Nieuwe Amerikaanse primeur: club van paardenweduwen „Koste opru „Volk en verdediging" gepresenteerd Ik ben echt nogal laf" Vrouw riep zich uit tot kampioene..... VOGELS IN HET DAGELIJKS DOEN Langs het strand Duikvlucht naar. een hondestaart Nieuwe indringers Niet te hoog Prem OPDRACHl ZEEMAN MET PAARDENBOX Simpel antwoord Dat dacht ik. Eigen schuld Toen die geit. T rinidad-T obago onafhankelijk Uitzending debat Nieuw-Guinea Stewardess viel uit vliegtuig Vliegongeluk in Alaska Brand te Delft in aardewerkfabriek Ulbricht naar huis MARKTEN n Flatgebouw in Egypte ingestoi Nog meer dode te Hongkong Boghari verovert Lagere middagtemperaturen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 /C_ J v sï*. (Van (Van onze hippische medewerkster). Overal in de v/ereld vindt men kampioenen. Kampioenen op de schaats en op de fiets. Kampioenen in het pijproken en pianospelen, in het boksen en breien, in het rijden en racen, kortom als men een drukke straat eens ging uitkammen zouden er wel een paar kam pioenen uitvallen. Kampioenen worden meestl uitgeroepen, maar, natuurlijk in Amerika, heeft een vrouw zich zelf uitgeroepen tot pioenen uitvallen. Kampioenen worden meestal uitgeroepen, maar niét, dat er zo n club bestond, doch het is een stille troost, dat er wel meer dingen u zullen ontgaan op dit ondermaanse. Maar over deze club gesproken, we laten eenvoudig mevrouw Thomas zelf aan het woord, zoals zij haar hart lucht in „The Horse Lover's Magazine", een veelgelezen paardenblad. Dit artikel is slechts voor vrouwen bestemd en dient zorgvuldig weggestopt te worden voor mannen. Aldus begint het relaas van mevrouw Thomas: t,Gist er en deed The Horse Lover's Magazine de ronde in de familie en nadat de vaten gewassen waren en de keuken aan kant, was 't mijn beurt om het blad te gaan lezen. Het was een heerlijke, rustige avond en kon ik onge stoord het verhaal lezen:" „Ja, ik ben een Paardenweduwe." Ik zei u reeds dat het een stille avond wasmaar .toen ik het verhaal gelezen had, zat ik te gieren van de lach. eerst werd mijn moestuin, waarin ik zo hard geploeterd had, een lekkernij voor twee Quarterpaarden, welke, na dat ze de boel opgevreten hadden, erin gingen liggen rollen Mijn rozestruik groeide, dat het een lust was en droeg vele, gloeiend roze rozen, maar leek weldra op een door de motten opge vreten halsbontje, terwijl de paarden rondwandelen met de rozeblaadjes nog aan hun lippen. Het is de zuivere waar heid, zo waar als ik hier zit te schrij ven. Ik trok mij nu helemaal terug volgens plan, gaf mijn moestuin prijs, plantte van wat er nog van de moes tuin overgebleven was in de voortuin en gaf strikte bevelen aan alle cowboys renpaardeigenaren, boeren en andere paardenlieden, die geregeld bij ons aan huis kwamen: Geen paarden in de voortuin en ook niet vastbinden aan de palen van cfe waslijnen Zij namen netjes hun hoed af, veeg den zorgvuldig hun voeten, zeiden: Ja, mevrouw,' en troepten naar binnen om over paarden te praten. Twintig minu ten later, toen ze de koffie op hadden, haalden ze het elektrisch snoer uit de makkelijk kan voereren. Men heeft zich stekkers bij de keukenramen, terwijl ze tegen elkaar schreeuwden: Pak hem bij zijn oren Til een been op enz. Dat allemaal, terwijl ze een paard Toen ik uitgelachen was, kreeg ik de lust de schrijfster van het verhaal, die zich Paardenweduwenkampioene noemt van repliek te dienen. Ik begin met het jaar 1944, ongeveer in de maand no vember. Mijn man, die bij de marine is en van die echte zeebenen heeft, kreeg verlof, vóórdat ze zouden uitva ren. We pakten alles in om naar ons huis terug te keren, inclusief onze driejarige dochter en een oud zadel, dat in de keuken hing. We waren dus op de goede weg en tot op dat ogenblik ben ik er heilig van overtuigd geweest dat mijn man verlof gekregen had om zijn gezin veilig