EUROPEES ATLETIEKDUEL BOTSING OOST EN WEST Trekken door Nederland Medailles voor oranje? Trekken door de wereld tussen maas en scheldemond Nel Zwier Eef Kamerbeek René van Asten Cees Koch Henk Snepvangers Gerda Kraan Joke Bijleveld Tilly v. d. Zwaard Janny van Eyck Open vraag Toch wel mais KI eine reisies Negerleider prijst katholieke kerk DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 (Van onze atletiekmederwerker) Met grote voortvarendheid Iieeft men aan heide zijden van het IJzeren gordijn gewerkt aan de voorbereidingen voor de zevende Europese atletiekkanipioenschappen, welke van 12 tot en met 16 september in Belgrado worden gehouden. De prestaties, die dit seizoen een bij zonder hoog niveau bereikten wijzen duidelijk op 'n vooruitgang van de Enropese atleten op de sprintafstanden en de verschillende technische nummers. Als straks het goud, zilver en brons is uitgedeeld, zullen atletiekofficials met de Olympische Spelen van Tokio in zicht naar geestig met de studie van tabellen en uitslagen beginnen. Dan zal blijken of de Westeuropese atleten erin geslaagd zijn de hegemonie van de Russische staatsamateurs, die in 1958 met 35 medailles huiswaarts keerden, aan te tasten. De Oost- en Westduitse atletiekbonden zijn over eengekomen met een gezamenlijke Duitse ploeg in Belgrado uit te komen. schikt. Een niet te onderschatten ver richting, maar, we bespraken de con currentie op de 800 m-dames reeds hier boven; in Belgrado zal zij het niet ca deau krijgen. NEDERLAND bleek vier jaren geleden in Stockholm niet in staat één bronzen medaille te veroveren. Volgens de Euro pese ranglijst komt ons land NU wel in aanmerking voor het eremetaal, zelfs goud en zilver, maar in de sport spre ken cijfers dikwijls een onduidelijke taal. Vorm en conditie spelen de belangrijk ste rol; het leveren van een topprestatie vereist de steun van geest, van overtui ging, van gemoedstoestand, van moreel. De omgeving een der vele mysterieuze krachten kan inspirerend of noodlot tig zijn. We zullen in deze voorbeschouwing de Nederlandse kanshebbers(sters) onder de loep nemen, alhoewel wij ervan over tuigd zijn, dat het een uiterst gevaar lijke onderneming is, daar op veel num mers sprake is van fracties van secon den en centimeters. Het stellen van minimumeisen heeft behoorlijk selecterend gewerkt. Slechts enkelen zijn „cum laude" geslaagd, doch we hebben vertrouwen in ons negental. De KNAU-afvaardiging is dus beschei den, maar als een klejn landje met een steeds groter wordende achterstand in de lichamelijke opvoeding zijn we bij dit sportgebeuren met enkele kruimpjes al tevreden. Individueel gezien behoren in feite al leen Eef Kamerbeek (PSV), René van Asten IA AC), Kees Koch (Pro Patria), Gerda Kraan (Bataven), Joke Bijleveld (Celebes), en Tilly van der Zwaard (Sa- gitta) tot de Europese topklasse, Janny van Eyck-Vos (GAC), Nel Zwier (Sa- gitta) en Henk Snepvangers (MOC) ko men in de buurt daarvan. EEF KAMERBEEK, onze tienkamper, vijfde te Rome en Nederlands recordhou der met 7594 punten, neemt op de Euro pese ranglijst de 6e plaats in met 7196 punten. Een hardnekkige blessure heeft aan de snelheid van de Philips-traceur geknaagd, maar dank zij een speciale training onder leiding van Eddy Russ man professor aan de sporthogeschool in Keulen is hij weer zo ver gevor derd, dat hij over