ïn Breda gaat men binnenkort plastic bungalows fabriceren r lid Grieken zijn staatsradio beu Steeds grotere aanvoer van appels en peren CONIMEX Weemoed om het meisje van de kassa Fabriekshal wordt nog dit jaar in drie weken gebouwd riPs Duikvlucht naar een hondestaart j Amerikaanse piloten slapen achter de stuurknuppel M E Nasi SaÉL VOGELS IN HEI DAGELIJKS DOEN Langs het strand Nieuwe indringers Niet (e lioog te a n n e DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 Lage kostprijs Nieuwstesnufje woonkamer I slaapkamer hal \toHt n douth slaapkamer Plotte grond Zijaanzicht Veel pruimen Slechte oogst in Polen voor het gebruik van boemboe nasi goreng HET ALLERBESTE VOOR DE RIJSTTAFEL (Van onze redacteur) Frits Bode Bouwplastic n.v. uit Breda gaat plastic-bungalows bouwen in een plastic fabriek. Nog dit jaar zal men in Breda met de bouw van deze fabriek, waarvoor de benodigde goedkeuringen reeds zijn verkregen, beginnen. Met de bouw van de fabriek hoopt men in on geveer drie weken gereed te zijn, een schier onvoorstelbaar korte tijd, die alleen bij het bouwen met plastic mogelijk is. De fabriek krijgt een stalen geraamte, dat opgevuld wordt met hele wanden van plastic, die de ondernemende firma zelf vervaardigt. De fabriek zal verrijzen op de Konijnberg in Breda, waar de firma reeds het eerste kantoor ter wereld bouwde, dat geheel van plastic is opgetrokken. De n.v. mag er zich op beroemen in Europa de oudste rechten en meeste er varing; te hebben. Zy dateert van... 1955. De heer Frits Bode, wiens naam al ja ren een begrip is in de bouwmaterialen- industrie, met name met betrekking tot de fabricage van kanteldeuren, zag in plastic een mogelijkheid voor zijn kan teldeuren. Na eerst als een soort hobby bij hem thuis op de Ginnekenweg in Breda zelf zo'n beetje geëxperimenteerd te hebben, schakelde hij aldra het Cen traal Laboratorium T.N.O. (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) te Delft in. Dit resulteerde in de oprich ting van een nevenbedrijf Frits Bode Bouwplastic n.v. in 1955. Reeds het jaar daarop kwam de firma met plastic-kantcldeuren. Deze wereld primeur, die in 1956 op de jaarbeurs werd geïntroduceerd, sloeg in als een bom. De onderzoekingen in het laboratori um w.erden voortgezet en resulteerden in 1961 in het meest spectaculaire ex periment, een plastic-bungalow, die in Krimpen aan de IJssel werd geplaatst. De ook qua model zeer moderne bun galow met opzet vlak bij de rivier ge plaatst (waar het nogal eens kan stor men) om zijn weerstand te kunnen tes ten. De bungalow heeft zich uitstekend gehouden en de bewoner, tevens eige naar van deze eerste Nederlandse plas tic-bungalow, de heer Verstraeten, zou zich geen andere woning meer wensen. Ook de zogenaamde house-boat," een bungalow gebouwd op een boot, werd een succes. Geen wonder, dat ook het Bouwcentrum in Rotterdam hier veel aandacht aan wijdde. En zo is het mogelyk, dat Frits Bode dit jaar nog een fabriekshal van plastic gaat bouwen, waar men binnen afzien bare tyd plastic bungalows in serie zal gaan vervaardigen. De prijzen voor deze ruime bungalows zullen variëren van f 12.500 tot f 15.000. Doch de lage kostprijs is niet het enige voordeel. Hét grote voordeel is wel, dat het huis nagenoeg geen onder houd behoeft. De kleuren zitten in het plastic, zodat de bungalow geen kwastje verf nodig heeft. Hoewel men de wan den kan behangen, is ook dit niet no dig, daar het polyester-plastic, waar van de bungalow gebouwd is, talloze kleurenvariaties met en zonder motief jes, biedt. Wanneer het huis wat vuil geworden Een vooraanzicht van de hypermo derne plastic-bungalow in Krimpen aan de IJssel, die Frits Bode Bouw plastic n.v. 1 1/2 jaar geleden bouwde. is kan men er de tuinslang opzetten en afspoelen. Daar de polyester-plastic muren in een zogeheten sandwich-con- structie, met „wonderschuim" (poly- eruthaanschuimi zijn opgevuld, hebben zij een thermische isolatie als