Japanners fulmineren tegen beeltenis op bankbiljetten j Gouverneur Debrot beëdigd Van Gogh-collectie voor Nederland behouden Papoealeiders willen het UNO-debat bijwonen „Reden tot vreugde voor de gehele wereldkerk" Krokodilletranen om ruimte-atoomproeven Zee-incident Keeke nu echt MAAR HET GAAT MEER OM DE BAARD DAN OM DE MAN... FELLE NOTA WORDT LACONIEK OPGENOMEN Afkoeling in Berlijn? Aarde beefde weer in Iran Marineschepen varen thuis O.A.S.-arsenaal leeg gehaald Soblens dood wordt hoog opgenomen Regering dacht vervalsers te treffen Bron van leven ook voor niet- katholieken DAGBLAD VOOR ZEELAND Automatisch Zwolse broodoorlog voorlopig „koud" Steunt Engeland plan-De Gaulle voor Navo-top? De paus over het concilie: Chauffeur onder bulldozer gedood Sovjet-raketten voor Indonesië 102e JAARGANG No. 24078 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 12 SEPT. 1962 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Te) 2234! (4 Uinen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 1 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SOVJETS: VOOR CUBA WIJ DE KERNOORLOG De machtiging om 150.000 reservisten onder de wapenen te roepen, welke het Amerikaanse congres president Kennedy heeft verleend, blijkt in Moskou schrik en ontsteltenis te hebben veroorzaakt. In een n ota van vijfduizend woorden heeft de Sov- jet-regering de V.S. gewaarschuwd Cuba me t rust te laten. (Niet ten onrechte veronder stelt Moskou dat Kennedy die reservisten n odig heeft voor eventualiteiten in verband met Cuba). De Russen hebben er de V.S. van verzekerd dat agressieve daden tegen Cuba niet getolereerd zullen worden en dat zij het onmiddellijke gevaar van een kern oorlog inhouden. Tegelijkertijd hebben de Russen laten weten dat zij de kwestie van een Duits vredesverdrag (door Kroestjev „mijn rotte kies" ge noemd) zullen laten rusten tot na de Amerikaanse congresverkiezin gen in november aanstaande De Russische nota is een knap diplo matiek werkstukje. Zij staat vol raad selachtigheden, maar degenen die dit I 30ort correspondentie goed kunnen le zen, veronderstellen dat er twee inten ties zijn die de Sovjets bezielen. Ten eerste willen zij de kwestie-Berlijn voor lopig met omzichtigheid behandelen niet omwille van de Amerikaanse con gresverkiezingen, want die laten hen koud, maar omdat zij bang zijn hun vin gers te branden. Het tweede feit, dat sommigen voor vaststaand aannemen is, dat de krachtige steun aan het regime van Fidel Castro betekent dat Rusland op Cuba iets aan het klaarmaken is dat voor de V.S. allesbehalve aangenaam moet zijn. In Amerikaanse diplomatieke kringen hoort men nu dan ook beweren dat de Sovjetnota als het ware een be roep doet op de Amerikanen om Cuba zo snel mogelijk aan te pakken. De snel le versterking van Castro's strijdkrach ten met Russisch materieel, o.a. raket ten, is verontrustend genoeg. In de eerste officiële reacties van Amerikaanse zijde klinkt een toon van „wij laten ons niet intimideren" door. Een antwoord op de Russische nota is in de maak. Hoopgevend acht men het intussen, dat er in de Berlijnse crisis een tijdelijke afkoeling verwacht mag wor den. Men vraagt zich af of Rusland mis schien geschrokken is van het gebrek aan geestdrift bij de neutrale landen VOLGENS de Chinese communisten hebben twee Amerikaanse vliegtuigen het luchtruim boven China geschonden. De Chinezen protesteerden prompt. Het was hun 213e „ernstige waarschuwing" HET AMERIKAANSE besluit om mili taire versterkingen naar Cambodja te sturen heeft in Thailand, dat er even tueel de last van zal krijgen, grote on gerustheid gezaaid. IN HET GEBIED van Tel Katzir, zuid oostelijk van het meer van Galilea, heb ben Syrische voorposten schoten gelost op een door Israëli's bestuurde tractor, die het land bewerkte. De Israëli's scho ten terug. Van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. H.M. DE KONINGIN heeft gisterenmid dag mr. N. Debrot beëdigd als gouver neur van de Nederlandse Antillen. EEN 21-JARIGE Oostberlijner is bij klaarlichte dag over de Spree naar de vrijheid toegezwommen. Bij Huenfeld in Bessen wist een vrouw zichzelf en haar ze« kinderen naar de vrijheid toe te werken. EEN DC-8 van de K.L.M. is op het Ier se vliegveld Shannon bijna verongelukt. Wa de landing schoot de machine nog sen eind door en kwam op de rotsige m terecht. De oorzaak van het de tect is onbekend. J Weinig verandering J Weersverwachting van het K.N.M.I., f t geldig tot vanavond: Yf bewolking met plaatselijk regen. i ,.