een prestatievermo gen van waarde kan beschikken. Is zijn loopconditie iets minder gewor den, op de technische nummers is dui delijk een vooruitgang merkbaar. Vol- betekende een nieuw Nederlands record. Van Asten, die in 1956 naar Australië emigreerde en in 1959 in Amerika, in La Verne, voor zijn studie een nieuwe woon plaats vond, arriveerde in juli in ons land om met het oog op Belgrado deel te nemen aan enkele wedstrijden. Onvoldoende training, ons wisselval lige klimaat en overdreven publiciteit hebben zijn prestatievermogen aangetast. Dat bleek duidelijk bij de nationale kampioenschappen, waar hij op de 800 meter niet verder kwam dan een derde plaats (1.53,1); in de landenontmoeting Schotland-Nederland was hij beslist de beste Nederlander, maar eindigde op de 800 yards als tweede. Indien hij zijn „Amerikaanse vorm" op de valreep te rugvindt, is zijn 1.47,9 goed voor eej> gouden plak. Zo niet, dan zijn er me- daille-candidaten voldoende, waaronder de Oostduitser Matuschewski en de Westduitser Paul Schmidt met 1.48,2. Het ziet er naar uit dat de Fransman Jazy (1.48,6), alleen op de 1500 meter zal uitkomen, maar ook de Russische at leet Bulyschew (1.49,3), kan een felle concurrent blijken. Ongeveer 15 Euro pese atleten bleven dit seizoen onder de 1 minuut 50 sec., o.a. de Rus Kriwoschew (1.49,5) en de Belgische loper Joseph Lambrechts (1.49,8). CEES KOCH is er door eigen kracht en grote overgave in geslaagd tot de we reldtop door te dringen. Op het num mer discuswerpen is hij als vijfde ge rangschikt met 58.05 meter. Deze worp zou mogelijk een wereldrecord betekend kunnen hebben als een jurylid de discus niet tegen zijn schouder had gekregen Ook Koch lonkt reeds lang naar Bel grado en begon in oktober van het vo rige jaar met een intensieve gewichttrai ning, het drukken, trekken en stoten van EEF KAMERBEEK kansje op ereteken.... gens de Europese ranglijst van juni van dit jaar heeft Kamerbeek met zijn 7196 punten een redelijke kans op brons, want de Eindhovenaar staat geklasseerd ach ter lijstaanvoerder Manfred Bock (7893) en Werner von Moltke (7715). Deze lijst schept echter valse illusies, want de Rus Yuri Kutenko staat vierde (7174), maar is Europees recordhouder met 8360 pnt. Een indeling naar juiste krachtsverhou ding geeft dan ook een geheel andere rangschikking: Yuri Kutenko (R) 8360 Manfred Bock (D> 7893, Vassily Kusnet- sof (R) 7891. Willi Holdorf (D) 7767 Werner von Moltke (D> 7715, Eef Ka merbeek (N) 7594, Seppo Suutari (Finl 7544. We verwachten voor onze 28-jarige allround-atleet een eervolle vijfde of zes de plaats, waarbij we niet mogen ver geten, dat de tienkamp in Belgrado een neel wat sterkere bezetting heeft dan Stockholm in 1958. Amoi^v ASTEN, de Nederlandse Ia®n- d!c speciaal voor Belgrado de rnn mï?rwipte' 's lijstaanvoerder op st Dn T,met «jd van 1 min, 47,9 voor deze J, ge Amsterdammer zorgde tear w.waS?(?