Merendeel van wensen van parochianen ingewilligd 'nproef rit tooo P.K Opening GAB Terneuzen door dr. ir. H. Mansholt Wonen bij gemeente het werk in s-Heerenhoek Per 1 januari: uitvaarten en huwelijksmissen gratis morgen maken met de Man bedreigde bedillerige vesinsvoogdes: lichte straj Zuiddorpe uit streek- ontwikkeling Politie schiet op vlegel Uitvloeisel parochie-enquête Hulst Gezinsbijdrage voor parochie huishouding Mosselmaaltijd als het regent in Goese AKF-hal Ambtenarencongres te Middelburg Gemeen tedagscliool Voor Middelburgse politierechter S&BOStr - Geluk iwensen Inbraak bij VVV te Middelburg buit f 900 Predikaties voor de bouworde Symbool van Kwaliteit Ylissinger viel van ladder Directeur van waterleidingmij nam afscheid Boekhoudbureau ZLM haalde half miljoen belastinggeld terug NIEUWE MOGELIJKHEDEN IN GEM. pagbla? pe jSfem Ernstig ongeluk Rilland Bath te Europese havens Familiebezoek Overal leidingwater op Noord- en Zuid-Beveland S' HEERENHGEK Nationalistisch China breekt met Laos DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 (Exclusie! Dagblad De Stem) Komende week zal het gedrukte rapport verschijnen, waarin de con clusies van de eind vorig jaar te Hulst ingestelde enquête in de pa rochie van de H. Willibrordus zijn vastgelegd. Dank zij de welwillen de medewerking van pastoor-deken Ant. Koopmans van Hulst, kunnen wij vandaag reeds de maatregelen publiceren, die als voortvloeisels uit het onderzoek beschouwd kun nen worden. In twee vorige arti kelen zijn wij al uitvoerig ing< (Advertentie) denk ERAAN gaan op de enquête zelf en op de beantwoording van de twintig vra gen. Hieronder zullen wij daarom weergeven in hoeverre naar aan leiding van het parochie-onderzoek tegemoet gekomen zal worden aan wensen of uitspraken van de ge- enquêtteerden. Uit het onderzoek is gebleken, dat men de verzorging van de godsdienstplechtig heden in de basiliek over het algemeen goed vindt. Aan het verzoek van vele ondervraagden om de eerste h. communie eens per jaar te laten doen kan echter niet tegemoet gekomen worden, omdat hierin de in het bisdom Breda geldende voorschriften opgevolgd moeten worden. Het is daarentegen mogelijk om deze eerste communie voortaan in het begin van de vasten en in juni te laten doen. De meningen over het meebidden en het leiding geven van een priester bij het bidden in de kerk liepen nogal uit een. Het is in ieder geval belangrijk, al dus het rapport, dat iedere parochiaan gaat inzien dat niet alleen de priester de H. Mis opdraagt. Om nu in het vervolg te bereiken dat de hele parochiegemeen schap het H. Misoffer mee opdraagt, zal er elke vierde zondag van de maand van af de preekstoel leiding worden gegeven. Ook over het meezingen en eventuele meerstemmige missen waren de meningen van de ondervraagden verdeeld. Er is naar een maatregel gezocht, waardoor iedereen in dezen aan zijn trekken kan komen. Die is gevonden door de gelovigen voortaan op de eerste en derde zondag van de maand mee te laten zingen. De gezangen op de tweede, vierde en vijfde zondag en op feestdagen zullen dan ver zorgd worden door het basiliekkoor, dat dan tevens de gelegenheid krijgt om naast gregoriaans ook meerstemmige muziek te verzorgen. „Klasseverschil" Ondanks het feit dat men de tijden voor de H. Missen op zondag goed gekozen vindt, zijn deze sinds kort gewijzigd. En wel omdat velen er bezwaar tegen hadden dat de ruimte tussen de H. Missen te kort was en omdat de Mis van 11 uur meestal overdruk is. Voor wat het klasseverschil bij huwe lijken en uitvaarten betreft is besloten per 1 januari e.k. huwelijksmissen en uitvaar ten kosteloos op te dragen en te verzor gen en wel op dezelfde wijze en op het uur, waarom gevraagd wordt. Het staat echter iedereen vrij hier gebruik van te maken. Maar diegenen die op de oude voet wensen voort te gaan kunnen bij voorkomende gelegenheden