van voor en televisie SPINNEN IN EEN STALEN WEB Draadloze verbinding tussen de continenten Dart-Herald in straaluitvoering Een natuurlijk tegengif tegen strontium-90 Bolivia uit de O.A.S. FINLAND KRIJGT KANAAL VAN RUSLAND IN HUUR Politieke rel in Rhodesië Mona Lisa een man 12-12-1901: 11 UUR 12-12-1901: 11.25 UUR 12-12-1901: GELUKT! Kinderen van geleerde als proefkonijn Diplomaat in duel betrokken REORGANISATIE VAN BRITS VAKVERBOND Hoor en wederhoor Schrijf klavier Stuk oorlogsbuit levert geld op DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 Marconi TWAALF DECEMBER 1901. Een ijzige regen striemt een eenzame hut op Newfoundland. De wind jaagt bui na bui over het barre eiland en spektakelt tussen de ijzeren platen die de hut bedekken. Op de kale rotsbodem, vlak bij het gebouwtje staan twee mannen. Huiverend en diep in de kragen van hun bontjassen gedoken. Een van hen heet Guglielmo Marconi, de andere James Stevens Kemp. Meer dan honderd meter boven hen zig-zagt een vlieger in de storm. Het is nog vroeg in de ochtend en het zal nog lang duren eer het middaguur aanbreekt: het tijdstip waarop beide mannen met stijgende spanning wachten. Het is bitter koud, maar de warmte van een beker hete chocolademelk dringt tintelend in hun verkleumde vingers. Bedacht zaam, met korte halen slurpen ze de verkwik kende drank op. Marconi kijkt van tijd tot tijd bezorgd naar de dansende vlieger die een antennedraad hoog in de lucht trekt. Als Marconi's blik die van Kemp ontmoet, knikt de laatste zijn vriend eens bemoe digend toe, ook al is hij -zelf verre van gerust. Wat ze doen is eigenlijk een ongehoord experi ment. De 26-jarige Marconi is er twee jaren ge leden wel in geslaagd om zonder draden elektri sche seinen tussen Frankrijk en Engeland over Het Kanaal te zenden. Maar nu, een poging om op dezelfde wijze de enorme afstand over de At lantische Oceaan te overbruggen Toch hadden geleerden van naam zoals Bell en Edison vertrouwen in Mar coni. Andere wetenschapsmensen hadden net als Bell en Edison de draadloze over brugging van Het Kanaal een prestatie van de eerste rang genoemd, doch het fantastisch plan om seinen over de oceaan te zenden, noemden ze een illu sie. „En toch kan het", beweerde de geniale Italiaan koppig en liet in samen werking met de Britse natuurkundige prof. Fleming een krachtige zendinstal- latie bouwen ten noorden van Cape Lizard in Cornwall. ,,De draadloze golven zullen het ge bogen aardoppervlak niet volgen en rechtuit in het heelal verdwijnen", be slisten de geleerden. „Niet waar", zei Marconi en voer met zijn vriend Kemps alvast naar de Verenigde Staten. ,,De elektromagnetische golven zullen door het bolle aardoppervlak worden tegengehouden", beweerde men in we tenschappelijke kringen in Amerika. „Dat geloof ik niet", repliceerde Mar coni met meer zelfvertrouwen dan hij kon verantwoorden. In ieder geval bestefte hij dat er maar één middel was om te weten te komen wie eigenlijk gelijk had. Dat was een proef. Daarom ging hij stil zoals immer en uiterlijk onverstoorbaar verder met de ontwikkeling van zijn gedurfd plan. In een hut op het onherbergzame New foundland installeerde hij een gevoelige ontvangapparatuur. Om twaalf uur zal een technicus op Cape Lizard met zijn seinsleutel drie korte tikjes de aether inslingeren. Meer dan 4000 kilometers moeten deze signalen overbruggen willen zij aan de overzijde van de oceaan Marconi een triomfaal succes brengen. Zo niet, dan wachten hem spot en hoongelach'. Het is elf uur. De