Israels J or daan plan maakt Jordanië en Egypte hels Russen richten oog op Zuidamerikaanse staten Mr. N. Debrot, nieuwe gouverneur der An tillen Nederlanders (klassiek en licht) onder winnaars van Edisons van dit jaar De „Navarra" bedreigd met doodvonnis Monstercongres in Leiden met 2500 deelnemers Voor luie luitjes Instituut in Moskou gaat specialisten opleiden Nieuwe oorlog mei Arabische Liga zeker niet ondenkbaar Californische boeren in de Sovjet-Uniè Hogere taille bij Heymans Verslaggevers op Cuba zoek Twaalf Nobel prijswinnaars Drama door dronken automobilist Olie hoger in lagere markt TAAK VOOR VN. Renata Tebaldi naar ons land Kort geding ingezet tegen Amsterdamse souteneur Britse overloper terug naar liuis Botsing, ziekenauto ....en weer botsing Bemanningsleden bestalen hun kapitein Ideologische strijd tegen Rekenkamer V.S. signaleert spotkoopje N.S.-Gouda met NX-beveiliging Twee negerkerken afgebrand BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 ISRAEL EN JORDANIË (Eigen buitenlandse dienst) De mythe van de sterke ideolo gische en op ras gebaseeerde band, welke de Arabische Liga zou zijn cn die tegen alle tegenstellingen tussen Arabische staten onderling zou zijn opgewassen, heeft dooi de gebeurtenissen op de conferen tie van de Arabische Liga zeer sterk aan geloofwaardigheid inge boet. Doordat de Egyptische delegatie uit protest tegen Syrië de conferentie ver liet, was verder vergaderen onmogelijk, omdat alleen een grote verwarring verwachten was. Wanneer de normale onderlinge beraadslagingen weer voort zullen gaan weet geen mens en daar mee ligt de Arabische Liga lam op een moment, dat allerlei spanningen in om de Arabische landen heersen. Een der voornaamste punten, dat de Arabische Liga nu besproken had moeten worden is het plan van de staat Israël om het water van de Jor- daan om te leiden. Wanneer men aan de enorme betekenis van het water in de Arabische landen denkt, wordt het meteen duidelijk, dat men hier wel voor een zeer gevoelig probleem staat. Egyp te en zijn Arabische bondgenoten heb ben dan ook bij het bekend worden van dit plan onmiddellijk verklaard, dat de ze wateromleiding een aanslag op hun landen betekende en dat zij niet zouden nalaten, de noodzakelijke tegenmaat regelen te nemen. In verband hiermede kwamen een tijd geleden Arabische politici bijeen in de Libanese stad Schtoura. Aanwezig wa ren vertegenwoordigers uit de Libanon, van Syrië, Jordanië en Egypte alsmede waarnemers uit Saoedi-Arabië. Uiter aard heeft Jordanië zich het scherpst tegen de Israëlische plannen verzet die zo catastrofaal werden geacht, dat de Jordaanse vertegenwoordiger de Arabi sche staten bezwoer, hun onderlinge geschillen te laten rusten en naar het voorbeeld van het succesvolle Algerijnse bevrijdingsleger nu een „Palestina-be vrijdingsleger" op te richten en tegen Israël in het veld te brengen. Verhoogde spanning Nu zijn de reeds 15 jaren durende spanningen tussen Israël en de Arabische landen in de allerlaatste tijd nog belang rijk verscherpt door verschillende oorza ken, waaronder op de eerste plaats de succesvolle proeven, van Egypte met een eigen raketwapen. Weliswaar zijn de Israëli's niet direct in paniek geraakt maar het feit, dat Egypte straks over een strategisch raketwapen zal beschik ken heeft hen tot het inzicht gebracht dat daardoor het militaire overwicht, dat men tot nog toe op Egypte had, wel eens verstoord kan worden. Temeer omdat Egypte in de jongste tijd op gro te schaal Sovjet-Russische straalbom- menwerpers cn jagers koopt. De Israëli's hebben de Egyptcnaren militair nog looit voor vol aangezien en ook nu grapte de Israëlische minister van