Spanje verwerkte dit jaar toeristeninvasie van ongekende omvang Optimale plannen zeer moeilijk STILTE EN GOEDKOOPTE NU VOORBIT „Ten morge Elly van actrice t Privaat Leven55 t LOUIS v.d. MAAGDENBERG Spiegelfabricage GROOT BAL GRASSO Technisch Handelsbur. van Breemen Niet alleen voordelen BRIEVEN VAN SUSKE P. Klcinepicr DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 Niet alles goud Jaarmarkt Onveiligheid Duurder leven Ontspanning voor militairen te Hengstdijk Studie bevolkingsvraagstuk Te Wilhelminadorp s Demonstratie van aardappelrooien Bouw- Beton- en Aannemingsbedrijf afwezig APOTHEKERS ASSISTENTE Veiling te St.-Jansteen en Heikant Notaris W. Vroome OPENBAAR VERKOPEN TE KOOP PAARD MET TUIG EN WAGEN WOONHUIS B. SALVERDA Antieke meubelen SSbew GOES MODERNE WOONHUIZEN N.V. UMAC0 BOHAN BAL-AVOND in zaal „De Linde' ^RHETORICA Schoonheidsspecialiste Instituut Sorel/a R.-k. wijkscholen in Vlissingen? Claude Morgen d als tv-arti ARSENAA; REGENP ocjeze (Eigen buitenlandse dienst) De opheffing van de censuur in Spanje betekent een belangrijke stap voorwaarts in de liberalisatie van Spanje. Zij is een duidelijk bewijs van het nieuwe beleid, dat erop gericht is, langzaam met min der straffe hand te regeren. Al is er nog lang geen sprake van demo cratie, het vrijere woord zal op de duur toch zijn vruchten opbrengen. Wel kan bij de opheffing van de censuur de kanttekening gemaakt worden, dat dit schone gebaar nu niet zo'n geweldige consessie van het regiem is, omdat die censuur toch niet meer bereikte wat ermee beoogd werd. Spanje is niet meet een van de buitenwereld af ge sneden schiereiland De geestelijke integratie met het vrije Europa wordt met de dag intensiever, en wel op de allervoornaamste plaats door het enorme vreemdelingenverkeer, dat dit jaar tot een ongekende omvang is uitgegroeid. kon zich voegen in de lange karavanen van auto's en autobussen, die hun weg zochten door Iberië tot aan Gibraltar toe. Wagens met kentekens van vrijwel alle Europese landen. De eens zo stille stranden van de Spaanse Middellandse Zee-kust zijn een soort lawaaierige, op gewonden jaarmarkt geworden voor het zonzoekend en badend vakantievierend Europa. De idyllische toestanden, het spotgoedkope hotel oi pension, en het rustige strand bestaan niet meer. Ais paddestoelen verrezen dure hotels en pensionflats uit de grond. Elke Span jaard, die maar zelfs een hutje bezat heeft de waarde ervan leren kennen en menige arme boer, die op zijn droge grond een armoedig bestaan leidde, is plotseling een rijk man geworden, toen bouwmaatschappijen en toeristische on dernemingen zich als het ware pluk haarden om maar een stukje grond van hem te kunnen kopen. Het vreemdelingen verkeer en de industrie zijn in Spanje losgebroken. Zij zijn op de handelsbalans een post geworden, die de inkomsten uit de totale uitvoer overtreft en des kundigen zijn eenparig van oordeel, dat de baten nog belangrijk zullen stijgen, wanneer ook het ..achterland" de pro fijten uit deze snelle ontwikkeling zal weten te trekken. Exacte cijfers zijn nog niet bekend, maar men neemt aan, dat dit jaar meer dan tien miljoen toeristen naar Spanje zijn gekomen. Het vorige jaar bedroeg dit aantal tussen zes en zeven miljoen. Al deze vreemdelingen brengen niet alleen hun deviezen en vakantiestemming mee, maar ook hun overtuigingen en hun obersavtievermogen. Zij leggen over al waar ze komen contacten en wis selen met de Spaanse bevolking van gedachten. De Spanjaarden van hun kant zien de welvaart van deze toeristen en horen er grote verhalen over. Ze zien bevestigd, wat de duizenden Spaanse arbeiders vertellen over hun ervaringen in de Westeuropese landen. Het is nog