naar huis te brengen- Hoe kan een mens zich zo vergissen Op een bepaald punt van de grote weg gekomen, sloeg hij een volgens mij ver keerde weg in en toen ik hem daarop wees, kreeg ik doodleuk te horen, dat hij een paardenbox op ging halen, die hij zelf gebouwd had. Nu vraag ik U, wat moet nu een zeeman met een rij dende paardenbox doen Het antwoord was simpel genoeg en wel, dat ze op weg waren om een paard te kopen. En daarvoor waren we 500 mijl uit de richting Toen we aan kwamen, bleek het paard zo minder waardig te zijn, dat mijn man zijn me ning in niet malse bewoordingen uitte over mensen, die er geen been in zien, eerlijke lieden met open ogen te be driegen, waarop hij verder met een on verschillig air wegwandelde op zijn zeebenen. A4sof ze zo maar eens voor bijgekomen waren De rest van 1944 verliep eentonig voor Big Boy, dat is mijn man, behal ve berichten over loeiende machinege weren, varende schepen en over onze mannen, die zegepralend huiswaarts keerden. Hij voer alleen met de veer boot van San Francisco en besteedde verder zijn vrije tijd met het beslaan van paarden van de manege. Eindelijk werd hij eervol uit de marine ontsla gen en kwam voorgoed thuis. De mees te vrouwen bewaren schatten van her inneringen aan de thuiskomst van hun mannen uit de oorlog, maar ik herin ner me nog slechts het paard, dat vastgebonden stond aan de garagedeur tussen ons huis en de pastorie. Het was een grote bruine bronco, die hij op de eerste de beste verkoping voor een paar dollar gekocht had. Ik hoor nog het zielige gehinnik, dat de hele nacht duurde, totdat ik het niet meer uit kon houden en in arren moede om vier uur 's morgens mijn bed uit ging om hem een eindje verder vast te zetten. U behoeft zich daarover niet te verbazen, leden van de Paardenwedu- wenclub, want we woonden toen in de stad, dus geen wei en geen stal, maar alleen een achterkant van een kerk met een soort afdak, waar we het paard konden stallen. Later verhuisden we naar buiten, naar een heerlijk huis met wat grond er om heen en ik dacht met een zucht van verlichting: „Nu kunnen we eens rustig leven". Dat dacht ik. Het eerste wat mijn man deed, was naar de garage te hol len. een nummertje timmeren en zagen weggeven, wat een beroepstimmerman hem niet na zou doen. Moedeloos zag ik hem de nieuwe garagedeuren er uit halen, de ramen er uit slaan, waar het fabrieksmerk nog op stond en de achtermuur uitbreken. Toen kwam ik in actie, dreigde met scheiding, zelf moord en honderd andere vreselijke dingen, waarop hij alleen maar lijzig reageerde met: ,,Hou je mond, voor ik je neerleg en je benen bind met een lasso Dit wordt een paardenstal, hoor je?" Ik trok me terug in mijn nieuwe huisje, vastbesloten me niet onder te laten sneeuwen, al moest ik geweld gebruiken. Langzaam maar zeker werd mijn ge vechtsterrein kleiner en kleiner. Aller- schoren op mijn mooie grasmat, pas ingezaaid met prachtig golfgras Kerstmorgen 1951 brak aan, zoals ie dere kerstmorgen doet voor moeders, die vroeg opstaan om stilletjes hun kinderen gade te slaan, wanneer zij de kerstgeschenken uitpakken. In de mid dag was het heerlijk rustig, tot op een gegeven moment Big Boy, mijn man, U weet wel, opsprong, zijn renpaarden vriend Cliff opbelde en naar de garage, eh, ik bedoel stal, eh garage-stal sprintte. Weldra kwam Cliff aanstor men met twee wielen door de bocht. Met zijn beiden deden ze erg geheim zinnig en verdwenen in deeh schuur Ik maakte intussen wat lek kers klaar en riep de mannen binnen voor de thee. Oh, die eerste kerstdag zal me heugen. Ze kwamen. Inderdaad. Maar ze duwden en schoven het acht maanden oude merrieveulen van ons dochtertje voor zich uit, door de deur, over mijn mooie vloerkleed tot aan de haard Ik rende woedend de achter deur uit, greep een emmer en holde te rug. ,,Neen Niet op mijn mooie vloer kleed. Dat