onophoudelijke re genvlagen hebben de bontjassen van Marconi en Kemps doorweekt. De wind rukt nog steeds aan het kletterende plaatijzer boven het dak, in de hut zoe ken de manen beschutting. Onwillekeurig dwalen Guglielmo Marconi's gedachten terug naar die de- cembernacht van 1894, toen hij er voor de eerste maal in slaagde om op een af stand van tien meter zonder behulp van draden een belletje te doen rinkelen. Dat betekende de bevestiging van de theorie, die hij als twintigjarige student n natuurkunde had ontwikkeld, name- tï™ Set, mogelijk moest zijn elek- I,2?-agne e signalen zonder gebruik- 0!?= ig ,fan draden door de lucht van de Hit naar andere te zenden. Na met het v»ïïC2s was hij verwoed gestart SDoeriit» Ife iïare-n van 2Un apparatuur, van honHerH ln staat ovel" afstanden van papa Marconi, die een srWriik grondbezitter was scnatrijk Vooralsnog bleef het ontvangen be perkt tot het willekeurig overspringen van vonkjes tussen twee metalen bollen, maar de jeugdige Marconi ma kte al gauw dankbaar gebruik van de vindin- gen van geleerden uit andere landen Zo h vt n ,RussIsche geleerde Popoff 'ont dekt, dat een lange, hoog in de lucht ge spannen en goed geleidende draad de ontvangst der signalen zeer versterkte De Fransman Branly ontwikkelde 'n in strumentje dat het mogelijk maakte morseseinen te ontvangen. De ontwik- sfornfacht^! Ma''C°ni'S Uitvinding was Op 25 maart 1930 waren Marconi's onderzoekingen al zo ver gevorderd, dat hij aan boord van zijn stoomjacht, de Elettra, in de haven van Genua een draadloos telefoongesprek kon voeren met iemand in Sydney. Een afstand van ongeveer 20.000 km. Marconi woonde jarenlang op de Elettra. In feite was het een drijvend labora torium, xvaarin hij naar hartelust kon experimenteren. Het is nu vtff voor half twaalf. Marconi kijkt voor de zoveelste keer op zijn hor loge en gaat naar buiten. De vlieger danst nog steeds hoog in ^de lucht. Zou zyn technicus op Cape Lizard de appa ratuur goed hebben gecontroleerd? Vier duizend kilometer oceaan. Konden de signalen hem wel bereiken? Toen hij zijn experimenten begon ge loofden sommigen, dat mist en andere slechte weersomstandigheden de elektro magnetische golven konden tegenhouden Maar in werkelijkheid vervolgden de impulsen ongestoord hun weg. Er waren zelfs lieden die van hem eisten, dat hij proeven zou staken omdat ze de elektromagnetische golven door hun lichaam voelden gaan. Hij was er niet gerust op. Bij zijn eer ste officiële demonstratie was hij ook zo zenuwachtig geweest. Dat was in 1896. In Londen. Toen had hij de zendafstand tot 3000 meter opgevoerd. Dit was voor Guglielmo's moeder, Ierse van geboorte, aanleiding geweest voor haar veelbelovende zoon een de monstratie in Engeland te latpn organi seren. Dank zij de bemiddeling van Sir William Preece, hoofdingenieur van de Engelse posterijen, mocht hij in Londen vanaf het dak van het General Post Offi ce, in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten een draadloze verbinding tot stand brengen met een huis aan Thames Embankment. Het werd een élatant succes. In Lon den maakte hij ook kennis met de inge nieur Stevens Kemp, die van toen af zijn vriend en medewerker bleef. Gedurende een serie proeven bij Het Kanaal van Bristol werd reeds een af stand van 14 kilometer overbrugr1 Er volgden nu belangrijke demonstraties voor koning Umberto en koningin Mar- garetha van Italië'. Ook het Engelse hof met koningin Victoria maakte kennis met de uitvinding van de jonge, geniale Italiaan. In