Een brug slaan tussen Afrika en Europa: daar gaat t om DIT IS ONZE( HOOFD REDACTEUR Speciale „hogeschool zakkenrollers voor Een kwart eeuw „water in Zeeuwsch-Vlaanderen Beroep van N.G.R. inzake opteren Nederlanderschap Parade en taptoe te Hulst besloten militaire acties Ballonrace in Roermond: zonderlinge landingen Twee hoofdgroepen van technieken Zeeuwse pilsjes voor Afrika-ganger Wil Vermeij Oost-Berlijn kent geen genade Mislukt Russisch Venus-schot W ereldbevolking drie miljard Na week ..echt oorlogswerk": Commissaris koningin ook aanwezis kraai gedenkboek waterleidingmij. Premier van Denemarken afgetreden Franse regering gelast ontbinding van de CNR REGERINGSCRISIS IN ANDORRA Ongelukken op Nieuw-Guinea Onbehaaglijk Iets groots Opening studiejaar hogeschool te Tilburg Fabriek te Waspik stopt door gebrek aan personeel Hockeytoernooi Rapide Hulst DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 (Van onze redacteur) Zondagochtend zal de K.A.J. in het district Vlissingen in de Jeugd hoeve te 's-Heerenhoek zijn eerste districtsdag in het nieuwe seizoen houden. Dan zal ook de actie „Geef een pilsje weg" t.b.v. de uitzending van een kajotter in het kader van de internationale actie „Wereld- Wijd" van start gaan. De kajotter, die het district Vlis singen heeft geadopteerd heet Wil Vermeij uit Gouda. In begin augus tus heeft hij in Vlissingen al ken nis gemaakt. Zondag zal hij er ook zijn, „met een heel stel Gouwe naars". We hebben met Wil Vermeij een pilsje gedronken om te weten te komen waar óm hij zich twee jaar voor dat hete Haute Volta in noordwest-Afrika beschikbaar heeft gesteld. „Ja.... waarom doe je zoiets. In 't westen zeggen ze: man, je bent gek. Of: je gaat er natuurlijk heen voor een avon tuurtje. Maar dat is het niet. Als het dat was zou ik gewoon naar een aannemer gaan, die mensen uitzendt naar Afrika. Dan zou ik nog dik geld verdienen ook. Nee, dat is het niet. 't Is eenvoudig een fantastisch mooi doel om de mensen daar een beetje te helpen, 't Feitelijke doel is natuurlijk niet om daar een school of een kerk te bouwen al vindt de bisschop het vanzelf heel mooi. Het is de bedoeling een brug te slaan tussen Afrika en Eu ropa, tussen zwart en blank, de mensen een beetje christen te maken. Het is mis schien een druppel op een gloeiende plaat maar als wij het niet doen dan ge beurt er helemaal niets." Wil Vermeij is op 14 april 1939 te Gou da geboren. Hij is automonteur bij de kaasonderneming „De Producent". Hij is nu acht jaar bij de K.A.J. Doel van de K.A.J.Jongeren aantrekken, ze vormen en ze dan weer loslaten. Als verantwoordelijke heeft Wil Vermeij hard meegeholpen de uitzending van de Rotterdammer Theo van Winsen mogelijk te maken. Toen spookte het al door zijn hoofd zich voor Afrika op te geven. Een verkering schoof de idee naar de achter grond maar nauwelijks was hij weer vrij man of het zat opnieuw in zijn gedachten. Ruim een jaar geleden besloot hij defini tief zich te melden. Hij was één van de 42, die op het eerste kennismakingsweek end bij elkaar kwamen. Na drie weekends was hij één van de negen geselecteerden. Daarna volgde een bezinningsweek op het Klein Seminarie van de Witte Paters te Sterksel. Daar werden de negen voorbe reid op hun tweejarig verblijf in Afrika. De verhoudingen in Afrika. De toestan den in de werkgebieden. De betekenis van het Mohammedanisme. „En je mag niet te hard vloeken natuurlijk en niet met zwarte meisjes uitgaan". Leider van de kennismakingsweekends: Hans te Riele: een sappige Amsterdam mer. „Daar lach je je rot om". Leider van de bezinningsweek: pater Koets, de aalmoezenier van het eerste team, dat naar Afrika ging. Zeven van de negen geselecteerden zijn al in Afrika. Wil Vermeij en Huub Drijtty uit