Geringe belangstelling noopt Z.V.U. tot voorzichtigheid Goese burgemeester in omstreden ambtswoning? MORGEN IS HET VRÜDAG EN KOMT PIETMET J PANORAMA THUIS Interessante vondsten bij opgravingen Aardenburg Goes herbergde de zevende provinciale fokschapendag Na overleg met werkgroepen: concentratie te I erneuzen Gouden feest zuster Gudula te Hoofdplaat Verleden Dubbel-doek van Cézanne Toekomst Z/Y ZEEUWSCH-VLAANDEREN Publikatie van programma Overmacht Concentratie Nieuwe industrie in Zierikzee Nieuw gemeentehuis te 's-Heer Arendskerke „Pearl Trader"' had geen hulp nodig Opening commandopost BB. uitgesteld In Antwerpen: W erkcommissie voor Zeeuwse Week 1963 Aantal munten groeit gestadig Goed ingericht museum wordt noodzakelijk Initiatief voorstel uit de raad verwacht Weer even ver Franse stoeterijen geven demonstratie in Den Bosch In Tilburg Onderzoek naar fokprestaties K.I.-stieren Bijzonder goede kwaliteiten Het int. hockey- toernooi in Hulst StagirtaB Pekten» Bij koffie thee en tv DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 A.B.C.-CABARET WIM KAN laatste voorstelling van het seizoen te Axel MR. HILTERMANN „Leven in een wereld vol spanning" te Oostburg (Van onze redacteur) Met de publikatie van het programma heeft de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit een aanloopje genomen voor het seizoen van het negentiende werkjaar, dat op 25 september te Goes ingezet zal wor den met een concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Na die datum volgt er en reeks toneelvoorstellingen, lezingen e.d. in Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Axel, Terneuzen, Oostburg en Sas van Gent, waarbij Middelburg het meeste te zien en te horen zal krijgen. In het algemeen kan men zonder meer stellen, dat de Z.V.U. voor het seizoen 1962-1963 een aantal evenementen heeft voorbereid, die werkelijk die naam waar dig zijn. We denken hierbij b.v. aan het optreden van de American Dance Com pany te Middelburg, van de clown Di- mitri van Ascona (Züricher Anzeiger: Is hij Grock, Chaplin of Marceau? Nee, hij is Dimitri zoals er maar één Dimitri is en ooit zal' zijn") en aan uitvoeringen van de Wiener Sangerknaben. Dat zijn enkele punten uit een uit stekend programma. Daarom is het te meer jammer, dat de „klapstukken" al leen te genieten zullen zijn op Walche ren en Beveland, terwijl Zeeuwsch-Vlaan deren een wat eenzijdig samengesteld programma te wachten staat. Vooral in Oostburg en Sas van Gent, waar t.o.v. het totaal aantal geprogrammeerde avon den een onevenredig groot aantal lezin gen gegeven zal worden. Waar ligt dat nu aan? Zijn de heren van de Z.V.U. zo weinig Zeeuw met de Vlaamse Zeeuwen, dat ze de beste brok ken maar liever in de omgeving van Middelburg houden? Zeker niet Het doel van de Stichting Zeeuwse Volks universiteit is immers „het doen deel hebben van zo breed mogelijke lagen van de Zeeuwse bevolking aan het cul turele leven van deze tijd, ongeacht hun godsdienstige of politieke overtuiging en hun maatschappelijke positie". En daarom behoren de Zeeuwsch-Vlamin gen er evengoed bij als welke andere groep Zeeuwen ook. Maar de Z.V.U. heeft hier te maken met een overmacht. Gezien de vaak ge ringe belangstelling, die er in de afge lopen jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen voor bepaalde manifestaties bestond heeft de stichting het wenselijk geacht voorzichtig-aan te doen. Na overleg met de plaatselijke en regionale werkgroe pen heeft men besloten geen onnodige financiële risico's te gaan lopen. Om de Vlamingen nu toch in de gele genheid te stellen om b.v. de toneel groep Studio aan het werk te zien, het Kunstmaand Orkest te horen musiceren of de jubileumvoorstelling van het ABC- (Van onze correspondent) Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft een bouwvergunning afgegeven aan een Zwijndrechts bedrijf, dat stalen mo torjachten vervaardigt. Do nieuwe fabriek zal gevestigd worden op het industrie terrein tegenover het Luitje. 