MARINER-2 ZAL VENUS DICHTER NADEREN DAN VERWACHT Hoge Raad voor culturele samenwerking gewenst De dieren in Kongo hebben geen reden tot klagen K iH □1 NU 445.- Q Run op passagebureaus in Nieuw-Guinea afgeremd AANBESTEDING Moskou bereid door te praten 6565 V.S. laten Cuba tanden zien Geen behoefte aan NSB'er Boeren doden 150 honden Albertpark verwildert hulp m de huishouding 525.- 645.- Koerscorrectie feilloos verlopen Reeds een schat aan gegevens binnengekomen Kernstop-gesprek BotYN moeten snel handelen BEURS VAN AMSTERDAM Internationals gedrukt O.A.S.-leider Castille krijgt twintig jaar Ambassadeur van China in Moskou vertrekt Premiestelsel ziekenfondswet op de korrel In juli nieuwe huizen Nieuwe hoofdingenieur- directeur bij RWS-wegen Vrijstelling dienstplicht wegens kostwinnerschap Eén cultuur Waardevolle ring (f 3000) gestolen Bus tegen twee doden wagen In Leerdam: Tussen Nederland en België Suggesties Rassenonlusten na de H. Mis Wildstropers in goede doen Dagblad De Stem Veiling te St.-Jansteen en Heikant Notaris W. Vroome het aanleggen van een stamriool in de Zoutestraat - Carmelweg naar de Dul- laertpolder en aanleg riolerings- en bestratingswer- ken in het exploitatieplan Noord II met bijkomende werken. ZIG-ZAG IN PRIJS YERLAAGD LICHTGEWICHT JO DE BOOIJ Wed. KINT-DE WAAL 4 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 .4 Een radiosignaal dat zeven seconden nodig had om een afstand van ongeveer drie miljoen kilometer af te leggen, heeft gistermorgen om precies 01.24 Europese tyd, het Amerikaanse Venus- schip Mariner 2" bereikt. Het radio signaal gaf de „Mariner" opdracht zijn koers te wijzigen. De Amerikaanse ge leerden wier meesterwerk door de ruim te raast zeiden na enkele uren dat de ingreep was gelukt. De „Mariner 2" stormt nu Venus tegemoet. Op 14 de cember, om 19 uur Europese tijd zal de „Mariner 2", als alles naar wens blijft gaan, Venus op een afstand van iets meer dan 14.000 kilometer passeren. Aanvankelijk was berekend, dat de „Mariner 2" de planeet op 16.000 km voorbij zou vliegen. De koerscorrectie is een wetenschap pelijk succes van de eerste grootte. Het is de eerste keer in de geschiedenis van het heelal-onderzoek met behulp van raketten dat een robotlaboratorium dat op weg is naar een zo ver van de aarde verwijderd doel als de planeet Venus, aan radiosignalen gehoorzaamt. Vorige Amerikaanse en Russische proe ven met onbemande capsules zijn mis lukt. Het doel van de „Mariner 2" is, ge gevens te verzamelen over de opper vlakte van de raadselachtige planeet. Op zijn lange reis levert de capsule ook bijzonderheden over de intensiteit van kosmische straling, temperatuur e.d. „Wij hebben al een schat aan gegevens binnen", zeiden de geleerden. Na de radiografische koerscorrectie begonnen er aan boord van het 44" pond zware ruimteschip allerlei dingen te gebeuren. Een elektronisch brein in de „Mariner 2" begon volautomatisch met het opmaken van een bestek, waarbij de capsule zich oriënteerde op de aar de en de zon. De koersfout welke kort na de lancering van het ruimte-labora torium was gemaakt werd op grond van berekeningen die op aarde zijn gemaakt weggewerkt. Een uur na het radiogra fische commando begonnen de raket motoren aan de capsule te werken. Na elke opdracht welke het ruimteschip uit voerde werd er een bevestiging naar de aarde gezonden. Alles gebeurde zo Dunctueel, dat de geleerden vanmorgen tonden spreken over „een eerste grote stap op weg naar het onderzoek van de planeten." Van tyd tot tyd