7? Mr. van den Burgt Goese college in BEATRIJS BRENGT UDEZE WEEK: BEATRIJS VAN NELLE S Betonfabriek te Tilburg wacht zekere „ondergang5' ningen centen REKEST NAAR DEN HAAG Fok veedag Goes getuigde van verbeteringsstreven ur pakie 55 49 55 Later weer K. V.P.-man Ontruiming bedreigingen nog niet uitgevoerd Nog zeer veel wateroverlast in Nederland zelfstandig werkend kok of kookster w, uitgevaren mpt met eschade VATER gen „Tijdelijk twee protestantse wethouders Fruitcorso Vliegtuigwrak op Krammerplaat blootgelegd Boerinnenbond huldigde mej. Hoenselaar Volgend schooljaar Handelsdagschool Hulst verdwijnt waarschijnlijk Afscheid leidster M.A-scholen Jaarverslag Heide Mij. Onder Woensdrecht Sneltrein greep gereedschap man gestorven Prof. G. Renier in Engeland overleden Bedevaart bejaarden naar Zuiddorpe Brunswick Bowling Pasta I i\ L I j Spray Ongeval op schip eist een dode A.V.O.-expositie te Goes glafiblaï* pej^fent Frans-Duitse ontmoeting Stagnatie Pastoors van Halsteren en Raamsdonksveer met emeritaat DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 izen: A. P. van Oote- H. C. v. d. Broek, r. Herkozen: C. J. H. A. den Hamer. Herkozen: M. A. Gekozen: D. Mi- itebelang). Gekozen: W. Colsen erkozen: J. de Feyter Int. J. H. Gevaert en S. cozen: H. A. M. A. de Vos. S. Kodde (C.H.) en cozen: Ch. J. Gillissen 'oppe en F. G. Smit. Herkozen: F. A. de B. Serrarens. KJE. Herkozen: J. C. E. V. de Milliano. EN. Herkozen: L. van r.d.A.) en P. Vis CV. Gekozen: J. Minder- rkozen: W. Gabrielse 'K. Herkozen: J. en J. Verhage (A.R.). ':en: D. van Boven (P. J. Koster (S.G.P.). kozen: A. J. Termote •van Ryen. :ozen: A. Koster en F. kozen: H. Koevoets M. Verheyen (P.v.d. kozen: A. van Waes ozen: I. Z. de Hulle. iteyn. ertentie) ES IE LUXE '"g Ju voor lechtj koekje ilsmaak gg GERS RGEN OP ZOOM OOSTERHOÜT, oot „Scaldis" is gis ingen vertrokken om en aan het s.s. Pearl br. reg. ton metende zee gemeld te kam- machineschade. De ie van de Pearl Tra- de Monrovia Ship- nabijheid van het iinder". Het schip )tterdam naar Lon- g 6 september, zijn ;n voor de provincie 19.13 uur: Terneu- Vlissingen 6.01 en ge 7.55 en 20.03 uur. tentie) BOWLING litioned tel. 38452 Breda >t 24 uur. Za. en ichts. Vrij entree listelevisie, par- restaurant, bar, den en speeJ het voor het hele ilamo 14 j. ager love, 14 j. De mummie, 14 j. 3rika zonder mas- kleine kolonel, a.l. Criminal tango, a.l. sen kogels en gra- kleine kolonel, a.l. Criminal tango, a.l. 'm op Temmy, a.l. De mummie, 14 J. ling 55 (Van onze redacteur) De raad van Goes heeft gisterenavond de heren Visscher (PvdA), drs. Dijk graaf (CHU) en mr. Van den Burgt (AR) tot wethouder gekozen. Dit betekent her benoemingen voor de eerste twee en een eerste benoeming voor dr. Van den Burgt. De heer Visscher kreeg elf van de 17 stemmen. Vijf werden er op de heer Roose (KVP) uitgebracht. Eén stem was blanco. Bij de benoeming van de heer Visscher tekende de heer Roose aan het recht van de PvdA op een zetel te erkennen, maar de persoon van de heer Visscher „in vrijwel alle opzichten onaanvaardbaar' te vinden. Drs. Dijkgraaf werd met algemene stemmen (17) gekozen. De heer Roose zei de kandidatuur van de heer Dijk graaf graag te steunen omdat hij con structieve mogelijkheden van deze kan didaat verwacht. Wel hoopte hij dat drs. Dijkraaf voldoende tijd en energie zou kunnen opbrengen om zijn taak te ver richten. Na deze verkiezingen werd er gedebatteerd over de vraag of een derde wethouder voor Goes wenselijk is. Wet telijk maakt Goes maar aanspraak op twee wethouders. In bijzondere gevallen kunnen G.S. echter de benoeming van een derde wethouder toestaan. Dat is aan het begin van de vorige zittings periode gebeurd. Op de vijf PvdA-afgevaardigden na was de raad van mening dat Goes