maar een paar jaar ge leden, dat bijzonder ondernemende toe risten naar Spanje afzakten, daar uit gestrekte idyllische vakantieoorden von den en bij thuiskomst opgetogen verha len vertelden over warmte en natuur schoon en de goedkoopte. In enkele ja ren ging het toerisme naar Spanje met sprongen omhoog. Wie dit jaar bij de Figueras de Pyreneese grens overstak, Er wordt in Spanje hard gewerkt aan de verbetering van het wegennet. Op sommige trajecten ontmoet men werk in uitvoering over een lengte van enkele tientallen kilometers. Voor de rest zijn de wegen over het algemeen zeer goed te berijden. Nu is het niet alles goud wat er blinkt. Met de miljoenen vreemdelingen en hun deviezen komen ook zeden en gewoonten het land binnen, die op de Spaanse bevolking een allesbehalve gunstige in vloed uitoefenen. De buitenlandse toe risten lopen in de laatste strandmode, hierin gevolgd door menige Spaanse schoonheid. Bovendien nemen de onveiligheid en het aantal misdaden en aanrandingen zienderogen toe. En laten we er maar direct bij voegen: er is een zeker ele ment onder de vrouwelijke toeristen, dat daaraan voor een niet gering deel schuld heeft. Het Spaanse leven wordt beheerst door strenge zeden en de Spaan se vrouwen zijn vooral beschermd door de eigen waardigheid en terughoudend heid, die zij aan de dag leggen. Daar tegenover ziet nu de Spanjaard het soms meer dan ergerlijke gedrag van de bui tenlandse vrouwelijke toeristen. Ze er varen hoe velen van hun er slechts op uit zijn een of ander amoureus avon tuur te beleven, hoe er zelfs jonge meisjes liftend naar Spanje afgezakt zijn die zich op oneerbare wijze trachten onderdak en onderhoud te verschaffen. En zo snelt de mare door het land dat er met die buitenlandse vrouwe lijke toeristen in het algemeen wel wat te beleven valt en niet het beste deel van Spanjes mannelijke bevolking gaat daar op af. Zo bereiken de politie-auto- riteiten steeds meer aangiften van dief stallen, berovingen, pogingen tot aan randingen en komen mysterieuze mis daden voor, waarmee men vroeger niet te maken had. Zo zag de politie van Valladolid zich geplaatst voor de op heldering van enkele griezelige zaken, toen binnen twee weken uit de rivier de Douero eerst twee vrouwenarmen, later twee vrouwenbenen werden opge vist. Getuigen kwamen mededelen, dat zij op een nacht gezien hadden hoe van af de brug over de Douero van Tudela een groot pak in de rivier geworpen werd. Er wordt nu alles op alles gezet om de misdaad op te helderen, waarbij de politie de hulp heeft gekregen van kikvorsmannen en soldaten. Men is er vast van overtuigd, dat hier een jonge buitenlandse vrouwelijke toeriste het slachtoffer is geworden van een misdaad, aangezien nergens iets van het verdwijn en van een Spaans meisje bekend is. De Spaanse bevolking in het binnen land, die niet in de baten van het vreemdelingenverkeer deelt, ondergaat, alleen maar de nare gevolgen van een stijgende duurte. Tal van levensmidde len, zoals vlees, groenten, fruit zijn aan zienlijk in prijs gestegen. Is het gemopper hierover een bijna dagelijkse leesstof in de kranten geworden, niet minder ergernis roept de toenemende verkeersonveiligheid op. Nog nooit ston den in de dagbladen zoveel verkeersonge vallen vermeld en daar er steeds buiten landers bij betrokken zijn, is dat na tuurlijk in 't oog van de Spanjaard een bewijs van de schuld der buitenlanders. Waarbij men natuurlijk over het hoofd ziet, dat het enorm toegenomen auto verkeer in streken waar de bevolking nog niet zo aan werkelijk intensief auto verkeer gewoon was, hier een grote rol speelt. En zo ziet de Spanjaard weer bevestigd, dat niet alles goud is wat er blinkt en dat