rep FOLDER Algiers (nog?) niet door leger bereikt Weer aanhouding wegens aanranding Volksverzekering voor zware ziekte-risico's Sluitsteen voor plan minister Veldkamp was genoeg HA, KUIFJE Deze maand besluit over bouw kernenergiecentrale Luns niet bij V.N.-debat Nieuw-Guinea? Raketbases bij luchtcorridors naar W .-Berlijn Nasi-rechters: twaalf bleven Iets gaande in Cuba BEN BELLA AARZELT Arts tipte Amsterdamse zedenpolitie! Pravda: U 2 s komen weer Soblen wordt gedeporteerd DAGBLAD VOORjZEELAND Spaarders van spaarpotten Advies aan S.ER gevraagd Dezelfde temperaturen i grootste prijsvraag Fransen paraat Koninklijk paar naar Perzië Voor God, Koningiv en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J v Hootegem oir. dr A J J M. Mes. mr H M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren. Ij. J. v t Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, f 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 2* - telefoon 2801 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 289„) HALF MILJARD VOOR SOCIAAL ZWAKKEREN De Amsterdammer N. M. A. ter Wolbeek, plaatsvervangend direc- teur van de spaarbank voor de stad Amsterdam, is secretaris ge- worden van de internationale club van spaarpottenverzamelaars, „The t argyrothecologisten club". i Gisteren is de heer Richard Geor- ge Kirlew uit Brighton naar Neder- land gereisd om het secretariaat van de vijftien leden tellende club over te 'dragen. De heer Kirlew J legt zijn functie neer omdat hij bij t J de bank waar hij werkt met pen- J sioen gaat. Reeds in 1960 is be- t J paald dat de heer Ter Wolbeek hem i zou opvolgen. De heer Ter Wolbeek heeft de grootste spaarpottencollectie van Europa, nl. 2900 stuks. Op de we- J reldranglijst staat hij nummer twee, J i achter de Amerikaan die 10.000 spaarpotten heeft. i De club heeft leden in Engeland, Zweden, Thailand, Amerika, Duits- land, Denemarken, Spanje, Oosten- J rijk, Joegoslavië en Nederland. t (Van onze parlementaire redactie) In Den Haag verluidt, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns leider van de Ned. delegatie naar de komende algemene vergadering van de V.N. niet van plan zou zijn de behande ling van het Nieuw-Guinea-akkoord daar mee te maken. De minister van Buitenlandse Zaken moet tot half september in ons land bi;iven vanwege de behandeling van het Nieuw-Guinea-akkoord door de Tweede (6 september) en de Eerste Kamer (13 september). Daarna zou hij zo had men aanvankelijk verwacht direct naar New-York vertrekken. Nu echter wordt gezegd dat mr. Luns nog zolang in Nederland zou blijven dat intussen het Nieuw-Guineadebat in de V.N. ach ter de rug zou zijn. In politieke kringen weet men te vertellen dat er op het ogenblik op de minister van Buiten landse Zaken druk wordt uitgeoefend orr zijn werkschema in die zin te her zien, dat hij zelf de Nieuw-Guineazaak in de V.N. kan afhandelen. Nu zou het mrSchürmann zijn, de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N. die ons land bij het Nieuw-Guinea debat zou representeren. Op Buiten landse Zaken bewaart men overigens over deze kwestie de grootst mogelijke terughoudendheid. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. Veldkamp, heeft bij de Tweede Kamer een interim-regeling voor invaliditeitsren- tetrekkers ingediend. Dit wetsontwerp is een voorbode van de alge mene arbeidsongeschiktheidsverzekering, waaraan op sociale zaken al hard gewerkt wordt. De bruto-uitkeringen worden er afhankelijk van de mate van invaliditeit zeer aanzienlijk door verhoogd. Op basis van de interimregeling zal een invaliditeitsrentetrekker, die thans maximaal 2.046 gulden (bruto) ontvangt, een bruto-uitkering krijgen van 3900 gulden bij 80 tot 100 procent invaliditeit en van 3168 gulden bij 66 2/3 tot 80 procent invaliditeit. De kosten van een en ander worden geraamd op 260 miljoen per jaar. Hierin draagt het rijk voor 75 miljoen bij. Het resterende bedrag