FOM M ANDERS houdt vaste voet in huiskamers PERQUIN FOUTEN! CAMPARI Anti-rookmagiër voor de rechtbank Zwart o CHEFAROX Minter en Hinter en het fluwelen ventje d opS. WINTERSCHEMA VAN DE VARA MIDDAG-REPORTAGES VANUIT BELGRADO Ilililhiilliiiijlllliliilliiliiliililiiiliilliiilli Zogezegd Jl een geheel nieuwe actualiteiten quiz, getiteld „wereldwijs" waarin twee ploegen uit personeel van Nederland se bedrijven. De vragen die aan de ploegen worden gesteld selecteert de rubriekleiding uit het nieuws dat ge durende vier weken, voorafgaande aan de uitzending, in een aantal Ne derlandse bladen we-rd gepubliceerd. Drie goede antwoorden leveren vier punten op. Blijft de deelnemer het antwoord schuldig of geeft hij een on juist antwoord, dan krijgt de tegen partij gelegenheid de vraag te beant woorden. Per uitzending worden drie ronden verwerkt. De winnende ploeg keert in de volgende uitzending terug met de wisselprijs, die blijvend in het bezit van het team komt. dat drie maal achtei'een winnend het tv-strijd- toneel verlaat. Hoorspelkern moet worden doorgelicht Prins Bernhard voor televisie over thuisfront Eugène d'Albert te beluisferen Kijk naar Radioprogramma \s Maagklachten? f. i maakt Martin Mons Televisieprogramma 's Verslaving begint met de sigaret JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 (Van onze radio- en tv-redacteur) Ook de VARA heeft thans het nieuwe winterschema voor de radio en televisieprogramma's aan haar leden voorgelegd. De leiding heeft bij de samenstel ling gestreefd naar een even wichtige samenhang, verant woorde afwisseling en veelzijdige inhoud. Veel van de reeds be staande rubrieken zijn soms gewijzigd en vernieuwd be waard gebleven. Een aantal keert niet terug en werd vervangen door nieuwe. De televisie schonk daarbij bijzondere aandacht aan de programma's voor de zaterdag. De vaderlandse jeugd, die slechts node Pipo de clown zag ver dwijnen, krijgt er op zaterdag- en woensdagmiddag twee televisievrien den voor terug. Ze zijn ontsproten uit hetzelfde fantasierijke brein dat ook Pipo voor de jeugd tot levende werke lijkheid maakte: de auteur Wim Meul- dijk. De nieuwe hoofdfiguren doopte hij „Mik en Mak". Het zijn uiteraard twee volstrekt aparte figuren en het THEO EERDMANS (Advertentie) RUDI CARRELL vcs'trekpunt voor hun avonturen wordt gevormd door een Amerikaans ben zinestation, waar zij op nogal opwin dende wijze het dagelijks brood ver dienen. In de avonduren is op zaterdag het scherm vijf kwartier lang het domein van Tom Manders. De inhoud van zijn programma's wijkt belangrijk af van de produkties die hij in het vorig sei zoen presenteerde. Hij werkt nu al hard aan de opzet van een aantal mu zikale komedies en operettes. De e-er- ste uitzending vindt plaats op 13 ok tober. Overigens zal het uitgaande publiek op het Rembrandtplein in Amsterdam voor het eerst sinds negen jaren Dorus en zijn Ford moeten missen. Aange zien de opzet en uitwerking van de nieuwe programmaserie veel tijd en energie van Tom. Manders eisen, heeft hij het besluit genomen om niet meer in zijn cabaret „Saint Germain des pres" op te treden. Tom Manders zal zijn „bolwerk" op het plein verande ren in een „bowlingwerk", en hoewel hij natuurlijk regelmatig in de nieu we bowlingzaal acte de presence zal geven, werpt deze metamorfose van zijn cabaret hem veel meer tijd in de schoot. Bij de gratie van deze winst zal hij in het vervolg van het nieuwe seizoen ook weer enige radioprogram ma's kunnen verzorgen, terwijl hij bo vendien