men om het groter voordeel soms een boel narigheden moet accepteren. De Spaanse hotels zijn veelal van een koele en strenge schoonheid, die soms een beetje „passé" aandoet. De verzor ging is er voortreffelijk. De gast leeft er als een koning. Het hierbij afge beelde interieur is een deel van de hal van het Alhambra Palace" te Granada. (Van onze correspondent) Het kleuterschoolcomité van Hengst- dük heeft de in Zeeuwsch-Vlaanderen oefenende militairen een dansavond aangeboden in de grote danstent, waar in de feestelijkheden, die Hengstdijk gevierd heeft, juist waren afgelopen. De 3 pelotons, die tijdelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen gelegerd zijn, zijn afkom stig uit de legerplaats Oirschot. De avond werd verzorgd door net orkestje de Blue Birds. Heel de avond was er een prima stemming en er is geen en kele wanklank gehoord. Eerder op de dag verwekte het „be vrijdingsleger" nog al wat opschudding met raketwerpers, krombaangeschut en machinegeweren, doch al spoedig be greep men de bedoeling ervan en werd er in vele woningen thee of koffie ge zet voor „de jongens". Het kleuterschoolcomité dankte, zoals aan het begm der feestelijkheden, ook nu de inspectrice van het kleuteronder wijs juffr. M. de Jonge, de inspecteur der volksgezondheid dr. v. d. Borgh, de schoolarts dr. Rosemeyer en van het r.-k. Centraal Bureau voor Onder wijs en opvoeding de heren Schelfhout en de Greve voor hun medewerking. De verwezenlijking van een re gionaal gedifferentieerd nationaal ontwikkelingsplan, dat optimaal en voor allen aanvaardbaar is, is bijzonder moeilijk. Tot deze con clusie komt de samensteller, drs. W.J.J. Kusters van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut, in „Het Nederlands Bevolkingsvraagstuk", een studie van dit instituut. Naar het oordeel van de scribent zijn vooral het noorden van het land en voorlopig ook nog Zeeland de gebieden, waar een accumulatie van ongunstige uitgangspunten voor een economische ontwikke ling zich concentreren. „Het komt ons wenselijk voor deze ge bieden door algemene ontwikkelings maatregelen, liggend zowel in de sfeer van de infrastructuur als in die van de sociaal-culturele voorzieningen, versneld aan het zwaartepunt der Nederlandse economie, dat in het westen van het land is gelegen, te verbinden". Waar zich buiten deze gebieden op het ogen blik bepaalde spanningen in het demo- economische krachtenveld voordoen, zijn deze spanningen in het algemeen min der integraal dan vooral in het noorden van het land. De geografische uitbrei ding van de nationale deltafunctie brengt deze gebieden bovendien steeds nader tot het gravitatiepunt der Nederlandse economie, dat in het westen van het land is gelegen. Het komt ons wen selijk voor, zo heet het in de studie, deze gebieden door algemene ontwikkelings maatregelen, liggend zowel in de sfeer van de infra-structuur als in die van de sociaal-culturele voorzieningen, versneld aan dit gravitatiepunt te verbinden. De studie bedoelt met deze gebieden de kop van Noord-Holland en grote delen van de provincies Overijssel, Gelderland, Noordbrabant en Limburg. Doel van de planning zal, naar het oor deel van de schrijver, moeten zijn een keten of rug van industrieplaatsen te scheppen, welke, uitgaande van het eco nomisch zwaartepunt van Nederland, dit punt het westen van het land ont last, daarmee tevens beogend de knel punten, die een economische ontwikke ling van deze gebieden tot heden in de weg stonden op te heffen. Gezinsgrootte In de studie wordt o.a. ook aandacht geschonken aan de gemiddelde gezins grootte. Opgemerkt wordt, dat het ge boorteniveau, dat bij rooms-katholieken steeds hoger is dan bij