(SPOOR Gezonde expansiedrang van tuinbouw niet stuiten! DE VROUW Bowling- spel ook beoefend door de vrouw ITAINS 20 ct.! Noodweer in Tunesië Doorgaan na vakantie smiddell ve prijs t ïnDE Aanknopen bij centra Tllc ïïliê&m'j PINDAKAAS of CH0N0TA... Kostbaar on gelukjt Soldaat liet zeven V.W.'s verdwijnen Schot trouwt in Moskou ctatie t Huishouden op rolletjes Neem eens een keer kussa bi ankwerkers bankwerkers werkers ars/ C.V.-monteurs iijpfitters sch lassers Geel ^i£D,NG I k-artikelen, liakje korrelthee. it. ide hagel >TARD SOLADE 'OEDER ATIS! louillon- )9 ct.! Altijd 10°/o korting op -nerk-artikelen, /eekreclames, anbiedingen ïteren van ptember 1962. in betere 71 I waar procent Randstad ideaal Toename Noord-Italië geteisterd door noodweer kwaliteits-produkten! Bolsward is boos reportage over t.v.- Profiteren Söetfztui Delana trui voor elke dag 8.5° P gruyter Malse maatjeszure haring gebakken haring Naar Amerika Mode „FEMINA" IN ROTTERDAM Meubelexpositie Koelkast Slapen op lucht Tapijt Koffiekan 's-Winters warme voeten IEDRIJF TE UTRECHT montagewerken: „-diploma). ?oor reisgeldvergoeding reisgeldvergoeding, ijfskledir.g. rinataandeelr egeling. nnen verkregen worden r a.s. tussen 7 en 8 uur elijk Arbeidsbureau te ar een Werkspoor-ver- ig is. a by sollicitatie worden i, tel. 01640-5524 tel. 01650-5319 61672-575 01647-335 ie PK-detaillist in üw omgeving ihell Nederland Vetkoopmaat- Telefoon 18.34.00, toestel 367. n f. 4,- lelgoedzegel a 10 ct.! melk of puur goedkoper Reelgoedzegel a 10 ct.! e pakje OF leelgoedzegel 10 ct.' an 55 cf. lelgoedzegel a 10 ct.! pak mèt recht op 1 peelgoedzegel a 10 ct.! I it^TIEN 7t I prf (Van een bijzondere medewerker) f.E behoefte aan recreatieruimte zal de U komende jaren aanzienlijk toene men en doet zelfs de gedachte opko men, of bestaand landbouwgebied daarvoor niet in natuur- en recreatie terrein dient te worden omgezet, zo schreven wij in een voorafgaande be schouwing. Wanneer het tot een dergelijk be leid mocht komen, dan zal er toch geer nauwlettend voor dienen te wor den gewaakt, dat geen levenskrachtige agrarische bedrijven, zoals de tuin bouw, hieraan worden opgeofferd. In het streekplan, dat Ged. Staten van Noordbrabant vaststelden voor na tuurschoon- en recreatiegebieden, wor den de expansiemogelijkheden van de tuinbouw dan ook ontzien. Wij willen hier verder nog eens de betekenis van deze agrarische bedrijfstak in het licht stellen. |R. N. C. Hofman on ir. M. Kippers heb- ben onlangs in de „Economisch-Statis- tische Berichten" met betrekking tot de tuinbouw in de Randstad Holland er op gewezen, dat, terwijl tussen 1952 en 1960 de produktiewaarde voor de ak kerbouw vrijwel geen verandering ver toonde, voor de veehouderij een toene ming met 40 pet en voor de tuinbouw een stijging met 95 pet optrad. GENOEMDE deskundigen beschouwen de tuinbouw als een specifieke taak van de Randstad, omdat bodem, kli maat, zonlicht-uren en waterbeheer sing daar zulke gunstige voorwaarden voor deze agrarische bedrijfstak bie den. Hierbij is dan echter ook gedacht aan de bloembollencultuur en aan de sierteelt bij Boskoop. HIERBIJ komt, dat men een ruim bin nenlands afzetgebied bij de hand heeft in de grote steden, terwijl tevens alle verkeerstechnieken ter beschik king staan voor de export. Met de vei lingen en andere instellingen ten ge rieve van de tuinbouw kreeg het tuin bouwgebied in de Randstad Holland ook een krachtige centrumfunctie. wERKWAARDIG