landsverdediging Peres dat de E- gyptenaren met hun raketproeven lijken op een kleine jongen die met een geladen pistool speelt, maar dat neemt toch niet weg, dat ze de situatie voor bijzonder ernstig gaan nemen. Men neemt aan. dat de Arabische Li ga, oftewel Egypte en zijn bondgenoten een Arabische strijdmacht van 280.000 man sterkte tegen Israël in het veld kan brengen. Of het daartoe voorshands kan komen, betwijfelt men gezien de status nascendi van de strijdmacht van Egypte en andere Arabische landen. Zij verkeert overal in opbouw. Aan de ande re kant kan Nasser de Israëli's niet hun gang laten gaan, wil hij in de Arabische landen niet belangrijk aan prestige in boeten. De afloop van het Syrische avon tuur heeft hem toch al weinig goed ge daan. De Israëli's onderschatten het gevaar niet, dat hen bedreigt. De regering is dan ook doende overal in de wereld wa pens te kopen, waar zij ze maar krijgen kan, raketten niet uitgesloten. Op dit ogenblik beschikt Israël over een aan tal Nike-raketten voor wetenschappelijke doeleinden en tevens over eigen meteo rologische raketten. Maar wat voorlo pig nog het voornaamste is: het leger van Israël beschikt over 250.000 uitste kend geoefende soldaten. Het lucht- wapen bestaat uit een groot aantal Fran se gevechtsvliegtuigen. Mocht het tot een nieuwe oorlog komen, dan zal Israël dezelfde strategie volgen als bij de vo rige botsingen met Egypte: snel door stoten door de woestijn direct in Egypte zelf. Men is daartoe in staat door de hoge graad van beweeglijkheid. Het ge volg van deze tactiek was telkens een volkomen demoralisatie van de troepen van de vijand en men verwacht van een nieuwe ontmoeting niets anders. Israel vastbesloten Is deze nieuwe oorlog onvermijdelijk? Aan beide zijden wil men er niet recht aan geloven en men verwacht nog enig heil van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die zich in de a.s. herstzitting gaan bezighouden met het bevloeingsplan van Israël. En daar zij meteen en voor de zoveelste maal zich moet bezighouden met de slacht offers van de vorige botsingen, de Pa lestijnse vluchtelingen wier verzorging thans is afgelopen maar die ook in de toekomst hulp blijven nodig hebben, ver onderstelt men. dat wel alles op alles zal worden gezet om een nieuwe oorlog te voorkomen. Het aantal uit Israël gevluchte Ara bieren wordt op een miljoen geschat. Het is een probleem, dat eindelijk eens definitief opgelost zal moeten worden. Het gaat erom, of Israël gedwongen zal worden, de vluchtelingen weer toe te laten, dan wel of de Arabische staten zich bereid verklaren, hun rasgenoten op te nemen. Nu hebben de Arabische landen zich vastgelegd op een principiële overeen komst, volgens welke deze vluchtelingen terug naar hun land, het huidige Israël zouden moeten keren. Ten eerste erken nen de Arabische landen Israël niet en ten tweede zijn de Arabische landen stuk voor stuk niet in staat de Palestijn- vluchtelingen op te nemen. Behou dens misschien Egypte, welk.land even tueel wel zou willen. Maar kan Nasser zich wel een afwijking van het Arabisch besluit veroorloven? Wanneer de Israëli's hun waterwerken doorzetten - en ze doen het - dan worden g dit jaar de machtige pompen aan het meer van Tiberias gebouwd, welke de Jordaan in de Negeb-woestijn zullen pompen. Deze pompen liggen onder het vuur van Syrische kanonnen,vandaar dat zijn dood. SAOEDf ARAB/E Op dit kaartje ziet men duidelijk dat de Jordaan voor Israëls buurland Jor danië (waarmee het op uiterst gespan nen voet staat) van minstens even grote economische en agrarische be tekenis is als voor Israël. dat ze door zware pansteringen van ijzer beton beschermd zullen worden. Israël