'cabaret van Wim Kan bij te wonen, is besloten te Terneuzen een zekere con centratie van voorstellingen tot stand te brengen. Tijdens het seizoen zal nauwkeurig worden nagegaan hoe het momenteel met de culturele belangstelling in Zeeuwsch-Vlaanderen staat. De resulta ten van dat onderzoek zullen gebruikt worden by de samenstelling van het programma voor het seizoen 1963-1964. De inwoners van Axel, Terneuzen, Oostburg en Sas van Gent hebben het hier dus in eigen hand. Komen ze, niet schoorvoetend maar een beetje vlot, dan oefenen ze daarmee direct invloed uit op de programmering voor volgende ja ren. Blijven ze daarentegen weg dan lo pen ze daarmee ook alle kans om met tertijd van veel interessante en belang wekkende culturele manifestaties ver schoond te blijven. Nu Terneuzen door het centraal be stuur van de Z.V.U. in principe wordt gezien als ontmoetingsplaats voor de grotere culturele evenementen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, zullen de toneel bezoekers in het gewest desgewenst ge bruik kunnen maken van gratis bus vervoer van en naar Terneuzen. De Z.V.U. doet dus echt wel allee wat in haar vermogen ligt om ook Zeeuwsch-Vlaanderen te bedienen. Daarom verwondert het ons deste- meer, dat geen van de welgeteld ne- GEORGE VAN RENESSE naar Terneuzen gen films, die voor Middelburg op het programma staan, aan de over kant van de Schelde vertoond zal worden. De gekozen rolprenten zijn stuk voor stuk van goed gehalte en naar onze smaak had het bestuur van de Z.V.U. hier toch de kans publiek te trekken èn de program ma's van b.v. Oostburg en Sas van Gent wat meer te variëren. Voor het overige zij hier nogmaals benadrukt, dat de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit voor het komende sei zoen met een uitstekend programma uit de bus is gekomen. Het zou daarom erg jammer zijn als ze genoodzaakt zou zijn op de duur haar handen af te trekken van Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat daar niet genoeg belangstelling bestaat voor haar werk. (Van onze correspondent) De raad der gemeente 's-Heer Arends kerke, heeft zich in principe akkoord verklaard met het ontwerp-plan voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Het ligt in de bedoeling het nieuwe gebouw aan de Deestraat tussen het politiebureau en de lagere landbouwschool te bouwen Het plan is vervaardigd door architecten bureau Rothuizen en 't Hooft; de heer 't Hooft kwam zijn plan toelichten op de vergadering. Aan Gedeputeerde Staten zal verzocht worden de autovergoeding van de burge meester hoger te bepalen dan in de ont- werp-regeling is vastgesteld. Als bijzon dere omstandigheid hiervoor mag gelden: de grote uitgestrektheid van de gemeen te en het bestaan van vier ver uit elkaar liggende dorpen. De raad ging met alge mene stemmen akkoord met het pread vies. Van de Brede Watering van Zuid-Be veland zal de gemeente een stukje weg aankopen. Het betreft het z.g. Poelwegje, waaraan een bestemming wordt gegeven in het uitbreidingsplan van 's-Heer Hen drikskinderen. De sleepboot Scaldis, die, zoals wij gis teren meldden, was uitgevaren naar het Liberiaanse s.s. Pearl Trader, dat bij het lichtschip Noord Hinder met machine- schade had te kampen, is onverrichter- zake op haar station te Vlissingen terug gekeerd. Ter plaatse aangekomen meldde het schip zelf de schade te zullen repareren en geen sleepboothulp te verlangen. De Pearl Trader, die onderweg was naar Londen, is naar Rotterdam teruggekeerd. De officiële opening van de commando post van de kring Zeeland-b van de Bescherming Bevolking is verzet van 10 naar 12 september. De Commissaris der de Koningin is maandag verhinderd. Het Comité Zee-landweek heeft een werkcommissie in het leven geroepen, die in nauwe samenwerking met de Antwerpse middenstand in 1963 een tweede Zeeuwse week in Antwerpen zal organiseren. In deze commissie hebben zitting de heren H. Mol, directeur van het