moet door het bedrijfsleven worden opgebracht. Van de werkgevers zal een premie van rond anderhalf procent worden geheven over de premieplichtige loonsom voor de sociale verzekering. Deze interim-regeling maakt het kwartet vol van sociale voorzieningen, die dr. Veldkamp in de korte tijd, dat hij op sociale zaken aan het bewind is, tot stand heeft gebracht. De andere onderdelen ervan zijn de weduwen, en wezenpensioen, heide op 1 juli j.l. van kracht geworden en de alg. kinder bijslagverzekering, die 1 januari a.s. in gaat. Door dit complex van maat regelen komt straks ruim een half miljard 510 miljoen gulden ten goede aan de sociaal zwakkeren. Met dit half-miljardplan op het ge bied van de sociale voorzieningen wil dr. Veldkamp echter niet volstaan. De katholieke bewindsman heeft thans bij de Sociaal Economische Raad een ad viesaanvrage ingediend over het sociale zekerheidsbeleid op langere termijn. Uit die adviesaanvrage blijkt, dat hij nog 'n volksverzekering voor zware genees kundige risico's tot stand wil brengen en de positie van de zgn. gehandicapten aanzienlijk hoopt te verbeteren. In dit verband wordt o.m. gedacht aan de mogelijkheid de komende arbeids ongeschiktheidsverzekering voor loon- tr^kkenden tot een volksverzekering om te bouwen. Aan de S.E R. is verzocht bij zijn ad- VELDKAMP aan hoge verwachtingen voldaan EEN DRONKEN chauffeur die een bus met toeristen een café binnenreed, waardoor vijf mensen om het leven kwamen, is door een rechtbank in Leningrad ter dood veroordeeld. De man was na het ongeluk weggereden. IN BARCELONA, in het stadscentrum, is gisteren een bom tot ontploffing ge bracht Het verkeer was enige tijd on mogelijk. Lr waren geen persoonlijke ongelukken en er was weinig schade. OP HET STATION van Zeil am See in Oostenrijk heeft een botsing plaats ge had tussen een personentrein en een goederentrein. Ongeveer veertig mensen raakten gewond, van wie zes ernstig. TE BRUMMEN is de tienjarige Willy Garrits, op weg van school naar huis, op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen en op slag gedood. DE MIJNEN IN Limburg hebben zich tot de regering gewend met het ver zoek medewerking te verlenen om Zuid- slaven die zich aanmelden in de mijnen te werk te mogen stellen. IN DE HAVEN van New York is een 25 jaar oud record gebroken. In de zes dagen eindigend 18 augustus, zijn 27 lijnschepen met 26.600 passagiers aan gekomen of vertrokken. vies over deze belangrijke zaken ook de reeds in studie zijnde vraag te be trekken of en in welke mate de a.o.w. tot een minimum-oudedagsvoorziening kan worden opgetrokken. De S.E.R. zal in dit verband tevens prioriteiten moe ten aangeven. Alle plannen zullen im mers niet tegelijkertijd gerealiseerd kunnen worden. Ze moeten ook econo misch realiseerbaar zijn. In dit verband zij eraan herinnerd, dat sociale maat regelen de bestedingen verruimen, de produktiekosten verhogen en de ruimte voor loonsverhogingen beperken. De grote liberale werkkevers, ver enigd in het C.S.W.V., hebben op grond van die consequenties reeds protest aan getekend tegen het half-miljardplan, waarmee dr. Veldkamp de sociale voor zieningen op korte termijn wil verbete ren. Aan andere werkgeverszijde en met name ook bij de vakbeweging deelt men evenwel het standpunt van dr. Veld kamp, dat de sociale rechtvaardigheid eist in een tyd van welvaart ook het lot te verbeteren van de sociaal zwak keren. Verwacht wordt dan ook, dat de meer derheid van het bedrijfsleven de voor gestelde interimregeling voor de inva- liditeitsrentetrekkers zal toejuichen ook indien daardoor de ruimte voor loons verhogingen iets wordt verkleind. Deze kwestie zal nader worden uitgesproken op het loonoverleg tussen regering en stichting van de arbeid, dat in begin september wordt voortgezet. Ziekenfondswet De grote werkkracht van de grijs harige, jonge minister Veldkamp (41 jaar) blijkt verder uit de totstandko ming van