Hogere uitkeringen voor Nu p^t bij eindelijk circa 80000 invaliden NIEW-GUINEARAAD IS TELEURGESTELD Algemeen nieuwe beroepsrecht in ziekenfondswet Cals, Luns en Zijlstra: 3 maal tien jaar minister GELD FLORITA Veldkamp overweegt twee nieuwe volksverzekeringen Kosten volksgezondheid verstopping Zwaar gebrekkig: tot f3900.- Minder ernstig: f 3168.- Gevecht met de tijd Overheid kan ingrijpen Internationals nauwelijks prijshoudend 20 Geertruidenberg BOHAN 6. Liquidatie van invaliditeits wet aan orde „Laat je haar knippen j Voor 25 miljoen dollar aan voedsel naar Algerije Te zwaar Papoea's te laat geraadpleegd Tumult in parlement van India Thalidomideproces op komst in Engeland Mr. Burger doet P. v. d. A.-zegje in N.-Guineadebat ZONDER VERDERE FINANCIËLE GEVOLGEN Ziekenhuistarieven Kernfigurendie kabinet straks gaan verlaten Binnenlands porto voor Duits postverkeer met EEG landen Anderhalf jaar cel wegens verduistering VAN MIERLO EK ZOON N.V. BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 16 ruime eengezinswoningen in de premiesector onder architectuur en directie van de heer H. C. M. v. d. Meys te Waalwijk en aan nemer J. J. v. d. Ouweland te Dorst. Vrije vestiging. Prijzent vanaf f 19.215.In dit be drag zijn alle kosten (be halve de hypotheekkosten) begrepen. Ruime hypotheek mogelijk. Inlichtingen bij: BOUWGEMEENSCHAP N.V Brigittenstraat 17 - Utrecht Tel. 030-16757-19727 alsmede bij onze rayonin- spekteur J. v. d. Berg Kon. Wilhelminasingel 72 te Waddinxveen, tel. 01828-3026 lllllh.... -..mill met groenten, vlees havermout en FLORA hondebrood Kredieten uitsluitend groot 1600.— èt 3 zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstr. 31 - Leeuwarden U kunt nu zonder moeite afkomen van Zó kunt u deze lastige en on gezonde kwaal op eenvoudige wijze kwijtraken: Neem eerst een week elke avond twee CARTERS pilletjes -2e week elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. "Want CARTERS Dilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken boven dien dat de ingewanden daar na op eigen kracht regelma tig blijven werken: Zó helpen CARTERS pilletjes u van hardlijvigheid af, u. is een ander mens. Per flacon f 1.35. SB1S |7de Chocomel |s.Uit deze grote - voor slechts les volle glazen! LEKKERDER Ismerk van Nutricia Ir W. VAN DER STEEN het volledige, daaraan verbonden loon ontvangen alsmede een toeslag van twintig procent van 3900 gul den, te weten 780 gulden. Op het ogenblik wordt op hun loon een korting toegepast, als zij ook inva- liditeitsrente ontvangen. De netto-uitkeringsbedragen wor den verhoogd met de gebruikelijke kinderbijslag. (Van onze parlementaire redacteur). De arbeidsongeschiktheidsverzekering, waaraan op Sociale Zaken wordt gewerkt, zal een verplichte verzekering zijn voor loontrekken- den en na langdurige arbeidsongeschiktheid (na 26 weken) uitkeringen verlenen, afgestemd op het laatst verdiende loon. De oorzaak van de arbeidsongeschiktheid speelt daarbij dan geen rol meer. Wordt thans pas bij 66 2/3 procent invaliditeit een uitkering verstrekt, in de toe komst komt er reeds een uitkering bij 25 procent invaliditeit. De voorbereiding van dit wetsvoorstel, dat een mammoetwet" wordt op het gebied van de sociale voorzieningen, eist echter nog veel werk. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) acht het niet verantwoord de rond 80.000 invaliditeitstrekkers al die tijd op een verhoging van hun uitkeringen te laten wachten. Hij heeft daarom een interimregeling bij de Tweede Kamer ingediend. De hoofdpunten van deze interim regeling kunnen, als volgt worden ~.a- mengevat: De uitkeringen worden, om een snelle realisering te bevorderen, voorlopig nog afgestemd op het loon van een ongeschoold arbeider. Ondanks deze beperking gaan de uitkeringen met een grote sprong omhoog: tot 3900 gulden bij 80 pro cent of meer invaliditeit en tot 3168 gulden als de invaliditeit 66 2/3 tot 80 procent bedraagt. J De uitkeringen zijn waardevast. "B Zij zullen dus evenals b.v. de A.O. W. de ontwikkeling van het loon peil volgen 2 Wie recht heeft op een uitkering, valt onder de verplichte ziekenfonds verzekering. De daarvoor verschul digde premie wordt op de uitkering in mindering gebracht. Ingehouden worden ook de premie voor de A.O. W. en A.W.W. De premies vallen wat lager uit dan normaal omdat van het bedrag, waarover een pre mie betaald moet worden, de zgn. invaliditeitsaftrek (702 gulden per 1 jan. '63) wordt afgetrokken. Enkele groepen invaliditeitsrente- trekkers zullen geen interimuitke ring ontvangen, te weten gehuwde vrouwen - niet-kostwinsters, degenen die 65 jaar zijn geworden en gepen sioneerd overheidspersoneel. De eerste groep behoudt dezelfde toe slag als zij thans ontvangt, voor de overheidsgepensioneerden wordt een afzonderlijke regeling getroffen. Als een invalide naast de invalidi- teitsrente een ongevalsrente ont vangt of een pensioen ingevolge de A.W.W. wordt de interimuitkering verminderd met die bedragen. B De rond U000 invaliditeitsrente- trekkers, die werkzaam zijn vol gens een van de sociale werkvoor zieningsregelingen zullen voortaan Tweede „Mammoetwet" Dat de komende algemene arbeids ongeschiktheidswet inderdaad een twee de Mammoetwet belooft te worden is te danken aan het feit, dat er niet al leen een nieuwe wet gemaakt moet wor den maar dat tevens allerlei bestaande wetten aan de nieuwe regeling aange past dienen te worden, terwijl boven dien de liquidatie van de invaliditeits wet aan de orde is. Over tal van facet ten b.v. de revalidatie, de medische as pecten en de gevolgen voor de ziekte wet wacht men op Sociale Zaken nog adviezen. Dr. Veldkamp heeft hierop niet .wil len wachten. Hij heeft de thans voorge stelde interimregeling zo opgezet, dat de optrekking van de uitkeringen, die de arbeidsongeschiktheidsverzekering zal brengen, als het ware vervroegd tot stand wordt gebracht. Conform het advies van de S.E.R. is bij die verho ging voorlopig nog het loon van een ongeschoold arbeider als maatstaf ge nomen. De S.E.R had ook drie catego rieën invaliditeitsklasscn voorgesteld. Dr. Veldkamp heeft ze tot twee groe pen teruggebracht: 80 tot 100 procent invaliditeit en 66 2/3 tot 80 procent in validiteit. Een meer verfijnde indeling komt pas in de arbeidsongeschiktheids verzekering. Zoals gezegd worden op de interim uitkering in mindering gebracht onge valsuitkeringen en A.W.W.- en A.O.W.- pensioenen. Andere inkomsten worden in het algemeen niet afgetrokken. In dien een invalide dus nog enige arbeid kan verrichten komt dat extra-inkomen op zijn uitkering. In een dergelijk geval zal hij meestal niet in de hoogste inva- liditeitsklasse worden ingedeeld. Premieverhoging De 185 miljoen, die de werkgevers ter bekostiging van de interimregeling moeten opbrengen, resulteren in een premieverhoging van anderhalf pro cent. Per 1 januari 1963 gaat de premie voor de A.O.W. ook met één procent omhoog. Deze premieverhogingen leg gen beslag op de ruimte, die voor loons verhogingen beschikbaar is. Dr. Veld kamp acht dit geen bezwaar nu het hier gaat om een groep, die bij uitstek tot de sociaal-zwakken behoort. Als wc de ze voorzieningen niet in een lijn van hoogconjunctuur kunnen realiseren, lukt het nooit, redeneert hij. De Amerikaanse luchtmacht levert op het ogenblik onder auspiciën van senator Philip Hart een gevecht met de tijd om een Noorse jongeman ter wille te zijn, wiens laatste wens is in zijn vaderland te mogen sterven. De Noor, lijdt aan de zogenoemde ziekte van Hodgkin, een kankerachtige infectie van de lymfklieren. Fossum is drie jaar geleden naar Amerika ge komen om er