VFFIMOEIT ,T jKHFDFN MET NEDERLANDSE RENNERS Rik van Looy niet de enige favoriet Vijfentwintigste STERFDAG baron Pierre de Coubertin Verzwakt Real Madrid start in Europa-beker Duitse overwinning in concours Rotterdam Aan vooravond titelstrijd TWEE GOALS VAN PELE Weer herrie in Djakarta RALLY SOFIA PRINSES BEATRIX OP C.H.I.O. WIELERSPATTEN Nederland telt nog niet mee Grote prijzen Engelse toto GRONDLEGGER OLYMPISCHE SPELEN IDEALEN Schorsing van John Uelses „Het huis waar de zon rood ondergaat" 11 11 Aziatische Spelen Gevolgen Tennistoernooi in Amerika he?Vlge Presteerde deze combinatie de i qn Y1J f barrage te komen over twee wailpr.er oxer' bestaan<ie uit hotl erfil en b°mel1' en 2,10 meter grijze muur. Met ingehouden adem Sharon Finneran: wereldrecord Schaaktoernooi te Amsterdam Poolse oud-strijders organiseren een verloting Aanbestedingen MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 (Van onze speciale verslaggever) SALO, vrijdagavond De Nederlandse profs zijn in groepjes het rustige hotel van Maderno, waar de amateurs reeds enkele dagen vertoeven, bin nen gedruppeld. Piet Rentmeester, Piel Damen en Coen Nies ten kwamen 's avonds toen de andere leden van de ploeg al aan tafel zaten en kregen direct ruzie met de eigenaar van de zaak, want dit drietal had nogal wat noten op zijn zang. Hel wilde direct bediend worden en iedereen moest plotseling voor de heren klaar slaan. Dat was zelfs de goedmoedige hotelier, die zoveel mogelijk aan alle redelijke eisen - en dat zijn er bij wielrenners nogal wat - tegemoet komt, toch een beetje te veel De man kwam zich beklagen bij de chef d'equipage maar veel was er niet aan te doen want deze drie renners behoren niet tot de gemakkelijkst hanteerbare. De ploeg was dus compleet, voor zo ver men van een ploeg kan spreken. Het is bekend, dat Piet Rentmeester, Bas Maliepaard, Huub Zilverberg en Jan Hugens verbintenissen hebben met buitenlandse fabrieken en dus rijden zo als hun stalbazen het bevelen. Met Jan Janssen is het een andere zaak. De Nootdorper heeft na de „Ronde van de Toekomst" wel contact gekregen met een extrasportieve firma, maar weet zelf nog niet precies waar hij aan toe is. „Zolang is niets hoorrijd ik voor mijn eigen kans", ^ei hij nog vrijdag morgen nadat hij 't parkoers bij Salo had verkend. Janssen, gevraagd of hij er hard tegen aan was gegaan, antwoordde heel nuchter: „Als dat nu nog nodig zou zijn, was ik thuis gebleven. Het zou toch te gek zijn als ik nu nog kilome ters moest maken." Maar, zoveel zinnen zoveel gedachten. Coentje Niesten, die met Piet Damen en Martin van der Borgh beslist geen enkele verbintenis met buitenlanders heeft denkt daar heel anders over. De stille Beverwijker die veertien dagen geleden vader is gewor den, trok er vrijdagochtend op zijn een- BAS MALIEPAARD moeilijke zaak Vüf van de elf naties die hadden in geschreven voor het gewichtheffen op de Aziatische spelen in Djakarta, heb ben zich teruggetrokken omdat de in ternationale federatie van gewichthef- fers (IWF), die spelen niet willen sanc tioneren wegens de uitsluiting van na tionalistisch China en Israël door Indo nesië. Nog vier landen overwegen even eens zich terug te trekken. De landen van welke bekend is dat zij niet zullen deelnemen zijn Japan, Zuid-Korea, de Philippijnen. India en Pakistan. Als Singapore, Hong Kong, Malakka en Birma hun voorbeeld zou den volgen, hetgeen er in schijnt te zitten, zouden alleen Indonesië en Thai- overblijven. Het lijkt niet waar schijnlijk