de ziekenfondswet, die nu ook bij de Tweede Kamer is ingediend. Dit wetsvoorstel doorkruist geenszins de plannen voor een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's. Zou die verzekering tot stand komen, dan kan de ziekenfondswet er gemakkelijk aan worden aangepast. Voor nadere bij zonderheden over al deze wetsvoorstel len verwijzen wij naar elders in ons blad. Eén ding is intussen zeker de thans ingediende voorstellen bewijzen dat het kabinet De Quay niet licht vaardig een christelijk-sociaal beleid heeft beloofd en dat minister Veld kamp de in hem gestelde, hoge ver wachtingen volledig heeft gehono reerd. In zijn kortstondig minister schap hij is pas midden vorig jaar aangetreden heeft hij zich ontpopt als een van de belangrijkste figuren in het kabinet. De Russen hebben tientallen lucht- afweer-raketbases opgericht op het ge bied waarboven de westelijke lucht corridors naar Berlijn lopen. Dat is gisteren verklaard door een hoge func tionaris van de militaire inlichtingen dienst van een der westelijke mogend heden. De luchtafweerraketbases zouden zich bevinden aan weerskanten van de stroken land waarboven de luchtcorri dors van West-Duitsland naar Berlijn lopen. Rondom Berlijn zouden eveneens bases voor projectielen ingericht zijn. Weersverwachting medegedeeld J door het K.N.M.I., geldig tot zater- J f-vond' opgemaakt vrijdagavond J 23.15 uur Droog weer met zonnige perioden 5 en enkele wolkenvelden. Zwakke tot J matige wind tussen nooïdoost en J noord. Weinig verandering in tempe- I ratuur. j j Vandaag zon onder 19.29 uur I maan onder 20-39 uur. Morgen zon op 5.52 uur zon i onder 19.27 uur maan op 9.03 uur maan onder 20.59 uur. J Maandag zon op 5.53 uur maan op 10.07 uur. (Advertentie) j^KIIKUITNAARDE met de van het jaar! Op de rijksweg Rotterdam-Dordrecht ter hoogte van Zwijndrecht, is vrijdag ochtend een trailer van een viaduct gestort. Het ongeluk gebeurde toen de trailer werd ingehaald door een andere trailer, welke een tik kreeg van een busje, dat uit de tegenovergestelde richting richting Dordrecht kwam De aangereden trailer gaf de gepas seerde wagen een tik; deze vloog door de leuning van het viaduct en stortte in zijn geheel omlaag. Een persoon werd bij dit ongeval gewond. Twaalf Westduitse rechters en open bare aanklagers, die destijds hebben meegewerkt aan het vellen van onrecht vaardige doodvonnissen door nazirecht banken, hebben aan het verzoek van de Duitse Bondsdag om af te treden niet voldaan. Het Duitse parlement verzocht op 30 juni aan deze rechters af te treden met behoud van volledig pensioen. Een rapport van het ministerie van justitie meldt dat 149 rechters en offi cieren van justitie zich wel hebben teruggetrokken. In Algiers hebben de Moslims met vele kinderen een demonstratie voor de vrede gehoudenSoldaten van wïl- laja 4 houden met de wapenen in de hand de wacht. In Havanna is een onverklaarbare militaire activiteit waargenomen. Vol gens sommige zegslieden moesten troe pen en mannen van de militia zich voor dienst melden. Bij de stedelijke radiostations stonden grote aantallen gewapende soldaten of militia-mannen op wacht, evenals bij de uitgangen van de tunnels die Havanna met Marianao en Oost-Havanna ver binden. Leden van de militia die in ambte lijke dienst zijn, verschenen in uniform op hun werk. Volgens geruchten is „er iets gaande" in de provincie Camguey of Oriente, maar van de officiële zijde werd niets gezegd. Wat allerwegen gevreesd werd is (nog niet gebeurd de troepen van Ben Bella die donderdag op mars gingen naar Algiers om de Algerijnse hoofd stad te bezetten en een einde te maken aan het tegen het politieke bureau re bellerende gezag van Willaja vier, heb ben hun opmars niet voortgezet. De posities die zjj die avond Iaat be- S.E.P. (Samenwerkende elektri- citeitsproduktiebedrijven) zal, naar wordt verwacht, in de loop van september een definitieve beslis sing nemen