Dorpen dobberen op woelige baren Ned. dames iets beter dan Franse rivales Huub Zil als beste Gemeente Goes Gemeente Goes Ik weet wat ik rook! EEN PRACITI SPELLETJE' Italiaans ec Marie Gaillai damestitel Piet van Est 3e in Zeebrugge Atletiek interland in Vhssingen Jammer Hoopgevend de échte zware shag uit het bekende blauwe pakje van de Weduwe Voorbeeld F. M. Verwilligen mannen en jongens VAN NELLE kwaliteit ledereen belpt mee Aram en het geheim van de gesloten deur KLEINTJE SALO, zondagavond. (Vt Op precies dezelfde wijze de etappe naar Carcassone Jean Stablinsky zondag in S voor de neus van de concurri spannende rit, die op een Looy en de Italianen uitliep solo de keizerskroon bij de geknipte haren van Rik van „Sky", zoals hö door zgn coï seizoen achter de rug. In het v< maar in de Tour was hy slechts klassement van de „Grande Boucl Maar hier in Salo, waar Anquet double Tourwinnaar-wegkampioei Kapha's verkozen om aan de ovei einde te maken. Het spel is prachtig gespeeld. Ti, de 16e ronde Van Looy zich terecll gen ging maken, omdat zijn legert;] knechten door het uitvallen van ckaert en Demulder danig in afnam, werden Stablinsky en Elliot I veldmaarschalk Anquetil naar vorfl stuurd ,met de opdracht de titel t.d veroveren. Waarschijnlijk heeft Ril Looy deze ..coupe" onderschat. I terwijl de Italiaan Franco Balmani» vijandelijke Belg Jos Hoevenaar Duitser Kolf Wolfshohl en de Frai Joseph Groussard mee in de vui gingen, groepeerde Van Looy zijr ma's zorgvuldig rond zich. Zij wa op het sein van de grote tege maar waarom Van Looy zo lang afwachten is een vraag, waarc alleen het antwoord kan geven. Meende die wielerkeizer uit tals, dat hy ondanks zijn val Tour de France nog steeds de macl zit om, zoals vroeger, zelf te b« wanneer de beslissing zal vallen en hij daarom zijn vazallen zo lang iyk in bedwang? Er bevonden zich onder zijn mei len diverse coureurs, die als jong( den aan de lijn rukten, gretig waren om achter het wild aan te Toen het te laat was, toen in de laatste ronde de nederlaag een fei geworden, liet Rik van Looy zijn lingsknecht Huub Zilverberg loj robuuste Brabander was echter te gelanceerd om de koplopers nog ti nen achterhalen, ook al gaf Zilv zich in die slotronde ten volle proberen te redden wat er nog t den viel. De achterstand, waarmee hij d tervolging inzette, was te groot 01 ces op te kunnen leveren. Zilv werd zesde, de beste Nederlander, ook de best geklasseerde renner va Looy's formatie. De man uit He; moest zelf genoegen nemen met plaats. Stuurs kijkend verliet d troonde Belg het strijdtoneel, wa; zijn grote nederlaag had geleder kon zelfs niet de sportiviteit opbr om Stablinsky te feliciteren. Behalve Rik van Looy behoordei de Italianen tot de grote verliezer deze 28e strijd om de regenboogtri professionals Waar bleven Baldii Carlesi? In de voorbeschouwingen Hen de Italiaanse journalisten hoq gëjlvyen over de kansen van deze landsloten. Zij kwamen in hel echter helemaal niet voor. Aller kleine, eerzuchtige Pambianco. defe naar van de Giro van dit jaar. De Belgische Marie Rose Gaillard vierde zaterdagmorgen in de wed over 64.400 meter voor het wereld pioenschap der dames. Zij eindige 1 uur 53 min. 56 sec. (gemiddelde km per uur) met 2.31 voorsproni haar landgenoten Yvonne Rijnde: Marie-Therèse Naessens. De uitslag was: 1 Marie Rose Gal 1 uur 53 min, 56 sec,; 2 Yvonne Rijil op 2.31; 3 Marie Therèse Naessens 4 Ayna Pouronen (Rusl.) z.t.; 5 Jog wers (G.B.) op 238; 6 Liliane Cll (Belg.) z.t.; 7 Lily Herse (Fr.) Beryl Burton (G.B.) z.t.; 9 Simone| geest (Belg.) z.t.; 10 Maria Lo' (Rusl.) z.t. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 Piet van Est eindigde zondag 3e in een wedstrijd te Zeebrugge, die door Jokke Wouters werd gewonnen. Tweede was de Belg Clerkx- Zeelandia Roosendaal 3-3 De Middelburgse derde klasser Zee landia oefende tegen de tweede klasser Roosendaal. Nadat Heynen de bezoekers een voorsprong had gegeven (0-1) maak- tz van Iren gelijk (1-1). Van de Zande gaf Roosendaal opnieuw een voorsprong (2-1) maar vlak voor rust bracht Hu- bregtse de partijen op gelijke voet (2-2). Een half uur na de rust had Van Oers sue ces maar weer had Hubregtse zijn ant woord gereed (3-3) met welke stand ook het einde kwam. Moe-Middelburg 2-3 (VRIENDSCHAPPELIJK) lijke familie-omstandigheden stopper Kees de Rijk en dit gemis in de anders zo hechte MOC-defensie kon men goed merken. Het eerste kwartier drong MOC door hoog tempo de Zeeuwen op eigen helft terug en rechtsbinnen Hoeckx zorgde voor het verdiende loon. MOC begon daarnat e verslappen en kwam in het verdere verloop van de wedstrijd niet meer in „gewone doen''. Juist voor de rust straften midvoor Vos en even later Vogel twee fouten af 1-2. Na de hervatting een traag gevelletje, vooral van Bergse kant. Nol de Rijk maakte nog wel gelijk, maar de jonge, en technisch behoorlijke ploeg bevocht de overwinning door een doelpunt van Vogel. „Een slechte generale" van de Bergse eerste klassers.. Voor Gerda Kraan, Janny van Eyek-Vos, Tilly van der Zwaard, Nel Zwier en Joke Bijleveld was de wedstrijd Nederland-Frankrijk, die zondag in Vlissingen werd ge houden, de generale repetitie voor de zevende Europese atletiek-kam- pioenschappen, die over nauwelijks twee weken in Belgrado beginnen. Van het vijftal, dat ons land in de Zuidslavische hoofdstad gaat ver tegenwoordigen, kunnen Gerda, Janny en Tilly na zondag de toe komst met vertrouwen tegemoet zien. Zeker Gerda Kraan. De Haagse poli- tie-agente won de 800 meter zoals zy wilde, in de voortreffelijke tijd van 2 min. en 7.2 sec., waarmee zij slechts 1.2 sec. boven haar Nederlandse record bleef. Verheugend was het ook dat de slanke Janny van Eyck-Vos lange tyd het hoge tempo kon volgen en daardoor tot een eveneens zeer goede tyd van 2.10.4 kwam. Tilly van der Zwaard de monstreerde op de 400 meter dezelfde overmacht als Gerda Kraan op de 800 meter. De Amsterdamse noteerde na een uitstekend gelopen race 55.2 sec., waarmee zij haar eigen nationale record tot op 0.2 seconde benaderde. Nel Zwier en Joke Bijleveld stelden lichtelijk teleur. Weliswaar won Nel Zwier het hoogspringen, maar het feit dat zij ondanks zichtbare inspanning niet hoger kwam dan 1,61 meter, is niet hoopgevend. Ook Joke Bijleveld, die voor het eerst sinds jaren bij het verspringen van een landgenote een nederlaag moest incasse ren, heeft haar beste vorm bepaald nog niet te pakken. De Haagse atlete maak te een vermoeide indruk, kwam keer op keer niet goed op de balk en bracht het met 5,86 meter niet verder dan