met gilde ik. Maar ze stond er welZij hoelden haar daar een uur lang tot een stoïcijnse foto graaf eindelijk arriveerde en er dood kalm een foto van maakte. Ik en mijn emmer staan er niet op. Sommigen van U, Paardenwedu wen, rijden geen paard en U beklaagt er zich over- Dat kan ik niet begrijpen. Ik vind U te benijden. Kijk nu eens naar mij. Mijn man ziet er bij tijden uit als een staljongen, jockey, leer ling-smid of pikeur. Misschien is het mijn eigen schuld, maar voortdurend moet ik van mijn dierbare echtgenoot op paarden klimmen, welke er uit zien of ze geen tien kunnen tellen. Mijn man staat dan te schreeuwen, dat ze kuikenmak zijn maar dan: ,,Er op of er onder" of „Rijd dan toch, je kunt niet rijden en dan: „Oh, wel, je bent maar op je hoofd gevallen, dus kan je je niet bezeerd hebben Als nu Uw mannen opmerkingen ma ken, dat U hen niet begrijpt met hun kleine zwakheden, nou, ik wel, hoor. Ik ben nu niet direct dol op paarden in mijn garage, achter- of voortuin of in de woonkamer, maar ik probeer met de man op te schieten Het is alleen maar, nu zijn verzameling teruggelo pen is tot twee paarden (hij verkocht er 20 en 3 paardentrailers en stond nog borg voor enkele verkopen) hij er een nieuwe hobby bij aangeschaft heeft, Australische herdershonden Wilt U er soms een kopen Of kan ik er soms U met een 'n plezier doen Hij brengt ze thuis met veulen in, ik bedoel met jongen, drachtig en als ik zeg, dat we geen pups nodig hebben, maar honden, richt Big Boy zich in zijn volle lengte op en schreeuwt, dat ze doodeenvoudig fantastisch zijn met schapen en dat ze de enige, rasechte schapenhonden zijn. Uren later mompel ik: „Wie zijn schapen Dus, zoals ik zei, hebben we twee paarden, twee vol wassen Australische herdershonden, vijf snoeperige pups van dezelfde af stamming en een mekkerende geit, die vastgebonden staat aan de waslijnpaal. Dit laatste heeft Big Boy me weer ge leverd: een geit vast te binden aan een paal met een lijn vol wasgoed, net als ik van een laatste rondje terugkwam op een doodmak paard. Ik probeerde hard, lezers, heus, maar het geschrok ken paard rende natuurlijk op de was lijnen af en ik schopte de stijgbeugels vast uit en toen gebeurde hetAls gewoonlijk kwam ik weer op mijn hoofd terecht. De geit werd vrede stichtster. De moraal van dit artikel is: Je kunt ze niet veranderen, dus trek er maar mee op, zet je hakken wat in de grond sla een beetje achteruit en als het no dig mocht zijn, bijt dan ook, maar geef uiteindelijk toe met waardigheid, zoals de paarden doen, waar ze zoveel van houden Ik vind, dat ik er deze raad maar bij moet voegen voor het geval jullie niet geloven, dat ik een echt, on vervalst lid van de Paardenweduwen- club ben. Wij zijn geen rodeomensen, zoals sommigen van onze vrienden, ook geen race-liefhebbers en Big Boy is ook geen veefokker. Neen ik ben het eens met die Paardenweduwen, die ge loven, dat een paard niet nodig is voor het dagelijks leven van de man, want, weet U, mijn man is bedrijfsleider in een grote zaak en daar heb je toch geen paarden voor nodig Tot zover het relaas van Paardenwe duwe no. 1. Wilt U horen, hoe haar man hierop reageerde. Hij schreef al leen dit aan de redactie: Mijn vrouw is een lieve, kleine prul. „Uitgepraat ben je Zouden er in Nederland ook Paar denweduwen zijn Wis en waarachtig, maar ik noem geen namen T. SMEELE De Westindische eilanden Trinidad en Tobago, die 165 jaar Britse koloniën zijn geweest, zijn gisteren onafhankelijk ge worden. Op het regeringsgebouw in Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad, werd de Britse vlag gestreken en de rood-wit-zwarte vlag van de nieuwe staat, die het vijftiende lid van het Ge menebest wordt, gehesen. Premier is dr. Eric Williams, voor malig hoogleraar aan de Howarduniver- siteit, Washington. Hij is leider van de nationale volkspartij. Sir