^ge tot krachtige, aan de kust mo- t j harde zuidwestelijke wind. t Weinig verandering in temperatuur. J t «et Belgisch weerkundig instituut verwacht: t t Naarmate de dag vordert toenemen- t de kans op buien bij zuidwestelijke J t wind. Maximumtemperaturen 16——18 t J graden. J t Vandaag: zon onder 19.04 uur. Maan tlP 18-36 uur. J 'Morgen: zon op 6.10 uur. Maan onder t J *A3 uur. over de Berlijn-crisis, zoals die door de communisten in stand wordt gehouden. Amerika heeft de Russen, praktisch op hetzelfde moment dat de lange nota van het Kremlin verscheen, beschuldigd van misbruik van de ruimte door deze met splijtstoffen te verontreinigen. „De kro kodilletranen die de Sovjets vergieten over de stralingsgordels rond de aarde, door Amerikaanse atoomexplosies buiten de dampkring veroorzaakt, maken op ons geen indruk", zo wordt gezegd, „want het staat vast dat de Russen al lang voor ons kernexplosies in de ruim te teweeg hebben gebracht". De Amerikaanse regering vestigt er bovendien nog de aandacht op, dat de Sovjets door verbreking van het mora torium op atoomproeven, systematisch de dampkring aan het vergiftigen zijn, met dit verschil dat zij over het door hen aangerichte kwaad een absoluut stil zwijgen bewaren. De Cubaanse regering heeft voor wat extra opwinding gezorgd door te ver klaren dat een Amerikaans schip scho ten heeft gelost op twee schepen in de Cubaanse wateren. Het ene schip was een Engelse vrachtvaarder die suiker van Cuba naar „socialistische landen" vervoerde en het andere was een Cu baans vaartuig, geladen met melasse. Van slachtoffers werd geen melding gemaakt. De beide schepen zouden res pectievelijk dertien en achttien maal zijn geraakt. Het rampgebied in Perzië is dinsdag omstreeks 12.15 uur opnieuw opgeschrikt door een aardschok die 15 seconden heeft aangehouden. Berichten over nieuwe do den en gewonden zijn nog niet binnen gekomen. Tien dagen geleden vonden duizenden de dood tengevolge van een rampzalige aardbeving. Volgens een woordvoerder van het Iraanse Rode Kruis zijn tot dusver 8000 slachtoffers van de aardbeving ter aarde besteld. Pas volgende week zal het dodencijfer officieel worden bekendgemaakt. Dan zal een regeringsonderzoek zijn afgesloten. De woordvoerder meende dat dit cijfer de 10.000 zekér zou overschrijden. (Van onze Belgische correspondent) Tijdens een inval in de woning van de Nederlander I. H. aan de Torfbrug te Antwerpen, heeft de Antwerpse politie 28 kauwgom automaten ontdekt. Dit is slechts een klein gedeelte van de circa 300 dergelijke appa raten, die door hem en een mede werker gedurende dit jaar werden gestolen. P. H. had een soort perpetuum mobile uitgevonden, dat hem aar dig wat geld opbracht. Hij stal kauwgomapparaten, die hij de monteerde en zodanig veranderde dat zij niet meer te herkennen waren. Deze automaten verkocht hij aan handelaars uit het Ant werpse, doch later ging hij de toestellen opnieuw stelen. De Antwerpse politie is er niet in geslaagd H. te arresteren. Ver moed wordt, dat hij tijdig gewaar schuwd werd en naar Nederland is uitgeweken. Zijn medewerker, een man uit Deurne bij Antwerpen werd aangehouden. By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat beoogt de op 21 juli 1962 gesloten overeenkomst tussen de staat en de Vincent van Gogh-stich- ting te laten goedkeuren. Een groot aantal schilderijen en teke ningen van Vincent van Gogh en van enige van zijn tijdgenoten, benevens brieven en andere archiefbescheiden be trekking hebbende op de schilder, zullen hierdoor voor Nederland behouden