«? op 2 mei van dit lnut (VS) en deze prestatie gewichten. Om zijn snelheid en reactie wat op te voeren heeft hij regelmatig badminton gespeeld. De Rotterdammer heeft veel geleerd van de Duitse atle- tiekspecialist Bode, die de afgelopen winter enkele Nederlandse werpers trainde. Wereld- en Europees recordhouder is de Rus Vladimir Trussenef met 61.64 m. Deze prestatie dateert van mei van dit jaar en het was voor de eerste maal in de geschiedenis dat een Russische atleet erin slaagde wereldrecordhouder discus werpen te worden. Daarmee kwam een einde aan de hegemonie van de Ameri kaan Al Oerter (61.10). Met Trussenef (61.64), Bukhantsev (59.47) en Kampanietz (58.51) kan het discuswerpen op de komende Europese kampioenschappen een Russische aange legenheid worden, maar wie weet heeft Koch zijn kruit droog gehouden. Tot zijn voornaamste tegenstanders behoren verder Piatkowski (Polen) 59,52; Milde (O.-D.) 55.66 en Lindroos (Finl.) 53.73. HENK SNEPVANGERS, die door het vreemde wedstrijdbeleid in ons land te weinig mogelijkheden heeft gehad om aan de limiettijden voor Belgrado te vol doen, is nog op de valreep in de afvaar diging opgenomen. Dit moet voor de po pulaire 1500 m-atleet uit Bergen op Zoom een prikkel zijn om in de Joegoslavische hoofdstad tot een goede prestatie te ko men. In de atletiekontmoeting met Dene ren, tijdens de nationale kampioenschap pen 3.53,9 en zondag 2 september In marken kon men 3.50,9 voor hem note- „eigen huis" 3 min. 50,8 sec. Deze tijden spelen echter geen rol van betekenis, want niet minder dan 15 atleten bleven dit seizoen beneden de 3 min. 50 sec. Voor eremetaal komen in aanmerking M. Jazy (F.) 3.39.9, W. Baran (P.) 3.40,8, I. Bcliski (R.l 3.41,0. K. Eyerkaufer (D.) 3.41,8, H. Norpoth (D.) 3.42,3. NEL ZWIER, bij het hoogspringen 5e met 1.70 m, weet al bij voorbaat dat zij niet op goud behoeft» te mikken. De le nige Roemeense Yolanda Balas, wereld-, Europees- en Olympisch kampioene, heeft zich de laatste jaren onbedreigd kunnen handhaven met sprongen boven de 1.85 en kwam zelfs tot 1.91 m. Dat is altijd nog 14 cm hoger dan de prestatie van de Joegoslavische springster Gere (1.77). De Russin Galina Kostenko is 3e gerangschikt met 1.74. Onze 26-jarige at lete uit Enkhuizen zal verder de strijd moeten aanbinden met Tasia Chenchik (R.) 1.74, Thelma Hopkins (G.B.) 1.73, Linde Knowles (G.B.), F. Slaap (G.B.) en Galina Jewsjukova (R.) 1.70 m. DE K.N.A.U. heeft in 1959 een plan op stapel gezet, dat niet alleen beoogde vooraanstaande atletes en atleten onder de best mogelijke leiding te plaatsen, maar ook door het geven van cursussen en trainingsweekeinden bepaalde zwak ke nummers op een hoger niveau te brengen. Het is begrijpelijk, dat men een jaar daarna voor Rome geen overdreven voorstelling maakte van Olympische suc cessen, maar het is nu 1962 en in Bel grado zal blijken of het plan vruchten heeft afgeworpen, of dat het bij talloze besprekingen is gebleven. De laatste jaren heeft ons land een klein aantal atletes en atlten van Euro pese klasse. Het is daarom jammer, dat de KNAU dit seizoen geen atletiekspecia- list van formaat heeft aangetrokken, een, man die er nu voor Nederland uit kan halen wat er ongetwijfeld in zit. Zouden onze honkballers de Europese titel hebben veroverd zonder Ron Fra- ser, onze zwemsters en zwemmers met zo'n oogst aan medailles uit Leipzig zijn teruggekeerd zonder Forbes Carlille? De verwachting is algemeen, dat Bel grado weer een nieuwe fase van h,et prestatiepeil zal inluiden. Wie dit voor ogen houdt, zal beseffen, dat alleen vorm en conditie onze kanshebbers (sters) op het paard kunnen helpen. En met dat paard bedoelen we natuurlijk een gou den, zilveren of bronzen medaille bij de Europese dtletiektkampioenschappen in Belgrado! HENK SNEPVANGERS