Walcheren Mgr. G. de Vet bracht eerste officiële bezoek aan Zeeland FRUITFEEST GOES TOT VOLKSFEEST GEGROEID Scèni Opening van expositie Hellenburg te Goes Burgemeester F. Huber kan getuigen: Dodelijk verkeersongeluk Wilhelminadorp voor de rechter Wat en Waal Terneuzense missionaris vermoord Regionale bijeenkomst bedrijfsapostolaat Drijvende bitumenfabriek in Grevelingen gezonken MIDDELBURG W. Baas 25 jaar burgemeester VLISSINGEN Zetelverdeling college b. en w. JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Dagblad De Stem ZUID-BEVELAND Z.-Vlaanderen GOES Don Bosco-fancy-fair Jongeman uit Yerseke verdacht van gekldiefstaI Uniek schip met dure installatie Sportevenementen Mosselfeest Pendel Tholen- Rotterdam steeg tot 600 INSTITUUT Y00R KANTOOROPLEIDING J. A. Biesbroeck (Staatsbev. leraar) RECHTBANK MIDDELBURG: HOOGWATER Vandaag Morgen Radioprogrc DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 CONCERT GEWIJDE MUZIEK Zondagmorgen heeft het Middelburgs Muziekkorps een concert van gewijde muziek gegeven op het Abdijplein. De verschillende nummers van het program ma werden uitstekend .uitgevoerd. Het concert verdiende een grotere be langstelling dan er was. MUZIEKUITVOERING IN „TOOREN VLIEDT" Onder bijzonder gunstige weersomstan digheden gaven vier muziekkorpsen een muziekuitvoering in het openluchttheater „Toorenvliedt". Er waren ongeveer 800 luisteraars. De deelnemende korpsen waren het Middel burgs muziekkorps, de muziekvereniging „Excelsior", het temboer- en pijperkorps „Juliana" en de muziekvereniging „On- dan" Te elfde ure moesten de padvlnders- drumband en de signaalafdeling van „Achilles" van deelname afzien. Het pro gramma. dat om acht uur begon was voor. afgegaan met een mars door Middelburg door de muziekverenigingen Onda en Juliana. BOTSING PERSONENAUTO'S Op de weg naar Nieuwland ter hoogte van de spoorwegovergang te Middelburg botste zaterdagmiddag 8 september om streeks tien voor twee en personenauto bestuurd door G. H. B. W. L. uit Klim men komende uit de richting Nieuwland tegen de auto van R. B. uit Middelburg komende uit de richting Middelburg rij dende op de kanaalweg Het ongeluk ge beurde doordat de bestuurder uit Klim men richting aangaf om rechtsaf te gaan en rechtdoor reed. De bestuurder van de personenauto komende uit Middelburg hierdoor misleid reed rechtdoor, waar door de botsing ontstond. De gevolgen beperkte zich tot enige materiële schade aan beide auto's. St.-Laurens Op initiatief der raadsleden wordt op zaterdag 15 september a.s. te drie uur een buitengewone raadsvergadering be legd ter huldiging van de burgemeester van deze gemeente, de heer W. Baas. Op deze dag herdenkt de heer Baas het feit, dat hij 25 jaar geleden het bur gemeestersambt aanvaardde. De eerste vijftien jaar was de heer Baas burge meester van Kerkwerve op Schouwen Duiveland, en tegelijkertijd waarnemend eerste burger van Dreischor. In de eer ste tijd, dat hij burgemeester van St.- Laurens was, deed zich de unieke situa tie voor, dat hij tegelijkertijd waarne mend was van het op aanzienlijke af stand gelegen Kerkwerve. De bijzondere vergadering zal worden gevolgd door een receptie voor het aanbieden van ge lukwensen aan het zilveren burgeemees- terspaar. Na de werthoudersverkiezing in de Vlissingse raad, heeft het college van b. en w. thans intern de portefeuillever deling geregeld. De burgemeester heeft speciaal de behartiging van het badbe- drijf, het Stedelijk Museum en het oud archief onder zijn hoede gekregen. De heer W. Poppe beheert de portefeuilles van financiën, onderwijs en culturele za ken, de heer Ch. J. Gillissen Verschage die betreffende sociale jeugd- en sport zaken. de woonruimtewet en het vismijn- bedrijf, de heer F.G. Smit die betreffende openbare werken en de volkshuisvesting Loco-burgemeester is de heer W. Pop- pe. VISMIJN IN AUGUSTUS Gedurende de maand augustus werden aan het gemeentelijk vismijnbedrijf de volgende partijen aangevoerd (in kilogr.) garnalen 16700, bot 3992, schar 3742. schol 5800, wyting 613, tong 