BENELUXMINISTERS NAAR LONDEN Toxopeus leider der V.V.D.-f ractie Broodoorlog in Zwolle Drijvend booreiland kan volle see opereren op Nederland Berlijn niet in assemblee van de Y.N. DE KLANTEN LACHEN...... DUITSERS ZWENDELDEN te Parijs ijdrit Eindsprint voor Pasen verwacht Moeilijke beslissing Reclame Fusie leidt tot ruzie MET „LIEBESGABE" Einde „top"conferentie Betaal per kwartaal! september dam verloor van Altig roeien W.B.-jeugd von beker DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Olifant gestolen bij Boltini Minder warm V.S. profiteren van vluchten met U-2's Druk als een klein baasje De Gaulle wil: Presidentschap naar voorbeeld van Amerika Burgemeester Brandt komt naar Groningen vrïjetijdsverf kwaliteitsverf 47 kleurstalen 10 ct in de winkel Hoge zeegang, maar het werk ging door Golven hebben geen effect Polaris vloot komt op Guam 4e klas H Aictor, Clinge-Corn. Boys, e-Breskens, Aardenburg-Koe- Lewedorpse Boys-Oostburg, Yerseke. ac IA Iflac -NOAD 3, Eindhoven 3-TSC 2, 2-Internos 2, Willem II 3-Vlis- >SV 3-BW 3. Brabantia 2-Mid- Res. 2e klas A itia 3-PSV 4, Valkenswaard 2- 2. RKTW 2-Veloc 2, Best J-Taxandria 2, Woensel 2-DESK Boys 2-Helmondia '55 3, 2-WSC 2. Res. 2e klas B isse 2-Axel 2, Longa 2-Goes 2, 3-Zeel. Sport 2, SET 2-Roosen- Vlissingen 3-HW '24 2, Corn, liddelburg 3. Res. 3e klas B TOP 2. GW 2-Sparta '25 II, arto 2, Dongen 2-Conc. SVD 2, >SS 2. Res. 3e klas C 2-Rood Wit 2. Internos 2-Ter- Alliance 2-Vlissingen 4, Dosko JEUGDCOMPETITIE ERDAG 15 SEPTEMBER Afdeling B: JC-MVV, WV-Sittardia, BW- |ina, Limburgia-Helmondia 55, '54-PSV. Afdeling E Feijenoord. Xerxes-Excelslor, II-DFC, RBC-NAC, Baronie- leiding van Toon Simons, t en Cees Snepvangers, is >or eenquipes om de Grote tijd van 2 uur 41 minuten (Milliot, Bechet en Motte) ani en Grassi) in 2.38.00 en 2.40.55. eldkampioen Rudi Altig (Duits- eft tijdens te Keulen gehouden onale wielerwedstrijden de hui- lhouder, onze landgenoot Henk met groot machtsvertoon ver- n een achtervolging over vijf iets meer dan 2800 meter werd door zijn tegenstander inge- ET zaalhandbaltoernooi voor mpioenen om de Europese he bben 21 landen, ingeschreven, der Nederland. De nationale en, Operatie '55, zal in voor uitkomen tegen de Zwitserse ;n. De wedstrijd moet voor 18 er a.s. worden gespeeld. ^SE atletiekjunioren hebben de Belgische junioren in Parijs oelige nederlaag toegebracht, de jeugd-atletiekontmoeting, r gehouden werd. De Franse erzamelde 247 punten, de Bel- loeg maar 139 punten. Frank- n vijftien nummers tegen Bel- fEEDSE motocross-specialist t is zondag door een overwin- de 250-cc-wedstrijd in Oost- id de eerste wereldkampioen klasse geworden. Hij won alle wedstrijden in het kader van de ampioenschappen en verza- daardoor het maximumaantal van 56. \RLIJKSE internationale Te- h-hockeytoernooi, dat zaterdag ag voor de zesde maal werd ge- ierd door de Eindhovense ver- HTCC, is bij de heren gewon- >r het militaire elftal. Bij de ;egevierde EMHC. de eerste wereldkampioen roeien. Een resultaat dat naast van de sterke vertegenwoordi- kiff en ongestuurde twee voor grijk deel te wijten is aan de jheid dat de meeste Neder- ïgens niet op het juiste tijdstip zijn geweest. verklaarbaar. Veel te veel van de roeiers gevergd. Eerst irm voor de Varsity in begin prestaties van formaat in de mermaand envoor de kwalifi- trijden en dan tenslotte, in het de herfst bijna, de „grote de Europese of wereldkam- ppen. is het ongekend snel ge- van de zeven internationale cords werden op de dag der broken. neuwe terreinen aan de Elzen- Vaalwijk organiseerde de v.v. ;r gelegenheid van de opening prachtige kleedkamers, een nooi, dat voor de volle hondera s geslaagd. Istrijden waren onderverdeeld poules. Bij de voorwedstrijden itslag in poule I: 1 RWB I» G 3 WSC. 2: 1 RKC, 2 RWB 2, 3 R-&- 3e en de 4e plaats moest wor" reden tussen Baardwijk Deze wedstrijd werd door i met 2-0 gewonnen. Ie en de 2e plaats streden RWB en RKC, welke wedntrija onnen door RWB met 4-1. stand: 1 RWB. wisselbeker en medailles, 2 RKC, beker. beker, 4 RWB 2, lauwer den werden onder een toepas- >rd uitgereikt door de voorzu- ,WB. de heer W. Snels. 