Maandag de krachtproef voor samenhang van Gemenebest- Nieuw alfabet maakt Engels eenvoudiger Straffe noordenwind was spelbreker van Chateauroux Twee Friendships naar Iran met hulpgoederen Maas Bii Roermond overbrugd Schilderijen zijn terecht Hoe Monty Hoyt (17) aan dood ontsnapte Losse band of nog een wezenlijke eenheid? Wasbaas ensceneerde een verdrinkingsdrama INGEWORTELDE ANGST VOOR „HET CONTINENT" Reuzenpoppen van Yenlo verdwenen Twee kinderen overleefden vliegongeluk heeft haar De maan regen op geweten Duivenkroniek Den Bruinen van BROS.' Nieuwe zegel van zes cent BLIJFT LONDEN SOEVEREIN? Miljoenenroof200 verdachten worden ondervraagd Maar week uit naar het buitenland Debat over mandaat Zuid-west-Afrika .Uitgebreid Romeins een succes Schilderijendiefstal in Parijs ontdekt Ver.schrikkelijk Zaterdagvliegers Incident tussen Israel en Syrië P. v. d. A.-wethouders in Den Haag zeggen „ja" De schaatssport in de Y.S. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 (Eigen buitenlandse dienst) Om de 1 of 2 jaar komen de premiers der Gemenebestlanden in Londen bijeen om de „lopende huishoudelijke zaken" te bespreken. s. maandag, 10 september, ontmoeten zij elkaar opnieuw voor een bijeenkomst van wel zeer historische betekenis: het gaat om de toe komst van het „moederland". Zal Engeland toetreden tot de Euro- markt? Zo ja, wat zullen dan de gevolgen zijn voor de samenhang en de werkwijze van het Gemenebest, dat onsamenhangend, ontastbaar en toch zo door alle leden op prijs gesteld verband van vrije staten, erfgenamen van het Britse Imperium? De 16 Gemenebest-premiers zullen geen beslissing nemen die komt alleen Engeland toe maar wel zal hun advies van grote betekenis zijn, ten eerste voor het Geme nebest zelf, maar evenzeer voor de ontwikkeling der Euromarkt. Zolang Engeland „moeder" blijft, is Londen voor het Gemenebest het cen trum. Maar als het, door ondertekening van het Verdrag van Rome, eerst een gedeelte en later misschien alles van zijn soevereiniteit prijs geeft, zal Londen dan nog langer krachtcentrum van het Ge menebest kunnen blijven? Waar het in feite om gaat is duidelijk onder woorden gebracht door Pakistans minister van buitenlandse zaken, Mohammed Ali: „Als Europa's economische integratie gevolgd wordt door politieke integratie, zal En geland op de lange duur niet meer in staat zijn het centrum van een wereld omvattende statenbond te vormen, daar het gedwongen zal zijn zich voornamelijk bezig te houden met een bepaald onder deel van de wereld, nl. West-Europa." Juist hierom is de keus voor Engeland zo pijnlijk. Want zal economische een wording met Europa niet onvermijde lijk politieke integratie tengevolge heb ben? En als Engeland gedwongen wordt zich in alles met de wil van het meren deel der EEG-leden te conformeren, zal het dan nog langer de leider en gangmaker van het Gemenebest kun nen zijn? Er zijn zich realisten noemende Engel sen, die van oordeel zijn dat het „geen zin heeft over vermorste melk te huilen": het imperium is voorgoed verleden tijd, Engeland is een „klein eiland onder de kust van Europa geworden," zoals pre mier MacMillan onlangs opmerkte, en het ligt dus in de lijn van de geschie denis dat het oude Albion zijn tanende krachten voegt bij die van Europa, om in nauwe samenwerking te streven naar de politieke, economische en militaire weerbaarheid, die het alleen niet meer kan opbrengen. „Europees gekrakeel Anderen achten het juist realistisch, dat Engeland trouw blijft aan zijn tradi tionele politiek van zich slechts