ook de komende vier jaar met drie wethouders gebaat zal zijn. Deze meerderheid was (Advertentie) van mening dat er nog grote taken voor Goes zijn weggelegd en dat men drie wethouders daarvoor hard nodig heeft. De heer Polderman (CHU) stelde mr. Van den Burgt voor deze derde vacature kandidaat. De heer Roose, Haasdonk (VVD) en Maljaars (SGP) zeiden zich niet met de persoon van de heer Van den Burgt te kunnen verenigen. De heer Roose vond hem „byna geheel onaan vaardbaar". Uit principiële overwegingen gaf de heer Maljaars te kennen zijn stem toch aan de heer Van den Burgt te geven. De woordvoerder van de PvdA zei dat zijn fractie blanco zou stemmen maar dat de PvdA de persoon van de kan didaat wel kan waarderen. De uitslag werd: Van den Burgt 7 (CH, AR, SGP) Haasdonk 5 (KVP en VVD) en 5 blanco (PvdA). Zowel de heer Polderman als mr. v.d. Burgt brachten naar voren deze tweede protesiams-cnristeiijKe weuiouaerszetei als tijdelijk te beschouwen. Als de om standigheden weer normaal zfón (gedoeld werd op de Goese kwestie waarin de heer Roose een centrale rol speelt) zul len de protestanten weer meewerken aan de benoeming van een KVP-wethou- der, aldus deze protestants-christelijke woordvoerders. De aanstelling van de derde wethou der behoeft nog wel de goedkeuring van G.S. De raad heeft nog geen beslissing kun nen nemen over het voorstel van b. en w. om een bijdrage te garandei^n tot de helft van een eventueel tekort met een maximum van het bedrag van de vermakelijkheidsbelasting in de organi satie van het fruitcorso. Op de dag van de raadsvergadering had de stichting Wat zijn de kenmerken van de nieuwe mode uit Parijs en Florence? VEEL ZWART. VEEL BONT. VEEL STRUISVEREN Extra! Van een der modellen, een mantelpakje van Maggy Rouff, kunt u het patroon be stellen! PARELS ZIJN GEEN OES- TERTRANEN Alles over het meest vrouwe lijke van alle sieraden! VIEREN MET BREUGHEL Een volksfeest, waarvan alleen de Vlamingen het recept ken nen. EN NOG ZOVEEL ANDERE GEZELLIGE VERHALEN. Elke week vele mode- en knippatronen; schoonheids- en doktersrubriekhuishou delijke voorlichting, recep ten, kinderverzorging; ro mantische verhalen en dportages. VERWEN U MET: Fruitcorso een aantal bezwaren inge diend tegen het voorstel van b. en w. De gemeenteraad heeft er lang en breed over gepraat maar kwam niet tot een definitieve beslissing. De tijd was tekort geweest om de stukken te beoordelen, zo was de me ning van de raad. Bovendien kwamen er zoveel cijfers op tafel, dat er nog niemand van de raadsleden wegwijs uit kon worden. Besloten werd dan ook het voorstel aan te houden tot een vol gende vergadering op 26 september. Dit betekent uiteraard niet dat het fruit corso van de baan is. Dit grote evene ment gaat beslist volgende week zater dag door. (Van onze correspondent) Tijdens de Delta-werkzaamheden op de Krammerplaat is, als gevolg van de werking van het schurende water, een wrak van een vliegtuig vrijgekomen. Het wrak is nog niet geheel uitgegraven. Het is nog de vraag of dit wel mogelijk zal zijn. Men wil voorlopig afwachten of de stroom het wrak verder zal bloot leggen. Het vliegtuig moet tijdens de tweede wereldoorlog op de plaat zijn neergekomen en onmiddellijk zijn gezon ken. De ligging was aan niemand be kend. Dit is de tweede keer, dat hier een wrak bovenkomt, nadat m 1952 de resten van het in 1870 gezonken stoom schip Willem III ontdekt werden. „Zilveren" consulente In restaurant Manuela te Tilburg is mej. M.H. Hoenselaar uit Tilburg ge huldigd, die een kwart eeuw consulen te van de boerinnenbonden in de bis dommen Breda en Den Bosch is ge weest. De voorzitster van de katholieke boerinnenbond in het werkgebied van de N.C.B., mevrouw Van Aar-Reijs uit Neerloon, legde er in haar gelukwens de nadruk