aar YERSEKE zet seizoen weer met feesten in Geen voor praat-stop kernstop Zeeuwse „Jeugd en Muziek" in bloeiperiode Door Amerika's zachtste tabakken Niet in Tholen Financiële perikelen „Vlaggetjesdag" Mosselen proeven Vuurwerk Winterprogram Jongeren- gemeenschap Hulst e.o. Signaal op rood voor oesters en mosselen Regionale dag Middelburg20 september - Landdag Hulst: 4 juni gewonden aotsing te issingen tersdiensten Se ren artsen J uur Teenagers in love. 14 j. 1:0 uur De piraten van de 14 j. l[T Oude schoenen aan de haak i :7.\ JOURNALIST JAN GODERIE OVERLEDEN Ploegwedstrijden voor Z.-Beveland Toerisme Ir. II Spiele nam afscheid van PZEM Conclusie leraren: Nederlands h.t.o. moet verbeterd WESTEN VRAAGT RUSSEN: MAAR: VOET BIJ STUK Burgemeester van /aamslag met pensioen GESCHIEDENIS ring van marine-officieren sing tussen een personen- iromliets op de hoek Schel- Krugerstraat te Vlissingen, ige mej. W. J. M. v. d. B. i en de eveneens 16-jarige St.-Martens-Latem (België) hd geraakt. Mej. v. d. B. evaarlijk. ontstond, doordat de Belg, fiets bestuurde, geen voor de. Hij reed tegen de de wagen van de automo- B. werd bijna tien meter door de auto en kreeg een hersenschudding. S. kreeg ïoofdwonde, maar verkeerde isgevaar. De zwaar bescha- ier werd door de politie in 'ïen. ,ide zullen waarnemen: voor Icheltman: voor Cadzand Re- Sluis en Zuidzande dokter j Sluis: voor Terneuzen dok tor IJzendijke, Biervliet en ikter Lockefeer: voor Oost enburg dokter Rijk uit Aar- 01177-466. ..jievr. Pel. (01180-2585. b.g.g. ten: C. Sluyter (01184-2225) iiinzeel (01100-5462) Driewe- trenhoek: Dr. Geldof (01195- gen en Krabbend, Rilland- Insweert: Dr. P. Allewljn, 01130-566) 's Heer Arends- iartsdijk en lleinkenszand: (01198-231) Nieuwedorp en Kiviet (01105-203) Hoede- Kwadendamme. Dr. Kole linde hebben dienst: voor Lis en Groede, de heer Kap- fsiuis, tel. 0 1178-225; voor leuw-Namen de heer Borm (amen; voor Axel, Sas van amslag de heer Cysouw uit |t; voor Goes, Kruiningen en Gakeer, Ovezande (01195- Advertentie) V WtEZE >BER*EESTEN 7 0 KT. 62 rakties en zeer gereduceerde Ivoor groepen en ouden van lok voor hen is Wieze: ».hct I der optimisten". Inlichtin- Irans de leeuw, i 9 a Breda loon (01600) 31 18 8. mmm vi» luur De kleine kolonel lur De misdaad was bijna 18 j. ■GENT frtterrein 14.30 uur Cornboys« ■l7 en 20 uur Tarzans Ig, 14 j. IE |ran Djjck 15 en 19.30 uur trapeze Irum 15.45 uur Meneer de liiet thuis, a.l. |>p liefde van Hercules, 14 j. In len 20 uur The Alamo, 14 j. |bouw 16 en 20 uur Sappho, van Lesbos, 14 j. lebouw 15, 18 en 20.30 uur lund küsst Man in Tirol, a.l. 1 rt 14.30 uur Schieting Igent 114.30 uur Tarzan de aapmens luur Een pyama voor twee 15 uur Schieting 'een h café Chassee lo uur Muziekuitvoering IzANDE J foot bal in zaal „De Linde zaal „Juliana" [rt 14.30 uur Scieting en A. de Schepper 14.30 uur Jck 15 uur Schieting Ik 18 uur Bal I Dansen Maandag lRG |30 uur Zes zwarte ruiters 14 J. De Mongolen, 14 j. I uur Nur der Wind, 14 J. |N t 20 uur De Mongolen. 