zijde lings te mengen in het Europees gekra keel", en pas in te grijpen als het even wicht verstoord dreigt te worden. Zij wijzen er op, dat Engeland elke oorlog heeft kunnen winnen, juist omdat het een geweldig „achterland" der wereld zeeën achter zich had en de hulpbron nen der wereld kon mobiliseren. Lode- wijk XIV, Napoleon, Hitier, de tsaren, dachten te continentaal, dachten sterk te zijn in een gesloten geheel. Doch altijd bleek Engeland in staat te zijn dat ge- sloten geheel, die aaneengesloten land- (Advertentie) massa, te omsingelen, alleen, of meest al met hulp van eveneens maritiem- georiënteerde bondgenoten. Aansluiting bij Europa zou dus betekenen, dat Enge land zich vrijwillig in de omarming van het continent begeeft, om zich bij een eventueel wereldconflict hetzelfde lot als het continent: omsingeling, op de hals te halen. Beide overwegingen spelen krijgertje in de Britse volksziel. Die tweestrijd is niet iets nieuws: altijd is Engeland heen en weer getrokken tussen de consequen ties van zijn geografische positie onder Europa's kust en de „roep van de hori zon", waaraan het ontstaan eerst van het Britse Imperium, later van het Ge menebest is te danken. Tegenstrijdigheden De banden met het Gemenebest, hoe ragfijn ok als het op politieke samen hang aankomt, zijn in wezen toch ijzer- sterk. Daar is allereerst de Engelse taal, de officiële landstaal in Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Jamaica, Trinidad, een officiële ambtelijke taal in India, Pa kistan, Ceylon, Malakka, Singapore, Gha na, Tanganjika, Kenya. Daar is voorts de rechtspraak in deze landen, die behalve op Ceylon, dat als basis nog steeds het Nederlands-Romeinse recht heeft, daterend uit de tijd der V.O.C. gebaseerd is op de „Common Law" van Engeland. Doch de Gemenebest-medaille heeft haar keerzijde. De ontwikkelingslanden als Ghana, Tanganjika, Nigeria e.a. stre ven steeds krachtiger naar de vestiging van eigen basisindustrieën en zijn steeds minder geneigd van Engeland te be trekken. Zij hebben kapitaal nodig, dat Enge land alléén hun niet geven kan, zodat het noodzakelijk is relaties aan te kno pen met Amerika, Rusland en de Euro pese landen. Canada heeft financieel en economisch zulke nauwe bindingen met de Verenigde Staten, dat sommige Cana dezen integratie met de V.S. op den duur als onvermijdelijk zien. Als Singa pore zelfstandig wordt in het kader van de volgend jaar augustus te vormen Donderdagavond hebben tot dusverre onbekend gebleven daders de Venlose reuzenpoppen Valuas en Guntruud weg gehaald uit de loods aan de Stalberg- weg waar de reuzen hun onderkomen hebben. Omwonenden hebben gezien dat de reuzen met vrachtauto's zijn wegge voerd. Dit ging zo voorzichtig in zijn werk dat men vooralsnog niet vreest dat het reuzenpaar ernstig gevaar loopt. Er wordt naarstig naar het echtpaar ge zocht. Valuas en Guntruud worden be schouwd als de legendarische stichters van de stad Venlo en treden dientenge volge op bij openbare feestelijkheden. De opsporingsambtenaren, belast met het onderzoek van de roof van de post auto bij Plymouth, waaruit anderhalf miljoen dollar verdween, zijn begonnen onrï1 ee j a,ctie voor de aanhouding van 200 verdachten. De inspecteur van de posterijen, Wil- ham F. White, zei dat de verdachten met gearresteerd zullen worden, maar wel duchtig aan de tand zullen worden gevoeld, waar zij zich ook bevinden. Hij zei dat de actie maanden kan duren. Twee meisjes, de 8-jarige Laurie en de 6-jarige Julie Clark, zijn levend aange troffen op een