Solomon Hockoy, tot dusver gou verneur, wordt de eerste gouverneur- generaal, d.w.z. Gemenebestvertegen woordiger van koningin Elisabeth. Trinidad werd in 1498 door Colum bus ontdekt en kwam in 1797 aan Engeland tijdens een oorlog met SpanjeTrinidad is ongeveer 4500 vierkante kilometer. Tobago meet ruim 250 vierkante kilometer. De aan tallen inwoners zijn resp. 600.000 en 30.000. De voornaamste produkten van Trinidad zijn suikerrum en asfalt- produkten. De produkten van Tobago zijn copra, cacao en groenten. Een overzicht van de persconferentie welke donderdagmiddag in „Nieuws poort" in Den Haag is gehouden en tijdens welke Z.K.H. Prins Bernhard de stichting „Volk en verdediging" in zijn kwaliteit van regent van de stich ting aan de Nederlandse pers heeft voorgesteld. De N.T.S. zal donderdag 6 september een rechtstreekse, integrale uitzending verzorgen van het debat in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring van de overeenkomst met In donesië inzake Nieuw-Guinea. Indien er aanleiding toe is, zal deze uitzending ook 's avonds van 19.30 tot 20 uur worden voortgezet, eventueel gevolgd door nog een rechtstreekse uitzending na afloop van het avondprogramma. Indien 't de bat op vrijdag 7 september wordt voort gezet zal de N.T.S. ook die dag hiervan uitzendingen verzorgen. Olga Gomez, stewardess bij de Aero- lineas Argentinas, is uit een vliegtuig van het type AVRO 748, dat op een hoog te van meer dan 4.800 meter vloog, ge vallen en om het leven gekomen. Een der zijdeuren van het toestel was plot seling opengevlogen. Vijf personen hebben bij Seldovia in Alaska het leven verloren toen hun „Grumman Goose"-vliegtuig op een dicht beboste heuvelrug neerstortte. De overige vier inzittenden liepen ernstige verwondingen op. Gisterenmorgen vroeg heeft een felle brand gewoed in de Koninklijke Delft- sche Aardewerkfabriek De Porceleyne Fles aan de Rotterdamseweg te Delft. De brandweer rukte met groot mate rieel uit en zag kans het vuur in onge veer een uur tijd te bedwingen. Onder tussen was er reeds flinke schade aan gericht in het achterste gedeelte van de fabriek waar de brand had gewoed. De brand is ontstaan door een steek vlam die door nog onbekende oorzaak uit een met olie gestookte oven was ge schoten. Walter Ulbricht, leider van de Oost- duitse communistische partij, is giste ren uit Moskou vertrokken na een va kantie van een maand in de Sovjet- Unie te hebben doorgebracht. Tijdens zijn verblijf aldaar heeft hij, zoals gemeld, dinsdag j.l. een bezoek gebracht aan premier Nikita Kroestjev in diens landhuis aan de Zwarte Zee. KAPELLE, 31 augustus Bramen in dustrie I 9395, II 88, III 48, idem con sumptie I 1.26—1.36, II 1.17—1.28, bonen I 36—38, II 32—33.10, lib doordraai, Perzikappel I 75-80 41, 70-75 46—47, 65- 70 46—48, 60-65 42—45, II 75—80 35, 70- 75 35—40, 65-70 34—36, 60-65 35—36, lid 3031, grof 30, fijn 21, Early Victoria I -70 27, II 70-80 30, 60-70 26—27, lid 19 20. grof 2324, fijn 17, Stark Earliest I 75-80 88, 70-75 96. 65-70 83. 60-65 70, 55-60 55, II 75-80 77, 70-75 82, 65-70 73, 60-65 63, 55-60 55, lid 28, grof 40—53, fijn 1129, Scarlet Pimpernel II 70-75 67, 65- 70 71. 60-65 58, 55-60 46. lid 32, grof 54, fijn 30. Manks Codlin I 75-80 31, 70-75 36, 65-70 34, II 75-80 30, 70-75 32, 65-70 30, grof 25, fijn 15, Zigeunerin I 75-80 46, 70-75 43, 65-70 34—38, II 70-75 29, 65-70 24. lid 22—26. grof 21, fijn 13, Pree. de Trev. I 65-70 64, 60-65 53—58, 55-60 44.60 —46, 50-55 35.10—36.30, II 60-65 44. 