een viertal Dorus-shows voor de Duitse televisie hoopt te kunnen V U proeft er de ec.hte Franse Cogriaciiry! De meest begerenswaardige baan lijkt mij te liggen in een nieuw, pas uitgevonden beroep. Naar iemand die het weten kan onlangs heeft ont huld, hebben talloze naties in Washing ton een reclamechef aangesteld, een man die niets anders te doen heeft dan er voor te zorgen dat zijn land en deszelfs regering in een goed blaadje komen te staan bij de Ame rikanen. Nederland heeft, daarvan getuigen trouwens de laatste politieke ontwikkelingen, zo'n man nog niet. Een onvergeeflijke nalatigheid. die alleen te verontschuldigen valt als het gemis aan de krappe arbeidsmarkt te wijten valt. Andere staten hebben wèl zo'n func tionaris. Vooral de nieuwe landen. Als er weer een onafhankelijk land gecreëerd is, is het eerste wat de kersverse regering doet: een public relations officer naar Washington sturen. De eerste opgave luidt: de Amerikanen erop wijzen dat er een nieuw land is en hoe het heet. De volgende taak is: er voor zorgen dat men in de hoofdstad der V.S. de i?i- druk krijgt dat het nieuwe landje sympathiek is. Dan is de rest kinder spel: dollars en exportorders los krijgen. Een plezierig werk, dat ik met ge noegen ten behoeve van de staat der Nederlandert zou verrichten. Men be gint eenvoudig met in Volendams kos tuum en op enormewitte klompen door Washington te wandelen, roe pend: kaas te koop. Op gezette tijden wipt men even bij een minister bin nen, laat een visitekaartje achter en op den duur breekt dan in het State Department de overtuiging wel door dni die Nederlanders een ondernemend volk vormen. We moeten onmiddellijk zo'n man aanstellen. Vroeger, ja, toen was dat met noclig. toen voeren we gewoon overal heen waar we zaken dachten te doen. Maar nu moet oom Kennedy net eerst goedvinden. Vroeger ver kochten we kolonies waar we wel van af wilden op eigen houtje. Zoals ieuw Amsterdam, dat we voor zestig gulden overdeden. Nu loopt zo'n jansactie via de makelaars in Wash- wgton... We moeten daarom proberen goed in de markt te liggen. Een deftige mpiomaat. die zijn zaakjes kent, is een uit de mode geraakte figuur. De rcgeringen hebben nu handige, ver- Kopers nodig, jongens die ook een stukje publiciteit weten te verwerven. Nog even en we kunnen de ambas sades afschaffen. We behoeven ons and niet meer te laten vertegenwoor digen. we moeten het verkópen. Anders verkoopt iemand anders ons... PRAET-MAECKER an de Europese atletiekkampioen- schappcn, die deze week in Belgrado worden gehouden, neemt de NTS rechtstreekse Eurovisie-reportages over op de volgende dagen en tijdstippen: woensdag 12 september van 17.45 tot 20 uur, donderdag 13 september van 17 tot 19 uur, .vrijdag 14 september van 17 tot 20 uur, zaterdag 15 septem ber van 17.35 tot 13.40 uur en zondag 16 september van 15.30 tot 17 uur en van 18.15 tot 19.30 uur. Bij al deze middagreportages zal de komende da gen het commentaar worden verzorgd door Wim Kortland. Frits de Ruyter en Roger Moens. brengen. Het filmprogramma, dat op de zaterdagavonden na Manders komt. is ook van louter ontspannende aard. Het is een Amerikaanse serie, waarin de kijker Tab Hunter zal ontdekken in de figuur van Paul Morgan. rpheo Eerdmans houdt vaste voet in Gezien het succes van de t.v.