berghelling in Californië, waar zij 66 uur bij lage temperatuur en zonder eten en drinken hebben door gebracht. Het eenmotorige vliegtuigje, waarin zij met hun ouders van een va kantie in de bergen terugkeerden, was maandag neergestort. De ouders zijn omgekomen. Laurie had een been gebro ken en Julie was er zonder een schram metje afgekomen Het wrak van het vliegtuig is ontdekt door de grootvader van de meisjes, die een hefschroefvliegtuig had gehuurd om de streek af te zoekn. Het lag op 2400 m hoogte, niet ver van het stadje Big Bear. ..r?cherche beschikt over sterke ui? DordiSJh*dat C-n 30"PariSe wasbaas Gerrie c en zyn 19_jarige vrienden wasbaas „f.?1 werkneemster van de sedert 1 Zljn ver^ronken, zoals mfar „aai hMgKj'; werd aangenomen j buitenland ziin gevlucht bif Hoek van HolTT^6 in de zee kierd° HetVmeist d^diTlTam terU,5ge' was, naar zij vertelde ^3 melden, haar baas en Gerrie S rda8 met een middagje te zwemmen^„SteBaan °m Op een gegeven moment Ww™"6.?' wasbaas en Gerrie een zwom, L.3en e het uiteinde van de pier naarhS V3a te maken. Gerries collega 2™ kleren passen. De uren verstreken m de wasbaas en Gerrie kwamen' niet opdagen. Tot in de nachTbLfhe'. meisje de kleren bewaken n. a kroop zij tenslotte in de gammefe be^tef- auto van M., die nog op de parkeer plaats stond. Aanvankelijk geloofde ook de politie dat M. en Gerrie S. verdronken waren, maar een nader onderzoek bracht aan het licht dat M. een geraffineerd spel letje had gespeeld om met Gerrie S., met wie hij een verhouding had waar van zijn vrouw niet op de hoogte was, spoorloos te verdwijnen. Het tweetal ensceneerde een verdrinkingsgeval, waar bij het collegaatje van Gerrie als getuige moest fungeren. Ook zij was, uiteraard, misleid. Dat M. en Gerrie niet verdronken zijn leidde men af uit het feit dat het meisje zowel als de man, zich van extra boven- kleren hadden voorzien en hun passen van huis hadden meegenomen. De vlucht is ondernomen met een tweede auto, die M. de avond tevoren naar het parkeer terrein van Hoek van Holland had gebracht. Vrienden van de wasbaas herinnerden zich uitlatingen van M., waaruit bleek dat hij „genoeg had van de hele rom mel". Zijn huwelijk hij heeft drie kinderen en elk ogenblik kan het vierde geboren worden was hij radicaal beu. Interpol is ingeschakeld om te helpen een eind aan de romance te maken. De wasbaas wordt vervolgd wegens schaking van een minderjarige. ,,MaIeise Federatie", heeft Engeland niet langer de soevereine beschikking over zyn defensiespil in het Verre Oosten: de vloot- en luchtbasis van Singapore. Het Suez-kanaal is in Egyptische han den, Zuid-Afrika is uit het Gemenebest getreden. Wat moeten dan Australië en Nieuw-Zeeland als het in deze roerige wereld opnieuw op een wereldconflict mocht uitlopen? Is het voor hen niet veel verstandiger reeds nu toenadering tot het machtige Amerika te zoeken? Harde feiten Dit zijn dus de harde feiten: de Geme nebest-handel lijdt aan aderverkalking, de militaire zwaartepunten zijn verscho ven, Engelands militaire macht is ge taand, traditionele afzetmarkten worden gesloten, voormalige onderhorigheden gaan als eigenzinige kinderen hun eigen weg, en zelfs de stam- en taalverwante landen worden in de draaikolk van nieu we machtscentra meegezogen. Vergeet, Engeland, vergeet daarom de verble kende glorie van het imperiaal verleden en zoek het avontuur en de expansie in een Verenigd Europa. Bouw mee aan een sterk Europa, ding mee op zijn massa markten, onderga de stimulerende wis selwerking, die het gevolg is