hoopt van de Negeb-woestijn weer de lusttuin te maken, waarvan volgens de Bijbel in Abrahams tijd sprake w Maar men kan er nkomen, dat Jordanië thans vuur en vlam spuwt. Hier is het letterlijk: de een zijn brood, de ander Een groep van 48 Californische boeren, heeft een bezoek van een week gebracht aan de Russische republieken Armenië en Azer- beidfan. Hoewel de groepsleider zei dat het niet in de bedoeling lag om kritiek te leveren verklaarde hij toch dat de bezoekers unaniem van mening waren dat de Russische landbouw methoden verouderd waren in vergelijking met de methoden in de V.S. Hij zei voorts dat te veel nadruk werd gelegd op arbeid in collectief verband en dat mensen die zelf iets wilden ondernemen hierdoor werden ontmoedigd. (Van onze verslaggever) Het is dit jaar voor de derde maal dat de „Edisons" worden uitge reikt de prijs die de Commissie Collectieve Grammofoonplaten Campagne uitlooft voor de arties ten van de beste platen van het afgelopen (seizoen)jaar. Dit evene- Over de „Navarra", het 7.000 brt metende Argentijnse vrachtschip, dat sinds 10 februari van dit jaar op boei 77 in de Rotterdamse Waal haven aan de ketting ligt, zal naar alle waarschijnlijkheid op 26 sep tember a.s. in een openbare rechts zitting het doodvonnis worden uit gesproken. De twintig jaar oude Libertyboot wordt dan ten bate van vele schuldeiesers 5n het openbaar verkocht en men mag aannemen, dat dit het trieste einde zal betekenen van een schip dat belast met veie schulden in de steek werd gelaten door haar Argentijnse reder. Men ver wacht, dat het haveloze oude schip altijd nog wel genoeg zal opbrengen om de schuldeisers schadeloos te stellen. Op 10 januari voer de „Navarra' beladen met rijst en schulden, de Westerschelde op en koos ligplaats voor de rede van Vlissingen. Ant werpen wenste de .Navarra" niet toe te laten alvorens een garantiesom was betaald. De rederij, de Anthares Maritima m Buenos Aires, reageerde niet op de vele telegrafische verzoeken van de kapitein om geld over te maken. De garantiesom kon dus niet worden betaald cn de toe stand werd zelfs zo penibel dat de be manning zonder proviand en brandstof kwam te zitten. Tot overmaat van ramp moest het schip de Vlissingse haven bin nengesleept worden omdat het gevaar opleverde voor het scheepvaartverkeer op de Westerschelde. De bemanning be taalde zelf de sleepgelden. Vanwege de zware schuldenlast aan Nederlandse en Belgische firma's legde de deurwaarder het schip op 11 januari aan de ketting. Begin februari werden de verschillende beslagen op het vaartuig opgeheven om de kapitein gelegenheid te geven in Rotterdam de voorraad rijst te lossen, waar het op 9 februari lig plaats koos bij Citex-havenbedrijf. In de Maasstad werd de „Navarra" op nieuw aan de ketting gelegd. Men heeft sinsdien nog wel gepoogd schuldeisers en reders tot een vergelijk te brengen, maar het bleef bij pogingen. Intussen bleef de „Navarra" als een spookschip in de Waal haven liggen. Toen duidelijk werd dat de rederij zich volledig van het schip en vooral van de schulden had gedistan tieerd, werd besloten het schip executo riaal te verkopen, op 23 mei in openbare zitting te Rotterdam. De gerechtelijke verkoop werd echter afgelast want de crediteurs kregen plotseling weer hoop toen bekend werd dat de rederij van de „Navarra" wellicht toch nog met verant woorde voorstellen zou komen. De on derhandelingen raakten echter definitief in het slop en het begint er op te lijken dat thans geen pardon meer mogelijk is. Mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van de gevolmachtigd mi nister der Nederlandse Antillen, is bij koninklijk besluit van gisteren benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. De nieuwe gouverneur is opvolger van de heer Speekenbrink, die 18 mei 1961 de Nederlandse Antillen verliet. Nicolaas Debrot is de eerste Antil liaanse gouverneur en werd op 4 mei 1902 op Bonaire geboren. Hij volgde middelbaar onderwijs in Nijmegen, waarna hij in Utrecht en te Amsterdam rechten studeerde. In de jaren 1928-1932 heeft hij in Frankrijk en Amerika gewoond, waar hij voornamelijk journalistiek en lite ratuur beoefende. Hij studeerde van 1933-1939 medicij- Advertentie De president van de rechtbank te Am sterdam, doet dinsdag 18 september aan staande uitspraak in het kort geding dat de eigenaar van de woning Fagelstraat 84 in de hoofdstad tegen de bewoner der tweede etage, de 25-jarige souteneur Bobbie D. aanhangig heeft gemaakt om de huurovereenkomst met deze man te kunnen beëindigen. In dit huis zijn onlangs een gescheiden vrouw en een 17-jarig Hilversums meis je verkracht cn ernstig mishandeld. D. is, als betrokkene in het geruchtmaken de geval met het Hilversumse meisje, gedetineerd. De zaak werd bij verstek behandeld en duurde slechts enkele mi nuten. nen- Van 1942-1947 was hij arts in Am sterdam en van 1947-1950 was hij arts op Curagao. Hij heeft sedert 1950 ver schillende ambtelijke en regerings functies voor de Nederlandse Antillen bekleed in Willemstad en 's-Gravenhage. Hij werd op 17 augustus 1950 lid van het college van algemeen be stuur, dat bij de invoering van de in terimregeling automatisch de eerste regeringsraad werd. Op 19 februari 1951 trad hij op als informateur. Hij vormde op 18 april een nieuwe regeringsraad, waarin hij zelf geen zitting nam. Op 24 april 1951 werd hij benoemd tot algemeen vertegenwoordiger in Ne derland, welke functie na de inwerking treding van het Statuut werd gewijzigd in die van gevolmachtigd minister. Als' zodanig was hij werkzaam tot 1 au gustus 1955. Sindsdien was hij direc teur van het kabinet van de gevol machtigd minister. In 1958 was hij tijdelijk lid van de Raad van State van het koninkrijk ex art. 13 van het Statuut. Hij is lid van de culturele adviesraad voor het koninkrijk en be stuurslid van de Sticusa. Als letterkundige verwierf Cola De brot bekendheid met zijn romans: „Mijn zuster, de negerin" (1,35) „Bid voor Camille Willocq" (1946), „Beken tenis in Toledo" (1944) en „Bewolkt bestaan" (1948). Zijn verzen werden gebundeld in Navrante zomer" (1945) en in „Ars et Vita" publiceerde hij polemiek met Gerard Knuvelder. Van zijn hand ver schenen nog artikelen over de literatuur in de Nederlandse Antillen en „Antilli aanse cahiers" (1955) en in de Wést indiër" (1953)e n over de „politieke aspecten in het Caraïbische gebied" de Westindische" (1953). Van 1940-1942 was hij redacteur van het letterkundige maandblad „Crite rium". ivP/'' i*1 Amsterdam presenteerde Nederlands eerste couturier Max Hey- r^1S r«1Jn - nalaarscollectie aan de pers. i ariJ.se neiging de taille wat te Trhogcn is door Heymans gevolgd in "a£enoeg zijn gehele collectie. Bij de japonnen loopt de taille vooral aan de voorkant omhoog, de rok is daar iets ruim aangezet cn loopt naar de zoom smal toe. Slechts een enkel wandelpak je en sommige cocktailtoiletten hebben een gegeerde of klokkende rok. De man- tels ruim en afstaand met zijsplitten of zij plooien zijn zwierig van wijdte. Nieuw is de bontmantel, gevoerd met wollen slof van de japon. Als geliefde kleur voor dit seizoen koos Max Heymans rose praline voor verscheidene wollen stof- ren. Het is een rose dat naar lila-achtig mauve zweemt. De hoeden die bij man- te s en wollen ensembles behoren, zijn dikwijls van dezelfde stof gemaakt. Hoeden van uitgelezen