Specia, de basis van de Itali aanse vloot bouwde hij een zendstation, dat contact met de oorlogsschepen onder hield. Marconi had in 1899 de primeur van het eerste draadloos overgebrachte oog getuigeversla g toen hij vanaf een schip met zijn seinsleutel een reportage van een zeilrace verzorgde. Op een geheel andere wijze bewees zijn uitvinding haar nut, toen de beman ning van een op de Goodwins gestrand schip kon worden gered dank zij de razendsnelle draadloze melding van het ongeluk door de marconist van een lichtschip. Op een internationale confe rentie werd later het S.O.S. als noodsig naal gekozen. Marconi had zich inmid dels geheel geworpen op de verovering van Het Kanaal. Hierin slaagde hij op 28 maart 1899, toen hij de verbinding tot stand bracht tussen het zendstation ten noorden van Boulogne en South Fore land. Nog enkele minuten en het is twaalf uur. In de hut is de spanning tot een hoogtepunt gestegen. De technicus aan de apparatuur heeft de koptelefoon op gezet en de ontvanger op de juiste golf lengte afgestemd. Bleek en zenuwachtig telt Marconi de resterende minuten af. Het klapperen van de ijzeren platen overstemt alle andere geluiden. Zullen de zachte tikjes in de koptelefoon wel te horen zijn? Het wordt twaalf uur en de man op Cape Lizard moet op dit moment seinen. Het blijft stil in de koptelefoon. Minu ten verstrijken, maar de drie afgesproken korte tikjes worden niet gehoord. Dan, na bijna een half uur van benauwende spanning, maakt de man met de koptele foon een bruusk gebaar. Heel zwak klin ken de drie tikjes van de lettertjes in zijn oren. Marconi springt op en luistert zelf naar de morseseinen van de over zijde van de oceaan. De wetenschap pelijke tour de force is geslaagd. Marconi maakt een triomftocht door New-York en keert dan terug naar En geland om zich aan nieuwe ontwikke lingen te wijden. Ontwikkelingen, waar voor de draadloze telegrafische verbin ding tussen Amerika en Europa de grondslag vormde. Ontwikkelingen die mede leidden tot de komst van radio, televisie, draadloos telefoonverkeer, radar en radiografisch ruimte-onderzoek. Voor zijn werk ontving Guglielmo Mar coni in 1909 de Nobelprijs. Twintig jaar later verleende koning Umberto hem de titel van markies. Het aantal ridder orden, dat hem in de loop der jaren werd verleend is legio. Het is nu 25 jaar geleden, dat hij in zijn werkkamer te Rome, waar hij niet gestoord wenste te worden, dood werd aangetroffen. Hoewel omtrent de doodsoorzaak spoedig vreemde geruchten omloop kwamen, bleek de 63- jarige uitvinder door een hart verlamming te zijn getroffen. Met een antenne, vervaardigd van een leeg petroleumblik, vormt Marconi's eerste zender in 1962 nog maar een uiterst primitief ge valletje; een curiositeit. In groot vaders tijd was het een wonder van vernuft, dat door velen als een „werk van de duivel" werd be schouwd. Aanvankelijk waren veel bezoekers van het Louvre in Parijs geschokt, ge amuseerd en ongelovig toen uit een on langs gehouden Brits-Zweeds debat de mening naar voren kwam dat de ,,Mona Lisa", eigenlyk ,,La Gioconda", van Leonardo da Vinci, in feite „II Giocon do" zou moeten heten omdat van een manspersoon sprake zou zyn. De bezoekers keken toen nog eens goed naar het portret, en, inderdaad, de Mona Lisa zou een jongeman kunnen zijn. ,,Ik heb", zei een Amerikaanse toe- riste, „in Florence veel mannen gezien die waren zoals la Gioconda lange dun ne neus, weke mond. mooie handen, mis schien was hier sprake van een grapje van