dat Thailand dan nog wil meedoen. Gastheer Indonesië zou dan alleen overblijven enalle nummers winnen. tje op uit en reed rond het Garda-meer een afstand van ongeveer 150 kilometer. Toen hij vrijdagmiddag zijn fiets zat te poetsen steunde Niesten nog: „Ik zweet ervan." De banden met den vreemde hebben nog meer consequenties gehad. Al in Milaan hoorde soigneur Piet Liebregts (Vlijmen) van een Italiaanse collega, dat deze de zorgen van enkele Neder landers op zich moest nemen. In over leg met dr. Rolink is nu aan alle leden van de ploeg een schrijven voorgelezen, waarmee zij zich eventueel akkoord konden verklaren. De brief behelsde de mededeling, dat de onderstaande renners zich niet on der controle van de ploeg-arts willen stellen. Tot verrassing van een ieder tekenden alleen Piet Rentmeester, Jan Hugens en Bas Maliepaard. Huub Zilverberg dus niet, wiens kopman Rik van Looy op slechts enkele kilo meters afstand met de andere Belgen logeert. De titelhouder is weer sterk favoriet al worden voor zondag ook veelvuldig de namen van Ercole Baldini en Raymond Poulidor genoemd. Tourwinnaar Jacques Anquetil zal, als men het zo mag gelo ven, weer niet in het stuk voorkomen. Vooral Baldini. die sinds zijn wereld kampioenschap in Reims in 1958, niet veel opzienbarende dingen meer heeft PIET RENTMEESTER .ontevreden verricht, wordt als een van de grootste concurrenten van van Looy genoemd. De Italiaan heeft in de afgelopen jaren niet erg serieus geleefd maar daaraan schijnt nu een einde te zijn gekomen en juist op het „circuito ondulato" (het golvende parkoers) van Salo wordt veel van hem verwacht. En ook Rik van Looy die een hele strijdmacht aan hel pers op de been heeft geroepen zal hier in Italië, in het land van zijn royale werkgever, signor Valente, die de Belg jaarlijks bijna 200.000 gulden betaalt, willen laten zien wat hij waard is. Daar bij komt nog dat van Looy een nieuw wereldkampioenschap nodig heeft na zijn mislukt Tour-avontuur. De kansen van de Nederlanders kun nen in dit gevecht tussen de grootmach ten niet hoog aangeslagen worden. Het zou een volkomen verrassing zijn als eindelijk weer eens een oranje-man op de hoogste trede bij de profs zou komen te staan. Op de erelijst van wereld kampioenen op de weg bij de beroeps rijders staat Middelkamp, die in 1947 in Reims de titel won nog steeds als enige Nederlander. Het is jammer dat Ab Geldermans het slachtoffer is geworden van de con troverse tussen de KNWU en de be- roepsrennersbond. De Beverwijker was namelijk de enige die in staat mocht worden geacht het isolement van Mid delkamp te verbreken. Voor Jo de Roo, Piet van Est en Michel Stolker waren er ook kansen! Onze landgenoten Evert Schneider en Jan Hajer, die deelnemen aan de Ame rikaanse juniorkampioenschappen, een wedstrijd waarvoor zo'n 70 Europese tennissers zijn uitgenodigd, zegevierden in de eerste ronde over respectievelijk Robert Barker en Gary Rose. Evert Schneider won met 2-6, 3-6, 6-1, 6-3, 6-4 en Jan Hajer met 8-6, 6-1, 7-9, 8-6. De 88 teams die nog in de strijd zijn in de rally Luik-Sofia-Luik, zijn op weg naar Nis en Sofia, na vanmorgen vroeg even te hebben gepleisterd in Belgrado 107 teams waren woensdag te Luik ge start. 4 Gaven op voor de grens van Zuid slavie werd bereikt en nog 15 vielen uit tussen Kranska Gora en Belgrado. Van de Rally van 5.200 km moeten 2.390 in Zuid- slavie worden afgelegd. Nog maar 5 ploe gen zijn zonder strafpunten, t.w.: 12 Hopkirk-Scott, Ierland, 22. Aaltonen- Ambrose, Finland-Engeland. 