een ste nen muur van 1,60 m breed. Behalve voordelig stoken in de winter, garan deert dit zomers koelte en 's winters warmte. In een vraaggesprek met de bedrijfsleider van Frits Bode Bouw plastic n.v., de heer H. J. A. Janssens en de public relation man van de firma de heer J. C. Jol, vertelden de heren dat men deze thermische isolatie op de Noordpool had beproefd. Bij 30 graden onder nul bleef de tem peratuur in een hut van polyester met 4 cm schuimisolatie boven nul, alleen door de lichaamswarmte der bewoners. Het ligt overigens in de bedoeling de bungalows verwarmde wanden te geven, een verwarming, die vanuit de muren door de kamers circuleert. Overigens staat de mogelijkheid om een gewone kachel te stoken vry. In dit hypermo derne huizentype wil men alle moderne snufjes toepassen. Zo zal er in de keuken een ingebouwde koelkast worden verwerkt en zal ook de aanrecht van polyester worden uitge voerd. De bungalow zal verder voorzien worden van plastic wasbakken en ook de douchecel zal geheel van polyester zijn. Om zoveel mogelijk aan de wensen van de huisvrouwen tegemoet te komen heeft men de Bond van Nederlandse Huisvrouwen geraadpleegd omtrent hun verlangens op het gebied van woning inrichting. Dit heeft o.m. tot gevolg, dat de aanrechten van de conventionele hoogte van 70 cm zullen afwijken en verhoogd worden tot 80 cm. Doordat men gaat werken met een zogenaamde .natte cel", dit is een wand. waarin de waterleidingen zijn geconcentreerd, zal het mogelijk zijn ten alle tijde woonver trekken aan het huis toe te voegen. Wanneer men schilderijen e.d. op wil hangen kan men rustig een schroefje in de muur draaien;voor zware boekenrek ken e.d. zullen extra voorzieningen wor den aangebracht, zodat ook dit geen moeilijkheden zal opleveren. De wonin gen, zullen in series van minimaal tien ongeveer gelijksoortige types gebouwd worden. Zoals reeds vermeld zal nog dit jaar de fabriek van plastic gebouwd worden en hoopt men daarna binnen af zienbare tijd te starten met de produk- tie van plastic-bungalows. Tevoren zal ook in Breda, waar de fabriek ten slotte zal verrijzen, een model-bunga low gebouwd worden. De gunstige resul taten in Japan, waar men al jaren plastic huizen kent, geven reden tot op timisme, ook inzake het woningnood probleem. IQ ...mtL. pi in s-3 Het Amerikaanse bu reau van luchtvaart heeft van de bond van boordwerktuigkundigen foto's ontvangen welke zouden bewijzen dat piloten van lijnvlieg- tuigen slapen of lezen achter het stuur. Op één van de foto's zit een stewardess achter het stuur. De foto's zijn door de bond afgestaan op ver zoek van het bureau van luchtvaart. Bonds voorzitter Ron Brown kwam ze persoonlijk brengen. Hij zeide dat de betrokkenen tegen publikatie van de foto's waren, wegens het na deel dat de luchtvaart daardoor misschien zou worden berokkend om niet te spreken van de mogelijkheid van ver geldingsmaatregelen te gen de betrokkenen. De boordwerktuig kundigen en de piloten hebben ruzie over de vraag wie de derde man in de cockpit moet zijn wanneer de beman ningen van straalvlieg tuigen worden terugge bracht van vier op drie man. Brown zei, dat twee personen in het bezit van foto's waren, doch slechts één van hen was bereid ze af te staan. De andere zou een nog vollediger serie bezit ten. Een woordvoerder van het bureau van luchtvaart heeft na ont vangst van de foto's nog geen commentaar gege ven. Hij vertelde, dat 40 foto's zijn overge dragen aan de juridi sche afdeling van het bureau. Brown zei, dat het pakje foto's ook de na men bevatte van de be trokken luchtvaartmaat schappijen, plus datum van de vluchten en de plaats waar de foto's zijn ge"homen. (Van onze correspondent) Op de Zeeuwse fruitveilingen gaat de aanvoer van appels en peren nu toene men. Vorige week zyn de eerste aanvoe ren los gekomen van het appelras Ja mes Grieve, een ras, dat op de moderne Zeeuwse bedryven in grote hoeveelhe den wordt geteeld