Kerkrade gaan in januari. Zij zullen nog twee maanden naar Reims gaan om er een beetje Frans op te doen. En dan in Haute Volta maar weer proberen de inlandse taal machtig te worden. Wil Vermeij gelooft wel dat het twee moeilijke jaren zullen worden en dan niet alleen wat de temperatuur (gemid deld 29 graden) betreft. De kleine maar robuuste Gouwenaar is de technische man van de ploeg voor Haute Volta. „Dat zal wel een beetje be ton vlechten worden: wat solderen; een beetje lassen en vooral de aan- en af voer regelen. Ze zeggen dat er een heel wagenpark is maar dat moet ik nog zien." Er zit in Haute Volta nog één ander K.A.J.-team, bij Toma op een afstand van 500 kilometers. Wat laat Wil Vermeij schieten in Neder land? „Mijn baan zal ik over twee jaar wel niet meer kunnen krijgen. Ik maak er me niet al te ongerust over. Heb alle papieren wat sleutelen betreft. Ik wil niet zeggen dat ik een goeie monteur ben maar ik heb goeie papieren en daar zijn ze nogal bunzig op". „Ja thuis vinden ze het wel erg dat ik Wil Vermeij: Een brug slaan tussen Afri ka en Europa. Het Oostduitse hooggerechtshof heeft twee Oostberlijners, de 32-jarige Heinz Fink en de 31-jarige Horst Sterzik, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens „spionage voor de Westduitse en Amerikaanse inlichtingendiensten" Voorts werden zware straffen opge legd aan drie Westberlijners, wegens het ..uitoefenen van terreur". De 25-jarige Dieter Gengelbach werd veroordeeld tot twaalf jaar dwangarbeid, de 22-jarige Wolf-Dieter Sternheimer tot zeven, en de 26-jarige Hartmut Stachowitz tot zes jaar. Alle beklaagden werden ook schuldig bevonden aan pogingen om een groot aantal Oostberlijners via een tunnel naar West-Berlijn te helpen ontkomen. Zij werden echter door een Oostberlijnse vrouw verraden, in wier woning de in gang van de tunnel was gemaakt. Eeri woordvoerder van de Amerikaan se organisatie voor lucht- en ruimte vaart (N.A.S.A. heeft te Washington een bevestiging gegeven van berichten, volgens welke de Sovjet-Unie op 25 augustus een mislukte poging heeft ge daan om een ruimtevoertuig in de rich ting van de planeet Venus te lanceren. De eerste berichten hierover waren afkomstig van gezaghebbende personen, die echter niet tot de N.A.S.A.-kringen behoorden en die niet wilden, dat zij als zegslieden werden genoemd. De N.A.S.A.-woordvoerder gaf als commentaar: ,,Het bericht is in over eenstemming met onze gegevens." Volgens dit bericht draaien thans drie delen van de raket, die het Russische ruimtevoertuig naar Venus had moeten brengen, om de aarde. Noord- en west-Europa dragen het minst bij tot de bevolkingsexplosie" in de wereld, aldus het demografisch jaar boek van de V. N. voor 1961. De landen in dit deel van de aarde hebben een be volkingsgroei van 0,7 procent tegen 2,7 procent in centraal-Amerika, het hoog ste percentage. Het gemiddelde is 1,8 procent. De aarde werd vorig jaar door onge veer miljard mensen bevolkt, een toe neming van bijna een zesde sedert 1950. Van de afzonderlijke landen staat Ne derland aan de top met 342 mensen per vierkante kilometer, gevolgd door Enge land en Wales met 303, België met 300 en Japan met 252. Het gemiddelde is 22 per vierkante km. (Advertentie) PANORAMA NASSAULAAN 51 HAARLEM Likkebaardend gaat bij door het leven. Van U moet hij het hebben Maak hem happy neem een abon nement op Panorama wegga maar ze hebben het graag voor de goede zaak over. Vader en moeder zijn nog hardstikke vief en nu zal het ineens wel stil worden in huis. Mijn broer is pas getrouwd. Er blijft alleen nog maar een zusje over". Wil Vermeij heeft zijn bromfiets al ver kocht. Ook zijn zeilboot, die hij zelf in elkaar gesleuteld heeft gaat hij verkopen. Wil is een enthousiast