Leonardo." Zij en haar echtgenoot stonden, met nog een dertigtal toeristen, voor het achter glas opgehangen doek, waarbij een suppoost op wacht staat. „Nou," zei de echtgenoot, ,,het ziet er volgens mij vrouwelijk uit. Er ligt een uitdrukking op het gezicht die niet viriel is." Een andere bezoeker wist evenwel te vertellen dat Leonardo in zijn om geving verwijfde mannen had. Een Engelse dame zei met beslistheid in haar stem: „Het moet een vrouw zijn. Een malicieuze vrouw die alles weet wat er te koop is. Geen gewone vrouw maar een die ups en downs heeft gekend". Ben Ierse bezoekster kon begrijpen dat er een man is geweest die zin had een pot inkt tegen de eeuwige glimlach van La Gioconda te gooien. „Ik heb er ook zin in," zei ze. „Een man is het heel zeker niet". Een meisje uit Californië zei met de mentaliteit van het enfant terrible dat er niets bijzonders aan zag en niet geke ken zou hebben als men haar niet had gezegd dat dit nu de beroemde Mona Lisa was. Een Britse geleerde, de 44-jarige dr. Michael Ash, die maandenlang zyn acht kinderen in de natuur voorkomend stron tium te eten gaf, heeft verklaard een te gengif gevonden te hebben voor radio actieve afvalstoffen. Dr. Ash zei een stuk strontiumgesten- te, dat hij gevonden had bij de plaats Chipping Sodbury, waar de minste geval len van bloedkanker uit geheel Engeland •voorkomen, mee naar huis te hebben genomen. Hij zette zijn gezin met strontium be handelde suiker voor, groenten die met strontium waren geteeld, met jodium be handeld meel en zelfs een speciale stron tium lolly zonder dat zijn gezin er kwade gevolgen van ondervond. Dit toonde volgens dr. Ash aan, dat 'n grote dosis strontium en jodium in hun natuurlijke vorm een tegengif zijn voor deze elementen in hun radioactieve vorm. Strontium-90, het radioactieve isotoop van strontium, wordt als een der ge- Bolivia heeft zich teruggetrokken uit de organisatie van Amerikaanse staten, omdat deze O.A.S. niet in staat is geble ken een oplossing te vinden voor het ge schil tussen Bolivia en Chili over het bezit van de rivier de Lauca, een kleine rivier die reeds in 1939 aanleiding werd tot een geschil. De Bolivaanse regering maakte be kend, dat besloten was om „morele druk" uit te oefenen op de organisatie door de Boliviaanse delegatie terug te trekken. De Boliviaanse regering zei te hopen dat de O.A.S. nu tijd zou vinden om een oplossing te vinden. Toen op 15 april in 1939 het geschil er toe leidde, dat Bolivia de diplomatieke betrekkingen met Chili verbrak, riep Bo livia een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken bijeen. Op die con ferentie zei Bolivia, dat het feit, dat Chili het water van de Lauca gebruikte, een bedreiging van de veiligheid in dit werelddeel was. Toen begon het geharrewar. De 20-lan- den organisatie wilde de kwestie door een commissie laten regelen. Chili wilde de zaak voor het internationale hof heb ben. De organisatie van de O.A.S. nam toen zelf de zaak op, na in 1948 in de huidige vorm te zijn gegoten. De kwestie werd een slepende zaak, die maanden duurde zonder dat er een oplossing kwam of zelfs maar werd voor gesteld. Nu heeft Bolivia dus getracht door morele druk een oplossing te forceren Voor een in Amstelveen bfj het grote winkelcentrum te houden meu beltentoonstelling is een grote koepel neergezet. De tentoonstellingsruimte bestaat uit een metalen geraamte, dat overtrokken is met een enorme lap plastic. Tijdens de constructie van een en ander werd bijgaand aardige plaatje