Piet van Est wint in Brasschaat 1000 gulden JAN HUGENS wint prachtige tijdrit Hoe beter er gegeten hoe slechter het de boer vergaat wordt. Rik van Looij wordt nu op hoongelach onthaald sfwttr^btt Ook C.I.O.S. in 't zuiden Ploeg Simons naar Parijs STERK EINDSCHOT VAN JOKKE WOUTERS (le) WIM VAN EST FINISHT 8e Open koers voor Gilbert Saelens Gedrang onder de topscorers Open koers De Antilliaanse XI tegen Oranje Wedstrijd ging door... Drie doden op eiland Man Zweedse kampioens- ploeg komt ook Kandidaten dam- toernooi in Luik Int. zeilraces op Veer se Meer Hockeytoernooi Kaatsheuvel Wielerronde in Tilburg (Besterd) Zuiderkring exposeert in Brunssum MARKTEN sSn z^°j„„vaarz<rn 875 700 575. pinken 550 475 400, veulens 550 450 350. Over- zicht: vette koeien aanvoer korter, han del slepend, prijzen als gisteren:vette kalveren matig, kalm. dalende, enkele prima's boven notering: graskalveren kleiner, slepend, constant: nucht. kal veren als vorige week, flauw, vooral niet hoger: lopers en biggen flink, rede lijk. geen: slachtpaarden tamelijk, stil, teruglopend: schapen en lammeren iets meer, goed, prijshoudend: kalf- en melk koeien iets kleiner, kalm. stabiel: vare koeien gewoon, stil. ongewijzigd: vaar zen en pinken redelijk, stug, als vorige week. WATERSTANDEN 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 13 (Van onze sportredactie) BRASSCHAAT, dinsdagavond. Jokke Wouters, de leerling van Rik van Steenbergen,doorzag de linke manoeuvre van Rik van Looij. De voormalige wereldkampioen met een bijzonder treurige blik aan de start gekomen, werd in de laatste kilometer van de „Acht van Brasschaat" gelanceerd door zijn knecht Noël Foré. Jokke Wouters had dit door en heel attent wipte hij even voor Rik van Looij in het spoor van Foré's wiel. Door een tegenstander op volle snelheid gebracht ging Jokke Wouters door. Rik van Looij, die uiteraard ook niet zat te slapen, sprong hem ach terna. Het was echter te laat, want een tiental meters verder lag de witte finishlijn, die door Wouters het eerst werd overschreden. De onttroonde „Keizer van Herenthals" volgde op een half wiel. Rik van Looy met een sombere blik af droop. De uitslag: 1 Jokke Wouters, België, de 119 kilometer 366 meter in 2 uur 57 minuten en 33 seconden. 2 Rik van Looij België. 3 Noel Foré, België. 4 Lode Troonbeeckx, België. 5 Oswald Declercq, België. 6 Jan Lauwers. België. 7 Rik Luijten, België. 8 Wim van Est, Neder land. 9 Ritten de Wolf, België. 10 Frans Melckenbeek, België. 11 Edgard Sorge- loos, België. 12 Lode Janssens, België. 13 Jan Zagers, België. 14 Piet van Est, Ne derland. 15 Ex aequo een peloton met Ab Geldermans, Henk Nijdam. Peter Post, Huub Zilverberg, Bas Maliepaard, Piet Rentmeester, Rik van Steenbergen, Luis Otano en anderen. Premieklassement. 1 Piet van Est. 2 Willy Schroeders. 3 Huub Zilverberg. 4 Ritten de Wolf, Rik Luijten en Lode Janssens. De sprint tussen de beloftevolle Jokke en de opnieuw naar overwinningen din gende Rik van Loou vormde apothe ose van een 119 kilometer lang criterium dat voor het grootste deel volledig werd gecontroleerd door Piet van Est. De in een fantastische vorm stekende Klun- dertse renner nam praktisch alle premies mee, die er te verdienen waren. Dank zij zijn geweldige inspanningen in de eerste 100 kilometer legde Piet beslag op niet minder dan 11.000 francs, een kleine f 1000.