is in ieder geval, dat de Randstad alleen al 48 pet der to tale produktiewaarde van de Neder landse tuinbouw in 1960 voor haar re kening nam. Niet minder dan 80 pet van de op pervlakte glas ligt in het Randstadge bied. Van de tuinbouwexport is circa 70 pet uit ditzelfde gebied afkomstig, expansiemogelijkheid, die er nog in de tuinbouw zit. De Euromarkt zal, naar verwacht wordt, die expansiekansen nog vergroten. ia#AAR moet dan die expansie plaats- vinden? Volgens de irs. Hofman en Kippers zal de tuinbouw zich in Ne derland jaarlijks met 1500 ha moeten uitbreiden en zou daarvan een derde in de Randstad moeten worden gevon den. Zij achten dit ook mogelijk, om- dat er binnen de Randstad nog 55.000 a 60.000 ha grond geschikt te maken is voor tuinbouwteelten. aa AAR de uitbreiding van de tuinbouw ondervindt in de Randstad weerstand Zo werd er een Streekplan Westland ontworpen, dat het bouwen van kassen i verbiedt in 5000 ha, en het uitbrei- dingsplan van Haarlemmermeer heeft dit zelfs verboden voor 95 pet van het gemeentelijk gebied. Wanneer de Kroon er geen stokje voor steekt, betekent dit voor genoemde gebieden praktisch een tuinbouwvestigingsverbod. pEN en ander gebeurde op esthetische overwegigingen, maar dan is het streekplan voor natuurschoon- en re- CEN bijzonderheid van de tuinbouw is, dat, in tegenstelling tot de andere agrarische bedrijfstakken, het aantal arbeidsplaatsen daarin niet af- maar toeneemt, in het algemeen sinds 1947 met 5 pet, in het Randstadgebied met circa 20 pet. Zulks als gevolg van de Noord-Italië, dat geteisterd werd door de ergste droogte in 35 jaar, heeft dins dag te lijden gehad van een regen en hagelstorm, die het toch al zwaar be proefde gewas nog meer schade toe bracht. Door de droogte was de oogst reeds verminderd met 40 procent in deze ge bieden. Hoe groot de schade is, die door de storm werd veroorzaakt is nog niet bekend. (Advertentie) De burgemeester van Bolsward, mr. J. A. Geukers, heeft in de openbare raads vergadering zijn misnoegen te kennen gegeven over de TV-reportage, die de AVRO heeft gemaakt van het interna tionaal folklorisch festival te Bols ward. Hij noemde deze reportage ,,een miskraam". Met de raad was burgemeester Geu kers van mening, dat de reportage een heel verkeerd beeld van Bolsward gaf, toen deze suggereerde, dat Bolsward een stil stadje zou zijn waar vrijwel nooit iets gebeurde wat van belang was en waar ,,de sik" (locomotief van de goederentrein) het enige leven in de brouwerij zou brengen. creatiegebieden van Noordbrabant toch soepeler, want dit is zo gestipu leerd, dat het tuinbouwexpansie mo gelijk laat. qOK buiten de Randstad moet de tuin- bouw zich immers uitbreiden. Daar zouden dan toch jaarlijks 1000 ha aan het tuinbouwareaal zijn toe te voegen. Dat kan dan het best gebeuren, waar men reeds bestaande tuinbouwstreken met een zekere centrumfunctie vindt, al is deze ook niet te vergelijken met die van de Randstad. Dergelijke stre ken vindt men in noord-Limburg en west-Brabant, ook nog bij Utrecht. Het gaat er dan om, biervan te profiteren voor de agrarische welstand in deze gebieden. Economisch steekt de tuin bouw immers zeer gunstig af by an dere agrarische sectoren. qE mogelijke spanning tussen de eisen van de tuinbouwexpansie en die van de natuurschoon- en recreatiebehoefte dient weggenomen te worden door een planologisch beleid, dat zich niet be paalt bij „bevriezing van het huidige