watersporter. Dit jaar heeft hij er echter praktisch geen tijd voor gehad. „Ik heb enorm veel te doen. Ik schrijf me rot. Ik hoop dat ik er in Afrika toe kom. Het zal wel moeten want er moet regelmatig rapport over de stand van zaken worden uitgebracht naar Nederland". Zo'n brief heeft hij enige tijd geleden geschreven naar aalmoezenier C. Kroon van de Vlissingse K.A.J. „Uw slachtoffer heeft uw schrijven van 6 juli ontvangen en dat schrijven heeft hem ten zeerste ont roerd. Dat het district Vlissingen met zijn afdelingen mij geheel durft te adopteren vind ik fantastisch en ik heb er natuurlijk geen enkel bezwaar tegen. Natuurlijk zal ik dolgraag van de gelegenheid gebruik maken om een weekend naar Vlissingen te komen want ik vind het machtig ken nis te maken met de mensen die gaan sjouwen voor de kosten van mijn uitzen ding". Dat bezoek heeft inmiddels plaatsgehad in begin augustus. „Die aalmoezenier daar heeft het mooi versierd. Hij heeft 28 kooien om in te slapen. Een mooie peer hoor, die aalmoezenier. Als de meiS' jes en jongens daar komen hebt ie altijd een pan soep klaarstaan en nog goeie soep ook". Wil Vermeij zal zondag zijn Zeeuwse vrienden en vriendinnen dus opnieuw ontmoeten. Er zal in 's Heerenhoek mis schien geen soep zijn. Wel veel bier ho pelijk. In contractvorm (Van onze redacteur) Met een parade en een taptoe te Hulst is er gisterenavond voor de militairen van het 16e pantserdivisie bataljon uit het Brabantse Oir- schot een einde gekomen aan de Zeeuwsch-Vlaamse episode van groot scheepse oefeningen, die circa een week hebben geduurd. O (Van onze redacteur) „Vijfentwintig jaar water voor mens en industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen". Onder deze titel heeft de N.V. Wa- tcrlcidingmaatsch. „Zeeuwsch-Vlaande ren" bij gelegenheid van haar zilveren bcstansjubileum een typografisch uitste kend verzorgd gedenkboek uitgegeven, dat in rijkelijke mate verlucht blijkt met fraaie foto's van de Vlissingse camera man T. Slagboom, die tevens tekst en lay-out verzorgde. Aardige tekeningen van Olga Geers uit Middelburg verle nen aan deze vijfde lustrum-uitgave een extra bekoring. President-commissaris J. Mijs die het openings-artikel schrijft, vraagt zich af, wie van het huidige geslacht zich no,_ herinnert hoeveel om met de Britse staatsman Winston Churchill te spreken bloed, zweet en tranen het heeft ge kost om tot de oprichting van een naam loze vennootschap te komen, welke de produktie en distributie van „water" als haar doel omschreven zag. Bij wijze van antwoord op deze veelzeggende vraag brengt hij hulde aan mr. P. Diele- man, die als secretaris van het water leidingcomité voortreffelijk werk ver richtte en de heer B. A. Th. M. Truf- fino (oud-burgemeester van Hulst) die vanaf de oprichtingsdatum 3 januari 1933 tot 29 mei 1961 als president-commis saris met veel tact en beleid de ont wikkeling der n.v. heeft helpen bevor deren en de maatschappij heeft zien groeien tot groot-leverancier" van drink-, huishoud- en industriewater. Ook een woord van lof aan het adres van directeur ir. G. P. W. Dikötter ont breekt niet: hij wist „op waarlijk dyna mische wijze" het bedrijf op te bouwen vanaf de fase van het bouwbureau tot op de huidige dag! ,,Nog is de uitbouw van het bedrijf niet voltooid en doen zich in verband met de groeiende vraag naar huishoud- en industriewater vele pro blemen voor, als gevolg waarvan het be drijf voor de toekomst zeer belangrijke beslissingen vraagt", aldus de heer J. Mijs, die er evenwel optimistisch aan toevoegt dat het ,,luctor et emergo", de Zeeuwse wapenspreuk ,ik worstel en kom boven", bewaarheid zal worden. Oud-president-commissaris B. A. Th. M. Truffino gewaagt in dit gedenkboek van „het beste van alle