blij ven. .De Vincent van Gogh-stichting heeft voor f 18.470.000 (onder voorwaarde dat dit bedrag voor 1 juli 1963 zal zijn be taald) de verzameling aangekocht. Het bestuur der stichting heeft zich tot de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen gewend met het verzoek de stichting door middel van subsidie in de gelegenheid te stel len de genoemde koopsom te betalen en haar op deze wijze in staat te stellen haar doel: de Van Gogh-verzameling voor Nederland te behouden, te berei ken. De staatssecretaris en de minister van Financiën hebben terstond alle maatregelen genomen de verzamelingen met een wereldnaam op deze wijze voor Nederland te behouden. De collectie omvat o.m. honderd vijf tig schilderijen en ten naast bij vierhon derd tekeningen van Vincent van Gogh, alsmede diens brieven aan zijn broer Theo e.a. Verder behoort hiertoe de zg. collectie-Theo van Gogh, omvattende meer dan honderd vijftig schilderijen en Aan het einde van de eerste dag van de Zwolse broodoorlog is de algemene indruk dat de huisvrouwen neutraal zijn gebleven, d.w.z. dat zij hun brood zijn blijven kopen bij de bakker die altijd aan hun deur komt. De vrees van som mige bakkers dat veel huisvrouwen goedkoop brood zouden gaan betrekken van de twee partijen in het conflict, die hun prijzen zo drastisch hebben ver laagd, is althans de eerste dag niet be waarheid. Slechts enkele klanten heb ben besloten zich dit buitenkansje niet te laten ontglippen. tekeningen van Corot, Manet, Pisarro, Gauguin, De Toulouse-Lautrec, Ber nard, Monticelli en vele anderen. De verzamelingen worden onderge bracht in een rechtspersoon waaraan de naam van Vincent van Gogh is verbon den en in het bestuur waarvan familie leden van de schilder en hun nazaten, zoveel als doenlijk was, zitting hebben. De Vincent van Gogh-stichting bleek bereid na verwerving van de verzame lingen deze onder te brengen in een door de staat binnen de gemeente Am sterdam in te richten hypermodern rijks museum „Vincent van Gogh", dat ge heel als een rijksinstelling door de staat zal worden beheerd en geëxploiteerd en waar de staat de verzamelingen zal be heren als ware deze eigen goed. De stichting zal terzake van het beleid in dit museum ook het nodige te zeggen hebben. H.M. de koningin heeft dinsdagmiddag op paleis Soestdijk mr. N. Debrot be ëdigd als gouverneur van de Neder landse Antillen. De politie van Toulouse heeft zondag nacht in een villa buiten de stad een wapenarsenaal van de O.A.S. ontdekt, waarin zich meer dan 50 machinepisto len bevonden, dozen met springmiddelen en lonten, 20 revolvers, 100 granaten en camouflage-uniformen van de parachu tisten. De Eerste Kamer heeft gisteren slechts een kwartier nodig gehad om het wets ontwerp tot goedkeuring van het ak koord inzake Nieuw-Guinea te bespre ken. Een commissie van rapporteurs zal het wetsontwerp vandaag onderzoeken en de senaat zal het vandaag in open bare behandeling nemen. Een aantal Papoealeiders beraadt zich momenteel over de mogelijkheid om de algemene vergadering van de V.N. bij te wonen, als de wereldorganisatie de kwestie Nieuw-Guinea behandelt. De leiders willen zoveel mogelijk reacties op de ondertekening van het akkoord verzamelen en daarna een gezamenlijke lijn voor de in de toekomst te voeren politiek uitstippelen. Drie van deze leiders, Jouwe, Kaisie- po en Womsiwor, verkondigen allang niet meer zulke extreme denkbeelden als in de maanden voor het akkoord Het zal er op neer komen dat zij zullen trachten „er het beste van te maken' Jouwe is de enige die van plan is om zich voor 1968, als de volksstemming wordt voorbereid, niet meer in Nieuw- Guinea te laten zien. De Papoealeiders houden het oog voor al gevestigd op de Afrikaanse landen. Het plan om een regering in balling schap te vormen heeft men laten varen. Toen men aan Womsiwor vroeg wat de Papoealeiders dan wel willen, zei hij: „Wij zullen eerst de reacties bezien. Wat daarna beslist zal worden vertellen wij zelfs de gouverneur niet!" Op 1 oktober vertrekken verschillende