Ned. Zuivelbureau in Brussel, J. H. de Jongh, vice-consul van het consulaat-generaal in Antwerpen, J. de Regt van het mi nisterie van Economische Zaken, J. Pa- rent, secretaris van het kabinet van de commissaris der koningin en A. Kor- stanje, rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland. Ook de afd. exportbevordering van het departement van Landbouw is in deze activiteit geïnteresseerd. De heer Th. de Meester, burgemeester van Westkapelle, is als deskundige tot het Comité Zeeland-week toegetreden, omdat in 1963 getracht zal worden in het kader van de feestelijkheden een vloot- bezoek aan deze stad te organiseren. Het ligt verder in de bedoeling van de Grand Bazar te Antwerpen van 13 tot 20 oktober a.s. in samenwerking met de rijksmiddenstandsconsulent een Zeeuwse markt te houden. Hieraan zul len verschillende Zeeuwen medewerking verlenen. (Van onze correspondent) Tijdens de opgravingen, die vanwege de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek onder leiding van ir J.A Trimpe burger te Aardenburg worden verricht, zijn gedurende de laatste weken weer enkele interessante vondsten gedaan. Men heeft o m heen gedeelte van een Romeinse straatweg gelegd" Ult stukken natuursteen, bloot- Opvallend is ook het grote aantal munten, dat de laatste tijd wordt gevon den. In de laatste sleuf werden binnen enkele weken niet minder dan 320 mun ten gevonden, waarvan verschillende met zeer duidelijke opschriften VnrS a1 augu?'us v°nd men 81 munten. Voor de arbeiders, die aan deze opera- vingen medewerken, begint het zo lang- zamerhand een spannende sport te wor den, wie de meeste muntvondsten op zijn naam kan schrijven. Gustaaf Leli- aert uit Heille voert momenteel de ranglijst aan met 122 gevonden exem plaren, maar hij wordt op de voet ge volgd door Jozef Baute uit Eede met 110 munten. De grote hoeveelheid vondsten uit de Romeinse tijd en de middeleeuwen ma ken een goed ingericht Aardenburgs museum steeds noodzakelijker. De be schikbare ruimte in het gebouw aan de markt is lang niet voldoende, om alle vondsten een plaatsje te geven. Er is op het ogenblik alleen ruimte voor wat aardewerk, de bronzen Romeinse voor werpen en exemplaren uit het stenen tijdperk. Tijdens een onlangs gehouden gemeen teraadsvergadering werd het museum probleem aan de orde gesteld. Voorge steld werd, om onder leiding van ir. Trimpe Burger het Oudheidkundig Mu seum in Hamme (België) te bezoeken, om een indruk te kunnen krijgen van een goed ingericht museum van de grootte, zoals die voor een eventueel Aardenburgs Museum wenselijk zou zijn. Inmiddels is het feit, dat er opgra vingen gedaan worden in Aardenburg. een grote trekpleister voor belangstel lenden en toeristen. (Van onze redacteur) Naar mag worden verwacht zal tijdens de raadsvergadering van de gemeente Goes op 26 september a.s. vanuit de raad een initiatief voorstel worden gedaan om het pand J.A. v.d. Goeskade 73 in te richten als ambtswoning voor burgemeester mr. F. Huber. Dit pand heeft tijdens de befaamde Goess kwestie reeds in het middelpunt van de be langstelling gestaan. Nadat de raad namelijk besloten had dit pand voor 25.000 gulden in te richten als ambtswoning voor oud-burge meester Michaëlis bleek de directeur van gemeentewerken méér geld nodig te hebben voor het gereed maken van de woning. Deze extra kosten (20.000 gulden) werden toegeschre ven aan „luxeuze neigingenvan oud-burgemeester Michaëlis. Hy werd hierop zwaar aangevallen door de raadscommissie, die de daden van het toenmalige gemeentebestuur heeft onderzocht. Het rumoer rond om de ambtswoning was een van de redenen, die de oud-burgemeester er toe hebben gebracht ontslag aan te vragen. Ah, dat wordt gegarandeerd gezellig Een man met Panorama is onweerstaanbaar. 