14 I uur De misdaad was bijna 18 j. If |20 uur La vérité, 18 j. Irum 20 uur De liefde van J 14 j. KN H u. The Alamo 14 j. I uur De piraten van de Ier, 14 j. |:ebouw 20 uur So lacht und In in Tirol, a.l. ■GENT 4 a |20 u. Een Pyjama voor twee j 10 uur Gaaibolling I' Kermisschieting bij love en A. de Schepper Irote schieting bij R. de bock lermisschieting bij A. de Bock li Hotel Zeelandia IJ It zaal ..Juliana" |:rt 15 uur Schieting X- DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 De buurtverenigingen uit Yerseke hebben het kennelijk niet kunnen verkroppen dat het comité „Zeeland Presenteert" het gehele programma voor zijn rekening zou nemen. Zij hebben daarom listig tussen een en twee uur een werphengelwedstrijd georganiseerd. Deze wedstrijd, die plaats vindt in de haven, is verder geen gewone visjesvangerij. Het meest afgrijselijke nl. wat de ware visser kan overkomen, een oude schoen aan de hengel, moet hem hier juist gebeuren. Zo erg veel spijt zullen de werphengelvissers van een dergelijke vangst niet be hoeven te hebben, want de truc van de buurtverenigingen is, dat elk der schoenen een zekere waarde vertegenwoordigt. Jammer is intussen dat de deel nemers, eenmaal thuisgekomen, zich niet aan visserslatijn te buiten kun nen gaan, daar nl. de schoenmaten moeilijk de vijjtig te boven kunnen gaan. (Advertentie) Golden Fiction (Van onze redacteur) Vrijdag 14 september gaan in Yerseke op schepen en huizen de vlaggen in top voor het grote feest van de opening van het oester- en mosselseizoen. Evenals in voor gaande jaren wordt het weer een grootse manifestatie die vele dui zenden naar dit kleine plaatsje aan de Oosterschelde zal trekken. Hoogtepunt van het programma, waaraan nu de laatste hand is ge legd, is de vlootschouw op de Oos terschelde, waaraan meer dan honderd feestelijke gepavoiseerde vaartuigen zullen deelnemen. De datum moest van 31 augustus naar 14 september worden verzet omdat kwaliteit en groei de oesters eerder niet „presentabel" maakten. De totstandkoming van het festijn, bepaald geen peuleschilletje, heeft voor het organiserend comité „Zeeland Pre senteert" heel wat meer voeten in de aarde gehad dan in vroeger jaren. De oorzaak lag hoofdzakelijk in de wens van het produktschap voor vis en vis- produkten, die de opening dit jaar in Tholen wilde laten plaatsvinden. Voor de vlootrevue bleek dit al direct grote bezwaren op te leveren in verband met de weinige ruimte op de Eendracht. In de korte spanne tijds die nog restte bleek ook het opbouwen van een ver antwoorde organisatie op Tholen een grote moeilijkheid. Nadat eerst nog aan een gedeeltelijke Tholen-Yerseke feest dag was gedacht heeft men uiteindelijk besloten alles weer in het sympathieke vissersdorpje te doen plaatsvinden. Ook wat de financiën betreft is het ditmaal niet voor de wind gegaan. Op een vergadering in begin augustus be sloot, de oesteradviescommisie bij meer derheid van stemmen haar geldelijke bijdage niet meer te geven. Als pleis ter op de wonde berichtte het produkt schap toen, buiten de beide adviescom missies om een bedrag van 8000 gulden beschikbaar te stellen. Bij opstelling van de begroting door het comité bleek dit bedrag verre van voldoende. De oestercommissie werd alsnog verzocht het comité en de manifestatie uit de impasse te helpen door een bijdrage te voteren. Na breedvoerige besprekingen hebben nu zowel de oester- als de mosseladviescommissie toegezegd een bedrag van 3000 gulden te storten Met spontane giften van de burgerij uit Yer seke (ruim tweeduizend gulden!) is het benodigde geld, zestienduizend gulden bijeen. Het feest vangt 's morgens om 9 uur aan met het vlaggen hijsen op de vis sersvloot. Om 10 uur is de jeugd dan aai?.de beurt voor een ballonwed- i strijd. i iaar kreeg ruim een kwart van i1® I1 een ander levensteken I P'aats waar hun luchtvaar senteren5, flerfekomen. Om 11 uur pre- da. /nlL de muziekkorpsen. Welke vast i.v zullen zijn staat nog niet KoninklHko u echter dat de befaamde uit VtisSnoo rmome "°ns Genoegen" Tussen 19 Via" de partij zal z«"- Dlaats v=„ Ullr vlndt de inkomst organisperd d !ier" en M°ssclrit. ge- Eereennn 7 r ie Kl'abbenrijders uit n "P Zoom. De eerste deelnemers star.en beschrijvende oriëntatierit slecht?