de twee de plaats achter de verrassend constant springende Corrie Bakker. De 17-jarige Utrechtse scholiere kwam enkele ma len ruim boven de zes meter, terwijl haar overige sprongen rond de 5.90 me ter lagen. Met een verste sprong van 6.075 meter won zy niet alleen het nummer, maar verbeterde zij ook het Nederlandse jeugdrecord, dat met 5.96 m reeds op haar naam stond. terwijl Ellen Ort op de 200 meter een van de ereplaatsen zou hebben bezet. Intussen door het verkeerd neerleggen van de startblokken liep slechts één van de loopsters de vorgeschreven afstand, de anderen 5 tot 10 meter minder. Te recht besloot de jury daarop van dit nummer geen tijden bekend te maken. Denise Guenard zegevierde in 10.9 sec., waarmee zij haar Franse record met 0.1 sec. verbeterde. Maar achter de Fran- Qaise vochten de donkere Mariene Can- guio en Lia Hinten fel om de tweede plaats. Het Franse meisje zegevierde dankzij een betere finish, maar het ver schil van 0.2 sec. (tijden resp. 11.- en 11.2) werd door de tijdwaarnemers wel erg ruim gezien. Toch toonde de 11.2 sec., die Lia Hin ten kreeg toegewezen aan, dat de Til- burgse momenteel in uitstekende vorm verkeert. Een evenaring of verbetering van het Nederlandse record, dat sinds 1948 met 11.- op naam van Fanny Blan- kers-Koen staat, is in de nabije toekomst beslist niet denkbeeldig. "Wil Hulshof-Van Montfoort begon bij het speerwerpen met 48,22 bepaald hoop gevend. De Bossche atlete had haar rit me en souplesse van enkele jaren gele den ineens weer te pakken en lange tijd zat er een verbetering van haar nationa le record in. Het lukte echter nog niet. De jonge Henny de Bruin kwam op dit moeilijke nummer met 45,31 meter ook lang niet slecht voor de dag. Op de 100 meter hadden Lenie Boele en Truus Cruiming niets in te brengen tegen Denise Guenard en Michele Oeva- ze. Het was dan ook zeker niet vreemd, dat de gelegenheids-estafetteploeg: Boe- le-Cruiming - Koster - Hinten het slot nummer, de 4 x 100 meter, mede door slechte wissels kansloos verloor van de Franse ploeg, die met 46.3 sec. slechts 0.2 sec. boven het nationale record bleef. Het Nederlandse kwartet noteerde: 48.1 Spannende finish tijdens de 4 x 100 meter, door de Franse dames gewon nen. Het ontbreken wegens blessures van Ellen Ort en Loes Boling heeft vei schillende punten gekost. Dat Nederlant desondanks met 62-55 zegevierde, was ti danken aan de dubbele overwinninger op de 800 meter, het kogelstoten, speer werpen en verspringen. Loes Boling had bij het discuswerpen Marthe Bretelle, de Franse recordhoudster, die met 43.80 m won, zeker achter zich kunnen houden, 40-3. Toen Rela haar toe spraak tot de stamhoofden be ëindigd had, klonken van alle kanten luide bijvalsbetuigin gen. De mannen hieven hun wapens in de lucht en dron gen naar voren om de belof te van trouw aan hun leids- vrouwe af te leggen. Aram en Rock trokken zich voor zichtig iets terug en Arams gezicht had een bezorgde trek, toen hij tot Rock zei: ,,Dit kan nooit goed eindigen. We zouden er eigenlijk moeten heengaan en Rela tot andere gedachten zien te brengen. Op deze manier gaat zij haar ongeluk tegemoet." Doch Rock staarde somber voor zich uit, en pas na een hele tijd nadenken antwoordde hij: Kunnen niet, voordat stam hoofden weg. Anders