niet-katholieken, per provincie varieert; het is hoog, waar ook het algemeen niveau hoog is en laag, waar ook het algemeen niveau laag is. Het niet-rooms-katholieke geboorte niveau in de zuidelijke provincies heeft zich zichtbaar aangepast aan het rooms- katholieke niveau, zo betoogt de schrij ver voorts aan de hand van cijfers. In rooms-katholieke steden is het ge boorteniveau lager dan in overwegend rooms-katholieke plattelandsgebieden. Zeeuwsch-Vlaanderen vormt een uit zondering, in zoverre, dat in' dit over wegend rooms-katholieke gebied de huwelijksvruchtbaarheid extreem laag is vergeleken met andere overwegend rooms-katholieke plattelandsgebieden. Het instituut verklaart dit door de ligging van het gebied en dientenge volge de oriëntering op en penetratie uit noordwest-België. Drs. Kusters merkt ook op, dat het ge boorteniveau bij de Nederlandse rooms- katholieken de laatste decennia sneller daalt dan bij de niet r.-k. bevolkings groep. In dit verband voert hij de invloed van de geboorteregeling aan. 55 OOST-ROZEBEKE Ik weet heel goed, da gullie, Ollan- ders, 't woord „privaat" anders beziet as wij. 't les te zeggen: ge ziet dat op precies dezelfde manier, maar ge ziet er tegelijk iet anders achter staan, da wij nie zien staan. Vraag 't maar aan den eersten den besten Ollandsen piot. Ik durf nochtans riskeren u iets te schrij ven over 'n privaat-leven „une vie privée". Vermits het zal gaan over „La vie privée d'une Reine, d'une Reine- Mèr", over dat van ons keuningin Eli sabeth. Ge kunt gerust zijn: ik zal mij zo fel op Hare Majesteit kan „afge- niet bezondigen aan Majesteitsschennis. Dat gevaar bestaat niet, omdat ik nooit ven" as ons Vlaamse en zelfs Franse gazetten da doen. Ons Keuningin-Moe- der, de weduwe van onzen goeien Albert is nou 85 jaar. Mensen van 85 jaar mag men veul vergeven, vermits zij op '1 randje van 't kinds-zijn balanceren. En, als 't over 'n Keuningin gaat, mot men veul vergeven, anders pakken ze uw positie of uw ridderorde af. 't Privaat leven van 'nne simpele mens lijk ik, bijvoorbeeld, och 's morgens twee pistolets met kaff'. Krijgt ge er 'n stukske Edammer kèèès bij dan moogt ge applaudisseren, om elf uur 'n pintje Sas-bier of 's zondags 'nnen druppel, 'n stukste bloedpens, wat patatten en le- gumen, om vier uur 'n stuk cramique met kaffé en 's avonds 'n koppel boter hammen met niks. 'n Filmke, 'n tele- vizieke bij de geburen, 'n gratis siga retje voila! En dan wil ik nog nie klappen van de verschillen in opinie met uw halve trouwboek en uw schoon- mam. Dat telt ook mee. Maar „la vie privée" van 'n Keuningin-Moeder da's andere praat. Dan kan 't gebeuren, dat ge op uw 85ste jaar schandaal gaat maken in Moskou. Én dat doet ge dan op 1 mei ,op de jaarlijkse feestdag van de Arbeid. Ik heb u gezegd: we moeten daar vergeving voor hebben, ik meen, zoeken op zo'n leeftijd. Had zij die leeftijd omgedraaid, was zij 58 geweest en had zij dan zitten applaudisseren toen de beeltenis van Lenin langs de tribune trok, dan geloof ik, dat ze wel Moeder gebleven zou zijn in ons Belzjikske, maar, maar dat ze, dan al. as Keuningin ge- pensionneerd zou zijn. Zouden wij het dan nie aanzien hebben als 'n publieke sympathie van België aan de uiterst linkse partij van de Sovjet? Ik zou willen weten, wat de echtgenote van Kroestjew gepeisd heeft, toen ze met hem zat te flirten, toen ze hem 'n zeer sympathieke, zeer zachtaardige man, noemde. Laat ze dat stillekes denken. Dat doen alle amoureuse jonge maskes, maar dat zéggen aan de journalisten De Fransen zeggen: „da's 'n comble" In Peking heeft ze ook al doen zien, dat ze meer Chinees-communistisch voel de en dacht dan al haar Vlamingen en Walen