—. Er zat overigens in deze „Acht van Brasschaat" geen „ambiance", zoals een Belgisch journalist dat zeer juist uitdruk te. Voor de aanvang van de grote wed strijd, die tussen twee haakjes heel wat. minder belangstelling trok dan in de voorafgaande jaren, ging het gesprek over niemand anders dan de in Salo ver slagen Rik van Looij. Het was vreemd om Rik II naar de startlijn te zien rijden zonder een regenboogtrui, maar in een doodgewoon shirt van zijn firma. De ex- kampioen, de laatste jaren verwend door applaus, werd nu onthaald (en dat was allerminst sportief) op een flink hoon gelach. Rik II was kennelijk van plan zich te wreken. Onmiddellijk na het startsein schoot een man van zijn rode eskadron weg. Het was Piet van Est, die na een halve ronde (er waren 13 ronden van 9.2 kilometer af te legenen) tien secon den voorsprong had. Na een ronde had de Westbrabander er reeds twintig seconden van gemaakt. Hij werd voor deze inspanning beloond met een briefje van duizend francs. Piet liet zich rustig terugzakken in het pelo ton, waarin wel een stevig tempo werd gedraaid, maar verder geen bijzondere gebeurtenissen plaats grepen. Opnieuw leverde Piet van Est echter vuurwerk. In de tweede ronde ging hij opnieuw op de loop, ontfermde zich weer over een vette premie en.hij liet zich voor een tweede maal terugvallen. Dat voortreffelijk opgevoerde spelletje kon natuurlijk niet blijven duren. Wilde Rik van Looy een kans op de eindzege maken dan moesten andere ploeggeno ten in de strijd worden geworpen. Zij verschenen ten tonele. Willy Schroeders en Huub Zilverberg trokken naar voren. Zij namen „vijand" Eddy Pauwels mee, Het trio veroverde twintig seconden. En toen De onstuitbare Piet van Est keek de manschappen in het peloton eens aan en. snelde voor de derde maal weg, Hy was precies op ttfd b(j de leiders om wederom de premie van duizend francs te winnen. Willy, Huub en Piet zorgden er voor dat Eddy Pauwels terüg in het peloton verdween en hadden daarna het rijk alleen. Met de regelmaat van een klok vergrootten zy hun voorsprong. Nadat Piet van Est in de vijfde ronde zich andermaal over een premie had ont fermd, bleek, dat de voorsprong van het leidende trio tot anderhalve minuut was uitgelopen. De heren in het peloton hoorden dat. Zij gingen wat harder fiet sen, maar aangezien van Looij's ploeg maten voorbeeldig samenwerkten ver anderde er voorlopig niet veel. Piet van Est bleef steeds als eerste over de streep komen, waardoor hij de klassementspre mie van 5000 francs veiligstelde. Hij zorg de tevens, dat Willy Schroeders en Huub Zilverberg respectievelijk drieduizend en tweeduizend francs konden verdienen. De slok-op-werkzaamheden van de drie Faema s duurden tot drie ronden voor 't einde. Het schone liedje was nu uit, maar te vens was de weg geplaveid voor Rik van Looij, die nu met andere ploegmakkers 'Noel, Foré en Edgard Sorgeloos) aan het slothoofdstuk kon beginnen. In de finale liep de Faema s de zege echter uit de hand. Dat lag aan de komst van Jokke Wouters, die voor een verrassend eind- schot zorgde en die bewerkstelligde, dat JOKKE WOUTERS winnaar (Van onze sportredactie) BRASSCHAAT, dinsdagavond. Jan Hugens, aangekondigd als de „Hollandse revelatie" bevestigde in een tijdrit over 45 kilometer zijn faam volledig. Op de zware omloop van Brasschaat toonde hij zich over de genoemde afstand 16 se conden sneller dan Jef Plankaert, die in de voorafgaande twee jaren dit spektakelstuk van het grootste Belgische wielerfeest won. Heel wat minder concurrentie had de sierlijke Limburger van de Deen Freddy Eugen en de Belgen Albert Covens, Peet Oellibrandt en Vic tor van Schil. De eerste wedstrijd van het rijke wie- lerprogramma was een open koers voor beroepsrenners. Heel lang zag het er naa: uit dat ook hier een Nederlandse zege zou kunnen worden gevierd, maar uit-1 eindelijk won Gilbert Saelens in een eindsprint, die door een massale valpartij niet zuiver was. Voor de tijdrit gingen de wielerfans eens extra zitten. Rolf Graf, die verstek liet gaan, werd vervangen door de be loftevolle. piepjonge