teistert Iran: Aardbeving duizenden doden Hele clorpen met de grond gelijk 12-2 m elf liepen N.G.R., weg Record-drukte te Zundert Drama's in eisen vier België doden TOPDAG AAN DE KUST Schok honderdmaal zwaarder dan in dagblad voor zeeland Akkoord Cuba - Rusland Zorgen in Hollandia Te Hongkong: 44 doden door wervelstorm Nog meer wapens naar Castro Konvooien in Berlijn Westelijke nota over vervoer 225 km westelijk van Teheran over 22.000 km2 Later afkoeling Fiat aan omstreden akkoord Serie misdaden in donker Amsterdam Sovjet-president Tito naar ï'V-v FT - jv -Nt IJ» s L êL i *r. Moorden en een zelfmoord Schaduwzijde van drukte veel verkeersongelukken Vechtpartij in Londen 102e JAARGANG No. 24070 Voor '"■«i. Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 1 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor -te Zepuwse Ei Jan den: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 Bij bureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2001 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) In Moskou is gisterenavond offi cieel bekendgemaakt, dat de Sov jet-Unie en Cuba een overeenkomst hebben gesloten voor de levering van wapens aan het regime van Fidel Castro om wat zij noemen „de bedreigingen van agressieve imperialistische elementen tegen Cuba" te bestrijden. Hoewel in het communiqué niet met zoveel woorden werd gezegd dat de Sovjet-Unie nog meer wapens aan Cuba zou leveren, gaf het communiqué toch wel sterk die indruk. Evenmin werden hoeveelheden, typen van wapens of data voor leveranties genoemd. Het officiële orgaan der Cubaanse communistische partij, heeft intussen reeds gemeld, dat een duizendtal jeug dige Cubanen met het Sovjet-Russische schip „Gruzia" naar de Sovjet-Unie zijn vertrokken, waar zij e< i technische op leiding zullen ontvangen. Pas in Mexico-stad aangekomen vluch telingen uit Cuba hebben meegedeeld, dat bij de Cubaanse havenstad Mariel een grote Russische militaire basis wordt aangelegd, als antwoord van de regering Castro op het bestaan van de Amerikaanse marinebasis Guantanamo op Cuba. De Westelijke militaire commandan ten in Berlijn hebben de Sovjet-Unie gisteren verzocht op te houden iedere dag met konvooien pantserwagens door de Amerikaanse sector van Berlijn te rijden. De inhoud van de nota werd niet be kendgemaakt. Bevoegde zegslieden ver- Klaarden echter, dat men de Russen had verzocht de soldaten die bij het Rus sische oorlogsmonument in West-Berlijn op wacht moesten staan door de Brandenburger Poort of via de Sand- krugbrug naar de Britse sector te brengen en niet meer de omweg door de Amerikaanse sector te maken. In het verzoek der westelijke bevel- nebbers werd geen tijdslimiet genoemd, In welingelichte kringen werd verklaard dat men de Russen geen ultimatum had gesteld. Men beschouwt het verzoek als 2en poging van het Westen om zijn recht te onderstrepen te bepalen op welk punt van West-Berlijn de Rus sische voertuigen het Westelijke stads deel mogen binnenrijden. Een serie krachtige aardbevingen, die hel noordwesten van Iran zaterdagavond heeft getroffen, heeft grote gebieden vol komen met de grond gelijk gemaakt en een aantal slachtoffers geëist, dat in de duizenden loopt en met het uur toeneemt. Alleen al in het gebied van Daranisfalian zijn 3.000 mensen gedood, in Avaj kwamen 1500 mensen om. Bovendien zijn vele duizenden gewond in een der zwaarste aardbevingen uit de Iraanse geschiedenis. Het blad „El Kaylian" spreekt van 8.000 doden. De eerste aardschok trof Iran zaterdagavond om 20.20 uur (midden- Europese tijd). Deze schok, die één minuut duurde, werd de volgende zes uur door talrijke lichtere schokken gevolgd. Gehele dorpen in een gebied, dat 22.000 km2 beslaat ten zuiden en zuidwesten van Teheran, zijn met de grond gelijk gemaakt. Op het geofysische instituut te Tehe ran plaatste men met epicentrum van de aardbevingen tussen de steden Hamadan en Ghazvin, een 225 kilometer