'V M NASSAULAAN SI HAARLEM Acht maanden is het reeds geleden dat bur gemeester mr. F, Huber te Goes werd geïnstal leerd. Nog heeft hij geen woning in zyn eigen ge meente...... Daarna heeft de raad f 75.000 gulden uitgetrokken om het bewuste pand in te richten ten behoeve van de dienst van gemeentewerken. Tijdens de onlangs vast gestelde slotwijziging op de gemeentebe groting voor 1961 is dit bedrag, in het kader van een algemene bezuiniging, weer van de begroting afgehaald. In zekere gemeentelijke kringen was en is men overigens helemaal niet hap pig op een verbouwing ten behoeve van de dienst van gemeentewerken. De ruim tewinst zou namelijk minimaal zijn. Indien het initiatiefvoorstel zal worden aanvaard zal de raad, zij het in nieuwe samenstelling, dus weer op zyn uitgangs punt zijn teruggekeerd. Er zal dan na tuurlijk opnieuw een begroting voor de inrichting moeten worden opgesteld. Het initiatiefvoorstel zal, naar wij ver nemen, worden ingediend, omdat een spoedige huisvesting van burgemeester Huber die acht maanden geleden zijn werkzaamheden in Goes reeds is begonnen als uiterst urgent wordt aangevoeld. Het pand J, A. v.d. Goeskade wordt in de Zoals bekend wordt de jubileumten toonstelling van het Ned. Trekpaard in Den Bosch een zeer bijzondere, waarvan het hoogtepunt de demonstratie van de Franse Staatsstoeterijen is, in het kader daarvan is er op donderdagavond 13 september een officiële ontvangst voor een groot aantal autoriteiten en geno digden in de Statenzaal der provincie door de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Frankrijk, de graaf De Crouy Chanel. De grootste spectaculaire show van de Franse Staatsstoeterijen bestaat uit 60 hengsten van 10 verschillende rassen, die met een speciale trein van 30 wa gons uit Frankrijk naar Den Bosch komt, onder leiding van 10 Franse offi cieren, 2 dierenartsen en 44 manschap pen. Wagens en harnachementen beho ren ook tot de uitrusting van dit unieke transport. Men zal een machtig schouw spel te zien krijgen van dressuur en menkunst. De hengsten worden in vier-, vijf- en zesspannen en in tandem gere den. Onder de tien verschillende Franse rassen bevinden zich de vier bekende koudbloedrassen, nl. de Ardenner, een zeer oud ras, de Percheron, de Boulon- nees, de Breton, de Comtois. de Mayen- nais, de Normandiër, de Cobe-Normand, de Franse Harddraver en de Anglo- Arabier. Het zijn edele dieren die een kundige hand vragen om ze te berijden. huidige zeer slechte woningsituatie in Goes voorlopig als de enige oplossing be schouwd. Zoals wij reeds eerder hebben bericht woont de heer Huber met zijn gezin nu al enkele maanden in Tilburg in een huis, dat hem tydelyk door een vriend ter beschikking is gesteld. Daarvóór woonde hij in Ameland. In die eerste periode reisde burgemeesteer Huber om de twee weken voor een weekend naar vrouw en kinderen. Voor het verkrygen van inzicht in de fokkery van de Zeeuwse K.I.-stieren wordt op gezette tijden vanwege de Provinciale 'Commissie ter bevordering van de rundveefokkery in Zeeland een onderzoek ingesteld naar de exterieur- vererving. Het volgen van deze afstammelingen keuringen van veehouderszijde is bij zonder nuttig. Immers van de keuze en het gebruik van de stieren hangt in de fokkerij veel af. Een afstammelingenkeuring is in te genstelling tot een fokveedag geen show, waar de dieren gerangschikt wor den op volgorde van type en kwaliteit, maar een vertoning van een ongeselec- teerde groep nakomelingen van een stier. Getracht wordt per stier een groep van vijftig nakomelingen bijeen te brengen. Voor de jongere stieren wordt bij het voorlopig onderzoek, indien onvoldoende nakomelingen beschikbaar zijn, wel met een geringer aantal volstaan. Het is immers noodzakelijk zo spoedig moge lijk een inzicht te krijgen in de ver erving van de stieren. Voor herhaald onderzoek komt dit jaar in aanmerking de stier Roorda Wietse van de K.I.-vereniging Walche- ren. Dit onderzoek zal plaatsvinden op vrij dag 7 september a.s. om 9.30 uur 's morgens op het „Molenwater" te Mid delburg. Ter verruiming van het zo noodzake lijk inzicht van de fokprestaties der K. I.