Zó wordt het onderwijsstelsel als gevolg van de Mammoetwet Brand te Turnhout in H-Grafinstituut Meerderheid aanvaardt N.-G.-akkoord Betogingen tegen India in Djakarta Nieuwe scheepslift in gebruik ASPRO' MAGAZIJN Veel overeenkomst met bestaande schooltypen Wintermode voor heren heel rustig Algemeen voortgezet onderwijs Geen enthousiasme in Tweede Kamer KVP-minderheid Cubaan als kaatsebal Rel door Aziatische Spelen Aflossing toch nog via Charlie Beroepsonderwijs Voordelen ..Roka gaat niet op in Jaarbeurs Vonnissen verstoring Mosley-bij een komst VAN DEN BOS Ongrondwettelijk EEN Zes mensen onder trein BEURS VAN AMSTERDAM Internationals: vaste stemming Rillerig? Onprettig? Vlug: DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 (Van onze onder wijs-mede werker) Er wordt verteld, dat kort geleden een gezette moeder haar even wel gedane zoon wilde laten inschrij ven voor een Mammoet-school. De brave vrouw beweerde, dat in de krant gestaan had dat er nu op sla; dit soort scholen zou worden op gericht. Het zal wel een verzinsel zijn. Maar geen verzinsel is het bepaald dat vele Nederlanders nauwelijks raad weten met de vele nieuwe namen van schooltypen, die men in de voorbije maanden las en hoorde overal waar het over „de Mammoetwet van minister Cals" ging. Wij willen in dit artikel pro beren enige orde te scheppen in deze verwarring. Niemand zal met ingang van het nieuwe school jaar iets bemerken van hetgeen zich op wette lijk niveau heeft afgespeeld. Op 12 juli 1962 heeft de Tweede Kamer met een royale meerderheid van stemmen (100 tegen 44) het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs aanvaard, een ontwerp, dat reeds in oktober 1958 was inge diend. In deze beknopte wet, slechts 127 artike len wordt alle onderwijs geregeld tussen lagere school en universiteit. Na de behandeling in de Tweede Kamer moet echter nog de Eerste Kamer volgen. Men doet helaas nogal eens alsof dit slechts een wassen neus is. Wanneer ook de Eerste Kamer het wetsvoorstel accepteert zal nog een lange tijd verlopen alvorens de wet van kracht wordt, omdat nog het overgangsrecht moet worden ontworpen en goedgekeurd, een zeker tijdrovende procedure, omdat bij de behandeling van het wetsvoorstel vele bezwaren zijn opgeschort tot volgende fasen van het overleg. De spanning in Berlijn 55 Ondanks de mededeling van de drie westelijke militaire commandanten in Berlijn aan de Sovjet-autoriteiten, dat de aflossing van de wacht voor het Rus sische oorlogsmonument in West-Berlijn voortaan van de grensovergang bij de Brandenburger Poort of die op de Sandkrug-brug gebruikt zal moeten maken, is gisterenmiddag deze aflossing met drie pantservoertuigen door de grensovergang Charlie" in de Fried- richstrasse West-Berlijn binnengereden. In onze editie van gisteren maakten wij reeds melding van dit nieuwe probleem in E'erlijn. Na een oponthoud van ongeveer twee minuten en een kort gesprek tussen een Amerikaanse tolk en de begeleidende Russische officier van de eerste pantser wagen, sloeg het konvooi de richting van het oorlogsmonument in, onder westelijk escorte. Kort tevoren waren reeds een jeep met vier Russische soldaten en een personenauto met vier Russische offi cieren via de grenspost „Charlie" West- Berlijn binnengekomen. Wij willen ons echter houden aan de opzet van dit artikel en hier alleen aan de orde stellen de nieuwe begrippen, die in alle verdere wetsvoorstellen en debat ten zullen terugkeren. Uit welke scholen zal te zijner tijd de leerling kunnen kiezen bij het verlaten van de lagere school? A. Wanneer de capaciteit en de instelling aanwezig is, om later universitaire studies te volgen, behoort deze leerling na de lagere school het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs te gaan volgen. Dit kan op drie manieren: aan gymnasium, atheneum A of B, of lyceum, alle met een studieduur van zes jaar. Het toelatingsexamen hiervoor komt te verval len. In de plaats daarvan wordt met