landschapsbeeld", maar ook, rekening houdend met de agrarische noodzaken als het ware hiermee speelt om nieu we landschapsvormen te scheppen. In de Hollandse kasverboden zit hiervoor geen ruimte; he-t Brabantse streekplan biedt die gelegenheid wel. (Advertentie) r w OEOEMSWART wol' met katoen- dus warman sterk-5 friasse kleuren, raglan mouw. rits op. de e 507 95 rug-3-7iaar O. I» LET OP HET DELAH AET1KET1 In Italiaanse mouUné kleuren meteen effe^ LET OP HET DELANA ETIKET „Joy Black, de nieuwe ,,Miss Gre at Britain" heeft tijdens een bezoek aan een cosmeticafabriek in A- mersham (Engeland) een fles met rozenolie laten vallen waardoor de ze brak en de kostbare vloeistof verloren ging. De waarde ervan teas 720 pond sterling. Het spijt me," stamelde juffr. Black toen de fles op de grond in scherven viel. „Een ongeluk ligt in een klein hoekje," zei fabrieksdirecteur Leigh Walker, galant, maar met een iet wat grimmige ondertoon. De 20-jarige dienstplichtig soldaat H L uit Rotterdam is door de brigade van de Koninklijke Marechaussee in de legerplaats 't Harde bij Oldebroek aan gehouden, omdat hij er van verdacht wordt dat hij in enkele maanden niet minder dan zeven Volkswagens heeft zoekgemaakt. De jongeman maakte er een gewoonte van om in onbeheerd staande, liefst nieuwe, Volkswagens te stappen. Hij reed er dan zolang mee rond tot de benzine op was. Hij par keerde daarna het voertuig, maar steeds zo, dat de eigenaar soms weken moest zoeken voor hij hem terug had. Hij heeft dergelijke kunsten uitgehaald o.m. in Den Haag, Amsterdam, Rotter dam en Scheveningen. Hij reed nu en dan met veel bravoure (Advertentie) rond in de legerplaats 't Harde. Dat heeft hem tenslotte tegen de lamp doen lopen. Een luitenant kreeg argwaan en liet een onderzoek instellen. De Konin- lijke Marechaussee is er intussen in ge slaagd alle vermiste auto's op te spo ren alsmede een autoradio, die hij uit een van de auto's gestolen had. L. is niet in het bezit van een rijbe wijs, maar veroorzaakte geen ongeluk ken of beschadigingen. Slagregens in centraal Tunesië hebben dinsdag meer dan 500 woningen in de oase-stad Kebili, in centraal Tunesië ver nield. Tengevolge van de zware regenval wer den de verbindingen tussen Kebili en Ga- bes tijdelijk verbroken. Volgens de eerste berichten is onge veer 20 milimeter regen 'gevallen te Ke bili, een stad van ongeveer 40.000 inwo ners. In El Hamma viel naar schatting 75 mm regen en in Matmata 62 mm regen. In het ,,trouwpaleis" van Moskou is dinsdag een Schotse student in het hu welijk getreden met een Russische bi bliothecaresse. De 38-jarige student, Hugh Gilchrist, rekent er vast op, dat hij zijn 35-jarige bruid, Elena Kontse- witsj, die hij pas vijf maanden geleden leerde kennen, binnenkort aan zijn fa milie in Edinburgh zal kunnen voorstel len. „Iedereen heeft me tot dusver reusachtig goed geholpen", vertelde hij, „Mijn visum werd zonder veel moeite verlengd om het huwelijk te laten plaatshebben." Gilchrist, die een jaar lang aan het Moskouse instituut voor vreemde talen heeft gestudeerd, gaat 15 september voorlopig alleen naar zijn land terug, maar hij is vol vertrouwen, dat zijn vrouw spoedig zal kunnen volgen. f;l jlïiiK V - .W In ons land is „kegelen" iets heel anders dan „bowling". Het ver schil ligt niet zozeer in het spel, als wel in de sfeer, waarin het spel gespeeld wordt. Wanneer een man zegt: ,,Ik ga naar de kegelclub" dan weten we, dat hij