-recht- bsnk. zal zowel in oktober als vol gend jaar februari een rechtbankpro gramma worden uitgezonden. Ook de VARA heeft aan de Nederlandse auteurs opdrachten verstrekt tot het schrijven van oorspronkelijke Neder landse spelen. Voor wat de vrijdag avond betreft zijn de Rudi Carrell- show en de rubriek „Espresso" ge handhaafd. Rudi begint zijn eerste show direct na zijn terugkeer uit Nicuw-Guinea op 21 september. „Top of flop" is verhuisd van de zaterdag- naar de vrijdagavond. De filmserie over Perry Mason zal worden voort gezet. WIM MEULDIJK •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a Frezer dagen is de bekende hoorspel acteur en -regisseur Han Koenig met een ernstige longaandoening opgeno men in het ziekenhuis, waar men tot de conclusie kwam dat hij een longin fectie had opgelopen, welke hem zal noodzaken voor ongeveer een jaar te gaan kuren in het Nederlands sana torium te Davos. Aangezien de be handelende medici beducht zijn voor het om zich heengrijpen van deze tbc- infectie. zullen o.a. alle leden van de hoorspelkern der Nederlandse radio unie moeten worden doorgelicht om de infectiebron te kunnen opsporen. n een extra NTS-uitzending op vrijdag 14 september zal prins Bernhard in zijn kwaliteit van voorzitter van het nationaal thuisfront in een korte toe spraak enkele mededelingen doen be treffende de plannen van het natio naal thuisfront met betrekking tot de Nederlandse militairen in Nieuw-Gui- nea. Onmiddellijk hierna zal Joop van Zijl een interview hebben met mevrouw Eekhout, de echtgenote van de com mandant van de Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea, generaal Eekhout. De uitzending duurt van 20.20 tot 20.30 uur en is gelijktijdig in het radioprogramma van de KRO te be luisteren. Woensdagmiddag a.s. kunt u op Hil versum II enige historische opnamen beluisteren van de pianist-componist Eugène d'Albert. Deze musicus werd in 1864 te Glasgow geboren en over leed in 1932 te Riga. Hij was een be faamd pianist, doch tegen het einde van zijn leven alleen nog werkzaam als componist. Hij heeft o.a, enige opera's geschreven, waarvan „Tiefland und die toten Augen" enige jaren geleden door de NedeiTandse opera is uitgevoerd. Eugène d'Albert speelt in dit pro gramma, behalve werk van J.S. Bach, L. van Beethoven, F. Schubert en F. Chopin ook een eigen compositie, na melijk zijn scherzo op. 16 no. 2. Na het pianorecital van Eugène d'Al bert spelen Karl Bobzien, fluit, Rudolf Koeckert, viool# en Oskar Riedl, alt viool, een van de beste werken van Max Reger en wel de serenade in G. op. 141a. Vermeldenswaard is, dat Max Reger het voornemen heeft gehad een pianoconcert te componeren en op te dragen aan bovengenoemde Eugène d'Albert, doch dit werk is onvoltooid gebleven. Op Hilversum 1 (402 m) brengt de KRO om 19.25 uur zijn meest populaire rubriek „Licht te verteren". Om 20.15 uur volgt een concert en een impressie van het vocalistenconcours in Den Bosch. Het Hollywood bowl symfonie orkest komt om 22.40 uur voor de microfoon en tot slot van de avond volgt om 23.10 uur een uitzending van de symfonie nr. 2 in d. gr. t. van Jean Sibelius. Op Hilversum 2 (298 m) brengt de AVRO om 19 uur het programma „Zwerf tochten door operaland". Om 20.05 uur volgt het luchtig zomeravondprogramma „Opklaringen". Om 21.15 uur volgt mu ziek van enkele trio's, terwijl om 22 uur werken van Bach en Ravel door de pianist Cor de Groot worden uitgevoerd. Tenslotte is er om 23 uur de rubriek „Piz zicato" van Skip Voogd. Na het journaal volgt om 20.20 uur een politieke uitzending van de Anti Revolu tionaire Partij. Om 20.30 uur presen teert de NTS een filmpje over het strand- vermaak aan de Atlantische Oceaan; om 20.45 uur de hoofdfilm „Juarez", van de uitmuntende regisseur William Dieterle. Het is een nogal traag en sentimenteel verhaal over het t2*agische einde van Maximiliaan van Habsburg. Boven de veertien jaar. België Vlaams brengt om 20.30 uur een documentair programma over de Bra bantse druiventeelt, om 21.10 uur de tv-western „Bonanza" en om 22 uur een Duits variété-programma over de Rivièra, veel interesse de volgende afleveringen tegemoet zien. Heinz Drache is een voor treffelijk politie-inspecteur in deze film serie, die goed geregisseerd wordt door Hans Quest, die bij wijze van spreken altijd voortreffelijk werk verricht voor de Duitse radio en televisie. Tevoren zag men de derde Capra-docu- mentaire in de huidige serie. Deze pro- duktie was op dezelfde wijze als de twee voorgaande gemaakt en was eveneens uit stekend. „Nieuwe oogst" was (traditiegetrouw) allerberoerdst op een heel enkel onder deel na. Het nieuwe talent is die naam over het algemeen beslist niet waardig. De AVRO laat mensen voor de camera zingen die beter met hun „zangkunst thuis hadden kunnen blijven. Ze missen allemaal de noodzakelijke scholing. En de t.v. vraagt toch in de eerste plaats artiesten die het métier verstaan. Die waren er in „Nieuwe oogstnauwelijks, op een of twee uitzonderingen na. B. DINSDAG 11 SEPTEMBER Hilversum I 402 m KRO: 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Licht lunchconcert (gr.) 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Licht lunchconcert (verv.) 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennws. 13,30 Dansork. en sol. 13.55 Lichte orkestwerken (gr.) 14.35 V.d. plattelandsvrouwen 14,45 Koorzang (gr.) 15.05 Lichte gram. 16.00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.De Ned Antillen in de historie. II. door W. Meyer 18.00 Licht ens. met sol. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over actuele problemen 18.30 Radio Volksuniversiteit: Hedendaagse letterkunde, VIII, door Jacques den Haan 10,00 Nws. 19.10 Act. 19,25 Lichte gram. 20,15 Slotconcert vocalistenconcours 1962. In de pauze: Stemmen over stemmen, impressies van het vocalistenconcours 1962 22,15 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22.40 Lichte gram. 23,10 Moderne orkestmuz. (gr.) 23,55- 24,00 Nws. Hilversum II 298 m AVRO: 12,00 Licht instr. kwintet 12,20 Re geringsuitz.: Voor de landbouw 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Orgelspel, lichte muz, 13,00 Nws. 13,15 Meded.. act. of gram. 13,25 Beursber. 13,30 Licht ens. en zangsol. 14.00 Klass. kamermuz. 14,40 Schoolradio 15,00 Viool en piano 15.30 Een vreemde eend in de bijt, hoorspel 16,05 Licht ens., zang en accordeon 16,30 V.d. jeugd* 17,30 d'Opreehte Amateur 18,00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Piano spel. lichte muz. 18.30 Lichte orkestmuz. en zangsol. 19,00 Véronique, opera (gr.) 19,50 Fluitrec. (gr.) 20.05 Opklaringen, licht progr. 20.50 Voordr. 21.15 Jazzmuz. (gr.) 22.00 Piano ree., klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Pizzicato, nieuwsflitsen en act. uit de lichte muziekwereld 23.55-24,00 Nws. Brussel Vlaams 324 m: 12,00 Nws. 12.03 Gevar. gram. 12,30 Weerber. 12,35 C.hansons 12.50 SOS-ber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Aida, opera (le en 2e bedrijf) 15,30 Lichte gram. 16,00 Beursber. 16,06 Lichte gram. 17,00 Nws 17,15 Jazzmuz. 17.40 Boekbespr. 17,50 Ka mermuz. 