102e JAARGANG No. 24077 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 <4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. j3urêau~vöor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - teletoon 2893) Volop besprekingen over Engeland en de E.E.G. Gisteren is in Londen de vergadering van premiers van de Gemenebestlanden, ivaarbij gesproken zal icorden over de eventuele toetreding van Enge land tot de Euromarkt, begon nen. De Britse regering zal na afloop van deze besprekingen weten ivelke koers zij ten aan zien van toetreding tot de EEG moet varen. De gemenebest- landen hebben allerlei, vaak aan elkaar tegenstrijdige be langen bij Engelands toekom stige houding omdat zij in het gemenebest economisch met Engeland verbonden zijn. In de ochtenduren bespraken de pre miers constitutionele kwesties. De be raadslagingen vonden achter gesloten deuren plaats en liepen naar werd ver- De Westduitse regering heeft in over eenstemming met de V.S., Engeland en Frankrijk besloten, de Verenigde Naties niet te vragen zich bezig te houden met de kwesties Berlijn en Duitsland. Het zou kunnen worden opgevat als een erkenning, dat de „grote vier" geen verantwoording meer dragen. Ook zou de algemene vergadering op niet te voorziene wijze kunnen reageren. Vijf Oostduitsers zijn zondag afzon derlijk en op verschillende plaatsen van achter het ijzeren gordijn naar Beieren gevlucht. In de maand augustus zijn 61 Oost duitsers in het douanedistrict Fulda over de grens gekomen. Onder de vluchtelingen waren 10 grenswachters.twee leden van de genie van het Oostduitse leger en twee voor malige soldaten. Uit de stallen van het circus Bolti ni", dat zijn tenten heeft opgeslagen te Rotterdam, is een kleine olifant gesto len, luisterend naar de naam „Baby". De dader is naar alle waarschijnlijkheid een lid van het personeel, een kleine donkere Spanjaard met een snor, onge veer 40 jaar oud. Na de voorstelling van zondagavond verklaarde de Span jaard n.i- tegen een collega, dat hij een speciale opdracht van zijn direc teur had gekregen om maandag met de olifant te paraderen in de Utrechtse binnenstad. De directie van het circus zfegt van een dergelijke afspraak niets te weten. De verdwijning van „Baby" kan voor het circus catastrofale gevolgen hebben, want het dier is de leider van een groep van vier olifanten, die dagelijks in het circus optreden. Sinds de verdwijning van Baby weigeren zij hardnekkig te e- ten. Zolang „Baby" nog niet zal zijn teruggekeerd, zal het programma-onder deel dat door de olifanten wordt ver zorgd in zijn geheel geschrapt moeten worden want de dieren treden niet op zonder hun leider. nomen, onder meer over een verzoek van Tanganyika om lid te blijven van het gemenebest, als het gebied een re publiek is geworden. Gisterenmiddag heeft premier Mac- Millan een rede gehouden over de Brit se toetreding tot de E.E.G., waarna Ed ward Heath, de Britse minister voor Europese zaken, verslag uitbracht over de onderhandelingen. Gisterenmorgen zijn hoofdzakelijk procedurekwesties aan de orde geweest. De volgende ronde zal zijn: een uiterst belangrijke conferentie van de E.E.G. - landen in Brussel, waarbij zal blijken welk mandaat de Britse regering van de gemenebestpremiers heeft gekregen. Te gen 20 september hoopt de lord-grootze- gelbewaarder Edward Heath, die de Britse delegatie in Brussel zal aanvoe ren, het beeld „rond" te hebben. Daar na zullen wellicht spijkers met koppen worden geslagen en optimisten beweren dat Engeland reeds met Pasen 1963 tot de Euromarkt zal kunnen toetreden. Aansluitend op de gemenebestconfe rentie zal een gedachtenwisseling tussen Heath en de ministers van Buitenlandse Zaken van Benelux plaatsvinden. De ministers komen op achtereenvolgende dagen in Londen over de