dingen, dat met moeite en strijd aan het Zeeuwsch- Vlaamse volk werd gebracht", waarby hij naar het voorbeeld van de Griekse wijsgeer Aristoteles vaststelt, dat de drinkwatervoorziening het beste peil lood vormt naar de welvaart van stad of streek. En de directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening ir. C. van Rooijen prijst de deskundigheid en toe wijding van directie en personeel, waar in hij een waarborg ziet voor de toe komstige drinkwatervoorziening, die één der pijlers dient te wezen, waarop de welvaart rust. In een uitvoerig historisch overzicht wordt in dit gedenkboek o.a. herinnerd aan de officiële ingebruikstelling van het pompstation te St.-Jansteen op 27 ja nuari 1937 door de toenmalige minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg. Tevoren waren reeds in 1913 stappen ondernomen, die resulteerden in de op richting van het „Zeeuwsch-Vlaamse Waterleidingcomité". De toenmalige di recteur van het rijksbureau voor drink watervoorziening prof. W. F. J. M. Krul in de twintiger jaren wordt in het Z.-Vlaamse land nog altoos be schouwd als „de brenger van het goede water". „De ontwikkelingsgeschidenis heeft ove rigens niet louter via rozen gewandeld. Het volk was sterk tegen zichzelf ver-, deeld: men blies hitte en koude uit het zelfde gat en droeg water in de ene hand, terwijl de andere vuur bevatte", al dus de historische schets in dit gedenk boek, dat nog eens herinnert aan de ontbinding der Z.-Vlaamse Waterlei dingmaatschappij in 1933, toen evenwel een zestal trouwgebleven gemeenten de huidige maatschappij tot leven wisten te wekken: Hulst, Sas van Gent, Terneu- zen, Aardenburg, Breskens en Oost- burg. Nadat de 800 militairen 's middags on der veel namaak-oorlogsgeweld een aan val hadden gedaan op Hulst, verdween het grootste deel van het bataljon nog dezelfde avond in de richting Brabant, waar de oefeningen zullen worden voort gezet. Het militair spektakel van 's mid dags betekende voor de vervaarlijk uit ziende manschappen het laatste „echte oorlogswerk" op Zeeuwse bodem. Vooral in de omgeving van de wallen en van het station van Hulst ging het er bij het scheiden van de markt hard aan toe. Te oordelen tenminste naar de dichte rookgordijnen en de oorverdoven de donderslagen. De militaii'en waren langs twee wegen naar Hulst opgerukt. Bij deze manoeu vre trok de luitenant-kolonel N. Berg huis, naar wiens vader in Middelburg een kazerne is genoemd, aan de strate gische touwjes. Op de laatste plaats van samenkomst gekomen, was het uitrusten geblazen, wat de bewoners van het sta tionsplein en de aangrenzende straten de gelegenheid gaf te genieten van de aanblik, die een bataljon soldaten met „liggende dienst" biedt. Helmen bleken zeer geschikt voor een paar liter was water, en de scheerkwast werd met evenveel animo gehanteerd als enkele uren tevoren het oorlogsmateriaal. Om half acht 's avonds begon de fees telijke eindfase. Moreel op peil gehouden door de pittige muziek van het militaire tamboer- en blazerskorps, liepen en re- H. Heimei overgekomen uit het staf kwartier in hotel Zomerlust te Axel de parade afnam. Rond het podium, waarop de generaal met zijn adjudanten troonde, had zich een menigte militaire en burgerlijke au toriteiten verzameld. De commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, en burgemeester A. L. S. Locke- feer van Hulst gaven daarbij blijk van hun belangstelling. Dat deze afscheidsparade door de in woners van Hulst op prijs werd gesteld werd al gauw duidelijk, toen drommen kijklustigen zich rond het plein voor het stadhuis verzamelden om geen onder deel van het schouwspel te missen. Ge- imponeerd en geamuseerd soms ook, ongeduldig in de nogal lange pauze tus sen parade en taptoe volgden