zal men op aarde na der nieuws van het ruimteschip ver nemen, totdat het half december zyn doel dat 180 miljoen mijl verwijderd Hgt zal hebben bereikt. De grote vraag waarop men een ant woord hoopt te krijgen is, of er leven op de planeet Venus mogelijk is. Dinsdag zijn vijf vrijwilligers bevrijd uit een namaak-ruimtecapsule waarin zij veertien dagen opgesloten hadden gezeten. De bedoeling van dit project, dat is uitgevoerd op een onderzoekings- Rusland heeft ingestemd met het westelijk voorstel de besprekingen over een verbod van proeven met kernwapens voort te zetten gedurende de herfst. Hierbij werd echter aangetekend dat zulk een verdrag alleen op de Rus sische voorwaarden of andere voorwaar den welke de instemming van Rusland hebben tot stand kan komen. De ontwapeningsconferentie van de 17 naties gaat eerstdaags op reces, doch van westelijke zijde was zoals bekend voorgesteld dat de subcommissie welk een verbod van proeven met kern wapens bespreekt haar werkzaamheden zou voortzetten tijdens het reces van de conferentie. Dit verzoek werd gisteren nog eens door Engeland afzonderlijk herhaald. V.S.: geen plannen Gisteren heeft het Amerikaanse minis terie van defensie verklaard dat er geen verdere kernproeven op grote hoogten boven de Stille Oceaan op het programma staan, maar dat het herstel van de lanceer-installatie voor derge lijke proeven zal worden voortgezet. Deze installatie op het eiland Johnston werd op 25 juli zwaar beschadigd toen een Thor-raket met een atoomspringkop boven de grond werd vernietigd. Om een eind te maken aan de run op de boekingskantoren der luchtvaart maatschappijen, is gisteren de Neder landse ambtenaren in Nieuw-Guinea ver boden zelf passage te boeken. De re patriëring in versneld tempo maakt het zelf boeken onnodig, aldus de bekend making. Gisteren zijn besprekingen begonnen, in het diepst geheim en met gouverneur Platteel als leider, over de problemen van de vitale bedrijven in Nieuw-Guinea. Na 1 oktober verliezen zij het merendeel van het Nederlandse kader. Dat schept grote problemen. Daarvan zullen o.m. energiebedrijven, PTT, verkeer en an dere diensten te lijden hebben. Van VN- zijde zal voor spoedige vervanging ge zorgd moeten worden. Men neemt aan dat de Nederlandse overheid haar pogingen zal staken om meer ambtenaren over te halen na 1 oktober aan te blijven. Alleen bij cul turele zaken is het percentage blijvers betekenend; het beloopt daar ongeveer vijftig. Over de mensen in deze sector, waaronder missie, zending, onderwijs enz. vallen, heeft men zich trouwens geen zorgen gemaakt. Maar zoals economie ervoor staat, moet men het ergste vrezen voor de voort gang van het werk. Daar blijven name lijk slechts twee Nederlandse ambtena ren De zeepost voor militairen in Nieuw- Guinea is gestaakt. Wat nu per schip verzonden zou worden, zou grote kans lopen te laat te komen, gezien het repa triëringsschema. De stemming voor de internationale waarden is gistermiddag gedrukt ge weest. Alle fondsen bleven beneden het vorige slotniveau. Philips 2 gulden lager op 153,80, Kon. Olie min 1,50 op 139,80 en Unilever ruim een gulden lager bij een notering op 132,10. AKU moest zich met 3Va punt koersverlies tevreden stellen. Hoogovens lagen zwak in de markt op 553, min 7 punten. De handel in alle hoofdfondsen was kalm Er was wat aanbod van Amerikaanse zijde, waartegenover bijna geen vraag aanwezig was. Al met al een teleurstel lende markt. In de scheepvaartsector was de omzet minimaal De gedane koersen lagen iets berieden die van het vorige slot. In de cultuursector werden certificaten Deli twee gulden lager op 143 geadviseerd In de staatsfondsenhoek was het uiterst kalm met een min of meer goed prijs houdende stemming. 