Pi11 vk i12 rAl '3m m ,5 #4LU17 /a/,s M Economische voordelen van EEG teleurstellend PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. ONZE PUZZEL Mi-locli ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK INTERNATIONALE TEXTIELJAARBEURS I 10 17 5 BUÊB DINSDAG H WOENSDAG DONDERDAG m W VRIJDAG B fa xf ZATERDAG BS »JW ZONDAG B B B MAANDAG B m raf DINSDAG f ^JB Franse industrie wint aan kracht Eenmaking Beneluxrecht vordert te traag NV SLAVENBURG'S BANK Televisieprogrammas 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 (Advertentie) i MAANDAG SEPTEMBER Vredenburg ^^BHHI^H^IHEIV ^hsbsïs^HBTS^V '•'v',av fllHIHUHf lil' idjUf SEPTEmER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER MAANDAG SEPTEMBER Geopend j van 9-18 uur Toegangsprijs f r. i.-. I Croeselaan nieuw-guinea (lil) Nu de heer P. O. uit Hoogerheide het waagt om over Nieuw-Guinea het een en ander te zeggen en hiermede de houding van Amerika laakt, voel ik mij genood zaakt om mijn mening ook eens weer te geven. Allereerst ben ik het eens met de mening, die de heer P. O. weergeeft. Amerika heeft een zeer vuile politiek gevolgd ten aanzien van Nederland. Reeds meerdere keren heeft Amerika zijn bond genoten in koloniale aangelegenheden be drogen. Ook ik was erg teleurgesteld door de wijziging van de houding van Amerika. Door deze daad heeft Amerika in Neder land veel anti-Amerika mensen geschapen. Het is nu geen taak om nog eens de prin cipiële rechten der Papoea's te onder schrijven, omdat Nederland door de druk van Amerika gedwongen was iets te doen wat het zelf betreurt. Prof. De Quay zegt zelf in zijn rede voor radio en televisie hoezeer het hem spijt dat de Nederlanders in Nieuw-Guinea hun taak niet kunnen voltooien. Enige maanden geleden zei men tegen mij: .,De oplossing van het probleem van Nieuw-Guinea ligt bij Rusland". En nu ik zie, hoe onze bondgenoot Amerika Neder land in de steek laat, geloof ik dat het misschien beter was geweest als Neder land in plaats van Amerika als bemidde laar te laten Rusland in de armen had genomen. Wat het had uitgehaald is na tuurlijk moeilijk te zeggen, maar in ieder geval had Nederland er al niet slechter af kunnen komen dan nu. B-ij Amerika is het slechts de bedoeling geweest Neder land te dwingen afstand te doen van zijn uitleg aan het artikel 73 van het Handvest der V.N. Wat de V.N. betreft, is het mij tijdens de acties van Indonesië duidelijk gewor den. dat de macht van Europa geheel heeft afgedaan nu de secretaris-generaal zelf ook een oosterling is. Ik heb hele maal geen discriminerende opvattingen, omdat ik probeer van elke mens zijn mens zijn te respecteren. Maar dit ook voor geen enkele mens uitgezonderd. Een vraag, die ik ook graag opwerp is, wat is er in het gesloten akkoord gere geld over de status van de Nieuw-Guinea- Raad. Mag deze, op democratische wijze gekozen volksvertegenwoordiging zijn taak voort blijven zetten? Ook is het mij vreemd, dat er wel wordt gesproken over de vlaggen van Nederland, de UNO en Indonesië, maar dat er geen enkel woord wordt gezegd over de Pa- poeavlag, hoe die mag wapperen. Ik kan er echt geen vertrouwen in heb ben, dat de UNO en Indonesië positief de bedoeling hebben Nederlands taak in dit gebiedsdeel over te nemen, omdat zij al helemaal geen betekenis hechten aan de nationale gevoelens van de Papoea's. Er moet een wonder gebeuren, wil de toekomst van de Papoea's een beetje ge waarborgd zijn. De vriendschap met Nederland willen de Papoea's graag levendig houden. Zelf heb ik sinds een jaar een correspondentie vriendin in Nieuw-Guinea een Papoea meisje. Zij schreef laatst in een brief een oud versje wat in veel poëzie-albums te vinden is, maar nu met een veel diepere betekenis en wel: „Bloemen verwelken, schepen vergaan, maar mag de vriendschap tussen ons beiden blijven bestaan." Nu is de beslissing nog aan de Assembleé van de V.N. Als nu maar de Brazzaville- groep en de andere Afrikaanse landen, die destijds de Papoea's steun hebben toe- gezgd en die alle de positie van Neder land begrijpen, met een positieve resolutie ten gunste van de Papoea's over de brug komen...! Alleen met vertrouwen in God kan de toekomst van de Papoea's gewaar borgd zijn. BREDA. W. VAN RIJCKEVORSEL goede betrekkingets met indonesië (11) De Wens van de heer B. uit Kaatsheuvel, geuit in deze rubriek in De Stem d.d. 1 sept. zal. naar ik hoop, wel nooit in vervulling gaan, want ik vind, dat deze toch wel wat al te ver gaat. Zeker, wij hoeven niet vijandig tegenover Indonesië te blijven