-stieren is het voor de veehouders be langrijk deze keuringen te bezoeken, waarbij niet enkel gedacht wordt aan de leden van de verenigingen, waarvoor het onderzoek zal plaatsvinden, maar ook aan de aangeslotenen bij de overige K.I.-verenigingen in Zeeland. Op de fokveedag in Goes vormde de zevende provinciale fokschapendag van het Schapenstamboek voor Zeeland een zeer interessante en zeer zelfstandige afdeling: het rundvee was Zuid-Beve- lands, de schapen waren provinciaal. Het was een goede, soms zelfs zeer goede collectie fokschapen die Zeeland deze dag liet zien: verschillende rubrie ken waren goed tot zeer goed. Tot zelfs best! Slechts in één rubriek werd geen eerste prijs toegekend, n.l. bij de tweetal len ooien geboren in 1961. Niet alleen waren de schapen goed ze waren ook talrijk; de schapenhouderij en -fokkerij wordt blijkbaar zeer serieus en succesvol bedreven. De juryleden voor de schapen kwamen dan ook uit alle delen van het land: Noord-Holland, Gro ningen, Friesland, Utrecht enz. De driejarige en oudere rammen werden aangevoerd door de zeer goede robuuste Zuid-Hollandere driejarige Z 737 van C. de Jager te Lewedorp, gevolgd door de Noord-Hollandse driej. Z 655 van C. J. Zoeter te Ouwerkerk en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland als 1 B. Beide zeer goede eersten met mooie vachten. Van de tweej. rammen (3 2+2) werd 1 A de door L. Huyssen-de Feyter te Terneuzen gefokte Z 660, eig. P. J. Risseeuw te Breskens en I. J. Risseeuw te Oostburg. En de andere éénjarige (4 3 2) telden als 1 A der vier eersten de heel mooie, brede, platte februari ram Z 698, V.Z 655, van C.A Struyck te Nieuwer- kerk, gefokt door C. J. Zoeter te Ouwer kerk. 1 B werd een door dezelfde Zoeter gefokte zoon van Z 655, van A. J. Ie Clercq te Sluis (andere moeder). Met deze rammen hebben we de voor naamste rubrieken rammen gehad. Het was ook uit de genoemden dat de kam pioenen kwamen. Kampioen werd n.l. de fraaie en keurig getoiletteerde éénjarige Z 698 van Struyck te Nieuwerkerk; re serve werd no. 1 der ouderen, de driej. Z 737 van C. de Jager. Twee zeer goeden die meerdere rammen, bij zich hadden met zeer goede vachten. Verscheidene ooien-rubrieken konden als best of prima worden gekarakteri seerd en verscheidene kopdieren hadden dezelfde kwalificatie. Het was dan ook een beste collectie 1 A ooien die bijeen kwam voor de strijd om de kampioens titel. Kampioene en reserve-kampioene werden, naar we vernamen, dezelfde twee als verleden jaar maar dan in om gekeerde volgorde. Kampioene werd de driej. Noord-Hollandse Z 4733, V. 319, van R. C. Jansen te Waterlandkerkje, een ooi van vrijwel niet te verbeteren klas se, met fraaie kop, prima vacht, vrijwel ideale bouw en beste verhoudingen het geheel ha-ast een heel klein beetje beknopt. Reserve-kampioene werd de tweej. Z 5000, V. Z 573, van J. Buteyn te Aar denburg, die drommels weinig minder goed is. Als derde was in de ring de ook vrijwel even goede 1 1/2 j. 6988 V. Z 590, f.e. A. Hartog te Burgh. Van de groepen afstammelingen van één jaar en ouder van één vader kreeg de eerste prijs met lof der jury de groep van Z 655, ingezonden door C. J. Zoeter te Ouwerkerk en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Heel mooie groep met o.a. de kampioen-ram en drie le prijs, ooien, alle zeer goed! De drietallen oudere ooien telden als 1 A en 1 B de beste groepen van C. de Jager te Lewedorp en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland, welke laatste ook met zijn drietal 1961-ooien eerste werd ter wijl viertal ooilammeren van ram 655 ook bovenaan stond evenals zijn twee tal van dezelfde vader. Van de drietallen werd 1 A dat van ram Z 688 (zelf 3 A der oudere rammen) van C.J. Zoeter te Ouwerkerk. De geiten, witte Saanen-geiten, vorm den ook een knap gezelschap met ver scheidene goedsoortige dieren met goede en ruime uiers, te veel om ze alle de revue te laten passeren. Het was een zeer goed groepje pro- duktieve dieren