7172, tarbot 29, griet 4. paling 306. poon 51, rog 9, krabben 52, wulken 51, lever 4, drogerij garnalen 52705. MATER AMABIL1SSCHOOL De Mater Amabilisschool, die vijf jaar bestaat, start binnenkort weer met haar cursussen voor jonge meisjes. Dinsdag 11 september a.s. wordt de eerste avond be legd, die geldt als kennismaking tussen docenten en nieuwe leerlingen. De avond (Advertentie) Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon '2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6*252 Goes. Alg. redacteur I Bixploitatie- voot Zeeland. inspectie Zeeland F DE LIGT. L. K M DE JONG tel. 6252. Goes |tel. 2377 - HULST Redacteur voor Zeeuwsch- V laanderen P. G. KU V PERS telefoon 2377 HuJst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS telefoon 3566 Vlissingen Prijs voor losse advertenties, oestemd voor de editie voor Zeeland f 0,17 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2l/i mm gewone advertenties Bij contract aanzienliike reductie. „Kjemtjés": 3 regels ol minder t 1.— elke regeJ meer t 0.20 Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp f 1.60 en f 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzlgde plaatsmgen de derde plaatsing tegen half geld. wordt gehouden in het Wit Gele Kruis- gebouw aan de Leliënlaan. Het lesprogramma voor het komende cursusjaar omvat o.m. smaakontwikkeling woninginrichting, maatschappelijke vor ming, godsdienst enz. De donderdag-, vrijdagavond en zater dag gehouden fancy-fair ten bate van het r.-k. jeugdwerk Don Bosco te Goes mag een volledig succes worden genoemd Na dat het donderdag en vrijdagavond op de fancy-fair vrij levendig was geweest en in de balzaal niet zo druk, was er zater dagavond een grote toeloop van vele dans- en goklustigen. Ook het zaterdagmiddag gehouden teen agerbal. verzorgd door The Rdlling Thun ders onder leiding van Ot Swart, was een goed succes. Het doel van deze in het Schuttershof gehouden fancy^fair. te komen tot versteviging van de kas van het jeugdzorgwerk, en daardoor meêr kans te maken om in de subsidienormen van het rijk te vallen, mag volledig ge slaagd heten. Rilland-Bath BISAMRATTEN GEVANGEN De heer M. Eversdijk alhier heeft in zijn fuiken drie bisamratten gevangen. Hij heeft ze opgestuurd naar Wageningen en ontving de gebruikelijke beloning. (Van onze correspondent) Morgen zal de achttienjarige I. L. uit Yerseke voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid, omdat hy er van verdacht wordt al verschillende malen geld te hebben ontvreemd ten nadele van de heer N. te Yerseke, eige naar van een garage en reparatiebe drijf. De heer N. heeft in het verleden al herhaalde malen geld gemist. Toen hij vorige week tot de ontdekking kwam, dat er een groot bedrag verdwenen was; stelde hij de politie hiervan in kennis. Er werden toen maatregelen getroffen om de dader te achterhalen. De ver denking viel op genoemde L., die daar om van zijn bed werd gelicht. Bij na der onderzoek werd er bij hem geld ge vonden. dat door de heer N. van een kenmerk was voorzien. TERNEUZEN VEILING WOONHUIS Notaris Hoving veilde in het openbaar het huis met erf en tuin groot 1 are, 33 ca, staande aan de Axelsestraat 101. Voor f 12.000 werd de heer J.F. Rouw uit onze plaats de nieuwe eigenaar. IJzendijke Feestelijke installatie pastoor Th. Lanen (Van onze correspondent) Onder veel feestelijk vertoon is pas toor Th. Lanen in zijn nieuwe parochie geïnstalleerd. Bij zijn intrede werd hij vergezeld door deken A. A. F. Lieve- goed uit Oostburg, het college van b. en w., ds. C. va-n Evert, de twee doktoren van de gemeente en vele anderen. Vanaf de ingang van de pastorie tot aan de toegang van het priesterkoor in de r.