staan. Integendeel, want nie mand is daarmee gebaat. Maar waar blijft ons nationaal bewustzijn, ons prestige als we na de recente nederlaag nu ook nog op onze knieën moeten vallen voor Soe- karno om zijn vriendschap af te smeken en hem te beloven dat wij in het vervolg niet meer zo verwaand zullen zijn. We zul len de door u genoemde en door Soekarno nog steeds uitgestrekte hand gretig moe ten omklemmen en hem bidden om toch zeker nog eens een bezoek te brengen aan het land dat zoveel aan hem verschuldigd is of desnoods moet hij vooraanstaande Indonesiërs sturen. Dat laatste kan echter niet' ward a^le gematigde vooraanstaande Indonesiërs zitten achter slot, dus heeft hij niets over dan roodgetinte afgezanten en daar hebben we hier geen behoefte aan! Hij zelf zal wel niet komen, want denkt hij, als ik te vriendelijk word wil Neder land zijn genaaste bedrijven terug en daar heb ik niets van weer of van over. Neen, beste heer B., laat eerst Soekarno maar eens tonen de vriendschap van ons Nederlanders waard te zijn. Zolang hij zelf echter niet toegeeflijker wordt, zal van echte vriendschap wel geen sprake zijn. Of het moet zijn. dat we nog meer „jaknikkers (Dr. v. Roijen) in onze re gering rijgen. Maar zijn er mannen in met karakter (Luns), dan zal Soekarno toch wel uit een ander vaatje moeten tap- Nlet dat lk hiermee Luns als een stijfkop wil typeren, verre van dat Ma— deze man weet wat hij wil en realiseert zich welke verplichtingen en taak er op zijn schouders rusten. Het was voor hem ook gemakkelijker geweest te waaien met zijn vest vanwaar de wind kwam, maar dat is nu eenmaal bij een rechtschapen mens onmogelijk. Ik weet wel, door zijn optreden in het laatste half jaar heeft hij hg veel Nederlanders antipathie opgewekt. Ik begrijp dat heel goed, maar ben er ook zeker van, dat ieder weldenkend mens zal begrijpen, dat deze man voor een haast onmenselijke taak stond. De kritiek die h uervoor heeft moeten ondergaan was van veel kanten nu niet bepaald vleiend IL™ Gn heeft hem bjJna doen be trouw J?66»11 te gaan- Maar als plichtsge- heen 1J man heeft hij alles over zich Eest redend g3an e" t0t het bittere einde af van Ht» Y00r het recht. Maar ik dwaal bedoeling d" zaak en dat 's niet de houdtmg Wi1 eaat h,et er om' welke aannemen. Dit 1 u6r lndonesië moeten heer B Eesur«*Precb,er niet die door da een lekerfE'n! T0,dt' Eens hceft in deze rubriek ult UIV™houl klein land ™t ,"h°e een hebben getoond dat Welnu, we maar nu ook nog ™aBr0°; kunnen zijn, nee. dat gaat te «L elf vernederen, regering Indonesië maar een, komen. Laat tevreden t^ zitn en JST t^'^ Mns schap waard is. De hand zal <2!?® V,riend" genomen worden weI aain" HOOGERHEIDE. J. P. OTS eerk in den hout t0«rlamgLbe:0ndln 7U ons °P Dan Hout. ach- Tot on, par°c,h,ekerk van de H. Cornells, aehtaïrtü on.tsteltems ontwaarden wij op de tek Pilaar rechts ingegrifte teksten en tekeningen, van dat soort, welke we ook Kunnen aantreffen op muren van toiletten in minder deftige Horecabedrijven of in de kleedhokjes van openbare badgelegenheden. Natuurlijk kan ook de Houtse katholieke gemeenschap schapen tot haar kudde hebben die niet precies weten, wat aan te vangen met het zondagse verplicht uurtje kerkbe zoek. Erger is echter, dat schijnbaar nog geen der goeddenkende schapen op het idee gekomen is deze banale versiering weg te halen. Men hoeft geen rechercheur of politie deskundige te zijn om vast te stellen dat deze obscure tekeningen niet vers ingegrift zijn maar daar al lang staan. Ook blijkt dui delijk, dat meerdere kunstenaars aan het werk zijn geweest en men behoeft evenmin psycholoog te zijn om veilig aan te nemen dat deze pilaar ook nog wel meerdere an dere gelovigen zal uitnodigen om er hun ziekelijkheden op bot te vieren. Niets wijst er op, dat de Houtse katholieken dit niet weten. Wij stonden zelfs naast de zieleherder, in wie geen enkele geestesbe- roering te bespeuren viel. Wij concluderen, dat de Houtse katholieke kerk maar op zwakke, obscure pijlers is gebouwd. Dit niet als verwijt, maar hope lijk leidt dit stukje tot een nieuwe kalkbeurt van de laatste pilaar rechts. Den Hout-H. doorgedraaide groenten en fruit niet op de mestvaalt De bewering dat er in Nederland veel groenten en fruit met een behoorlijke voe-1 dingswaarde onnodig vernietigd en op de mestvaalt geworpen worden is onjuist. Zowel de beschuldiging als de veroordeling zijn vals en onrechtvaardig. De ware toedracht daarvan is als volgt: In verband met de publiekrechtelijke be drijf torganisatie in ons land