op, dat mej. Hoenselaar ge durende de tijd, dat zy consulente is geweest, de hond tot grote bloei heeft gebracht. Mevrouw Van Aar belichtte vooral de activiteiten, die mej, Hoenselaar in de naoorlogse jaren aan de dag heeft ge legd, toen de organisatie als het ware opnieuw moest worden opgebouwd. Zij bood mej. Hoenselaar als „oprecht blijk van waardering" van de zijde van het hoofdbestuur een televisietoestel aan. De verdiensten van mej. Hoense laar werden vervolgens geschilderd door de heer J. Zeegers uit Schaik, alge meen voorzitter van de N.C.B., de geestelijk adviseur, rector J. Merkcx uit Udenhout, de voorzitster van de Ne derlandse Katholieke Boerinnenbond, mevrouw Gijbels-Teeuwen en de presi dente van de r.-k. Boerinnenjeugdbond in het gebied van de N.C.B., mej. T. Kuppens uit St.-Anthonis. Velen kwamen mej. Hoenselaar feliciteren tijdens een drukbezochte receptie. (Van onze redacteur) Met ingang van het schooljaar 1963- '64 zal de handelsdagschool, tot nu toe verbonden aan het Janseniuslyceum te Hulst, waarschijnlijk verdwijnen. In het huidige schooljaar zal er nog een vierde klas zijn, maar zodra die vol gend jaar examen heeft gedaan, zal de handelsdagschool naar alle waarschijn lijkheid ophouden te bestaan. Deze opheffing van de handelsrichting aan het lyceum is een maatregel, die al jaren in de pen was. Het heeft nl. steeds in de bedoeling gelegen om de leerlin gen van de school na de gemeenschap pelijke onderbouw van een jaar te laten kiezen tussen de richtingen hbs-a en -b, gymnasium a en b en middelbare meis jesschool. Het voortzetten van de han delsdagschool heeft weinig zin, omdat de opleiding aan de hbs-a in deze rich ting in een gedegener studie voorziet. Er bestaan in het gehele land momen teel nog maar enkele handelsdagscho len. (Advertentie) —V Met één Van Nelle's theebuiltje (groot formaat) zet u vlug en gemakkelijk 'n flinke pot heer lijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genieten I Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra geconcentreerd bewaard. Op zaterdagavond 22 september zullen in Roosendaal de diocesane Mater Ama- bïlisscholen van het bisdom Breda af scheid nemen van de leidster van deze scholen, mej. dra. J. C. M. Sterkens uit Princenhage. Volgens het jaarverslag 1961 van de Nederlandsche Heidemaatschappij laat de waterstaatkundige toestand in vele streken van het land nog veel te wensen over- „Wij waren in Nederland tot voor 1960 al gaan denken, dat waterover last niet zo hinderlijk veel meer voor kwam. De bescherming tegen de zee was vanzelfsprekend een eerste eis en onder leiding van de Deltadienst van Rijkswaterstaat worden de grootse plannen voor de Deltawerken uitge voerd. De jaren 1960 en 1961 hebben an ders geleerd. Niet alleen in gebieden als het stroomgebied van de Berkel, het stroomgebied van de Overijsselse Vecht, de streek om Meppel, maar ook in Groningen, Noord-Holland, Dren te, Brabant en op zoveel andere plaat sen in het land, is wateroverlast op getreden, waartegen op korte termijn maatregelen genomen zullen moeten worden' De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft in 1961 in Zeeland 36 grotere werken tot stand gebracht. Deze zijn onder te verdelen in elf waterbeheer- singsobjecten, 19 andere cultuurhisto rische objecten en 6 sportvelden. In Noordbrabant en Limburg werden 67 grotere werken tot stand gebracht in 1961. Hieronder bevonden zich 5 ruil verkavelingen, 3 waterbeheersingsobjec- ten en 7 sportvelden. In Zeeland kwam o.m. gereed de ook door de Maatschappij ontworpen jachthaven van Wolphaartsdijk. Te Goes is de Zuid-Bevelandse fokvee- dag gehouden, waarop nog geen varken* aanwezig waren. Zulks i verscherpte maatregelen tegen net mond- en klauwzeer nog maar sinds kort opgeheven