bijeen. Ze hebben in de Russische gazetten de sympathie van onze Keunin gin-Moeder tot op 't gebeente afgeklo ven en wij begrijpen niet dat ze daar zo'n publieke Koninginnen-verheerlijking niet straffen met zes maanden Siberië. Ons Keuningin, schrijft de „Drapeau Rouge", weigerde beslist te blijven zit ten as het Sovjet-Volkslied werd ge- SDeeld. Was da comedie? Of wilde ze allenig maar doen zien: zied 'nne keer, hoe rechtop ik nog kan staan op m'n 85ste jaar? As de president Breznjev het mausoleum van Lenin besteeg, wierp hij haar 'n ku^^ndip tq'q p,q pnze Moe der-Landsvrouwe beantwoordde dat gra cieus. Ge mot me goed verstaan, zulle: ik zeg dat allemaal nie om kwaad van haar te klappen, ik noem het allenig Ko ninklijke stommiteit, 't Is allenig maar 'n publieke wegschuiving van de kapi talistische wereld-beschouw ink, en, noch tans, uit de kas van die beschouwing trekt zij haar Belgische frankskes. die zij natuurlijk in Russische roebelkes heeft doen omwisselen. En ikke, 'nne geretraiteerde kuster met twee pisto- leekes en 'n zjat kaffé, ik betaal daar aan mee. Kunt gij het tegendeel bewe zen? Ik weet nie. of ze daar champagne gedronken heeft op den groei en den bloei van de communistische gedachte, maar, laat mijn schoonmama nog 'nne keer sakkeren, as ik met 'n stuk in m'n botten uit de Wellekom thuis kom. Dan zal ik haar zeggen: da doe ik enkel om den Belgischen accijns te verhogen, dan kan ons Keuningin-Moeder cham pagne pakken. As de beeltenis van Lenin passeerde applaudisseerde zij en mur melde zachtkens 'n paar keren: „Le- nine Lénine". Staline heeft ze in z'nne kuil gelaten. Waaruit blijkt, dat ze u in Rusland, na uwen dood, ook nog 'n pak slaag geven. Van Kroestjew verzekerde zij: ,.Dat is *n wonderbaar lijke man. Dat is 'n hoogst intelligent wezen". Maar, ze heeft die nie bezig gezien, as 'm z'nne bottine uittrok en er mee op de conferentie-tafel timmerde. Ze mot dat es in Hongarije gaan zeg gen of in de Baltische landen. As ge, door diejen Kroest, nie gelukkig ge maakt wilt zijn, slaat hij u 'n bloedneus en 'n koppel blauw ogen. Zie maar 'nne keer naar onzen Kongo. Maar ons Elisa beth ziet in hem allenig de grandpapa, die z'n kleinkinderen hoeplala op z'n knieën doet dansen. Maar ze weet het deksels goed en doet of haar neus bloedt. Want aan het leven van andermans kleinkinderen denkt de Kroest niet. Ga maar 'nne keer zien naar dieje muur deur Berlijn. Weet ge. voor wie 't plezant mot zijn, die uitstapkes van de keuningin naar 't buitenland? Voor de leden van haar personeel, surtout voor haar dames d'honneur. En weet ge ook, wat die dames d'honneur ons kosten? Vier mil- lioen frankskes per jaar. Onzen eersten minister heeft 'nne keer gezucht: „Wat doet ge er aan? Niemand zou het karak ter van onze Koningin-Moeder kunnen veranderen." Willen wij ook 'nne keer samen zuchten? „Wat 'n geluk dat er heel, andere Koningin-Moeders op de wereld zijn". SUSKE VAN TESTELT Op het bedrijf Waterloo te Wilhelmina dorp zal op woensdag 12 september as. een landelijke demonstratie .aardappel- rooien en transport" worden gegeven. Het doel is inzicht te krijgen in de mo gelijkheden voor het oogsten van aard appelen in losgestorte vorm. Voor dit doel zijn de rooimachines waarmee gedemonstreerd zal worden uit gevoerd met een verzamelbak, of uitge rust met een afvoertransportband om op een wagen te kunnen rooien. In com binatie met deze typen rooimachines zal het transport eveneens in losgestorte vorm plaatsvinden, waartoe geschikte wagens, transporteurs en boxenvullers worden ingeschakeld. Op 8 september a.s. hopen onze geliefde ouders LOUIS v.d. MAAGDENBERG en J v.d. MAAGDENBERG - BAART hun zilveren