ten westen van Teheran. De regering heeft alle beschikbare nooduitrusting, medische teams en dui zenden tonnen voedsel en dekens naar het geteisterde gebied gezonden. Sjah terug DE H. VADER, zaterdag van zijn zomerverblijf Castelgandolfo in het Vaticaan teruggekeerd, zal op 11 sep tember om acht uur 's avonds een radio toespraak tot de wereld houden en daar bij het Tweede Vaticaanse Concilie be spreken. DE AMSTERDAMSE zedenpolitie heeft gisteren een 33-jarige gehuwde bouw vakarbeider uit de hoofdstad in ver zekerde bewaring gesteld wegens een poging tot aanranding van een 17-jarig meisje. IN FLORIDA (V.S.), waar 138 mensen lijden aan slaapziekte, is het dertiende dodelijk slachtoffer van deze ziekte ge registreerd. BEHALVE IN DE door aardbeving ge troffen gebieden in Italië zijn alle art sen in ae Italiaanse ziekenhuizen voor 24 uur in staking geweest om verbete ring van arbeidsgaranties en hogere lonen te verkrijgen. DE 3.000 lightermen"-havenarbeiders *Jle schepen laden en lossen die midden op ae Theems liggen, hebben besloten van daag weer aan het werk te gaan na een staking van e enweek die tot gevolg had. a at dozijnen schepen niet konden uit- Weersverwachting van het K.N.M.I. j tot vanavond, opgemaakt zondag- J avond 23.15 uur. Aanvankelijk weinig bewolking, zwakke wind en warm weer. Later meer bewolking, op de meeste plaat- sen evenwel droog. Matige zuidweste- jyke wind en enige daling van de temperatuur- Verwachting van Ukkel Mooi tot l bewolkt weer met weinig wind. Lichte 5 nevel 's morgens. Maximumtempera- turen van 19 tot 25 graden. Vandaag zon onder 19.25 uur J maan onder 21.19 uur. Morgen zon op 5.55 uur maan op 11.12 uur. De sjah, die zich op vakantie aan de Kaspische Zee bevond, heeft zich na de eerste alarmerende berichten terstond naar de hoofdstad begeven, waar hij premier Addadolah Alam opdracht gaf geen kosten te sparen en al het mogelijke voor de slachtoffers te doen. Koningin Juliana heeft een telegram van deelneming aan de sjah gezonden. Uit berichten uit het getroffen gebied, dat in het woeste en ontoegankelijke Elbruz-gebergte ligt, blijkt, dat het red dingswerk langzaam op gang begint te komen, maar dat het terrein en gebrek aan verbindingen de werkzaamheden bemoeilijken. De overlevenden hebben gebrek aan water. Stofwolken Piloten van vliegtuigen die gisteren voorraden boven de geteisterde plaatsen hebben afgeworpen, hebben verklaard, dat hier nog grote stofwolken hangen. Een verslaggever van het blad ,,Ette- laat" die een bezoek heeft gebracht aan het rampgebied, heeft gezegd, dat dit er uitzag als na een kernbomexplosie. Volgens een ander bericht was de aard beving die twee jaar geleden de Iraanse plaatsen Lars en Gerash heeft getroffen en waarbij 3.000 personen werden ge dood, 3.000 werden gewond en 17.000 huizen werden vernield, „kinderspel" vergeleken bij deze ramp. Hele dorpen ten westen van Tehe ran zijn weggevaagd. De lemen hutten boden geen enkele weerstand aan de aardbeving en beolven de inwoners, van wie er velen zich reeds ter ruste hadden begeven. In Teheran zelf is de aardbeving ook gevoeld, maar hier bleef de schade beperkt tot gebroken glas- en vaatwerk. Het seismologisch instituut van de Zweedse universiteit te Uppsala heeft de schok honderd maal zwaarder ge noemd dan de aardbeving die in 1960 in de Marokkaanse stad Agadir 12.000 doden eiste. De schok die ook op het geodetische instituut van de universiteit van Stockholm werd waargenomen, was zo sterk dat de naald van het meet apparaat brak. Hele serie De aardbeving van zaterdagavond was de jongste in een serie aardbevingen die de laatste weken zich over de gehele wereld hebben voorgedaan, en wel in zuid-Italië, enige dagen later in Athene en Malta, op het Japanse eiland Miya- kejima, die gevolgd werd door enige kleinere bevingen in midden-Japan en de Izu-eilanden. Gisteren nog deden zich weer zes lichte schokken voor in midden-Italië. In Salt