-k. kerk had de katholieke jeugd van IJzen dijke een dubbele erehaag gevormd, waar tussendoor de stoet de kerk bin nen trok. Het ingangsgebed werd afwisselend door de deken en de gelovigen gebeden, waarna de eerste van de twee getuigen de benoemingsbrief voorlas. Deken Lie- vegoed feliciteerde vervolgens in een preek de nieuwe pastoor en de gelovi gen met de grote gebeurtenis. Hij wees de parochianen op hun plichten tegen over de nieuwe parochieherder en hij memoreerde nog even de bijzondere verdiensten van pastoor de Graauw. De plechtigheid werd besloten met een kort lof. De gezamenlijke zang van koor en gelovigen werd geleid door rector Ver- durmen uit Oostburg. Na de installatie verdrongen de parochianen zich om hun nieuwe pastoor persoonlijk te begroeten. (Van onze correspondent) In Terneuzen heeft de familie Verwil- ghen bericht ontvangen, dat pater Karei Verwilghen m.s.c. door een Filippino om het leven is gebracht. Reeds eerder hadden zijn ouders ver nomen, dat hun zoon ernstig werd ver wond door een 36-jarige timmerman, die gedurende vijf jaar op de missiepost ge werkt had en onlangs was ontslagen. Zaterdag kregen de heer en mevrouw Verwilghen de ontstellende mededeling dat hij aan de gevolgen was overleden. Pater Karei Verwilghen (30) werd op 1 september 1957 te Stein priester ge wijd. Op 8 september d.a.v. droeg hij zijn eerste H. Mis te Terneuzen op. Drie jaar geleden vertrok hij naar de Filip pijnen en was er werkzaam als kapelaan van een door Nederlandse paters bedien de parochie in de stad San José (pro vincie Nueva Ecya) ongeveer 160 km ten noordwesten van Manilla. De Filippino heeft pater Verwilghen, zoals werd medegedeeld, aangevallen en verwondingen aan hals en gelaat toege bracht. Daarna heeft hij zich bij de politie gemeld. De „Dorus Heymans" van de firma Heijmans uit Rosmalen, de „drijvende bitumenfabriek", die gebruikt werd bij liet aanbrengen van asfalt boven en on der water aan de Grevelingendam is zaterdagvoormiddag om half tien gezon ken. Het schip lag bij de zogenaamde Oostkop, het 1200 meter brede sluitgat van de Grevelingen, dat nog moet wor den gedicht. De wachtslieden werden door een sleepboot van boord gehaald en te Bruinisse aan land gebracht. Het schip is van origine een oud lan dingsvaartuig. Het had vrij kostbare machines aan boord voor het maken van asfaltmengsels. De „Dorus Heijmans" is waarschijnlijk enig in zijn soort op de wereld. Het is gebouwd in nauwe samenwerking met de Shell. Eigenaresse is de n.v. „Bitu- marin", waarin o.a. compareren de fir ma Heijmans uit Rosmalen en de Kon. Ned. Wegenbouwmaatschappij te Utrecht. Aan boord bevindt zich een complete elektrische installatie, want alle machi nes, lieren etc. worden elektrisch be diend, alsmede een complete asfaltfa- briek. Normaal werken op het schip 28 a 30 man personeel. Dezen waren op twee na met het weekeinde naar huis. De twee wachtslieden J. Bos en T. van der Haar uit Rosmalen, bemerkten dat er iets mis was. In de kombuisruimte begonnen de potten en pannen te drijven. In de nabijheid lag de sleepboot „Nelly", kapitein W. Stelt uit Maasbracht. Ge drieën probeerden zij het schip drijvende te houden door aanhoudend te pompen, maar het lukte niet. Tenslotte moesten de wachtsmannen wel aan boord van de sleepboot gaan, waarna het schip zonk. (Van onze correspondent) De feestelijkheden rondom het Goese fruitcorso zijn zaterdag met veel succes ingezet, 's Middags om kwart voor drie begon de glorieu ze intocht van de fruitfee en haar twee hofdames, waarna zij tijdens een bijeenkomst in de raadzaal door burgemeester mr. F. Huber werden geïnstalleerd. In zijn in stallatierede zei mr. Huber o.a. dat het begin van dit Zeeuwse fruitfeest stemt tot grote vreugde, dankbaarheid en gerechtvaardigde trots op wat in Zeeland bereikt is in de fruitteelt. Momenteel is de oppervlakte boom gaard even groot als in het bekende fruitgebied de Betuwe, wat hy met en kele cijfers aantoonde. Omdat de totale opbrengst van fruit in Zeeland niet minder bedraagt dan 50 miljoen gulden vond hij het een goed idee om hiervoor een feest te organiseren, dat bij zyn achtste presentatie op weg is een volks feest te gaan worden, waarbij men kan zien, wat in Zeeland gepresteerd wordt. Hierna verklaarde hy de lieftallige fruitfee Anneke Dees en de beide hof dames Tini Karelse en Ella de Visser voor geïnstalleerd. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester de fruitfee en hofdames een aandenken aan. In haar antwoord op de rede van de burgemeester zei de fruitfee o.m., dat zij blij was weer in Charmans als alle vorige jaren was ook nu weer de fruitfee toen zij te Goes haar entree maakte, toegejuicht door vele honderden bezoekers. Goes en Zuid-Beveland te zijn. Zij sprak de hoop uit dat het gemeentebestuur de kracht zal worden gegeven om de wel vaart op te voeren en om de geboden kansen ten volle te benutten. „Als cen trumgemeente van een welvarende streek heeft Goes vele verplichtingen op economisch en recreatief gebied, en daarom spreek ik de hoop uit dat u met de nieuwe raad de opgaande lijn zult kunnen voortzetten", aldus de fruifee. Daarna ging zijn over tot het uitreiken van fruitmanden aan de burgemeester, de wethouders en de gemeentesecreta ris. Ook de heren Van der Willigen, voorzitter van het fruitcorsocomité, de heer Nijsse, erevoorzitter, die de dank overbracht namens de fruittelers, en de heer G. Oskamp, directeur van de pro vinciale V.V.V., voerden nog het woord. Daarna deden fruitfee en hofdames hun officiële intrede, luide toegejuicht door het talrijke publiek. Op de Markt, het centrum van Goes en van Zeeland, sprak de fruitfee de wens van de orga nisatoren uit, dat het fruitfeest nog eens zal uitgroeien tot een waar oogstfeest voor de hele provincie. Burgemeester Huber, voorzitter van het vaandelcomi té, overhandigde vervolgens een nieuw vaandel aan de harmonie Euphonia. bij gelegenheid van het 75-jarig jubileum van dit muziekgezelschap, geschonken door middenstand, industrieën en par ticulieren. Onder het spelen van het Zeeuwse volkslied door de harmonie Hosanna, werd het vaandel namens het gezelschap in ontvangst genomen door de vice-voorzitter, de heer P. Schrijver. Na deze plechtigheid vertrok de fruit fee met haar gevolg naar het voetbal terrein aan de Willem Barendszstraat, waar de fee de aftrap verrichtte voor een voetbalwedstrijd tussen de vertegen woordigers van Zuid-Beveland en die van Walcheren. De opbrengst van deze wedstrijd met de daaraan verbonden lo terij komt geheel ten goede aan de stichting Sport Steunt Zonneveld. Vóór deze wedstrijd werden alle spelers aan de fruitfee voorgesteld. De match ein digde in een 42 zege voor de vertegen woordigers van Zuid-Beveland door doelpunten van Puck Zwartepoorte (pe nalty), Jan Lamain (2 x) en Jan Fou- draine. De doelpunten van Walcheren werden gescoord door Adrie van de Bulck (penalty) en Meindert de Kor- ver. 's Middags werd ook nog de grote VVV-PZC-wandeltocht gehouden over afstanden van 5, 10, 15 en 25 km. waar aan niet minder dan bijna 1100 wande laars individueel of in groepsverband deelnamen. De eerste dag van de fruitweek werd afgesloten met een groot Breugheliaans feest op de Markt, waar voor 1000 men sen een mosselmaaltijd werd geserveerd, en een programma werd verzorgd door de boerenkapel de Hooischelvers, met medewerking van Kees Schilperoort, alias Gert Jan Kruutmoes. Op deze ech te Zeeuwse mosselavond, aangeboden door de Goese Middenstandscentrale, in samenwerking met het produktschap Vis en Visprodukten en een bierbrou werij, werden niet minder dan 1000 liter bier, 400 kg gekookte mosselen en 1000 broodjes geconsumeerd. Vandaag brengt de fruitfee bezoeken aan de rusthuizen Randwijck, Schild en Hof, Algemeen Verzorgingshuis aan de Beestenmarkt en het Bejaardentehuis aan de Zusterstraat. Vanavond is er op de Markt een programma waaraan di verse Goese amateurs meewerken onder leiding van Simon Berrevoets. (Van onze correspondent) Het hart van het industriële Zeeuwsch- Vlaanderen, Sluiskil, heeft zaterdagmid dag bezoek ontvangen van de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet. Dit was zijn eerste officiële bezoek aan Zeeland en dat dit uitgerekend Sluiskil moest zijn behoeft niemand te verwon deren als men weet dat het hart van de bisschop nog even sterk als vroeger uit gaat naar het bedryfsapostolaat. Mgr. de Vet kan met alle recht de bischop van de industrie en de techniek worden genoemd, zoals pater Pisters, be- dryfsaalmoezenier voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in zijn welkomstwoord op merkte. Nadat mgr. de Vet in de St.