hebben circa 40 produktschappen in de tuinbouw deskundige commissies aangesteld voor het bepalen van minimum-prijsregelingen van hun produkten Hier beneden wordt op de veiling niet ver kocht, en de tuinder ontvangt voor de door gedraaide waren een prijs, die ligt beneden de kale kostprijs, waarvoor het bedrag door heffingen op duurder verkochte produkten uit die bepaalde sector is ingehouden. Zo veel mogelijk worden de doordraai-artike- len op kosten van de produktschappen, of door fabrikanten verwerkt. Wat nog waarde als veevoeder heeft, wordt als zo danig verkocht, en een zeer klein gedeelte, dat waardeloos is, gaat naar de mestvaalt. Met deze vrij praktische handelwijze wor den marktbederf en afbraakprijzen voorko men, alsmede dat de tuinders door hun lange arbeid en zorgen andere standen on nodig bevoordelen. Bij de loonregeling in ons land staat de agrarische partij nog wel aan de ongunstige zijde. Als de prijzen, die de tuinders voor hun waren op de veilingen ontvangen en die da gelijks in de pers gepubliceerd worden, vergeleken worden met die de huisvrouw daarvoor moeten betalen, blijkt wel, dat de handel voor haar daarbij betrokken aan deel niet het minst betaald wordt. De waarheid is dus, dat de op de veiling door gedraaide tuinbouwprodukten hier niet op de mestvaalt geworpen worden. Wel jammer, dat valse beschuldigingen en onrechtvaardige veroordelingen niet slechts beperkt blijven in de meer persoonlijke sfeer, maar blijkbaar zich ook nog tot de groepsbevolking uitstrekken. OOSTBURG P. D. (Advertentie) PELGRIM, óók voor kolenhaarden verkeers- en parkeerellende Gedurende de eerste 7 maanden van dit jaar werd het autopark met 100.000 stuks verrijkt. Welnu, het is te bemerken aan de toenemende verkeers- en parkëferellende. De oplossing? Heel eenvoudig. Alle berijders van personenauto's vervangen deze door een snelle tweewieler (motorfiets of scooter), waarmee tevens alle ruimteproblemen zijn opgelost. Wat zei u, meneer de verkeers- deskundige, noemt u dit onzinnige theorie? Acht u bepaalde lieden te goed, te voor naam, te ongeschikt of noemt u maar op. om op een tweewieler te zitten? Akkoord, u krijgt bij voorbaat gelijk, wij gunnen iedereen zijn auto, maar wel willen wij u vragen: Welk excuus wilt u aanvoeren voor het feit dat u nog nimmer in de bres bent gesprongen voor die categorie, die zich niet te goed, te voornaam en te ongeschikt achtte, om op een tweewieler te rijden, hiermede wind en koude trot seerde, maar niet meedeed aan het ver stoppen van wegen en straten met zijn vehikel en dit laatste is toch belangrijk? Weet u, dat iedereen weet dat een twee wieler praktisch even duur uitkomt als een vierwieler? Vindt u het niet schandalig dat de overheid nog steeds niet de sportiviteit kon opbrengen ALLE belastingen op twee- wielers te laten vervallen en vindt u het niet treurig .dat u nimmer op het idee kwam de overheid in deze zin te adviseren en wel in het algemeen belang of met name de verkeers- en parkeersituatie? Jammer dat u niet reeds jaren geleden op dat idee kwam. Voor de overheid die in feite verantwoordelijk is geldt, dat voor een goede functionering van het verkeer een grote dosis sportiviteit nood zakelijk is. Welnu, deze maal geen voorstel tot een nieuw verbod of een nieuwe belem mering, doch een advies aan de overheid een beetje sportiviteit, dat tevens een alge meen belang raakt. ROOSENDAAL J. v. d. B. grasveld doornbos (IV) Als trouwe lezer van deze rubriek heb ik met belangstelling en verwondering kennis genomen van de hondenaffaire in Doornbos. Die onschuldige wrijving dreigt m.i. op de ze manier uit te lopen op een burenruzie. De een zal de ander gaan bespieden en trach ten hem te betrappen op een wrijvingspunt. En dan maar weer naar onze goede Stem om het, al dan niet met overdrijving, aan de openbaarheid prijs te geven. Spaar ons blad toch voor zulke nonsens en bovendien worden de moeilijkheden er toch niet door opgelost. Heeft u last van iemand en kent u de da der, dan is het de meest logische gang van zaken, dat u naar die persoon toe gaat en hem op die last wijst. En heeft u dan het recht aan uw kant, dan is de zaak zo opge lost, Maar op de behoefte van uw buurmans hond wordt door mij geen prijs gesteld. Breda-CvM en komt terug Op zondag voor een week mocht ik door bijzondere omstandigheden de wedstijd lei den VES-Virtus (3-5) wat ik als oud scheids rechter graag deed, omdat voor mij nog steeds de sport alles is. We weten allemaal dat de wedstrijden VES-Virtus of omgekeerd steeds de