4-9 5-9 Ned. '59 41/4 100 V» 100 A Ned. '61 4 Va 100 100, Ned. '47 3Va 91 Va 91V8 Nedgrootboek 1946 92 V4 92 AKU 367(4 363 Hoogovens 56012 553 Philips 155.85 154.10 Unilever 133,30 132,15 Kon. Olie 141.35 139.60 HAL 119% II9I4 Scheepvaartunie 128 Va 127V4 Amst Bank 375 376 Ned Handelmij. 354 Va 349Va Lucas Bols 846 835 Drie Hoefijzers 395 Mach. Breda 231 231 Zeeuwse confectie 336 335 Bijenkorf 830 830 Simons Emb.f en houth 130 131 Van Gelders papier 295 295 Heineken 465 470 Hero Conserven 320 Holl. Beton Mij. 386 390 Kon Zout 721 718 Nijverdal - Ten Cate 226 226 De Schelde 260 Scholten Foxhol 760 755 Thomassen en Drijver 684 6801'? Van Vlissingen Katoen 350 350 Vredestein 377 377 Zwanenberg Organon 875 872 station van de Amerikaanse luchtmacht in Farmingdale (New York) was, uit te maken hoe het menselijk organisme zich houdt in een atmosfeer van zuivere zuurstof. De vijf pseudo-astronauten leefden van gedroogd voedsel en zij hadden een tienurige werkdag. Tijdens de rustperioden genoten zij van muziek via de radio en van kleurentelevisie. De vrijwilligers hebben zich uitstekend ge houden. De resultaten van de 683 proe ven die zij zullen moeten ondergaan zijn echter nog niet bekend. Er zyn momenteel besprekingen gaan de om te komen tot Italiaans-Ameri kaanse samenwerking bij het lanceren van kunstmanen. De Amerikanen zullen de raketten leveren, waarmee de Ita lianen kunstmanen kunnen lanceren van een in zee gelegen basis. Een krijgsraad in Parijs heeft gisteren de 36-jarige Philippe Castille, die werd beschouwd als een der gevaarlijkste leiders van de organisatie van het ge heime leger (O.A.S.), tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „aanslagen op de veiligheid van de staat". In de loop van het proces had hij toe gegeven, de „technische adviseur" te zijn geweest bij zestien kneedbomaan- slagen die in een nacht in januari te Parijs werden gepleegd. De ambassadeur van communistisch China in Moskou, Lioe Siao, wordt over geplaatst naar een andere post. Dat heeft het Russische persbureau Tass gisteravond onthuld. De ambassadeur bracht gisteren een afscheidsbezoek aan de secretaris van de Russische commu nistische partij, het presidiumlid Frol Kozlov. Tass vermeldde verder slechts, dat het bezoek plaatshad in een vriend schappelijke sfeer. Over vertrekdatum, nieuwe post en opvolger werd niets mee gedeeld. Het is niet duidelijk, of het vertrek van Lioe Siao een aanwijzing is voor een verandering in de Russisch-Chinese betrekkingen, of dat hij slechts over geplaatst wordt na een uitzonderlijk lange dienstperiode. Van alle ambassa deurs in Moskou is hij er het langst geweest, met uitzondering van de deken van het corps diplomatique, de Zweed Rolf Sohlman. Oe Thant stuurt dezer dagen een spe ciale vertegenwoordiger naar gouverneur Platteel, om de overdracht te bespreken. Het is de Guatemalteek Rolz Bennett. Monument Gisteren is staatssecretaris Bot uit Nieuw-Guinea, via New York, terug gekeerd in ons land. In New York had hij naar hij vertelde, met VN-functiona- rissen gesproken. Hij betoogde dat veel zal afhangen van de snelheid waarmee de VN zullen weten te handelen in Nieuw-Guinea. „Hoe eerder dë VN-troepen er zullen zijn, hoe beter het voor de veiligheid en de rust zal wezen", aldus de heer Bot. De berichten over