Lake City, Utah, werden ver leden week gebouwen beschadigd door een aardschok, die tot in Idaho en zuid- oost-Wyoming werd gevoeld. In Los Angeles werd zaterdag een lichte aard schok waargenomen. Begin augustus werden in Columbië (Zuid-Amerika) ongeveer 50 mensen bij een aardbeving gedood. In Perzië zijnde laatste vijl jaren 7.500 mensen door aardbevingen omge komen en gewond. In 1957 werden 3000 mensen het slachtoffer bij twee bevin gen, in juli en december. In april 1960 doodde een aardbeving in zuid-Perzië 3.500 mensen. De Nieuw-Guineraad heeft za terdag met 12 stemmen voor en 2 stemmen tegen besloten aan de Nederlandse regering een gunstig advies uit te brengen over het ont werp van rijkswet tot goedkeuring van de overeenkomst tussen Ne derland en Indonesië. Elf der raadsleden, onder wie alle Ne derlandse leden, hadden vóór de stem ming, die hoofdelijk werd gehouden, de zaal verlaten, teneinde zich zodoende van stemming te onthouden. Tegen stemden Kaisiepo en Kiriwaib. Tot de voorstemmers behoorden onder meer Womsiwor, Tanggahma en Bonay. Het was een rommelige stemming, die volgde op een indrukwekkende zitting, waarbij de gemachtigde van de Neder landse regering de Papoea's vaarwel toe riep en waarbij vele Papoea's dank brachten aan Nederland voor de inspan ning in Nieuw-Guinea aan de dag gelegd. Grote groep repatrianten Op dezelfde dag is de eerste grote groep repatrianten uit Nieuw-Guinea met het s.s. Zuiderkruis in Amster dam aangekomen. Het waren 609 mannen en vrouwen en ruim 300 kinderen. Tachtig procent van de repatrianten (Indische Nederlanders) zag Nederland voor het eerst. Ruim 400 opvarenden (189 volwassenen en 214 kinderen) werden toevertrouwd aan de zorgen van het ministerie van maatschappelijk werk. De overigen von den bij familie onderdak. Dit ministerie heeft op het ogenblik ongeveer 1600 a 1700 bedden in contractpensions gereser veerd voor repatrianten uit Nieuw-Gui nea. Op 1 oktober komen er nog onge veer 1200 bij. Deze reserve hoopt men steeds op peil te kunnen houden, zodat de repatrianten vlot kunnen worden on dergebracht. 1 oktober Staatssecretaris Bot heeft zijn bezoek aan Nieuw-Guinea beëindigd en is gis teren uit Biak naar New York vertrok ken. Hij zal daar korte tijd verblijven om op het secretariaat van de Ver. Naties besprekingen te voeren over de uitvoe ring van het Nederlands-Indisch akkoord. Voor zijn vertrek uit Biak richtte hij zich via de radio-omroep Nieuw-Guinea tot de bevolking. Hij zei te begrijpen, dat velen zich afvragen wat de toekomst, brengen zal en voegde hieraan toe dat voor 1 oktober nog vele vragen zullen kunnen worden beantwoord. Hij doelde hierbij o.m. op de veront rusting, die in Hollandia is gewekt door het feit dat op 1 oktober 700.000 Papoea's en duizenden Ambonezen, Keyezen en anderen de Nederlandse nationaliteit zullen verliezen als de Tweede Kamer het wetsontwerp tot intrekking van de wet op het Nederlanderschap uit 1910 goed keurt. Ontelbaren krygen hierdoor automa tisch de Indonesische nationaliteit die zy niet wensen. Intussen is wel bepaald, dat de 37 In donesische verstekelingen, die in 1958 geen verblijfsvergunning voor ons land kregen en uiteindelijk in Nieuw-Guinea belandden, naar Nederland mogen komen. Groeiende V.IS.-missie De missie van de Ver. Naties te Hol landia breidt zich dagelijks uit. Giste ren arriveerden o.m. enkele Amerikaanse officieren van de 13de Air Force Task Force, die de troepen der Ver. Naties met zes Dakota-C-47-vliegtuigen en zes H-19-helikopters zullen bijstaan. De Pakistaanse brigade-generaal Said- Ud Din is benoemd tot commandant van de veiligheidstroepen der V.N. op Nieuw- Guinea. Op 24 september zullen de eer ste V.N.