echte Brabantse derby is en het was voor iedere supporter de wedstrijd van het seizoen. Iedere elftalspeler was er ge brand op om te winnen. Zij gaven zich voor de volle 100 procent. Die tijd die hebben we gekend „helaas" Komt dat weer terug vraagt zich iedere supporter af. Zoals ik de mannen van Virtus zag spelen kan dat. Ze speelden goed voetbal en met hun ex- Wil lem II (overigens geen gemakkelijke) zijn ze zeker wat elftal betreft een stuk vooruit gegaan. De overwinning was dan ook vol komen verdiend. Helaas kan ik dat van de spelers van VES niet schrijven. En nu Kraus nog door een ongeval is uitgeschakeld, staan zij er niet al te best voor. Hij was steeds de man die voor de doelpunten zorgde. Ik zou iedere Vesser willen vragen om na afloop van de wedstrijd eens te kijken in het be kende spiegeltje en dan aan die man te vra gen: heb ik vandaag mijn best gedaan en heb ik me gegeven voor de volle 100 procent. Hij zal u antwoorden: Zoals we zondag speel den was toch wel al te gek. Ik weet uit on dervinding, dat elftallen opstellen een moei lijke taak is. Het is ook mijn bedoeling niet de elftalcommissie de schuld te geven, maar ik ben er heilig van overtuigd, dat we toch wel een beter en sterker elftal op kunnen stellen dan dat we zondag gezien hebben. Vessers, toont wat gewaard zijt en denkt de eerste klap is een daalder waard. Denkt om het behoud in de derde klas. En ik zou Vir tus willen zeggen veel succes. En komt te rug. Dit is zeker de wens van vele supporters Oudenbosch-Jac Karremans o.b.b.c. te bergen op zoom In de krant heb ik gelezen, dat de belang stelling van de verschilleiade biljartclubs in Bergen op Zoom voor de OBBC aan het tanen is. Nu kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat dit voorkomen had kunnen worden als twee jaar geleden de zaken juist waren aangepakt. Naast de jaarlijkse competitiewedstrijden had men ook vriend schappelijke ontmoetingen moeten organi seren en zo een hechtere band tussen de verschillende verenigingen smeden. Wil men nu de zaak nog redden en voor komen, dat er over drie jaar helemaal geen biljartcompetitie is, dan zullen alle biljar ters de koppen bij elkaar moeten steken en als het ware komen tot een nieuwe homogene eenheid. Hierbij wil ik dan nog een tip geven: betrek de jonge biljarters en deze zijn in de stad genoeg te vinden bij het heropzetten van de OBBC. Als de ouderen dan uit willen stappen kan alles toch door blijven gaan. BERGEN OP ZOOM L. J. V. (een echte liefhebber) geven en nemen ii) Met diepe bewondering en waardering heb ik het artikel van P. O. uit Hoogerheide gelezen, hetgeen mij deed denken aan de artikelen van de heer Lunshof in Elseviers Weekblad. Ik meen me dan ook te moeten aansluiten aan beider inzichten. De heer Lunshof moge dan misschien wel als extreem beschouwd worden, doch dit zal eerder te verkiezen zijn dan het uiterst linkse extre misme van de pacifistische beweging in ons land. Aangaande mijn laatste artikel „Pacifisme" wilde ik nog gaarne toevoegen dat het streven van de pacifisten m.i. leidt tot de ondergang van de democratie. "Het is toch waarachtig niet zo lang geleden dat we hebben kunnen zien welke catastro fale gevolgen het kan hebben door het on bewust steunen van en meehollen met 'n ver raderlijke beweging en ook in die tijd werd niet voldoende gelet op de activiteiten van een dergelijke beweging. Het doel van het pacifisme is de demo cratische vrijheden om te zetten in het communistische dwangsysteem. Het zou daarom te dwaas zijn om te geloven dat hetgeen ons lief is te verdedigen is zonder een daadwerkelijke macht. BREDA C. A. v. d. SI brochure en sensatie Naar aanleiding van het artikel in De Stem van 5 september onder de kop: „De brochure zorgde voor beetje sensatie" het volgende: Ondanks het oordeel van de voorzitter dat het beter was om hier niet op in te gaan moest de heer Braat zich toch even laten horen. Als de heer Braat van mening is, dat hij niet samen kan gaan zitten aan een commissietafel met de heren die hebben meegewerkt aan deze brochure, begrijp ik niet dat de heer Braat niet bedankt als raadslid. Mocht de heer Braat namens zijn „fractie" spreken, lijkt het mij beter, dat heel de fractie maar bedankt, dan hoeven deze heren niet samen te gaan zitten aan de commissietafel. Na de verkiezingen, toen we gezellig in een bekend restaurant zaten, werd mij ge zegd: „Zo nu is de strijd gestreden en afgelopen." De gemoederen waren in de verkiezing erg gespannen geweest. Dat bij de uitslag bleek, dat er een bepaalde