landingen van nieu we infiltranten konden niet bevestigd worden. Voor groepen Indonesiërs die zich bij Biak bevinden, worden op het ogenblik repatriëringsmaatregelen ge nomen. Djakarta heeft bekend gemaakt dat er In de Indonesische hoofdstad een „West Irian-monument" komt. Het zal veertig meter hoog, herinneren aan „wreedheden van kolonialisme en im perialisme" (Van ónze Haagse redacteur) Bij het premiestelsel voor de zieken .fondsverzekering wordt de solidariteits- gedachte zwaar overtrokken. Deze stel ling poneert drs. Eisen, secretaris van het Katholiek Werkgeversverbond op de door minister Veldkamp ingediende zie kenfondswet. Deze wet continueert, zo als bekend, het huidige systeem van premieheffing door een percentage van het loon, De heer Eisen heeft berekend, dat de lasten voor de kinderen van al le gezinnen met meer dan een kind worden gedragen door de groep van de ongehuwden, de gehuwden zonder kin deren en de gezinnen met een kind. Een dergelijke lastenverdeling is on juist, oordeelt drs. Eisen. Hij bepleit daarom een bijdrage uit de algemene middelen, gelijk aan de premie, die nodig is voor de indirect verzekerde kinderen. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in de maand juli van dit jaar 6565 nieuwe woningen opgeleverd. In juli 1961 kwamen er 7114 nieuwe woningen gereed. In de eerste zeven maanden van 1962 kwamen 41.281 nieuwe woningen gereed, tegen 45.004 in de overeenkomstige pe riode van 1961. Van de in juli voltooide woningen werden er 624 in systeembouw uitge voerd. In de eerste zeven maanden van het lopende jaar kwamen 3868 systeem woningen gereed. Gerekend tot en met juli 1962 zijn sedert de bevrijding 977.010 nieuwe wo ningen gebouwd. Het aantal woningen, met de bouw waarvan in juli 1962 werd begonnen bedroeg eveneens 6565, tegen 6979 in ju li 1961. In de eerste zeven maanden van 1962 werd met de bouw van 48.275 woningen begonnen, tegen 60.244 in de overeenkomstige periode van 1961. Op het eind van juli 1962 waren 115.783 woningen in uitvoering. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft de Latijns Amerikaanse ambassadeurs gisteren op zijn kantoor uitgenodigd, ter bespreking van de situatie op Cuba. Wat er besproken is, werd uiteraard niet bekendgemaakt. Zoals men weet heeft president Kennedy Cuba dezer dagen gewaarschuwd dat de Verenigde Staten alle middelen zullen toepassen om een Cubaanse aanval op enig land van het westelijk halfrond te verhinde ren. Dean heeft de ambassadeurs waar schijnlijk ingelicht over wat hem bekend is over de versterking van de bewape ning op Cuba. Een republikeinse senator in de V.S. heeft openlijk gepleit voor een aanval op Cuba, als economische sancties niet zouden helpen. Ir A. G. Quack is ir. J. C. N. Ringeling opgevolgd als hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat in de directie wegen, zo deelt het ministerie van verkeer en waterstaat mee. Ir. A. G. Quack heeft een rijke er varing in de wegenbouw. Hij is 54 jaar, en werd in Rusland geboren. Zijn voorganger ir. Ringeling, heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd. Bij beschikking van de minister van defensie, is, zo blijkt uit de staats courant van gisteren, bepaald dat vrij stelling van militaire dienst wegens kostwinnerschap zal worden verleend aan de dienstplichtige, die enig of hoofd kostwinner is ten behoeve van een of meer personen. Als enige of hoofdkost winner wordt aangemerkt de ongehuw de ingeschrevene, wiens werkelijke bij drage in het gezinsinkomen tenminste