Nederlandse marineschepen uit Nieuw- Guinea de Groningen, de Evertsen en de onderzeeboot Dolfijn. Op 22 no vember komen de schepen in Den Hel der aan. De onderzeeboot Walrus vaart, via Panama thuis. Kort daarop volgen nog vier schepen. De Neptune-vliegtui gen van de M.L.D. zullen op 20 oktober thuis zijn. Schout bij nacht Reeser is momenteel bezig aan een laatste inspectiereis langs de Nederlandse garnizoenen in Nieuw- Guinea. Het gezaghebbende Londense blad „Times" meldt in een bericht uit Wash ington dat de Britse regering haar ver zet tegen president De Gaulle's plan voor een drie-mogendhedendirectoraat voor de NAVO heeft opgegeven en het voorlopig heeft aanvaard. De Gaulle's eis. die verscheidene ja ren geleden reeds is ingediend en toen door het V.S. en Engeland met kracht van de hand werd gewezen, wordt door waarnemers als een van de belangrijk ste oorzaken van de verkoeling in de Frans-Amerikaanse betrekkingen aange merkt. Het Britse ministerie bleek duidelijk in verlegenheid te zijn gebracht door het bericht van de „Times" en weiger de commentaar. Keeke Vermeulen uit Gieten mag nu officieel de naam Keeke dragen. Va der Vermeulen heeft van de officier van justitie te Assen toestemming gekregen, nadat hij had aangetoond, dat de naam Keke met een e in Friesland voorkomt. De tweede „e" bleek nu evenmin bezwaren op te leveren. Moeder Vermeulen is blij, dat de soesa rond haar jongste tot het verleden behoort... In de Britse Labourpartij gaan stem men op die een onderzoek eisen naar de wijze waarop de Engelse regering in de kwestie-Soblen, welke door de dramatische dood van de psychiater (zie elders in dit blad) zijn hoogtepunt heeft bereikt, te werk is gegaan. Er is thans een tweede geval in het nieuws, dat een beetje op dat van So- blen lijkt. Het betreft Peter Liberman, een Amerikaan van joodsen bloede, die een half jaar geleden op verzoek van de Amerikaanse consul uit Israël zou zijn gedeporteerd. Hij zag echter kans om naar Israël terug te keren, waar hij zich tot nu toe verborgen heeft gehouden. De Amerikaanse justitie zoekt hem voor niet met name genoemde misdrijven, vermoedelijk handel in verdovende mid- lelen. Het Israëlische hooggerechtshof :al vandaag beslissen over een eventuele uitwijzing van Liberman. Een eerste minister die al ruim 50 jaar dood is heeft in Japan een hevige controverse veroorzaakt. Een bekendmaking van het ministerie van finan ciën, dat op het bankbiljet van 1000 yen vanaf vol gend jaar niet langer de beeltenis zal prijken van prins Sjotokoe Taisji, een juridisch en diplomatiek expert uit de zevende eeuw, is er de aanleiding van. Een wijziging in het uiterlijk van het bank biljet is namelijk noodza kelijk geworden, aange zien valsemunters bijzon der bedreven zijn geble ken in het nabootsen van het bolronde hoofd van de prins. Sinds de eerste uitgifte van de 1000-yen-biljetten in 1950 zijn 37 vervalsin gen van de biljetten aan het licht gekomen. De laatste tijd heeft de politie zelfs 19Ó valse duizendjes in handen gekregen. Volgens het ministerie zal voortaan het portret van Hiroboemi Ito op de biljetten prijken, de eerste premier van Japan, de opsteller van de moderne Japanse grondwet en de man die voor zijn dood in 1909 't tientallig munt stelsel invoerde in Japan. Het ministerie baseerde zijn keuze op een opinie onderzoek dat door de uni versiteit van Tokio was gehouden. Bovendien liet men zich leiden door hel argument, dat tegen Ito de minste kritiek kon wor den ingebracht. Deze laat ste veronderstelling is echter een grandioze mis vatting gebleken. Nauwelijks was de be kendmaking gepubliceerd of het regende protesten bij de bladen. Ito werd een losbandig leven ver weten en „de prins van de walletjes" genoemd. In een ingezonden stuk werd beweerd dat nog zeker 100 vrouwen in leven waren die over Ito wel iets kon den vertellen. Anderen beschuldigden Ito van ar rogantie en ver>- haid en ver hij hi't Sr' r het feodale stelsel in Ja pan. Een vrouw verweet het ministerie te „ouder wets" te zijn