partij winst had geboekt zat of zit ze misschien nog wel dwars. Laten de heren echter bedenken, dat dit de wil is geweest van de stemmers van Etten en Leur. Gelukkig leven we nog in een democratische gemeente, waar een ieder vrij is om zijn stem uit te brengen Als het in het begin van deze nieuwe raadstijd al zo moet gaan, wat moet er dan van besturen terechtkomen? Laten alle partijen hun beloften uit de verkiezingsstrijd in vervulling doen gaan, dan pas hebben we een raad waar we op kunnen bouwen en die we kunnen ver trouwen. ETTEN EEN INWONER (Van onze financiële mede-werker) Bij de vele concentraties in de industrie, die de laatste jaren in verschillende sectoren optreden, wordt steeds als één der voornaamste factoren genoemd de versterking van de eigen positie in het grotere Euro pese verband. De bedrijven dienen grotere eenheden te worden om zich te handhaven tegenover de con currenten in de grote en van oudsher meer industrieel ingestelde landen van de Europese Economische Ge meenschap. Landen als Duitsland en Frankrijk hadden voor liun industrieën reeds een grote binnenlandse markt, wat tot grotere produktie-eenheden en dus tot goedkoper werken kon leiden. Nederland daarentegen tot vlak voor de tweede wereldoorlog vooral levend van de opbrengsten van de handel en de inkomsten van in het buitenland be legd kapitaal, zag zich na de oorlog geplaatst tegen over een vraagstuk van grote omvang met allesomvat tende importantie, namelijk het opbouwen van een eigen industrie, die krachtig genoeg was om de bui tenlandse concurrentie in eerste instantie op de thuis markt en daarnaast ook nog op de exportmarkten te weerstaan. Door de hoge invoerrechten vlak na de oorlog ge lukte het de industrie snel op de been te komen, waar bij vooral de stimulerende invloed van prof. Van der Brink, die destijds minister van Economische Zaken was, met ere kan worden genoemd. Vooral zijn in dustrialisatienota's hebben grote bekendheid gekre gen. Hierin werd van jaar tot jaar het regeringsbeleid op dit gebied uiteengezet, terwijl tevens een overzicht werd gegeven van het reeds bereikte. Nu de Nederlandse industrie min of meer haar vol wassenheid bereikt heeft en zij zich in het Europese strijdgewoel kan begeven om de verovering van mark ten, blijkt dat de industrie een zeer harde dobber heeft om zich te handhaven. De traditionele afzet markten van Nederland liggen niet in Europa en door haar ligging heeft Nederland geen gunstige positie voor handel op het continent zelf. Geen wonder dat Nederland dan ook zeer belang stellend is voor toetreding van Engeland, wat ons land direct in het hart van de Euromarkt zou plaatsen, wat vooral de kosten factor van het transport beslissend zou beïnvloeden. Bovendien toont de intra-Europese handel een sterke groei sinds het in wer king treden van het verdrag van Rome, wat bij toetreding van Engeland de Nederlandse havens ten goede kan komen. Onder staand staatje geeft een overzicht van de toename van de handel tussen de lid-staten. Invoer tussen E.E.G.-landen in procenten van totale invoer in E.E.G.-gebied: 1955 28.3 procent 1959 1956 28,2 1960 1957 28,3 1961 1958 29.6 Hieruit blijkt een toename in de laatste jaren, die de betekenis van de samenwerking zou onderstrepen, als er ook kon worden aangetoond, dgt de onderlinge handel op meer efficiënte wijze werd gevoerd, dan het geval zou zijn geweest met de traditionele leve ranciers van de goederen, die nu onderling verhandeld worden. Dit nu wordt betwijfeld door prof. Wemelsfelder, die in een zeer lezenswaardig artikel in een speciaal nummer van de Economisch-Statistische Be-richten, èen balans heeft opgesteld van de economische gevol gen van de E.E.G. en daarin tot de conclusie komt, 33,5 procent 34.3 36.4 (bron: E.S.B.) dat over de jaren 1959 tot en met 1961 de economische gevolgen van de E.E.G. een verliessaldo van 315 mil joen dollar hebben opgeleverd. Dat deze conclusie aan vechtbaar is, wordt door prof. Wemelsfelder vlot toe gegeven, vooral omdat vele factoren als de politieke winst van de eenheid en het versterken van het Euro pese zelfbewustzijn niet in cijfers zijn uit te drukken. Maar enkele niet onbedenkelijke factoren worden toch wel treffend naar voren gebracht. In de eerste plaats het efficiëntieverlies, waarvan wij hierboven spraken, wat door prof. Wemelsfelder wordt getaxeerd op 140 miljoen dollar. Daartegenover zou dan geen voordeel van efficiency winst staan door, wat genoemd wordt „trade cre-ation" of wel nieuwe ontstane handelsstro men door