natuurlijk geen bezwaar meer maken tegen be taling. Een belangrijk punt bij de enquête was ook de gezinsbijdrage voor de pa rochiehuishouding. Natuurlijk brengen de verschillende collectes e.d. lang niet genoeg geld op om de parochiële huis houding te kunnen bestieren. Daardoor werd het idee geopperd om per gezin een vrijwillige bijdrage te vragen. Veel u n f' (Van onze correspondent) Het bestuur van de stichting „Zeeuws fruitcorso" heeft als gevolg van de niet al te gunstige weersomstandigheden nu maatregelen moeten nemen om het pro gramma voor de opening van de fruit- week, vandaag, normaal doorgang te doen vinden. Deze maatregelen betreffen voor namelijk de te houden mosselavond waar niet minder dan 1000 personen zullen aan zitten. Indien het vanavond zou regenen zou de mosselmaaltijd toch doorgang kun nen vinden, maar dan in de hal van de A.K.F., die zo mogelijk nog groter is Aan de op de Markt beschikbare ruimte, ''oor het vervoer van de genodigden van le Markt naar dè A.K.F. zou dan een pendeldienst van bussen worden ingezet. parochianen staan er sympathiek tegen over. De reacties op deze vraag zijn dan ook zodanig, dat besloten is om per januari 1963 tot de vrijwillige bijdrage regeling over te gaan. Zoals reeds eerder gemeld zou die bijdrage pas dan haar doel bereiken als ieder gezin per week ruim een half procent van het gezins inkomen zou willen storten met een mi nimum van vijftig cent. Degenen die graag de instelling van de gereserveerde plaatsen zagen verdwijnen krijgen hun zin niet, omdat de geeste lijkheid dit een welwillende tegemoet koming vindt tegenover een kleine groep kerkbezoekers, die zonder bezwaar ge handhaafd kan blijven. Dat het kerkbestuur eenzijdig en oud zou zijn, zoals door verschillende paro chianen werd beweerd, wordt door de samenstellers van het rapport bestreden. Ze hebben niettemin besloten om het bestuur met een paar nieuwe leden uit te breiden. Een andere maatregel, die zal worden genomen n.a.v. wensen van ondervraagde parochianen is tenslotte de instelling van een parochieraad. (Advertentie) (Van onze verslaggever) In de schouwburgzaal van het City Theater te Middelburg werd de grote openbare vergadering gehouden van de Nederlandse Bond van Gemeenteaipbte- naren, die in de Zeeuwse hoofdstad zyn jaarlijkse bondsdagen houdt. Hoofdthema van deze vergadering was de openings rede door de landelijke voorzitter de heer J. A. Hoogkamp. Na de talrijke genodigden te hebben be groet, sprak de heer Hoogkamp zijn vreug de uit over het groeiende ledental van de bond. Met voldoening constateerde hij voorts, dat algemeen de gedachte over de noodzakelijkheid tot het komen van een dagschoolopleiding voor gemeente- personeel ingang vindt. Ondanks de kor telings ingevoerde salarisverhoging, was de spreker ervan overtuigd dat het ge- meentepersoneel nog steeds niet in vol doende mate deelt in de gestegen wel vaart. Met recht voelen de lagere en middelbare ambtenaren zich ten achter gesteld. Breedvoering ging de heer Hoogkamp voorts in op de moeizame onderhandelin gen die worden gevoerd om salarisachter stand van gemeentesecretarissen en voor- Rest nog te vermelden, dat het fraai ontvaneir, eoed te maken uitgevoerde rapport dat op de omslag!31 ontvangers goea ie maxen. de titel „De schijnwerper op de parochie In de namiddag werd het huishoudelijk van de H. Willibrordus" draagt in een gedeelte van de vergadering gehouden, zeer ruime oplage verspreid zal worden.' Gisterennamiddag was de directeur- generaal voor de Arbeidsvoorziening, dr. ir. H. B. Mansholt, met een groot aantal' genodigden, waaronder de hoofdinspec teur-directeur voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland, de heer Van Dijk, de leden van de commissie van advies, voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, directeuren van de ar beidskantoren in de omliggende plaatsen, Belgische collegae uit Gent, Brugge en St.