en tot de beste van het Nederlandse sortiment behoort. Ge durende de komende weken zal er veel James Grieve in Zeeland te koop zyn. Bij de peren kwam de aanvoer van Clapps Favorite op gang, een ras, dat reeds gedurende vele jaren een belang rijke plaats inneemt in het Nederlandse perenassortiment. De vraag naar appels en peren nam ook toe, niet alleen voor de binnenland se markt, maar ook voor uitvoer naar West-Duitsland en België. Voor vrijwel alle rassen vond er in de afgelopen week een prijsstijging plaats, die voor rijpe handperen (Precoce de Trevoux) zelfs aanzienlijk was en meer dan 10 cent Per kg bedroeg. Overigens behoort de aan voer van dit ras in Zeeland al ver tot het verleden. Grote hoeveelheden van deze vroege peer zijn dit jaar gekocht door de binnenlandse conservenfabrie- ken, die ze verwerken tot sap in blik of glas. Ook de Clapps Favorite, die nu (Advertentie) aan de markt is, wordt graag voor dit doel gekocht. ting ontbrak. Op de meeste bedrijven hebben de telers echter voor een af doend windscherm gezorgd, want de er varing heeft wel geleerd, dat iets der gelijks in Zeeland niet gemist kan wor den. De aanvoer van pruimen gaat P°g al* tijd onverminderd voort en dagelijks wa ren er ook in de afgelopen periode gro te hoeveelheden van dit sappige produkt te koop op de Zeeuwse veilingen en met name in Kapelle-Biezelinge. De Reine Victoria nam de eerste plaats in en deze kwaliteitspruim ontmoette grote vraag, waardoor de prijs regelma tig boven een gulden per kg lag voor de goede kwaliteiten. Vooral naar de grote steden in Hol land werden veel pruimen verladen, maar ook in Brabant had de afzet een vlot verloop. Het ziet er wel naar uit, dat er ook in de komende week nog veel pruimen te koop zullen zijn en hierdoor duurt het seizoen dan aanmerkelijk langer dan in andere jaren, want dan is het toch meestal omstreeks begin september ge beurd met de pruimen. De kwaliteit is over het algemeen goed al hebben de vele regen en de harde wind van deze week het produkt geen goed gedaan. De schade, die hierdoor is veroorzaakt, is echter van beperkte om vang gebleven. Wel hebben plaatselijk de bramen ge leden, vooral waar een goede beschut- Uier ziet u een plattegrond van de experimentele bungalow aan Krim pen aan de IJssel, die slechts f 12.500 kostte. De eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Wladislav Go moelka, heeft gezegd, dat de graanoogst in Polen dit jaar weer slecht zou zijn en dat er veel graan uit de V.S., Canada en de Sovjet-Unie ingevoerd moet wor den. In 1961, aldus Gomoelka, moest niet minder dan 2,5 miljoen ton graan, ter waarde van ongeveer 157 miljoen dollar, ingevoerd worden. ..Op de vier broden die de Poolse be volking consumeerde, was er een ge bakken van geïmporteerd graan", zei hij, eraan toevoegend dat de weersom standigheden voor de landbouw in het algemeen dit jaar slecht waren geweest. Niettemin was de landbouw er ten op zichte van de produktie van vorig jaar op vooruitgegaan, aldus Gomoelka. B!i_gebakken BOEMB°5 I V NkSI Boemboe Nasi Goreng bevat gedroogde uitjes en 8 verschil lende kruiden.' Ideaal voor het bereiden van een heerlijke Nasi Goreng, maar^ ook "gewone" gerechten kunt U er smakelijker en pikanter mee maken. Bij koolraap.- De Boemboe Nas» koken °°Tat water. een theelepeltje ,n wat water, _boe Nasi boter ^Vervolgens Goreng aan de kool - aardappelen «evoegenm, TakkeTtotzij van een gewoon mooi goudbruin «recht zijn Een ver gerecht delicatesse. ftphakt met Boemboe. Een theelepel Boemboe Nas» Goreng door een pond gehakt mengen. Daarna braden. U hebt nooit geweten dat gehakt zo heerlijk kon zijn. pikante soep. In de groente soep of kippe" soep een lepel- tje Boemboe Nas» Goreng doen en gewoon mee laten I Koken. De soep wordt daardoor^, extra fijn e"/ geurig ,'rV rukkelijk gerecht. Weer verkrijgbaar: mooi rijst- tafel-receptenboekje. Vraag Uw a.v36 ct aan Conimex Baarn (Eigen buitenlandse