proefklassen gewerkt. Wij mogen veronder stellen, dat uit deze rij het gymnasium en het lyceum bekend zijn. Het atheneum is de nieuwe naam voor de tegenwoordige HBS, althans voor die leerlingen, die de HBS bezoeken met de bedoeling om daarna naar de universiteitt te gaan, of naar een hogeschool. Er zijn ook HBS'ers, die na hun diploma direct een baan zoeken of nog voortgezet beroepsonderwijs gaan volgen. Deze jongelui wor den in de toekomst niet meer op het atheneum verwacht, maar in het HAVO, waarover wij hieronder spreken. Het beeld van de herenmode voor de komende winter is rustig. Dit blijkt uit de prognoses van het Nederlands insti tuut voor de herenmode. Bij de kos tuums gaat het tweeknoopsmodel de achterstand op het drieknoopsmodel ver' kleinen, de colberts worden iets langer en de gladde kamgarens gaan een nog grotere rol spelen. De colberts voor het komende jaar worden hoger gesloten, krijgen klepzak- ken en een split midden-achter. Het voornaamste kleurengamma van de nieu we herenmode is grijs en blauw met een neiging naar goud-bruin of cognac. De stoffen zijn vooral licht van gewicht- Glanseffecten genieten volgens de prog noses van het Nederlands instituut voor de herenmode de voorkeur. Er zullen meer mergweefsels met synthetische vezels en minder natuurzijde worden ge bruikt. Opvallend bij de hoeden (ze krijgen een iets hogere bol met een vrij breed lint) is de terugkeer van bruin en beige- bruin, hoewel grijs blijft overheersen. De bolhoed komt er steeds meer in. De bolhoed biedt bij het gebruik in een auto bij ongevallen een extra bescher ming. B De leerlingen, die na de lagere school geen hoger onderwijs aan universiteit of hogeschool beogen, maar wel algemeen vormend onderwijs willen volgen om van daaruit de maatschappij in te gaan of om op die basis een beroepsopleiding te voltooien, horen thuis in het ALGE MEEN VOORTGEZET ONDERWIJS. Dit onderwijs is dus niet op een toe komstige wetenschappelijke loopbaan ge richt, maar op praktische bruikbaarheid in leven en beroep. Ook hier zullen drie mogelijkheden openstaan: hoger, middel baar of lager algemeen voortgezet on derwijs, afgekort: HAVO, MAVO en LAVO. De HAVO-school (5 jaar) valt te ver gelijken met de huidige vijfjarige MMS. al zal er dus ook een school van gelijke strekking voor jongens verschijnen. De MAVO-school is ongeveer gelijk aan de tegenwoordige 4-jarige ULO, met een mogelijkheid tot 3 jaar. Schoolexamens zouden misschien de Mulo-examens gaan vervangen. De LAVO-school zal. voor zover deze zelfstandig is, overeenkomen met het tweejarige VGLO. of zal de onderbouw vormen van het lagere be roepsonderwijs. De lezer kan zich afvragen, waarom met zoveel nieuwe namen gewerkt wordt als de overeenkomst met bestaande schooltypen zo duidelijk aanwezig is. Het antwoord op deze vraag is tweevoudig. Allereerst drukken de nieuwe namen duidelijker uit, welke functie ieder schooltype vervult in het onderwijsstel sel. Bovendien worden diverse scholen hierdoor getrokken binnen de sfeer van de wet op het voortgezet onderwijs. Dui delijk is dit bijvoorbeeld bij het huidige ULO, dat thans nog in de Lager-Onder- wijs-wet geregeld is, maar als MAVO on der het voortgezet onderwijs zal wor den gerekend. C Er is ook steeds een grote groep leer lingen, die na de lagere school zo spoedig mogelijk aan een praktische, huishoude lijke of ambachtelijke scholing wil begin nen. Voor hen is bedoeld het BEROEPS ONDERWIJS, dat ook weer op drie ni veaus gegeven wordt: hoger, middelbaar en lager. Soms zal men direct na de la gere school in het beroepsonderwijs kun nen stappen, bij andere vormen van be roepsonderwijs zal eerst een vorm van algemeen voortgezet onderwijs moeten worden gevolgd. Binnen het beroepsonderwijs worden talrijke vormen onderscheiden, onder an dere technisch onderwijs, huishoudon- derwijs, landbouwonderwijs, midden- standsonderwijs, economisch en admini stratief onderwijs, opleidingen voor kleu terleidsters en