het dubbele bedraagt van het totaal der overige inkomsten en de gehuwde in geschrevene, op wie het vorenstaande van toepassing is en die bovendien een of meer kinderen te zijnen laste heeft. (Van onze parlementaire redacteur) Er dient een soort Hoge Raad te komen voor de bevordering en nadere uitwerking van de Belgisch Neder landse culturele samenwerking. Deze raad zou door ztfn samenstelling en bevoegdheden tegelijkertijd een symbool moeten zijn van de eenheid van de Nederlandse beschaving. Dit voorstel is aan Den Haag en Brussel voorgelegd door de gemengde commissie ter uitvoering van het ver drag betreffende de culturele en intel lectuele betrekkingen tussen Nederland en België. Het advies wordt thans door de regeringen van Nederland en België bestudeerd. De commissie constateert, dat er op het ogenblik op cultureel gebied reeds nauw tussen Nederland en België wordt samengewerkt. Die samenwerking kan echter nog aanzienlijk verdiept worden. Bovendien heeft zij te dikwijls nog het karakter van uitwisselingen alsof er sprake zou zijn van twee afzonderlijke culturen. In de toekomst zal de samen werking daarom meer gericht moeten zijn op de culturele integratie van het Nederlandse taalgebied. Daarnaast is het gewenst ook in Benelux-verband tot een nauwere samenwerking te komen. Uit een kamer van het Euromotel te Amsterdam, bewoond door een 47-ja- rige Amerikaanse professor en zijn echtgenote, is een platina damesring met acht of tien diamanten en evenveel robijnen gestolen. De waarde van de ring is 3000 gulden. van een Op de autoweg in de nabijheid de Westduitse plaats Siegburg is Duitse autobus van achteren op een Ne derlandse vrachtwagen ingereden, waar door twee inzittenden van de bus om het leven kwamen en 21 werden ge wond, van wie twee levensgevaarlijk. De Nederlandse wagen was de laatste van een rij auto's, die stond te wachten bij een wegversmalling in verband met werkzaamheden. Het ongeluk is ver moedelijk te wijten aan het feit, dat de chauffeur van de bus de snelheid van zijn voertuig heeft onderschat, waar door hij de bus niet tijdig tot stilstand kon brengen. De politie heeft de wagen in beslag genomen om de remmen te controleren. De gemeenteraad van Leerdam heeft dinsdagavond gereageerd op de houding van de inwoners, die bij de jongste ge meenteraadsverkiezing de oud-NSB-bur- gemeester van Leerdam, de heer W. van Leer, weer in de gemeenteraad brachten. De raad besloot in een vooraf gehouden bespreking de man, die in de oorlogsja ren in Leerdam burgemeester was, niet in de raadscommissies te benoemen en bracht dit besluit tot uitvoering. Eén en ander gebeurde zonder dat er verklarin gen werden afgelegd. In de politieke samenstelling van de raad kwam geen wijziging. Voor de bevordering van de culturele integratie van het Nederlandse taalge bied worden de volgende suggesties ge daan leerkrachten zouden over en weer onder geljjke voorwaarden in alle scho len van het taalgebied aangesteld moeten kunnen worden. Alle in Neder land en België bestaande diploma's dienen over en weer geldig te zyn en gelijke vestigingsrechten te geven, niet alleen in het onderwys maar geleidelijk aan in alle beroepen. Nederlandstalige toneelgezelschappen zouden het optre den in het andere land als een normaal onderdeel van hun programma moeten gaan beschouwen. Hetzelfde zou het ge val moeten zyn voor orkesten, koren en andere ensembles. De commissie wijst voorts op de nieuwe, grotere mogelijkheden van een gezamenlijk Nederlands Vlaamse filmproduktie