de samenwerking. Een andere belangrijke verliespost is het zeer omvangrijke administratieve apparaat, dat te Brussel is opgebouwd en dat op 50 miljoen dollar wordt getaxeerd voor dezelfde periode, waarbij dan nog komt 125 miljoen dollar die de amb telijke instanties op Europees gebied in de deelne mende landen kosten. AI met al inderdaad een kost bare geschiedenis, wat dan ook reeds vele malen niet onvermeld is gebleven in verschillende publikaties. Het komt ons gelukkg voor dat tegenover de hoog dravende woorden en de door de Europese commis sie voortdurend aangevoerde cijfers, een zo nuchtere kritiek wordt gesteld. Deze kritiek is overigens in het geheel niet anti-Europees, maar prof. Wemelsfelder is er in de eerste plaats op uit geweest om aan te to nen, dat een meer evenwichtige en bezonken benade ring, waarbij het algemeen belang in de eerste plaats staat, alleen de ontwikkeling in gezonde banen kan houden. Het gaat hier immers om zulke kleine getallen op economisch gebied, waar tegenover zulke grote po litieke belangen staan, dat het Europese twisten tot diep in de nacht te Brussel enigszins lachwekkend aandoet, aldus prof. Wemelsfelder. Overigens is het met de E.E.G. wel een merkwaar dige zaak. Was er bij de totstandkoming van het ver drag vooral een bloeiende Duitse economie en een min of meer gezonde Nederlandse economie, thans is het vooral Frankrijk dat een periode van zeer krachtige economische ont wikkeling meemaakt. Klaarblijke lijk heeft president De Gaulle de Franse industriëlen genoeg ver trouwen ingeboezemd om hen tot grotere krachtsinspanning te be wegen. Met spreekt thans dan ook al van een Frans „Wirtschaftswunder", waar bij het dan te hopen is, dat dit niet de zwakheden bezit van Erhardts systeem, want op het ogenblik, nu de goedkope arbeidskrachten uit het oosten (een on verwacht aspect van de „muur") niet meer toestro men en de vraag naar goederen wat achterblijft bij het aanbod, verkeert de Duitse economie in grote spanning, waarvan symptomen als de moeilijkheden bij de Duitse werven slechts enkele zijn. Ook de ar beidsdiscipline (eertijds befaamd) is tanende en vele werknemers laten zich verleiden tot een „ziekte snipperdag", een verschijnsel, dat enige jaren gele den in Duitsland nog onbekend was. Hiermede gaan al een miljoen arbeidsdagen ver loren. We zien hier hetzelfde als in Nederland, waar de langdurige spanning op de arbeidsmarkt niet heeft bijgedragen tot een grote werkdiscipline, wat de Ne derlandse industrie op vele verliesuren komt te staan. Uren, die hard nodig zijn om onze positie te kunnen handhaven en ons deel te krijgen van een groeiende Europese welvaart. De eenmaking van het recht in de Benelux gaat de regeringen van de drie Benelux-landen niet snel genoeg. Hoe wel zij waardering hebben voor de vor deringen die in de afgelopen jaren zijn gemaakt, zo verklaren de drie regerin gen in een verslag aan de raadgevende interparlementaire Beneluxraad (het Beneluxparlement), menen zij toch dat gezocht moet worden naar mogelijkhe den om het tempo te versnellen. De ministers van justitie van de drie lan den hebben daarom besloten voortaan tweemaal per jaar te vergaderen, in beginsel steeds na de vergaderingen van de speciale Benelux-studiecommissie voor de eenmaking van het recht. (Advertentie) ZATERDAG 8 SEPTEMBER Hilversum I - 402 m HILVERSUM I 402 m. KRO: 12.00 mid dagklok. noodklok, 12.04 Metropole-ork., en zangsolist, (12.30-13.33 meded. t.b.v. land- en tuinb.), 13.00 nws., 13.15 platen- nieuws, 13.25 musicerende dilettanten. 13.50 v. d. jeugd, 14.10 dansork. en zang soliste, 14.30 v. d. jeugd, 15.30 muz. mi niaturen: mod. muz. (gr.), 16.10 Als de dag van gisteren, klankb., 16.40 licht kwartet en zangsolisten. 17.00 wereld kampioenschappen roeien te Luzern, 17.10 instrum. octet, 17.30 boekbespr., 17.40 pianorecital (gr.), 18.00 kunstkron., 18.30 strijkork.: jazzmuz., 18.50 praatje voor politieke voetgangers, 19.00 nws., 19.10 actualiteiten, 19.25 mod. kamermuz. (gr.) 19.45 Lichtbaken, lez., 19.55 Radio Fil- harm. ork.: klass. muz., 20.50 Van klan ten en wanten weten, vragenbeantw., 21.00 De Platenkoffer, gev. progr., 21.45 Promenade-ork. en zangsolisten: Franse opera's, 22.25 boekbespr., 22.40 Wij lui den de zondag in, godsd. progr., 23.00 moderne muz (gr.). 23.55-24.00 nws. Hilversum II - 298 m HILVERSUM II 298 m. Vara: 12.00 Hammondorgelkl., 12.15 V. d. wieg t. h. graf, vragenbeantw., 12.30 meded. t. b. v. land- en tuinb. en postduivenber., 12.34 licht ensemble, 13.00 nws., 13.15 Vara- varia, 13.20 v. d. jeugd. 