde at lete een dergelijke verjaardagswens nau welijks hebben durven uitspreken. „Voor de estafette heb ik me altijd gedrukt", geeft Jutta thans toe. Maar op de O- lympische Spelen in Rome bleek, hoe belangrijk de trainingsuurtjes bij haar sportleraar Eric Fuchs waren. Als 19-jarige leerling van de hoogste klas van de Goethe-school in Hannover boekte Jutta reeds in 1959 bij de Duit se Landskampioenschappen in Stuttgart een verrassend resultaat. Na Anni Biechl werd zij op de 100 m. tweede en Duit se kampioene op de 200 m. Haar twee de zilveren medaille verwierf z.ij daar na in 1960 bij de Olympische Spelen. „Mijn start is te slecht", meende Jut ta destijds. Maar alleen het donkere loopfenomeen Wilma Rudolph was haar op de 200 m. de baas. Jutta ging als tweede over de eindstreep en na het succes bij de 4xl00-meter-estafette met de sportmeisjes uit Oostberlijn en Leip zig, was zij een van de meest eminente deelneemsters van de spelen in Rome. Haar beste tijden waren destijds: 100 m -11,6 sec., 200 m-23,7 sec. en 80 m hor den 11,0 sec. De angst voor de estafette was na deze uitstekende prestaties, die haar tot een van de snelste vrouwen ter we reld maakten, als weggevaagd. De 4x 100-meter-estafette, die zij in Hamburg in 46,4 sec. liep werd zelfs tot haar lievelingswedstrijd. Op 1 september 1961 bracht zij binnen 100 minuten met 11,5 sec. en 23,5 sec. de beide Duitse sprintrecords op haar naam. „De sport heeft me al veel vreugde geschonken en ik heb er mooie reizen door kunnen maken". Ze reist zó graag, dat ze morgen wel naar het einde van de wereld zou willen vertrekken. Daar bij zijn voor dit meisje de menselijke contacten met andere naties zeker zo De interlandkalender voor de Europese nationale elftallen ziet er voor 1962 voor lopig als volgt uit: SEPTEMBER: 2: Polen-Hongarije in Polen; Oost-Duitsland-Rusland ln Oost- Berlijn; iJsland-Ierland (Europa-beker); 5: Nederland-Nederlandse Antillen in Amsterdam; 11: Denemarken-Ned. Antillen in Odense; 16: Finland-Denemarken in Helsinki; O.-Duitsland-Joegoslavië in Leip zig; IJsland-Ned. Antillen in Reykja vik; o Oostenrijk-Tsjechoslowakije in Wenen; 26: Denemarken-Nederland in Kopen hagen; 28: Z weden-Den emarken in Stock holm; 30: Joegoslavië-W. Duitsland in Za greb; Bulgarije-Polen in Sofia. OKTOBER: 3: Engeland-Frankrijk (Europabeker) 6: Ierland-Engeland; 9: Turkije-Roemenië; 10: Polen-Marokko; 14: Hongarije-Joegoslavië; België-Nederland; Roemenië-O. Duitsland; 24: W. Duitsland-Frankrijk; 28: Hongarije-Oostenrijk; Z weden-Denemarken Tsj echoslowakije-Polen. NOVEMBER: 4: Joegoslavië-België (Europabeker); O. Duitsland-Hongarijë; Zweden-Noorwegen (Europabeker) 7: Bulgarije-Portugal; 11: Oostenrijk-Italië; Frankrijk-Hongarije; Nederland-Zwitserland (Europa beker) 16: Portugal-Bulgarije (Europabeker); 18: Israël-Turkije; 21: England-Wales; 25: Bulgarije-Oostenrijk. DECEMBER: 2. Italië-Turkije; België-Spanje; Frankrijk-Engeland (Europabeker) 8: Malta-Denemarken (Europabeker) 16: Portugal-Bulgarije (Europabeker); 23: W. Duitsland-Zweden. De vierde etappe van de ronde van Catalonië voor professionals bestond uit een rit over 157 km en een tijdrit over 39 km. In het klassement over beide ge deelten bezette de Spanjaard Gines Gar cia de eerste plaats met een tijd van 5 uur 29 minuten en 30 seconden. Piet van Est was negende met 5.32.07. De verdere uitslag: 2 Jimenez (Sp.) 5.30.16 3 Pacheco (Sp.) 5.30.44 4 Gabica (Sp.) 5.31.07 5 Nencini (It.) 5.31.09 10 Piet van Est 5.32.07. Algemeen klassement: l Gines Garcia 16.38.26 2 Pacheco 16.39.22 3 Uriona 16.39.37 4 Gabica 16.39.57 6 Nencini 16.39.55 9 Piet van Est 16.40.45. De Italiaan Marcaletti en de Belg On- genae hebben de strijd gestaakt. Op zondag 23 september zal in het kader van de Bevrijdingsfeesten de jaar lijkse ronde van St.