bontsoorten be vestigen de faam van Heymans' mode. Volgens het Britse blad „Daily Mir- ■or" zal de enige Britse overloper uit 1c Koreaanse oorlog, na een verblijf van 12 jaren in communistisch China, bin- lenkort terugkeren naar zijn moeder- and. A De voormalige marinier Andrew Con- Iron die tijdens de Koreaanse oorlog loor de Chinezen gevangen werd geno men, weigerde naar Engeland terug te keren toen de strijd was gestaakt. Volgens de Mirror zal de 33-jarige Condron via Amsterdam naar Bathgate Schotland reizen, in gezelschap van zijn Frans-Chinese vrouw en tweejarig zoontje Ian. Hij zou zijn 12 jaar in China hebben gebruikt om Chinees te leren, Engels te onderwijzen en Britse artike len in het Chinees te vertalen. Vier verslaggevers, die Britse en Ame rikaanse- publiciteitsmedia vertegen woordigen cn Russische militaire kam pementen hebben bezocht, worden op Cuba „vermist". De journalisten zijn John Bland van Reuter, John Barnes van „Newsweek" en Raul Casanas en diens echtgenote, Sarita Valdes, die de Amerikaanse na tionale omroepvereniging vertegenwoor digen. De Britse ambassade in Havanna heeft de Cubaanse regering om inlichtingen omtrent de verblijfplaats van het vier tal gevraagd. ment, dat uniek is in de gehele wereld, vindt plaats op 28 en 29 september a.s., resp. in Amsterdam en Scheveningen. Als vanouds vormt de uitreiking van de Edisons de start voor de „Maand van de grammofoonplaat", waarin de gezamen lijke platenverkoopmaatschappijen okto ber herdoopt hebben. De winnaars van dit jaar zijn in het klassieke genre de Nederlandse organist Albert de Klerk en verder Isaac Stern, Colin Davis, Sviatoslav Richter, Gerard Souzay, prof. dr. Wilhelm Ehmann, Re nata Tebaldi en Karl Böhm. Onder de prominente kunstenaars die de uitreiking vrijdag 28 september in het Kurhaus te Scheveningen zullen bijwonen is Renata Tebaldi zelf, die voor het eerst naar Nederland komt en die als soliste zal optreden. Ze brengt een operaprogramma met het Residentie Orkest o.l.v. Arturo Basile. Ook treedt die avond Christian Ferras op, die met hetzelfde orkest, maar dan onder Willem van Otterloo, het viool concert van Tsjaikovsky vertolkt. De winnaars van de populaire Edisons, die zaterdagavond in Amsterdam hun prijs krijgen, zijn Jules de Corte, Ellen Craamer, Ella Fitzgerald, The Diamond Five, Oscar Peterson, Cliff Richard, Bren- da Lee, Ad. v.d. Hoed en zijn combo, Jacques Brei en Paulus de Boskabouter (alias Jean Dulieu). De premieplaat, die sedert 1960 de actie van de gezamenlijke platenmaatschap pijen vergezelt en die bijzonder populair is gebleken (men herinnere zich het plaatje met Toon Hermans en Wim Kan, van vorig jaar) is deze keer gemaakt door Wim Sonneveld en Godfried Bo- mans. Het is een bijzonder „gek" plaatje geworden, zoals Willem O. Duys het uit drukte. En het komt ons voor dat het beslist evenzeer zal inslaan als de beide vorige premieplaten. (Van onze Belgische correspondent) Op het grondgebied van de Antwerpse grensgemeente Wuustwezel is de wagen van het echtpaar Vubben uit Den Haag op het natgeregende wegdek geslipt en tegen een boom terechtgekomen. De heer Vubben werd hierbij ernstig ge wond. Hij werd in gezelschap van zijn echtgenote naar het ziekenhuis te Merk- sem vervoerd. Te Brasschaat kwam de ziekenwagen evenwel in botsing met een Nederlandse autobus, bestuurd door de heer B., uit Breda. Alle inzittenden van de zieken wagen liepen verwondingen op. De be stuurder van de bus werd slechts opper vlakkig gewond. Op zaterdag 1 september ontdekte de kapitein A. Roodenburg van de kust- varder „Geeststroom", dat zijn scheeps- kas; die door toevallige omstandigheden extra goed gevuld was