huwelijksfeest te vieren. Ter hunne intentie zal op die dag een H. Mis worden opgedragen in de Sacramentskerk om half tien. Receptie van half drie tot half vijf in hotel „Cosmopolite", Stationsplein Breda, Hun dankbare kinderen, Tilly Louis Loes Jenny Marian José Henriëtte Marliesje Yvonne Enige en algemene kennisgeving f Tot onze grote droefheid is heden, na kortston dig, geduldig gedragen lijden overleden, voor den van het H. Sacrament der zieken, mijn lieve man, onze zorgzame papa, mijn beminde zoon HERMAN FRANS WYCHGEL echtgenoot van Gerardine ISaptista Gevelhof op de leeftijd van 41 jaar. G. B. Wychgel - Gevelhof René Etske Netje E. M. Wychgel - Camphuis Breda, 31 augustus 1962 Brabantplein 42. D H. Mis van Requiem, waartoe U wordt uit genodigd zal worden opgedragen dinsdag 4 sep tember a.s. om 10 uur in de parochiekerk van de H. Michael (Brabantpark) Breda, waarna >mstreeks 11.15 de begrafenis zal plaatshebben op de r.-k begraafplaats „Zuylen". Geen bezoek Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden van de heer HERMAN F. WYCHGEL (eigenaar garagebedrijf „Brabantplein") Zijn nagedachtenis zullen wij steeds in hoge ere houden. G. B. Visser Gezamenlijk personeel Breda, 31 augustus 1962 t Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ziek te, voorzien van de H.H Sacramenten der Ster venden, in de ouderdom van 77 jaar, onze gelief de echtgenoot, vader, be- huwdvader en grootva der, de heer PETRUS JOHANNES CORTVRIENDT Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uwe Godvruchtige ge beden aan. Sluiskli: A. M. Buysse M. Cortvriendt- de Coninck en kinderen H. de Vries-Cortvriendt en kinderen A. Cortvriendt-Pouwels en kinderen D. Voerman- Cortvriendt en kinderen Hoogezand: W. Cortvriendt-Start en kind Sluiskil, 30 augustus 1962 Louisastraat 6. De plechtige uitvaart dienst waarbij wij U be leefd uitnodigen zal plaats hebben op maan dag 3 september a.s. om 10 uur in de Rectoraats- kerk van de H. Antho- nius van Padua te Sluis kil. Bijeenkomst om 9.45 uur aan het R.K Ziekenhuis te Sluiskil. 's Avonds om 7 uur ro zenkransgebed Degenen die onverhoopt geen overlijdensbericht ontvingen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Marjanneke, dochter van de heer en mevrouw Christiaanse-Abra- hamse. Middelburg. Getrouwd: De heer J. A. van Gessel en mejuffrouw M. W J. Leeuwenburg, Eindhoven. Overleden: De heer Th. C. van laarhoven, 59 jr, Eind hoven. De heer W. Visscher 68 jaar, Kruiningen. De heer L. G. H. Brepoels, 52 jaar, Maastricht. LOVENSD1JKSESTRAAT 2 BREDA 8 september bestaat ons bedrijf 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan en van ons zilveren huwelijksfeest is er gelegenheid tot feliciteren van half drie tot half vjjf in Hotel „Cosmopolite", Stationsplein, Breda. ARTS van 1 tot 24 september. Praktijk wordt waargeno men door J. W. SCHEELE, Arts, Goes. Tel. 6688 na 20 uur. Breda: Drog. Govers-Maas, Veemarktstraat 37, vrijdag 7 sept. 14-16 u. Bergen op Zoom: Drog. Besselink, For tuinstraat 12. woensdag 5 sept. 10-12 u. Goes „Focus" Opril Gr. Markt, woensdag 5 sept. 13.30-1545 u. Ter- neuzen: Drog. Dingemanse, Axelsestraat 3. donderdag 6 sept. 10-12 u. Oostburg: Drog. Huisman, Raadhuisplein 11. donderdag 6 sept. 13.30-15.30 u. Tilburg: Drog Stappers- hoef, Korvelplein 1, vrijdag 7 sept. 10-12 u. Roosendaal: Drog. Timmers, Markt 93, vrijdag 28 sept. 10-12 u. In lichtingen: L. H. L. Heem- steedse Dreef 258, Heemstede Gevraagd te Amster dam (C.) Zo nodig mooie woon ruimte beschikbaar. Brieven onder nummer G 33461-00 bur. van dit blad. te HULST zal op vrijdag 7 september 1962, n.m. 1% uur in café Th. de Block-v. Troost aan de Julianastraat 13 te St.