waaruit de kampioene moest komen. Dit werd de driej. Jo 1658 S. K 902 S, f.e. J. Geelhoed te Wemel- dinge, een zeer goedsoortig geheel met goede verhoudingen en goede uier. Re serve-kampioene werd de mooi gelijnde éénjarige Nellie 4929 R.v.J., f.e. W. Sin- ke te Biezelinge terwijl als derde aan bleef de ruime gebouwde zevenj. Mina 1481 R van W. Gijssel te Wemeldinge, wier ruime uier iets begint te zakken. Als de geit met de beste uier werd aan. gewezen de vierj. Elly v. d. Lewedijk, V. 893 S. van D. Sandee te Nieuwdorp, gefokt door M. Steenblok aldaar. Als verenigingsgroepen van vier waren er drie: twee van Wemeldinge die 1 A en 1 C werden met daartussen de groep van Nieuwedorp. (Advertentie) In aansluiting op enige uitslagen die dinsdag in ons blad verschenen, kan F? dat winner in ptfr. Je A HBC Rotterdam was. vóór Mecrhe- len, terwijl de Franse club Cambrai de wo2' Zoor ,RaP'de. dat uitste kend voor de dag kwam. In de finale won Cambrai verdiend van RBC, zodat de grote Reinaert-coupe mee naar Frankrijk ging. De-i.da'i",es van RBC wonnen het Rei- naertbeeld met vossenstaart, waarbii Rapide op de 2e plaats eindigde, na een l—O nederlaag tegen deze sterke Rot terdamse club. MBejalJe Y'imbrr, i (kampioen van Noord-Frankrijk) dat de grootste prijs won. ontvingen alle overige op de prijs uitreiking aanwezige clubs, bekers en andere waardevolle prijzen. Deze prijsuitreiking was het besluit van het toernooi ter gelegenheid van het 20-jang bestaan der Hulsterse club waarbij door 14 elftallen in totaal 32 wedstrijden gespeeld werden. "ï/andaag zal de Tweede Kamer een lang debat houden, waarvan de uitslag van te voren vaststaat: aanneming met overgrote meerder heid van het Nieuw-Guinea-akkoord. Dit zal geschieden in het gebouw van de Eerste Kamer, in dezelfde zaal, waar in de glorietijd van de Republiek der Verenigde Nederlanden de grond slagen werden gelegd voor een mach tig koloniaal imperium. Die tijd is on herroepelijk voorbij en daarom ook willen we niet rouwen. Wel is het pijn lijk, dat ons de gelegenheid wordt ontnomen de liquidatie van het laat ste stukje Nederlandse voogdij in de Oost zodanig te leiden, dat er voor de betrokken bevolking een toekomst van eigen lotsbeschikking uit zou kun nen voortvloeien. De vooraf uitgewisselde parlemen taire stukken hebben het bevestigd, dat het vooral de houding van Ame rika is geweest, dat ons deze moge lijkheid ontnam. Wijlen Foster Dulles stond op het standpunt, dat toegeven aan agressie waar ook ter wereld, de positie van het Westen tegenover de communis tische wereld verzwakt. Het Kennedy- bewind deelde aanvankelijk dezelfde mening. Toen Soekarno echter steeds harder en harder ging schreeuwen begon president Kennedy, onzeker ge worden na het pijnlijke fiasco van de mislukte invasie in Cuba, te aarzelen. Hij stuurde zijn jongere broer Robert Kennedy („Bobby") naar Djakarta en Den Haag. Bobby kwam, zag en oor deelde. Zijn conclusie: Er gebeurt niets als we Nederland in de steek laten, maar we drijven Soekarno in de armen van Rusland als we hem Nieuw-Guinea onthouden. De Amerikaanse president maakte deze conclusie tot de zijne, buiten zijn minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, om. Zo radicaal was de koerswijziging op het Witte Huis, dat Djakarta niet alleen diplomatieke steun kreeg, maar bij de voorberei ding van agressie zelfs geholpen werd door Amerikaanse wapenleveranties. Bovendien namen Amerikaanse bur- gprs de technische verzorging op zich van de Herculesvliegtuigen, waarmee de Indonesische para's boven Nieuw- Guinea zijn gedropt. Rusland, dat zich tot dat moment nogal rustig had ge houden, wilde niet achterblijven en begon van zijn kant Indonesië met zwaar oorlogsmateriaal vol te pom pen. In haar memorie van antwoord tracht de regering nog enige veront schuldiging te vinden voor deze veran derde houding van Amerika. Ze schrijft die toe aan het afwegen van een aantal rechtsoverwegingen en overwegingen van mondiaal-politieke aard. Met name kreeg hierbij accent de positie van de vrije wereld in Azië en de Amerikaanse verantwoordelijk heden in dit deel van de wereld. De regering gaat er maar niet op in, hoe dit wijken voor chantage van een dictator in de toekomst nog veel gro tere gevaren kan oproepen. Zondag a.s. zal zuster M, Gudula te Hoofdplaat haar gouden kloosterfeest vieren. Zuster M. Gudula (in de wereld mej. Sophie Martens) trad op 22-jarige leeftijd in bij de Zusters van Liefde te Tilburg. Na een jaar noviciaat werd zij overgeplaatst naar huize St.