van inte gratie met de andere Europeanen. Dat alles is waar. Maar voor <}e meeste Engelsen is het 't verstand dat zo spreekt, en het hart heeft zijn rede nen, die het verstand niet kent. Zoals een landrot een instinctieve, onbere deneerde vrees heeft voor de zee, zo heeft de maritieme Brit een onberede neerde angst voor „het Continent' Zijn instincten drijven hem naar de wijdheid der oceanen, naar het Geme nebest, naar Amerika. En daarom is het nog lang geen uitge maakte zaak of Engeland de onherroe pelijke sprong naar Europa zal durven wagen. De komende Gemenebest-confe rentie zal veel bijdragen tot de kristal lisatie van dit moeilijke probleem. De minister van defensie heeft twee F-27 troopship vliegtuigen van de lucht macht beschikbaar gesteld voor transport van hulpgoederen van het Ne derlandse Rode Kruis naar Perzië. Het eerste hiervan zal dinsdag van Ypen- burg, via Istanboel naar Teheran ver trekken waar het woensdagmiddag ar riveert. Amerikaanse en Australische geleer den hebben ontdekt, dat er verband schijnt te bestaan tussen de stand van de maan en de regenval op aarde. De resultaten van hun onderzoek zijn vastgelegd in het laatste nummer van het weekblad .Science", een uitgave van het Amerikaanse genootschap voor de bevordering der wetenschap. Uit statistische studies op het noor delijke en zuidelijke halfrond is geble ken, dat zware regenbuien gewoonlijk voorkomen in de eerste en derde week van de „synodische maand". De synodische maand is de periode tussen het tijdstip van nieuwe maan en de daarop volgende nieuwe maan. Deze periode bedraagt 29 dagen, 12 uur en 44 minuten. Op welke wijze de regen val beïnvloed kan worden door de stan den van de maan, is volgens de geleer den nog niet vastgesteld. Weerkundigen zijn over het algemeen sceptisch gestemd over beweerde in vloeden van de maan op het weer. De Amerikanen hebben hun onderzoek, dat gebaseerd was op een bestudering van de sinds 1900 in Amerika geregistreerde regenval „zeer verrassend en positief" genoemd. Aan boord van dit vliegtuig bevinden zich onder meer 500 sets bloedplasma, 500 dekens en 1000 liter ontsmettings vloeistoffen. Het tweede vliegtuig ver trekt kort daarop. Het totaal aan goederen dat het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis reeds naar Perzië heeft gezonden of dat ter verzending gereed staat bestaat thans uit 1000 sets bloedplasma, 2150 de kens, 3800 waterzakken, 1000 liter ont smettingsvloeistoffen, grote partijen zeep en blikjes melk en 2200 stuks kin derkleding, met een gezamenlijke waar de van f 100.000,-. De N.V. Maarsse en Kroon te Aals meer heeft in het kader van de hulp actie voor Perzië het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis een auto bus geschonken, voor vervoer in berg streken en plaats biedend aan 50 perso nen. Deze bus zal te zijner tijd met een zending hulpgoederen, bestemd voor de opbouwfase, naar Teheran vertrekken en aldaar aan de Perzische Rode Kruis organisatie, „De rode leeuw en zon", worden aangeboden. In de V.N.-commissie inzake kolonia lisme is weer een heftig debat gevoerd over de betrekkingen tussen de V.N. en de republiek Zuid-Afrika. Het ging spe ciaal om het mandaat dat Zuid-Afrika heeft in Zuidwest-Afrika. De Amerikaan Jonathan B. Bingham, hield een pleidooi voor een V.N.