55-60 43, 50-55 30. lid 24.70—25.60, grof 31—34, fijn 1316.20, kroet 6. Verpakt fruit: Stark Earliest I 75-80 1.06, 70-75 1.08, 65- Bleekjes maar welgemoed heeft dr. David Spencer, de man, die een nier heeft afgestaan ten behoeve van een zieke collega, woensdag in een rol stoel het Hammersmith-ziekenhuis in Londen verlaten. Zijn vrouw (midden) kwam hem afhalen. Dr. Spencer, zal voor volledig herstel nog enige tijd rust genieten op Het platteland. Toen iemand opmerkte dat hij een bijzon der nobele geste had verricht, barstte dr. Spencer in lachen uit. „Schei toch uit over dat heldendom", zei hij, „daar is niets van waar. Ik ben echt nogal laf"Dr. Spencer is hier in gesprek met de directeur-geneesheer van het ziekenhuis. Wie van u kent niet het genoe: gen van een strandwandeling, hetzij 's morgens vroeg, hetzij 's avonds, juist voor de zon ondergaat. En dan natuurlijk het liefst langs een strand, dat nog niet al te druk door vakantiegangers wordt bezocht. Dat is de ideale tijd en plaats om ons te verlustigen in het leven van onze typische strandvogels. We zien er natuurlijk de meeuwen, in verschil lende soorten, zoals zilver-, kok-, storm- en mantelmeeuwen, de schol eksters en misschien ook bergeen den. Maar meer speciaal bedoel ik met de vogels van het strand de dwergstern en het strandpleviertje. We kunnen de sterns gemakkelijk kennen. Ze zijn slanker gebouwd dan de meeuwen, de snavel is puntiger en de vleugels zijn smaller. Het dui delijkste kenmerk is wel hun ge vorkte staart, net als de zwaluwen. Vandaar dat ze ook wel zeezwalu wen genoemd worden. En ook hun sierlijke vlucht doet aan de zwalu wen denken. Het dwergsterntje vinden we voor namelijk op de schelp- en zandvlak ten langs onze kusten en het is van de andere sterns te onderscheiden door zijn gele snavel met zwarte punt, gele poten en zijn zwarte kruin en wenkbrauwstreep, waartegen het witte voorhoofd sterk afsteekt. De naam zegt al dat hij klein is, nl. maar vierentwintig centimeter van snavel- tot staartpunt. Nog iets klei ner dan de ieder bekende merel. ik vind het altijd weer een genoe gen langs het strand met zo'n dwerg sterntje mee te lopen, als hij slechts enkele meters van de waterlijn, naar voedsel zoekt. Hij vliegt op zijn gemak, staat een ogenblik biddend langzaam slaand met de vleugels zonder van plaats te veranderen in de lucht, om plotseling stoot- duikend in het water te verdwijnen en met of zonder buit weer boven te komen. Soms kun je enkele kilo meters met hen meewandelen en dan laat hij je plotseling in de steek, draait met een grote boog, vliegt terug en begint opnieuw het ondiepe water af te zoeken. Een andere keer kun je, zittend aan het strand, van dit schouwspel genieten, als hij het bij eb achter gebleven water achter een verhoogd stuk strand, steeds weer opnieuw overtrekt. Ze nestelen meestal op de schelp vlakte en het is buitengewoon moei lijk om de eitjes te vinden, wanneer je 't sterntje niet van zijn nest hebt zien opvliegen. Het nestje is niet meer dan een kuiltje in het zand, soms versierd met enkele schelpjes- En op het eerste gezicht lijken ook de eitjes meestal drie precies schelpjes. Als ik op een morgen de schelp vlakte, waar twee paartjes broeden, oploop, komt een mannetje me te gemoet. „Krie-ik, krie-ik" klinkt zijn waarschuwingsroep met korte tus senpozen. Op niet te grote afstand van het nestje hebben badgasten een provisorische beschutting tegen de wind gemaakt van aangespoelde planken en kisten. Daar ga ik heen en hoop het er een paar uur vol te houden. Als ik te kort bij het nestje kom, vliegt het vrouwtje op en schreeuwend vliegt ze boven mijn hoofd. Maar als ik even later rustig in het zand lig, zie ik het vrouwtje weer al dalen op enkele meters van het nestje. Ze vliegt weer op, draait nog een cirkeltje en daalt vlak bij haar eitjes. Ze kijkt ernaar en als ze alles blijkbaar in goede staat te rug vindt, zet ze zich behoedzaam neer. Het mannetje vliegt nog rond, en komt een paar maal over me heen gevlogen. Soms staat hij bo- ven me een poosje te „bidden", om toch maar goed dat vreemde wezen te bekijken. Tenslotte gaat hij op een meter of twintig van me van daan op het strand zitten. Maar