over de eventuele bouw van een elektrische centrale gedreven door kernenergie. Eerst wanneer een besluit terzake is ge nomen zal nader worden bepaald waar de nieuwe kernenergiecen trale zal worden gebouwd. In eerste instantie was gedacht aan de bouw van een (150 megawatt) kernenergiecentrale bij Geertruiden- berg, van welk plan inmiddels is af gezien. De S.E.P. heeft thans geadviseerd de eventuele bouw van een nieuwe kern energiecentrale in handen te leggen van een daartoe op te richten naamloze van deze n.v. zullen die elektriciteits bedrijven participeren die van de S.E.P. deel uitmaken. Dit zijn de tien provin ciale elektriciteitsbedrijven en het elek triciteitsbedrijf in Amsterdam. Het vennootschapskapitaal zal 42.750.000, bedragen. Voorts zullen de elektrici teitsbedrijven deelnemen in de voorbe- reidingskosten van het bouwplan als mede in de exploitatielasten van de eventueel te bouwen kernenergie centrale. Verwacht wordt dat van „Eu ratom" een belangrijke bijdrage in de investeringskosten zal kunnen worden verkregen. Men verwacht een tweede besparing op de investeringskosten uit hoofde van de bereidverklaring van de overheid om een bijdrage te verlenen in de ontwikkelingskosten van door de Nederlandse industrie te vervaardigen onderdelen van de centrale. De oprichting van de nieuwe n.v. is te beschouwen als een van de vele stappen die ons land moet doen om het gestelde doel, te weten de realisering en exploi tatie van een Nederlandse kernenergie centrale te bereiken, aldus een toelich ting op de plannen. JACQUELINE KENNEDY en haar dochter Caroline zijn gisteren uit Ravel- lo vertrokken na een vakantie van drie weken aan de Italiaanse Rivièra. De Amsterdamse zedenpolitie heeft druk werk gehad de laatste dagen. In de nacht van donderdag op vrijdag is de 23-jarige kelner F. H. aangehouden onder verden king van verkrachting met ge weldpleging. Deze H. heeft op 13 julii) jl. een 32-jarige Amsterdam se gescheiden vrouw meegeno men naar dezelfde woning aan de Fagelstraat in de hoofdstad, waar deze week zoals gemeld een 17-jarig Hilversums meisje werd verkracht en ernstig mis handeld. Ook de 32-jarige vrouw schijnt ern stig te zijn mishandeld alvorens de man, een vriend van de reeds aange houden B. D., zich aan de vrouw ver greep. Zij heeft daarvan op 14 juli aan gifte gedaan bij de zedenpolitie, maar, zoals hoofdinspecteur H. G. Hagens, chef van de Amsterdamse zedenpolitie, gisterenmorgen verklaarde, „op haar slappe aangifte hebben we niet het vuur uit onze sloffen gelopen om de dader te vinden". Ook mishandeld Nadat dr. S. A. Herzberger, de dok ter die het 17-jarige meisje na de aan randing met mishandeling behandelde, zich met de politie in verbinding had gesteld en had medegedeeld, dat hy op 14 juli een soortgelijk geval had be handeld, ontdekte de politie overeen stemming tussen de twee aangiften. Het huis in de Fagelstraat wordt be- woond door B. D. en reeds eerder was gebleken, dat hij ook aanwezig was bij de eerste aanranding. Hij bleef evenwel onvindbaar. De politie was niet eerder op de hoogte van de mishandelingen van de 32- jarige vrouw R. A. N. S- uit Amster dam-west. Zij heeft dit volgens de politi'e alleen aan de dokter verteld. Deze heeft op het lichaam van de vrouw ernstige striemen en brand wonden van uitgedoofde peukjes siga ret gevonden. De vrouw had F. H. op 13 juli in een café ontmoet. Later kwamen B. D. en nog twee mannen erbij. Drie van de mannen namen de vrouw 's nachts na een langdurig drinkgelag mee naar de woning aan de Fagelstraat. Het is de zedenpolitie niet bekend of zich in deze woning nog meer van soorteglijke seksuele uitspattingen met geweld hebben afgespeeld. In ieder ge_ val is daarvan geen aangifte gedaan. Aan de openharitgheid van dr. Hertz berger is het volgens de politie te danken, dat ook deze zaak kon worden opgelost. Hij heeft dinsdag onmiddel lijk verband gelegd met de vorige