vertrekt naar de „heilige hallen", naar de vrienden, waar hij om en naast het kegelen een stemming vindt van een besloten, intiem karakter. De man én de vrouw, die naar het bowlingcentrum gaan, besteden hun vrije tijd aan een sport, waaraan velen tegelijkertijd in een lange rij hanen naast elkaar, deelne men. De bowling-enthousiastelingen spelen wel in kleine teams, maar toch in een groot geheel, zoals dat het geval is by zeilen, tennissen en aan het strand. Het spel bowling wijkt niet veel af van kegelen; het is er dan ook uit voortgekomen. Het kegelen stamt uit de grijze oud heid. De Egyptische beeldhouwwer ken, die dateren van 5200 jaar voor Christus, is een spel vermeld, dat by- zonder veel op kegelen lijkt. Slaan wy 5000 jaar geschiedenis over dan vinden wij in Zwitserland ten tijde van Caesar, een kegelspel, dat de voorloper is van het Italiaanse „bocci". Een sprongetje van drie eeuwen en we zien het kegelspel be oefenen in Duitsland. Geschiedkundi gen zijn het er over eens, dat het moderne kegelen zijn oorsprong vindt in de kathedralen van die tijd, niet als sport, maar als een ceremonie. Het aantal omgeworpen kegels zou maatgevend geweest zijn voor de god. vruchtigheid. Tijdens de middeleeuwen werd de ze sport populair in onze streken en toen de Nederlanders in 1626 op Ame rikaanse bodem Nieuw Amsterdam oordeelden het. Maar zij waren daar bij te precies en verwierpen het spel met de negen kegels. In 1874 werd het herboren met tien kegels. Thans tellen de V.S. 25 miljoen spelers en daarvan zijn 8 miljoen vrouwen in aparte clubjes georganiseerd. In de laatste jaren is het spel over de he le wereld ingevoerd. De eerste Nederlandse bowling-hall (18 banen) werd verleden jaar door Prins Bernhard in Scheveningen geo pend; Den Haag telt 1500 spelers, waarvan 300 Amerikanen. Daarna volgde Breda (16 banen) thans 2000 bowlers. Onder deze 2000 zijn veel junioren en zo'n 500 dames. Er zijn 15 damesteams (vijf dames per team) die in competitieverband uitkomen. De Amerikanen schrijven de grote naoorlogse verbreiding van de sport toe aan drie oorzaken: de T.V., de automatische keukenuitrusting en de automatische kegelopzetters. De T.V. liet regelmatig toernooien zien en dat wekte de belangstelling van de kijkers De automatische keuken gaf de vrouw meer vrije tijd; maar de mo derne gezondheids- en schoonheids leer zegt de vrouw, dat zij haar vrij- e tijd niet in de stoel mag doorbren gen, maar in beweging moet blijven verdubbeld zal zijn. Een van de nieu we hallen komt op London Airport een attractie voor de luchtpassagiers vooral als zij door de mist worden opgehouden. Men bouwt ook graag nieuwe gelegenheden bij supermar kets: dat wordt nog eens gezellig winkelen! Het kon niet anders of de mode moest worden ingeschakeld bij deze sportie ve bedrijvigheid, waaraan zoveel vrouwen deelnemen. De American Machine Foundry Corporation, die de belangrijkste fa brikant van automatische kegeljon gens is, gaf aan enkele beroemde modeontwerpers opdracht speciaal voor dit spel kleding te ontwerpen, die zowel de kenmerken van de „hau te couture" als die van het sport tenue zou dragen. De ontwerpen, die op 1 september, bij het begin van het herfstseizoen uit de bus zijn ge komen zijn gelukkig niet zó uitge sproken bowling-costuum, dat zij niet geschikt zouden zijn voor het leven van alledag. Alleen de schoenen van de befaamde Florentijnse schoenont werper Ferragamo horen nergens anders