57. Seigle Morris-Hercock, Engeland, 82. Bohringer -Eger, Duitsland. 105. Wlater-Castell, Duitsland. PIET VAN EST heeft deelgeno men aan de wielerwedstrijd in het Belgische Kortemark. Hij had ditmaal het geluk niet aan zijn zijde. Piet reed plat en verdween uit de koers. Geurt Pos werd in dit criterium ex aequo op de tiende plaats gerangschikt. MICHEL STOLKER, Jo de Roo, Piet van Est en anderen nemen deel aan een demonstratiewed strijd, die zij ter propagering van de wielersport op zaterdag 15 september in Nagele (Noordoost polder) gaan geven. Het zal de eerste maal zijn, dat de boeren uit de polder kennis kunnen ma ken met de wielrenners in hun midden. AD BIEMANS heeft in het Bel gische criterium van Rummen een goede prestatie geleverd. Hij eindigde op de zesde plaats. Win naar van de wedstrijd werd nie mand minder dan Joke Wouters, een van de grote gepasseerden voor de titelstrijd te Salo. WARD VISSERS, de ploegleider van de Belgen, die deelnamen aan de tijdrit te Brescia, was he lemaal niet te spreken over de prestaties van zijn landgenoten, die op de laatste plaats eindigden. De jongens hebben veel te veel gereden, zei Vissers. Alwin Schockemoehle werd vrij dag de held van het internationale springconcours te Rotterdam en 'n de bewondering deelde Ferdl. de 9-jarige bruine ruin, waarmee de Duitse topruiter winnaar werd van het puissance springconcours om de prijs van de haven. et XVA tje iL<Lduiz,enden' zicb in het zonne kens d e toeschouwers, hoe tel- e vijf overgebleven combinaties erin, zij de muur de zetten voor de sprong over muur onneemhare barricades. De Worde ZOUA, enslo«e de grote rechter raen. Alleen Ferdl slaagde "■t na een weinig schaven", ie overwinnen. De hulde die Schockemoehle en Ferdl nemen ï1 kon tni ai stiekte zich echter eveneens uit tot de overige „helden" van deze puis? t-w. de Engelsman Srnith' m ,.de Engelsman Harvey d^ïaatstl h met twee Paarden tot War pfint rege was doorgedrongen: war Paint en O. Malley, de Ier Tom- - v. man Kurt S?® "ï1®* Dundrum en de Duitser uit Jarmski met Godewind. De muur waarvoor voordien in de vierde barrage Freiherr en Romanus, gereden door respectievelijk Schockemoehle en Winkler, reeds alle dienst hadden ge weigerd, was hen allen te machtig. Twee meter en tien centimeter... de reuzen keken er tegen op en vooral voor de kleine Dumdrum moet het zijn ge weest. alsof hij voor een torenflat stond. Hierop te struikelen was geen schande. Het was een prachtige strijd, die let terlijk en figuurlijk op hoog niveau werd uitgevochten. Jammer, dat Neder land wederom hierin geen deel had. Geen van de Nederlandse deelnemers onder de 32 combinaties kon erin slagen ook maar tot de eerste barrage door te dringen. H.K.H. Prinses Beatrix heeft het C.H.I.O. in Rotterdam bezocht. De hoge bezoekster genoot zichtbaar van het gebodene en ap plaudisseerde dikwijls en met veel enthou. siasme. Is het definitief gedaan met de magische kracht van Real Madrid, vraagt men zich af. Real is op toernee geweest in Afrika en het resultaat van drie wedstrijden was eenmaal een ge lijkspel en tweemaal verlies waarbij een 3-4 nederlaag tegen de ploeg van de Marokkaanse lucht macht. Zes jaar heeft Real in het Euro pese voetbal geheerst. En nu? De cijfers spreken een duidelijke taal. Real Madrid heeft niet voor aan vulling gezorgd met spelers van het kaliber vereist voor de top van het internationale voetbal. De sterren die Madrid nog heeft worden een dagje ouder en hun blessures be ginnen