zijn. De algemene m- druk was zeer gunstig en het streven naar verbetering was duidelijk merk- maar, Morgen zullen wij op deze fokdag terugkomen. Hierboven een aardige fo to, waarop een kleuter met de ernst van een jury-lid een koebeest beoor deelt. (Van onze correspondent) Dinsdagmorgen is op de spoorlijn van Bergen op Zoom naar Zeeland ter hoogte yan het viaduct te Woensdrecht .een nnstig ongeluk gebeurd dat aan de lijn- vverker F. Kaat (58), wonende te Oost- iijk (gemeente Krabbendijke) het leven leeft gekost. Een groep wegwerkers van de ploeg lit Krabbendijke was daar bezig de poorlijn te herstellen, toen er een snel- rcin uit de richting Bergen op Zoom ïaderde. Toen de trein de groep wcg- verkers voorbijreed greep hij een stuk gereedschap, dat de lijnwerker in zijn hand hield. De man kreeg een schok en sloeg tegen de grond, waarbij hij onge lukkig terechtkwam. Hij viel met zijn rug op een paaltje langs de lijn en werd vrij ernstig gewond. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Algemeen Bur ger Gasthuis te Bergen op Zoom ver voerd, waar hij in de middag is over leden. De man was gehuwd. De trein, die een paar honderd meter verder stopte, ondervond korte tijd ver traging. (Van onze verslaggever) In Tilburg dient momenteel een bijzonder onverkwikkelijke zaak tussen het college van b. en w. en de „Tilburgse Drijfsteen- en Betonwarenindustrie Ketelaar en Zegveld" aan de Kalverstraat. Het college heeft er zijn zinnen op gezet, dit bedrijf eertijds te laten verdwijnen, omdat het niet in de kraam van het uitbrei dingsplan ter plaatse paste. Op 5 augustus kwam de deur waarder vertellen dat het bedrijf vóór 1 september jl. ontruimd zou moeten zijn. IJlings werden echter rekesten aan de gemeen teraadsleden en de minister van Volkshuisvesting en Wederop bouw, Van Aartsen, gezonden om de dreigende ondergang van het bedrijf nog even tegen te gaan. Het bedryf aan de Kalverstraat is byna tien jaar oud. In het begin van 1953 begonnen de heren Ketelaar en Zeg veld met een klein loodsje op een drie hectare groot terrein, dat was gehuurd van de landbouwer Van Mensvoort. De heer Ketelaar voerde tot begin 1960 het beleid over het be drijf, omdat de heer Zegveld zyn fi nanciële belangen die hy had in een cementindustrie in Geertruidenberg, nog wilde blijven behartigen, om met tertijd echter ook over te stappen naar Tilburg. Begin van ellende Het bedrijfje stond er nog maar nau welijks toen de ellende begon. De heer Ketelaar ontving een brief van het ge meentebestuur van Tilburg, waarin ge- boden werd de loods af te breken, omdat er op het betreffende terrein geen ge- bouwen mochten staan. Men wilde aan de Kalversraat op de aangrenzende gronden voorlopig geen industrieves tiging. De heer Ketelaar legde deze brief naast zich neer. In '54 kwam er een tweede brief van het gemeentebestuur. Ook die negeerde men. Drie maal is scheepsrecht: ook in '55 kwam er een brief en weer reageerde de heer Ke telaar niet. Tot 1960, toen de heer Zegveld de heer Ketelaar kwam assisteren bij de exploitatie van het bedrijfje bleef het rustig aan de Kalverstraat! Het bedrijf was inmiddels gestadig gegroeid en er bestond een grote behoefte aan uitbreiding. Aangezien de heren zich niet meer moeilijkheden op de hals wilden ha len, ging de heer Zegveld naar de burgemeester, en vroeg mondeling optie op een terrein tussen de me- taalhandel Bressen en de wollenstof- fenfabriek Mommert, hetgeen hem werd toegezegd. Toen de raad van de gemeente Til burg een paar weken later echter be sliste, dat het betreffende terrein alleen gebruikt zou mogen worden voor ijzer- verwerkende industrie, verviel de optie, omdat die niet schriftelijk was aange vraagd. Wel zou de firma de beschik king kunnen krijgen over een woest stuk