Albert Covens, ter wijl de Spaanse kampioen Luis Otano te laat op het appèl verscheen om nog te kunnen starten. Op deze wijze werden slechts zes renners om de twee minuten losgelaten. Het eerst vertrok Peet Oelli brandt, de Belgische achtervolgingstitel houder. Daarna begaf Eugen zich op weg, vervolgens kwamen Albert Covens, Jan Hugens, Victor van Schil en Jef Plan kaert, de wegkampioen, aan de beurt. Een premie van vijfhonderd francs voor de renner, die het snelste de eerste ronde voltooide, inspireerde de coureurs. Zij trapten tenminste bijzonder hard. In een prachtige stijl toonde Jan Hugens zijn kwaliteiten. Met een tijd van 13 minuten en 9 seconden had hij Jef Plankaert drie seconden achter zich gehouden. Het was precies voldoende om de premie te win nen, maar ook, zoals later bleek, om de 2500 francs op zak te steken, die beschik baar waren voor de snelste man over welke ronde dan ook. Jan Hugens, die soepel bleef rijden, liet ook in de tweede ronde een uitste kende tijd afdrukken. Hij haalde nu 13 minuten 21 seconden. Jef Plankaert had 8 seconden meer nodig. De Limburger was dus de leider, maar zijn positie wis nog lang niet veilig. Zijn grote slag zou de lange Jan in de derde ronde slaan. Hij perste er een tijd van 13 minuten en 14 seconden uit. Jgf Plankaert, een beetje gehinderd door zijn val in Salo, kwam tot 3 minuten 31 seconden. Voor Hugens was er nu geen vuil je meer aan de lucht. Slechts pech kon hem van de zege af houden. Jef Plankaert gaf zich echter niet zo maar gewonnen. In de vierde ronde was hij 2 seconden sneller dan zijn Nederlandse concurrent en in de laatste ronde knabbelde hij zelfs 10 seconden van zijn achterstand af. Jan Hugens hield echter voldoende tijdwinst over om met de zegebloemen te mogen rijden. Hij deed dat onder de klanken van het Wilhelmus. Uitslag; 1 Jan Hugens, de 45 km in 1.06.45, gem. snelheid 41.268 km.; 2 Jef Plankaert op 16 sec.; 3 Freddy Eugen op 36 sec.; 4 Peet Oellibrandt op 50 sec.; 5 Albert Covens op 1 min. 36 sec.; 6 Victor van Schil op 2 min. 20 sec. In de Brabantse derby PSV-NAC heeft Kerkhoffs zijn leiderspositie niet weten te verstevigen. Met maar liefst drie andere spelers moet hij na de tweede speelzondag de eerste plaats delen. Opmerkelijk was de rush van Helmut Rahn naar de top. welke hij via een hattrick wist te bereiken. Het spel van de sterk in gewicht afgenomen Rahn deed ons iets aan zijn glorievolle jaren den ken. Geleidelijk aan schijnt hij hier naar toe te groeien. Wanneer dit in derdaad het geval zal zijn, zullen wij de naam van deze speler nog vaak in dit rubriekje aantreffen. Timmermans (Willem II) en Bod- na (Sparta) hebben de aansluiting niet gemist en wisten zich op gelijke hoogte met Kerkhoffs en Rahn te plaatsen. Met spanning werd het treffen tussen Heracles en Volendam tege moet gezien. Dit betekende immers een „ontmoeting" tussen de ex-top- scorers van hot vorige seizoèn, nl. Schuman en Tol. Tot een beslissing kwam het niet, zowel Schuman als Tol maakten een doelpunt. Hier mede schaarden zij zich in de lange rij van spelers (26) met één treffer op hun naam. Fel was de aanval van S.C. En schede op de topscorers-lijSt. Met 3 spelers is dit elftal goed vertegen woordigd, echter door 2 voorwaart- sen van Willem II op de voet ge volgd. De stand: Kerkhoffs. PSV 3 Rahn, SC Enschede 3 Timmermans, Willem II 3 Bodna, Sparta 3 Bosveld, SC Enschede 2 Nemes, SC Enschede 2 Senders. Willem II 2 Visschers. NAC 2 Alma, GVAV 2 Bennaars, Feijenoord 2 piet van est duizend piek. Het voorafgaande criterium had niet bijzonder veel te betekenen. In een lei dersgroepje van zeven renners, dat nadat de helft van de wedstrijd was gereden, op kop lag zaten twee Nederlanders: Jaap