18,20 V.d. sold. 18,50 Gram. 19,00 Nws. 19.40 Lichte gram. 19,50 Syndicale kroniek 20.00 Het Spaarboekje, hoorspel 21.15 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22.15 Lichte gram. 22.55-23,00 Nws. Brussel Frans 484 m: 13,00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14,03 Belg. muz. 14,45 Koorzang met pianobege leiding 15,03 Amus.muz. 17,00 Nws. 17,15 Operamuz. 18,30 Populaire muz. 19.30 Nws. 20,00 Festival van Bayreuth: Der Ring des Nibelungen, opera 22,05 Wereldnws. 22,15 Jazzmuz. 22.55 Nws. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Hilversum I - 402 m NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Gew. muz. (gr.) 7,30 Lichte gram. 7.50 Meditatie 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8.35 Mil. orkest (gr.) 8,50 Lichte gram. 9,00 V.d. zieken 9,35 Waterst. 9,40 V.d. (Advertentie) De AVRO bracht gisteravond de eerste aflevering van „De sjaal", een Duitse te levisiefilm naar, een verhaal van Francis Durbridge. Er zat in deze episode al heel wat spanning en men mag dan ook met voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand mMP :>m '<m 55) ,,Ik dacht nog wel dat ze mij graag mocht. En ze deed net of ze dol was op de kinderen. Carla zegt, dat ik zo weinig mensenkennis heb. En daar heeft ze gelijk in. Daardoor verpruts ik ook altijd alles. Als Carla er niet was ge weest. zou ik Votre Beauté ook ver prutst hebben. Ik kan alleen maar die preparaten samenstellen, ziet u, de rest was alles haar werk." .,U- was dus bang van mevrouw Grijps- ma?" Ze knikte hevig. ,,Ze had best kunnen eisen, dat ze al dat geld kreeg van die Amerikaanse transactie." zei ze, zo zacht, dat hij moeite had haar te volgen. ,,En dan was er niets overgebleven voor de kinderen. Carla dacht dat ook. ,,En omdat u dat wou verhinderen is u erover gaan denken mevrouw Grijps- ma te vermoorden?" ..Dat moet wel.. Ik heb, nel als toen Bob stierf, weer allerlei dingen gedaan, waarvan ik me later niets kon herinner en. Het begon met dat preparaat van zeeajuin. Ik vond het. in mijn labora torium Daar moet ik het natuurlijk zelf hebben gebracht. Maar ik kon het mij niet herinneren. Dat schijn ik nooit te kunnen, als ik dingen doe. die.. Carla zegt. dat dat meer voorkomt, het is een soort verdringing. Ik heb die rommel toen dadelijk weggegooid, maar ik moet het toen al gebruikt hebben. Want vlak daarop kreeg Jacqueline Vermaassen die uitslag. En daarna nog een paar dames. Het waren allemaal dames, die ik niet. biet erg mocht, om het zo te zeggen. En daarop gebeurde dat met Kit." Ze slikte en keek hem hulpeloos aan. ..Het is allemaal zo vreselijk, inspec teur." ..Kunt u mij ook uitleggen, hoe zo'n vergiftig preparaat in die koffertjes kwam en daar, als het zijn werk had gedaan, er weer prompt uit verdween? Er zat nooit iets, dat niet deugde, in die koffers, wanneer de inhoud onder zocht werd." Brigitte Reimers schudde ontkennend het hoofd. ..Dat weet ik niet. Dat weet ik wer kelijk niet," zei ze onzeker. „Ziet u. ik herinner me later nooit meer iets. Dat was zo met Bob en nu weer. En het kan nog best wezen, dat er ook nog andere dingen zijn gebeurd. Ik bedoel, dat ik nog andere dingen gedaan heb, die ik ben vergeten. En die niemand heeft gemerkt." .Juist," zei hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin en hy vroeg zich af, of deze vrouw nu krankzinnig was of een geraffineerde actrice. Die juffrouw Berkelaar had haar een neurotica ge noemd. Maar was dat 'n afdoende ver klaring voor deze pathologische leugens? Want dat waren het Waarom had ze twee moorden bekend, waarvan men onmoge lijk kon bewijzen, dat zij die begaan had? Uit