honderden achter de afzetting deze demonstratie van militair showman-ship, die het laat ste was wat Hulst van het 16e pantser infanterie-bataljon heeft gezien. Te Kopenhagen is officieel bekend gemaakt, dat premier Viggo Kampmann zal aftreden en het bewind over zal dra gen aan Jens Otto Krag, tot dusverre minister van Buitenlandse Zaken. De nieuwe premier heeft zijn kabinet reeds aan de Deense koning voorgesteld. Het enige nieuwe-gezicht hierin is Per n^u- manscbaPPen toen n.l. langs het Haekkerup, die Krag op zal volgen als stadhuis van Hulst, waar generaal J. minister van Buitenlandse Zaken. Na dramatische pleidooien heelt de Nieuw-Guinearaad gisteren een hartstochtelijk beroep op de „men selijkheid" van de Nederlandse re gering gedaan, door middel van een motie waarin aangedrongen wordt de Nederlandse onderdanen die straks automatisch Indonesiër worden, in de gelegenheid te stellen voor de Nederlandse nationaliteit te opteren. Mr. J.O. de Rijke trad hierbij op als een vurige pleitbezorger voor deze tus- sengroepen die vaak onbewust, maar stellig ongewild, straks de Indonesische nationaliteit krijgen. De NGR moest advies uitbrengen op het wetsvoorstel tot intrekking van de wet op het Nederlands onderdaanschap 1910, waarbij bepaald wordt dat het on gewenst is dat betrokkenen de keuze van hun nationaliteit bepalen. De motie waarin er bij de Nederlandse regering op wordt aangedrongen de mo gelijkheid voor optie op het Nederlandse staatsburgerschap open te stellen, werd met 13 tegen 5 stemmen aangenomen. Min. Toxopeus Tezelfder tijd liet minister Toxopeus in Den Haag weten, dat in overweging is om, tegelijk met de intrekking van de wet van 1910 op het Nederlands onder daanschap van niet-Nederlanders een voorziening te scheppen voor de verkrij ging van Nederlanderschap door perso nen, die door intrekking van deze wet de staat van Nederlands onderdaan niet- Nederlander hebben verloren en gedu rende zekere tijd onafgebroken woon plaats of hoofdverblijf in het Koninkrijk hebben gehad. Dit deelde hij gisteren mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van de We tering (CHU) in verband met naturali- satieverzoeken van ambtenaren, werk zaam in Nederlands Nieuw-Guinea. Laatste dag Vandaag zal de laatste dag zijn voor de ambtenaren op Nieuw-Guinea om te beslissen of zij in functie willen blijven tijdens het V.N.-bewind. Volgens voorlopige schattingen had za terdag ongeveer 20 procent van de hier voor in aanmerking komende ambte naren besloten in V.N.-verband aan te blijven. De V.N. heeft voorts een nieuwe rege ling bekendgemaakt, waarbij deze Ne derlanders een volledige V.N.-status krij gen en tijdens het V.N.-bewind boven dien een opzegtermijn van een maand, in plaats van drie. In oktober zal het dienst verband zelfs voor een week aangegaan kunnen worden. Toch heeft het overgrote gedeelte van het ambtenarencorps besloten tot on middellijk vertrek. De Franse regering heeft de ontbin ding gelast van de zogenaamde natio nale verzetsraad (C.N.R.) welke nadat Algerije onafhankelijkheid had verkre gen in de plaats kwam van het buiten de wet gestelde geheime leger (O.A.S.). De C.N.R. staat onder leiding van een triumviraat bestaande uit ex-premier Georges Bidault, ex-minister Jacques Soustelle en de vroegere kolonel Antoine Ar goud, die een leider van de O.A.S- is geweest. Zij vertoeven in het buiten land. De politie van New-York beurs uit de achterzak te vis- heeft ontdekt, dat er een s?n' terwijl het slachtoffer speciale „hogeschool" voor z"Er zijn twce hoofd zakkenrollers bestaat. Deze van technieken, die we]ke onderwijsinstelling is geves- een zakkenrojler alleen uit- tigd in Bogota, Columbia, en voert, zoals het leeghale„ van man achterzakken, binnenzakken, handtassen