Kersten en Lambert van der Ven. Zij werden echter achterhaald. Ad Biemans en Cees van Amsterdam probeerden een massaspurt te ontvluchten, maar dat luk- JAN HUGENS 16 seconden ten aanwijzen. Op een driehonderdtal meters voor de finish kwamen echter een aantal renners te vallen. Wie de valpartij wisten te omzeilen kwamen in de uitslag voor: 1 Gilbert Selens, 2 Gustaaf Desmet, 3 Pol Mertens, 4 Jos Dewit, 5 Jos Bos nians, 6 Joop van der Putten, 7 Richard Everaerts, 8 Leon Sebrechts, 9 Karei de Baet, 10 Victor Lemmefts, 12 Ad Biemans, 14 Jos Linders. te niet. De sprint zou de winnaar moe-1 ronderecord. Het elftal van de Nederlandse Antillen dat heden, woensdagavond in het Olym pisch stadion te Amsterdam tegen het Nederlandse elftal speelt, is als volgt samengesteld: doel: Paul Diaz (Estrellas, Aruba)ach ter: Edgard Meulens (Jong Holland, Curasao) en Juan Pablo (Dakota, Aru ba); midden: Daniël Dablo (Dakota, Aru ba), Augusto Beltrand (Sithoc, Curagao) en Rudy Cameron (Jong Holland, Cura gao); voor: Ruben Brandborg (Jong Hol land, Curagao), Carlos Comencia (Sithoc, Curagao), Jose Bibiana (Sithoc, Curagao) Edwon Loran (Scherpenheuvel, Curagao) en Eugène Testing (Sithoc, Curagao). Tijdens de motorwedstrijd om de Juni or Grand Prix van Man op het TT-circuit op het eiland Man deze dinsdag zijn drie deelnemers dodelijk verongelukt. Thomas Pratt, een 20-jarige slager, kwam in de 2e ronde van de op 6 ronden gestelde wedstrijd ten val met zijn Nor ton en werd op slag gedood. Enkele mi nuten later, nog in dezelfde ronde, kwam de 38-jarige garagehouder Charles Ro bertson ten val met zijn Honda. Hij be zweek aan zijn verwondingen. Het derde dodelijk ongeluk kwam in de vierde ron de toen de 24-jarige radiomonteur Geof frey Prentice van zijn Norton werd ge slingerd. De wedstrijd werd gewonnen door Robin Dawson, op een A.J.S. Hij legde de 226,5 mijl af in 2.32.36. Zijn gemiddelda was 89.02 mijl per uur. Tweede werd Be- der Darvill, op A.J.S., in 2.33.18.4 en 3e Fred Fisher, op Norton, in 2.34.17. Daw son maakte de snelste ronde. Met een tijd van 24.38.6 en een gemiddelde van 91.87 mijl per uur vestigde hij een nieuw Zwemevenement le R'dam Zweden zal met zijn Europese kam- pioensploeg op de 4 x 200 meter deelne men aan de zeslandenwedstrijden, die za terdag en zondag in Rotterdam worden gehouden. Per Ola Lindberg, die in Leipzig tweede werd op de 100 meter vrije slag heren, zal voor de laatste maal voor Zweden uitkomen; na Rotterdam gaat hij naar de Verenigde Staten om te studeren. De Zweedse herenploeg ziet er als volgt uit: 100 m vrije slag: Per Ola Lindberg; 400 m vrije slag: Hans Rosendahl; 4 x 200 m: Mats Svensson, Lars Erik, Bengts- son, Hans Rosendahl, Per Ola Lindberg: 200 m vlinderslag; Haakan Bengtsson; 200 m rugslag: Bengt Olov Almstedt; 4x100 m estafette: Almstedt, Lundin, Bengtsson en Lindberg; schoonspringen: Bo Wall- sten. De damesploeg: 100 m vrije slag: Ann- Christine Hagberg; 400 m vrije slag: Margareta Rylander; 4 x 100 m: Hagberg, Karin Grubb, Inger Thorngren, Ulla Thon Johnsson; 200 m borstslag: Cristina Ols- son; 100 m vlinderslag: Karin Stenback; 100 m rugslag: Marianne Stridh; 4 x 100 m estafette vanaf springplank: Kerstin Rybrandt. Het kandidatendamtoernooi in Luik is dinsdag voortgezet met de partijen van de derde ronde. De Nederlander de Jong en de Fransman Hisard behielden hun leidende positie, door beiden in een be kwaam gespeelde positiepartij te winnen van resp. Agliardi en de Descallar. De uitslagen luiden: Hisard (Fr.)-De Descallar (Marok.) 2-0; Laporta (It.) - Verleene (B.) 0-2: Smith (Surimane) -Rei- mann (Tsj.