onderwijzers, sociale aca demies, kunstonderwijs. Zoals men ziet bevinden zich in doze groep weinig nieu we namen, maar wat wel van uitzonder lijk belang moet worden genoemd is de wettelijke bepaling, dat ook in het be roepsonderwijs de persoonlijkheidsvor ming voorop moet staan. Hierdoor zijn het algemeen voortgezet onderwijs en het beroepsonderwijs veel. dichter bijeen gebracht dan ooit tevoren. Er is nog een vierde categorie in de wet onderscheiden binnen het voortgezet Advertentie* onderwijs, doch deze is op dit moment nog van minder belang. Overzien wij de structuur van deze Mammoet-wet, dan dient erkend te wor den, dat hier een basis geboden wordt voor een ingrijpende vernieuwing van het voortgezet onderwijs. Of dit alles op geslaagde wijze gestalte zal krijgen moet nog worden afgewacht. Enkele winstpun ten vallen nu reeds te boeken, bijvoor beeld de BRUGKLAS. Dat is het eerste jaar van gymnasium, atheneum, lyceum, Havo en Mavo, waarin op alle scholen dezelfde vakken zullen worden gegeven door een beperkte groep docenten en het feit, dat de toelatingsexamens komen te vervallen. In plaats hiervan wordt met proefklassen gewerkt. Het eindexamen blijft, maar wordt minder overladen. Ieder VWO-diploma verschaft toegang tot universiteiten en hogescholen. Men zal te doen krijgen met kern- en keuze vakken. De splitsing van het lyceum in onder- en bovenbouw blijft gehandhaafd. De overgang van lager naar voortgezet onderwijs wordt door het kleinere aan tal docenten vergemakkelijkt en de over stap naar een andere vorm van voort gezet onderwijs dan de aanvankelijk ge kozene wordt soepeler. Op ieder punt van de Mammoet-wet zijn en worden felle discussies gevoerd, waarop wij hier niet verder ingaan. Wij hopen, voor zover nodig, voldoende woordverklaringen in dit artikel gebo den te hebben, zodat de lezer te zijner tijd verdere berichten over deze wetge ving gemakkelijker zal kunnen volgen. De internationale levensmiddelenbeurs ..Roka" wenst haar zelfstandigheid te behouden en niet, zoals de „Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs", in de „Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs" op te gaan. Dit deelde de directeur administrateur van de „Roka", de heer A. Geurtsen, gisteren mee. De „Roka", aldus de heer Geurtsen, is destijds ge sticht omdat de levensmiddelenbranche ontevreden was over het jaarbeurs- beleid. De levensmiddelen-exposanten hebben zich toen gebundeld in een nieuw instituut., dat aanvankelijk in de Ahoyhallen in Rotterdam exposeerde. Zuiver uit technische overwegingen heeft men Rotterdam verlaten en is men gebruik gaan maken van de jaar beurshallen in Utrecht. De „Roka" denkt er echter niet aan op te gaan in de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Ze zal wel van de diensten van dit insti tuut gebruik blijven maken, waarvoor een financiële regeling getroffen is. EXPERTS Een rechtbank in Londen heeft giste ren een man veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en 21 andere beklaag den tot boeten wegens hun aandeel in de verstoring van een bijeenkomst van aanhangers van de Britse fascistenlei der Mosley, die zondagavond werd ge houden. De hechtenis van zeven be klaagden is verlengd. Acht beklaagden zijn vrijgesproken. HANDELSCOMPAGNIE CV. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer gaat zoals trouwens wel verwacht werd in grote meerderheid akkoord met de met Indonesië gesloten overeen komst inzake Nieuw-Guinea. Van enig enthousiasme over dit akkoord is echter geen sprake. De K.V.P.