mis handeling toen hij het Hilversumse meisje op zijn spreekuur ontving. De verwondingen waren van dezelfde aard als van de gescheiden vrouw die hij zes weken tevoren behandelde. Toen het meisje zei, dat ze door onbekende mannen was meegenomen, vroeg hij meteen „Naar een woning in de Fagelstraat Toen het antwoord be vestigend luidde, nam hij contact met de politie op. De zedenpolitie beweert, dat zij ook voornemens was contact met dr. Hertzberger op te nemen. De beide verdachten van de tweede aanrandingszaak zijn gisterenmiddag aan de officier van justitie mr. H. Bouma voorgeleid. F. H. volgt maan dag of dinsdag. Inval in Bordeel Vervolgens heeft de Amsterdamse zedenpolitie gisterennacht nog 'n inval gedaan in een bordeel aan de Oude- zijds Achterburgwal. De hoofdbewoon ster, de 20-jarige publieke vrouw T. J. van de V., die kamers had verhuurd aan drie prostituees, werd aangehou den. Een van de aangehouden vrou wen, een Duitse, zal door de vreemde lingendienst worden uitgeleid. Het ingrijpen van de politie volgde na een zorgvuldig onderzoek, waaruit bleek, dat niet alleen de hoofdbewoon ster, maar ook andere vrouwen in het huis ontucht pleegden. Het optreden van de Amsterdamse zedenpolitie wordt bemoeilijkt door het feit, dat na de recente actie van de justitie tegen de Amsterdamse walletjes alleen de hoofdbewoonsters van veel panden in de rosse buurt nog als gelegenheid geefster optreden. Justitie en politie kunnen daartegen niets doen, mits de bewoonster geen aanstoot geeft en geen kamers aan andere vrouwen ver huurt. De inval van gisterennacht houdt volgens de heer Hagens, chef bij de zedenpolitie, geen verband met een nieuwe actie tegen de walletjes praktijken, die zich sinds kort als een olievlek over de stad uitbreiden. Het waarnemend hoofd van het Am sterdamse arrondissements parket, mr. W. Tonckens, verklaarde, dat men bij de justitie wel diligent blijft maar geen nieuwe actie overweegt. reikten, zijn tot voorlopige geruststel ling gedurende de gehele vrijdag niet verlaten. Gisteravond laat heerste nog dezelfde toestand een grote legermacht op ca. tweehonderd km van Algiers en betrekkelijke rust in de hoofdstad zelf. Betrekkelijk, want al was er geen sprake van gevechten de winkels waren zelfs normaal geopend er werd toch bijzonder druk gedemonstreerd, op verzoek van de commandanten van Willaja 4 overigens. De „Pravda" het orgaan van de Rus sische communistische partij heeft gis teren beweerd, dat de Amerikaanse U- 2 vliegtuigen voor vluchten op zeer grote hoogte weer gereed gemaakt worden voor spionnagevluchten boven Rusland. Drie U-2's zijn onlangs in Engeland aangekomen waar zij blijkens Britse en Amerikaanse verklaringen worden ge reed gemaakt voor meteorologische waarnemingen boven de Noord- Atlantische wateren. Het Britse hooggerechtshof heeft gisteren het deportatiebevel tegen de gevluchte Amerikaanse spion dr. Robert Soblen geldig verklaard. Soblen is in de Verenigde Staten wegens spio nage tot levenslang veroordeeld. Het beroep van Soblen tegen een eer der besluit, waarin zijn aanvrage voor een habeas corpus werd geweigerd, werd door drie rechters verworpen. De advocaat van Soblen zei dat de zaak niet voor het Hogerhuis, het En gelse opperste gerechtshof, zal worden gebracht, maar dat op de minister van binnenlandse zaken een beroep zal worden gedaan. Soblen zal geen gratie vragen aan president Kennedy omdat dit een schuldbekentenis zou betekenen. Naar het ministerie van buitenlandse zaken bekend maakt, zullen koningin Juliana en prins Bernhard, die daartoe de wens te kennen hebben gegeven, zich op uitnodiging van de Sjah van Perzië en zijn echtgenote van 18 oktober tot 25 oktober a.s. naar Perzië begeven, teneinde het staatsbezoek dat de Sjah in 1959 aan Nederland bracht, te beant woorden. De prinsessen Beatrix en Irene zullen de konigin en de prins op deze reis vergezellen.

de Stem | 1962 | | pagina 1