^-,'10" uur' De lenSte is slechts 35 kilometer, doch de gemiddel- De parade van dc vissersboten is nog altijd een der kleurrijkste onderdelen van de oester, en mosselfeesten. de snelheid zal niet hoger dan 20 kilo meter per uur zijn. Hoofdprijs voor de rit, waaraan maximaal 200 automobilis ten kunnen deelnemen is „De Zilveren Schelp". Naast deze waardevolle wissel- prijs zijn een aantal bekers en medailles beschikbaar terwijl voorts aan elke deelnemer een souvenir zal worden uit gereikt. Tenslotte is voor al de rijders een plaatsje gereserveerd op de sche pen tijdens de vlootrevue. Te drie uur vangt de „ongediscipli neerde" vlootschouw aan, die haar hoogtepunt vindt in een parade die wordt afgenomen door de commissaris der koningin in Zeeland. De grote groep genodigden zal. alvo rens zij zich inschepen, door het ge meentebestuur ten stadhuize worden ontvangen. (Advertentie) breda Ginnekenweg 41 Tel. 36547 chemische eft witwas seriji Na afloop van de revue staat er geen groot spel op het programma, doch een aantal kleine festiviteiten voor en na de toespraak van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. In de grote tent achter de kerk worden hierna de genodigden in de gelegenheid gesteld om de mosse len te proeven terwijl aan de haven enkele honderden kilo's gekookte mos selen portiesgewijs aan het publiek zul len worden uitgedeeld. Te zes uur vindt in de grote tent de prijsuitreiking plaats waarbij ook het „Zilveren Scheepje", de wissclprijs voor het best versierde vaartuig wordt toegekend. Schipper Johannes Verschu ren, die dit kleinood reeds tweemaal in de wacht sleepte, zal ongetwijfeld zijn uiterste best doen om de trofee nu defi nitief in handen te krijgen. Tussen zeven uur en acht uur geeft „Ons Genoegen" een concert op de mu ziektent, waarna op de Paardenmarkt komische films worden vertoond. De dag wordt besloten door een groot amu- j sementsprogramma op het sportterrein, waaraan bekende artiesten zullen mede werken. een taptoe, weer door „Ons Genoegen", en als sluitstuk om onge veer kwart voor elf een groot vuurwerk. Of gasten, belangstellenden en Yer- sekse gemeentenaren na zo'n feestdag de haardstede al zullen opzoeken voor dat het middernachtelijk uur heeft ge slagen, blijft natuurlijk een open vraag. (Van onze verslaggever) Vrijdagavond om kwart over zes over leed in zyn woning te Den Haag de heer Jan Goderie, journalist en medewerker van radio en televisie. Hij stierf aan een hartverlamming. Hij werd vijftig jaar en laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Jan Goderie, een zeer beminde man, begon zijn journalistieke carrière bij ons blad. Hij was als redacteur werkzaam in Roosendaal en Waalwijk. Na enige tijd in Den Bosch te hebben gewerkt en ge woond trok hij naar Den Haag. De oorlog maakt hem als journalist werkloos. Op de dag van de Duitse capitulatie was Goderie echter weer actief. Hij was de enige journalist, die de tekening van het capitulatie-akkoord tussen Nederland en Duitsland in hotel „De Wereld" te Wa- geningen meemaakte. Goderie trok naar Indonesië. Hij beschreef het Neurenberg- se proces tegen de Nazileiders. Hij was op Korea en aanvaardde daarna een wat rustiger baan als hoofdredacteur van „De Paladijn" van de Bescherming Burger bevolking. Enkele jaren geleden, kort na een ern stig auto-ongeluk, gaf hij deze baan op. Hij werd redacteur voor het reisbureau Buhoma. De journalistiek kon hij echter niet geheel vaarwel zeggen. Jan Goderie kwam in de krantewereld terug met een veelgelezen cursiefje, waarin hij de dagelijkse dingen van het leven bespie gelde. Hij werkte in deze periode ook voor de radio (Verkeer) en de televisie (Brandpunt). 