agHaÜ JStem Chinese volksleger schiet U-2 omlaag „Hier zijn we... en zó zijn we" zei Brabant tot Antwerpen Tweede incident (nu ernstiger) in week tijds Is Soblen stervende Guatemalaan afgezant van V.N. in Nw.-Guinea TOESTEL BEHOORDE TOT TSJANGS LUCHTMACHT STERVENDE ZWAAN' OP DE DAM Stoet wekt geestdrift der Sinjorenen verdiend.1' Veebless BelOfast Lot piloot onbekend De Gaulle (met oorsuizingen) naar huis WEER HANDGEMEEN IN ANTWERPSE KERK Weer Sovjet- megatonner GEORGES BIDAULT UIT ITALIË VERWIJDERD Kalondji nam de benen... GEKKEN EN GILDEN 13. DAGBLAD VOOR ZEELAND EDELE BRABANT, WERE Dl!" Moskou tam Opheldering Goud.... Iets zachter Geleerden: houd op voor 7 te laat is Bomexplosie bij het huis van Nkroemah Naar Spanje of naar Oostenrijk? (op waardige wijze) Frans-Syrische verzoening Vin Royen terug naar Washington Ijood will Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg My. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M, Mes. mr B M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J v 't Westende. Bureaus Breda - Reigerstraai 16 - Te) 2234) (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 telefoon 2893) Ten tweeden male in één week tijds is er weer een U-2-incident. Deze keer ziet het er naar uit dat de Verenigde Staten er een schoon blazoen bij zullen kunnen bewaren, al kan men dat met U-2-inci- denten nooit van tevoren voorspellen. Boven het grondgebied vau communistisch China is gistermorgen een verkenningstoestel van het type U-2 neergeschoten. Nadat over dit bericht, dat door het rood- Chinese persbureau „Nieuw China" de wereld werd ingezonden, enige verwarring was ontstaan, zowel in Taipeh als in Washington, verklaarde de regering van nationalistisch China populair Formosa geheten dat de U-2 deel uitmaakte van de nationalistische lucht macht. niet bekend. Zelfs een hoge functionaris in de Sovjet-Unie tot landen werd ge dwongen. Een bevestiging van het communiqué levert een radio-uitzending van rood- China van 26 juli j.l., toen werd gezegd dat elke nationalistisch-Chinese piloot die met een U-2 naar het communis tische vasteland zou uitwijken, 8.000 ounces goud zou krygen. Het is onnodig te zeggen, dat de V.S. ten stelligste hebben ontkend iets van verkenningsvluchten met U-2-vliegtuigen boven rood-China af te weten. Aanvan kelijk wilde men zelfs niet toegeven dat Amerika vliegtuigen van dat type in het verleden aan de nationalistische Chinezen had geleverd. De journalisten die om in formaties kwamen werden door het Pen tagon (ministerie van Oorlog) naar „Bui tenlandse Zaken" verwezen. Dat natio- nalistisch-China verkenningsvluchten laat uitvoeren was allang bekend. Gister avond beaamde de Amerikaanse rege ring, dat er in 1960 twee U-2's aan na tionalistisch China waren verkocht. Dat was nog onder de regering-Eisenhower. De U-2 werd omlaag gehaald toen het vliegtuig op grote hoogte boven oost- China vloog en zoals door de natio nalistisch-Chinese regering gisteren werd toegegeven een routine-verkennings- vlucuht maakte. Dee berichten over het incident zijn uitermate vaag. „Nieuw- China" sprak alleen in gezwollen ter men over de roemruchte, trefzekere sol daten van het voortreffelijke volksleger, die de machine raakten. Militaire des kundigen veronderstellen dat de machi ne is neergehaald door raketten van Russische makelij. Het is geen geheim dat de Russen in vroegere jaren de Chinese luchtmacht raketten voor hun luchtafweer hebben verschaft. Met ge wone luchtdoelartillerie is een U-2 niet te raken. Hoe het de piloot van de on gelukkige machine vergaan ls, is even min bekend. In afwachting van nadere berichten liet zelfs radio Moskou zich gisteren heel voorzichtig over het incident uit. Pas als bekend zou worden dat het toe stel door een Amerikaan werd bestuurd (waaromtrent men geen zekerheid heeft) kan men van Moskou een pro- pagandasalvo verwachten. Zoals bekend heeft Rusland vorige week in ongezouten