geweest, tot op de bodem leeg was. Een bedrag van circa f 3500 was verdwenen. Een onder zoek, dat onmiddellijk door de politie van Maassluis werd ingesteld, leverde aanvankelijk geen voldoende resultaat op, doch bij verder zoeken kwamen er voldoende feiten aan he-t licht om tot aanhouding van een op de bewuste za terdag afgemonsterde matroos, de 20-ja- rige J. H. van H. uit Wormer over te gaan. Bij aankomst van het schip op zaterdag 8 september in de haven van Maassluis kon de Maassluise politie nog twee verdachten aanhouden, namelijk de matrozen A. van de E., 25 jaar en IJ. P., oud 22 jaar, beiden uit Vlaardingen. Alle drie verdachten hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Nadat op zon dag 9 september ook nog de 27-jarige taxichauffeur J. van de-r V., eveneens uit Vlaardingen, die zich aan heling had schuldig gemaakt, was aangehouden, kon de balans worden opgemaakt. Er kon van het vermiste geld nog circa f 2500,- worden in beslag genomen. Mej. dr. M. A. M. Klompc heeft maan dagavond in de Ridderzaal in Den Haag als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim, het 22e in ternationale fysiologencongres geopend dat ruim 2500 wetenschapsmensen uit de gehele wereld naar Nederland heeft ge bracht. Deze conferentie is de meest omvang rijke wetenschappelijke bijeenkomst, die ooit in ons land is gehouden. Slechts een derde van de deelnemers kon een plaats voor de openingsplechtigheid in de Rid derzaal krijgen. Het congres is van uitzonderlijke be tekenis voor de wetenschappelijke we reld. Er bevinden zich onder de deelne mers niet minder dan twaalf Nobelprijs winnaars. Er zijn deelnemers uit Oost en West, uit de Verenigde Staten (800) en uit Sovjet-Unie, uit Engeland, Duitsland, Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Japan, en uit Bulgarije, Hongarije, Polen en Roe menië. Het grootste deel van het congres speelt zich af in Leiden, waar men de beschikking heeft over de collegezalen van het academisch ziekenhuis. Mej. Klompé bracht in herinnering, dat de fysiologen zich nog niet zo lang geleden van primitieve middelen moes ten bedienen. Prof. van Einthoven, die van 1886 tot 1927 in Leiden doceerde en die daar zijn snaargalvanometer ont wierp waarvoor hij in 1924 de Nobelprijs kreeg, had b.v. de dunne snaren voor zijn toestel moeten maken door ze aan het ene uiteinde vast te zetten en het andere eind met behulp van een pijl en boog weg te schieten. Door een 26-jarige automobilist, G. K. uit Almelo, die volgens de politie onder de invloed van sterke drank over de weg laveerde, is op de Turfkade te Al melo -de 69-jarige wielrijder N. Schoo- nenberg uit de buurtschap Aadorp aan gereden en zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later in het Prinses Irene- ziekenhuis, waarheen hij was overge bracht, overleed. K., die met enige even eens beschonken vrienden in zijn wa gen reed, stopte na het ongeval niet. Toen hij in de buurtschap Aadorp over een bruggetje wild© rijden, lukte dat niet. De auto bleef boven het water hangen. De inzittenden vluchtten, doch werden later door politie en publiek op gespoord. De toenemende Russische belangstelling voor Zuid-Amerika heeft onlangs haar bevestiging gevonden in de stichting van een Zuid amerikaans instituut te Moskou, dat de opleiding wil bevorderen van „uiterst gespecialiseerde deskundigen". Het instiuut maakt deel uit van de Russische academie voor weten schappen. Tot zijn belangrijkste taken behoort de opleiding van kaders van „uiterst gespecialiseerde deskundigen op het gebied van Zuid- Amerika". De grote invasie van Russisch mate rieel en technisch personeel op Cuba heeft nog eens de vastberadenheid van het