zo, dat hij me steeds in het oog kan houden. En zodra ik mij maar even beweeg, vliegt hij weer boven me. Vertrouwen doet hij die rare snoes haan beslist niet. Plotseling komen er nieuwe in dringers. Enkele wandelaars met een hondje komen* het strand op. Krie-ik, krie-ik" gilt het sterntje. Als ze dichterbij komen helpt het vrouwtje mee: „krie-ik, krie-ik." Het hondje dartelt snuffelend over het strand en komt steeds dichterbij het nestje. Het mannetje duikt om laag, scheert vlak over de kop van het hondje en al schreeuwend vliegt hij langzaam naar de zeekant. Het hondje laat zich beetnemen. Het rent achter het sterntje aan, maar hoe hard het ook rent, inhalen lukt net niet en het sterntje verdwijnt over zee. Voorlopig is het nestje veilig. Het hondje keert teleurge steld en het sterntje keert tevreden terug. Als de wandelaars zich echter wat verder in het zand zetten, voor zie ik nieuwe moeilijkheden voor het sterntje. En inderdaad komt het hondje al snuffelend in de richting van het nestje gedwaald en het sterntje heeft er nu wat anders op bedacht. Van enkele meters hoogte duikt het steeds weer van achteren over het hondje heen en zo rakelings dat ik iedere keer verwacht dat hij over het omhoog stekende staartje, er gevoelig in zal pikken. Dat doet hij echter niet. Maar als bij ieder krie-ik, dat het sterntje laat ho ren, het hondje zijn kop omdraait, staat het sterntje weer al enkele meters boven hem in de lucht. Het hondje draait en wendt en keert zijn kopje maar tevergeefs, 'k Geloof niet dat hij het sterntje zelfs maar ziet en dat is het beestje te mysterieus. Hij tippelt weg. En weer is het nestje veilig. Iedere keer dat het nestje van het dwergsterntje bedreigd werd, was ook het nestje van het strandplevier tje, dat er slechts enkele meters vandaan lag, in gevaar. Maar dit valt veel minder op. Het sterntje vliegt van zijn nestje omhoog, het strandpleviertje echter niet. Het rent ongelooflijk snel over het zand, blijft plotseling met een ruk staan en rent weer verder. Is het gevaar ech ter groot, dan scheert hij zich weg, enkele decimeters boven het strand. Het strandpleviertje is iets gro ter dan de mus, heeft een zwarte snavel, zwarte poten en zwarte zij- vlekken op de borst, witte wenk brauwstreep en vleugelstreep even als de onderdelen. De bovendelen zijn licht grauw-bruin. Als ik een nestje vind, dan weet ik vaak niet of het nu van een strand pleviertje of van een dwergsterntje is. Het is ook niet meer dan een kuiltje in het zand met een drie- of viertal eieren, die ongeveer even groot en van dezelfde kleur en teke ning zijn. Het is een vogeltje dat het beslist niet hoog zoekt. Het dartelt en drib belt en rent over het strand en het is 'n vermakelijk gezicht 'n strand pleviertje naar zijn nestje te zien terugkeren. Het rent, blijft plots roerloos staan, dan schiet het kopje naar voren en omhoog, als heeft het beestje plotseling de hik gekregen. Dan rent hij weer een stukje en hikt weer. En hoe dichter hij het nestje nadert en hoe minder hij het ver trouwt, des te meer wordt het arme beestje door de hik geplaagd. Maar wanneer de beroemde dr. Jac- P. Thijsse zegt dat je vogels met de zon in de rug moet bekij ken en dat ben ik helemaal met hem eens vraag ik u toch, maak voor de strandpleviertjes eens een uitzondering en geniet van hun vro lijk gedartel als ze laag over het strand scheren en de bijna onder gaande zon gouden randjes op hun vleugels tekent. J. C. 70 98, Scarlet Pimpernel T 75-80 1. 70-75 1.05, 65-70 88, Alton I 70-75 72, I 70 78, 60-65 63, Reverends Wilks I 80- 65. 