na Intensieve wintertralning nu toch naar Belgrado naam van de Australische atlete Dixie Willis (2.01,2). Toch is onze vlugge Haagse politie agente, eigenares van het Nederlands 800 m-record met 2.06,2 met welke tijd zij boven aan de Europese ranglijst 1962 prijkt uitgesproken favoriet, want haar Russische rivale is dit seizoen nog niet tot zo'n snelle tijd gekomen. Gegadigden voor ereplaatsen zijn: Ludmilla Lysenko (R.) 2.04,3, Gerda Kraan (N.) 2.06,2, Waltraud Kaufman (D.) 2.07,9, Janny van Eyck-Vos (N.) 2.08,-, Tamara Dimitrieva (R.) 2.08,3, Il se Schoenemann (D.) 2.08,3, Vera Kum- merfeldt (D.) 2.09,7, Joy Jordan (G.B.) 2.09,8. GERDA KRAAN is er niet zeker van of zij er te Belgrado in zal slagen de- Russische en Oostduitse meisjes achter zich te laten. Onze 29-jarige nationale recordhoudster op de 400 m en 800 m is dus pessimistisch. Gelukkig maar, want gezien de bezetting op de 800 m is het bijzonder gevaarlijk overtuigd te zijn van een plaats bij de laatste drie. Bovendien heeft zij te maken met tegen standsters van formaat. De meest snelle- onder hen is de' Russische mevrouw Ludmilla Lysenko-Schevtsova, de Olym pische kampioene van Rome en Euro pees recordhoudster met 2 min. 04,3 sec. Het wereldrecord 800 m dames staat op JOKE BIJLEVELD, de 22-jarige Haag se sprintster en verspringster, herinnert zich nog maar al te goed Stockholm 1958, toen zij voor het eerst deelnam aan de Europese kampioenschappen, startte op de 100 m, maar niet verder kwam dan de series. In die vier jaar is er echter wel het een en ander gebeurd. Met een sprong van 6.31 zorgde zij in mei 1961 voor een enorme verrassing en met deze afstand nestelde zij zich aan de top van de wereld- en Europese ranglijst. De Olympische kampioene Tatyana Schel- kanova is wereldrecordhoudster met 6.53 m. Vanaf 1957 heeft Bram Leeuwenhoek atletiekdocent aan de Haagse acade mie en Nederlands kampioen versprin gen 1948 en 1951 de Ce-lebes-atlete onder zijn hoede. Zij heeft enorm veel geoefend en verdient het bij de eerste drie te eindigen. Gezien de recente prestaties van en kele Duitse meisjes zal zij haar dag moe ten hebben, want de hier volgende kaap- sters zijn op de kust: Tatyana Schelka- nova (R.) 6.53, Hildrum Claus (D.) 6.42, Helga Hoffmann (D.) 6.35, Ingrid Becker (D.) 6.26. Barbel Geissler (D.) 6.21, Re- nate Potgieter-Junker (D.) 6.21, Vera Krepkina (R.) 6.21, Sheila Parkin (G. B.) 6.18. TILLY VAN DER ZWAARD staat met 55 sec op de 400 m vijfde op de Euro pese ranglijst. We zouden haar een kleine kans op brons willen geven, ware het niet dat de Russische sprintster It- kina wereld- en Europees recordhoud ster is met 53.4 sec., he-t Poolse loopster- tje Kyle goed is voor 54.6 en de Britse Grieveson met 54.7 de derde plaats voor zich opeist. Toch willen we vertrouwen stellen in de Sagitta-atlete, waarbij we hopen, dat zy door loting niet in te sterke se ries terechtkomt. Britse atletiekexperts tipten haar voor zilver. Dat zou een fan tastisch resultaat zijn en mogelijk zorgt zy daarbij voor een nieuw Nederlands record. Voor een felle strijd op de 400 m-da- mes staan borg: Maria Itkina (R.) 53,4, Maeve Kyle (P.) 54.6, Joy Grieveson (G. B.), Yekaterina Parluk (R.) 54.7, Jean Durban-Sorell (G.B.) en G. Henning (D.) 54.8. JANNY VAN EYCK-VOS heeft de laatste tijd uitstekende prestaties gele verd. Op de 