-Jansteen voor ama teurs en onafhankelijken worden ver reden. Deze ronde was oorspronkelijk vast gesteld op zondag a.s. maar werd van wege het te houden muziekfestival, dat inmiddels ook weer is uitgesteld, ver schoven naar de volgende zondag. De inschrijvingstermijn is nog niet ge ëindigd. van belang als het leren kennen van de bezienswaardigheden. Nadat de sport meer dan slechts een oppervlakkige liefhebberij was geworden, moest haar hobby - schetsboek en potlood - een weinig op de achtergrond verdwijnen „Jammer genoeg kom ik er alleen in de winter nog toe aquarellen te schil deren". Deze artistieke begaafdheid en haar bijzondere belangstelling voor de beeldende kunsten deden haar na het eindexamen twijfelen tussen een studie in de economische wetenschappen en kunstgeschiedenis. Op aanraden van haar vader, die zelf jurist is. koos zij het eer ste en liet zich inschrijven aan de uni versiteit van Keulen. „Als econome heb ik beslist meer mogelijkheden in de maatschappij". Haar vader is blij over het feit. dat zij zich ook met ijver aan haar toekomstige beroep wijdt. „Zorg liever, dat je op school behoorlijk wat leert", meende hij destijds, toen zijn dochter na de succesvolle sportfeesten van de Duitse Hockey club in Hannover, waarvan zij lid was, heimelijk van grote successen droomde. „Hij was er beslist tegen, dat ik tot de prestatie- sport overging." zegt Jutta thans nog. Maar nu na de briljante prestaties is Jutta Heine, de meestbelovende Duitse deelneemster aan de dit jaar te houden Europese atletiekkampioenschappen in Belgrado, deelt handtekeningen uit. haar vader een geheel andere mening toegedaan. Waar Jutta Heine's grootste mogelijk heden op sportgebied liggen, in de sprint of in de vijfkamp, dat kan vooralsnog niemand zeggen. Hoewel zij zich met kogelstoten, verspringen en hoogspringen nauwelijks heeft beziggehouden, verdien de zij er in Hamm in juni van dit jaar 4751 punten mee. Dat is dus een Duits record, dat slechts door de laatste drie wereldrecordhoud sters uit de Sovjet-Unie overtroffen werd. In de komende winter wil zij zich meer op de vijfkamp concentreren. „Misschien kan ik wel verder springen dan 5,80 m". zegt zij lachend. In Belgrado zal zij aan wezig zijn en misschien zelfs in 1964 bij de eerstvolgende Olympische Spelen in Tokio: want deskundigen beschouwen de blonde studente unaniem als de meestbelovende Duitse atlete. IN EEN VELD van 15 paarden, is de St.-Leger Stakes gewonnen door Het- hersett, met Monterrico op de tweede en Miralgo op de derde plaats. DE BRITSE KAMPIOEN in het weiter- gewicht, de Welshman Brian Curvis, heeft te Wembley een belangrijke stap gedaan op de weg naar een gevecht om de wereldtitel tegen Emile Grif fith, de titelhouder. Curvis, zesde op de wereldranglijst, overwon de Amerikaan Ralph Dupas, derde op de wereldranglijst achter Griffith en Luis Rodriguez, door diskwalificatie van Dupas in de zesde ronde wegens her haald inkomen met het hoofd. DE ITALIAAN Franco de Piccoli Olympisch kampioen zwaargewicht 1960, heeft te Rome in een gevecht in de halfzwaargewichtklasse gewon nen van de Canadees La Saga in de eerste ronde sloeg de Piccoli zijn tegenstander knock-out. DE DEEN ERIK JENSEN, wereld kampioen achtervolging amateurs, is te Leipzig verslagen door de Oost- duitse kampioen Rudolf Franz. Deze laatste legde de 4 km af in 5 min. en 2,5 sec. Jensen maakte een tijd van 5 min. 7 sec. DE BRAZILIAAN EDER JOFRE, wereldkampioen bantamgewicht, heeft te Sao Paulo met succes zijn titel ver dedigd tegen de Mexicaan Joe Medel. Jofre sloeg zijn tegenstander in de zesde ronde knock-out. DE HERENPLOEGEN van Frankrijk en titelhouder Italië leiden momenteel elk met 22 punten in de wereldkam pioenschappen bridge te Beiroet. De V.A.R. versloeg in de dinsdag ge speelde wedstrijden Finland met 102— 56- België verloor van Polen met 69— 118. TIEN BEKENDE Nederlandse wed strijdzwemsters, onder wie Ria van Velsen, Cockie Gastelaars, Adri Lasterie, Tineke Lagerberg, Ada Kok, Jopie Troost en trainster Wil van Beukelen zullen vanavond op de kaasmarkt in Purmerend een wed strijd steenwerpen spelen tegen de steenwerpclub van Purmerend. De leden van deze club zijn mannen boven de 65 jaar.

de Stem | 1962 | | pagina 13