termen geprotes teerd tegen het feit dat 'n Amerikaanse U-2 het Russische luchtruim had ge schonden, alhoewel naderhand verklaard werd dat dit toestel door slecht weer uit de koers was geraakt. Dat nationalistisch-China ook over U- 2-vliegtuigen beschikt was tot gisteren van de gecombineerde Chinees-Ameri kaanse luchtmacht op Formosa keek er van op. Dit is niet zo verwonderlijk, omdat de U-2 voor geheime vluchten wordt gebruikt. Nadat er in Washington enige verwar ring merkbaar heerste toen journalis ten op het ministerie van Oorlog kwa men informeren of de U-2 misschien tot de Amerikaanse luchtmacht behoorde kwam er plotseling opheldering door een communiqué van de regering in Taipeh. Dit communiqué luidde: „De nationalis tisch-Chinese regering heeft, teneinde zich op de hoogte te kunnen houden van de toestanden in het door de commu nisten bezette Chinese vasteland, in juli I960 twee U-2-vliegtuigen gekocht van de Amerikaanse fabriek (Lockheed) die deze toestellen vervaardigt. De aange kochte toestellen werden in december 1960 naar Formosa verscheept en zij zijn sindsdien in gebruik geweest". Hier mee werd prompt een eind gemaakt aan veronderstellingen die voor de V.S. niet zo aangenaam waren. Volgens het communiqué heeft de na tionalistisch-Chinese regering de U-2's aangeschaft, luttele weken na het ge ruchtmakende incident met de door Francis Gary Powers bestuurde U-2, die HR. MS. ONDERZEEBOOT „Zeeleeuw", op thuisvaart uit Nieuw-Guinea, heeft een naoorlogs record op zijn naam ge bracht. De bodem maakte de langste reis die de onderzeedienst na de oorlog noteerde. De Zeeleeuw vertrok in ja nuari met smaldeel V naar de West en werd vandaar doorgestuurd naar Nieuw- Guinea. PAUS JOANNES is vandaag in retraite gegaan om zich voor te bereiden op het Concilie. EEN JONGEN van 19 jaar uit Steenwijk heeft vrijdagnacht de even oude Thomas Bos doodgestoken. De twee jongens had den ruzie gekregen. Of de dader uit noodweer heeft gehandeld is nog niet bekend. DE WINTER heeft in de V.S. zijn in trede al gedaan. In de noordelijke sta ten werd het zachte zomerWeer ver jaagd door sneeuwstormen. DE KATHEDRAAL van de H. Maria te San Francisco is vrijdagnacht door brand verwoest. De kathedraal had de beruchte aardbeving van 1906 overleefd en was daardoor een bijna miraculeus gebouw. VIERDUIZEND Griekse tabaksverbou wers, die hogere prijzen voor hun pro- dukten eisen, zijn vorige week tot de monstraties overgegaan, waarbij zij met de politie op de vuist gingen. Er vielen vele gewonden. MR. LUNS zal binnenkort naar Londen gaan om daar besprekingen te voeren. Men neemt aan dat zijn bezoek betrek- op En£elands toetreding tot ™aaro,ver men vóór Pasen 'kt akkoord hoopt te hebben be- Zondagochtend is door het Hillingdon- ziekenhuis in Londen bekendgemaakt dat de Sovjetspion dr. Soblen nog steeds buiten bewustzijn is en al ruim 72 uur, in een coma verkeerde. Een verontrus tende omstandigheid is dat zich nu en dan stuiktrekkingen voordoen, hetgeen op een plaatselijke hersenstoring duidt. Volgens de Britse „Sunday Times" kan een Westberlijnse regeringsambtenaar aantonen dat Soblen zich niet aan spio nage schuldig heeft gemaakt. In een laatste poging om deportatie naar de V.S. te voorkomen, heeft dr. Soblen indertijd de minister geschreven dat dr. Hans Emil Hirschfeld, het hoofd van de kanselarij van de Westbe-rlijnse senaat, bereid was naar Londen te ko men om voor hem te getuigen. J ^egverwachting, meegedeeld door t 7 geldig tot vanavond: Zonnige perioden vooral in het zui- i hel1 vfhts in het noorden van J i het land hier en daar enige regen. mZT-U'o* ïï?tige' in het noorden ''A krfoW'êc wind tussen zuid k Hogere temperaturen. J verwacht: weerkundig instituut ^""ïerkelijk zachter weer met ho- ®er® 'enwieraturen tot maximaal 10 J weer™' Zuidwesteliike wind. Helder opanmT:uurn °nder 1908 uur- Maan ^7 uur. Z°n °P 6 06 UUr' Maan i Het historische bezoek van het Franse