angst dat rnen het wel zou kun nen? Ze verkeerde in de mening, dat de brief, die zij na haar mans dood ge schreven had, tussen de papieren van mevrouw Grijpsma was gevonden. Maar volgens die dokter Best had zij haar man helemaal niet vermoord. Dat ze van de kaart was geweest na zijn val was hij bereid aan te nemen. Maar dat ze op een geraffineerde manier vijf vrouwen had vergiftigd, onder wie twee met de opzet haar het leven te benemen Neen, hij was te oud voor sprookjes. ,,U gebruikte voor mevrouw Grijpsma nicotine in plaats van zeeajuin omdat het uw plan was haar niet, zoals die andere, een vervelende tijd te bezorgen, maar u haar werkelijk wou doden?" ,,Ja, anders had ik toch geen nico tine gebruikt?" ,,En dat meisje Smits? Wat hacï u eigenlijk tegen haar" .Tegen Truusje Smits? Ik had hele maal niets tegen Truusje. Ze was een goed kind." ,,En toch heeft u haar ook vergiftigd. ,,Neen, Truusje Smits heb ik helemaal niet.. Och, ik weet het °°k niet. Neen, ik weet het werkelijk niet." „Kom nu, mevrouw, toen ze niet stierf door de nicotine, die haar huid had ge absorbeerd terwijl ze mevrouw Grijps ma behandelde, is u immers opzettelijk naar het ziekenhuis gegaan om haar daar de een of andere vergiftigde lek kernij te brengen?" ,,Neen, o neen! Ik., zal het natuur lijk wel gedaan hebben, maar het was niet.. Ik heb het éigenlijk niet.. Och, ik weet het niet meer. Waarom vraagt u dat toch allemaal? Ik heb het immers bekend. Ik heb toch die brief geschre ven. Dat is toch wel genoeg?" ..Het spijt me. maar dat is het nu juist niet. Aan die bekentenis van u heb ben we niets zonder verdere bewijzen. Er zijn nu eenmaal mensen die aan het bekennen slaan, zodra er maar ergens een moord is gepleegd ,,0," zei ze zonder belangstelling, ter wijl ze de ogen sloot. De zuster kwam weer binnen en voel de haar pols. ,,Ik kan u nu onmogelijk laten blijven," zei ze. ,,U heeft de patiënte toch al veel te moe gemaakt." Toen hoofdinspecteur Perquin naar buiten kwam, regende het bakstenen. Juist wou hij in zijn auto stappen, toen hij een hijgende stem zijn naam hoorde roepen. Het was Charlotte Terbeek, die kwam aangestormd, hoed in de hand. ,,Je komt, alsof je speciaal door mijn beschermengel bent gestuurd,' hijgde zij. ,,Ik heb mijn nieuwste winterhoed op. Of eigenlijk in mijn hand zoals je ziet. En er is in geen velden of wegen een taxi te zien." ,,Ik veronderstel, dat dat monument dus niet tegen regen bestand is?" informeerde Perquin, terwijl hij de wenk brauwen optrok. Lijkt me erg onprak tisch. 's Winters regent het hier im mers zo goed als elke dag? Nu. stap maar gauw in. Clementine brengt je wel even thuis. Ze is een vrouw en kan dus met je meevoelen." ,,Je redt me wel niet mijn leven, maar dan toch het leven van mijn modelhoed," zei Charlotte pathetisch, terwijl ze zich op de voorbank liet vallen. ..Als ik je ooit deze weldaad kan vergelden. ..Dat kun je al dadelijk. Vertel me maar eens precies wat je weet van Bri gitte Reimers. Je bent immers voor haar bij mij geweest over die gevalletjes met die zeeajuinvergiftiging?" ,,Brigitje Reimers? Ze is dood, niet, de ziel. Is het waar, dat ze zelfmoord heeft gepleegd? Of mag je op zo'n vraag niet antwoorden? Ik kan het moeilijk ge loven. Dat van die zelfmoord, bedoel ik. Ze had nu toch alles, wat een mens redelijkerwijs kan verlangen? Maar wat wou je eigenlijk van haar weten?" ,,Och, wat voor een vrouw ze was. En zo meer. Heb je haar lang gekend? Wat is jouw idee over haar? Welke in druk maakte ze op