te studeren aan het Michigan College of Mining and Tech nology. In de herfst zou hij zijn over gestapt op de universiteit van Colorado om aan zijn doctorsgraad als civiel ingenieur te werken. Commerciële luchtvaartmaatschappijen in de Verenigde Staten hebben ge weigerd Fossum te transporteren, gezien de ernst van zijn toestand. De Ameri kaanse luchtmacht wil hem wel over brengen van de McGuire luchtmacht basis in New Jersey naar Noorwegen, maar zit nog met het probleem hoe Fossum van Houghton in Michigan te vervoeren naar de oostkust. Een maand geleden begon Fossum moeilijkheden te krijgen met zijn ge zondheid. (Van onze parlementaire redacteur) Hoe kunnen wij het sociale voorzieningenstelsel voortvarend en verantwoord afbouwen? Deze belangrijke vraag, door minister Veldkamp (Soc. Zaken) thans ter advies voorgelegd aan de Soc. Econ. Raad, is toegespitst op twee evident zwakke punten in het sociale beleid: de voorziening bij zware geneeskundige risico's en de positie van de gehandicapten. Dr. Veldkamp stelt voor een ver zekering in het leven te roepen zonder loon- of inkomensgrens» voor zware geneeskundige risico's. Daarmee zou dan hulp geboden kunnen worden aan gebrekkigen met ernstige, aangeboren gebreken van lichamelijke en geestelijke aard, en aan geesteszieken. Éen dergelijke verzekering zou 200 mil joen per jaar kosten, te financie ren uit een premie van 0.9 procent. De gehandicapten wil minister Veldkamp helpen door de komen de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring, die alleen voor loontrekken den zou gelden uit te breiden tot een volksverzekering. In dat geval zou den ook zelfstandigen en gehandi capten. die van hun jeugd af ar beidsongeschikt zijn geweest, ge holpen kunnen worden. Een derge lijke volksverzekering zou een pre mie vragen van 3 3/4 a 4 1/4 pro eent. De premie van een arbeids ongesehiktheidsverzekering voor loon trekkenden alleen bedraagt 3 en en half a 4 procent. Het verschil is dus niet groot. a In^Mr1 arlv,esaanvrage onderstreept dr. Veldkamp, dat de overheid bereid is haar financiële hulp te handhaven. De nu door hem voorgestelde volks verzekeringen zullen echter ook het bedrijfsleven geld gaan kosten en be slag leggen op een deel van de voor loonsverhogingen beschikbare ruimte. Van de S.E.R. wil de regering nu we ten welke verdeelsleutel moet worden toegepast en welke prioriteiten moeten worden gesteld. In dit verband wordt ook herinnerd aan de wensen om de A.O.W. verder op te trekken. Laat je haar knippen", zei film- l l producent Carl Foreman tot Geor- l ge Hamilton die in de film The Victors" de hoofdrol speelt. I o Hamilton vroeg onmiddellijk een intercontinentaal gesprek met Los Angeles aan om zijn kapper. Art Windsornaar Engeland te onthie- j den. Kosten 1.273,86 dollar voor de vliegpassage van de kapper. 2 ^m®ri^a9»ise bureau voor interna- ontwikkeling heeft te Washington w femaakt- dat in het kader van aL,,,iiPPiogramma aan Aigebije een aanvullende hoeveelheid van 106.000 ton ruim o-1se!?verschotten ter waarde van scheept mi^°en do^ar zal worden ver dek* '^ei-nationale Rode Kruis krijgt Spm)eschlkking over 57.000 ton voor al- vnn eSe dlstributie, de overige 49.000, «mvri 1 ,me.rendeel graan, zal gebruikt als betaalmiddel voor de Alge- jnse arbeiders, die zijn ingeschakeld n;Jnplen herbebossings-project in het noordoosten van de jonge republiek. arbeiders zullen maandelijks ge noeg graan ontvangen om een gezin van Am„?Mrsonen te kunnen voeden. Het Amenkaanse bureau verwacht dat op k5inn0W1JZe 000 mcnS€n uit de nood kunnen worden geholpen. zijn. De kosten van de revalidatie zou den ook onder deze verzekering moe ten vallen. Voor de volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's ziet minister Veldkamp een viertal mogelijkheden: Een verzekering