-cam pagne van „gesprek en overreding", in plaats van „dreigementen met twijfel achtig effect." De Rus Valentine. Obermko wilde het liefst, dat het mandaat van Zuid-Afrika direct zou worden opgeheven. Hij wilde Zuidwest-Afrika doen besturen door ver tegenwoordigers van andere Afrikaanse landen, in afwachting van een spoedige uitroeping tot onafhankelijke staat. De Britse onder wijsautoriteiten zijn vorig jaar met een stoutmoe dig experiment begonnen, de in voering van een vrijwel nieuw alfabet, naar aanleiding van het feit, dat zo vele kinderen moeite hebben met lezen. E'ij het begin van een nieuw school jaar hebben de initiatiefnemers van de ze onderneming bekendgemaakt, dat de proef volgens de onderwijzers tot dus verre een enorm succes is gebleken on der de eerste 1000 kinderen van vijf jaar, die hieraan hebben deelgenomen. De kinderen hebben een nieuw alfa bet geleerd, het „uitgebreid Romeins" genaamd, dat door het parlementslid Sir James Pitman, kleinzoon van de steno-pionier Sir Isaac Pitman, is ont worpen. Het uitgebreid Romeins bestaat uit 24 letters van het normale alfabet de ,x' en ,q' zijn komen te vervallen en 19 lettercombinaties, die samen de 40 basisklanken van het Engels uitma ken. Een zegsman van Sir James heeft verklaard, dat aangezien het hier een wetenschappelijk experiment betrof, hij er geen officieel commentaar op zou leveren, tot alle resultaten, die pas over twee jaar verzameld kunnen zijn, bin nen waren. Vele scholen in het gehele land heb ben verzocht zich te mogen aansluiten bij de 24 scholen waarop het nieuwe Uit de woning in Parijs van de voor malige ambassadeur van Bolivia in Frankrijk, Carlos Aramajo, zijn acht scnilderijen gestolen, waaronder vier Re- noirs, een Degas en een Monet. De dief stal werd door een huisknecht ontdekt De ambassadeur was met vakantie. Moest het gebeuren, dat ge ku- Mr- Rijken vliegt uitsluitend met het be roemde ras Van Tuyn te Antwerpen, rieus zijt naar de uitslag van Cha teauroux, dan zal ik u seffens ui de droom helpen. Hard is het niet gegaan. De rapste duif, een van de grote kampioen Staf Dusarduyn te Groede, gepakt te 15.56 maakt plm. 950 meter per minuut. Dat zat 'em in de straffe wind, die uit de noordelijke kant woei. Overi gens het schoonste weer van de hemel, aan het Wakiki-strand in Oahu-Hawaii kan het niet beter zijn. Vooruit, hier zijn de vroegste meldin gen: 15.56 Dusarduyn te Groede, 16.07 Desmet te Eede, 16.23 Mommaas te Vlis- singen, 16.25 De Feyter te Axel, 16.28 Lauwers te Sluis, 16.36 Claassens te Sas van Gent, 16.37 Postma te St. Jan steen, 16.38 De Meester te Breskens, 16.44 Gebr. Van Dessel te Halsteren, 16.51 Becu te Koewacht, 16.55 De Groote te Sas van Gent, 17.00 Schenk te Wouw, 17.02 Steur te Terneuzen en De Clercq te Putte, 17.07 Wierickx te Bergen op Zoom, 17.10 Schroevers te Arnemuiden, 17.11 Hoog land te Oostburg, 17.12 Van den Dries te 's-Heerenhoek, 17.16 Keur te Cadzand en Couwenberg te Schoondijke, 17.30 Vis senberg te St. Willebrord, 17.35 Rijken te Breda, 17.38 Pauwe te Krabbendijke, 17.40 Sjefke van Looij (den Bels zoge- zeed te Rijen), Th. de Groot te Steen bergen, 17.42 Schouteren te Steenbergen 17.45 Van Steen te Breda, 17.47 Lami bregts te Roosendaal. 17.50 Van Oeveren te Krabbendijke, 17.51 De Jager te Ka- pelle-Biezelinge, Van Geel te Kaatsheu vel, 17.54 Van Oosterbos te Ulvenhout, 18.03 Gebr. Van Gils te Steenbergen en gebr. Aarts te Gilze enz. In totaal vlo gen er 7652 duiven, waarvan 4214 in groep Zuid. De eerste prijs in groep Noord is vermoedelijk voor de grote kampioen Zwart te Rotterdam gepakt te 17.42. 