dan in de bowling-hall thuis: de linkerschoen heeft een zool van leer, de rechter- een zool van rubber. Maar men kan de schoenen ook huren ofschoon ze dan niet van Ferraga mo zijn. Wij menen trouwens, dat de kansen om een „strike" te ont werpen niet geringer worden in de rok en jumper uit een rek van het wa renhuis. Een Franse naam voor een oor spronkelijk Engels modelRiding Coat. De ridingcote is zeer in trek en zal deze winter niet zelden wor den gecompleteerd door een stola van hetzelfde materiaal. Dit hand- geweven model is van La Vigna. Profiteer ten volle van de winst, behaald in sport en spel! U bent nu in vorm, door al uw wandelen en zwemmen. Denk aan de dreigende winter- stichtten, brachten zij het spel van de negen kegels mee. Nu, 300 jaar la ter, keert het uit Amerika naar ons land terug in de gewijzigde vorm, die BOWLING heet. Menig Amerikaans gezin gaat een of twee avonden per week naar de baan. Vader en zoon blijven wat lan ger, moeder en dochter, soms met buurvrouw of logé, gaan wat eerder naar huis, ofwel het devies is sa men uit, samen thuis. Dit is een ont wikkeling, die in de vorige eeuw ze ker niet is voorzien. Nadat het kegelen in Nieuw Amster dam was geintroduceerd, is het in de loop der jaren ontaard in een gok spel en de kerkelijke autoriteiten ver- In het Ahoy-complex te Rotterdam zal van 21 september tot en met 4 oktober de 15e Femina, internationale beurs, voor mode en huishouding worden gehouden. In 303 stands zal dè consument, en dat is hier natuurlijk de vrouw, de nieuwste producten kun nen bewonderen. Op grote internationale modeshows zullen mode-ambassadrices van acht landen hautecouturemodellen laten zien. In de Glazen zaal wordt onder het motto „De Vrouw in de Kunst" een aantal werken van Nederlandse kunstenaressen geëxposeerd. Daar naast zullen kunstnijverheidskunste- naressen demonstraties geven in potten bakken, weven en het vervaar digen van bijouterieën. Centra van huishoudelijke en gezinsvoorlichting en van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zullen informaties geven. Van 28 september tot en met 9 ok tober zal in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de meubeltentoonstelling „Wonen 1963" worden gehouden. De expositie zal een groot aantal stijl opvattingen en -richtingen in de bin nenhuisarchitectuur representeren en zal voorts een overzicht geven van wat in 1963 op het gebied van wo ninginrichting te koop zal zijn. Het thema van de expositie is ruimte en beweging. Duidelijk zal op de expo sitie getoond worden, dat het moder ne meubel steeds meer een mobiel karakter krijgt. Bovendien zullen op deze expositie weer een groot aantal volledig ingerichte woningen te be zichtigen zijn, aangepast aan de plat tegronden van het moderne huis, compleet met huishoudelijke appara ten, schilderijen, aardewerk en der gelijke. en sport moet beoefenen dat ver oorzaakte haar belangstelling voor bowling. De automatische machine maakte het spel helemaal aangenaam Voordien moest een kegeljongen de omvergeworpen kegels weer op hun plaats zetten. De aanwezigheid van zo'n jongen was niet altijd zeker; bovendien moesten de spelers na ie dere worp wachten, en het spel ver liep traag. Sinds de automatische ke- gelopzetmachines zijn uitgevonden veranderde het aspect van het spel- Sommige bowling-centra zijn dag en nacht open; er konden luxueuzer ge legenheden worden geopend, waar door spelers uit alle lagen van de be