-fractie zegt in het voorlopig verslag op het goedkeuringsontwerp, dat zjj haar fiat „met een bezwaard hart" geeft. De liberalen zijn „diep teleurgesteld". De twee andere regeringspartijen, de A.R. en C.H.U. betreuren eveneens, dat er zo weinig van het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's terecht is gekomen. Ook de oppositie had op dit punt liever een regeling met meer hou vast gezien. leving van het in het handvest der V.N. 55 Het voorlopig verslag is de regering zaterdagmiddag (vanwege de haast) in stencil ter hand gesteld. Aan de voor bereiding van het regeringsantwoord is tijdens het weekeinde op verscheidene ministeries doorgewerkt. Gisternamid dag zijn de bewindslieden op het kabi net van de minister-president bijeen geweest om de definitieve tekst van de memorie van antwoord op te stellen. Deze memorie wordt op zeer korte ter mijn verwacht. Zoals bekend moet het Nieuw-Guinea-debat in de Tweede Kamer reeds donderdag a.s. worden ge houden wil op 18 september a.s. in de V.N- het Nieuw-Guineadebat kunnen beginnen. Opheldering! In het voorlopig verslag van de Kamer wordt van alle kanten nadere opheldering gevraagd over de hou ding van Amerika in het Nieuw- Guineageschil. Met name ook over de Amerikaanse wapenleveranties in de allerlaatste tjjd. Vele regels in het voorlopig verslag zijn gewijd aan het uitwisselen van be schuldigingen tussen oppositie en regeringspartijen. Dit geruzie eindigt evenwel in de algemene constatering, dat hoe zeer men zich een meer be vredigende regeling zou kunnen wensen, het nu zaak is in het belang van de Papoea's de overeenkomst zo goed mogelijk na te komen. Van enkele kanten wordt het voorts betreurd, dat de regering in het open baar geen woord van waardering heeft gericht aan het adres van de Neder landse onderhandelaars, mr. Van Royen en mr. Schürmann. De P. v. d. A.-fractie werpt voorts de vraag op of het verdere beleid nog wel toevertrouwd kan worden aan be windslieden (als mr. Luns) die dit Nieuw-Guinea-akkoord „met ressenti- Advertentie) ment" hebben aanvaard. Een betere oplossing is evenwel, gezien de houding der regerings partijen en het kabinetsbeleid niet mogelijk, oordeelt de P. v. d. A.- fractie. De regeringspartijen wijzen bij de beantwoording van de schuld vraag in een andere richting. Dat Nederland de beloften aan de Papoea's niet volledig is kunnen na komen, wijten zij aan de agressie van Indonesië en de houding van Amerika, die gecombineerd Nederland geen andere keuze open lieten dan het akkoord te tekenen. Afwijzend Een kleine minderheid wijst de over eenkomst af. Zij wordt aangevoerd door de K.V.P.'ers Van Rljckevorsel, Moor man en Weiter. Dit drietal noemt het in een afzonderlijke, aan het voorlopig verslag toegevoegde nota, in strijd met de grondwet, dat een deel van het Koninkrijk en een groot aantal Neder landse onderdanen zonder voorafgaande volksraadpleging aan een vreemde staat worden overgedragen. Nederland heeft, zeggen zij, voor drei ging met agressie moeten capituleren. Die capitulatie had Nederland zich ech ter niet in de vorm van een overeen komst moeten laten opdringen. Nu zijn de Papoea's er ook door gebonden. Het advies van deze drie K.V.P-'ers luidt Nieuw-Guinea alsnog zonder meer ont ruimen en daardoor de V.N. ten volle verantwoordelijk te stellen voor de na- Algemeen heeft men grote waardering voor al degenen, ook de strijdkrachten, die aan de toekomst van NieuwGuinea hebben gewerkt. De gevallenen worden met eerbied herdacht. Opheldering wordt gevraagd over hetgeen Indonesië nu precies onder het zelfbeschikkings recht der Papoea's verstaat- Hetgeen president Soekarno op dit punt heeft gezegd is weinig hoopvol. Dat voor de goedkeuring van de overeenkomst, zo als de regering meent, geen tweederde meerderheid in het parlement nodig zou zijn, wordt van de Kamer uit bestreden. Men wil deze kwestie in ieder geval vóór de eindstemming uitgepraat zien. Wat nu de overeenkomst zelf betreft wordt o.m. bezwaar gemaakt tegen de vlaggenregeling. Een aantal Kamer leden acht het ter voorkoming van in cidenten beter dat de Nederlandse vlag reeds bij de overdracht aan de V.N. (op 1 oktober) definitief gestreken wordt en niet eerst op 31 december. Kritiek wordt geoefend op de bepaling dat Indonesische infiltranten opgenomen kunnen worden bij de beveiligingseen heden der V.N. Op die wijze wordt immers een schending van het