5 v In de Bredase Bond, afstand 577 km, in concours 261 duiven vliegt Jan Rijken tien minuten los vooruit. Voorts pakt hij van zijn vier vogels die hij mee had: 1 12 14 en 19, wat ik niet aarzel een verschrikkelijke uitslag te noemen. Jam mer, dat zijn vader George Rijken, die heel zijn leven een goeie is geweest, dat niet meer heeft mogen beleven. niet aan te kluiven 2 en 13 A. van Steen, 3 9 en 21 L, Nooyen, 4 Bos. Wennekers, 5 J. Sips, 6 H. Oomens, 7 A. Boelhouwers, 8 Gebr.' Oomens, 10 J. Horward, 11 P. Brekoo, 15 Joh. Boeren, 16 C. Brosens, 17 A. Nelemans, 18 B. Pluym, 20 W. van Gin- neken enz. Idem op Vilvoorde: 1 en 10 C. Nooyen, 2 J. Mens, 3 P. Vermeulen, 4 Th. van Bakel, 5 P. Boeren, 6 L. Oomens, 7 A. Verschuren, 8 Jac. van Hasselt, 9 H. van Hooijdonk, 11 C. Vrins, 12 M. Pel- lenaars, 13 C. van der Linden, 14 A. van Nunen, 15 J. Hoppenbrouwers, 16 H. van Gastel, 17 Th. Visser, 18 Th. van Kem pen, 19 P. Jaspers, 20 H. Vermonden enz. Ulvenhout: 1 2 4 7 en 8 W. van Ooster bosch, 3 5 en 9 A. van Dorst, 6 Dré Antonissen enz. Dongen op Chateauroux: 1 C. Vereg gen, 2 Jac. Verharen, 3 7 8 en 12 A. Trommelen, 4 W. Sprangers, 5 C. van Loon, 6 Fr. Verharen, 9 J. van Beers, 10 W. de Bont enz. Er waren er 's avonds vier door. Op Vilvoorde vlogen er 485: 1 4 10 11 enz. P. Pijnenburg, 2 en 9 J. Selders, 3 W. Sprangers, 5 C. Driessen, 6 A. Ver haren, 7 J. Ackermans, 8 L. Michielse, 9 J. Selders enz. Made op Chateauroux: 1 en 3 C. Rade makers, 2 H. van Helmond, 4 W. van Gils en 5 A. van Meel enz. Idem Vilvoorde: 1 Ant. van de Ven, 2 H. Weiten, 3 C. van den Broek, 4 M. Broeken, 5 H. van Helmond, 6 H. Schel- lekens, 7 P. Stoop, 8 Th. de Blok, 9 A. de Bever, 10 C. Heymans enz. Geertruidenberg op Vilvoorde: 1 en 2 J. van de Kieboom, 3 4 en 9 P. Eykman, 5 M. Sweep, 6 N. Sperber, 7 C. Kroos- wijk, 8 Th. Vervuren en 10 J. van de Pol enz. Bredase Zaterdagvliegers op Vilvoorde: 1 H. van .Dartel, 2 P. Valentijn, 3 J. Mol, 4 en 5 M. Remie, 7 J. Bindels, 8 W. van Rijthoven, 9 gebr. Rijnders 10 C. van Achterberg enz. De Vliegsport te Steenbergen op Cha teauroux: 1 Th. de Groot, 2 5 9 en 10 A. Schouteren, 3 Ant. Stoffelen, 4 gebr. Van Giels, 6 P. van Agtmaal, 7 8 11 en 12 M. Brocatus enz. Idem St. Ghislain: 1 en 7 gebr. Goris- sen, 2 3 5 en 9 A. Schouteren, 4 Chr. de Jong, 6 M. de Baat, 8 Th. Peeters, 10 gebr. Van Giels enz. De Zwaluw te Steenbergen op St. Ghislain: 1 J. Gladdines, 2 L. van Jole, 3 P. Raats, 4 J. Verkouter, 5 L. van Gastel, 6 J. Nijssen, 7 Th. Koetsen- ruyter, 8 Ant. Buuron, 9 J. de Bruin en 10 P. Machielsen enz. De Luchtbode te Dinteloord op St. Ghislain: 1 C. Houtepen, 2 C. Ewijk, 3 J. de Zwart, 4 Jilles de Zwart, 5 P. Pietjouw, 6 en 9 J. Krebbekx, 7 A. van Wezel, 8 A. Hartman, 10 Chr. Nieuw- land enz. De Verenigde Bergse Krabben zaten met hun traktement op St. Ghislain, in concours 585 duiven: 1 Jac. van Rijswijk, 2 C. Mulders, 3 W. Groffen, 4 P. van der Laan, 5 G. Verbiest, 6 W. Brouwers, 7 A. van der Zande, 8 J. Withagen, 9 J. Nuyten, 10 J. Jansen enz. De Reisduif bij Jan Verpalen op St.- Ghislain met 856 duiven: 1 en 5 Fr. Goossens, 2 F. Tebbens, 3 H. van Tilburg, 4 J. van Kaam, enz. De Leeuw ik bedoel De Zeeuw te Goes op Chateauroux: 1 A. Sorber, 2 4 7 enz. De Witte-Balvers, 3 en 8 L. Schmid, 5 P. Schrijver, 6 J. Kaho, 9 C. Kuzee, 10 M. de Nooyer enz. Hier de uitslag van het nationaal con cours van Parkeston, gegeven door de Zaterdagvliegers te Maassluis: Afdeling Zuid: 1 Ant. Rullens te Made, zeer groot kampioen, 2 J. Minnaard te Yerseke, 3 J. Coolen te Oss, 4 P. Tolhoek te Wemeldinge, 5 C. Gommeren te Roo sendaal, 6 L. van Uden te Ravesteyn, 7 G. Feleus te Wemeldinge, 8 H. Pauwe te Yerseke, 9 C. Suikerbuyk te Halsteren, 