kwestie pra- PRINS BERNHARD heeft gisteren, door een paar bougiekabels van een automo tor te bevestigen, het nieuwe bedrijfs pand van Citroën in Amsterdam j opend. In het pand zijn werkplaatsen gevestigd. NA EEN conferentie van de wereldfe deralisten in Rotterdam werd de ge dachte geopperd, Kroestjev en Kennedy voor een vakantie in Giethoorn uit te nodigen. Al punterend zouden zij de vrede kunnffen redden. DE 28-jarige Belg Pierre van Vooren uit Oostende heeft zijn poging om het Kanaal zwemmend over te steken moe ten opgeven. Hij kwam tot de helft toen slecht weer hem overviel. VANAVOND zal mr. Luns van 17.45 tot 18 uur over Hilversum I een toelichting geven op de nota welke de vorige week bij de Tweede Kamer is ingediend en welke handelt over de hulp aan onder ontwikkelde gebieden. HM. DE KONINGIN heeft gisteren middag officieel afscheid genomen van generaal Norstad, de scheidende Navo- opperbevelhebber. DE REGERING heeft Perzië, dat door aardbevingen geteisterd is, een halve ton geschonken voor hulp aan het ge troffen gebied. Het Rode Kruis heeft al bijna een kwart miljoen gulden in gezameld. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Aanvankelijk hier en daar wat re gen, maar later ook opklaringen. Overwegend matige zuidwestelijke turen 6P IG*S ^a®'ere m*ddagtempera- Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: Betrokken tot regenachtig weer, vooral in de kuststreken. De tempe ratuur blijft nog aan de hoge kant voor de tijd van het jaar tot maximum 18 graden. Vandaag: zon onder 19.06 uur. Maan op 17.59 uur. Morgen; zon op 6.08 uur. Maan onder 3.21 uur. ten. Spaak opent de rij en Luns sluit hem. Daarna zal Heath naar Bonn en Rome gaan om ook daar zijn kansen te peilen. Vorige week heeft Heath al be sprekingen gevoerd met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville. Voor de Europese politieke eenheid, die als een verder verwijderd ideaal op de achtergrond van cfe- besprekingen staat, zijn het alzo belangrijke dagen. Mr. Luns en zyn Belgische ambtge noot Spaak hebben gisteren op een con ferentie in Brussel nog eens duidelijk vastgesteld, dat het de volgende stap van Engeland, na toetreding tot de Euromarkt, moet zijn om ook deel te nemen aan een Europese politieke ge meenschap. Maar, zo vonden de twee bewindslieden, men kon Engeland wat dit laatste betreft bezwaarlijk voor een voldongen feit stellen. „Alles moet wor den gedaan om Engeland tot de Euro markt te doen toetreden", zeiden de mi nisters. President De Gaulle en bondskanse lier Adenauer zijn het erover eens, dat lid zijn van de gemeenschappelijke (Van onze parlementaire redactie) Na de weigering van minister Korthals om prof. Oud in 1963 op te volgen als politiek leider van de V.V.D. is thans de liberale be. windsman van binnenlandse zaken mr. Toxopeus voor deze functie aangezocht. Mr. Toxopeus heeft dit verzoek in beraad gehouden. De voomalige Bredase advocaat staat voor een moeilijke beslissing. Het is al gemeen bekend, dat drs. Korthals het liberale leiderschap heeft geweigerd om dat hij zich niet kan verenigen met de huidige gang van zaken binnen de WD. De twee zware verkiezingsnederlagen van dit jaar en de rel rond de liberale minister van defensie ir. Visser hebben binnen de liberale gelederen een ver schuiving teweeggebracht, die resulteert in een strijd om de macht tussen een Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft desgevraagd verklaard, dat de Chinese nationalisten aan het Ameri kaanse ministerie van Defensie gegevens plegen te verstrekken die zij door mid del van U-2-vluchten boven het Chi- nese vasteland verkrijgen. Dit geschiedt in overeenstemming met de normale uit wisseling van militaire gegevens tussen de V.S. en hun bondgenoten. Radio Peking heeft gisteren een arti kel in het Volksdagblad, het orgaan van de communistische partij van China, aangehaald, waarin wordt gesteld dat het binnendringen van „de in Amerika gebouwde U-2 van de bende van Tsjang