-Niklaas en vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisa ties, te gast in het gemeentehuis voor de officiële opening van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen. De gastheer, de heer J. v. d. Gijp, di recteur van het G.A.B. te Terneuzen, schetste in het kort de totstandkoming van het nieuwe rijkskantorengebouw, waarin ook zijn dienst is ondergebracht, waarna hij de heer Mansholt in de ge legenheid stelde zijn officiële openings rede uit te spreken. Deze wees vooral op de dienende taak van zijn dienst en meende daaruit te moeten concluderen, dat daarvoor dus geen reclame behoeft te worden ge maakt. De heer Mansholt belichtte de vraagstukken die aan de taak van het arbeidsbureau zijn verbonden. Hij benadrukte in het bijzonder de ontwikkeling van de vakkennis der ar beiders, waarvoor de gelegenheid wordt geboden in de regionale omscholings- werkplaatsen. Bij de opening van het GAB-gebouw te Terneuzen werd aan dr. ir. Mansholt de sleutel overhandigd door de typiste Elly Boone, zoals de foto toont. (Van onze verslaggever) V°?r het bedreigen van zijn gezins- voogdes met n dolkmes stond de Goese fabrieksarbeider W.P.W. bij de Middel burgse politierechter terecht. De jon geman zei ter zitting beu te zijn van de bedillerige houding van de voog des die hij twee jaar lang had moeten verdragen. Ook zinde hem de kleine rende opmerkingen niet, die de voogdes over zijn ouders zou hebben gemaakt up een avond was het tot een uit barsting gekomen. Diverse malen had W. het gebod van de voogdes voor 12 uur 'snachts thuis ie komen, in de wind geslagen. Ook in mida. .,3 op 4 januari was het middernachtelijk uur reeds lang vcr- thuiskwam01V-W' nogal aangeschoten z«n verzoek om koffie watet e vo°gdes' Waarna W. zelf water op gmg zetten. line waïrt,-'06^tot een Woordenwisse- het 'hete wat 1 iA' de v00Sdes met dolkmes chïef w™1} g001en- Met zijn S'ïïr,,' ciotc een maanri w bewezen was gevangenisstraf S3 .voorwaardelijke oftien^daglr ealassenng JfJft bcurdverklarüfg mes! Ver" Twee controleurP va,nerd7!fsfl,ort de Zeeuwse stromen zaeoÜ op m Poortvliet drie jongflu" X -,mei rust met kikvorsnaklS„ ll dle Ultge- tersport gingen beoefenen EVvanT' de draaier J.J. uit Den Haae h hen een oesterperceel onder watef'en °P even later op hetzelfde percee'l wee™" 06 controleurs ic, t ontdekten getrokken door naar een door een blauw" zakië* d.T1rd auto bracht. Later^mdekte^ dc controleurs het zakje onder de auto en zagen dat er gevangen kreeften in zaten. Daarna maakten zij proces verbaal op, ook al omdat J- geen ver gunning had om op het oesterperceel te komen. Hij ontkende het- zakje in kwestie bij zich te hebben gehad toen hij het wa ter verliet. Hij was van mening, dat de controleurs een onderdeel van zijn ingewikkelde onderwateruitrusting voor een zakje hadden aangezien. De poli tierechter hield de zaak voor onbepaal de tijd aan om de rechten van de ei genaar en de pachter van het oester perceel nader te onderzoeken. Twee weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf kreeg de Veerse gymnastiek leraar W.H.K. voor het onder invloed rijden in een auto. Tevens werd hem de rijbevoegdheid voor negen maanden ontzegd. Het vonnis was conform de eis. Mishandelingen De constructiescnilder H.P.O. de W. uit Breda had op 10 juni in Vlissingen een man misnandeld en diens trui stuk getrokken. De officier wees op de straf lijst van de W., die diverse malen we gens mishandelingen en dronkenschaps- delicten was veroordeeld en eiste twee weken onvoorwaardelijk. De W. kreeg een week celstraf. De chauffeur P.T.F. van K. uit Stop peldijk sloeg bij een caféruzie op 30 april in Hontenisse een paar ruiten stuk en mishandelde de waard. De eis was ƒ80.- het vonnis 75.- Een ruzie op het land leidde op 25 juni in Waterland kerkje tot een vechtpartij. De landarbei der T.S. kreeg wegens mishandeling 'n boete van ƒ25.