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT (Van onze redacteur) Sinds jaar en dag beijvert in het Land van Hulst de Jongerengemeen- schap, kortweg J.G. genaamd zich voor de geestelijke, maatschappelijke en culturele ontwikkeling der jongere generatie in onze gecompliceerde tijd en het dient volmondig erkend: zij doet dit met veel succes! Nu zich zo langzamerhand het win terseizoen 62/63 aandient, ligt reeds weer een voorlopig programma gereed, dat zoals steeds het kenmerk van veel zijdigheid draagt Een veelzijdigheid, waarin traditiegetrouw het nuttige en aangename hand in hand gaan. De J.G. heeft ten doel de jongelui uit deze contreien (vanaf 17 jaar) de ge legenheid te bieden elkaar te ontmoeten op verschillende bijeenkomsten, waarop deskundigen een spreekbeurt houden over het een of andere onderwerp, dat de interesse oogst, de blik verwijdt en de belangstelling activeert. Laat men hierin echter géén „Kunst kring" zien, want dit wil zij beslist niet zijn. Wat overigens niet wegneemt, dat van tijd tot tijd het optreden van b.v. een voordrachtkunstenaar of de ver toning van een uitzonderlijke film uiter aard niet versmaad wordt. Dit kan im mers geestelijke zowel als maatschappe- pelijke en culturele verrijking terzelfder, tijd zijn: de spreekwoordelijke drie vlie gen in één klap. Kan men de J.G. dan misschien een „instuif" noemen? Niks ervan. Haar sfeer en karakter hebben daarmee niets ge meen. De Jongerengemeenschap, die in de feitelijke zin des woords zelfs geen „or ganisatie" is (géén statuten, géén bestuur géén reglementen), wil slechts tege moetkomen in de algemene behoefte der jongelui om elkander buiten dorps- en parochieverband te ontmoeten en beter te leren kennen. Niet slechts op de straatkeien of het dansvloer-parket, maar ook in samenkomsten van meer karakter-vormende aard. Men kan lid zijn van plaatselijke jeugd-organisaties: dit staat een lidmaatschap der J.G. per es niet in de weg. Ziehier het programma voor de ko mende weken: Donderdag 13 september: lezing door Johan Wigmans over zijn ervaringen in Siberië en Moskou als tien jaar on schuldig gevangene „Ik was een der mil joenen". Lyceum-kantine 20 uur. Donderdag 4 oktober: Lezing van de oud-docent aan de universiteit van In donesië L. de Wit over de taak van het christendom in Afrika. Vrijdag 26 oktober: Film: „De ballade van een soldaat Een Russische rolprent die te Cannes bekroond werd met het predikaat „de beste film voor de rijpe re jeugd". Vrijdag 16 november: Zwerftocht door Egypte aan de hand en* met kleurendia's van J. Witlox. Vrijdag 14 december: „Van Bethle hem tot Nazareth", een tocht van de jeugd rond Christus. Wie van de J.G. en haar doelstellin gen nog méér wil weten, kan zich wen den tot H. v. Loon, Grote Markt 15, Hulst. Op het bedrijf van de heer J. P. Linden, bergh te 's Heer Arendskerke zal op za terdag 8 september een ploeg wedstrijd voor Zuid-Beveland worden gehouden De wedstrijden, die door het ploegcomi- té Zuid-Beveland worden georganiseerd, omvatten: 1. Paardeploegen, 2. Rondgaan de Trekkerploegen, 3. Links- en