een woordje mee te spreken. Misschien eisen ook wel de sup porters te veel. De andere Europese topclubs worden steeds sterker. Desalniettemin bereidt Real zich er op voor de tegenstanders in het zevende toernooi om de Europabe ker de tanden te laten zien. Het Belgische Anderlecht is de eerste tegenstander. Deze wedstrijd, die op 5 septem ber zal worden gespeeld in het San- tiago Bernabeu-stadion in de Spaan- se hoofdstad, zal waarschijnlijk 100.000 toeschouwers trekken. Bo- vendien heeft Real in directe uit- S zending per televisie toegestemd. Om de wil om te winnen te sti muleren, blijft de leiding van Real Madrid de oude extraatjes aan bieden, ondanks het feit dat ieder een weet dat de ploeg in kracht ach teruit is gegaan. „In de wedstrijd tegen Ander lecht, laten wij ons systeem van toeslagen ongewijzigd. Deze Belgi sche ploeg is dezelfde voor ons als i:' FERENC PUSKAS oude glorie iedere andere. Als de Belgen wor den uitgeschakeld, krijgen onze spelers ieder 15.000 peseta extra"' vertelde een official. Real Madrid heeft een systeem van toeslagen dat bij iedere wed strijd uitdijt 15.000 peseta voor de eerste gewonnen wedstrijd, 30.000 voor de tweede, 45.000 voor de J derde. Blessures vormen momenteel een probleem. Tejada en Gento hebben door blessures al enige tijd niet kunnen spelen. De Fransman Lucien Muller raakte in Marokko gebles seerd. Dat was ook het geval met Bueno en Ruiz. Gezien de onzekere factoren, ziet men de wedstrijd tegen Ander lecht met meer dan gewone be- langstelling tegemoet. Pas is de nieuwe Engelse voetbalcom petitie aan de gang of er worden al weer aardige douceurtjes uit de totopot ge meld. Het echtpaar Jones, Ellis Jones, 73 jaar en Mabel Jones 70, zal van Littlewoods 62.293 pond ontvangen wegens het cor rect voorspellen van acht gelijke spelen. Eenzelfde bedrag gaat naar mevrouw Ge orge Kemp. Vera Cook en Mary Kimber- ley moeten 111.080 pond delen uit de toto van „Vernons". Mevrouw Kemp stuurde een formulier in nadat de verloofde, van haar zoon had verteld dat zij op een spiritistische seance had vernomen dat mevrouw Kemp de toto zou winnen. Jones, die een ouderdomspensioen van 4 pond per week heeft en, evenals de Kemps, in een goedkope gemeentewoning woont, zei: „Ik reageer op dit nieuws zo als het behoort: kalm en koel". Zijn vrouw voegde er aan toe: „Waarom al die deining? Ons krijgen ze niet van ons stuk". Mevrouw Jones, die zich altijd met het invullen van het formulier belast, heeft daarvoor haar eigen manier. Zij dekt alle clubs af met een stukje papier en vult dan de acht kruisjes willekeurig in. „Ze kent niet het verschil tussen Bristol City en Timboektoe", legde haar man uit. Mevrouw Cook en mevrouw Kimber- ley zeiden: „Dit zal onze levenswijze niet veranderen" maar vervolgens haastte mevrouw Cook zich weg om een nieuw huis te kopen. Mevrouw Kimberley wist pas dat zij gewonnen had toen de man van de toto bij haar was thuis gekomen. (Van onze sportredactie) Op 2 September 1937 zondag vijfentwintig jaar geleden overleed ïh Genève op 74-jarige leeftijd Pierre de Fredy, baron de Coubertin, de vernieu wer van de Olympische Spelen. Hij was voorzitter van het Internationaal Comité van 1896 tot 1925, het jaar waarin de Coubertin met de titel van ere president werd bekleed. Tevens was hij be giftigd met het ere-burgerschap van de stad Lausanne, sinds 1915 het hoofdkwartier van het IOC. Tegen het einde van de vorige eeuw heeft Pierre de Coubertin, historicus, lite rator, filosoof, pedagoog