-Sl.) 2-0; Agliardi (Monaco) - de Jong 0-2; Baba Sy (Senegal)-Saint Fort (Haiti) 2-0. Na de derde ronde luidt de stand: 1-2 de Jong en Hisard 6 p.; 3 Baba SyS p.; 4-5-6 St. Fort, Smith en Verleene, allen 3 p.; 7-8 Agliardi en De Descallar, beiden 1 p.; 9-10 Reimann en Laporta, beiden 0 p. Uitslagen vierde ronde: De Descallar- Saint Fort 0-2. De Jong-Baba Sy 1-1. Dr. Reimann-Agliardi 1-1. Verleene- Valois Smith 1-1. Hisard-Laporta 2-0. Na de derde ronde luidt de stand: 1 Hisard 8 pnt. 2 De Jong 7 pnt. 3 Baba Sy 6 pnt. 4 Saint Fort 5 pnt. 5/6 Smith en Verleene 4 pnt. 7/8 Agliardi en Laporta 2 pnt. 9/10 De Descallar en dr. Reimann 1 pnt. AAN HET EIND VAN DE wereldkam pioenschappen parachutespringen, heeft de 23-jarige Zuid-Slavische student Milan Knor asiel in de Verenigde Staten ver zocht. Hij bleef achter, toen zijn landge noten per vliegtuig naar huis vertrokken. Het ploegenklassement is gewonnen door Tsjecholslowakije, vóór Amerika en Titelhouder Rusland. EEN COMBINATIE van de stad Stock holm heeft in de Zweedse hoofdstad de Europese voetbalkampioen Benfica (Portugal) met 3-2 verslagen; de rust stand was 3-1. VOOR DE tweede maal binnen tien dagen heeft de 22-jarige Cana dese sprinter Harry Jerome het wereldrecord op de 100 yards ge ëvenaard. Tijdens wedstrijden in Toronto liep hij de afstand in 9,2 sec. Het record is thans in handen van drie atleten, n.l. Frank Budd (V.S.)Robert Hayes (V.S.) en Jerome. MORTON L. RUBINOV, de Amerikaanse bridgekampioen 1959. die twee jaar ge leden tijdens de bridge-olympiade in Turijn voortreffelijk speelde, is maan dag na een kortstondige ziekte in een New-Yorks ziekenhuis overleden; Ru- binov is 35 jaar geworden. (Van onze landbouwmedewerker) De landbouw streeft er, volkomen te recht, naar ztfn aandeel te krijgen in de welvaart, die West-Europa thans ge niet. Dit levert echter voor deze be drijfstak in zeer veel gevallen meer moeilijkheden op dan voor andere tak ken van het economische leven. Als men meer geld gaat verdienen is het immers best mogelijk een extra-stoel te kopen, ook al gebruikt men die niet iedere dag; of een nieuwe grammofoon plaat, hoewel men deze slechts van tijd tot tijd afdraait. Het volume van de maag is echter beperkt. Als men bene den een minimum heeft moeten leven en men gaat meer geld verdienen, is het mogelijk meer te gaan eten, maar in een bepaalde periode komt men zo ver toe aan de verzadiging, dat het slechts ten koste van de gezondheid mo gelijk is meer te eten. Wel gaat men andere dingen eten; het verbruik van aardappelen en brood neemt dan af; het verbruik van fruit, groenten, vlees, eieren, e.d. neemt toe. Het merendeel van de produkten die de landbouw levert, zijn produkten, be stemd voor de voeding. Door het ge bruik van betere middelen kan de land bouw meer gaan produceren, maar het, komt zover, dat hij meer produceert dan de consumenten kunnen opeten. In dit stadium bevindt zich thans de land bouw van de westelijke wereld. De boeren werken hard, ze verbeteren hun bedrijf en hun methoden van produce ren, de produktiviteit in de landbouw neemt minstens evenveel - zo niet meer - toe dan in andere bedrijfstakken. Toch klaagt de landbouw erover, dat hij geen deel heeft in de welvaart, of dat zijn aandeel te gering is. Hij levert name lijk produkten, die voor een deel onver koopbaar zijn, omdat de consument een gevulde maag heeft. En als men on verkoopbare produkten levert, zit men in de hoek waar de klappen vallen. Geen oplossing We zien hier met opzet af van de voedselnood in verschillende delen van de wereld. Het zenden van voedsel naar die gebieden is niet zo eenvoudig. Meest al heeft de bevolking daar niet voldoen de geld om voedsel te kopen. Dit zou natuurlijk uit menselijke overwegingen geen reden mogen zijn om daar geen voedsel naar toe te sturen, maar het lost het probleem