rechts- werkende trekkerploegen. De hoogstgeplaatste twee uit elke rubriek worden namens Zuid Beveland afgevaar digd naar de provinciale kampioenschap pen op 22 september a.s. Tijdens de Noordbrabant week van 8 tot 18 september te Antwerpen wordt ook aandacht besteed aan het toerisme. Er worden toeristische films over Noordbrabant vertoond en de Vlaamse Automobilistenbond heeft sa men met de Noordbrabantse streek- VVV's een toeristische rally Antwer- pen-Noordbrabant georganiseerd. Zo leert men de Antwerpenaren Noord brabant zien ook nog buiten de hun ongetwijfeld bekende stedelijke pleis terplaatsen. Dit is winst voor de on derlinge betrekkingen en mag ook in omgekeerde richting voor betere ken nis van de Antwerpse Kempen aan de Noordbrabanders worden aanbe volen. In dit verband willen we nog eens herinneren aan het project van de toeristische grensweg, dat in het rap port „Noordbrabant in het nieuwe westen" werd voorgesteld; een weg van Huybergen via Essen, Zundert, Meerle, de Baarles en Poppel naar de Acht Zaligheden in de Noordbrabant se Kempen, afwisselend over Neder lands en Belgisch gebied. In die Acht Zaligheden treffen we ook de oude weg van Eersel naar Postel, die voor toeristisch verkeer al kon openstaan, wanneer men de grensovergang maal ais doorlaatpost wilde aanmerken. Het gaat toch nog moeilijk in Benelux. Kan men zo iets tenminste al vast niet voor het toeristenseizoen bewerken? Laten we hopen, dat de toeristische propa ganda aanstonds in Antwerpen tot wat grotere vlotheid in deze zaken mag bijdragen. In de conferentiezaal van de Centrale Zeeland te Vlissingen heeft ir- H. Spiele, hoofdingenieur bij de P.Z.E.M., wegens het aanvaarden van een functie bij de Gemeente Energiebedrijven van Am sterdam, afscheid genomen van. bedrijf en personeel. Woorden van afscheid werden gespro ken door de technisch adjunct-directeur, ir. H. Broekhoff, die de belangrijke wer ken, welke onder leiding van de heer Spiele tot stand kwamen, de revue liet passeren. Namens het personeel bood de tech nisch hoofdambtenaar A. P. Leenhouts een blijvend aandenken aan, waarna ir. Spiele alle aanwezigen hartelijk dankte voor de prettige samenwerking. (Van onze verslaggever) Tijdens de vrijdag te Breda gehouden besloten algemene vergadering van de bond van verenigingen van leraren aan het middelbaar nijverheidsonderwijs heb ben de afdelings-vertegenwoordigers zich unaniem geschaard achter de denkbeelden die in de verschillende werkgroepen le ven over de verbetering van het hoger technisch onderwijs in Nederland. Als wensen kwamen naar voren meer even wichtigheid in de opleiding en meer cul turele vorming, een niveauverhoging van dit onderwijs in het algemeen om niet achter te raken op de buitenlandse ont wikkelingen in deze onderwijssector, en de instelling van een schakelklas voor leerlingen met een mulo-B-diploma. De Verenigde Staten en Enge land hebben gisteren een beroep op de Sovjet-Unie gedaan, ermee in te stemmen dat de besprekingen over een verbod op het nemen van kernproeven worden voortgezet, Bij k.b. is per 1 oktober van dit jaar op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zaamslag aan de heer H. D. Trimpe, met dankbe tuiging voor de diensten door hem in die tunctie bewezen. De heer Trimpe heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. (Van onze verslaggever) De Zeeuwsche afdelingen van de Vereniging Jeugd en Mluziek Neder land leiden momenteel een zeer roos kleurig leven. Hoewel Jeugd en Mu ziek eerst een jaar