en socioloog voor de herleving gezorgd van de oude Olympische Spelen. Dat geschiedde in 1894, toen de Cou- ber in de Parijse Sorbonne een gloedvol betoog hield over de waar de van de Olympische gedachte. De Amerikaanse wonderzwemster Sharon Finneran heeft in Los Altos in California haar wereldrecord op de 200 m vlinderslag weer scherper gesteld. Zy bracht het van 2.31.2 op 2.30.9. Het Europese record staat met 2.34.3 op naam van Marian Heemskerk. Tijdens de wedstrijden in Los Altos evenaarde Murray Rose (Austr.) het wereldrecord op de 200 m vrije slag. dat sedert een jaar met 2.00.4 op naam1 staat van de Japanner Yamanaka. Reeds eerder had de Amerikaan Schol- lander deze tijd gemaakt. Toen was er bij de toehoorders een en al aandacht en werd het voorstel mo derne Olympische Spelen in het leven te roepen met enthousiasme ontvangen. Daarmee werd de nare gedachte uitge wist, dat de mens van vlak voor de eeuwwisseling niet modern genoeg zou zijn voor een verbroederend sportideaal. Want twee jaar eerder had de Couber tin een groot echec geleden, toen hij tij dens een conferentie zijn ideeën uiteen had gezet. Toen was er 'n angstige stil te gevallen in de plechtige zaal van de Parijse universiteit. Niemand zag iets in die „nieuwlichterij". Maar in 1894 waren de ..gezeten" sportmagistraten kennelijk idealistischer en moderner, zo dat zij de woorden van de Coubertin als het ware indronken. De idee van de ba ron was toen trouwens al tot de verste verten van de aarde doorgedrongen. De Coubertin werd op de eerste dag van het jaar 1863 in Parijs geboren. Hij was een man van vele gaven en van vele idealen. Tij dens zijn studieja ren waren voor hem twee dingen belang rijk: de opgravin gen in Griekenland en de herleving van zijn vaderland waar in door de oorlog van 1870 diepe wonden waren geslagen. Zijn studies in Enge land brachten hem in aanraking met uitingen van de sport, die vele Engel sen een „incasseringsvermogen" heeft geschonken. Zij weten nederlagen te „nemen" en met dat voorbeeld voor ogen, besloot de Coubertin na zijn te rugkeer in Frankrijk zijn eigen volk een zelfde geest bij te brengen. De Couber tin was de kruisvaarder voor de sport, voor de edelmoedige strijd, die sterke figuren kweekt. In 1880 werd in Parijs op zijn aandrin gen een „Comité pour la propagation des exercices physiques dans l'éduca- tion" opgericht, dat de sportbeoefening op de scholen moest stimuleren. Maai de Coubertin zag verder dan Frankrijk alleen. Hij was om het zo eens uit te drukken de eerste ,sport-wereldbur- ger". En in 1892 pleitte hij op een ver gadering van de „Union des sport ath- létiques" voor een geheel nieuw tijdperk in de sport. De baron getuigde voor een faire strijd, die niet alleen voor de op voeding van enorme betekenis zou zijn, maar met deelnemers van verschillende landen, tot een beter internationaal be grip kon bijdragen. Zo verbroederend als de Coubertin hoopte, heeft de sport (en hebben de Olympische Spelen) niet ge werkt. Om tot een zo groot mogelijke interna tionale deelname aan het congres te komen (twee jaar na de eerste, weinig enthousiast ontvan gen pleitrede), stuurde de Couber tin naar alle natio nale sportorganisa ties uitnodigingen. En derhalve was in 1894 de Sorbonne een druk-be^ochte „pleisterplaats" van vele groten uit de organisatiewereld van de sport. Het be toog van de Coubertin klonk vol overtui ging. Zijn idee tot herleving van de spe len en versterking van de amateuristi sche beginselen werd krachtig