-troepen op Nieuw-Guinea lan den. Een Amsterdammer werd gisteren nacht, een Hilversummer een paar dagen geleden, op straat in Amsterdam beroofd en twee anderen liepen gisteren nacht verwondingen op bij steekpartijen. Een van de slachtoffers, die in de buik werd getroffen, moest in het Binnen gasthuis worden opgenomen. De 23-jarige H. J, B. uit Amsterdam werd aangehouden, omdat hij van een op de hoek van de Brugsteeg-Beursstraat dronken op straat liggende man de portefeuille zou hebben beroofd. Een 50-jarige Hilversummer kwam gisteren aangifte doen, dat hij in de nacht van 25 op 26 augustus op het Oude Kerks plein door twee onbekende mannen is geslagen, getrapt en beroofd van zijn portemonnaie met ongeveer 185,zijn bril en een goud-doublé polshorloge. Een 24-jarige kelner uit Amsterdam werd gisteren tegen het ochtendgloren gewond op het plaveisel van de Warmoesstraat gevonden. Hij was eén paar uur tevoren in de St.-Jansstraat in zijn buik ge stoken door een onbekende man. De kelner werd in het Binnengasthuis op genomen. De verwondingen van de fabrieksarbeider W. A. van de W., die bij een vete op straat tussen twee broers in zijn linkerschouder werd ge troffen toen hij als vrederechter tussen beide wilde komen, vielen nogal mee. Hij behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. De messetrekker werd wel aangehouden. Het is de 19- jarige Amsterdammer J. L. D., die een oude ruzie met zijn 23-jarige Rotter damse broer (een magazijnmeester) wilde uitvechten. De Sovjetregering heeft bekendge maakt, dat president Leonid Brezjnev van 24 september tot 4 oktober Zuid- Slavië zal bezoeken, op uitnodiging van maarschalk Tito. Deze aankondiging was al maanden verwacht. Ook was verwacht, dat Tito dit najaar naar de Sovjet-Unie zou komen op vakantie en om premier Kroestjev te ontmoeten. Uit uitlatingen valt echter op te maken, dat de reis van Tio misschien enige tijd zal worden uit gesteld. - iüÊËLnN' x. N - <f#SKs< - m %r -itW T pil '1*. *rJm mmif ■AJ i t» Jjbt - m w «r '4 y "VU- 5 «- V-. Het bloemencorso te Zundert trok gisteren meer dan 150.000 bezoekers, een record voor dit unieke bloemenfeest in de vriendelijke Westbrabantse gemeente. De eerste prijs was voor „Fantasie uit het Verre Oosten" (foto boven)de twee de prijs voor de „Keizer en de Nachtegaal", die we hiernaast zien afgebeeld. Op de derde plaats kwam „Koraalzee". Het waren prachtige wagens op een stralend feest. Elders in deze editie geven wij een uit voerig verslag van dit evene ment. TE LEIPZIG is gisteren de jaarlijkse Leipziger Messe geopend, waaraan door 6500 firma's uit 50 landen wordt deel genomen. (Van onze Belgische correspondent) Een 23-jarige Belg heeft in Hoei twee personen doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf ge slagen. Voorts heeft een bejaarde landbouwer gisterenmorgen in een korenveld te Hove, een landelijke gemeente in de buurt van Ant- Een week na het begin van het voetbalseizoen is gisteren in Ne derland het strandseizoen begon nen, een kort seizoen waarschijn lijk. In ieder geval is er aan de Nederlandse kust van Cadzand tot Den Helder volop geprofi teerd van zon en zee. Hoek van Holland boekte een record dag ruw geschat waren er ongeveer 100.000 mensen. Terheijde, tussen Hoek van Holland en Scheveningen heeft nog nooit zo'n drukke dag gehad als gisteren. Scheveningen had het ook druk. Van een recorddag kan daar evenwel niet worden gesproken. De terrassen zaten stampvol, de pier had zaterdag 14.000 bezoekers en gisteren 19.000 (voor top dagen luiden die cijfers resp. 17.000 en 21.000). Dit zonnige weekeinde en de daar door grotere drukte op de wegen, zijn echter ook oorzaak geweest van een aantal verkeersongevallen, waarbij helaas enkele doden te betreuren waren. Gistermiddag verloor de bestuurder van een auto op Rijksweg 3 tussen Rotterdam en Gouda de macht over het stuur. Hij botste tegen een hem tegemoetkomende bestelauto. De be stuurder van de personenauto en zijn vrouw die naast hem zat, werden op slag gedood, nog twee andere inzitten den werden zeer ernstig gewond. De twee inzittenden van de bestelauto werden minder ernstig gewond. Te Koog aan de Zaan reed een jeugdige motorrijder met grote snelheid tegen een lichtmast. Hij werd zelf gedood een 20-jarg meisje dat op zijn duo zat, werd levensgevaarlijk gewond. Te Noordlaren reed een auto in op een groep wandelende meisjes. De auto raakte vier meisjes, die evenals de be stuurder van de auto, naar het zieken huis werden gebracht. 