dienst) Wie van taartjes houdt, zal er zeker af en toe wel eens een verschalken. Maar op de duur zou zelfs de grootste lief hebber er met een boogje omheen lopen, indien men hem zou willen dwingen die taartjes als z'n dagelijks brood te be schouwen. Men kan, hieraan denkende, dan ook wel begrij pen, waarom men in Griekenland en vooral in Athene, maar weinig in z'n nopjes is met hetgeen de Griekse radio biedt. Voor hot allergrootste deel bestaan de programma's uit lich te muziek, meest liederen en schlagers van eigen bodem. Al is het waar, dat de Griekse lichte muziek in het algemeen van goed gehalte is, het gaat als met dc taartjes. Men krijgt er schoon genoeg van. Weliswaar wordt elke avond in het Derde Program ernstige of klassieke muziek uitgezonden, of van grammofoonplaten of door relayering, maar dit Der de Program reikt niet verder dan Athene en naaste omge ving. Praktisch geheel Griekenland moet genoegen nemen met het lichte z.g. Nationale Programma, dat o.a. via een vrij sterke zender in Thessaloniki wordt uitgestraald. Hiervan maken enkele communistische zenders buiten Griekenland in hun propagandauitzendingen voor Grieken land gaarne gebruik. Vooral de zenders Praag en Sofia, die ongetwijfeld zeer veel worden beluisterd, niet alleen door de vele Grieken in het buitenland, maar ook in het binnen land. wat technisch mogelijk is, omdat deze zenders zeer ver en intensief doordringen. De Grieken zijn wat het radio nieuws betreft, weinig verwend, omdat de Griekse radio een staatsmonopolie is en de nieuwsdienst van de Griekse radio dus op de politiek van de regering is afgestemd. Wil men dus wat meer horen, dan de Griekse radio loslaat, dan kan de ontwikkelde Griek nog naar Franse, Engelse of Duitse zenders luisteren, als hij ze tenminste op z'n toestel kan be reiken. Maar de alleen maar Grieks .sprekende massa tracht van de Praagse uitzendingen wijzer te worden. Het is be kend, dat deze in noord-Griekenland en in de streek rond Thessaloniki zeer veel beluisterd worden. Griekenland is een democratie. Maatregelen tegen het afluisteren van vreemde en vijandige zenders bestaan er niet. Deze liberale houding van de regering-Karamanlis geeft haar een zekere kracht tegenover de vele kritiek, die de oppositie voortdu rend op het staatsradiobestel uitoefent en speciaal op de re- geringsgekleurde nieuwsdienst. Toen in het parlement een tijd geleden door de oppo sitie wederom een stevige aanval daarop was ondernomen, wees de regering de pro-communistische EDA erop, dat zij zoveel naar de buitenlandse communistische uitzendingen kon luisteren, als ze wilde en tot de partij van Papeandru zei ze: „Heeft de regering ook niet het recht op een eigen publiciteitsmogelijkheid, als er dagelijks twaalf kranten in Athene verschijnen, de meeste van oppositionele zijde, die ook vrij hun mening mogen verkondigen?" Niettemin, ook buiten de enge kring der politieke oppositie leeft de over tuiging, dat het alleen maar aan de radio ten goede zou komen, als er naast dc staatsradio ook nog de mogelijkheid voor particulier initiatief zou bestaan. Misschien komt het er nog wel eens van. Maar dan zullen de politieke verhoudin gen in Griekenland zich toch wel eerst iets moeten wijzi gen. Wie van u kent niet het genoe gen van een strandwandeling, hetzij 's morgens vroeg, hetzij 's avonds, juist voor de zon ondergaat. En dan natuurlijk het liefst langs een strand, dat nog niet al te druk door vakantiegangers wordt bezocht. Dat is de ideale tijd en plaats om ons te verlustigen in het leven van onze typische strandvogels. We zien er natuurlijk de meeuwen, in verschil lende soorten, zoals zilver-, kok-, storm- en mantelmeeuwen, de schol eksters en misschien ook bergeen den. Maar meer speciaal bedoel ik met de vogels van het strand de dwergstern en het strandpleviertje- We kunnen de sterns gemakkelijk kennen. Ze zijn slanker gebouwd dan de meeuwen, de snavel is puntiger