800 m kwam zij reeds tot 2.08. Zij begon haar atletiekloopbaan als speerwerpster, maar de 17-jarige donkere Amsterdamse heeft zich thans ontwikkeld tot een loopster van klasse. Met haar 2.08 is zy zevende gerang- (Aavertentie) waar hij achtereenvolgens in New Orleans en Texas werkte. In Texas had nij.de laatste jaren de zorg voor de daar verblijvende Mexicanen, een volk waarmee hij graag omgang had en waaronder het, zo is zijn erva ring, voor de missionarissen vrucht baar werken is. „In Staphorst mochten wö geen foto's maken" vertelde Henny Si mons. Ze lachtte nog by de herin nering aan dit kleine plaatsje. Hen- ny (20) kleuterleidster en haar zus Mien (26), kantoorbediende, zijn dit jaar opnieuw door Nederland ge trokken. ,,Het is ie derde keer dat we dat doen" vertelt Henny verder „Twee jaar geleden zjjn we ermee begonnen". De tocht van dit jaar is erg slecht geweest. Er was maar een dag zonder regen". Henny en Mien zijn de represen tanten van de groep jonge mensen die jaarlijks op de fiets hun land verkennen. Er is wel wat doorzet tingsvermogen voor nodig. Een tocht van 1000 km zoals deze twee Bergse meisjes hebben gemaakt is geen peu leschilletje. Acht dagen hebben zij gefietst. Twee dagen uitgerust. Al les bij elkaar hebben ze dus een af stand van 120 km per dag afgelegd. Ze zijn dwars door Nederland ge gaan. Van Bergen op Zoom over de Zeeuwse Eilanden naar 's Graven- zande. Terwijl zij vertellen bekijken wij de foto's die onderweg zijn ge- één dag geen regen maakt. Er is telkens een leuke her innering waar ze ons op wijzen. ,,Dat jochie daar is een straatjochie" of ,,Deze jongens ontmoetten we op de boot". Van Zuid-Holland zijn ze dwars door Noord-Holland naar de afsluitdijk gegaan. „Friesland is erg stijf." Via Drente en de andere pro vincies van de Achterhoek kwa men zij in Gelderland. De Waalbrug over en weer naar huis. Zo verteld lijkt het allemaal nogal gemakkelijk. Maar als de meisjes vertellen van hun moeilijkheden om ergens in Friesland een slaapplaats te vinden en van hun natte kleren, dan wordt het allemaal heel anders. Toch hebben Mien en Henny geen spijt van deze tocht. Meestal slapen zij in jeugdherbergen. Dat geeft leu ke contacten en die zijn voor nen veel waard. Corresponderen met de vrienden die zij onderweg hebben ge vonden doen ze niet. Het zijn in fei te allemaal vluchtige ontmoetingen. Volgend jaar gaan ze weer. Elk jaar trekken ze zo door Nederland. Vin den steeds iets nieuws, iets onbe kends op eigen bodem. Hoe dat in Guatemala zal zijn is voor pater Braspenning nog een open vraag. Hij heeft boeken en geschrif ten over zijn toekomstig arbeids terrein op zijn tafel liggen en hij leest wat ervaren missionarissen over het werk in Guatemala geschreven heb ben. ,,Ik weet er niets van", zegt hij, „maar om de grote priesternood in centraal-Amerika heb ik mij graag ter beschikking gesteld. Ze werken daar met één priester op de 20.000 mensen.... De Indianen staan er, sociaal gezien op de onderste trede. Hun godsdienst is een mengeling van christendom en heidendom. „Ze gaan wel in de kerk om een kaars op te steken voor Onze Lieve Vrouw, maar op de trap van de kerk bidden ze dan eerst nog tot hun heidense goden. Dan voelen ze zich naar twee kanten gedekt". P. BRASPENNING ..klein begonnen.. Ook een trekker, maar dan van een ander soort is pater