en dergelijke, in wordt geleid door een van middelbare leeftijd, die eens zakkenroller van groot allure was, maar nu de durf mist om zijn vak uit te oefe nen. Hij brengt nu zijn we tenschap over op zijn leer lingen. De meeste „gepromoveer- een menigte (een volle tram bijvoorbeeld) en Óie waarbij men in ploegverband werkt. Deze laatste methode wordt steeds populairder onder zak kenrollers. De alleen-werker moet bijzonder op zijn tellen den" van de school zijn Co- passen. Wordt hij ontdekt, lumbiërs of Chilenen. dan is er geen ontkomen uit T. t» .z j de volte. Meestal werkt hij op Volgens Patrick O Brien, re- „langzame manier". Hij chercheur van de afdeling verwijdert soepel het voor zakkenrollers van de New werp van zijn begeerte uit Yorkse politie, halen de ex- zak 0f tas Maar zakken- leerlingen vele ongelooflijke roiiers dje in ploegen werken kunstjes uit. O Brien kan het kiirmen wat robuuster optre- weten. Hij heeft onder de den. Een man stoot o neemt zakkenrollers j blJnaam van u mij niet kwalijk tegen „de havik omdat zijn ogen het slachtoffer. In dat korte schijnbaar overal tegelijk moment van verwarring, pikt zijn. Hij heeft verscheidene de andere partij de porte» ex-leerlingen van de „umver- feuille. Hij geeft deze onmid- siteit van Bogota" gesnapt. dellïjk door aan zijn kornuit, O'Brien vertelde, dat de want hij zou gesnapt kunnen fknapsten van de zakkenrol- worden. Daarom geeft hij de iiers zelfs in staat zijn iemands buk direct aan de onverdach te man, die zijn verontschul- Patrick O'Brien die zich ge- digingen staat aan te bieden specialiseerd heeft in het en daar een praatje over de gadeslaan van zakkenrollers volte aan vastknoopt. en het vervolgens arresteren van de langvingerigen, ver- ISiet gauw hard99 telde, dat hij eens bezig was met het in het oog houden De leerlingen van de mees- van een bekend zakkenroller ter-in-ruste in Bogota, gebrui- toen hij voelde hoe zijn jas ken niet gauw „harde" me- werd opgetild en langzaam thoden. Men kan een beurs Z1J.P beurs naar buiten gleed, vrij gemakkelijk uit een ach- Hij draaide zich om op het terzak vissen, door met een moment dat naar hij wist scheermesje de zak open te de zakkenroller de beurs snijden. Maar „fijner" is het zou doorgeven aan een ploeg de beurs te bemachtigen via genoot. Tot zijn verbazing zag de „normale uitgang" van de dat hij gerold was door zak. een jonge vrouw. Volgens inspecteur Neil Neil Behan zei, dat als men Be-han komen de zakkenrol- conclusies mag trekken uit de Iers uit Columbia en Chili toeneming van het aantal mei- uit de arme klasse van de dingen van zakkenrollerij, maatschappij. Als zij hun op- men geneigd zou zijn te con- leiding hebben voltooid, rei- cluderen, dat de zakkenrollers zen zij per vliegtuig naar ee» uit Bogota reeds voldoende der grote steden in de we- hebben „verdiend" om hun reld op een reisbiljet dat hun passagebiljet te betalen als op krediet word verstrekt. zij dat tenminste van plan zijn. Een regeringscrisis teistert thans het prinsdom Andorra, verscholen in een diep, prachtig dal in de Pyreneeën. Heel de bevolking is samengestroomd in de drie cafés van het prinsdom om de poli tieke ontwikkelingen te bespreken. Men gelooft niet dat het leger de macht handen zal nemen want er is geen leger. Wel verwacht men, dat de politie de handen vol zal hebben aan het hand haven van orde en rust er zijn drie cafés en er is maar één politieagent. Andorra wordt geregeerd door twee prinsen, een Spaanse en een Franse. De Spaanse is de bisschop van Urgel en die heeft een conflict met de algemene raad (senaat). De senaat heeft namelijk geweigerd de gekozen vertegenwoordi ger van parochie Andorra la Vella (de hoofdstad: de enige stad) een zetel te geven