gemaakt. vaarlijkste bestanddelen beschouwd van radioactieve afvalstoffen. „Het lichaam kan slechts een bepaalde hoeveelheid van deze mineralen opne men", aldus dr. Ash. „Als deze dosis door de natuurlijke mineralen is ingenomen, zal het lichaam, hoe groot de hoeveel heid radioactieve isotopen ook is waar aan het is blootgeesteld, volledig immuun zijn." De Britse geleerde zei zo zeker te zijn van zijn zaak, dat hij bereid is voor de televisie bekers radioactieve melk te drinken. Een Britse geleerde heeft be-1 weerd dat een revolutionaire nieu- j we schrijfmachine met slechts 10 toetsen in plaats van de gebruike- j lijke 40 de opleidingstijd voor typis- i ten met tweederde zal verkorten. Dr. Robert Conrad, assistent-dl- recteur van een onderzoekings- groep voor toegepaste psychologie i van de universiteit van Cambridge,j beschreef de werking van de nieu- we schrijfmachine tijdens een ver- gadering van de Britse vereniging voor de vooruitgang der weten- schap in Manchester. De toetsen op de schrijfmachine geconstrueerd evenals die op een piano zfjn gerangschikt in twee bogen en zodanig geplaatst dat de meest ervaren handen hierop in een ontspanningshouding rusten. Elke letter van het alfabet wordt verkregen door twee toetsen tege- lijkertijd in te drukken, één met elke hand. De letter „q" en „k" hebben dezelfde betekenis. Tijdens proefnemingen is bewe- zen dat een groep postambtenaren met een gemiddelde leeftijd van 40 jaar na 15 uur oefenen ongeveer 15 woorden per minuut kon aan- slaan. - :-m R»EHÜRi -1 Dit is een tekening van de straal uitvoering van de Handley Page ,Dart Herald", een Brits passagiersvliegtuig dat tot nu toe slechts als straal-tur- binevliegtuig bekend xoas. De nieuwe Straal Herald" kan 70 passagiers met 'een snelheid van bijna 700 km per uur vervoeren over een afstand van 1300 km, of 44 passagiers over een afstand van 2000 km. Het nieuwe toe stel zal worden uitgerust met twee Rolls Roycemotoren met een stuwdruk van 8850 pond elk. De voormalige Panamese ambassadeur in Londen, Roberto Arias, heeft beslo ten een uitdaging tot een duel te aan vaarden. De uitdager is Bolivar Valla- rino, kapitein bij de nationale garde. Vallarino heeft de echtgenoot van da me Margot Fonteyn uitgedaagd omdat deze hem zou hebben beledigd. Arias zou invloed hebben uitgeoefend op een pu- blikatie waarin Vallarino wordt beschul digd van een illegale wapenhandel met Columbia. Arias schreef in een ingezonden me dedeling in het .blad „El Panama Ame rica": „Neem ontslag als officier bij de nationale garde en wijs een openbare plaats aan in het vrije gebied van Pana ma om aldus recht te doen aan de dui zenden graven die zijn geopend door uw slechtheid en ter bevordering van uw persoonlijke welvaart". De meerderheid van de duizend gede legeerden van het Britse vakverbond heeft zich op de eerste dag van de jaar bijeenkomst in Blackpool uitgesproken voor een resolutie, waarin staat dat het tijd is, dat „de Britse vakbondbeweging zich aanpast aan de moderne omstandig heden". De algemene raad krijgt in de resolutie de opdracht voor de bijeen komst van het volgend jaar de moge lijkheden van een reorganisatie van het vakverbond en de gehele vakbeweging te bestuderen. Als een van de redenen voor een reor ganisatie werd genoemd Engeland's mo gelijke toetreding tot de gemeenschap pelijke markt. In Helskinki is gisteren de tekst van het tussen Finland cn Rusland gesloten ver drag over het Saimaa-kanaal gepubli ceerd. Dit kanaal bevindt zich in de streek