14.10 v. d. jeugd, 14.45 Intern, solidariteit, lez., 15.00 ope- ramuz. (gr.). 16.40 boekenwijsheid, 17.00 Radio jazzcl., 17.30 actualiteiten, 18.00 nws. en comm., 18.20 lichte gram.muz. 19.00 artistieke staalkaart, VPRO: 19.30 Op de helling, gespr., 19.45 klass. muz. (gr.), 19.55 Deze week, praatje. Vara: 20.00 nws., 20.05 Metropole ork. en in strum. trio, 20.55 Ned. cabaret-artiesten op de plaat, 21.10 Soc. comm., 21.25 Me lodieën-expres, 21.55 muziekmémoires, 22.20 sportnws., 22.30 nws., 22.40 licht ork., 23.10 lichte gram.muz., 23.55-24.00 nws. Brussel Vlaams BRUSSEL VLAAMS. 324 m: 12.00 nws., 12.03 lichte muz., 12.30 weerber., 12.35 lichte muz., 13.00 nws., 13.15 gram.muz. v.d. jeugd, 14.00 filmmuz., 14.30 symf. conc., 15.30 Broer en Zus en Zo 16.00 gev. muz., 17.00 nws., 17.15 liturg, kalen der, 17.20 lichte muz., 18.00 kerkorgel- conc., 18.30 v. d. soldaten, 19.00 nws. 19.40 lichte muz., 2.000 intern, cabaret, 22.00 nws., 22.15 lichte orkestmuz., 23.00 nws., 23.05 amusem.ork., 23.30 dansmuz. 23.55-24.00 nws. Brussel Frans BRUSSEL FRANS, 484 m: 13.00 nws., 13.30 lichte gram.muz., 14.10 festival v. Bayreuth: Siegfried, opera, 16.03 lichte muz., 17.00 nws., 18.03 v. d. teenagers, 18.38 lichte gram.muz., 19.30 nws., 20.30 hoorspel, 21.00 gev. muz., 22.00 wereld- nws., 22.15 jazzmuz., 22.55 nws., 23.00 kamermuz., 23.55 nws. ZONDAG 9 SEPTEMBER Hilversum I - 402 ni HILVERSUM I 402 m. NCRV: 8.00 nws. en weeroverz., 8.15 voc. ensemble (gr.), 8.30 morgenwijd., 9.15 orgelconc. KRO: 9.30 nws., 9.45 harprecital (gr.). 9.55 in leiding Hoogmis, 10.00 Pont. Hoogmis, 11.30 pianorecital (gr.): klass. muz., 11.40 mod. kamermuz. (gr.), 12.15 buitenl. comm., 12.25 pop. gram.muz., 12.55 De hand aan de ploeg, lez., 13.00 nws.. 13.05 lichte gram.muz., 13.45 klass. ork.muz. (gr.), 15.00 De vliegende Hollander, lez., 15.10 Holland Festival 1962: beiaardconc. 15.30 lichte gram.muz., 16.00 sport, 16.30 koorzang (gr.) IKOR: 17.00 v. d. jeugd. 17.15 Trouwen in de kerk. Hoe? lez. 17.45 Mensen, lez., 18.00 Het geladen schip, cri- tieken, 18.30 De kerk aan het werk, act., 18.40 In gesprek met de wereld, gespr. (V). NCRV: 19.00 nws. uit de kerken. 19.05 gew. muz. (gr.), 19.30 De Openba ring aan Johannes, lez. KRO: 19.45 nws. 20.00 Triptiek voor moord, hoorsp. (I), 20.50 Deense kamermuz. (gr.), 21.30 Do- re-mi, licht programma, 22.20 22.25 boekbespreking. 22.30 nieuws, 22.40 avondgeb., 22.55 Brab. ork., mod. muz. 23.15 klass. liederen (gr.), 23.55-24.00 nws. Hilversum II - 298 m HILVERSUM II 298 m. Vara: 8.00 nws. postduivenber. en soc. strijdlied, 8.18 Weer of geen weer, gev. progr., 9.45 geest, leven, toespr. VPRO: 10.00 verzoek- progr. v. d. kinderen. IKOR: 10.30 Ned. Herv. kerkd., 11.30 Vraag en antw. VP RO: 11.45 flitsen, nws. van eigen erf. Avro: 12.00 Ned. koperork., 12.30 sport- 13.00 nws., 13.07 De toestand in de wereld ber., 12.32 piano- en orgelsp. (verz.progr 13.00 nws., 13.07 De toestand in de wereld, lez., 13.17 meded. of gram.muz., 13.20 licht instrum. ensemble en zang. 13.45 Zigeunermuz. (gr.), 14.00 Gehoord, gezien gelezen: maandel. kunstsymp., 14.40 zang recital, 15.10 voordr., 15.20 Radiokamer- ork.: mod. muz., 16.00 lichte ork.muz., en zang. 16.30 sportrevue. VPRO: 17.00 Het herlevende Liberale Jodendom - I, lez., 17.15 Stad en land: De taken van het IJsselmeer, lez. VARA: 17.30 v. d. jeugd, 17.50 nws., sportuitsl. en sportjour naal, 18.30 salonork. en zangsolist. 19.00 U moet er eens uit, cabaret, 19.30 Spon tane reacties, discussie tussen musici AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 lichte gram muziek, 20.45 Wandelingen met Clio klankbeeld, 21.00 Chanson Gitane, ope rette (gr.), 22.00 muz. coryfeeën: klass, kamermuz. (gr.), 22.30 nws., 22.40 ac tualiteiten, 22.55 meded. en sportuitsl., 23.00 dansork. en zangsolisten. 23.30 lich te gram.muz., 23.55-24.00 nws. Brussel Vlaams BRUSSEL, VLAAMS 324 m: 12.00 nws. 12.03 lichte gram.muz., 12.30 weerber., 12.35 amusem.ork. en zang, 12.50 weerber. 13.00 nws., 13.15 v. d. sold., 14.00 opera- en belcanto-conc., 15.30 sportrep., 17.00 nws., 17.10 lichte gram.muz., 17.45 sport uitsl., 17.50 lichte gram.muz.. 18.00 piano recital, 18.30 godsd. uitz., 19.00 nws., 19.30 lichte gram.muz., 20.00 amusem.muz., 22.00 nws., 22.15 jazzmuz., 23.00 nws., 23.05 dansmuz., 23.55-24.00 nws. Brussel Frans ZONDAG 9 SEPTEMBER BRUSSEL, FRANS 484 m: 12.15 gev, muz., 13.00 nws.. 13.15 gev. progr., 17.00 nws., 17.35 gram.muz., 17.40 gov. progr., 19.30 nws., 20.00 gev. progr., 22.15 dans muz., 22.55 nws., 23.00 jazzmuz, 23.55 nws. MAANDAG 10 SEPTEMBER Hilversum I 402 m HILVERSUM I 402 m: NCRV: 7.00 nws., 7.10 gew. muz. (gr.), 7.30 sportuitsl. van zaterdag, 7.40 lichte gram.muz., 7.50 meditatie, 8.00 nws., 8.15 Radiokrant, 8.35 tango's (gr.). 