gevaar lijk! Ook Rafael tot ander ge dachten! Ik zal hem.." de rest ging verloren in een on verstaanbaar gegrom, doch het voorspelde niet veel goeds voor Rafael, wanneer zjjn broer hem mocht tegenkomen. Beide mannen waren zo ver diept in hun eigen gedachten, dat zij geen van beiden merk ten, hoe een donkere gestalte steeds dichter naderbij sloop. Het was Tudor en terwijl hij geruisloos naderbij kwam, mompelde hij in zichzelf: ,,Ik moet tot iedere prijs zien te verhinderen, dat die jonge dwaas naar haar toegaat. Het zou zijn dood zijn!" W/IN NELLE (Van een bijzondere medewerker) „WERKELIJK, ik kon mijn ogen niet geloven!", zei stuurman Patterson. „Wij voeren met ons schip langs de kust van Newfound land, toen ik eensklaps een paar huizen zag dobberen op de golven Natuurlijk dacht ik aan een ramp. De zee kan daar namelijk duchtig spoken. Toen ik mijn kijker gebruikte, zag ik echter, dat die huizen beslist niet „losgelagen" waren, doch voortgetrokken werden door kleine boten. Nu, u begrijpt, toen ik dat zag, dacht ik, daar moet ik het mijne van hebben. Zoiets had ik op mijn reizen nog nooit gezien!" Meer dan zestig oude vissersnederzet tingen zijn thans reeds verlaten op New foundland. Bij wijze van voorbeeld ge ven wij over een enkel geval hier enige bijzonderheden. In de Bonavista Baai lag tot voor kort het eilanddorpje Silver Fox Island. Er woonden ongeveer drie honderd en vijftig mensen. Na lange be raadslagingen besloten de dorpelingen om de nederzetting te verhuizen. Zij kozen het vissers- en houthakkersdorp Dover, op ruim 12 km afstand gelegen van Silver Fox Island, als nieuwe „home town". Dover telde toen ruim honderd huizen en had een bevolking van onge veer zevenhonderd mensen. Thans, nu de verhuizing voltooid is en de bevol king van Silver Fox Island in Dover I woont, heeft Dover bijna honderd vijftig huizen en wonen er ruim duizend men sen. De huisvrouwen en de kinderen van Dover waren opgetogen over de komst van zoveel nieuwe dorpelingen. Nooit eerder (vernamen wij) was er in Dover weken achtereen zoveel gepraat en zo veel gespeeld als ten tijde van de komst der Silver Fox Islanders. En zoals het in Dover ging, ging en gaat het in alle andere nieuwe „home towns" in Newfoundland. Wind en getij zijn gunstig om een huis over het. water te slepen naar de nieuwe ligplaatsop het vasteland. De bovenste foto toont enkele bewoners van Silver Fox Island, die in Dover naar gunstige plaatsen voor hun huizen zoeken. Een ambtenaar wijzend met de Dinger) geeft hun zoveel mogelijk raad. HMnpa» Ganzepoortstraat Goes ZAKKENHANDEL te HULST vraagt: VOOR DE REPARATIE-AFDELING Gunstige arbeidsvoorwaarden. Aanmelden: Stationsplein 18, Hulst of tel. 01140-2318 Stuurman Patterson vertelde in bonkige zeemanstaal wat hij over die dobberende huizen had vernomen. Dit deed ons besluiten ook zelf de oorzaken van die „dorpentransporten-over-zee" na te gaan. Patterson bleek gelijk te hebben gehad. Die dobberende of drijvende of varende huizen nabij de Newfoundlandse kust waren geen slachtoffers van een overstroming of stormramp. Het transport van elk huis is een onderdeel van een grote „Verhuis-operatie", op touw gezet en gestimuleerd door de Newfoundlandse regering. Er liggen in Newfoundland ongeveer dertienhonderd