en een nauwer samengaan van radio en t.v. Bepleit wordt tevens een regelmatige ontmoeting tussen Nederlandstalige journalisten. Hiervoor wordt de oprichting aanbevolen van een contactorgaan. Voor het welslagen van deze culturele integratie is het een wezenlijke voor waarde, dat zij niet beperkt blijft tot een intellectuele bovenlaag, maar steunt op alle bevolkingsgroepen. Verdere ver dieping van het Nederlands Vlaams volksontwikkelingswerk is daarom van grote betekenis. Ook op dit gebied zou een permanent gemeenschappelijk or gaan goede diensten kunnen bewijzen. Ook zou er naar gestreefd dienen te worden, dat in elk van de E.E-G.-landen in tenminste vijf a zes universitaire in stellingen de Nederlandse taal gedo ceerd wordt. Verder moeten er gezamen lijk scholen worden opgericht voor Nederlands sprekende gezinnen in het buitenland. In het Amerikaanse aartsbisdom New Orleans zijn dinsdag alle lagere scholen in de stad en vijf buitenparochies open gesteld voor blank en zwart, ondanks een boycot van blanken. In Baton Rouge viel een groep blan ken een negerdominee lastig toen hij, zonder succes, probeerde vijf negers te laten inschrijven in scholen voor blan ken. In kerken van New Orleans gingen zwarte en blanke leerlingen samen naar de H. Mis alvorens het schooljaar te beginnen. Blanke ouders in de H. Leo de Grote school in New Orleans hielden een boy cot, en velen hielden hun kinderen na de H. Mis thuis omdat er een twaalftal ne gers was ingeschreven. Buiten de kerk van Mater Dolorosa in New Orleans posteerden blanken, omdat drie negers de H. Mis bijwoonden samen met enkele honderden blanke kinderen. Buiten de kerk van O. L. Vr. van Goede Raad verzamelde zich een menigte. In Buras, een stad op 96 km ten zui den van New Orleans, opende de school van Our Lady of Good Harbor met slechts dertien blanke kinderen op de 340 die zich hadden laten inschrijven. Er meldden zich geen negers. Buiten het gebouw werd door blanken gedemon streerd. Meer dan 150 jachthonden zijn vergif tigd door Italiaanse boeren in het berg- district van Avezzano. Dit werd gedaan uit protest tegen wat de boeren een te vroeg begin achten van het jachtsei zoen. De boeren hadden te kennen gegeven, dat het wild nog veel te jong was, en dat de jagers Slechts zouden bereiken, dat de wildstand uitgeroeid zou wor den. De jagers wilden hier echter niet naar luisteren, zodat de boeren vergif tigd vlees uitlegden in het gehele jacht gebied. NABEURSKOERSEN (Telefonisch avondverkeer) Kon Oüe 139.50 139.80 Philips 153,00 153,80 Unilever 131.50 - 131,80 gl. Hoogovens 550 gb 551,50. Twee jaar Kongolese onafhan kelijkheid is de mens waarachtig niet in de koude kleren gaan zit ten, maar de wilde dieren in het grote Albert-natuurreservaat voeren er wel bij. Sinds Kongo's onafhankelijk heid is het aantal toeristen dat het park placht te bezoeken, af genomen tot een handvol V.N.- functionarissen op verlof. Zijn de menser in het natuurreservaat een zeldzaamheid, de dieren zijn het bepaald niet. De wilde dieren tieren er welig. Ze zijn in de laatste vijfendertig jaar alleen achternagezeten door foto grafen. De kudden olifanten nemen toe, on danks de ivoorjacht van leden van de Dandandistam ten noorden van het Ed- wardmeer. Basile Moenyaga, de 35- jarie conservator van het Albertpark schat dat er tussen de twaalf- en der tienduizend olifanten rondzwerven. Aan nijlpaarden telt park 14.000 exemplaren, en Moenyaga is van me ning dat die kudde wat zou moeten uitgedund om de spoeling