- Jansteen-Heikant krachtens rechterlijk bevel 2. PERCEEL BOUWLAND aan de Absdaalseweg sectie B nrs. 741 en 1551, samen groot 87,25 are. Verpacht aan dhr. A. Adam voor f 133,— per jaar. 1. PERCEEL BOUWLAND aan de Hogeweg sectie B nr. 1668 groot 64 are en Hulst sectie D nr. 80 groot 86,50 are. Ged. verpacht aan dhr. J. v. d. Branden voor f 166, en ged. aan dhr. H. v. Looy voor f 80,— per jaar. 3. PERCEEL BOUWLAND nabij de Warandastraat in Broekbenoorden sectie C nrs. 780 en 2920 samen groot 77,30 are. Verpacht aan dhr. A. Paelinck voor f 60,per jaar. 4. WOONHUIS MET ERF EN TUIN aan de Gentsevaart 50, sectie C nrs. 1414 en 1415 samen groot 16.60 are. Verhuurd aan dhr. J. de Kind-Polfliet voor f 1, per week. 5. WOONHUIS MET SCHUUR EN ERF aan de Vlasstraat 27 sectie C nr. 3180 groot 4,30 are; Verhuurd aan dhr. J. F. Paelinck voor f 6,— per week. 6. BOUWLAND aan en nabij de Vlasstraat sectie C nr. 3183 ged. groot ongeveer 69 aren. Ged. verpacht aan dhr. L. v Dorsselaer voor f 25,— per jaar, ged. verpacht aan dhr. L. v. Dorsselaer voor f 25,— per jaar en ged. verpacht aan de Wed. de Kind-v. d. Wiele voor f 25,per jaar. 7. WOONHUIS MET ERF EN TUIN aan de Vlasstraat 33 sectie C nr. 3183 ged. groot ongeveer 14.20 aren. Verhuurd aan dhr. R. de Kind voor f 11,per week. De maximum prijs der percelen 1, 2, 3 en 6 zal op de veiling worden bekendgemaakt. Bezichtiging der woonhuizen in overleg met de bewoners. Nadere inlichtingen te verkrijgen ten kantore van voor noemde notaris. Betaling koopsommen binnen een maand en onkosten binnen een week na de toewijzing. wegens uitscheiden van be drijf Te bevragen bij: P. Jansens, Wilhelminastraat 109 ST.-JANSTEEN. TE KOOP AANGEBODEN. Op dorp op pl.m. 5 km van s-Hertogenbosch bevattende: zitkamer van 28 vierkante meter, keuken, 5 slaapkamers en douchecel. Groot gemetseld magazijn van 10 x 6 m. Een magazijn van 28 m2. Inrit van 7 m. breed. Gelegen aan grote provinciale weg. Huis in zeer goede staat en direct te aanvaarden. Geschikt voor iedere zaak. Br. onder no. G 33794-00 bur. dezer. MILITAIRE DIENSTPLICHT HERHALINGS OEFENINGEN, enz. worden behandeld door B. SALVERDA Ook na afwijzende beschikking. Mondelinge verdediging bij hoogste instanties. Vele dankbetuigingen. Adres ACCOUNTANTSKANTOOR Terheydenstraat la, Breda, Telefoon 0 1600-37573 Betrouwbaar adres. te koop gevraagd o.a. kabi netten, mahonie of noten gebogen bureaus. kisten, mahonie ronde tafels en stoelen Kristal en alle soorten antieke sieraden. A. J. v. d. Sanden Borgvlietsedreef 30, Bergen op Zoom Tel. 01640-4561 In klein A'dams ziekenhuis kan Gedipl. verpleegster gepl. worden. Sal. Rijksreg.; 45 urige werkw. Chir. erv. en rijbew. strekken tot aan- bev. Schrift, soil, onder nr. G 33789-00 Bur. v. d blad. 's-H. Hendrikskinderenstraat pilii BIJ 's-HERTOGENBOSCH met schuur of garage, TE ST. MICHIELS. GESTEL. Enkele binnenkort te v.a. f 22.500.— k.k. Hy potheek mogelijk tot f 22.000.—. Inl. dag. (ook zat.) van 13.30-17.00 op het bouwplan Azalea straat en bij MALIEBAAN 63, UTRECHT, tel. 030-11877 Na 19.00 uur: 02950— 45982. HYPOTHEEKGELDEN beschikbaar op woonhuizen winkelhuizen en boerderijen Aflossingssysteem naar keuze. Inlichtingen bij: HYPOTHEKEN N.V. Brigittenstraat 17 - Utrecht Tel. 030—18751 of bij hypotheken inspecteur H. Franken, Wilhelmina- plein 4, Oudenbosch, tel. 01652—234 lllln.