van de boer niet op. Als deze gebiedeh slechts weinig kun nen betalen, kan de boer ook maar wei nig krijgen voor zijn produkten. En al kan hij in dat geval al zijn produkten verkopen, dan heeft hij toch nog geen deel aan de welvaart omdat hij dan te weinig krijgt voor zijn produkt. Overi gens bestaat bij het zenden van voed sel voor een geringe prijs naar de ge bieden waar een tekort is, ook het ge vaar dat men de plaatselijke markt ontwricht. Het is gebleken, dat men ginds vaak niet eens zo blij is met dergelijke zendingen. Maar dit laatste is een apart hoofdstuk. V eranderingen Als de boer - en de tuinder - produk ten maakt die niet verkoopbaar zijn, kan hij voor een deel de oplossing vin den in het maken van andere produk- ten, waar wel vraag naar is. Men moet het vooral de Brabantse en Noord-Lim burgse boeren meegeven, dat zij dit drommels goed begrepen hebben. In de loop van enkele jaren heeft men een bijna revolutionaire verandering m bun bedrijven kunnen zien. Varkensvlees, rundvlees, kippevlees, eieren, groen ten. fruit, zijn de produkten die tegen woordig van hun bedrijven komen. In het algemeen kan men dan ook zeggen, dat zij een behooorlijk deel hebben in de welvaart, zij het dan dat zij t°cn nog beneden het rechtmatige aandeel blijven. De overheid heeft met deze boeren de minste last en grote bedra gen. die de landbouw aan steun nodig heeft, gaan bepaald niet naar dez.e boe- We willen niet ontkennen, dat het in de huidige omstandigheden voor deze boeren ook zeer zwaar is. Er zijn moei lijkheden ontstaan bij het ïnwerk^ig treden van de EEG-maatregelen, Y°jr" al door de wijze, waarop Duitsland de ze bepalingen ten gunste van zichzelf wil uitleggen. We mogen echter ver wachten, dat dit een voorbijgaande toe stand zal zijn, maar het vraagt van deze boeren wel veel financieel uithou dingsvermogen om het te kunnen uit zingen. Een voorbeeld van een produktie, die voor 't overgrote deel onherroepelijk ten dode is opgeschreven, is de koolteelt in Noord-Holland. De consument, die meer geld verdient, wil fijnere groenten eten dan kool. Ook als de produktie goedkoper wordt door ruilverkaveling of welk ander middel dan 9°k- zal de vraag naar kool gering blijven. Deze telers zullen op economische gronden nooit kunnen deelhebben aan de wel vaart. Geen bundeling Behalve de moeilijkheden aan de kant van de produktie bestaan er ook moei lijkheden met betrekking tot de handel iri landbouwprodukten. De landbouw be staat uit een groot aantal kleine bedrij ven, die elk voor zich nooit de situatie van de markt kunnen overzien en die elk voor zich nauwelijks enige invloed kunnen uitoefenen op de omvang van het aanbod. Als de prijzen dalen gaan zij meer produceren om toch nog door de grotere hoeveelheid zeker inkomen te halen. Tegenover het min of meer ongeorganiseerde aanbod van landbouw produkten, staat dikwijls een zeer goed georganiseerde vraag. Naarmate de hand,el en de Industrie zich meer concentreren en meer met elkaar gaan samenwerken, oefenen zij meer invloed uit op de prijs. Door een goede samenwerking zouden ook de boe ren meer invloed op de prijs kunnen hebben. Een sprekend voorbeeld daar van vormen de veilingen van groenten en fruit, die samenwerken in hun Cen traal Bureau. Een ander voorbeeld is de sterke samenwerking in de Friese coöperatieve zuivel, die zijn top vindt in de condensfabriek. Niet minder sterk spreekt het voorbeeld van de brouw- gerst, waar de gezamenlijke brouwers ook een centrale verkoopinstantie tegen over zich vinden. In een aantal takken ontbreekt nog te veel aan deze samenwerking. Hier leeft de boer dikwijls nog te veel met zijn gedachten in de vorige eeuw, toen hij „koning op zijn erf" was. Studie De