wat dikker te maken voor de grote aantallen antilo pen en andere grazende dieren. De dertigduizend waterbuffels in het reservaat, zo tam als de koeien in Euro- Sa, kijken zonder vrees naar de auto's. p veel plaatsen is het „wegennet" ver dwenen door woekerend gras. De jeeps waar de Afrikaanse park- wachten over beschikten zijn geleidelijk aan rijp geworden voor de schroothoop. Ze konden niet worden vervangen door de slechte economische toestand van Kongo en gebrek aan deviezen. En dit gebrek aan snelle vervoermiddelen is er weer de schuld van dat slecht kan worden opgetreden tegen stropers. Het hotel van Rwindi, geplaatst op een winderige glooiing die over het leeuwenryk uitziet, heeft geen waterlei ding meer. Het water moet in tonnen worden aangevoerd. Gasten in het ho tel moeten zich zo goed en kwaad als gaat behelpen met emmers. Al deze ongemakken voor de mens zijn het dier ten goede gekomen. Het is vreesachtig geworden voor automobie len. Twee jaar geleden kende het auto's naar vorm en reuk, en wist het dat ze ongevaarlijk waren. Maar de jongere generatie dieren kent de auto niet, en zoekt haar heil in een overhaaste vlucht. De conservator van het Albertpark schat dat er ruim vijfhonderd leeuwen rondlopen in een gebied tussen het Kivoemeer en het Edwardmeer. Door gebrek aan personeel, geld en transportmiddelen, heeft men sinds de onafhankelijkheid van Kongo geen in ventaris meer kunnen opmaken. Maar de conservator zegt: „Wij kunnen zonder meer aannemen dat de dieren- bevolking in alle opzichten in opmars is." Op zaterdag 8 september a s. hopen onze geliefde ouders E. Verstraeten en M. Verstraeten- van Remoortere hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Hun dankbare kinderen Tiny en verloofde Tilly en verloofde Desiré Etiënne Receptie van 14.30 - 1530 uur. St. Jansteen, Hemelstraat 11. Gaarne geven wij U ken nis dat op zondag 9 sep tember a.s. de Eerwaarde ZUSTER M. GUDULA (Sophie Martens) haar Gouden Klooster- feest hoopt te vieren. De H. Mis uit dankbaar heid wordt opgedragen te Slijkplaat om 11 uur. Receptie om 2 uur in zaal Martens te Hoofdplaat. Familie Martens DANKBETUIGING Ten zeerste getroffen door de blijken van deelneming, ondervonden bij het overlij den en de begrafenis van onze innig geliefde echtge noot, vader en opa E. J. DE SILVA betuigen wij onze oprechte dank aan familie, buren en bekenden, in het bijzonder aan de H.H. Geestelijken. Doktoren, Zuster Bernarda en verpleegsters van het R.-K. Ziekenhuis te Hulst. Wed. H. H. G de Silva- Voorwalt en kinderen Boschkapelle, september 1962 een béste krant in elk opzicht! A Heden overleed tot on- ze diepe droefheid, zacht en kalm, na voor zien te zijn van de Ge nademiddelen van de H. Kerk, in de ouderdom van 76 jaar, onze geliefde vader, behuwdvader, grootvader, broer schoon broer, oom en neef, de heer PETRUS CORNELIS VAN DELFT weduwnaar van mevrouw Joanna Mathildis Charlotta Freyser Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uw godvruchtige gebeden aan. Amsterdam: V. E. E. Zondag van Delft F. W. Zondag Neder Ename (B.)j G. A. J. Baele- van Delft M. Baelc en kinderen Willy, Rosette, Mariëtte, Anny-Claire, Jean-Pierre, Marleen. Hulst: J. M. A. van Delft Gentbrugge (B):: W. J. E. van Delft G. D. van Delft Deflandre en kind Ingrid Familie van Delft Familie Freyser Hulst, 5 september 1962. De plechtige uitvaart dienst gevolgd door de begrafenis waarbij UEd. beleefd wordt uitgeno digd, zal plaats hebben op zaterdag 8 september a.s. om 9.30 uur, in de Basiliek van de H. Wil- librordus te Hulst. Samenkomst 8.45 uur aan het St. Liduina Zieken huis. ingang Tabakstraat. Rozenkransgebed vrijdag avond om 8 uur in de Basiliek. Zij, die bij vergetelheid geen uitnodiging hebben ontvangen, gelieven dit als zodanig te beschou wen. te HULST zal op vrydag 7 september 1962, n.m. 1% uur in café Th. de Block-v. Troost aan de Julianastraat 13 te St.