grond nabij de N.V. Van Duist en Van Vliet. De vestiging van het bedrijf op dit stuk grond zou echter te veel tijd in beslag hebben genomen, omdat het terrein nog volledig bouwrijp gemaakt moest worden. Knelpunt Het bedrijf had echter een uitbreiding dringend nodig. Daarom werd een bouw vergunning voor enkele hallen op het inmiddels van de landbouwer Van Mensvoort gekochte terrein aange vraagd. Die werd geweigerd. De loodsen werden noodgedwongen echter wel ge bouwd, terwyl ook het personeel "een danige uitbreiding onderging. In februari van dit jaar werd de slot akte van deze kwestie ingezet. In het begin van de maand kwam er een brief van het gemeentebestuur waarin werd geboden, dat het bedrijf voor eind fe bruari ontruimd zou moeten zijn, waar na gemeentearbeiders zouden kunnen beginnen met de afbraak van de lood sen. Ook deze brief werd genegeerd, zo dat -op 5 augustus de deurwaarder eens op bezoek kwam om te vertellen, dat het bedrijf nu voor 1 september ont ruimd zou moeten zijn. In aller ijl gingen er van de firma brieven naar minister Van Aartsen en de gemeenteraadsleden, waarin gevraagd werd de „uitruimings"-termijn zodanig te verlengen dat de heren Ketelaar en Zegveld in staat zouden zijn een nieuw bedrijf op te zetten. Den Haag deed de zaak over aan Ge deputeerde Staten van Noordbrabant, die te rade gingen bij b. en w. van Til burg, terwijl de raad vrijdag jl. heeft besloten de zaak maar toe te vertrou wen aan b. en w. Geen tegenwerking „Begrijp me goed", verklaarde de heer Zegveld tegenover ons, „ik wil de ge meente niet tegenwerken, maar de men sen moeten ons de tijd geven om ergens een geschikt terrein te vinden, waarop (Advertentie) Bijna zeventig jaar oud is prof. dr. G. Renier te Twickenham overleden. Hij was op 25 september 1892 te Vlissingen geboren en woonde enkele jaren te Ter- neuzen. In 1914 vertrok hij als journalist naar Londen. Later werd hij aan de uni versiteit aldaar hoogleraar in de Neder landse geschiedenis. Tijdens de tweede wereldoorlog was prof. Renier adviseur van de Nederland se regering te Londen. Zijn proefschrift handelde over Engeland en de vestiging van het koninkrijk der Nederlanden in de jaren 1813-1815. Daarnaast schreef hij nog tal van andere wetenschappelijke werken, waaronder het boek „The Eng lish, are they human het nieest be kend is. Drie bussen brachten gisteren 160 be jaarden naar Zuiddorpe om deel te ne men aan de grote bedevaart, die in twee keer gehouden wordt. Het waren de af delingen Clinge, Hulst, Lamswaarde, Terhole en St.-Jansteen. Pastoor Van Tilburg sprak een wel komstwoord. Onder het lof hield de pastoor van Clinge een indrukwekkende Mariapreek. De processie bleef beperkt tot de kom van het dorp. Ook werd een ommegang gemaakt langs de kapel letjes van de Zeven Smarten. Aan de grot werden kaarsen geofferd. NASSAUSINGEL 28 BREDA Tel. 38452 vraagt voor directe indiensttreding JAARBETREKKING. Persoonlijk of schriftelijk aanmelden bij de directie. we ons bedrijf vervolgens kunnen zet ten. Wanneer dat gebeurt zal de gemeen te geen enkele last meer van ons on dervinden. of het moest zijn dat de scha devergoeding aan de kleine kant zou uitvallen". Inmiddels heeft hij weinig hoop dat het bedrijf aan de Kalverstraat zal kun nen blijven voortbestaan. „Het gaat één keer weg", zuchtte hij. „Dan maar ho pen, dat we de tijd en de gelegenheid zullen krijgen om ons bedrijf ergens an ders, desnoods buiten Tilburg, voort te zetten". De advocaat van de firma, mr. Van de Mortel uit Tilburg, ziet de zaken ook weinig hoopvol in. „Sensationeel ligt de zaak op het ogenblik niet", licht te hij toe, „maar dat kan het wel wor den, m'ocht hef gemeentebestuur Toch' besluiten'op korte têrmijh -tef dé af braak van de loodsen te latèn" over gaan. Wij