-Antonius- kerk te Sluiskil deze regionale bijeen komst van het bedrijfsapostolaat om vier uur met een H. Mis had geopend, werd de bijeenkomst in het parochiehuis inge leid door pater P. Pisters s.m. uit Hulst, die een groot aantal genodigden kon wel kom heten, o.a. kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, directieleden der bedrijven in de kanaalzone, vertegenwoordigers van KAB en KAJ, bedrijfsaalmoezeniers cn kernleden. Pater Pisters zei zich over de belang stelling van het bedrijfsleven en van de gemeentelijke autoriteiten vooral bijzon der te vrheugen. De kanaalwerken zullen een verdere industriële expansie tenge volge hebben, aldus spreker en daardoor is Zeeland, maar vooral Zeeuwsch-Vlaan- deren, in een dynamische ontwikkeling gekomen. De overgang van de vrij rus tige agrarische levenssfeer naar de dyna miek van de moderne groot-industrie brengt een groot aantal problemen met zich mee waarin wij onze taak als chris tenen moeten verstaan. Dit is de grote bekommernis van de bisschop. Uit de vrij uitvoerige inleiding van mgr. de Vet bleek zijn grote zin voor de wer kelijkheid. Op de eerste plaats achtte de bisschop het nodig enkele misvattingen omtrent het bedrijfsapostolaat recht te zetten. Sommigen beweren dat het be drijfsapostolaat tot doel heeft het ver beteren van het moreel van de arbeiders of het bekeren van onkerkelijken. Er zijn echter weinigen die zeggen: „het inbren gen van de christelijke waarden als zo danig". Dat betekent het brengen van de christelijke waarden in deze levenssfeer en het kerstenen van de functie in die omgeving. Dat het de bedoeling van de Kerk zou zijn een zekere macht in de (Van onze verslaggever) De pendel van arbeiders van Tholen naar Rotterdam is in één jaar tijds met 150 toegenomen en beloopt nu ruim 600. Daar het totaal aantal geregistreerde werklozen in het rayon Tholen thans slechts 17 bedraagt en het gebied voor wat betreft beschikbare arbeiders thans nagenoeg „leeg" Is, zal volgens het districtsbureau voor arbeidsvoorziening in Zeeland deze toenemende en enigs zins verontrustende tendens tot stil stand komen en door de grotere vraag in Zeeland, door nieuwe industrievesti ging, eerder afnemen. Deze aanzienlijke pendel is er tegelijkertijd oorzaak van dat de werkloosheid in de landbouw sector in Zeeland een lager cijfer ver toont dan het landelijk gemiddelde. Het totale werkloosheidscijfer van Zee land is vergeleken met de andere pro vincies nog steeds aan de hoge kant met 14 per duizend. Slechts Groningen (21). Friesland (15) en Drente (30) hebben met grotere werkloosheid te kampen. Vergeleken met juli van dit jaar is de arbeidsreserve in augustus met 79 tot 805 gedaald. In augustus van het vorig jaar was dit cijfer 801. De meeste Zeeuwse rayons vertoonden een daling, met uitzondering van Sas van Gent, Terneuzen en Zierikzee die respectievelijk een stijging van 6, 14 en 13 opleverden. Verdeeld in de belangrijkste bedrijfs- klassen en beroepsgroepen is het totaal cijfer van juli, vergeleken met augustus, in de bouwnijverheid afgenomen van 42 naar 25, in de landbouw van 100 naar 36 en de losse arbeiders van 70 naar 60. De metaalnijverheid vertoont een stij ging van 12 naar 26. De geringe daling of lichte stijging moet vooral worden toegeschreven aan het aanzienlijke aan tal scholieren dat nu in het arbeidspro ces wil worden opgenomen. De seizoenwerkloosheid was per eind augustus tot nul gereduceerd. Voor de structuurwerkloosheid bedraagt het cij fer nog 130, hetgeen voor een belang rijk gedeelte moet worden toegeschreven aan de later beginnende oogstwerkzaam- heden door het koude weer. Het aantal werkloze minder-geschikten steeg van 550 in juli naar 560 in augustus (augustus 1961: 520). De totale vraag naar arbeidskrachten beloopt nu 1344, in juli 1168. In enkele sectoren, als bouw, textiel en kantoor, wordt minder personeel gevraagd als gevolg van het sterke aanbod van jeug dige werkkrachten. Een zelfde oorzaak geldt voor het gestegen aanbod van vrou welijke arbeidskrachten, van 133 naar 154. Het geringe verschil (kantoor 40-41) wijst op een vlottere plaatsing in deze sector. Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, in het parochiehuis te Sluiskil bij zyn eerste officiële bezoek aan Zeeland, in gesprek met deken Koopman van Hulst en de bedryfsaaimoezenier, pater P Pisters. bedrijven te krijgen wees mgr. de Vet zonder meer van de hand. Nadat de bisschop getracht had de plaats van de industrie en de techniek in ons leven te bepalen, concludeerde hij: Industrialisering is geen gevaar, maar een kans, geen noodlot maar een opgave. Wij willen de industrie niet verkerke lijken maar vertrekkend vanuit een waar dering voor het bedrijf, moeten wij het klimaat zo maken, dat er de geest van het christendom in merkb/ar wordt. Waardering voor de mens en eerbied voor de dingen. Dit kan niet worden bereikt in een gespreksgroep, maar in een persoonlijk gesprek met collega's, via de vakorganisaties en via de onderne mingsraad. Het bedrijfsapostolaat moet geen utopie zijn, maar realistisch. Een opmerking: het zou beter zijn als de mensen beter waren heeft geen zin want: „wie zijn die mensen en tot welke cate gorie rekenen wij onszelf". Geef aan het chritsendom een levens echte gestalte, zo vroeg de bisschop zijn gehoor en dit geldt niet alleen voor het bedrijf maar ook voor gezin, parochie, ontspanning en verkeer. Hij besloot met zijn vertrouwen in allen uit te spreken om van Zeeuwsch-Vlaanderen „waar ik zo graag gewoond en gewerkt heb" een goed land te maken. Hoofdaalmoezenier M. Huijbrechts zei tenslotte dat mgr. de Vet als priester de industrie leerde ontdekken. Hier is dan ook zo'n beetje de grondwet van het be drijfsapostolaat ontstaan. Deze waarde rende woorden vanuit de Kerk gesproken klinken wel merkwaardig en zijn nog niet zo heel veel jaren mogelijk, aldus de hoofdaalmoezenier. In het bisdom Breda heeft het bedrijfsapostolaat diep wortel geschoten en vindt in de kringen der industrie gehoor. Prestaties vraag ik niet, maar wel bezinning. Hij bracht dank aan pater Pisters, die tot de alleroudste mede werkers kan gerekend worden. „Alleen goed zijn voor onszelf betekent nergens goed voor zijn", zo besloot de hoofd aalmoezenier. Na de dankwoorden door pater Pisters gesproken, drukte mgr. de Vet ieder der aanwezigen de hand ten afscheid. (Advertentie) THANS BEGINNEN WEER DE CURSUSSEN: TYPEN STENO NED. HANDELSCORRESPONDENTIE Nagenoeg 100 pet slaagt! (verhuur van schrijfmachines op gunstige voorwaarden mogelijk). Aanmelden en inlichtingen: Leslokaal: AXEL, Walstraat 35 HULST, Gentsestraat 21a—23 tel. 01140—2080, b.g.g. 2591 (Van onze correspondent) By Baarland, aan de weg naar Oude- lande, liggen de resten van een grote burcht, de Helienburg, welke resten bij werken voor de herverkaveling zijn blootgelegd. In het museum voor Zuid en Noord-Beveland te Goes is zaterdag morgen e'en tentoonstelling geopend van fotomateriaal en overblijfselen uit deze burcht. De openingsplechtigheid werd onder grote belangstelling van museum bestuur, wethouders en officiële per soonlijkheden verricht door burgemees ter mr. F. G. A. Huber. In zijn openingswoord memoreerde hij op de eerste plaats het overlijden van de heer Ph. Wessels deze zomer, die de grondslag heeft gelegd en die ook de uitwerking van de tentoonstelling voor zijn rekening heeft genomen. Het idee voor de tentoonstelling was van hem en de heer A. de Boo te Kwadendamme. Na het overlijden van de heer Wessels is de uitvoering ter hand genomen door de heren Sturm, Visser en Rijk, in sa menwerking met de Oudheidkundige Bodemdienst te Amersfoort. Met deze tentoonstelling hoopt het museumbe stuur een bijdrage te leveren in het fruitcorso. Met deze woorden verklaar de de heer Huber de tentoonstelling voor geopend. De heer de Boo gaf tijdens de hierna gehouden rondgang een explicatie over de Hellenburg. Op de expositie zijn naast zeer goede