in de assemblée en nu heeft de prins-bisschop besloten de besluiten van de raad niet langer te erkennen. De 6,439 inwoners van Andorra, die voor het merendeel wonen in de hoofd stad, Andorra la Vella (een straat, een zijstraat, een plein, een brug en een ri vier) hebben het over niets anders meer. Voor het eerst is er in het land „iets po litieks" gebeurd sinds Andorra in 1278 een soevereine staat werd. Bij een verkeersongeval op Nieuw- Guinea is de vliegtuigmaker-magazijn beheerder der tweede klasse F. T. A. M. Hooymans dermate ernstig gewond, dat hij aan deze verwondingen is over leden. De heer Hooymans was 19 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Den Haag. Voorts is in Hollandia bekendgemaakt, dat de dienstplichtige soldaten A. J. Schouten en L. Wieten respectievelijk aan knie en arm licht gewond zijn ge raakt door een ongeval met een kara bijn. De beide militairen zijn in het ziekenhuis in Sorong opgenomen. eleerden en technici kunnen zit vergissen. Vooral ais ze gaan sp len met de geheimzinnige kracht „n van de kernsplijting. De Amerikanen hebben dat zo pas ondervonden. Ze hadden het in hun hoofd gezet een atoombom op grote hoogte tot ont ploffing te brengen. Wetensclraps- mensen in Engeland hebben daai ernstig tegen gewaarschuwd. Mei zou wel een grote en langdurige schads kunnen teweegbrengen aan hei stra lingsevenwicht in de ruim e. Hel maar geen zorg, was het antwoord volgens onze berekeningen zal dif schade van slechts zeer tijdelijke aarc zijn. Thans echter moeten ie Ame rikanen toegeven, dat de uitwerking van hun proef op grote hocgte vee ernstiger is dan werd vermoed er nog verscheidene jaren van invloet zal zijn. Wij niet-geleerden kunne de draagwijdte van een en ander nie schatten, maar we constateren ii ieder geval, dat knappe koppen ziel kunnen vergissen en dat het spel me atomen tot onverwachte gevolgen ka leiden. Het Engelse blad „The Guar dian" dat zich ook met dit probleen bezighoudt maakt zich tolk van een andere vraag, die nu opgeworpen is Kan er misschien verband bestaai tussen de verschrikkelijke aardbevinp in Perzië en de atoomproef van grote kracht welke de Russen dezer dagen hebben gehouden in het gebied van de Kaukasus? Het is daar een strook van seismische labiliteit en een ont ploffing van zulk een omvang zou ge- steentelagen hebben kunnen losma ken, die nu dan aan het schuiven zouden zijn gegaan. Het is ook maar weer een leken-opmerking, die de be trokken geleerden en technici vol strekt zullen afwijzen. Maar deze he ren hebben niet alle wijsheid in pacht Ze mogen het ons, onwetenden, niet kwalijk nemen, dat het ons wel eens onbehaaglijk te moede wordt, als we al die proeven met onvoorstelbare krachten gadeslaan. Het zou verstan dig zijn, als de geleerden en technici met deze onbehaaglijkheid rekening zouden willen houden. TJet kabinet-De Quay, zo lang en -1-1 zo vaak als onbekwaam en impro- duktief afgeschilderd, zal het volgend jaar bij het scheiden met een aan tal kapitale prestaties voor het kie zersforum kunnen treden. De oplos sing van het Nieuw-Guinea-vraag- stuk, de geheel nieuwe regelingen voor het Hoger Onderwijs en het V. H.M.O. (Mammoetwet), de nieuwe Bij standswet (inplaats van de verouder de Armenwet), de algemene kinder bijslagverzekering en nu weer een he le reeks andere plannen van minis ter Veldkamp betere Invaliditeits verzekering, voorziening in zware ge neeskundige risico's, nieuwe opzet van de ziekenfondswet zullen deze vier jarige periode als een uiterst belang rijke kunnen doen omschrijven in het grootboek der historie. Dat er geen zwakke punten waren, wie zal het willen beweren? Dat kan van geen enkel kabinet gezegd wor den- De voorstelling, door een ma teloze oppositie gecolporteerd, dat