los van de ver plichte ziekenfondsverzekering voor loontrekkenden. een volksverzekering, waarbij de verplichte ziekenfondsverzekering voor loontrekkenden, met handha ving van een weistandsgrens,# wordt uitgebreid tot een algemene zekering Een variant op b. in die zin, dat het verstrekkingspakket van de zie kenfondsverzekering wordt beperkt. Lichtere risico's als huisartsenhulp e.d. zouden zelf gedragen kunnen worden b.v. door middel van een aanvullende verzekering, tenslotte nog een variant op a. een uitbreiding namelijk van de volks- tingen. Bengt Johan Gullberg uit Salsjoe- baden in Zweden, heeft een nieuw mo del televisietoestel ontworpen, dat precies in een hoek van de kamer past. De kast volgt vrijwel geheel de vorm van de beeldbuis, alle overige onderdelen zitten in het onderstuk onder de buis. Het nieuwe toestel Pris mageheten, zal in september in Zwe den op de markt, komen en zal Wl- geveer 1200 gulden kosten. Teleurstelling en zelfs boosheid klonken gisteren duidelijk door in het debat rond het Nieuw-Guinea-akkoord in de Nieuw-Guinearaad. Van praktisch alle zijden werd onderstreept dat, al was het onvermijdelijk tot een over eenkomst inzake overdracht met Indo nesië te komen, de gang van zaken toch in geen enkel opzicht te rechtvaardigen valt- Men was verbitterd over het feit dat de Papoea's pas gehoord werden toen de kwestie al in kannen en kruiken was. De heer Kaisiepo was ,,boos", naar hij zei, doch voornamelijk op de Papoea's zelf. In hun .verdeeldheid" zag hij een van de belangrijkste oorzaken van het falen van de Nederlandse Nieuw- Guineapolitiek. Over het algemeen zeiden de afge vaardigden tegen te zullen stemmen. Die stemming wordt pas gehouden nadat de regeringsgemachtigde geantwoord heeft. Dat gebeurt vandaag. De heer Bonay betoogde dat de Papoea's na de overdracht aan Indo nesië beslist hun stem wel kunnen doen horen. Aan gerechtvaardigde verlangens zal de Indonesische regering zeker tege moet komen, nam hij aan. Scholen open De V.N. hebben geprobeerd met een andere methode de Nederlandse ambte naren warm te krijgen voor aanblijven na 1 oktober. Degenen die in principe wel onderde V.N.-vlag door willen werken dat waren er al weinig voelden voor het merendeel weinig voor een driemaandelijks contract. De amb tenaren mogen nu per maandcontract blijven werken. Het bestuur van de missiescholen in Nieuw-Guinea heeft bepaald dat alle scholen na de vakantie gewoon hervat worden. ,,Geen enkele school wordt ge sloten" werd gezegd. Dat geldt zowel voor het onderwijs aan Europese als aan Papoealeerlingen. In Djakarta is gezegd dat direct na de overdracht aan Indonesië een ge regelde bootdienst zal worden geopend op Kota Baroe (Hollandia), Sorong, Fak-Fak, Kaimana en Merauke- Het parlement van India was gisteren bijna een uur lang het toneel van een tumult zo hevig als men er nog nooit had beleefd. Er werd gefloten en met vuisten gezwaaid en premier Nehroe werd tweemaal overstemd. De deining ontstond toen voorzitter Singh een motie van de socialist Jadav de overstromingen in het noorden van India te bespreken buiten de orde stel de. Bij deze overstromingen zijn al 90 mensen omgekomen. Bij zijn derde poging bracht Nehroe de oppositie met felle woorden tot zwijgen en Jadav werd geschorst. De heer Edward Satherley, inwoner van het eiland Wight, heeft de eerste stappen genomen om een firma welke de thalidomide-pillen heeft gemaakt wel ke door mevrouw Satherley zijn ge bruikt tijdens haar zwangerschap, een proces aan te doen. Satherley wijt het feit dat zijn zoontje van acht maanden zonder armen is geboren aan die pillen. De firma heeft de pillen vorig jaar uit de markt genomen. Er is een Britse vereniging van ouders van thalidomide-kinderen opgericht. Zij wil dat de regering iets doet voor het welzijn