Marinus Braspenning (45), die momen teel in Breda zijn laatste vakantiedagen slijt en volgende week zaterdag op het vliegtuig stapt naar Guatemala. „We zullen hem nu wel nooit meer terugzien", zucht zijn moeder, mevr. Bras- penning-Vuisters uit de Koninginnestraat. De pa ter lacht eens. „Hij moet nu altijd mais eten", zegt zijn moeder. En de pater lacht weer eens. Maar hij weet, dat ze misschien wel gelijk heeft. Hij gaat naar de Indianen in centraal-Amerika. Hij gaat er werken onder de maatschappelijk laagste groepering. In een land waar de verhou dingen wel heel anders liggen dan in zijn vader land. Van die mais zal toch wel iets waar zijn. De Indianen wonen veel al in kleine dorpen, een verza meling van echte hutten in bergach tig gebied. Je kunt er, in het beste geval met een stevige auto komen. Anders pak je een paard. „En als je bij de Indianen zit", zegt Marinus Braspenning, „en die eten mais, nou, dan eet je ook mais". Omdat hij weet, hoe arm zijn toe komstige parochianen zijn, had pa ter Marinus graag een goed gevulde portemonnee mee naar Guatemala genomen. Maar of dat zal lukken is nog een hele vraag. Een aantal parochianen heeft zich voor zijn kerretje gespannen en zamelt in, wat er in te zamelen valt. Ze hebben nog een week de tijd. In een week zou een bliksemactie veel kunnen doen. En bovendien, het huis van de ou ders van pater Braspenning heeft een grote brievenbus, waar heel wat in kan. Het adres is Koninginnestr. 40. Breda. Marinus Braspenning heeft al heel wat gereisd in zijn leven. Het be gon met kleine reisjes. Toen hij 4 jaar oud was, trok zijn vader, een kleermaker, van Zundert naar Ero- da. In 1929 ging Marinus terug. Hij ging naar het klein-seminarie van de Lazaristen in Wernhoutsburg. Het groot-seminarie volgde hij in Panningen. Toen hij in 1943 gewijd was moest hij zijn reislust nog even opzouten. Het werd 1946 voor hij als missionaris op pad kon- Hij ging naar Noord-China, naar het bisdom Tien Tsin. En niet eens voor lange tijd. In 1951 werd hij door de commu nisten het land uitgezet. Zijn taak werd „overgenomen" door een pries ter van de Chinese staatskerk en zijn parochianen moesten een aan klacht tegen hem indienen, zodat de regering een grond had om hem en zijn collega's eveneens, te ver bannen. Terug naar Nederland. Vier maanden bleef pater Braspenning thuis en toen werd hij benoemd voor de V.S. De president van de grootste organi satie van negers in de wereld, de Ame rikaanse Baptisten Conventie, heeft in Chicago gezegd, dat als er een prijs zou moeten worden uitgereikt aan de kerk die het meest doet voor de opheffing van het rassenonderscheid, die prijs ze ker naar de rooms-katholieke kerk zou gaan. Dr. J-H. Jackson, de leider van de vijf miljoen leden tellende conventie, zei, dat hij zijn mening bevestigd zag in ex-com municatie van een aantal parochianen in het diocees New Orleans door aarts bisschop Joseph Francis Rummel, toen deze mensen bleven staan op rassen scheiding. „Dit is waarschijnlijk de eerste keer in de geschiedenis van de christelijke kerken in de V.S. dat zulk een rigou reuze maatregel werd genomen", con stateerde hij. Jackson merkte ook op: ,,De volgen de stap zal niet. worden gedaan door de blanke, voor zijn negerbuurman, maar zal door de negers voor hun eigen be lang worden gedaan".

de Stem | 1962 | | pagina 7