consument vraagt niet alleen fij nere produkten. hij wil ook produkten die beter verzorgd zijn. Vroeger hing er een zij spek in de schoorsteen en za ten de zoute snijbonen in het vat. Te genwoordig wil de consument goed ver zorgde magere ham en snijbonen uit blik of diepvries. Dit betekent, dat de verwerker van landbouwprodukten een groter percentage krijgt van de consu mentengulden dan vroeger; maar 't be tekent ook, dat de boer een kleiner deel krijgt. Dit is ook een van de redenen, waarom het rapport over de landbouw politiek op langere termijn aanbeveelt, dat de boer zijn produkt ook nog zal volgen als het de boerderij verlaten heeft en als het gar)g gaat op de weg van producent naar consument via de verwerking en de handel. Hoe hij dit moet doen is thans nog onderwerp van studie. Het blijkt echter wel, dat de boer, als hij wil deelhebben aan de welvaart van West-Europa, niet kan volstaan met be ter, goedkoper en meer produceren, maar dat er daarnaast nog tal van ter reinen zijn, waar hij zich zal moeten aanpassen aan het moderne economische leven. DE SPORTCLUB PZEM organiseert op 25 september in De Schakel te Middel burg een tafeltennistoernooi, waaraan de titel „PZEM-kampioen 1962" ver bonden is. Toon Simons, ploegleider van de Breda Bier-ploeg, zal zondag met ztfn mannen deelnemen aan een tijdrit, die In Parijs plaats heeft en die de revanche van het wereldkampioenschap zal zjjn. Toon kreeg het verzoek om deel te nemen aan deze race van de KNWU. De RYCB uit Antwerpen heeft inter nationale zeilwedstrijden georganiseerd op het Veerse Meer te Wolf aartsdijk voor de klassen Finn en OK, waaraan door zeilers van zes nationaliteiten werd deel genomen. Begunstigd door mooi zomerweer en onder grote publieke belangstelling wer den in elke klasse drie wedstrijden ge zeild, welke de volgende einduitslagen hadden: Finn-klasse: 1 Jean-Pierre Beumans (B.); 2 Bill Detsch (B.); 3 André Nelis (B.)4 Guy Lachapelle (B.); 5 Bernard Ghiglia (Fr). OK-klasse: I Bert de Beck (B.); 2 R.A.G.B. Stiles (Eng.); 3 Jozef Snoeken (B.); 4 Willy Huybrechts (B.); 5 Dirk de Beck (B.) Tevens werd de wedstrijd om de Coupe Belgique in de Noorse BB 2-klasse ge houden tussen ploegen van Noorwegen en België. De Noren, die hiervoor met drie bemanningen naar Wolfaartsdijk waren gekomen, wonnen deze fraaie Coupe overtuigend. Zaterdag en zondag a.s. zullen op het Veerse Meer te Wolfaartsdijk wederom internationale zeilwedstrijden worden ge houden in de klassen Meth en Vauriën. UITSTEKEND GESLAAGD Het jaarlijkse hockeytournool dat de Mixed Hockeyclub DES zondag In de Efteling organiseerde, is, ondanks de voor deze sport te warme temperatuur uitstekend geslaagd. Er werden door de dertien deelnemende verenigingen ruim 60 wedstrijden gespeeld, waarmee des morgens om 11 nnr werd begonnen, en die volgens het opgestelde schema keu rig op tijd werden afgewerkt, hetgeen een compliment betekende voor de or- ganiserende vereniging. De uitslagen waren: Poule dames: 1 en wisselbeker: Oranje Zwart-, Eindhoven, 2 DES, Kaatsheuvel, 3 Waalwijk. Poule heren A: 1 en wissel- beker Oranje Zwart, Eindhoven, 2 Geel Zwart, Veghel, 3 Were Di, Tilburg Poule datnes B: 1 Oirschot, 2 Geel Zwart. Veghel, Poule heren B: 1 Oirschot. 