verde digd, zodat er in vele kampen warme sympathie voor het plan ontstond. Al leen, de Grieken waren er tegen juist het land dat met zovele tradities was gebonden aan de oude spelen. In de Sorbonne werd de Olympische geest wakker geschud uit een heel ver verleden. Een verleden waarin zoals het in een Grieks geschrift staat be schreven „de Hellenen tegenover de barbaren de waarheid aan het licht heb ben gebracht, dat niet het bezit en het genot van iets de schoonste menselijke vreugde is, maar het strijden ervoor en het verwerven ervan". De Coubertin formuleerde zijn Olympi sche gedachte aldus: „Vreugde van de spieren, cultus der schoonheid, arbeid in dienst van het gezin en van de ge meenschap.en deze drie elementen verenigd in een onverbreekbare bun del. Wanneer inderdaad de vreugde heerst in bergen en dalen en in het ideaal in de bergtoppen verlicht, wan neer deze arbeid over allen zijn heilza me scepter voert, zal de vreugde heer sen en beter zijn verzekerd dan door*de bepalingen van verdragen en door het gevaarlijke evenwicht van de vrees." Twee jaar na de Coubertins redevoe ring werden in Athene, van 5-13 april, de Olympi sche Spelen gehou den ter viering van de eerste Olympia de. De Griekse schaapherder Spy- ros Lous werd win naar van het klas sieke nummer, de marathon. Toen wa- ren de Grieken, die al spoedig na hun tegenstemmen, toch waren gezwicht en hun goedkeuring had den gehecht aan de plannen van de gro- te hervormer, vergeten dat zij tegen standers waren geweest. Het „nationa lisme van de Grieken vierde toen hoog tij op de tribunes van het wit-marmeren stadion, geschenk van de patriot Ave- ïoff aan zijn vaderstad. o Hevii?erstei Vjande sPelen is slechts een klein onderdeel geweest van de ont zaglijke arbeid, welke de Coubertin als geschiedschrijver, socioloog, onderwijs kundige en pedagoog heeft nagelaten. Ongeveer 40.000 voetballiefhebbers wa ren samengestroomd in het stadion van de Rio Plate om de derde beslissings wedstrijd tussen Santos en Penarol te zien, die geleid werd door de Neder landse scheidsrechter Leo Horn. Santos won met 3-0. Twee van de drie goals van Santos werden gescoord door Pele, het derde werd door 'n nerveuze achterhoede van Penarol in eigen doel geschoten. In de eerste helft, na 10 minuten spe len, werd de Santos speler Coutinho tij dens een aanval van Santos aangeval len. Zijn schot zou het doel van Penarol hebben gemist, als middenspeler Gae- tano in een poging het schot te stoppen, de bal niet in het net had gedreven. Tot de rust bleef de stand 1-0 in het voor deel van Santos. 3 minuten na de rust scoorde Pele voor de eerste maal, op een afstand van 35 meter van het doel. Zijn tweede goal kwam in de 45ste minuut, toen Pepe een corner nam, die door de doel man van Penarol, Maidana, onvoldoen de werd weggewerkt en door Pele hard werd ingeschopt. Verscheidene aanvallen van Penarol in de tweede helft stuitten alle op de verdediging van Santos. De afd. „Florida Gold Coast" van de Amerikaanse Amateur Atletiek Unie" heeft sterpolsstokhoogspringer John Uel ses geschorst omdat hij 185 dollar zou hebben ontvangen van de vereniging .Optimist" in Hollywood, om aan een wedstrijd deel te nemen. Het bedrag was onder het hoofd on kosten geboekt, maar volgens de AAU- bepalingen ligt het veel te hoog. Uelses die door zijn moeder telefo nisch op de hoogte werd gebracht zei dat ze zich geen zorgen behoefde te maken omdat hij de kwestie wel zou regelen. Uelses woont sedert zijn ont slag uit het korps