Kremlin bewezen om een spring plank te krijgen op het Zuidamerikaanse continent via militaire en economische hulpverlening. Russische deskundigen op politiek, mi litair en economisch gebied spelen een doorslaggevende rol in deze infiltratie- politiek. Het schijnt de taak van het in stituut te zijn de opleiding van deskun digen, die de Zuidamerikaanse landen reeds beter kennen, voor te bereiden. Het heeft er de schijn van dat Moskou de Zuidamerikaanse communistische par tijen hierbij vaak niet raadpleegt, waar schijnlijk om zelf beter een vinger in de pap te kunnen hebben. Naar verluidt zou het Kremlin ook trachten de invloed van het Chinese communisme in Zuid-Amerika tegen te gaan die het regime in Peking de af gelopen twee jaar stelselmatig heeft pogen te vergroten. Deskundigen op het gebied van Rus sische zaken zien in deze strategie een infiltratieprogramma op lange termijn, waarbij de Russische invloed in etappen zal worden uitgebreid, wanneer de si tuatie dit maar mogelijk of wenselijk maakt. De opleiding van communistische des kundigen voor Zuid-Amerika dateert uit de tijd dat in Praag een opleidingsinsti tuut werd gesticht voor Zuidamerikaanse communisten. Deze school werd bezocht door een 800 studenten. Honderden communistische agenten hebben deze school verlaten. Commu- nistisch-China, dat niet achter wilde blij ven en een meer revolutionair soort com munisme propageert, heeft in navolging van de school in Praag, een soortgelijk instituut ingesteld in Peking. Tot de onderwerpen die hier gedoceerd worden behoren ideologie, Marxistisch-Leninisti- sche praktijken en guerrilla-strategie. Het nieuwe instituut in Moskou zal de cursisten een grondige talenkennis ge- ven en hen vertrouwd maken mét de Zuidamerikaanse geschiedenis, de socia le problemen en andere vraagstukken. Het zal ook specialisten „op hoger veau" opleiden. Het aantal fanatieke communisten in Zuid-Amerika wordt op het ogenblik geschat op een 250.000. Volgens westerse zegslieden zijn de communistische activi teiten er de laatste tijd enigszins opge voerd. Van een duidelijk samenhangend patroon of van de mate van succes heeft men echter geen nauwkeurig beeld. De tussen Moskou en Peking bestaan de rivaliteit heeft op sommige commu nistische groeperingen een verwarrende uitwerking gehad, met het gevolg dat zij zich in verschillende partijen hebben ge- plitst. Het favoriete patroon van de Russi sche infiltratiepolitiek blijft intussen via de handel lopen en via bijstandspro gramma's, waarvan de hulp aan Cuba een klassiek voorbeeld is. j De Amerikaanse rekenkamer heeft ontdekt, dat de marine een partij in strumenten waarvoor zij ruim 2,3 mil joen dollar had betaald, heeft verkocht voor 12.000 dollar. De marine en de luchtmacht hadden bij de Summers Gyroscope Corporation een instrument besteld dienend voor de positiebepaling van vliegtuigen. Volgens de rekenkamer kwam het instrument in produktie, hoewel de proefmodellen niet naar wens hadden gewerkt. De marine accepteerde 1289 van de instrumenten, vooropgesteld dat Summers de verande ringen zou aanbrengen die men nodig achtte. De veranderingen werden aan gebracht, doch de instrumenten werkten niet bevredigend voor de marine en de hele partij werd voor ongeveer 12.000 dollar verkocht. Summers kwam er af met betaling van 50.000 dollar schade vergoeding. Op de internationale huishoud-, meu bel- en ijzerwarenbeurs in Keulen is deze nieuwigheid te zien, speciaal be doeld, zoals het bijschrift zegt, „voor luie mensen, die hun schoenen aan de voet poetsen"... Deze eenvoudige schoenpoetser is een goedkope en praktische aanwinst voor de vestibule. Met ingang van 30 september a.s. zal het N.S.