2 Hod, Valkenswaard. Te Sittard werd deze week het Cen traal Instituut voor Opleiding Sport leiders (CIOS) geopend. Dit is de 2e Nederlandse school voor sportleiders. Zij is gehuisvest op de Oude Markt in een gemoderniseerd, uit 1653 daterend klooster. Van de 80 aanvragen konden dit le jaar slechts 30 leerlingen ge plaatst worden in de 2-jarige cursus die door 14 leraren gegeven wordt. De turntoestellen worden binnengebracht. Zondag 9 september wordt de ronde van den Besterd verreden. Het parkoers van plm. 1300 meter is als volgt start en finish in de Besterdstraat, Besterd- plein, Kruisstraat, Molenbochtstraat, Molenstraat en Besterdstraat. Om één uur gaan de nieuwelingen van start voor hun 60 km. Hier verschijnen: de kanshebbers Dol man uit Rotterdam, de winnaar van Alphen; gebroeders Hairwasser uit den Dungen; Van Boxtel (St. Mich.gestel), Naaktgeboren Cs Gravendeel), Meijer (Utrecht). De Jong en Pietersen uit Don gen kunnen voor verrassingen zorgen evenals Colen, Frijters en Heijnen (al len uit Tilburg). De amateurs gaan om drie uur van start voor hun 100 km. Hier zijn de „kopstukken" Toontje Mertens (Breda), Breure. den Outer de gebroeders Peters (Heemstede i Cees Paymans de Tilburgse kanshebber die deze ronde reeds eenmaal wist te win nen, Theo v.d. Wiel, Populiers. Hair wasser, van Heijst, Piet Vesseur, J Reijnen, Fr. v. Hest, C. Zoontjens. Het is wel jammer voor de organisa toren dat er geen renners uit de cate gorie „onafhankelijken" aan start mo gen verschijnen. Er is elders een prof- wielerronde en daar moeten die onafhan kelijken van start gaan. Toch hoopt men dat het een spannende wedstrijd gaat worden op het bijzonder snelle parkoers. Vrijdagavond zal de burgemeester van Brunssum om 7 uur in het raadhuis de tentoonstelling van de Zuiderkring (vereniging van Brabantse beeldende kunstenaars) openen. Drs. J. W. C. van Casteren. voorzitter van de kring, zal de inleiding verzorgen. De expositie is van 7 t.m. 23 september te bezichtigen in het Vijverpark en op het Lindeplein aldaar. GOES, 4 september. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeëieren 10*/a kleine eieren öVa," eendeëieren 7. GOES, 4 september. Granen, peul vruchten en zaden. Gerst, basis 17 pet.. boerenschoon af boerderij, 28,50-29,00; tarwe, basis 17 pet., boerenschoon af boer derij 29,00-30,00; groene erwten, boeren schoon af boerderij 36,00-38,00; schok kers, boerenschoon af boerderij 45,00- 48,00; karwijzaad. boerenschoon af boer derij 95,00-100,00, alles per 100 kg. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas, uit de schelf geleverd, bedraagt 16-25 ct. per kg., levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 22-30 ct. per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Hooi. Luzernehooi, geperst uit de ruiterij 150-155; weidehooi,, geperst uit de ruiter 115-130; dijkhooi, geperst uit de ruiter 105-110; veldbeemd, andere beemdsoorten en raaigrassen 45-57,50; roodzwenk 40-45; gerstestro f 45-50; tarwestro 40-45; erwtenstro 80-90; ha- verstro 40, alles per ton. Eieren. De eierenprijs bedraagt 1,26 1,66 per kg. ROTTERDAM, 4 sept. Totale aan voer 1048, weekaanvoer 4882. vette koeien en ossen 200. gebruiksvee 885, vette kal veren 450, graskalveren 342, nucht. kal veren 465. varkens 20, lopers 49. biggen 151, paarden 77, veulens 39, schapen of lammeren 346, bokken of geiten 24. Prij zen in centen per kg: vette koeien ïe kw. 290-320, 2e kw. 260-280, 3e kw. 245- 255: vette kalveren 200-220, 190-200 180- 190: slachtpaarden 260 240 210. Prijs in fnidens per stuk: graskalveren 350 250 7?X' üucht- kalveren 170 150 140, lopers ii «P i80, blêêen 50 45 40. schapen 105, 95 85, lammeren 110 95 80, kalf- en melk- k°eien 1175 1075 9°0» vare koeien 775 Konstanz 338 2), Rheinfelden 209 n(-2); Oppenheim 260 (—3), Straatsburg inr k4axau 376 (-J-2), Plochingen 106 (4-6), Mannheim 195 (—6) Stein- bach 116 (—2), Mainz 192 8).'Bingen J22 (-6). Kaub 132 (-10), Trier 80 (4-1), Koblenz 130 (—9), Keulen 80 (—ID, Ruhrort 262 (—6), Lobith 868 o^3); N^gen 650 (—9), Eefde IJssel ka ca 7~ Deventer 133 (—4), Monsin 5450 5), Borgharen 3830 (—27), Bel- feld 1090 (4-10), Grave beneden de sluis 498 (—2)..

de Stem | 1962 | | pagina 11