Karelië, welke Finland in 1940 aan de Sovjet-Unie heeft afgestaan. Het kanaal vormt de verbinding tussen het Saimaa-meer in het zuidoosten van Fin land en de Finse golf en is vroeger door de Finnen gebruikt voor houtvervoer. Zy krijgen het nu voor een periode van 50 jaar in huur en kunnen de huur daarna verlengen. Tevens krijgt Finland de beschikking over stroken grond ter breedte van 30 meter aan beide zijden van het kanaal en over een toegangsweg die over de gehele lengte van het ka naal er langs loopt. Het is voor het eerst dat de Russen gebied afstaan dat zij uit de oorlog hebben verkregen. De Finnen moeten voor huur van het kanaal 960.000 roebel betalen voor de eerste periode van vijf jaar, gedurende welke herstelwerkzaamheden zullen plaats hebben. Daarna zal de huurprijs i Rechter Michael Zimmer uit Buf- J falo in de Amerikaanse staat New J York, heeft bekendheid verkregen i J door zijn „praktische aanpak" van J verkeersovertredingen. Voorbijgangers kregen daar on- J langs weer een staaltje van te zien, toen ze tot hun verbazing zimmer J uit een raam op de tweede verdie- t ping zagen buigen en hem tot een automobilist hoorden zeggen: ,Laat J i 'm eens lopen." J Enkele seconden later kon men een automotor op volle toeren ho- ren draaien. De rechter trok even zijn hoofd naar binnen en stak het vervolgens weer uit het venster. J „Niet ontvankelijk," riep hij naar i beneden. J En Walter Weil, een 63-jarige J inwoner van Buffalo die was aan- gehouden omdat zijn auto een de- J fecte geluiddemper zou hebben, i reed weg. Hij had zijn zaak gewon- nen. zijn gebaseerd op de hoeveelheid goede ren die via 't kanaal worden vervoerd, met een jaarlijkse vergoeding van 180.000 roekei voor de eerste millioen ton. Finland zal de herstelwerkzaamheden voor zijn rekening nemen of de Russen betalen voor zo verre zij aan die werk zaamheden deelnemen. Vorig jaar waren de besprekingen ge strand op de kwestie van jurisdictie. Men heelt die kwestie nu zo opgelost dat de Russen de jurisdictie over het kanaal behouden, doch de Finnen plaat selijke bepalingen voor de kanaalzone mogen vaststellen. De Russen hebben zich het recht voorbehouden het kanaal te sluiten indien dat in het belang van hun eigen veiligheid zou zijn. De Finnen geloven dat dit alleen in geval van oor log aan de orde zou zijn. Het kanaal mag worden bevaren door schepen van andere naties, doch niet voor vervoer van wapens en munitie. Rusland mag ook schepen van andere naties weren Indien Rusland meent dat zijn veiligheid dit eist. Een gemeenschappelijke commissie zal geschillen regelen. Als haar dat niet lukt zai men de oplossing op diplomatiek niveau zoeken. Uit welingelichte bron is vernomen dat Finland wenst dat het akkoord ten. spoedigste wordt ondertekend zo mo gelijk binnen de komende paar weken. Daarna moet de overeenkomst nog wor den bekrachtigd door het parlement. De politie in Salisbury, Rhodesië, heeft maandag een Afrikaan doodgeschoten, toen opgetreden moest worden tegen een oproerige massa, die gebouwen en auto's beschadigde. Het incident deed zich voor in Victoria, ten zuiden van Salisbury. De moeilijkheden begonnen toen een groep Afrikanen een cocktail-bar bin nendrong die uitsluitend voor negers be stemd was. Men eiste van de gasten, dat lidmaatschapskaarten van de nationalis tische partij „Zimbabwe" werden ge toond. Dat kon niet iedereen, waarop de oproerige groep begon links en rechts klappen uit te delen en het meubilair kort en klein te slaan.

de Stem | 1962 | | pagina 7