-Elisabeth te Amsterdam, waar zij zich gedurende 38 jaar wijdde aan de verzorging van lang. durlge zieken en ouden van dagen. Ge durende de laatste 6 jaar was zij daar moeder overste. Daarna werd zij als overste verplaatst naar België, eerst naar Tessenderloo en daarna naar Valmeer. Dit laatste kloos ter werd door de congregatie opgege ven op 20 december 1961 en sedertdien is Zij rustend zuster te Maaseyk (Bel gië). Het feest wordt gevierd te Hoofdplaat in aanwezigheid van een uitgebreide fa miliekring, w.o. haar 4 zusters en 3 broers. De plechtige H. Mis uit dank baarheid wordt, wegens de hersteüings- werkzaamheden in de parochiekerk te Hoofdplaat, opgedragen in de kerk te Slijkplaat. Charles Nagel, directeur van het mu seum voor schone kunsten in St Louis (Missouri) heeft meegedeeld, dat een schilderij van Cézanne, dat in Frankrijk was gestolen en later werd teruggevon den, een dubbel-schilderij is gebleken. Hij zei, dat men niet geweten had dat het een dubbel-schilderij was, totdat na de diefstal en het hervinden, het doek aan een restaurateur werd gegeven. Het bekende deel van het doek heet „De zuster van de kunstenaar". Aan de achterkant is een portret geschilderd, dat door Nagel „Een boerenvrouw" werd genoemd. Het is een kopstudie, waarby het ge laat van de vrouw geheel in een hals doek is gevat, die onder haar kin is vastgeknoopt. Het schilderij is eigendom van het mu seum. Het werd destijds in Aix-en-Pro- vence gestolen en later teruggevonden in een auto. gen feit is intussen ook, dat Ameri ka zich in zijn houding gesterkt voelde door de verdeeldheid in Neder land zelf over het Nieuw-Guinea- beleid. Minister Luns mocht nog zo uit voerig betogen, dat Nederland alleen vanwege zijn morele verplichtingen jegens de Papoea's aan Nieuw-Guinea vasthield, achter zijn rug om vertel den amateurdiplomaatjes van aller lei pluimage aan wie het maar horen wilde in Washington, dat mr. Luns door een furor moralis" bezeten was, die hem belette helder te denken. Kennedy en zijn staf van jonge ad viseurs schudden niet-begrijpend het hoofd. Voor hen leverde Nederland het beeld op van verward twistende theologen, van een ruziënde kerke- raad. Moesten zij dat spektakel wer kelijk au sérieux nemen? Zo is de regering dan gesaboteerd in haar opzet de liquidatie van de laatste rest van ons Rijk in de Oost volgens de regelen van het internatio naal recht te leiden. Lang moeten we er maar niet om treuren. Wat ge schiedde is voorbij. Toen de zo succesvolle Nederlandse zwemploeg bij terugkeer in Nederland gehuldigd werd zei KNVB-voorzitter Schroder: „Op het moment dat wij door de Yankees in ons hemd werden gezet hebben jullie getoond wat Ne derlanders in hun badpak waard zijn" Men kan de draak steken met zo'n opmerking. Er ligt echter een gezond sentiment in opgesloten, het besef, dat de betekenis van een land niet bepaald wordt door zijn geografische begrenzing. Definitief bevrijd van de last van een koloniaal verleden kun nen wij eensgezind groter aandacht gaan schenken aan de wereld meer direct om ons heen, aan het nieuwe Europa, dat denk aan Frankrijk, denk aan België in feite, nu ook Nederland voor goed uit de Oost ver dwijnt wordt opgebouwd op de ge meenschappelijke ruïne van een koloniaal tijdperk. Wie denkt hier niet aan de foenix, die uit zjjn as herrijst? (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 5