overzichtfoto's ook zeer veel opgegraven gebruiksvoorwer pen te bezichtigen. De stichting, waar voor de akte in mei 1919 werd verleden, heeft zich ten doel gesteld de funderin gen van het slot in blootgelegde toestand te conserveren, de grachten uit te gra ven en de ruïne van een passende be planting te voorzien, om zodoende een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het toerisme voor de Zak van Zuid- Beveland. Ook zal getracht worden een klein museum te gaan exploiteren. In een dankwoord van de secretaris van deze stichting, de heer J. den Hoed, ge meente-archivaris te Vlissingen, gericht tot het museumbestuur, moest de spre ker jammer genoeg melding maken van (Van onze correspondent) Op de regenachtige dag van 5 april reed een bestelauto een kruispunt by Wilhelminadorp in de nabijheid van de nieuwe aanlegsteiger van de provin ciale boot op en verleende geen voor rang aan een van rechts naderende auto. Met een ontzettende klap vlogen beide wagens op elkaar. De auto van de Kloe- tingse chauffeur-winkelbediende H. A., die geen vooïang had verleend, en de andere wagen maakten tuimelingen van belang. A. kwam er ongedeerd van af, de bestuurder van de andere auto werd gedood. Wegens schuld aan dit ongeluk met dodelijke afloop, stond A. gisteren te recht. De officier van justitie, mr. T. Lebret, wees erop dat een fout van een derde automobilist een der oorzaken van het ernstige ongeval was. Er glipte namelijk voor A. een auto het kruispunt op en benam waarschijnlijk A. iets het uitzicht. „Deze automobilist is hiervoor al door het kantongerecht veroordeeld", merkte de officier op die toch 'n zekere mate van onachtzaamheid aan A. toe schreef. Hij eiste een geldboete van 250 of vijftig dagen en drie maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid met twfee jaar proeftijd. De zaak tegen de Vlissingse los werk man J. K. 53 jaar, werd enige tijd gele den door de rechtbank naar de rechter commissaris verwezen. K. had op 27- mei in Vlissingen een fiets, twee overhemden en sokken gestolen. Een psychiatrisch rapport adviseerde de ter beschikking stelling van de regering. De raadsman, mr. H. Bruin, vond op name in een inrichting noodzakelijk. In elk geval moest K. uit Zeeland weg. „Dat is al eerder geprobeerd", was de mening van de president, mr. P. van Empel, „maar het heeft niets geholpen." De officier achtte het raadzaam de maatschappij van K. te verlossen en eiste naast vier maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, ter beschikking stelling van K. van de regering. Uitspraak in beide zaken vrijdagmor gen 21 september om kwart over negen. het feit. dat het meeste geld voor de instandhouding en de restauratie van de ruïne van buiten de provincie Zeeland komt, en dat Zeeland tot nu toe niets heeft bijgedragen. Hij sprak de hoop uit dat onder meer door deze tentoonstel ling de belangstelling zal stijgen. Het museumbestuur heeft met deze tentoon stelling een tweeledig doel, want naast de hoop op een talrijk bezoek heeft de vereniging goede hoop het ledental, dat momenteel 60 leden bedraagt, op te kun nen voeren door middel van deze activi teiten. De tentoonstelling is geopend tot en met 22 september. Dinsdagavond houdt de heer Renaud van het Oudheid kundig Bodemonderzoek een lezing over de Hellenburg in hotel De Korenbeurs. (Advertentie) BRUNSWICK BOWLING Air-conditioned Nassausingel 28, tel. 38452 Breda Geopend van 9 tot 24 uur Za. en zo tot l uur 's nachts Vrij entree Kinderkamer, huistelevisie, par keergelegenheid. restaurant, bar, snackbar. Ga bowlen en speel het spannendste spel voor het hele gezin. Morgen, dinsdag 11 september zijn de tijden van de hoogwaterstanden voor de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 0.02 en 12.28 uur:, Terneuzen 11.58 uur, Vlissingen 11.30 uur, Wemeldinge 0.38 en 13.10 uur. OVEZANDE Willem Teil 13.30 uur Schieting MIDDELBURG Electro 19.30 uur Misdaad en lokaas, 14 jaar City 20 uur Zaterdagavond - zondag morgen, 18 j. GOES Grand 20 uur De Mongolen, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Zaterdagavond - zon dagmorgen, 18 j. Luxor 20 uur De gemaskerde contra Scotland Yard, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur De duivelsclub SAS VAN GENT Olympia 20 uur Blue Hawaii AXEL Het Centrum 20 uur De onschuldi- digen, 18 TERNEUZEN Luxor 20 uur Een pyjama voor twee, 14 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur De Chaplin-revue, a.l. ANTWERPEN Noordbrabantweek HULST Bioscoopgebouw 20 uur Ramona SAS VAN GENT Olympia 20 uur Het begon in Napels TERNEUZEN Luxor 20 uur Een pyjama voor twee, 14 jaar ANTWERPEN Noordbrabantweek Gisteravond bracht d.l muzikale komedie Del op het tv-scherm. Dtl een scène uit dit stufcl Hans Boskamp, Petra\ Johan Kaart. MAANDAG 10 SEPTI Hilversum I 4l NCRV: NCRV12,10 uur Pianospel j ding 12.25 uur Voor boer c_ uur Mededelingen ten behoel tuinbouw. 12.33 Licht enserl Grammofoonmuziek, eventuel 13.00 uur Nieuws. 13.15 uur ff 13.45 uur Italiaanse opera-al uur Schoolradio 14.30 uur ol solist: Klassieke muziek. 15.1 en piano (gr.) 15.40 uur Vl 16 00 uur Bijbeloverdenking. recital: moderne muziek. 17J kleuters. 17.15 uur Musetta zangsolisten. 17.40 uur Beur4 uur Regeringsuitzending: Sil EEG, door R.A. Ferrier. 18,ol 18.30 uur Met band en plaatL 19.00 uur Nieuws en weerprff Volksliedzettingen. 19.30 uif 19.50 uur Koorzang. 20.10 uu de maan. hoorspel. 20.45 uu en soliste: klassieke muziek. 2i orgel met ritmische begeleid Zang en piano. 22.15 Metropo. uur Nieuws en S O S.-berichtel overdenking. 22.55 BoekbesJL Lichte grammofoonmuziek 23.1 grammofoonmuziek. 23.55-24.0o| Hilversum II - 2'! AVRO: 12,00 uur Pianospel en :>l Mededelingen t.b.v. land- en til uur Voor ons platteland. 12.43 ziek. 13.00 uur Nieuws. 13.15 lingen, actualiteiten of gramn| 13.25 uur Beursberichten. 13.30 1 -orkest en zangsolist. 14.30 uurj klassieke en moderne muziek. oordeeld tot de luit en de kou geding. literair klankbeeld ovl 15.00 uur Muziek is troef Lichl zang. 15.45 uur Musette-orkest (I Radio Matinee: moderne muziif uur Grammofoonmuziek voor cff uur Militair commentaar. 18.0o| 18.15 uur Politieke lezing. 18.25 programma. 18.45 uur GramrrI 18.50 Openbaar kunstbezit. 19,0| piano: Klassieke en moderne uur Voor de jeugd. 20.00 uur uur Historische opnamen. 20.351 orkest: lichte muziek. 21.00 uurl spel. 22.15 uur Blokfluit-recitall 22.40 uur Actualiteiten. 23.00 kest met zangsolisten. 23.15 uur L ziek (gr.) 23.55-24.00 uur Nieul Brussel Vlaai! 824 meter 12,00 uur Nieuwl 12.03 Gevarieerde muziek. 12.3o| 12.35 uur Landbouwkroniek. 12.1 de muziek. 12.50 uur S.O.S -bef uur Nieuws. 13.15 uur Modernel 14.00 Holland Festival 1962:1 Ld. pauze: klassieke kamernl Lichte grammofoonmuziek. la richten. 16.06 uur Voor de zieker! 17.15 uur Gevarieerde muziek 1» sementsmuziek 18.20 uur Vooil 18.50 uur GrammofoonmuziekJ Nieuws. 19.40 uur In en om del uur Orgel- en koormuziek. 21.0(1 ven kunsten. 21.15 uur Lichte gral ziek. 21.45 uur Grammofoonmuzil Nieuws. 22.15 uur Amusementsor 22.35 uur Populaire volksmuzie] Nieuws. 23.00-23.15 uur Voor de Brussel Frans 484 meter 13.00 uur Nieuw Gevarieerde muziek 14.03 uur O ooi: kamermuziek. 15.03 Lichte r Operettemuziek 17.00 Nieuws. 17. kamermlziek. 18.30 uur Popuis 19.30 Nieuws. 20.00 uur Hoorspe Gevarieerde muziek. 22.00 uur W 82.15 uur Jazzmuziek. 22.55 Nier DINSDAG 11 SEPTEMB Hilversum I - 4 Of KRO: 7.°o uur n,euws. 7.15 uur C 7/45 Morgengebed en oven Nieuws. 8.15 uur Lichte gi Uur W 8 50 UUr Voor de huis uur 77 erstanden. 9.40 uur Schoo lezins^n otf k,euters- 10-15 uur ziek u nn UUr KIassieke gra^ I inVit UUr Voor de vrouw __v e gramroofoonmuziek. 11.51 aanvooruit, lezing. Hilversum II - 29; AVRO: 7.00 uur Nieuws. 7.10 uu RïïïStlek- 720 uur Ochtend vro: 7.50 uur Dagopening. AVR Nieuws. 8.15 uur Lichte grammof —oo uur Gymnastiek voor de vroi De Groenteman. 9.15 Moderne ka <gr.) 9.40 uur Morgenwijding, 10.< beidsvitaminen. (gr.) 10.50 uur Vo ters. ll.oo uur Radio Volksuniver ven. een kunst zo oud als de men Mevrouw p. Boorsma-Dietz. 11.30 de zieken.

de Stem | 1962 | | pagina 2