geweest in zijn keuze. Ambtenaren van het mi nisterie, onvoorbereid op deze stortvloed van kri tiek, haastten zich hun keuze toe te lichten. Een functionaris, Tosjihide Ta- kasjasji, verdedigde Ito door te zeggen dat het in die tijd in de politiek nor maal was arrogant op te treden. Over het privé- leven van de eerste mi nister wilde hij wijselijk geen commentaar geven, maar hij maakte er zich van af met de opmerking, dat men geen kritiek moest hebben op het privé- leven van de mens. Volgens Takasjasji had echter het feit de doorslag legeven. dat het buiten- ■•■ov moeilijk zou zijn ra munters „om de i ale lijntjes van jn baard na te bootsen". Gisteravond heeft paus Joannes zijn aangekondigde rede tot de ka tholieken van de gehele wereld ge houden. De paus wees er onder meer op, dat drie jaren van voor bereiding door „de knapste koppen der Kerk" een overgrote keus aan onderwerpen voor het concilie heeft opgeleverd. „Zo staan wij thans, dank zij de ge nade Gods", aldus paus Joannes, „voor een nieuwe mijlpaal. Het concilie wil een werkelijke reden tot vreugde voor de gehele Kerk zijn. En het wil en daarom is het ook bijeengeroepen antwoord geven aan de wereld op haar vragen en onzekerheden, overeenkom stig Christus' opdracht: „Gaat en onder wijst alle volkeren". „De Kerk", aldus de paus, „wil gezocht worden als de bron van inwendig leven. Het is haar opdracht leven te schenken, te onderwijzen en te bidden. Maar de Kerk heeft ook een opdracht voor hen die niet tot haar gelovigen behoren. Haar opdracht strekt zich ook uit tot de noden en zorgen der volkeren. De wereld heeft immers haar eigen proble men en zij zoekt naar de oplossing in angsten en beven. De mens zoekt de liefde van het ge zin en zijn huis, zijn dagelijks brood. Hij wil in vrede leven met zijn mede mensen en met de andere volken. Hij wil vooruitkomen en zich geestelijk ontwikkelen. Dit ligt ook de Kerk na aan het hart. En daarom heeft zij dit allemaal tot onderwerp van studie en onderzoek gemaakt, opdat straks het concilie in duidelijke taal zal kunnen zeggen hoe al de verlangens op rede lijke christelijke wijze en in overeen stemming met de menselijke waardig heid vervuld kunnen worden. Het concilie zal", aldus de paus, „op plechtige en wijdingsvolle wijze de prin cipiële geboden van broederschap en liefde benadrukken en naar voren schui ven. Het concilie zal het be-grip vrede niet negatief benaderen", zo verzekerde de paus. „Niet van het standpunt van ge wapende vrede, maar veel meer van de positieve kant, namelijk de vervulling van de menselijke plicht". De 60-jarige chauffeur B. Karrenbeld uit Deventer is gisteren bij het smeren van een bulldozer op een fabrieksterrein in Deventer om het leven gekomen. De chauffeur bevond zich onder e*n schepbak die aan de bulldozer was ge monteerd, toen deze schepbak plotseling naar beneden viel. De man werd tegen een der wielen dood gedrukt. De heer Karrenbeld was werkzaam op een terrein van de metaalfabriek Tho massen en Drijver. Dinsdag is in Indonesië de eerste af deling geleide projectielen van de Indo nesische luchtmacht opgericht. Zij is uit gerust met meertrapsraketten van Rus sische makelij, die van de grond af wor den afgevuurd op luchtdoelen. De com mandant van de luchtmacht, Omar Dha- ni, die de eenheid in dienst stelde op een militair vliegveld nabij Djakarta ver klaarde, dat de luchtmacht thans ieder vliegtuig uit alle hoogten kan neerhalen. Hij bracht dank aan de Russische rege ring voor de levering der raketten en voor de opleiding voor het gebruik er van en zei, dat „de nauwe samenwer king tussen Rusland en Indonesië stellig nog nauwer zal worden". De Turkse stad Igdir, die bij de grens met de Sovjet-Unie ligt, is giste ren opnieuw door een aardschok ge troffen. De aardbeving duurde vijf se conden. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Vorige week kwamen bij een aardschok drie mensen om het leven en werden er twintig gewond, terwijl 5.000 huizen zwaar werden be schadigd.

de Stem | 1962 | | pagina 1