vissersdorpjes en -gehucht jes, die vrijwel geïsoleerd zijn van de rest van het land en waarvan de bevol king geheel of nagenoeg geheel verstoken is van wat met een algemeen woord heet „modern comfort". De opzet van de „Verhuis-operatie" is, een groot aantal van die eenzame nederzettingen te verhuizen naar reeds bestaande minder afge legen nederzettingen. De mensen hebben in hun nieuwe woonplaatsen betere kansen op een goed bestaan en kunnen zich daar gemakkelijker aanpassen bij de veranderingen in Newfoundlands economische structuur. De massale verhuizing, hoe groots van opzet, geschiedt met zeer primitieve middelen, ja, met de enige middelen, waarover de Newfoundlandse vissers be schikken: spierkracht, boten en burenhulp. Bij die verhuizingen steekt iedereen de handen uit de mouwen. Geen wonder, want eeuwenlang hebben de bewoners der verdwijnende dorpjes de rijkdom en de gevaren der zee gedeeld. Voor hen is de deugd van „burenhulp" een deugd, die zij vanzelfsprekend achten. En de overheid? Wat doet zij? Bij de voltooiing van iedere verhuizing doet zij letterlijk een fikse duit in het zakje, want zij betaalt dan een premie van zeshonderd dollar ofwel ongeveer f2100. Dat deze dollars welkom zijn in de gezinnen der vissers, behoeft geen betoog. Telkens als een nederzetting zich opmaakt om te „verhuizen" moet er enige weerstand worden overwonnen. De oude vissers en vissersvrouwen zijn namelijk zo gehecht aan hun woonplaatsen, dat zij in de grond van hun hart liever niet overgeplant zouden worden. Het jonge geslacht echter laat zich gaarne „verslepen", want in de nieuwe woonplaatsen vinden zij goede scholen, water leiding, elektriciteit, snelle verbindingen met de rest van Canada, gezelligheid en alles wat verder valt onder het begrip „modern comfort". Zij, de jonge mensen dus, werken van harte mee aan de dorpsverhuizingen. Reeds zijn een zestigtal van die eenzame nederzettingen verplaatst. Als de operatie te zijner tijd zal zijn voltooid, zullen tien procent der Newfoundlanders „versleept" zijn! De verhuizingstechniek is eenvoudig. Stuk voor stuk rolt men de huizen en niet alleen de huizen, maar ook wel winkels en kerken! naar het strand. Daar voorziet men ze van olievaten als drijvers en dan sleept men ze met behulp van kleine boten als „slepers" langs de kust naar de standplaats. Deze sleepkarweitjes stellen hoge eisen aan de kracht en de bekwaamheid der vis sers. Ongelukken van betekenis kwamen tot dusver gelukkig niet voor, maar niettemin wordt ieder huis, dat op het strand van de nieuwe woonplaats aan komt, dankbaar begroet. Dankbaar, omdat wederom een gevaarlijke tocht goed is volbracht. In de nieuwe woonplaats hebben de oude bewoners en de nieuwkomers tevoren precies vastgesteld, waar de huizen een plaats zullen krijgen. Zo komt het, dat de „verhuisde" gezinnen hun eigen huizen onmiddellijk na aankomst kunnen betrekken. De verstandhouding tussen de oude en de nieuwe ingezetenen der dorpen is in de regel goed. Over te weinig burenhulp heeft geen enkel gezin na zijn „versleping" te klagen. Bovendien is ieder nieuw aangekomen gezin een aanleiding om eens gezellig bij elkaar te gaan buurten en honderd-uit te praten. Dat het vooral de vrouwen zijn, die deze babbelsamenkomsten op prijs stellen, zal