3 Amsterdam mers werden gewond, toen het busje waarin zij gezeten waren over de kop sloeg, In de V.S. zijn op de eerste dag van het lange Labor Day weekeinde op de verkeerswegen doden gevallen in het recordtempo van zes per uur. Tot dinsdagmorgen duurt de vrije tijd voor de Amerikanen. Gisteren telde men reeds 234 doden. Men vreest voor een record aantal verkeersslachtoffers, n.l. voor meer dan vijfhonderd, wanneer Labor Day voorbij zal zijn. werpen, het stoffelijk overschot gevonden van een 23-jarig meisje. In Hoei Wat het drama te Hoei betreft De 23-jarige F. M. had vijf jaar geleden zijn 14-jarige vriendin vermoord en werd daarvoor tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij werd naar het moderne opvoedingsgesticht Marneffe bij Hoei in zuid-België gestuurd. Daar werd hij twee maanden geleden wegens goed gedrag in vrijheid gesteld. geerde me* een taxi terug naar Marneffe. Toen op zijn bellen aan het huis van de directeur van het gesticht de deur niet werd geopend, schoot hij een bewaker in de omgeving van het huis dood. Vervolgens stapte hij weer in de taxi en dwong de chauffeur weg te rijden. Op korte afstand vermoordde hij ook de bestuurder van de taxi. Toen de politie hem later in een bouwland had omsingeld, maakte M. een einde aan zijn leven. Te Hove Het meisje, dat in Hove werd gevon den was Cailla Mets, die daar in de buurt woonde met haar moeder. Het meisje, dat zeer gunstig bekend stond, was zaterdagavond met de trein naar Antwerpen gereden, voor een bioscoopbezoek. Bij haar terugkeer in het dorp, rond middernacht, is zij ken nelijk overvallen door een onbekende die na een worsteling in het korenveld op haar geweld pleegde en haar wurgde. Hoewel tot dusver niemand werd aan gehouden wijzen alle gegevens er op dat het meisje het slachtoffer is ge worden van een psychopaat. Een wervelstorm, „Wanda" genoemd, die zaterdag over de Britse kroon kolonie Hongkong is geraasd, heeft aan zeker 44 personen het leven gekost. Het aantal slachtoffers zal waarschijn, lijk nog stijgen, als het opgezweepte water van de getijgolf zich uit het bin nenland zal hebben teruggetrokken en reddingsploegen de wrakstukken hebben doorzocht. Wanda, die gepaard is gegaan van windsnelheden van 260 km per uur en een getijgolf, is door de te Hongkong verschijnende bladen de ergste wervel storm genoemd, die de kroonkolonie sinds 1937 heeft getroffen. Het centrum van de storm lag pre cies boven Hongkong en heeft hier on geveer 30.000 personen dakloos gemaakt. In Shatin, die tot de zwaarst getroffen gebieden behoort, heeft de politie de stoffelijke resten geborgen van 16 per sonen. Velen van de slachtoffers be woonden bouwvallige hutten, die door de vloed meer dan 400 meter landinwaarts werden geworpen. In de Londense voorstad Dalston Is het gisterenavond tot een botsing gekomen tussen de bevolking en mensen, die lid zijn van de Britse nationale partij, een der drie uiterst rechtse partijen die gisteren zouden bijeenkomen. De man nen ranselden elkaar bebloede koppen en partijleden werden in het nauw ge dreven na een wilde jacht langs de steegjes van de voorstad. Spoedig daarna braken gevechten uit in een ander stadsdeel, waar de be weging van Mosley vergaderde. Nadat deze fascist twee minuten gesproken had moest hij onder politiegeleide naar zijn auto worden gebracht onder een regen van eieren en stenen. (Advertentie) Deze week: SCHOOLKLEDING Pantalons - ijzersterke polyester 8 Ir. 13.78 Schoolshirts exclusieve herfstkwaliteit 8 jr. B.OB Wollen jassen met warme voering 8 )r. 37." KI. stijging per maat

de Stem | 1962 | | pagina 1