- Er was 30.- geëist. De jeugdige Middelburgse huisvrouw een huishouding werkzaam. Op 13 juni kon zij de tas van haar werkgeefster niet met rust laten en stal 12.50. Het kostte haar ter zitting 50. K.A.B. te Sluiskil. De heer Van Kreve len zag eveneens de dienende taak van het Arbeidsbureau en de heer Van de Voorde veroordeelde in verband met de pendel het werk van de ronselaars. Ho pelijk krijgen wij hier niet te zien wat in de Randstad en aan de Duitse grens te zien is geweest, aldus de K.A.B.-be stuurder. Tenslotte was het de wethouder De Vos, die namens het personeel de di recteur een fraai geschenk aanbood, ter wijl daarna de gasten in de gelegen heid werden gesteld het fraaie, moder- ne gebouw te bezichtigen. Burgemeester mr. Rijpstra, die als voorzitter van de commissie van ad vies zijn gelukwensen aanbood, herin nerde aan het bezoek van minister Van Kooy voor de opening van de regionale werkplaatsen, waarbij ook de heer Mansholt tegenwoordig was en hoe hij ^en reeds een grote belangstelling heeft kunnen waarnemen. Een tweede minis terieel bezoek stelde mr. Rijpstra in het vooruitzicht voor maandag a s., nl de komst van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. De burge meester wees op de belangrijke vestigin gen, die reeds een feit zijn, op de uit- voering van de kanaalwerken en de on- havenplannen. gemecnteraad aangenomen Het woord werd daarna nog gevoerd door de voorzitter van de Kamer van Koophandel, ir. R. H. van Krevelen en namens de drie vakbonden, door de heer J. van de Voorde, districtsbestuurder der (Van onze correspondent) Door het inslaan van een ruitje heeft een tot nu toe onbekend gebleven per soon zich toegang verschaft tot het kan toor van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer aan dc Lange Delft m Middelburg. De inbreker heeft een be drag van ongeveer 900 meegenomen. Dit geld stond onder de balie en was dus gemakkelijk te vinden. Het bedrag w 0__ was eigendom van de stichting „Verlich- A.W.M.-F- was enige tijd als hulpje in ting Middelburg". De 900 was de op brengst van de voorverkoop van kaartjes voor het klank- en lichtspel. Het onder zoek van de gemeentepolitie heeft tot nu toe geen resultaat gehad. Morgen zullen in drie Zeeuwsch- Vlaamse parochies predikaties worden gehouden ten bate van de Internationale Bouworde. Dat gebeurt in de parochies H. Apostel Petrus te Schoondijke, waar p. Constantius Dekker o.f.m. zal preken, in Slijkplaat, waar pater A. Rozenstraten op de kansel verschijnt en in de Ter- neuzense St.-Willibrordusparochie, waar pater Albertus o.f.m. kap. preekt. De Bouworde is, zoals bekend, opge richt door pater Werenfried van Straa- ten en stelt zich ten doel, de vele el lende van de naoorlogse periode mede te verdrijven door de mensen en de Kerk in nood aan huizen en andere nuttige gebouwen te helpen. Dit gebeurt door vrijwilligers, die hun vrije tijd voor dit doel beschikbaar stellen. verantwoordelijk werk vereist concentratie Haar taak is het voorkomen en gene zen van plantenziekten, het veredelen van zaden en vruchten! Zij moet zich doorlopend op haar moeilijke taak con centreren! De laborante weet uit er varing dat P.K. chewing-gum haar in haar taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Zij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die zij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! (Van onze correspondent) Tijdens het beklimmen van een ladder te Middelburg viel de 16-jarige A. M. uit Vlissingen. Het ongeluk gebeurde tijdens bouwwerkzaamheden op het Smidsbolwerk. Hij smakte tegen de grond, bleef liggen en werd per ambu lance naar het Middelburgs ziekenhuis vervoerd. Na onderzoek bleek hij een gekneusde ruggewervel te hebben opge lopen en enkele ribben te hebben ge broken. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. (Van onze redacteur) Ir. M. J. Stoel Feuerstein heeft in de Korenbeurs te Goes officieel afscheid ge nomen ais directeur van de waterleiding maatschappij „Zuid-Beveland". Vele re laties en vrienden hebben deze afscheids receptie bezocht. Dat ir. Stoel Feuerstein een geziene figuur was in de Zeeuwse en West-Brabantse contreien kon men opmaken uit het feit, dat de lange rij mannen en vrouwen, die op een handdruk wachtten, zich slechts langzaam verplaat ste. De meesten hadden de oud-directeur wel het een en ander te vertellen. Onder de aanwezigen zagen we vele burge meesters uit West-Brabant (o.a. burge meester ir. L. Peters uit Bergen op Zoom) en Noord- en Zuid-Beveland, leveran ciers aan en grote afnemers van de maat schappij, leidinggevende vertegenwoordi gers van andere waterleidingbedrijven, vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur enkele oud-gedeputeerden en nog vele anderen. Vóór deze receptie was afscheid geno men van de directeur in de vergadering van aandeelhouders. Tijdens deze verga dering dankte de voorzitter van de Raad van Toezicht, mr. dr. A. Mes, de heer Stoel Feuerstein voor de bijzondere ver diensten, die hij voor de maatschappij heeft gehad waarbij o.m. gedacht werd aan de moeilijkheden, die door de wa tersnoodramp ontstonden. Gisteravond is dit afscheid in de kring van aandeelhou ders wat minder officieel besloten tijdens een diner in de Korenbeurs. Het personeel heeft donderdagmiddag tijdens een besloten bijeenkomst afscheid van zijn directeur genomen. In het verslag over 1960 en 1961 van het boekhoudbureau en de accountants dienst van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij staat vermeld, dat de fiscale afdelingen van het bureau bij de in specties der belastingen 594 bezwaar schriften in de twee jaren hebben inge diend. Het resultaat van de bezwaar schriften is geweest, dat bijna een half miljoen voor de deelnemers kon worden terugontvangen. In 12 gevallen moesten gerechtshoven voor een beslissing wor den ingeschakeld. Het gemeentebestuur van 's-Heerenhoek ziet kansen liggen in de ont wikkeling der industrië le centra Goes en Zuid- Sloe. 's-Heerenhoek ziet uitbreidingsmogelijkhe den. Burgemeester A. Waelput wil er een fo rensendorp van maken. Om de ontwikkeling in die richting te steu nen zal vanaf 1 januari a.s. een poststempel op alle door de gemeente te verzenden envelop pen worden gedrukt, dat de wensen van het gemeentebestuur in beeld brengt. „Wonen bij het werk in 's-Hee renhoek" staat er op het poststempel te le zen. WONEN WERK V-, Toetreding tol Kanaalzone? De raad van de gemeente Zuiddorpe is tijdens de dezer dagen gehouden ver gadering akkoord gegaan met het voor stel van b. en w. uit de Commissie Streek- verbetering te Hulst te treden. De burgemeester had voordien glashelder betoog gegeven over de vele nadelen en de weinige voordelen, die de Streekverbetering voor de gemeente Zuiddorpe biedt. Hij wees erop, dat de gemeente eigen lijk veel meer is aangewezen op de Ka naalzone. Toen een van de raadsleden de vraag stelde of de uittreding verband hield met toetreding tot de Kanaalzone antwoordde de voorzitter echter, dat dat voorlopig het geval nog niet zou zijn. De benoeming van leden in de diverse commissies leverde geen enkele moeilijk heid op. Tijdens de rondvraag werd uitvoerig aandacht besteed aan een verzoekschrift van verschillende bewoners van de dorps kom, inzake rooiing van de oude linden in de dorpskom. De heer Moerdijk bleek voor de rooiing, aangezien, zo zei hij, de bewoners van de betreffende huizen verstoken blijven van de toch al zo schaarse zon door de schaduwen, die hoge en oude bomen nu eenmaal met zich meebrengen. Bovendien zouden de huizen veel van vochtigheid te lijden hebben. Op het eind van de vergadering waren er waarderende woorden voor de heer d'Hert, die 35 jaar geleden zijn intrede in de raad van Zuiddorpe