hopen echter op een gunstige beslissing vanuit Den Haag". (Advertentie) haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! Aan boord van het onder Belgische vlag varende motortankschip „Made leine" vond te Wemeldinge een ongeluk plaats, dat het leven kostte aan de 23- jarige opvarende, ongehuwde Duitse matroos, J. O. Höffgen uit Krefeld. De met gasolie geladen tanker, die van Antwerpen op weg was naar Duitsland, lag gemeerd in de Oostsluis en naast dit vaartuig lag het Nederlandse motorschip Progres. Toen de sluis werd geopend voer het motorschip Progres weg, en hierbij bleef het twee en een halve me ter lange, buitenboord hangend wrijf hout van de Madeleine achter de rai ling van de Progres vasthaken. Op het lawaai, dat hierbij werd ver oorzaakt, begaf H. zich naar het vast zittend wrijfhout en op het moment, dat hij daar aankwam, schoot het inmiddels door de Progres omhoog getrokken stuk hout met vaart los, en dit trof met kracht het hoofd van H. Deze bleef bloe dend en buiten bewustzijn liggen. Door de plaatselijke arts A. J. Eckhardt werd de eerste hulp verleend, en deze consta teerde een ernstige schedelbasisfrac- tuur. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer per ambulance naar het r.-k. ziekenhuis St.-Joanna te Goes ver voerd. Dinsdagavond half zes is H. aan zijn verwondingen bezweken. De afd. Zeeland van de Nederlandse Vereniging A.V.O. (Actio Vincit Omnia) zal tijdens de fruitweek te Goes van 12 tot cn met 15 september op bijzon dere wijze belangstelling vragen voor de gehandicaptenverzorging in ons ge west. Zij zal dit doen door middel van een tentoonstelling, die onder de naam „Merck toch hoe sterek., een inzicht zal geven in de bemoeiingen van de ovex'heid en van het particulier initia tief met de lichamelijk en zintuigelijk ge handicapten teneinde hun een passende plaats in de maatschappij te geven. De tentoonstelling zal tevens ruime aandacht schenken aan de bijdrage, die het Nederlandse bedrijfsleven daartoe levert. De tentoonstelling zal woensdag 12 september door de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. de Ca- sembroot, worden geopend, koningin in Zeeland, jhr. A. de Casern- broot, worden geopend. r)e Gaulle en Adenauer ontmoeten elkaar dezer dagen in een plech tig staatsiebezoek. Men zou zich zon der voorbehoud willen verheugen in een samenkomst van deze staatslie den. Drie maal binnen de 80 jaren hebben hun volkeren In een moord dadige strijd tegenover elkaar gestaan Het scheen een vete, een erfvijand- schap te zijn. En nu bieden deze ou de staatshoofden het schouwspel van hartelijke vriendschap. En dat niet al leen. Zij zijn de krachtige bevorde raars van het streven, hun landen in een nauwe unie aan elkaar te bin den, waarbij Italië en de Beneluxlan- den de rol van secondanten op zich mogen nemen. De gedachte van ech te Europese integratie met steeds sterker uitbouw van supra-nationale organen is bij Adenauer op de ach tergrond geraakt, om het Europa der Vaderlanden met overwegende in vloed van het Frans-Duitse blok aan te hangen evenwijdig daarmee loopt de sterke vermindering van de belang stelling voor Engelands incorporatie in het Europese streven. Eerst wil men de continentaals-Europese Politieke Unie en daarna wil men nog wel eens denken aan een plaatsje voor Enge land, Veel belangstelling heeft men er in Parijs en in Bonn niet meer voor. In de onderhandelingen over Engelands toetreding tot de E.E.G. was het Frankrijk vooral, dat hinder palen opwierp, terwijl Duitsland geen moeite deed reddingsplanken toe te schuiven. De Britse regering is daar door in een moeilijke positie geraakt, nu ze met de Gemenebestlanden gaai confereren over de voorwaarden, waarop Engeland zich bij de E.E.G. zou kunnen aansluiten. Adenauer