handvest der V.N. gehonoreerd. Nicholas Contino Gonzales, een 43-ja- rige Cubaan, die door de Verenigde Staten na een strafrechtelijk vonnis was uitgewezen naar de Ned. Antillen, is onlangs met een vliegtuig van de K.L.M. weer in New-York teruggekeerd, omdat men hem op Curacao niet wilde toela ten. Toen Gonzales op 18 mei j.l. met een vliegtuig uit de Ned. Antillen te New-York aankwam, werd op hem een pakje marihuana gevonden. Op 14 au gustus werd hij veroordeeld tot 2 jaar gevangenis wegens het in zijn bezit hebben van verdovende middelen. Het vonnis zou echter niet ten uitvoer wor den gelegd indien de veroordeelde uit de VS. zou worden uitgewezen naar Curagao. Aangezien Gonzales met een vliegtuig van de K.L.M. naar de Verenigde Sta ten was gekomen, kreeg de K.L.M. op dracht, hem naar Willemstad terug te brengen. Toen hij daar geen inreisvergunning kreeg en dus vrijdag weer te New-York terugkeerde, oordeelde de immigratie dienst te New-York, dat de K.L.M. ver plicht was, hem nu ook weer naar Cu ragao terug te brengen. Indien de K.L.M. dit weigert, loopt zij een boete op van 1000 dollar, aldus de immigratiedienst te New-York. Bij de K.L.M- in Den Haag was van deze kwestie zaterdagmorgen nog niets bekend. Malse maatjeszure haringgebakken haring Honderden Indonesische demon stranten, aangevoerd door militai ren en begeleid door een geluids wagen, hebben gisteren te Djakar ta een aanval gedaan op de Indiase ambassade. Het gebouw werd met stenen bekogeld, ruiten werden DIEPSNHOR5TIAAN 9 r. I IC\A/I IIS tu.970-983335 KIJiVYlJK. ingeslagen, huisraad vernield. (Van onze Belgische correspondent) Gisteren werden, overal in Bel gië de scholen heropend, echter nog niet in het H. Graf-instituut voor msisjës te Turnhout. Deze ^OQf cfe gehele Antwerpse Noor derkempen toonaangevende onder wijsinstelling werd enige uren voor het begin van het nieuwe school- (Advertentie) jaar getroffen door de zwaarste brand die Turnhout sinds vele ja ren heeft gekend. De brand was uitgebroken in de nog nieuwe vleugel, waarin zich de cellen van de 120 zusters en de slaapkamers van 'dc internen bevinden. Aangezien de binnenconstructie volledig van hout was, breidde het vuur zich snel uit. Weldra bleek, dat de brandweer van Turnhout onvoldoende was uitgerust om de vuur zee doeltreffend te bestrijden. Er werd dan ook een beroep gedaan op de brand- weerkorpsen van Antwerpen en Mol, terwijl de fabrieksbrandweer van een; grote aangrenzende drukkerij in actie j kwam om duizenden kilogrammen papier, en scheikundige produkten te vrijwaren. Intussen slaagden honderden vrijwil ligers, onder wie vele priesters en kloosterlingen, er in de benedenverdie ping te ontruimen, en met name de kostbare boekwerken van de bibliotheek in veiligheid te brengen. Toen, na vier uur ingespannen werk, het vuurkon worden bedwongen, was er een schade aangericht van vele mil joenen Belgische franken. Van de boven verdieping bleven slechts zwart ge blakerde muren over. Gelukkig bleven de klassen en de schooluitrusting ge spaard, maar ook daar is de water schade zeer aanzienlijk. Aangenomen wordt dat de brand is veroorzaakt door kortsluiting in een liftkoker. Bijgestaan door vele dienstvaardige handen wordt thans door de zusters koortsachtig gewerkt om de klassen in geschikte toestand te brengen, terwijl ook wordt uitgekeken naar een oplossing voor het voorlopig onderbrengen van dc vele internen die het H.