of twee geleden e- nige voet aan de grond begon te krij gen in Hulst, waar de eerste Zeeuw se afdeling werd opgericht, telt Zee land nu nog twee andere afdelingen, n.m. die van Middelburg en van Goes, die al een jaar op volle toeren draai en, terwijl een vierde afdeling in Oost burg in wording is. Bovendien heeft men plannen, om ook een afdeling in Vlissingen en 'n plaat selijke afdeling in Zierikzee in het le ven te roepen. Een en ander werd be kendgemaakt tijdens een persconfe rentie, die in Rijswijk, waar op het ogenblik het landelijke muziekkamp van Jeugd en muziek wordt gehouden in het Jeugdcentrum Overvoorde werd gegeven. De vereniging Jeugd en Muziek telt op het ogenblik 30 afdelingen in Ne derland met in totaal ongeveer 4500 leden. Dat moeten er volgens de heer Ru Sevenhuysen, adjunct-directeur van Nederland J.M. veel meer worden „Immers, wij willen met onze vereni ging de Nederlandse jeugd een stimu lans geven om de muziek tot een trou we levensgezellin te maken. Maar het is tot nog toe maar een zeer klein per centage van de Nederlandse jeugd, dat wij deze stimulans kunnen geven", al dus de heer Sevenhuysen. Tet geruststelling verklaarde hy, dat het ledental van de 30 afdelingen ech ter steeds groeit. Roermond had de eerste Jeugd en Muziekafdeling van Nederland, onge veer tien jaar geleden. Langzamerhand volgden de oprichtingen van verschil lende afdelingen in alle provincies. Alleen Zeeland liet verstek gaan. De provincie heeft die fout echter al weer ruimschoots goedgemaakt, want „er is geen provincie, waar Jeugd en Muziek op het ogenblik zo'n enorme en blijvende ontwikkeling doormaakt, als in Zeeland", meldde de heer Seven, huysen. Drie jaar geleden begon men in Hulst met een afdeling van 20 le den. Anderhalf jaar later volgden de oprichtingen van de afdelingen Goes en Walcheren op het ogenblik de afdeling Middelburg terwijl dus binnenkort, om precies te zijn op 7 september, de afdeling Oostburg gaat draaien. In totaal zijn er nu ongeveer 420 leden van Jeugd en Muziek in Zeeland. Men is echter nog lang niet tevreden. Daarom gaat men op 20 september een regionale dag organiseren in Mid delburg. Het Marionettentheater van Bert Brugman zal 's avonds een op voering geven van de neger-opera „Porgy and Bess". Deze voorstelling is niet alleen voor de leden van de afdelingen bestemd, ook belangstel lenden, „die zich na afloop hopelijk zullen opgeven als leden van J.M." merkte de heer Sevenhuysen op, zul len van harte welkom zijn. Deze dag is georganiseerd door de Regionale Contactcommissie Zeeland van Jeugd en Muziek, die bestaat uit lingen e nleden van Belgische afde lingen en leden van Belgische afde lingen van „Les Jeunes Musicales". daarvan de Nederlandse vereniging een onderdeel is. Deze Regionale commissie die werd opgericht op initiatief van de Zeeuw se afdelingen heeft een uitgebreide taak toebedeeld gekregen. Eerstens zal zy moeten streven naar de oprich tingen van andere Zeeuwse vereni gingen, terwijl zij voorts contacten zal moeten leggen met andere Neder landse afdelingen en de Belgische mu- ziekjeugd. De commissie die bestaat sinds januari van dit jaar, heeft er al voor gezorgd, dat er gedurende het komende winter seizoen uitwisselingen zullen plaats vinden tussen de afdelingen van Goes en Antwerpen, tussen de afdelingen van Brugge en Middelburg, en tussen de afdelingen van Hulst en het Bel gische Lier. In het voorjaar van 1963 zullen de Belgische en Zeeuwse afde lingen te Hulst bij elkaar komen. De vier