- Jansteen-Heikant krachtens rechterlijk bevel OPENBAAR VERKOPEN 1. PERCEEL BOUWLAND aan de Absdaalseweg sectie B nrs. 741 en 1551, samen groot 87.25 are. Verpacht aan dhr. A. Adam voor f 133,per jaar. 2. PERCEEL BOUWLAND aan de Hogeweg sectie B nr. 1668 groot 64 are en Hulst sectie D nr. 80 groot 86,50 are. Ged. verpacht aan dhr. J. v. d. Branden voor f 166, en ged. aan dhr. H. v. Looy voor f 80,per jaar. 3. PERCEEL BOUWLAND nabij de Warandastraat in Broekbenoorden sectie C nrs. 780 en 2920 samen groot 77,30 are. Verpacht aan dhr. A. Paelinck voor f 60,per iaar. 4. WOONHUIS MET ERF EN TUIN aan de Gentsevaart 50 sectie C nrs. 1414 en 1415 samen groot 16.60 are. Verhuurd aan dhr. J. de Kind-Polfliet voor f 1. per week. 5. WOONHUIS MET SCHUUR EN ERF aan de Vlasstraat 27 sectie C nr; 3180 groot 4,30 are. Verhuurd aan dhr. J. F. Paelinck voor f 6,per week. 6. BOUWLAND aan en nabij de Vlasstraat sectie C nr. 3183 ged. groot ongeveer 69 are. Ged. verpacht aan dhr. L. v. Dorsselaer voor f 25,— per per jaar en overigens onverpacht. 7. WOONHUIS MET ERF EN TUIN aan de Vlasstraat 33 sectie C nr. 3183 ged. groot ongeveer 14.20 are. Verhuurd aan dhr. R. de Kind voor f 11,— per week. De maximumprijs der percelen 1, 2, 3, en 6 zal op de veiling worden bekendgemaakt. Bezichtiging der woonhuizen in overleg met de bewoners. Nadere inlichtingen te verkrijgen ten kantore van voor noemde notaris. Betaling koopsommen binnen een maand en onkosten binnen een week na de toewijzing. Voor direct gevraagd: MEVR. v. d. HEIJDEN Gentsestraat 2 Hulst Tel. 01140 - 2513 Burgemeester en Wethouders der gemeente Hulst zullen op vrijdag 21 september 1962 om 14.00 uur, ten gemeentehuize trachten aan te besteden: Bestek en tekeningen zijn, zo lang voorradig, tegen betaling van f 25.(rest. f 5.— mits onbe schadigd en enkel op de dag der besteding) ver krijgbaar bij Centraal Bouw- en Woningtoezicht en Dienst van Gemeentewerken in O.Z. Vlaan deren, Herengracht 10 te Terneuzen. De Duitse precisie- naaimachine met volledige garantie. Compleet, electrisch, in koffer (in Juxe cassette 465.-) KÖHLER Automatic 545.- Dankzij een beduidende productievergroting bij dt Köhlerfabrieken (opgericht In 1871) en de steeds groeiende vraag, kunt u thans de befaamde Köhler Zlg-Zag kopen voor slechts f 445.-. Wie nu een be trouwbare naaimachine wil aanschaffen kan zich gelukkig prijzen! EEN ZWITSERSE TOP- PRESTATIE NAAIMACHINES De Köhler Zig-Zag vrije arm en Köhler-Matlc vrije arm zijn lichtgewicht machines van superieure kwa liteit. De bediening is kinderlijkeenvoudig doordt ongecompliceerde, feilloos uitgebalanceerde con structie. Internationaal bekroond. KÖHLER ZIG-ZAG VRIJE ARM geheel compleet met koffer, aanzettafel en gereedschap KÖHLER MATIC VRIJE ARM Df\ Zend mij uitvoerige folders van de Köhler vlakke naaimachines en van de Köhler lichtgewicht vrije arm naaimachines. Naam: Adres: Plaat". Imp. Köhler-Nederland Keizersgracht 649-651 - Amsterdam. De complete Köhler-collectie is verkrijgbaar bij: BONTEHONDSTRAAT 5 - HULST TEL. 01140—IS01 Cloosterstraat 76 - KLOOSTERZAftDE Tel. «0

de Stem | 1962 | | pagina 6