voelt zich echter voortge dreven door de tanende invloed in zijn land en zijn steeds stijgende ouderdom om nu nog gauw de Frans- Duitse verzoening te bezegelen. Hij vertrouwt de mannen niet, die na hem zullen komen. Zij zouden kunnen bezwijken voor verlokkingen van een geneutraliseerd verenigd Duitsland. Daarvoor wil hij een stevige grendel geschoven zien. Het Westen deelt de vrees van Adenauer, maar het betwij felt, of die kon worden opgeheven door een Politieke Unie, die maar al te veel op de oude bondgenootschap pen lijkt. Als ze niet samengaat met verdergaande Europese integratie met inschakeling van Engeland, zal zulk een Unie maar een zwakke staf zijn om op te steunen vooral als die Unie zo nauw verbonden blijft met de per soon van twee bejaarde staatslieden. Vandaar dat het staatsiebezoek van De Gaulle aan West-Duitsland geen onvermengde voldoening wekt. De in slag van een breed Europees denken ontbreekt eraan. "Deeds hebbèn we gemeld, dat het -*-v Botlek-gebied voor nieuwe indugr triëën en haveninrichtingen was vol geboekt. Dat mochten we als een bewijs zien van een krachtig voort gaande expansie van Rotterdam. Maar zelfs aan Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg blijken geen rozen te bloeien zonder doornen. Het mag dan met de Botlek vlot zijn gegaan, vlak er naast in Europoort zit men nog maar te kneuteren, weet men niet meer hoe vooruit te komen. Daar is het terrein bij De Beer, dat bestemd werd voor een groot staalbedrijf, dat altijd nog uitblijft, en nu gereserveerd moet worden. Daar zijn verder het natuurterrein van De Beer zelf en de nog in zee stekende Maasvlakte, die zo maar niet voor economisch gebruik gereed liggen. En meer naar het bin nenland in de richting van de Botlek liggen allemaad juridische staketsels, die bij het verwerven van grond de adean doen verliezen. Vandaar horen we het gemeente bestuur van Rotterdam zuchten over een allerminst denkbeeldig gevaar, dat de verdere ontwikkeling van Euro poort stagnatie gaat ondervinden en gegadigden voor de terreinen aldaar niet op voldoende korte termijn kun nen worden geholpen. Wat inderdaad te erger is, wanneer waar is, wat het gemeentebestuur hieraan toevoegt, dat n.l. vestiging van de bedrijven de zer gegadigden elders in het land heel niet zeker is. Het bewijs voor dit laatste wordt weliswaar niet geleverd, maar wij on derschrijven graag, dat het voor de naam van de Rotterdamse haven niet gunstig is, wanneer bedrijven, die in dit havengebied thuishoren er'niet te recht kunnen. Een reden te meer in tussen, om voor de verdere ontwikke ling van Nederlands havencapaciteit in de Rijn-Maas-Scheldedelta niet al les op één kaart te zetten. De bischop van Breda heeft op diens verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerwaarde heer J. J. Th. de Cock als pastoor van de parochie van de H. Quirinus te Halsteren; alsmede op diens ver zoek aan de zeereerwaarde heer J. Bekkers als pastoor van de paro chie H. Maria Hemelvaart te Raamsdonksveer. Voorts heeft de bisschop de zeereer waarde heer C.M. van der Maade in verband met zijn' opdracht tot het stich ten van een nieuwe parochie te Breda, ontheven van zijn taak als moderator en godsdienstleraar van de Hogere Techni sche School St.-Virgilius te Breda. De bisschop heeft benoemd tot modera tor en godsdienstleraar aan de Hogere Technische School St. Virgilius te Breda pater A. Duindam s.c.j., die zijn werk zaamheden als bedrijfsaalmoezenier in het werkgebied Etten blijft voortzetten. Tot moderator van de Technische School van O. L. Vrouw ter Duinen te Ossen- drecht werd benoemd de zeereerwaarde heer H.J. Denissen; tot leraar aan het Klein Seminarie Ypelaar te Nieuw-Gin- neken de zeereerwaarde heer H. J. Mulder.

de Stem | 1962 | | pagina 3