Zeeuwse afdelingen hebben een druk seizoen voor de boeg, dat wordt geopend met genoemde uit voering van de opera Porgy and Bess in de Schouwburg te Middelburg. De nog op te richten afdeling in Oostburg heeft verder op het programma staan een lezing van Ru Sevenhuysen. een optreden van een kamermuziek-en- semble, bestaande uit vakleerlingen, en filmavond, een bezoek aan de opera te Antwerpen, een lezing over jazz van Ton van der Horst jr. een optre den van het duo Frouke Giltay, viool en Sipke de Jong, piano, een uitvoering van het Carl Schulze-jazzkwartet en een kerkconcert. De andere afdelingen hebben een on geveer eensluidend programma, zij het, dat de leden van de afdeling Hulst nog een ocncert door het Amster dams Jeugdorkest kunnen beluisteren, terwijl „Middelburg" het Zeeuws Ka merorkest een avond in haar midden zal halen, en een kerstmuziekavond zal verzorgen. Goes heeft nog een to neelavond op het programma staan. Het seizoen zal voor alle afdelingen worden besloten met een landdag in Hulst, die gehouden zal worden op 4 juni. De heer Sevenhuysen is bijzonder optimistisch over het komende Zeeuw se seizoen. „Het gaat leuk worden, man. Als we nou dit jaar nu ook nog die afdelingen in Vlissingen en Zierik zee kunnen krijgen, gaat het een bij zonder goed jaar worden voor Jeugd en Muziek in Zeeland", meende hij. En ook de Zeeuwse deelnemers aan het muziekkamp Ryswyk 9 in ge- BERT BRUGMAN MET DODO ZIJN T.V.-SCHEPPING tal waren ervan overtuigd, dat het een „machtig jaar" zal worden. wanneer de conferentie over alge mene ontwapening op 8 september tot 12 november op reces gaat. De Amerikaan Arthur Dean achtte het mogelijk, dat de subcommissie inzake kernproeven tegen 1 no vember tot een akkoord komt. Het desbetreffend verdrag zou dan om streeks 1 januari kunnen zijn ge ratificeerd. Het akkoord zou gesloten kunnen worden over alle soorten kernproeven of over dergelijke proeven met uitzon dering van de ondergrondse, zoals het westen maandag j.l. heeft voorgesteld. De Brit Joseph Godber verklaarde in dit verband met klem, dat het westen met geen enkel moratorium voor de ondergrondse proeven kan instemmen, gedachtig het feit dat de Russen on danks plechtige beloften van premier Kroestjev vorig jaar eenzijdig een derge lijke afspraak hebben geschonden. Zoals gemeld heeft de Rus Vassily Koeznetsov deze week voorgesteld alle kernproeven op 1 januari te staken. De westelijke mogendheden zijn wat de ondergrondse kernproeven betreft hier toe slechts bereid, als er een doeltref fend controle-apparaat wordt opgezet. De Russen voelen daarentegen niet voor controles ter plaatse door buitenlanders, omdat dit huns inziens op spionage zou neerkomen. Koeznetsov deelde gisteren mee, dat hy het westelijke voorstel om de ge- dachtenwisseling over de kernproeven voort te zetten tot een overeenkomst zal zyn bereikt, in overweging zou nemen. De commandant der zeemacht in Ne derland, schout-bij-nacht mr. A. N. ba ron de Vos van Steenwijk, zal op don derdag 6 september om halt drie op het Nieuwe Haventerrein te Den Helder o.m. de navolgende nieuw benoemde marine-officieren beëdigen, die korte lings hun opleiding aan het Kon Insti tuut voor de marine te Willemsoord hebben beëindigd: de luitenant ter zee der derde klasse C. A. Jeekel uit Breda, de luitenant ter zee van de technische dienst der derde klasse J. A. Broekhuy- sen uit Middelburg en de luitenant ter zee van administratie der derde klasse J. Sinke uit Middelburg,

de Stem | 1962 | | pagina 3