75-80 74, 70-75 62, geplukte kroetap. pels wit 10, idem rood 8, val kroetappelsl 9, val handappels 13. Pruimen: Czar ex 88—96, I 64—82, II 30—49, grof 4160 fabr. 1232, R. Cl. d'Ouillin ex. 86—87, I 64—83. II 32—49. grof 40—64, fabr. 19- 26, Belle de Louvain I 6586, II 34—51, grof 54—67, fabr. 1132, Mons. Hative ex. 1.09—1.11, I 81—1.09. II 50—51, grof 6389, fabr. 2533, R. Victoria ex. 1.13 I 91—1.06. II 48—69, grof 61—87, fabr 15—23. Boerewitte I 52—66, II 27-38, grof 3750, fabr. 18, Wijnpruim I 6567. II 3134. Golden Japan I 46, II 28, grof 32, pruimen gescheurd 634, Loganbes- sen per doos I 5066. II 19, frambozer per doos I 7783, II 4257, rode bessen per doos I 2129, II 17, idem per kg ex 95. I 76—84, II 73, aardbeien per I 96, II 48, bramen per doos I 34—35, kaperziken per stuk I AA 37, A I 23- 26. B I 14—15, kruisbessen per kg I 53 meloenen per stuk AA I 1.201.31, A I 771.05, B I 5074, aardappelen: bon ken 1012, I 1115. II 1011, drielingen 5.56.5, kriel 1.53, groenten: kropsla 1025, bloemkool 3760, sav. kool 9.5- 10, komkommers 1013, snijbonen 64- 77. pronkbonen 3748, kussa 7.5, bos- selderie 33.5, uien 1114, knolselderie 7, rabarber 7.5, kroten 9.5, tomaten A 26—30, B 25—30, C 25—26, CC 25—26. KOEWACHT. 30 augustus Gezwin geld vlaslint W.R. 150175, D.R. 140— 160. Ruwe lokken 2042, Gezwingelde lokken 7087.5, Breekvlas 80100, Sche ven 56, Bolraap 23. Kalme marh. LEEUWARDEN, 31 augustus Ufo stieren 2.652.80 voor de oudere, 3M- 3.25 jonge, per kg slachtgewicht, 275 vet te koeien 1.50—1.80 2.20—2.50 2.60—2.85 per kg slachtgewicht, guiste koeien 40' 640 per stuk, 1042 melk- en kalfkoeien 600—750—825—1000 per stuk, 200 pinken 325—485 per stuk, 30 enterfokstiertjes 580—660 per stuk, 5 stamboekwaardjf 710860 per stuk, graskalfstiertjes 2.30- 2.60 per kg slaclitgew.. vette kalveren 1.50—2.00—2.10 per kg levend gew., 1098 graskalveren 130200300 per stuk, 170 nuchtere kalveren 304452 per stuk, fok- en mestkalveren 70100130 per stuk, 1096 schapen en lammeren, slacht schapen 1.002.00 per kg geschat slacht gewicht, vette en weidelamme-ren 47—68 per stuk. slacht- en zuiglammeren zwa re 3.503.80, lichte 4.004.50 per kg ge schat slachtgewicht, fok- en melkscha- pen 80110 per stuk, 59 bokken en gei ten 1.701.85 per kg slachtgewicht, fok- en melkgeiten 304050 per stuk, 103 paarden, hitten en veulens, werkpaarden 86010001250 per stuk, slachtpaarden zware (export) 2.402.60, jonge veulen! 2.652.80, oudere slachtpaarden 1.90- 2.10, alles per kg geschat slachtgewicht Totaal 4158. Overzicht: stieren: aanvoer minder, handel willig, prijzen bijna ge lijk, vette koeien: voldoende stug lager, guiste koeien: minder stug - lager, melk- en kalfkoeien: veel - moeilijk lager, pinken: minder - stug lager, vette kalveren: meer - slecht lager, graskalveren: veel - slecht lager, nuchtere kalveren: in woon kalm schraal prijsh., schap: en lammeren: meer (lammeren vlc. schapen iets minder) prijsh., bokken f- geiten: minder zeer kalm schras' prijsh., paarden: iets minder le soort slachtpaarden prijsh., oudere niet prijs houdend, veulens voor de slacht iets ho ger, jonge paarden zeer kalm, voor he! leven kalm en vrijwel prijshoudend. MIDDELBURG. 31 augustus Aard appelen: Eerstelingen grote 11, Bintjes bonken 14.10, grote 11, drielingen 65ft tomaten: extra A 1.74. B 1.80. C 1.65. IA 1.71, B 1.85, C 1.65, II A 1.79, B 1.83- 1.85, fruit: peren: Precose 60-65 56, 55-83 41—48, 50-55 40. lid 28—36, III grof*1 fijn 2526, appelen: Zigeunerin 75-85 65-75 30—40, 65-op 40, lid 17—24, III gr*' 3036, fijn 1416. Perzikappel 70-80 J —51, 65-70 42, 60-65 41—45, 60-65 32—42, lid 23—34, Stark Earliest 65-70 77, 60-6: 72. 55-60 48. lid 17. Ill fijn 20, Earle? Victoria 60-70 27—28, III grof 26. üd® 21, druiven: Frankenthaler 2.27—2$ kasperzik 1045. meloenen: ananas 97, net 261.05, ogen 3265, pruiöj Washington 5186, Ontario 3277, J- Cl. d'Ouillin 4891, wijn 57. Czar 51-'1, bramen 2331, aardbeien 4160, gr#11' ten: komkommers: groen 75-op 16-21. 60-75 11—18. 