staatshoofd aan Duitsland behoort tot het verleden. Gisteren, de laatste dag van het bezoek, woonde De Gaulle in de kathedraal van München een pontificale Hoogmis bij. Het koor zong de kronings mis van Mozart en de bijbellezing was in het Frans, Gistermiddag inspecteerde De Gaulle de Franse troepen in Mün- singen bij Stuttgart. Het applaus moet in zijn oren nog na klinken In München, de stad waaraan zoveel bittere oorlogsherinneringen ver bonden zijn, juichten honderdduizenden mensen hem toe toen hij gewaagde van de Frans-Duitse vriendschap over alle hindernissen heen. De premier van de deelstaat Beieren, die naast De Gaulle stond, moest het publiek verzoeken zijn toejuichingen wat te matigen omdat het op een Neurenbergse partijdag begon te lijken... In de katholieke kerk aan de Loos plaats in Antwerpen is het giste-ren tot een hevig conflict tussen Vlaamse beto gers en de politie gekomen. De betogers zongen Vlaamse liederen als protest te gen een in het Frans gehouden preek. De geestelijkheid, bijgestaan door de po litie, verwijderde de demonstranten, waarbij het niet zachtzinnig toeging. Er werden 15 arrestaties verricht. Een etmaal tevoren had premier Le- fèvre lucht gegeven aan de bezorgdheid van de regering over de felheid waar mee de taalstrijd wordt gevoerd. De Sovjets hebben in de buurt van Nova Zembla weer een kernwapen tot ontploffing gebracht; de zevende in de nieuwe reeks. De kracht van de explo sie was gelijk aan acht megaton T.N.T. Het klinkt cynisch, maar gisteren heb ben geleerden uit 15 landen, waaronder de V.S. en Rusland, een verklaring uit gegeven waarin zij zeggen dat voortzet ting van de kernproeven de mensheid voor duizenden jaren schade kan be rokkenen. Het is nu niet meer het strontium 90 dat als de gevaarlijkste, bij kernexplo sies vrijkomende stof wordt beschouwd, maar koolstof-14. Volgens een bericht in een Engels blad zal de Britse minister van Defensie, Thorneycroft, in Washington gaan plei ten voor toelating van Frankrijk tot de zogenaamde „atoomclub". Daarna zou men kunnen proberen De Gaulle over te halen tot aanvaarding van de bepa lingen van het Amerikaans-Britse ak koord op grond waarvan de V.S. en En geland atoomgeheimen uitwisselen. Het parlement van Ghana heeft pre sident Kwame Nkroemah tot „presi dent voor het leven" benoemd. Het had niet veel gescheeld of de benoeming was van korte duur geweest. Zondag werd er namelijk bij de woning van Nkroe mah in Accra een bom geworpen. Er wordt beweerd dat vijf mensen zijn om gekomen, maar officieel weet men in Ac cra van niets. Het kwam er voor de Brabanders op aan, zich de oude wapenspreuk „Edele Brabantwere di!" eigen te maken. Bij de opmars der gilden tijdens de opening van de Noordbrabantweek in Antwerpen kon men van de gezichten dan ook een blijmoedige onverzette lijkheid aflezen. Hier paradeert een schutterskoning met zijn gemalin door de sinjorenstad. „De stervende zwaaneen van de praalwagens uit het Aalsmeer se bloe- In Rome is meegedeeld dat de Franse rechtse leider Georges Bidault uit Italië is gezet. Hij mocht zelf zijn bestemming kiezen. Er is niet meegedeeld naar welke grens de Fransman is gebracht. Volgens iemand van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Rome heeft Bidault geen politiek asiel in Italië ge vraagd. In Frankrijk is vorige maand een arrestatiebevel tegen Bidault uitge vaardigd wegens samenzwering tegen de staat. De voormalige premier is leider van de „Nationale raad van het verzet", die zegt een einde te willen maken aan de dictatuur. Volgens Parijs is deze raad een voortzetting van de onwettig ver klaarde OAS. Volgens betrouwbare zegslieden heeft Bidault tegenover de Italiaanse politie verklaard van plan te zijn geweest een bijeenkomst van de leiding van de Franse raad van verzet te beleggen. De zich in verschillende Europese landen bevin dende leiders van deze raad waren daar toe reeds naar Italië ontboden. Volgens