Kai Sjek" geenszins 'n op zichzelf staand incident was. „Het was een integraal deel van de onlangs opgevoerde spio nage tegen socialistische landen door Amerikaanse U-2-spionagevliegtuigen, waarvan de meeste hun basis hebben in Japan", aldus het Volksdagblad. Het Russische regeringsblad „Isvestia heeft Amerika uitdrukkelijk verantwoor delijk gesteld voor de spionagevluchten die nationalistisch China met U-2-toestel- len boven communistisch China laat uit roeren. opportunistisch ingestelde conservatieve groepering en een groep modern denken, de WD'ers. Drs. Korthals was de mo derne richting toegedaan. Hij heeft zijn denkbeelden echter niet aanvaard kun nen krijgen. Daarop heeft hij besloten zich in 1963 uit de politiek terug te trek ken. Mr. Toxopeus is - via de Bredase ge meenteraad - zes jaar geleden als lid van de Tweede Kamer in de lands- politiek beland. De voor het politieke bedrijf benodigde flair bezit hij in ho ge mate. Op het gebied van de wetge ving heeft hij echter nog weinig grote dingen laten zien. Zijn ambtenarenbeleid was niet bijzonder gelukkig. Even als drs. Korthals heeft hij in de Van Riel-Vissersaffaire loyaal de zijde van zijn collega gekozen tegen de opportu- nisten in zijn partij. Bovenstaande kaart geeft een idee welke landen in welke werelddelen behoren tot het Britse gemenebest. markt niet automatisch het lidmaat schap van een Europese politieke unie inhoudt. Bij de aanvang van de „marktverken ningen" door Engeland heeft één van de grote Europese instellingen, de ge meenschap voor kolen en staal, een mooi stukje reclame weggegeven. De investeringsuitgaven in de kolen- en staalindustrie van de E.G.K.S. zullen in 1962 met 2,01 miljard dollar een nieuw record bereiken, aldus blijkt uit een gisteren verschenen rapport. Het in vesteringsrecord van vorig jaar is aan zienlijk overtroffen en voor 1963 ver wacht men nieuwe stijgingen van in vesteringsuitgaven. Dit zijn tendensen die wijzen op gezondheid en levenskracht van de Europese organen. Zó druk hebben de meeste huis vrouwen het. U moest eens we ten hoe vaak uw vrouw b.v. al leen al per dag, per week, per maand, naar de bel moet hollen. Tracht dat althans te beperken. Een mogelijkheid: als u als abon nee van het Dagblad De Stem per week betaalt, schakel dan over „op kwartaal" 7,30). En als u dat toch doet, kunt u het beter 14 dagen voor het einde van het kwartaal gireren (no. 278841). Want dan voorkomt u de aanbieding van de kwartaal kwitantie. Nóg beter: vraag ons om toezending van een mach tigingsformulier tot automatische afschrijving. Maak het u zelf gemakkelijk: President De Gaulle zal het Franse parlement op 2 oktober in een persoon lijke boodschap voorstellen doen betref fende herziening van de grondwet, waarbij in de toekomst het staatshoofd direct door het volk zal worden geko zen. Volgens politieke zegslieden wil hij de verkiezing van een president door het volk laten gebeuren om zijn opvol ger groter nationaal prestige te doen winnen. In verband met de Berlijnse week van 6 tot 13 oktober in Groningen zal Willy Brandt, burgemeester van West-Berlijn, op 12 oktober naar Groningen komen. Hij zal daar 's middags, na ontvangst door autoriteiten, een toespraak houden. Vandaag zullen vele Zwolse huis vrouwen voor de normale brood soorten 16 cent per 800 gram min der gaan betalen. Dit is een uitvloeisel van de brood oorlog, die de algemene verbruiks coöperatie SamenwerkingZwolle, waarvan het hoofdkantoor in De venter is gevestigd, heeft verklaard aan Dragstra's broodfabriek. Zij heeft tot een prijsverlaging van 0,16 besloten, omdat de directie van Dragstra plotseling vier broodbezor gers heeft overgenomen van de combinatie Samenwerkingfirma J. B. Redeker, die de vorige week tot stand is gekomen. Vorige week maandag bereikten de directie van de coöperatie en van Re deker overeenstemming ove-r een sa mengaan, dat tenslotte zal moeten lei den tot overneming van Redeker door de coöperatie. Vrijdag