mariniers in Wash ington. Hij is in april uit militaire dienst gekomen. Een woordvoerster van ..Florida Gold Coast" mevrouw Krauser verklaarde dat het Uelses niet gemakkelijk zou vallen om zijn schorsing ongedaan te maken. „Dit is namelijk niet de enige keer dat Uelses zoiets heeft gedaan," zei zij. IIïLR,OME werd een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Roma en Real Madrid. De eindstand was 3-3. Bij de rust had Roma met 2-1 de leiding. NEDERLAND heeft bij de tenniskam pioenschappen te Forest Hills geen slecht figuur geslagen. Evert Schneider won met 2-6, 3-6, 6,1, 6-3, 6-4 van de Amerikaan Robert Barker en zal in de eerste ronde van het eigenlijke toernooi uitkomen te gen de Rus Tomas Lejus. DE ITALIAANSE posterijen hebben de wereldkampioenschappen wielrennen 1962 vereeuwigd op 3 herinneringsfrankeer zegels van 30, 70 en 300 lire in de kleurt groen, oranje, blauw en zwart. Er staan afbeeldingen op van een drietal pro gramma-onderdelen op de kampioen schappen. De Israëlische meester Czerniak en de Nederlandse kampioen Tan hebben het internationale meestertoernool, waarvoor donderdag te Amsterdam de partjjen van de elfde en laatste ronde zyn gespeeld, gewonnen. Beiden kwamen tot een score van 8 punten uit elf partijen. Grootmeester Donner, die ongeslagen bleef, werd derde met 7 punten. Van den Berg is er niet in geslaagd voor de tweede maal een meester-re- sultaat te behalen en daardoor de meestertitel veilig te stellen. Voor de tweede maal was het de Indonesiër Tan die de Nederlander de voet dwars zette. De partij Tan - Van den Berg eindigde namelijk in een zege voor Tan waardoor Van den Berg juist een half punt te kort kwam voor het meester- resultaat. De uitslagen van de elfde ronde lui den: Henneberke (Ned) - Donner (Ned) 0,5 - 0,5; Kool (Ned) - Langeweg (Ned) 0-1: Heidenfeld (Zd-Afr) - Kieninger (W -Did) 0.5 - 0,5; Czerniak (Isr) - Rellstab (W.-Dld) 1 - 0; Hartoch (Ned) - Dunkelblum (Belg) 0,5 - 0,5; Tan (Ind) - Van den Berg (Ned) 1-0. De eindstand: 1. Czerniak en Tan beiden 8 pnt, 3. Donner 7 pnt, 4. Kie ninger 6,5 pnt, 5. Van den Berg en Langeweg beiden 6 pnt, 7. Dunkelblum 5 pnt, 8. Henneberke en Rellstab bei den 4,5 pnt, 10. Hartoch en Heidenfeld •}ud g'z ioox 'Zl 'lud uapiaq Vanavond krijgt u wederom een staal tje van het televisiekunnen van een an der land op uw scherm: de inzending van de Canadese televisie op het festival van Montreux „The house of the rising sun". Het is een programma, waarin de jonge regisseur Daryl Duke, nieuwe manieren heeft gezocht om een muziek-programma te presenteren. Hoewel het in verschil lende programmabladen als een „musi cal" is aangekondigd, berust dit op een verkeerde vertaling van dat woord. Want „The house of the rising sun" is een programma dat geheel is gewijd aan de jazzmuziek in zijn meest zuivere vorm. Muziek zonder concessies aan het pu bliek en zonder effect en commerciële kantjes. Alles speelt zich af in een blokhut achtige jazzclub, waar jazzminded pu bliek bijeen is, op ruw houten stoelen in het zaaltje zit en alle aandacht heeft voor het orkest en de diverse vocale en instrumentale solisten, die het podium bevolken. Er is slechts een korte inlei ding op het programma in de vorm van een soort „announcer" waarna het voor de rest van de 35 minuten vrij baan voor de muziek is. Ook het publiek neemt actief deel aan het programma. De Kring Vlissingen van de vereniging van Poolse Oudstrijders in Nederland die behalve met het verdedigen en ver spreiden van