je? Haar karakter en zo?" ,,Of ik haar lang heb gekend? Dat zou ik zeggen. We zijn nog hand in hand naar de kleuterschool gegaan. En later op die akelig deftige meisjesschool van juffrouw Verbiest en op de h.b.s." „Was ze een goede leerling?" „Niet zo bi. Behalve dan als ze be langstelling voor iets had." „Als?" „Nu, sommige aspecten van scheikunde. Ze hadden bij haar thuis zo'n oud re cepten boek. Over allerlei kruiden en zo. Daarom interesseerde zij zich ook voor plantkunde. Ze botaniseerde ijverig en was altijd aan het destilleren van allerlei rare mengsels. Nu ja, daar haal den we toen onze neus voor op, maar zonder die liefhebberij was er nooit een Votre Beauté geweest. (Wordt vervolgd) CONTROLE In Nashville, in de Amerikaanse staat Tennessee, is een zekere Be verly Griffis, die het toestel bedient, waarvan de stedelijke politie gebruik maakt om mensen op dronkenschap te controleren, veroordeeld tot een boete van vijftig dollar wegens het onder alcoholische invloed besturen van een voertuig. Hij had geweigerd de proef te ondergaan KRUIMELS In een aantal Franse warenhui zen is men er toe overgegaan de detectives te vervangen door tele visiecamera's. De camera's zijn ge zet op plaatsen waar de kans op diefstallen het grootst is. De beel den van deze camera's worden uit gezonden door speciale ontvangers, die overal staan opgesteld, waar door het aanwezige personeel kan controleren of er wordt gestolen. Kruimeldieven, die gesnapt worden kunnen dan de gestolen waar be talen en dan is de kous af. Wie ech ter meer meeneemt dan „kruimels" wordt dan de politie overgeleverd. RECHTSPRAAK In Whiting (Indiana) heeft een kan tonrechter het aangedurfd alle peda gogische boekjes aan zijn laars te lappen en recht te spreken op een manier, die naar zijn mening effi ciënter is. Twaalf nozems moesten er op het matje komen. Ze hadden nogal huis gehouden op het strand van Lake Michigan, door bierblikken en fles sen achter te laten. Een jongen had zich verder misdragen tegenover een agent van politie. Hij kreeg daarvoor de hele onafhankelijkheidsverklaring en de grondwet van de Verenigde Staten over te schrijven. De anderen mochten kiezen tussen gevangenisstraf en boete of het schoonmaken van het strand gedurende de verdere zomer. Bovendien moest de hele ploeg naar de kapper. Alle ingewikkelde kapsels moesten tot op een centimeter na worden geknipt OH! Vrijdag vermeldden wij abusievelijk dat de 25 letters van het alfabet op 620.448.401.733.239.439.300.000 manie ren gerangschikt konden worden. Een wiskundige wees ons er echter op dat dit getal 403.291.461.126.605.635.584. 000.000 moet zijn. „Hallo, u spreekt met buikspreker Ventraal" huisvrouw 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst 10.45 Geest, liederen 11.15 Het kind en de maan, hoorspel 11,50 Lichte orkestmuz. Hilversum II - 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtenclgym. 7,20 Soc. strijdlied 7.23 Lichte gram. (Om 7,30 Van de voorpagina, praatje) 8,00 Nws. 8,18 Musette-ens. (gr.) 8,30 Verkeerswenken 8,35 Muz. ochtendpost (gr.) 8,55 Kookpraatje 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Amusementsmuz. (gr.) 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Inzicht en uitzicht, lez. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d, vrouw 11,00 Grand Gala-orkest 11,30 Melodieën-Expres, lichte muz. en zang. DINSDAG 11 SEPTEMBER NTS: 20.00 Journaal 20,20 Politieke uitz. AR 20,30 Baden in zee (les bains de mer), strandimpressies 20.45-22,45 Juarez, speelfilm. VLAAMS BELGIë: 19.30 De katholieke ge dachte en actie 20,00 Nws. 20,30 Documen tair progr. 