en de vleugels zijn smaller. Het dui delijkste kenmerk is wel hun ge vorkte staart, net als de zwaluwen. Vandaar dat ze ook wel zeezwalu wen genoemd worden. En ook hun sierlijke vlucht doet aan de zwalu wen denken. Het dwergsterntje vinden we voor namelijk op de schelp- en zandvlak ten langs onze kusten en het is van de andere sterns te onderscheiden door zijri gele snavel met zwarte punt, gele poten en zijn zwarte kruin en wenkbrauwstreep, waartegen het witte voorhoofd sterk afsteekt. De naam zegt al dat hij klein is, nl. maar vierentwintig centimeter van snavel- tot staartpunt. Nog iets klei ner dan de ieder bekende merel. Ik vind het altijd weer een genoe gen langs het strand met zo'n dwerg sterntje mee te lopen, als hij slechts enkele meters van de waterlijn, naar voedsel zoekt. Hij vliegt op zijn gemak, staat een ogenblik biddend langzaam slaand met de vleugels zonder van plaats te veranderen in de lucht, om plotseling sloot- duikend in het water te verdwijnen en met of zonder buit weer boven te komen. Soms kun je enkele kilo meters met hen meewandelen en dan laat hij je plotseling in de steek, draait met een grote boog, vliegt terug en begint opnieuw het ondiepe water af te zoeken. Een andere keer kun je, zittend aan het strand, van dit schouwspel genieten, als hij het bij eb achter gebleven water achter een verhoogd stuk strand, steeds weer opnieuw overtrekt. Ze nestelen meestal op de schelp vlakte en het is buitengewoon moei lijk om de eitjes te vinden, wanneer je 't sterntje niet van zijn nest hebt zien opvliegen. Het nestje is niet meer dan een kuiltje in het zand, soms versierd met enkele schelpjes. En op het eerste gezicht lijken ook de eitjes meestal drie precies schelpjes. Als ik op een morgen de schelp vlakte, waar twee paartjes broeden, oploop, komt een mannetje me te gemoet. ,,Krie-ik, krie-ik" klinkt zijn waarschuwingsroep met korte tus senpozen. Op niet te grote afstand van het nestje hebben badgasten een provisorische beschutting tegen de wind gemaakt van aangespoelde planken en kisten. Daar ga ik heen en hoop het er een paar uur vol te houden. Als ik te kort bij het nestje kom, vliegt het vrouwtje op en schreeuwend vliegt ze boven mijn hoofd. Maar als ik even later rustig in het zand lig, zie ik het vrouwtje weer al dalen op enkele meters van het nestje. Ze vliegt weer op, draait nog een cirkeltje en daalt vlak bij haar eitjes. Ze kijkt ernaar en als ze alles blijkbaar in goede staat te rug vindt, zet ze zich behoedzaam neer. Het mannetje vliegt nog rond, en komt een paar maal over me heen gevlogen. Soms staat hij bo- ven me een poosje te „bidden", om toch maar goed dat vreemde wezen te bekijken. Tenslotte gaat hij op een meter of twintig van me van daan op het strand zitten. Maar zo, dat hij me steeds in het oog kan houden. En zodra ik mij maar even beweeg, vliegt hij weer boven me. Vertrouwen doet hij die rare snoes haan beslist niet. Plotseling komen er nieuwe in dringers. Enkele wandelaars met een hondje komen het strand op. „Krie-ik, krie-ik" gilt het sterntje. Als ze dichterbij komen helpt het vrouwtje mee: „krie-ik, krie-ik." Het hondje dartelt snuffelend over het strand en komt steeds dichterbij het nestje. Het mannetje duikt om laag, scheert vlak over de kop van het hondje en al schreeuwend vliegt hij langzaam naar de zeekant. Het hondje laat zich beetnemen. Het rent achter het sterntje aan, maar hoe hard het ook rent, inhalen lukt net niet en het sterntje verdwijnt over zee. Voorlopig is het nestje veilig. Het hondje keert teleurge steld en het sterntje keert tevreden terug. Als de wandelaars zich echter wat verder in het zand zetten, voor zie ik nieuwe moeilijkheden voor het sterntje. En inderdaad komt het hondje al snuffelend in de richting van het nestje gedwaald en het sterntje heeft er nu wat anders op bedacht. Van enkele meters hoogte duikt het steeds weer van achteren over het hondje heen en zo rakelings