de historische waarheid over Polen en in het bijzonder over de Poolse inzet en deelneming in de tweede wereld oorlog zich ook bezighoudt met cul turele en maatschappelijke activiteiten (o.a. met verlenen van hulp aan Poolse oorlogsinvaliden) organiseert een verlo ting, waarvan de opbrengst bestemd is ten bate van de hierboven genoemde doel einden. RIOLERINGSWERKEN TE ZIERIKZEE De gemeente Zierikzee heeft aanbesteed het uitvoeren van rioleringswerken met bijkomende werken in verschillende stra ten. De hoogste inschrijving kwam van de fa. Jan de Oude uit Biervliet met 166945 de laagste inschrijver was de fa. T.K. de Jonge uit Zierikzee met 124.000. De begroting was 123500.- GOES, 31 augustus. Export en Indu strieveiling. Perzikrode zomerappel KL. I 65-70: 47. 60-65: 47-48, II D 34. KL. II 75-80: 36, 70-75: 38, 65-70: 39-40, 60-65: 39. Manks Codlin KL. I 80-85: 31, 75-80: 33, 70-75: 34, 65-70: 33. KL. II 80-85: 26. 75-80: 31, 70-75: 32, 65-70: 30. Earley Victoria KL. I 70-80: 31, 60-70: 25-28. II D 21 Stark Earliest KL. I 70-75: 83, 65-70: 84, 60-65: ""-73, 55-60: 35-42, KL. II 70-75: 82, 65-70: 73, 60-65: 64, 55-60: 47. II D 16-19. Zigeu nerin KL. I 75-80: 29-42, 70-75: 30-47, 65-70 28-47. KL. II 75-80: 28-29, 70-75: 29. 65-70: 18-25, D 18-31. Précoce de Trévoux KL. I 65-70: 62-63, 60-65: 54-55, 55-60: 44-45, 50-55: 35, 20-36, 10 II D 24, 50-25, 30. Bramen I 93-95, II 88, III 48. Dubb. pr. bonen II 35,70-38, 80, II B 31, 50. Div. appels kroet 8. Div. Peren kroet 5. To tale aanvoer hard fruit 5500 kisten. Ge wone veiling. Ear ley Victoria grof 24, fijn 16. Perzikrode Zomerappel grof 30-39, fijn 15-33. Stark Earliest grof 58, fijn 12- 39. Zigeunerin grof 26-40, fijn 15-23. Manks Codlin grof 22-29. Yellow Trans parent grof 35, fijn 15-39. Précoce de Trévoux gr. 26-46, fijn 12-19. Czarpruirneii I 58-74, II 24-47, grof 40-55, fabriek 9-40. Ontario I 82-89, II 41-50, grof 56, fabriek 37-41. Washington I 70-92, II 40-53, grof 37-72, fabriek 35-51. Mons. Hative I 87-113, II 30-73. grof 60, fabriek 16-56. Belle de Louvain I 65-85. II 30-63, grof 46-71, fa briek 19-35. Witte wijnpruim grof 48. fabriek 27. Dubb. Boerenwitte I 69, grof 50-56, fabriek 18-26. Reine Victoria I 80- 104, II 45-77, grof 84. Rode bessen I 85-87. Druiven I 210-230. Per doos: Rode bessen I 27. Bramen I 25-32, II 22-26. Loganbes- sen II 53. Aardbeien II 69-71. Groenten. Per stuk: Bloemkool AI 61-79, All 33-73, Bil 31-41. afw. 16-43. Kropsla I 35, II 22- 34, Cl 7-14 Kussa.s II 2-9. Komkommers A 10-26, B 10-13. Meloenen 93-138. Per bos: Wortelen I 17-18. Kroten I 7. Selde rij 5-10. Uien 13. Per kg.: Tomaten A 28-33, B 25-32, C 25-27. Kroten 8-9. Au gurken A 84, B 56-87. C 18-42, D 17-18. Uien 2-3. Rode kool 17-19. Gr. sav. kool 10-12. Andijveie I 37. Postelein 30-34. Zil veruien 40-44. Spinazie I 23, II 7-23. Ra barber I 9-10. Dubb. pr. bonen II 30-36. Pronkbonen I 53-58. II 54-57. Stoksnij- bonen I 69-81, II 58-64. Trospr. bonen I 81-87. Aardappelen bonken 12-14, grote 10-12, drielingen 6-7. Konstanz 348 (—2): Rheinfelden 222 3)Ottenheim 280 12)Sraats- burg 220 10): Maxau 395: Plochingen 106 1): Mannheim 218 (—11); Stein- bach 122 4): Mainz 218 (—9): Bingen 145 (—2); Kaub 154 (—4); Trier 79 (—3); Koblenz 154 (—2): Keulen 107 (—3); Ruhrort 289 (—6): Lobith 892 (—9); Nijmegen 682 (—8): Arnhem 729 (—6): Eefde IJssel 256 8); Deventer 159 (—8); Monsin 5450; Vise 4920; Borg haren 3857 (—4); Belfeld 1094 2); Grave beneden de sluis 502.

de Stem | 1962 | | pagina 19