deed. Hem werd een geschenkje aangeboden. (Van onze correspondent) Een sportwagen, die uit de richting Goes kwam gereden passeerde in Rilland Bath een bestelwagen, bestuurd door de heer R. P. van H. uit Venlo. De bestelwagen was juist bij de oprit bij wachtpost 20 een vrachtauto met aanhanger gepasseerd Hierdoor werd waarschijnlijk de bestuur der van D. uit Amsterdam verrast. Deze begon te slingeren en reed recht op de bestelauto in. De bestuurder van de sportwagen Van D. uit Amsterdam en zijn medepassagier werden hierbij zwaar gewond. Hierdoor kwam de vrachtauto van de firma W. den Extcr te slippen. De aanhanger werd tegen een boom gesmakt waardoor hij zwaar beschadigd werd. De slachtoffers werden naar het A.B.G. te Bergen op Zoom vervoerd. Later op de avond werden de wrakstukken opge haald door een sloopbedrijf. I Tit een vergelijking van de haven bedrijvigheid van Rotterdam, Ant werpen en Hamburg in „Lloyd An- versois" blijkt, dat er globaal genomen voor de drie havens geen evenwicht is tussen aan- en afvoer, wat veroor zaakt, althans verscherpt is door de sinds de oorlog zo sterk toenemende aanvoeren van olie en ertsen naar Europa. Schakelt men echter de olie-aanvoer uit, die weinig werk in de havens pleegt te brengen, dan blijkt de Ant werpse haven in tegenstelling met die van Rotterdam en Hamburg, waar de aanvoeren ook bij de „droge lading" overheersen, een bijna totaal even wichtige aan- en afvoerbalans te heb ben. Bovendien is de „droge lading" in Antwerpen in vergelijking met vóór de oorlog het meest gestegen; in Ham burg is zij zelfs afgenomen. Het spreekt verder vanzelf, dat het transitoverkeer in Rotterdam veel groter is dan in Antwerpen, maar er zit sinds de oorlog nauwelijks of geen groei meer in, terwijl het in Antwerpen achteruit loopt. De olie-aanvoer is in Antwerpen al evenzeer gegroeid als in Rotterdam, maar men heeft er moeten vaststellen, dat er een nadeel aan verbonden is voor de scheepvaart. Telkens als er een grote tankboot de Schelde opvaart betekent dat vertraging voor de sche pen met droge lading, die de eigen lijke bedrijvigheid in de haven bren gen. Dit vaststellen betekent eigenlijk niets anders dan nog eens onderlijnen, hoe hard nodig de normalisatie van de Westerschelde en de verbetering van de toegang tot de haven van Ant werpen is. De nieuwe zeesluis bij Zandvliet betekent straks als het ware de ver sterking van het éne been van Ant werpen. Men raakt daardoor van de lastige navigatie door de Belgische Beneden-Schelde af. Maar dat is niet genoeg. Ook het andere been behoeft een stutje. Wat heeft men aan een grote nieuwe haventoegang alleen, als de stroom, die er naar toe leidt beneden dc capaciteit daarvan blijft? Juist de nieuwe zeesluis zal daarom de aan drang tot normalisatie van de Wester schelde versterken. In het algemeen kan men stellen, dat de havens aan de Noordzee van Hamburg tot Duinkerken met de groei van de Euromarkt nog een gro tere toekomst tegemoet gaan, ander zijds dient ook rekening gehouden met haar gevoeligheid en kwetsbaarheid niet enkel voor conjunctuurgolven, maar ook door de ontwikkelingen en veranderingen in de goederenstromen. Deze gevoeligheid en kwetsbaarheid en de behoefte aan evenwichtige ont plooiing moeten er toe aanzetten, dat van de Eems tot Zeebrugge een har monische havenpolitiek wordt nage streefd. Waarbij dan niet enkel het belang van de grote havens Rotter dam, Amsterdam en Antwerpen, maar ook die van Gent, Terneuzen, Vlissin gen, het gehele Westerscheldebekken met het Kreekrakgebied, en Delfzijl in het oog zijn te vatten en te houden. Niet in een geest van onderlinge concurrentie, maar in een geest van onderlinge verstandhouding. J\Ja Zeeland is nu Noordbrabant aan de beurt om in Antwerpen op velerlei wijzen te demonstreren wat het betekent in economisch, sociaal en cultureel opzicht. Waarom in Ant werpen, in „het buitenland" dus? Staatsrechtelijk is Antwerpen inder daad „buitenland" en we willen geens zins tornen aan hetgeen de historie aldus heeft veroorzaakt en vastgelegd. Maar voor de bewoners van onze ge westen hoort Antwerpen binnen de economische, sociale en culturele kring, waarin ze leven. Velen kennen de Sinjorenstad wel zo goed als de grote steden in het westen. De Benelux- gedachte en het Europese streven heb ben de betekenis van staatkundige grenzen in menig opzicht doen ver vagen. In Antwerpen voelen we ons thuis. En de Antwerpenaren zullen de Noordbrabanders nu zeker ook niet ontvangen als „buitenlanders", als vreemdelingen. Ze krijgen familie bezoek. Dit bezoek kan de saamhorig heid over de grenzen heen slechts ver sterken. De Antwerpenaren en we durven hopen velen uit wijde omtrek van de stad zullen beter kennis kun nen maken met al wat er in de Neder landse provincie Noordbrabant werkt en streeft en woelt. Dit niet om ze jaloers te maken, maar om vast te Stellen wat de mensen van dezelfde stam ten noorden van de grens te bieden hebben en het verlangen te versterken naar nog meer uitwisseling van goederen, ideeën, vriendschappen. Een hogere bloei van Noordbrabant kan Antwerpen ten goede komen en omgekeerd. We hebben groot vertrouwen in het welslagen van deze goed voorbereide en uitstekend opgezette manifestatie. (Van onze redacteur) Het jaarverslag 1961 van de N.V. Wa terleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" vermeldt, dat Noord- en Zuid-Beveland in 1961 voor 100 procent aansluitbaar zijn gemaakt. De op Zuid-Beveland nog niet aangesloten percelen op de water leiding in het onrendabele gebied, on geveer 15 stuks, zijn percelen, die we gens voorgenomen afbraak of pertinen te weigering der bewoners niet aansluit baar zijn gemaakt. Tijdens de gisterenmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders zijn de balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd. De regering van nationalistisch China heeft bekendgemaakt, dat zij de diplo matieke betrekkingen met Laos heeft verbroken. Het (neutrale) Laos had zich bereid verklaard diplomatieke be trekkingen aan te knopen met de Chine se volksrepubliek en met Noord- Vietnam. Iemand van de ambassade van nationalistisch China in Vientiane verklaarde daarop, dat er geen twee Chinese vertegenwoordigingen naast elkaar kunnen bestaan. De 18-jarige F. J. S., zoon van een caféhouder aan de Nieuwmarkt in Am sterdam, is gisteravond, toen hü een tweetal agenten bedreigde, door een der .politicmannen met een pistoolschot in de rechterheup getroffen cn in het Binnen gasthuis opgenomen. De jongeman had tevoren moeilijkhe den veroorzaakt in een zijstraat van de Nieuwmarkt toen hij, in aangeschoten toestand, bier in een voorbijrijdende per sonenauto had gegooid. De chauffeur was natuurlijk gestopt en er was een woordenwisseling ontstaan, waarbij de automobilist met een bierfles werd be dreigd. Een voorbijganger, die zich met het geval ging bemoeien, kreeg van de jeugdige opstandeling een stomp op het oog. Verder kwam het niet, want de zoon van de caféhouder werd door vrienden naar huis gebracht. Enkele ogenblikken later echter stormde hij het café uit met een groot mes in de hand. De twee agenten, die naar aanleiding van de ruzie met de automobilist waren gealarmeerd, probeerden de jongeman het mes af te nemen. Deze verzette zich heftig. Enkele malen moest een agent opzij springen om niet door de als een wildeman met het mes zwaaiende knaap te worden getroffen. Tenslotte ging hij in de aanval, in de ene hand het nies met de andere hand een vuilnisbak tor send. Toen loste de andere agent eerst een waarschuwingsschot in de lucht, vervolgens een vlak voor de voeten van de onverlaat en, omdat dit ook niet hielp was de agent genoodzaakt om zijn derde schot op de jongeman zelf af te vuren.

de Stem | 1962 | | pagina 3