volking werden aangetrokken. In Europa vinden wij hallen in toe ristenplaatsen, badplaatsen en grote steden. Engeland staat vooraan met 23 centra's, maar men verwacht, dat dit aantal binnen een half jaar De koelkast van de toekomst zal geen koude-middel meer hebben. De koude wordt rechtstreeks uit de elektrische energie opgewekt. In Duitsland zijn al kleine koelinstal laties in gebruik, die op het nieuwe principe berusten. Een principe, dat het mogelijk maakt verplaats bare koelkasten te gebruiken. Zo bestaat er al een serveerwagen voor de huishouding. die twee vakken heeft. In het onderste vak wordt thermo-elektrisch gekoeld en de onttrokken warmte wordt naar 't bovenste vak geleid, waar spijzen dus warm gehouden kunnen wor den. Op een en hetzelfde serveer wagentje dus kokende gebakken aardappeltjes op het bovenblad en onderin het ijsje toe. Mooier kan het(nog) niet. crème, roze of geel en is voorlopig verkrijgbaar in twee maten: voor vier en voor zes kopjes koffie. Slapen op lucht met gevulde blaas jes. Dat is het nieuwste van het nieuwste op matrassengebied. Een z.g. Drakacelmatras is op dit prin cipe gebaseerd. Duizenden kleine blaasjes met lucht hebben de taak overgenomen van springveren, schuimplastic, kapok en andere materialen. De matras is lichter dan de „normale", is stofvrij en heeft geen naden of noppen. Bo vendien is de matras bestand te gen zonlicht en vocht. Koffie op de juiste temperatuur houden zonder dat 't aroma wordt aangetast is niet gemakkelijk. Er is echter nu een tafelwarmhoud- kan (het spijt ons, maar zo héét- ie) die voorzien is van een isolhtie- kap van ge'éloxeerd lichtmetaal, die aan de binnenzijde is bekleed met een laagje vilt. Dit jasje nu houdt de warmte vast. De kan wordt geleverd in drie kleuren, Uit drie lagen bestaat het nogal dure, maar naar men zegt sterke Herculon-tapijt. Op een juten on dergrond heeft men een lijmlaag aangebracht, waarboven een Per- Ionpoel. Daar Perion een gladde ve zel is kan vrijwel elke verontrei niging gemakkelijk worden verwij derd met water en huishoudzeep. Olie, vet en inkt laten geen sporen achter. Maar het handigste is mis schien nog wel, dat het tapijt e- ventueel gemakkelijk te repareren is. Een brandende sigaret, die op het tapijt valt kan geen' kwaad. Als er smeltvlekken ontstaan zijn deze eenvoudig te herstellen. Met een slagpijpje wordt n.m. dit ge deelte verwijderd, waarna eenzelf de stukje uit een reserve staaltje op het tapijt wordt geponst en on zichtbaar ingeplakt. Het tapijt is er al in 15 kleuren. Wandelschoen in zwart calf met hoog opgesneden voorblad en sluiting opzy, middels een smal veterbandje. Model Bata International. De hang naar romantiek, die zich met de dag sterker uit, heeft de Ita liaanse schoenontwerpers geïnspi reerd tot een mode, die doet denken aan voorbije perioden uit de vorige eeuw. Anna Karenina wordt in her innering geroepen door de hoge Rus sische laarsjes van het soepelste leer, rikend tot halverwege de kuit of tot de knie, gevoerd of gegarneerd met kostbaar bont. Dichtgeknoopte hoge schoenen met spitse neuzen en hoge hakken zullen de vrouw in huis en op straat behoeden voor winterse kou. Bata International toonde in Amster dam de nieuwe collectie voor deze winter en verraste met de laarzenra ge. Behalve de genoemde modellen waren er nog witte, gouden en rode met bonte borduursels, bedoeld voor après-ski, maar ook sportievere half hoge laarsjes met