-station in Gouda over de NX- beveiliging beschikken. De bewegende seinarmen worden dan vervangen door schitterlichten en vier seinhuizen gaan geheel vervallen, o.a. bij de aansluiting van de sporen Rotterdam en Den Haag (Moordrecht). Wissels en signalen wor den in het NX-systeem vanuit één toe stel bediend en daarop zijn alle sporen (de rails) en ook alle wissels uitgebeeld. De seinhuiswachter kan, door het be dienen van twee simpele knoppen, de routes voor de komende trein uitzetten en het apparaat zoekt dan verder zelf wel uit of die route „vrij" is. Het ver nuftig uitgekiende toestel laat auto matisch de wissels in de juiste standen lopen en controleert vervolgens zijn eigen werk. Pas wanneer alles oké is, gaan dan de seinen kleuren of cijfers tonen die de machinist vertellen wat hij nog te doen en te laten heeft. Op het toestel zelf ziet de seinwachter via lichtsignalen of al les normaal verloopt en of de trein voor bijgaat. Met minder personeel, wordt in het NX-systeem veiliger en sneller de dienst uitgevoerd. Alle overwegen in het NX-gebied worden automatisch be veiligd en het verkeer over de weg zal aanzienlijke tijdwinst krijgen doordat er veiliger gereden kan worden met min der wachttijden voor de kruisingen met spoorlijnen. Aldus de opinie van „Koppeling", het N.S.-personeelsblad. In totaal worden 50 wissels en 60 seinen bediend. De gehele installatie, waarvoor honderden kilome ters kabel gelegd werden, is in eigen be- heer door het N.S.-seinwezen uitgevoerd. Twee negerkerken in Dawson, Geor gia, zijn afgebrand. Toen politie en brandweer ter plaatse arriveerden waren nog slechts rokende puinhopen van beide kerkgebouwen over. Een van de kerken, de Mount Olive Baptistenkerk, is het toneel geweest van bijeenkomsten ter bevordering van re gistratie van negerkiezers. Het Damrak heeft gisterenmiddag de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde stemming voor de internatio nale waarden. Hierbij waren aandelen Kon. Olie circa een halve gulden boven het slotniveau van vrijdag, terwijl de overige hoofdfondsen zich met koersver liezen, zij het in geringe mate, moesten tevreden stellen. De omvang van de handel in alle hoeken van genoemde fondsen was gering. Als gevolg van de internationale poli tieke spanningen werd de koersstijging vrijdag in Wall Street afgeremd. Van de Nederlandse hoofdfondsen kon alleen Kon. Olie zich in New York iets verbe teren. waarop Amsterdam voor dit fonds dan ook prompt reageerde. In de scheepvaartsector was het uiterst kalm met koersverliezen van een tot twee punten. Van de leidende cultures lagen certificaten Deli en Amsterdam Rubbers gevraagd in de markt. Ook in de staatsfondsenhoek viel bitter weinig te beleven. De tendentie in deze afde ling was door elkaar iets gemakkelijker. 7-9 10-9 Ned. '59 4% 9918 99% Ned. '47 3V2 91,1'g 91% Ned. '61 4% 991? 99% Ned. grootboek 1946 92% AKU 363% 362% Hoogovens 553 V2 546 Philips 153,90 152.05 Unilever 131,20 129.90 Kon. Olie 141.15 141,45 HAL 119% 118% Scheepvaartunie 125% 124% Amst. Bank 371 370% Ned. Handelmij. 348% 349% Lucas Bols 840 840 Drie Hoefijzers 400 403% Mach. Breda 238 238 Zeeuwse confectie Bijenkorf 835 Simons Emb.f. t»n houth. 132 135 Van Gelders papier 296 299 Heineken 474 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 394 394 Kon. Zout 724 720 Nijverdal - Ten Cate 240 239% De Schelde 254 Scholten Foxhol 7 80 758 684 Thomassen en Drijver 685 Van Vlissingen Katoen 345 341 Vredestein 370 370% Zwanenberg Organon 878 878% NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 141.50; Philips 151.50151.70; Unilever 129.50 gb— 129.80; Hoogovens

de Stem | 1962 | | pagina 11