hier een ploeg van dilettantische suk kelaars 's lands zaken aan het ver prutsen was, wordt door deze feiten echter volkomen gelogenstraft. Het half-miljard-plan van minister Veld kamp en andere voorzieningen weer leggen ook afdoend de bewering, dat er zonder socialisten geen waarlijk sociaal beleid te voeren zou zijn. Er wordt waarlijk iets groots verricht. Op maandag 17 september zal de opening plaatsvinden van het 36e stu diejaar van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, 's Morgens om half elf wordt in de parochiekerk van de Heuvel een plechtige H. Mis opgedra gen door prof. dr. J. J. Loeff. Om vier uur zal in het auditorium van de r.-k. Leergangen aan de Bosscheweg een bij eenkomst plaatsvinden. De (onofficiële) uitslagen om tien uur zondagavond van de ballonwedstrjjd om de „Trophee du ballon libre" onder aus piciën van de Haagse bailonclub te Roer mond gehouden zijn: 1. De Duitser Alfred Eckert met de Augusta VII, die om kwart over zeven landde te Vierssen in Duitsland, op de muur van een kerkhof. 2. De Pool Sa- wecai Burzynski met de Warszawa, die om kwart over vijf landde bij de rijksweg te Belleld. 3. De Belg Albert van den Bemden met de Oxygenium 1, die te Butzanrath landde om kwart over zes. l',Ared Dolder (Zwitserland) met de Albis, landde te Swalmen bij grenspaal 412. 5. Ben Steeman met de Utrecht, landde om vijf voor half zes in Maas- bree. 6. De Duitser Houeisen met de Hanseat te Maalbroek. Hij had een lek in de ballon en ging over een afstand van 500 meter over de boomtoppen. Hij daalde in niemandsland bij de Duitse grens. 7. De Amerikaan Francis Shields met aan boord het echtpaar Henk en Teddy Scholten landde met de USAL om vijf voor half acht nabij een benzinesta tion in Tegelen. 8. De Fransman Char- De directie van de kunstmeststoffen- fabriek Solleveld heeft de stryd tegen het personeelstekort niet kunnen win nen, nen. Afkomstig uit Monster werd dit bedryf met medewerking van het gemeentebestuur ongeveer twee jaar ge leden op het industrieterrein aan de Oude Maas gevestigd. De maximale be- betting van de arbeidsplaatsen was op een gegeven moment 21. Het fabrieks terrein en de bedryfsruimten zullen worden verkocht. les Dollfus, die al om vijf uur moest landen met de 1'Errant onder Maasniel eveneens wegens een lek in de ballon. Er stond bij deze wedstrijd vrijwel geen wind. De ballons kregen wel hoog te, maar weinig vaart. D.f Amerikaan Shields is de man, die in re*s om de wereld in 80 dagen van Jules Veme, de ballon vloog De Zwitser Fred Folder met de Albis bleef verleden week met zijn tocht over de Alpen haken, zodat de ballon niet goed geborgen kon worden en toen middendoor geknipt moest worden. Hij droeg nu als lidteken van die operatie een brede band om zijn middel. Dolder heeft de meeste vluchten op zijn naam: 200. De hockeyclub „Rapide" te Hulst or ganiseerde zijn jaarlijks internationaal hockeytoernooi, waaraan dit keer door 4 dameselftallen werd deelgenomen en door niet minder dan 10 herenteams. De organisatoren troffen het deze keer geweldig met het weer, want tij dens het gehele toernooi scheen er een zomers zonnetje. Bij de dames waren de uitslagen: Rapide - Olympia 3—0, Olympia - RB C 12; Rapide - Mechelen 3—0. Bij de heren waren de gedetailleerde uitslagen: Eclair - Mechelen 0—2; Tempo - Douai 2—1, Tempo - Mechelen 0—1, RBC - Douai 2—1, RBC - Eclair 0—2, RBC - Tempo 3—0, Eclair - Douai 0—1, Meche len - Douai 0—0, RBC - Mechelen 2—1, Rapide - Mechelen 2 3—2, Cambrai - Mechelen 2 1—0, Olympia - Mechelen 2 0—0, Beerschot - Mechelen 2 1—0. Ra pide - Olympia 1—0, Rapide - Cambrai 0—0, Cambrai - Olympia 1—0, Rapide- Beerschot 0—0, Beerschot - Olympia 10, Cambrai - Beerschot 10.

de Stem | 1962 | | pagina 5