10 L. Hoeks te Hoogerheide enz. Hartelijke gelukwensen aan de grote Madese kampioen Ant. Rullens, die ze allemaal de baard afdeed. Met een blauw bonte witbuik, zoon van de „Tijger" van Pietje van der Zande te Halsteren. Afdeling Midden: 1 W. Kerkhoff te Schiedam, 2 C. Witkamp te Rotterdam, 3 P. Zondag te Geldermalsen, 4 G. Fasse te Veenendaal, 5 P. Vuyk Wzn., te Rot terdam, 6 B. Kokse te Rotterdam, 6 B. Kokse te Rotterdam, 7 J. Derden te Rot terdam, 8 A. Eikelboom te Sliedrecht, 9 Clappers-Raats te Arnhem, 10 Snijders van Alphen te Rotterdam. Vandaag groot nationaal concours van Parkeston. Engeland, gegeven door de Bredase Bond. Er worden verwacht plm. zesduizend kokmeeuwen. Allemaal goeie. DEN BRUINEN alfabet nu wordt onderwezen. De on derwijzers zeggen tot verbazingwekkende resultaten te komen", aldus de zegsman In het uitgebreid Romeins schrift geeft iedere letter of combinatie van letters een enkele klank weer. De kin deren worden niet in verwarring ge bracht door hoofdletters; deze zijn ver vangen door grotere versies van de klei ne letter. Het nieuwe alfabet maakt ook op drastische wijze een einde aan de onlogische uitspraak van sommige En gelse woorden, die op dezelfde wijze wor den geschreven, zoals de lettergroep „ough" die een verschillende uitspraak heeft in though, through, trough, bough thorough. In 't gebied van het meer van Galilea hebben Israëlische en Syrische grenssol daten elkaar gedurende vijftien minuten beschoten. Het vuren begon nadat een Syrische stelling op de noordoostkust van het meer geschoten had op een Israëlische patrouilleboot. Deze schoot terug. Slachtoffers heeft het incident niet ge ëist. Israel heeft bij de gemengde wa penstilstandscommissie geprotesteerd. (Advertentie) In Roermond heeft de directeur- generaal van de rijkswaterstaat, ir. J. v. d. Kerk, donderdagmiddag de opening verricht van de nieuwe ver- keersbrug over de Maas, zeer belang rijk voor de verbinding tussen Duits land en zuidelijk Nederland. Een over zicht van de indrukwekkende nieuwe brug met het eerste verkeer. Naast deze zien we een drijvende bok van waterstaat, welke, nadat ir. v. d. Kerk een handel had overgehaald, onmid dellijk begon met het verwijderen van een gedeelte van de oude brug. De foto is gemaakt uit de toren van de St.-Christoffel-kathedraal. (••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••A Dank zij een anoniem telefoontje is de Haagse politie in het bezit gekomen van de schilderijen, die in het weekeinde van 25 tot 27 augustus werden gestolen uit het atelier van een schilderijenrestaura teur aan de Laan van Roos en Doorn in Den Haag. Hangende het onderzoek in deze zaak wenste de Haagse politie geen nadere inlichtingen te verstrekken. Vermist werden vijftien schilderijen met een gezamenlijke waarde van vijf tigduizend gulden. Bij de schilderijen die de politie thans in haar bezit heeft, be vindt zich echter een werk van Hendrik van Ravestein, het portret van een heer (waarde drie- tot vierduizend gulden), dat niet vermist was De heren G.W. Hijlkema en mr. M. Vrolijk, die dinsdag als leden van de PvdA-fractie in de Haagse gemeenteraad werden gekozen tot wethouder, hebben hun benoeming aanvaard. Er was rond de benoeming van de wethouders in het Haagse gemeentebe stuur verschil van mening ontstaan over de zetelverdeling, toen de KVP twee wethouderszetels toevielen, waar deze fractie in de oude samenstelling van het college van b. en w. één zetel bezette. De VVD heeft bij de jongste wethou dersverkiezing. in Den Haag één zetel moeten afstaan. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de vervanging van de fran keerzegels van het z.g. cijfertype, ont worpen door J. van Krimpen, door ze- zels met voor Nederland karakteristieke afbeeldingen. Als eerste zal de cijfertype-zegel van 6 cent worden vervangen door een zegel waarop een polderlandschap is afgebeeld. Voordat met de verkoop van de nieuwe frankeerzegels zal worden begonnen, zal de nog op de postinrichtingen aanwezige voorraad van het cijfertype worden uit verkocht. Op 14 februari 1961 verongelukte een lijnvliegtuig in de buurt van Brussel. De 72 inzittenden kwamen om het le ven, onder wie het voltallige Ameri kaanse schaatsteam, dat op weg was naar de wereldkampioenschappen in Praag. In de schaatswereld meende men. dat de V.S. op het gebied van het kunst- rijden hierdoor een achterstand had op gelopen. Maar de 17-jarige Monty Hoyt uit Denver, die nationaal schaatskam pioen is bij de heren en die bijna met het vliegtuig zou zijn meegegaan, is van mening, dat Amerika bij de Olym pische Spelen van 1964 weer tot de fa vorieten zal gaan behoren. Monty legde tijdens de wereldkampi oenschappen van dit jaar beslag op de zesde plaats. Tevoren had hij reeds de nationale titel in de V.S. veroverd. Alle Amerikaanse deelnemers aan de we reldkampioenschappen van 1962 hebben prestaties geleverd die boven de ver wachtingen lagen. „Dit jaar waren de meesten van ons in Praag voor de jury onbekend en men verwachtte, dat wij niet tot de eerste tien zouden behoren", zei Monty. „Maar allen kregen een plaats onder de eerste tien. Ik geloof dat wij het vol gend jaar of bij de Olympische Spelen van 1964 weer succes zullen gaan oog sten". De 17-jarige Amerikaan betreurde het dat hij geen demonstratiereis door Rus land kon maken. Zijn moeder, mevrouw Palmer Hoyt, echtgenote van een kran teneigenaar en hij werden in Moskou ziek en moesten naar de V.S. terug keren. Maar hij is van plan om in de Russische hoofdstad deel te nemen aan wedstrijden. „Rusland heeft verscheidene uitzon derlijk goede schaatsers", zei mevrouw Hoyt. Zij voegde er aan toe, dat de Rus sische officials zeer vriendelijk waren en behulpzaam. Monty zei, dat hij niet in het minst bezwaren had om in Praag weer aan demonstratie-wedstrijden mee te doen. Het enthousiasme in Praag is niet te vergelijken met dat in Amerika. Ik be wonder ook de kennis van het publiek over het schaatsen", aldus Monty. De Amerikaan verklaarde dat het hem goed deed om internationale schaatsers uit andere landen te leren kennen. ,,Ik heb reeds vele vrienden onder de Oostenrijkers, Tsjechen, Frans-Canadezen Zwitsers en Duitsers'. Hoyt specialiseert zich op figuren, die enkele jaren nog niet zo populair wa ren; ook oefent hij zich op drievoudi ge sprongen. Hoyt zal zijn titel tijdens de nationa le kampioenschappen in 1963 in Long- Beach, Californië, verdedigen. Daarna neemt hij deel aan de Noordameri- kaanse kampioenschappen in februari te Vancouver, Brits Columbia. Hij zal voor de wereldkampioenschappen van 1963 in Cortinas (Italië) trainen in Eu ropa. Het scheelde niet veel of Monty en zijn moeder waren de slachtoffers ge weest van dat vliegtuigongeluk nabij Brussel dat aan 34 van zijn vrienden het leven heeft gekost. Als reserve kon Hoyt gaan of blijven; hij besloot ech ter te gaan. „Maar vier dagen vóór het vertrek veranderden wij van gedachten. „Ik weet niet hoe het kwam, maar op de een of andere maniet voelden wij aan dat wij niet moesten gaan", aldus me vrouw Hoyt.

de Stem | 1962 | | pagina 5