- HEDEN ZATERDAG 1 SEPTEMBER in HOTEL VAN LEUVEN te KLOOSTERZANDE, waarbij Militairen uitgenodigd zijn. Toegang gratis voor iedereen. Orkest: THE HANDY BOYS. Aanvang 7 uur. Zondag 2 september 1962 te KLOOSTERZANDE t.b.v. v.v. „HONTENISSE". Orkest: THE WILLIAMS. Aanvang: 7 uur. De mondelinge kursus voor vooruitstrevende dames en heren. Op maandag, 10 sept. a.s. vangen onze nieuwe lessen in BREDA weer aan. Vraagt nog heden on§ prospectus met uitvoerige gegevens. Dit wordt vrijblijvend toegezonden. Tel. 01850 7283. POSTBUS 144, OORPRECHH Dag- en Avond-cursussen Opleiding voor de Examens van de Stivas (Stichting Vakexamens Schoonheidsverzorging) THEORETISCHE LESSEN DOOR ARTS Moderne Vakschool met alle vereiste apparaten Langendük 17 (Boeimeer), Breda, tel. (01600) 4Ï100 COMPRESSOREN LUCHTGEREEDSCHAP voor industrie gebruik en garage- Bergen op Zoom Hoogstraat 2 Tel. (01640)—4590 en 3791 Roosendaal Nieuwe Markt 58 Tel. (01650)—5858 en 5859 Er worden plannen uitgewerkt om de r.-k. scholen in Vlissingen in wijkscho len te verdelen. De gedachten die af komstig zün van de Stichting r.-k. Schoolbestuur Vlissingen en omgeving, hebben een willig oor bij het gemeen tebestuur gevonden zodat een uitwer king van dit plan, dat voor de Schel- destad een primeur is, te zijner tijd zeker kan worden verwacht. Het moment is opportuun daar het schoolbestuur met nieuwbouwplannen rond loopt. Met deze indeling wil men deels het gemeenschapsgevoel, wijksge- wijs, verstevigen en deels het bezwaar van de grote afstanden, die vele scho lieren dagelijks moeten afleggen onder vangen. Ook de kleuterscholen zijn in deze plannen opgenomen. De actrice Elly van maakt morgenavond in h visieprogramma haar debi! sie-artieste met een solop hebt haar vele malen gezi< in televisiespelen en over c morgen heeft ze een kleii televisiestudio en de camel alleen. Wie Elly van Steki weet, dat deze actrice de niet ongebruikt voorbij za Al eerder hebben Ank Aline Markus en Loudi Nij haal voor de televisie kenmale bleek het een menwerking tussen actrice, gisseur en televisie-technici, dat Elly van Stekelenburg van Helen Moran en heet in de wereld". Voor Elly van Stekelenbi het toneel al heel vroeg leven. Ze wilde en zou er haar eerste kans in 1934, m zich spreken in 1936. Niel Het korps Opruimingsd lijke stoffen uit Den Haag 1 kerk (Groningen) achter aan de Westerstraat een voc en munitie opgeruimd. Dit aangetroffen in een ou Werklieden hadden de pul lijke inhoud bij toeval on graafwerkzaamheden verr het aanbrengen van een ai De huidige bewoners v de familie S. Wiechers, v de hoogte van deze vers voorraad. Waarschijnlijk zijn de regenput opgeslagen door de vroegere bewoners, de Veen, die ondergronds wei oorlog om het leven is ge z Verzamelaars verwen, sympathie van het pu een soort van hobbyisten de krant komen, niet it maar pas als ze eenmaal vol hebben van de dinger zamelen. Want dat zijn m waardige dingen. En de de verzamelaars geschonlt altijd wat neerbuigend De hen zijn gesteld in de to zo'n volhoudertie nu ee aardig toch. zo'n enormi strekt nutteloze dingen' Want dat is het kerni ware verzameling: het ond op zich volstrekt onbenul lucifermerk is niets, één s even weinig, maar WO merken of een half miljoe jes vormen een beziens Want zoveel duizendmaal wat.. Daarom benauwt mij d< weer in de krant staat, en ris geworden is van de clu pottenverzamelnars. Hier lijk iets niet. Een spaarpo m regelrechte teqenstellin, en zakjes, wel deaeliik zelfs xn lege toestand Wcr spaarpot wekt ov tot bezit beïnvloedt dus de landsel d'e spaarpotte er duizenden van heeft wone verzamelaar. Hef h vaV- !;°»e suikerzakjes is i vol Maar een huis vol De\9Jati °V de De Nederlander die dat ™u, deswege in de krant bekleedt de functie van recteur. Nu kan die pi mmchten licht werpen orÊ Mogelpk bewaart hij nam tjtle spaarsaldo van de hn fnnfeUeZ «"aanpotten, m ïi, rian eerlijk Hi hef W' spaarbank diepst van zijn wel het ouderwetse t ttndt dan de safe. dan is d maal geen schande PRAET

de Stem | 1962 | | pagina 4