wel niemand verbazen. DEGENE I die op zaterdagavond 1 sep tember j.l. een wagentje stro j geladen heeft langs de rou- j te te Absdale, is mij be- kend, en wordt verzocht zich met de eigenaar in ver binding te stellen, daar an ders andere maatregelen genomen zullen worden. G. v. d. BERGH Zoutestraat 186 HULST Tel. 01140-2625 Als niets meer helpt dan belpt een In bet DAGBLAD DE STEM OFFICIËLE PUBLICATIE I Openbare bekendmaking woningwet Het Hoofd van het ge meentebestuur van Goes brengt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37, 4e lid der Woningwet, ter openbare kennis, dat het be sluit van de raad dezer ge meente van 18 april 1962 nr. 5, met de daarbij behorende kaart, regelende de bestem ming van gronden, gelegen ten noorden van de alge mene begraafplaats te Goes, met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriftèn, bij besluit van 17 augustus 1962 nr. 2007/266. 3e afdeling door het college van Gede puteerde Staten van Zee land is goedgekeurd. Goes, 3 september 1962. Het Hoofd van het ge meentebestuur voor noemd, F. G. A. HUBER. OFFICIËLE PUBLICATIE Openbare bekendmaking woningwet Het Hoofd van het ge meentebestuur van Goes brengt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37, 4e lid der Woningwet, ter openbare kennis, dat het be sluit van de raad dezer ge meente van 18 april 1962 nr. 4. met de daarbij behoren de kaart, regelende de be stemming van gronden ge legen ten noorden van de Jachthaven en de Juliana- straat te Goes, met de daar bij behorende bebouwings voorschriften, bij besluit van 17 augustus 1962 nr. 2006/265, 3e afdeling door het college van Gedeputeer de Staten van Zeeland is goedgekeurd. Goes. 3 september 1962. Het Hoofd van het ge meentebestuur voor noemd, F. G A. HUBER. De uitslagen: 100 meter: 1 Denise Guenard (F.) 11.9 sec.. 2 Michele Davaze (F.) 12.0, 3 Lenie Boele 12.2, 4 Truus Cruiming 12.3. 200 meter: 1 Michele Davaze (F.), 2 Wil Koster-Kapel. 3 Claudette Acties (F.), 4 Til ly v. d. Zwaard (er werden hier geen tijden, opgenomen). 100 meter: 1 Tilly v. d. Zwaard 55.2 sec., 2 Evelyne Lebret (F.) 56.6, 3 Geesje Soes- beek 59.7, 4 Y vette Archambault (F.) 60.1. 800 meter: 1 Gerda Kraan 2.07.2, 2 Janny van Eyck-Vos 2.10.5, 3 Nicole Goullieux (F.) 2.14.3, 4 Josette Baujard (F.) 2.16.4. 80 meter horden: 1 Denise Guenard (F.) 10.9 sec., 2 Mariene Canguio (F.) 11.0, 3 Lia Hinten 11.2, 4 Rita van Slooten 11.6. Hoogspringen: 1 Nel Zwier 1.61. m, 2 Ge- neviève Laureau (F.) 1.58, 3 Paula van der Wegen 1.55, 4 Monique Parenty (F) 1.55. Verspringen: 1 Corrie Bakker 6.075 m (nieuw Ned. jeugdrecord), 2 Joke Bijleveld 5.86, 3 Madeleine Thetu (F.) 5.655, 4 Claude Bouix (F.) 5.60. Kogelstoten: 1 Corrie van Wyk 13.92 m, 2 Els Noordduyn 13.65, 3 Bernadette Burger (F.) 13.56, 4 Joseiane Bordelier (F.) 13.335. Discus: 1 Marthe Bretelle (F.) 43.19, 3 Pierrette Boutin (F.) 42.77, 4 Corrie v. d. Bosch 42,62. Speerwerpen: 1 Wil Hulshof-Van Mont foort 48.22 m. 2 Henny de Bruyn 45.31. 3 Mi chele Demys (F) 42.13, 4 Andree Malsert (F) 41.17. 4 x 100 meter: 1 Frankrijk (Canquio, En- galbert, Actis. Guenard) 46.3, 2 Nederland (Truus Cruiming. Wil Koster-Kapel, Lenie Boele en Lia Hinten) 48.1. Totaal: Nederland 62 punten, Frankrijk 55 punten.

de Stem | 1962 | | pagina 6