21,10 TV-western 22,00 Variété- progr. 22,25 Nws. FRANS BELGIë: 19,30 Station Service 20,00 Journaal 20,30 Un crime sous Louis- Philippe, spel 22,00 Lectuur voor allen 22,50 Journaal. (Advertentie) l'aperitivo Gen. vert. O. Ognibeni Co., A'dam. 5? „Ik ben nooit in hoger beroep gegaan, de officier van justitie misschien. Het is geheel tegen mijn principes". Dit kreeg de apellenkamer van de rechtbank te Amsterdam gisteren te horen van de 30-jarige loswerkman Robert Jasper G„ de Amsterdamse anti-rookmagiër,, die door de kantonrechter bij verstek was veroordeeld tot een boete van 25 of vijf dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes dagen met een proeftijd van twee jaar, wegens het be kladden van reclamebiljetten voor siga rettenmerken in Amsterdam met het woord „kanker". Uit de dossiers van de rechtbank kwam echter een document te voorschijn, waarin G. een relatie machtigde hoger beroep aan te tekenen. „Tijdens mijn gijzeling heb ik van alles getekend, in derdaad staat hier mijn handtekening. Dan houd ik me eraan, ik ga in hoger beroep", aldus de verdachte, die het bekladden vlot bekende. Op verzoek van de president, mr. L. Omta, zette de verdachte zijn motieven uiteen: „Het bekladden van de affiches is het begin van mijn actie. Ik behoef het nu zelf niet meer te doen, ik heb daar mijn medewerkers voor. De recla me voor het sigaretje is het begin van de verslaving, de dope, die als een lawine over onze westerse democratie komt," aldus G. Hij zei de verslaving aan het sigaretje de meest ernstige te vinden, j „omdat achter het eenvoudige sigaretje! de marihuana-sticks, de haschish-pijpjes de pilletjes en de spuiten komen. De reclamezuilen, edelachtbare, zijn de to tempalen van onze asfaltjungle. We moe ten beginnen met het bestrijden van de sigarettenreclame door „We hebben nu wel begrepen dat u duidelijk tegen het roken bent," aldus stuitte de president de woordenvloed van de verdachte. De officier van justitie, mr. G. Nubé, vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De apellenkamer van de rechtbank zal op 24 september utspraak doen. Advertentie> DE BETERE VIRGINIA 10-3. Zo waren de drie ballonvaarder- tjes gedwongen om de hele nacht voort te drijven door de lucht. En dat was verschrikkelijk, omdat Humpie een bed wilde hebben en een kruik en warme melk en. „Houd je verwende dikkop dicht!" had Hinter tenslotte geschreeuwd. Toen de ochtend aanbrak en de zon als een gouden dukaat uit de bossen. in de verte oprees, zagen ze dat de bal lon weer een heel stuk gedaald was en nu boven een dorpje zweefde. „Ik wil een boterham!" schreeuwde het fluwelen ventje naar beneden, alsof er dadelijk een knecht met een lange ladder naar boven zou komen. Minter had een lang touw met een anker eraan gevonden en wierp het uit, in de hoop dat het ergens aan vast zou haken. Het anker kwam in de hoofd straat terecht, sprong weer omhoog, sloeg een ruit aan stukken, wierp twee vuilnisbakken omver en dat maakte zo veel lawaai, dat ideereen naar buiten kwam hollen. „Wel heb je ooit!" schreeuwden de dorpelingen en er kwam een agent bii. Onderwijl haakte het anker zich vast aan de ceintuur van een juffrouw, die voortgesleept werd, terwijl ze „o gunst!" riep- „Grijp het touw!" schreeuwden de dorpelingen, en ze renden achter de juffrouw aan. Hinter probeerde het touw los te trek ken, maar dat lukte niet.

de Stem | 1962 | | pagina 9