9.00 v. d. zieken. 9.35 wa terstanden, 0.40 v. d. vrouw. 10.10 gram. muz., 10.20 theologische etherleergang, 11.05 alt-mezzo en piano: klass. liederen, 11.35 lichte gram.muz. Hilversum II - 298 m HILVERSUM II 298 m: AVRO: 7.00 nws., 7.10 ochtendgymn.. 7.20 ochtend- varia (gr.), 8.00 nws., 8.15 lichte gram. muz., 9.00 gymn. v. oudere luisteraars, 9.10 De groenteman, 9.15 klass. kamer muz. (gr.), 9.40 morgenwijding, 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 11.00 voordr., 11.15 Radio-filharm. ork.: klass. en mod. muz. ZATERDAG 8 SEPTEMBER NCRV: 15.00 TV-film, NTS: 15.25 Euro visie: vliegfeest te Farnborough, NCRV: 16.05 Dier in 't vizier. 16.30 v. d. kinde ren. NTS: 17.00-18.15 Eurovisie: Zes-lan den Eurovisie zwemtoernooi te Rotter dam. NCRV: 19.30 TV-film. NTS: 20.00 journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Mu ziek voor u. 21.00 Circus-variété, 21.55 zangrecital, 22.35 dagsluiting. NTS: 22.45 wereldkamp. roeien te Luzern. BELGIë VLAAMS: 16.00 v. d. jeugd, 17.00-18.15 Eurovisie Rotterdam: zwem wedstrijden. 19.00 religieus progr., 19.30 Echo, 20.00 nws., 20.30 Carnegie Hall, gev. progr., 22.30 TV-feuilleton, 23.20 nws. BELGIë FRANS: 13.55-18.00 Eurovisje Luzern: wereldkamp. van Aviron, 18.30 v. d. jeugd. 19.00 Jeugdkroniek, 19.30 His- toires naturelles, 20.00 journaal. 20.30 Bastoche en Charles-Auguste, 21.00 Bus en Ballade. 21.30 Rcndez-vous met Mick Micheyl, 22.00 mod. balletten, 22.30 jour naal. ZONDAG 9 SEPTEMBER NTS: 13.30-14.30 De bezetting, doe. film, 14.45-16.00 Zes-landen Eurovisie zwemtoernooi, 16.00-18.00 Eurovisie: Hoogtepunten wereldkamp. roeien te Luzern. afgew. m. reportage van conc.- hipp. te Antwerpen, 19.30 weekjournaal. 20.00 sport in beeld. VARA: 20.30 De we reld van vandaag. 20.40 filmrep., 20.50 De wonderbar, muz. komedie. BELGIë VLAAMS: 14.15 Panorama, de week in beeld, 14.45 Eurovisie: Rotter dam: zwemwedstr. van zes landen. Daar na: Eurovisie: rep. van de wereldkamp. roeien te Luzern, 18.00-18.20 V. d. kleu ters, 18.30 sprookjesfilm, 19.50 poppen- film, 20.25 Het manneke, 20.30 De oude golf (Die alte Welle), variété-progr., 21.35 sportweekend, 22.00 voordr, 22.25 nws. BELGIë FRANS: 9.55-12.15 Eurovisie Luzern: rep. wereldkamp. roeien, 11.00- 11.45 Hoogmis, 14.25 Eurovisie Luzern (verv.), 16.00 sportber., 16.05 Vedettes en pantoufles, 16.30 paardesport, 17.30 sport ber. en -comm., 17.40-18.00 Eurovisie Lu zern (verv.), 19.30 feuilleton v. d. jeugd, 20.00 journ., 20.30 Dröle de Noce, film, 21.45 jazzmuz., 22.15 journ. Horizontaal: 1 maanstand, 2 schoon maakartikel, 5 baardje, 7 pers. voorn.w., 9 klopje, 11 takje, 12 klein vertrek, 13 deel, 15 eiland in de Egeïsche Zee, 17 kuis, 18 gepelde gerst, 19 geloof, 20 laat ste nieuws, 21 krachtig, 24 vreemde munt. 26 rang in het leger, 30 toestand van vol komen rust, 34 edelsteen, 38 ongemanierd mens, 42 meisjesnaam, 43 kleur, 44 meis jeenaam, 45 voorzetsel, 47 bediende, 48 rang in het leger, 50 overlast, 51 elke, 53 sluis, 54 aanzien, 55 een schone zwarte delfstof, 57 maanstand, 58 deel v. h. kip penhok, 59 meisjesnaam, 60 vogel. Verticaal: 1 Frans voegwoord, 2 vogel, 3 vijandschap, 4 Vlaamse gaai, 5 schijnen 6 rei, 7 tafelgerei, 8 haast, 10 kruimel, 12 lichtkrans om de zon, 14 Europeaan. 16 plaats in België, 18 mal, 22 bevel, 23 voegwoord, 25 edel metaal (Fr.), 27 (Advertentie) boom, 28 deel van het hoofd, 29 nauw, 31 wereldtaal, 32 speeltuinattribuut, 33 dwaas, 34 treiter, 35 schone jongeling, 36 bijwoord, 37 avondeten gebruiken, 38 gewapende ruiter, 39 zangnoot, 40 plaats op de Veluwe, 41 soort bij, 44 groet, 46 godin 48 rivier in Duitsland. 49 oude li teratuur, 50 vleesgerecht, 52 boom, 53 N.V. (Fr. afk.), 56 zoals de akten ge tuigen (Lat. afk.) OPLOSSING Horizontaal: 1 protest, 4 leest, 7 rustiek 8 afladen, 11 est, 14 sloe, 15 oma, 16 olga, 17 sla, 39 stamper, 22 revisie, 23 nader, 24 minzame. Verticaal: 1 paria, 2 oksel, 3 teken, 4 lange, 5 emelt, 6 toendra. 9 abeel, 10 eros, 12 stoom, 13 mast, 14 streven, 17 stand, 18 adder, 19 stram, 20 pasta, 21 roede. socks of standing DeMi-loclc BRILJANT sok, 'n nieuwe creatie! dus fris en hygiënisch 'n produkt van Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. Hulst (Z).

de Stem | 1962 | | pagina 11