-Grafinstituut telt. In het Dortmund-Ems-kanaal is een burg" kan schepen tot een lengte van nieuwe scheepshft in gebruik gcsteld\i00 meter en een breedte tot 12 me- door de Westduitse minister van trans-ter in 2 1/2 minuut 14,75 meter om- port. De liftgenaamd „Henrichsen-\ hoogbrengen of laten zakken. De kos ten vande lift bedragen 4 miljoen De Indonesiërs waren verstoord over het optreden van de vice-president van het bestuur der federatie voor de Aziatische Spelen de Indiër G. D. Sondhi, die de spelen, die momenteel te Djakarta aan de gang zijn, hun titel van vierde Aziatische spelen wil ont nemen omdat Indonesië nationalistisch China en Israël van deelname heeft buitengesloten. De gelederen der demonstranten werden aangevoerd door de militairen, terwijl een geluidswagen van het de partement van voorlichting meereed. Na de aanval op de ambassade, waarvan ook het dak werd beschadigd, trokken de betogers onder het uitroepen van kreten zoals „weg met Sondhi" naar het hotel Indonesia. De betogingen volgde op een felle aanval in de pers op India en Sondhi. De Indonesische minister van handel heeft vorige week een verklaring uit gegeven, waarin een embargo werd ge plaatst op verdere handel met India, vanwege Sondhi's pogingen waarom trent wij toen reeds melding maakten de titel der spelen aan te tasten. Volgens Sondhi zijn de spelen een schending van het handvest van de federatie der Aziatische spelen. Sommige internationale atletiek- organisaties hebben de spelen hun sanc tie onthouden op grond van Indonesiës weigering nationalistisch China en Israël te laten deelnemen, hoewel beide landen bij de federatie zijn aangesloten. De Indiase ambassade heeft twee ver klaringen uitgegeven waarin er op werd gewezen, dat Sondhi optrad als indivi dueel persoon en in geen enkele be trekking stond tot de regering. Voorts werd verklaard, dat de federatie der Aziatische spelen geen staatsbinding had. De betogers voerden vlaggen mee van verschillende organisaties, waarvan er vele communistisch zijn. De demonstratie werd gehouden met toestemming van de autoriteiten, aan gezien in Indonesië geen openbare bij eenkomsten of betogingen gehouden mogen worden zonder vergunning. Het Damrak heeft zich gistermiddag gekenmerkt door een goed prijshouden de tot vaste stemming voor de inter nationale waarden. De Philips-aandelen zetten de nieuwe beursweek in met. een vrij vaste tendentie. Dit fonds opende op 155,40, waarna aanhoudende vraag er voor zorgde, dat de prijs opliep tot 156,50. Amerika toonde enige belang stelling voor de elektro-aandelen. De vorige slotprijs was 154,Naast Philips dienen direct Hoogovens te worden genoemd. Voor dit fonds liep de koers op van 558 tot 561 (553). De omzet in deze stukken was echter minimaal. De overige hoofdfondsen noteerden boven het voorgaande slotniveau. A-K.U. drie punten hoger op 365 1/2, Unilevers plus 60 cent op 134,50 en Kon. Olie een gulden hoger op 141,20. De handel in verreweg de meeste hoeken van de hoofdfondsen was uitermate gering. Wall Street was gesloten i.v.m. Labour Day. In de scheepvaartsector viel bitter weinig te beleven. Merendeels plaatsten de koersen zich een weinig beneden het voorgaande slotniveau. De sector van de leidende cultui'es werd verwaarloosd. In de staatsfondsenhoek was de stem ming door elkaar aan de vaste kant. Voor de aanstaande lening groot 50 min. 4 1/2 procent tegen 99 1/2 procent Bank van Nederlandsche gemeenten bestaat reeds zeer grote belangstelling. Vijf mensen hebben de dood gevonden en een andere persoon heeft ernstige verwondingen opgelopen doordat op een trein wachtende passagiers op een sta tion in de buurt van Boedapest de slachtoffers per ongeluk van het perron mark; de constructie^ Tiaar. m°ment dat Cen 31-8 3-9 Ned. '59 4»4 100 99% Ned. '61 4% 100 100 Ned. '47 3% 90% 91% Ned. grootboek 1946 91% 92% AKU 362% 365% Hoogovens 553 560 Philips 154,05 156.45 Unilever 133.90 134.20 Kon. Olie 140,20 141,05 HAL 120'/. 119% Scheepvaartunie 128% 128 Amst. Bank 373 375 Ned. Handelmij. 349% 349% Lucas Bols 848 846 Drie Hoefijzers 392 Va 398 Mach. Breda 231 231 Zeeuwse confectie Bijenkorf 827 830 Simons Embf. en houth. 130 130 Van Gelders papier 297 293 Heineken 469% 478 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 388 389 Kon. Zout 721 721 Nijverdal - Ten Cate 225 225 De Schelde 261 262 Scholten Foxhol 769 765 Thomassen en Drijver 682 683 Van Vlissingen Katoen 344 350 Vredestein 375 372 Zwanenberg Organon 876 888

de Stem | 1962 | | pagina 7