bontvoeringen en een gemakkelijker hak. De schoen met hoog opgesneden voorblad en hoge hak zal een elegan te en toch op ons klimaat geschoeide voet laten zien, maar de geklede schoentjes vertonen daar tegenover laag uitgesneden zijkanten. Sierlijk laarsje in zwart leder met een garnering van persianer. Model Bata International. maanden! Nog niet zozeer vanwe ge de koude, alswel vanwege de feestelijkheden, die zich schuilhou den in de rij van komende decem berdagen. Het klassieke kikker spel is zo eenvoudig en zo gauw gedaan. U kent het: de voeten zij delings in eikaars verlengde en uw handen steunend aan stoel of bed, en dan maar kniebuigingen met mooie rechte rug! Hiel op de grond houden en het aantal buigingen opvoeren, naarmate U meer traint, (Alleen geschikt voor jonge voeten en knieën!) Heeft uw groentehandelaar kussa's en hebt u er al een paar maal om heen gedraaid, weifelend of u zich er wei of niet aan zoudt wagen. U kunt het gerust eens met kussa pro beren. Ze hebben weinig smaak en veel mogelijkheden: zoet of hartig rauw of gekookt of gebakken kunt u ze opdienen. De voedingswaarde is niet bijzonder hoog, maar ook weer niet echt laag. Het schoonmaken is heel eenvoudig: u kunt de kussa met of zonder schil verwerken (schillen gaat gemakkelijk met een dunschiller), de pitten be hoeft u er niet uit te nemen. Voor een kussa-slaatje de groente in plakken of blokjes snijden en met slasaus of olie en azijn of citroensap zout en desgewenst peper, mosterd een gesnipperd uitje, tomaten-ketch- up en/of verse tuinkruiden vermen gen. Het verdient aanbeveling de sla niet al te kort voor het gebruik klaar te maken; de kussa is lekker der wanneer de saus een tijdje heeft kunnen intrekken. Desgewenst kunt u de kussa tevoren met wat zout be strooid wegzetten (weliswaar zal dit de voedmgswaarde niet ten goede komen). Een smakelijk gemengd groente slaatje kan gemaakt worden van b.v. blokjes of plakken kussa met plat ken tomaat of blokjes kussa met grof geraspte wortel. Ook vruchtensiaatjes kunnen met kus sa-blokjes worden gemaakt, b.v. een slaatje van kussa met rode bessen en suiker. Voor het koken van kussa dient men slechts kort te rekenen, 5 minu ten. Bij lang koken gaat de kussa n.m. gemakkelijk stuk. De gekookte kussa-blokjes kunnen vermengd wor den met boter of margarine en: peper of nootmuskaat of paprikapoeder of zeer fijn gesneden peterselie- of selderijgroen of geraspte kaas of kleine gehaktballetjes Smakelijk is het ook om op het laatst plakken tomaat met de kussa mee te koken. Houdt u van groenten in een saus, aan kunt u de kussa opdienen in een bloemkoolsaus (of een peterselie-, to maten-, kerrie-, of mosterdsaus. Het is ook smakelijk om de kussa in plaats van in water te koken, zacht jes gaar te smoren in boter of mar garine of met blokjes uitgebakken spek. Het smoren duurt 5 a 10 minu ten. Desgewenst kunnen kerrie nasi- goreng-kruiden, was gesnipperde ui of éen of meer der bovengenoemde toe voegsels mee gesmoord worden. Bakken kunt u de kussa ook al: in de koekepan of in frituurvet of -olie. In het laatste geval haalt u de cm -dikke plakken door een dik beslag- )e als voor appelbeignets (1 1/2 dl melk op 125 g bloem of bakmeel met wat zout) en u bakt de plakken in heet vet vlug bruin. Weet u wat lek ker is: een beetje geraspte kaas door het beslag mengen en dan na het bakken nog wat kaas over de warme beignets strooien. Meteen opeten!

de Stem | 1962 | | pagina 9