werd het be sluit in aanwezigheid van vertegen woordigers van drie grote vakcentra les aan het personeel van Redeker medegedeeld en niemand maakte toen bezwaren. De volgende morgen, zaterdag dus, verklaarden zes broodbezorgers van Redeker dat zij niet in dienst van de coöperatie „Samenwerking" wilden treden. Ze gingen naar de directie van Dragstra, die hen aannam. Twee be dachten zich, maar de andere bezor gers bleven bij hun besluit. Ruiltje Gisterenochtend reden bezorgers van Redeker dus uit met wagens van Dragstra. Hun oude wijken waren ge ruild met die van bezorgers van Drag stra. Personeel van Redeker, dat wel voor de combinatie wilde werken, heeft gisterenochtend brood van de coöperatie bezorgd. De directie van de coöperatie heeft haar afkeuring over de handelwijze van Dragstra niet onder stoelen of banken gestoken. Zij wijst op de regel dat directies van bakkerijen eikaars personeel niet meer mogen overne men. Immers met de broodbezorgers gaat ook de wijk in andere handen over. Intussen heeft de coöperatie nog niet besloten of zij tegen Dragstra zal gaan procederen. De directie van de co- operatie zei zich ervan bewust te zijn dat door haar besluit de prijs van he-t brood met f 0.16 te verlagen, dat voor onbepaalde tijd van kracht zal blijven, de andere bakkerijen zullen worden gedupeerd. Zij heeft echter bekend gemaakt, dat zij maatregelen zal over wegen om dit te voorkomen. Simpel De heer Dragstra verklaart niet in te zien dat hij iets onregelmatigs heeft gedaan. „De vier bezorgers van Rede ker vertelden dat zij niet voor de co- operatie wilden werken en ik heb ze toen aangenomen". Woordvoerders van de vakvereni gingen hebben verklaard, dat de vier betrokken personeelsleden een opzeg termijn van tenminste zes weken in acht hadden moeten nemen en dat zij djA buiten hun boekje zijn gegaan. Ew vakverenigingen staan in dezen achter Redeker en de coöperatie. Co-op Nederland heeft meegedeeld dat de Co-op de handelingen van de particuliere broodbakkerij „volstrekt onaanvaardbaar" vindt. De prijsverla ging geldt voor witbrood, bruinbrood en volksbrood, ook voor de gesneden en verpakte soorten. De Co-op zei, al dus de verklaring, op korte termijn met de overige bakkerijen in Zwolle in contact te treden om met hen over de gevolgen van deze prijsverlaging te spreken. In Bonn is gisteren een proces begon nen tegen twee Duitse kooplieden, die getracht hebben door middel van zwen del met maisinvoervergunningen de Westduitse staatskas voor 1,9 miljoen mark op te lichten. Het zijn Wilhelm Schrameyer en Hen- rich Pieper. De twee kooplieden wilden een hoe veelheid mais in West-Duitsland invoeren die zogenaamd een geschenk zou zijn van het Prins Bernhardfonds aan de Münster- se afdeling van de r.-k. organisatie „Ca ritas". Het was de bedoeling dat het verschil tussen de wereldmarktprijs en de binnenlandse prijs, dat normaal inde overheidskas moet worden gestort doch ingeval van giftzendingen door de be gunstigde mag worden behouden, hoofd zakelijk in de zakken van de oplichters en hun medeplichtigen zou terechtkomen. Dit verschil bedraagt ongeveer 40 tot 50 procent. Zij vonden het hoofd van de afdeling Münster van Caritas, mgr. Holling, die hun bedoelingen kennelijk niet doorzag, bereid tot medewerking. Door met diens naam te schermen wisten de twee op lichters hoge ambtenaren in Bonn te be wegen tot afgifte van de nodige vergun ningen. Van de te incasseren 1,9 miljoen mark zou de organisatie van mgr. Hol ling 300.000 mark krijgen, de jezuïeten pater Fuhrmann uit Münster 50.000 mark voor zijn orde en Pieper 20.000 mark als provisie. De rest zou Schrameyer op strijken. De uitvoering van het plan liep echter in de laatste fase vast, doordat een geld schieter argwaan kreeg. Hij ontdekte na melijk op de lijst van mensen, die „offi cieel" zouden worden begunstigd, ook de naam van een caféjuffrouw uit Bonn. Het proces zal nog tot midden van de volgende week duren. (Advertentie) Het