dat ik iedere keer verwacht dat hij over het omhoog stekende staartje, er gevoelig in zal pikken. Dat doet hij echter niet. Maar als bij ieder krie-ik, dat het sterntje laat ho ren, het hondje zijn kop omdraait, staat het sterntje weer al enkele j meters boven hem in de lucht. Het hondje draait en wendt en keert zijn kopje maar tevergeefs, 'k Geloof niet dat hij het sterntje zelfs maar ziet en dat is het beestje te mysterieus. Hij tippelt weg. En weer is het nestje veilig. Iedere keer dat het nestje van het dwergsterntje bedreigd werd, was ook het nestje van het strandplevier tje, dat er slechts enkele meters vandaan lag. in gevaar- Maar dit valt veel minder op. Het sterntje vliegt van zijn nestje omhoog, het strandpleviertje echter niet. Het rent ongelooflijk snel over het zand, blijft plotseling met een ruk staan en rent weer verder. Is het gevaar ech- i ter groot, dan scheert hij zich weg, enkele decimeters boven het strand. Het strandpleviertje is iets gro- ter dan de mus, heeft een zwarte snavel, zwarte poten en zwarte zij- vlekken op de borst, witte wenk- brauwstreep en vleugelstreep even- j als de onderdelen. De bovendelen zijn licht grauw-bruin. 1 Als ik een nestje vind. dan weet ik vaak niet of het nu van een strand- pleviertje of van een dwergsterntje is. Het is ook niet meer dan een kuiltje in het zand met een drie- of viertal eieren, die ongeveer even groot en van dezelfde kleur en teke- ning zijn. Het is een vogeltje dat het beslist j niet hoog zoekt. Het dartelt en drib- belt en rent over het strand en het is 'n vermakelijk gezicht 'n strand- J pleviertje naar zijn nestje te zien terugkeren. Het rent, blijft plots roerloos staan, dan schiet het kopje j naar voren en omhoog, als heeft het beestje plotseling de hik gekregen. Dan rent hij weer een stukje en hikt weer. En hoe dichter hij het nestje nadert en hoe minder hij het ver- J trouwt, des te meer wordt het arme j beestje door de hik geplaagd. Maar wanneer de beroemde dr. Jac. P. Thijsse zegt dat je vogels met de zon in de rug moet bekij- J ken en dat ben ik helemaal met hem eens vraag ik u toch, maak J voor de strandpleviertjes eens een J uitzondering en geniet van hun vro- j lijk gedartel als ze laag over het j strand scheren en de bijna onder- j gaande zon gouden randjes op hun J vleugels tekent. J. c. i Nu in deze maand, herinner ik mij les I automnes d'antan; de herfsten van weleer. De f,} maand begon voor de uit- 'v bottende pubers die wij waren met een merk waardig mengsel: een nieuw schooljaar annex retraite enerzijds, de kermis anderzijds. Hoe 1_ bezwaard traden wij dat f gulzige schoolgebouw /weer tegemoet. Wij had den onze nieuw-gekafte boeken bij ons, maar de zomer nog in het hoofd- De agenda's waren netjes ingevuld met naam, b adres en „klasse" waar 11' „klas" had moeten staan. 9 De nieuwe lesrooster plakten we voor in die agenda's. Als onder een bepaald vak een rode S streep stond, mocht de leraar daarvoor geen werk opgeven; het vak heette „onderstreept". De jongen naast mij schreef dan ook als notitie op zijn agenda: „De vakken waar een streep onder staat zijn onderstreept". Op de tweede schooldag echter werd het werken onmiddellijk door bidden vervangen. Toen wij nog in de lagere klassen zaten, werd de retraite in de gymnastiekzaal gehou den. Leraren zaten dan geeuwend ach terin de achterhoede te bewaken, ter wijl de dienstdoende pater de voor hoede in de gaten hield. Dit was hard nodig, want velen wisten een oor spronkelijke combinatie tot stand te brengen tussen het nastreven der hei ligheid en het in stand houden van de wereldse waarden. Tijdens een confe rentie over de matigheid gingen in de kapel de snoepjes van hand tot hand. Éénmaal zat een jongen uit de tweede klas een sigaret te roken. Toen de pater dit in de gaten kreeg en de leerling bij zich nodigde, stak deze haastig de sigaret in de zak. De pater liet hem geknield voor het altaar plaatsnemen