50-60 10—11, 40-50 5. W® 6, wit 1015, bloemkool 4 pe-r kist 90, 6 per kist 6489, 8 per kist 41—J breekpeen 49, dubb. 3145, andijj'e 1822, sav. kool 1424, rode kool 1>K 26, prei 3248, pronkers 2743, stoksnil' bonen 3453, idem krom 36, postelein 4748, rabarber 11, bospeen 1221, ^aS' peen 1020, boskroot 1216. TERNEUZEN, 31 augustus Sla S-jjf —21.20, bloemkool A 67—74. A II 51-» B 40—58, B II 29—49. C II 30. gro®e komkommers 1017. witte komkomntë" 10, meloenen 541.12, selderie 68, Pe® II 12—20, Meerlanders I 10.10—117»; Bintjes bonken 11.2012, I 3.5011, 1 6 10—-7. Eigenheimers I 10.6010.80. P0' ré bonken 10.60, I 10, andijvie 35—4; stoksnijbonen II 4662, prins.bonen I —38, II 30—34, Saxa II 30—31. sabel II —35, kroten 12, rode kool 1625, sav kool 1824, waspeen 1016, augurk® 68—72, rabarber II 14—18. spinazie II l' —14, tomaten A 40—42, A II 37-40, 39, Bil 38, C 28—35, CC 25, uien 6-1»' pronkbonen II 24, per doosje: rode btü sen II 35, frambozen II 15, bramen I 26, II 11, per kg: pruimen: Belle Louvain I 1.01, II 72. grof 64—78, Cs" I 75—78, II 49—75, III 43, Washing»" II 70, Reine Claude d'Altan I 1.10,.g»! 82, Ontario II 71—72. Ill 57—60. druiven- blauwe 2.55, appelen: Perzikrode zon» appel II 75 38, 70 41. 65 41, 60 36. U» 21. III grof 36, fijn 21—30. Stark Earl»5' I 75 90, 70 88—93, 65 81—87, 60 68. 55 —53. II 70 71, 65 59—62. 60 54-56. 55 4*t 47, lid 20—22. III grof 37—42, fijn 20-«- Manks Godlin I 80 30, 75 32—34, 70 3»- 35, 65 28—32, II 75 30, 70 31—32, 65 29, peren: Precose de Trevoux I 65 ou-- 62 60 56—60, 55 44—45. 50 31—84, 20—24, III grof 40—42. fijn 22—24. keperen III grof 30. fijn 1624. 102e JAARGANG N Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Nee: Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Redactieraad: J. M. A. C. v. D C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J Mei, mr. H. M. L. de Rechter, P. Vereauteren, L. J. v. 't Westenc Bureaus: Breda - Reigerstraat Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro Bureau vnnr or /.ppmwsp Ei!an< DOD] In een nieuwe voorstad van K; aan de oostelijke oever van de I delta, is gisteren een in aanbouw z flatgebouw van vijf verdiepingen ir stort. Ten tijde van het ongeluk w: in het gebouw, dat bijna was volto ongeveer zestig man aan het werk de eerste uren na het ongeluk wer vier doden en elf gewonden uit de p hopen gehaald. Het zoeken gaat door.' politie wijt het ongeluk aan verzakl van de grond onder de fundering. Door de wervelstorm Wanda, die als gisteren gemeld, Hongkong en geving zaterdag teisterde, zijn voli de laatste gegevens 128 mensen om leven gekomen. Plaatselijke kranten van mening dat het uiteindelijke dot cijfer tegen de 200 zal bedragen zijn tenminste 40.000 daklozen. De geestelijke vader van Politiek Bureau in Algerije, Ac med Ben Bella, heeft gisteren eJLT?ANT' de waarnemend secretai generaal van de V.N., heeft od i heï«rent,e i" Wenen verklaar! het geen zin zou hebben de kwès Berlijn in dit stadium voor de V N brengen. Volgens hem was de kwe- TOornamelijk een zaak van de Gr tof gezamenlijk moesten po( tot een oplossmg te komen. IN LONDEN is officieel meegedee coherent Nkroemah van Ghana ee^erentie van premiers van de menebestlanden, die volgende week bijwonen e" gehouden. niet vfn Tl VERLATEN strand van H< stabfeltipl vi i-1Jn zaterdagavond tv toerol kleding achtergebleven, „ebehoren aan de 30.:j|rige p meiuffr°pr uit Dordrecht en de 19-jar: AI hi an w G. Stoppelenburg acht rf - De Rotterdamse poli, niet uitgeSotenUkheid Va" C™ °nge' z j vanaTWaphting van het K.N-M.I. tc 03 is opgemaakt maandagavon UUr !ol<ai"nl?e perioden, maar ook enkel 7uM„ buien. Overwegend matig t temperaturen. Wtod" LagerC m'ddag dpVei^acilting van Ukkel Wisseleri Later ~°?mg met neerslagviager de ten!ï bewolking en daling va tnnr ó?peratuur. Maximum-tempera uiVL 22 graden. maan „aa? zon onder 19.22 uur maan onder 21.41 uur, on 17 li" zon op 5.56 uur maat "P 14.18 uur.

de Stem | 1962 | | pagina 8