Amerikaanse bedrijf van de koninklijke Shell heeft twee be langrijke technische resultaten behaald bij zijn ontwikkelings werk op het gebied van de appa raten voor het opsporen en win nen van aardolie op zee. Het is daardoor mogelijk geworden in volle zee naar olie te boren, on geacht de afstand tot de kust of de diepte van het water. De eerste is de constructie van een booreiland, waar vanaf men onder vrijwel alle weersomstandigheden kan boren waar men dat ook wenst. Het effect van wind en golven is gering, omdat het grootste gedeelte dat het drijvend vermogen moet leveren onder het wateroppervlak is. Het eiland „Blue Water", ontworpen in samen werking met de Blue Water Drilling Corporation is dan ook in feite een open rooster, dat opgebouwd werd uit grote holle cilinders. Op de vier hoe ken van dat rooster bevinden zich der tig meter hoge, eveneens cilindrische kolommen, die voor de stabiliteit moe- ten zorgen. De diepgang van de „trim" van het eijand wordt geregeld met behulp van drijftanks. Tot dusverre werden de meeste zee boringen verricht vanaf veel kwets baarder installaties, die op de bodem rustten. De „Blue Water" is op het ogenblik in de Golf van Mexico bezig aan de vierde boring in bijna honderd meter diep water. Nog nooit is er in derge lijk diep water geboord. In het slechtste weer dat men heeft meegemaakt golven van ruim acht meter hoogte en windsnelheden van meer dan 100 kilometer per uur is het stampen en slingeren van het eiland binnen de vyf graden gebleven. Het booreiland wordt naar de hoor plaats gesleept en daar door acht an kers van tien ton op zijn plaats ge houden. Het heeft een landingsdek voor helikopters. De bemanning be staat uit ongeveer veertig personen. Duiken zonder duiker.... De tweede vondst was een methode voor putafwerking onder water met behulp van afstandbediening vanaf het zeeoppervlak. De apparatuur wordt daarbij uit het boorschip neer gelaten op de putmond, juist boven de zeebodem, en daarbij vastgezet zonder dat er een duiker aan te pas behoeft te komen. Deze techniek werd ontwikkeld door de afdeling exploratie en produktie- research van de Shell Development Company in Houston, Verenigde Sta ten. Het verbinden en weer losmaken, zowel als het openen en sluiten van de zware boorputafsluiters geschiedt door middel van oliedruk, die via hoge- drukslangen naar de apparaten op de zeebodem wordt overgebracht. Daarbij wordt vaak gebruik gemaakt van een televisiecamera, waarmee men de werkzaamheden onder water kan ga deslaan. Het speur- en ontwikkelingswerk heeft zeven jaar geduurd en meer dan zeven miljoen dollar (25 miljoen gul den) gekost. De aanschaffingskosten van het schip en booruitrusting zijn daarbij niet inbegrepen. De eerste put, waarbij de nieuwe techniek van controle en afwerking onder water is toegepast, werd al ge ruime tijd geleden geslagen in de Golf van Mexico. G!?jdvn,S,. £e{ be?.oek dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, maandag aan Zeeland heeft gebracht, hadden de be sprekingen op een gegeven moment de „ïre van een topconferentie. In die zin althans, dat het gesprek gevoerd werd op de top van de^ duinen van Vrouwen polder. Daar zei de minister, wat hij van de moeilijkheden rondom het flathotel „Eurotel", dat daar gebouwd zou worden, maar dat in stryd is met de bepalingen van streek- en uitbrei dingsplan. Met de nieuwe wet op de ruimtelyke ordening in het verschiet, is er, aldus de bewindsman, wellicht nog een oplossing te vinden. De foto toont de minister aan de voet van de duinen na het gesprek. de„have» sran het Amerikaanse eiland Guam in het midden van de Stil le Oceaan zullen kernduikboten worden gestationeerd, die elk uitgerust zijn met zestien Polarisraketten met kernlading. £>=nr? W,Jdte der raketten is ongeveer ««oil km. Er zijn tot dusver negen Polarisduik- boten in dienst. Verwacht wordt dat er dit jaar nog 32 in gebruik zullen wor den gesteld.

de Stem | 1962 | | pagina 1