niet bevestigde berichten zou Bidault op zijn verzoek over de Italiaans- Oostenrijkse grens zijn gezet. Volgens andere berichten zit hij in Spanje. Het Romeinse blad „II Messagero" wist te melden, dat de oud-premier vrij dag werd aangehouden te Civitanova Marche, een dorp op 25 km van Macerata in Midden-Italië. Hij bevond zich in de villa „Eugenia Bonaparte" van graaf Pucci, die Frans staatsburger en nako meling van Napoleon is. De woning was al sinds donderdagavond door de plaat selijke politie in het oog gehouden. Vrijdagochtend werd door een honderd tal politiemannen onder leiding van de prefect van Macerata huiszoeking ver richt, waarbij Bidault werd gevonden, die niet de minste weerstand bood en ook niet zijn identiteit trachtte te ver bergen. Volgens het blad zou in het gebouw een belangrijk wapendepot zijn gevonden. De Franse politie heeft een zesde aan houding verricht bij het onderzoek van de jongste aanslag op president De Gaulle. De arrestatie geldt Jules Moreau. mencorso, dat zaterdag naar Amster dam trok, passeert hier het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam. Albert Kalondji, koning" van de Kongolese staat Zuid-Kasai, is ontvlucht uit de gevangenis te Leopoldstad, waar hij sedert januari werd vastgehouden. Hij zou in Bakwanga zijn terugge keerd. Hij is uit de gevangenis gehaald door enkele personen die zich voordeden als ambtenaren van de justitie. Zij brachten Kalondji naar het particuliere vliegveld van Ndolo, waar zij een vliegtuig vor derden met bestemming Bakwanga. Een en ander heeft zich vrijdag afgespeeld. De Europese directeur van het vlieg veld is door de autoriteiten van Leo poldstad aangehouden, op beschuldiging van medeplichtigheid aan de ontsnap ping. (Van onze verslaggever) „Hier zijn we.... en zó zijn we!" zeiden zaterdagmiddag drieduizend Noordbrabanders tot de Antwerpenaren. En de Sinjoren, dicht opeen gepakt langs de polsdikke manillatouwen die de route van de stoet door hun stad afzetten, hebben het gezien. Vele duizenden Antwer penaren hebben met grote belangstelling en onmiskenbare vreugde een uur lang staan kijken naar drieduizend noorderburen, in tachtig autobussen naar de Scheldestad gereden. Ongemoeid gelaten door de douaniers.... een stukje praktische Benelux. „Zo zijn we", vertelde die stoet. „Zo is Noordbrabant en zo zijn de Noordbrabanders". Die optocht, het spectaculair begin van de Noordbrabantweek in Antwerpen, is een pracht van een visitekaartje geworden. Of neen, geen visitekaartje, met zakelijke lettertjes, neen, een familiebrief, met „beste vrienden" erboven en de hartelijke groe ten aan het slot! lieten zich gewillig wegvegen. De zon toverde fris licht op de pompeuze Meir- gevels en een glimlach op de gezichten. De tribune was volgelopen met hoge gas ten. De gouverneur van de provincie Ant werpen was er, evenals zijn ambtgenoot uit Noordbrabant, dr. C.N.M. Kortmann, de Nederlandse ambassadeur was er zelfs voor uit Brussel komen rijden, burge meester en schepenen van de stad Ant werpen konden er de handen drukken van talrijke Noordbrabantse burgemees ters. En verder waren er regerings-, mili taire, provinciale en stedelijke autori teiten. Frankrijk en Syrië hebben besloten hun diplomatieke betrekkingen te her vatten. Dit is officieel in de Franse hoofdstad bekendgemaakt. De beide landen zullen spoedig over gaan tot het uitwisselen van ambassa deurs. De diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en Syrië werden als gevolg van de Suezcrisis in 1956 verbroken. Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft de Verenigde Arabische Repu bliek erin toegestemd haar besluit om uit de Arabische liga te treden aan te houden zolang de bijzondere zitting van de liga in Libanon voortduurt. „De V.A.R. zou pas weer aan de acti viteiten van de organisatie gaan deel nemen wanneer de liga de Egyptische eisen tot maatregelen tegen de Syrische „leugencampagne" inwilligt", aldus „Al Ahram". Eerst leek het erop alsof ze hun Neder landse klimaat hadden meegebracht, want hevige regenbuien geselden de gelukkig secuur waterdichte linnen daken van de eretribune op de Meir, waar de officiële gasten van de Noordbrabantweek de komst van de optocht verbeidden. Steeds nieuwe en allemaal even donkergrijze wolken dreven van boven de Schelde aan om dan van achter de Boerentoren plot seling nieuwe watermassa's over de hoof den van de duizenden wachtenden uit te gieten. Ondanks al dat vocht bleef Van Harens harmonie dapper doorblazen, om de tijd te korten. De keurige uniformen werden kleddernat, maar de muziek bleef even vrolijk. Alleen de tubaspeler toonde even dat zijn donkerbruine tonen in ontstemd gegorgel dreigden over te gaan. Na een paar nummers moest hij zijn instrument, met een mismoedig gezicht, even om draaien, om enkele liters hemelwater te lozen. Want zo'n wijde kopermond vangt heel wat Maar kijk, toen kregen de depressies van De Bilt en Ukkel medelijden en ze Half vier: daar komt de stoet, gonsde het door de menigte en alle blikken richt ten zich naar de richting van de Frank rijklei, vanwaar de op het Koningin Astridplein opgestelde optocht zou komen. Als gold het een bezoek van een staats hoofd op wie dagelijks drie moordaan slagen worden gepleegd kwamen in brede linie de zware motoren van de politie aanronken... de Rijkspolitie! De brigade Breda had een martiaal escorte afgevaar digd, besloten door twee glimmende witte VW-patrouillewagens. En daarachter kwam de stoet! Een vendelgroep voorop, een wapperende weelde aan kleuren en wapens torsend: de Brabantse vlag en die van vele steden. En dan muziek, de PTT-harmonie uit Tilburg, na de kleurige en keurige disci pline van de Eindhovense turnvereniging de vrolijke noot: de Kikvorsen, boeren en boerinnen uit het Bossche. Tussen de groepen: flinke afstanden, hetgeen op de welhaast onafzienbare Meir geen bezwaar. is. Als de Ginnekense verkenners pas seren kijken de duizenden al reikhalzend in de verte, naar het veelbelovend groen en wit van de majorettes van het tam boer- en jachthoomkorps „De Artilleris ten", die luid applaus krijgen. (Vervolg op pag. 4) De waarnemend secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, heeft zijn plaatsvervangend kabinetschef, José Rolz Bennett, aangewezen ais zijn spe ciale vertegenwoordiger in Nieuw-Gui nea. Rolz Bennett zal de eerste regelingen voor de overdracht van het bestuur aan de Ver. Naties treffen. Hij is niet de V.N.-man die tijdens het tijdelijk uit voerende V.N.-gezag als hoofd van het bestuur moet optreden. Deze moet nog benoemd worden. Hij moet zowel voor Indonesië als voor Nederland aanvaard baar zijn, Rolz Bennett is V.N.-vertegenwoordi ger in Katanga geweest en hy is afkom stig uit Guatemala, Dr. Van Royen, onze ambassadeur in Washington, is zaterdag naar zijn stand plaats teruggekeerd. Hij zei bij zijn ver trek: „Poorlopig zal ik met de kwestie- Nieuw-Guinea weinig of niets meer te maken hebben. Ik ga terug zonder enige opdracht. Wel is het mogelijk dat de regering mij later nog instructies geeft om contact met de Amerikaanse rege ring op te nemen als de uitvoering van het akkoord dit noodzakelijk maakt." Jubileum De „Partai Nasional" op Nieuw-Gui nea heeft zaterdag zijn tweejarig be staan gevierd en daarbij een politiek programma voor de toekomst opgesteld, dat helemaal rekening houdt met de uit roeping van de republiek West-Papoea in 1970. De bijeenkomst sprak vertrou wen in de garanties voor het zelfbe schikkingsrecht uit. Max Tailleur heeft zijn tournee door Nieuw-Guinea moeten afbreken. De na tionale moppentapper is oververmoeid geraakt. Dinsdag komt hij terug in Ne- 1 der land» (Advertenties) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector J fabrieken Zevenbergen Deze week Adelborst zelfstrijkende wonder shirts Nu met versterkte boord en manchetten 90

de Stem | 1962 | | pagina 1