en met intense belang stelling zagen wij, hoe er steeds meer rook uit de broekzak kwam en onze medestudent bijna in vlammen op ging. Met een emmer water heeft de concierge toen het levensgevaar op de vlucht gedreven. Tot de verplichte oefeningen behoorde een kruisweg. Wij zorgden er wél voor, deze niet op de laatste dag te bidden. Die dag immers was bestemd voor de biecht en wie dan nog de kruisweg bad, wekte de indruk, die als penitentie te hebben opgekregen. Het biechten vond plaats in een klaslokaal, waar men zich als penitent enorm opgelaten voelde als daar zo'n vrome pater aan een tafeltje op de zonden zat te wachten. Eén ge beurtenis blijft mij bij. Het was toen een jongen de klas uitvloog met een woedende pater er achteraan, die „le lijkerd" riep. De biechteling verklaar de later dat hij het „schuifje" had ge had. De reden blijft in nevelen ver borgen. Toen wij groter werden, werd ons voor de retraite een tehuis aan gewezen. Daaraan was een .uitstekende boomgaard verbonden en de toegang tot deze tuerd ons met meer vuur ont zegd dan het paradijs aan een geval len engel. Dit was begrijpelijk, want het convent moest zijn winterprovisie beschermen en het is altijd vervelend, als men na het eten geen appel kan nemen omdat de retraitanten al het fruit hebben opgegeten. Niettemin hoorden wij vanuit ons raampje in het duister herhaaldelijk een merkwaardig geschuifel en even later klommen de dieven als katten tegen de muur op om op bed een klein dessert tot zich te nemen. Werd het voor sommigen een gróót dessert, dan zag men hen 's morgens groen van de buikpijn in de kapel zitten. Hoe zij deze praktijken rijmden met hun intentie tot levens verbetering via een retraite, ontging mij tot één van hen het verklaarde. „Maar we biechten het", zei hij lo gisch. „We zeggen: „Pater, ik heb wat fruit gestolen, wilt u het niet hebben Dan zegt zo'n pater natuurlijk nee. En als je vraagt, wat je er dan mee moet doen, zegt hij: je moet 't terugge ven aan degene van wie je het gesto len hebt. Nu, en op dat moment zeg je. aan die man heb ik het gevraagd, maar hij wil het niet hebben". Deze redenering was vermoedelijk zelfs voor verfijnde moraaltheologen on aanvechtbaar. Ach, deze retraites zul len hun nut wel hebben opgeleverd. Er was ook een rubriek „geestelijk lezen" bij. Men stond er-versteld van, wat er in zo'n kaft waarop de Heilige Alphonsus stond allemaal gelezen werd. Vaak was er enige discongruen tie tussen omslag en inhoud. Na zo'n geestelijke recollectie van drie dagen begaven wij ons dan weer naar onze woonstad, waar het woelige leven bruiste in de vorm van een ker mis. Deze was romantischer dan de kermissen die wij thans kennen. Voor eerst waren er de draaiorgels, die nu alle zijn vervangen door geluidsban den en krijsende versterkers. En dan had men de stoomcarrousel, waarin op de banken van pluchen bootjes terdege werd gevrijd. De zoet- warme geur van de machines, de spie geltjes en het meisje van de kassa zijrt verdwenen in wolken van herdenken- Niet dat ik aan trouwen dacht, maar hoe heerlijk zou het geweest zijn, met zo n kassa-meisje hand in hand op een bankje te zuchten naar de maan. Maar dit is voorbij, voorbij en o, voor goed voorbij om het met Bloem te zeggen. Le printemps adorable a per- dit son odeurde aanbiddelijke lente heeft haar geur verloren. Ov het met Charles d'Orléans te zeggen want ik was altijd goed in dichters). Het meisje van de kassa zal wel een dikke schom mel geworden zijn met piekhaar, die theedrinkt achter de gordijntjes van een bovenhuis in Enkhuizen of Dok- kum. Ze moet hel zelf maar weten. Haar man rijdt in de steilewand en komt stinkend van de benzine thuis. Ze moet het zelf weten. Anders had ze nu in de krant gestaan: met een andere geschreven foto. Want ik zou in haar altijd de zeventienjarige mi- dinette van de kassa hebben gezien. Ik was goed in mijn dichters, weet u. YORICK

de Stem | 1962 | | pagina 10