en de scholing van die kinderen. (Van onze parlementaire redactie) Mr. Burger zal, zo vernemen wij, op 6 september bij het Tweede-Kamer debat over het goedkeuringsontwerp in zake het Nederlands Indonesische Nieuw-Guinea akkoord het standpunt vertolken van de oppositie. Dat wordt dan het laatste optreden in het parle ment van de socialistische fractie voorzitter. Zoals bekend heeft hij aan gekondigd met ingang van het nieuwe parlementaire jaar ontslag te zullen nemen als lid van de Tweede Kamer. Als socialistisch fractieleider wordt hij dan Öpgevolgd dodr prof. dr. Vondeling. Verwacht kan worden dat ook de andere fracties hun fractieleiders bij dit belangrijke Nieuw-Guineadebdt het woordzullen laten voeren. Gisteren is het Nieuw-Guinea akkoord in de af delingen van de Tweede Kamer aan een eerste beschouwing onderworpen. Ruim wc ,u,i„ van de 15® Tweede-Kamerleden zijn verzekering tot ziekenhuisverple-|daarvoor naar Binnenhof ging na een bepaalde duur en op- Men keek er wel even van op, dat de name in sanatoria en verpleeginrich- P. v d. A-fractie, de heer Burger als 1 woordvoerder bij het komende debat wil afvaardigen. De totale kosten van de volksgezondheid bedroegen in 1953 rond 797 miljoen, in 1958 ruim 1416 miljoen. Die kostenstijging is ook waarneembaar in de uitgaven van de ziekenfondsen: 647,6 miljoen in 1960 tegen 317,8 miljoen in 1953. Wordt die stijging veroorzaakt doordat de verzekerden misbruik maken van hun rechten? Neen, oordeelt minister Veldkamp in de toelichting op zijn ziekenfondswet. Natuurlijk zijn er querulanten maar in het algemeen is de stijging het gevolg van grotere behoefte aan geneeskundige verzorging. Van belang in dit verband is ook de daling van het aantal inwo ners per geneeskundige, 1240 in 1940 tot 901 in 1960. Opvallend is de toename van het aantal specialisten. In 1942 waren er nog maar 689, in 1960 reeds 3910. Het aantal huisartsen steeg in die tijd van ongeveer 3200 tot 4405. Dat de arbeidskosten op het totaal der kosten van grote invloed zijn, blijkt o.m. uit het feit, dat het maximum brutosalaris van gediplomeerde verpleegsters gestegen is van 1580 gulden in 1945 tot 6107 gulden in 1960. Minister Veldkamp verwacht, dat de kosten in de toekomst wel verder zullen blijven stijgen. Zeer drastische pre mieverhogingen worden evenwel op korte termijn niet verwacht. (Van onze parlementaire redacteur) De ruim 8.5 miljoen Neder landers, die als verplicht dan wel als vrijwillig verzekerden bij een ziekenfonds zijn aange sloten, zullen in de toekomst, wanneer zij b.v. over ver strekkingen of premiebetaling klachten hebben, de hulp van de rechter kunnen inroepen. Dit algemeen beroepsrecht - het geldt ook voor de zieken fondsen en bun medewerkers - wordt in het ziekenfondswezen geïntroduceerd door de zie kenfondswet, thans door mi nister Veldkamp (Soc. Zaken) ljij de Tweede Kamer inge diend. De ziekenfondswet brengt de eerste volledige wettelijke regeling van de verplichte ziekenfondsverzekering en van het ziekenfondswezen. Zij treedt in de plaats van het twintig jaar oude be zettingsrecht. De hoofdgedachte daarvan wordt overgenomen. Gehandhaafd blijft dus het beginsel der verplichte zieken fondsverzekering voor loontrekkenden (ambtenaren uitgezonderd) met een in komen tot aa" de sociale loongrens, de bejaardenverzekering en de vrijwillige verzekering voor inkomens tot 4Ï60 gul den per jaar, een en ander met vrije ziekenfondskeuze en vrije artsenkeuze. Minister Veldkamp heeft dus niet ge kozen voor de wel bepleite volksverze kering voor geneeskundige verzorging. De weg in die richting blijft evenwel open. Dr. Veldkamp is namelijk van plan op zeer korte termijn advies te vragen aan de S.E.R. over de wenselijkheid van een volksverzekering voor zware ge neeskundige risico's, die nagenoeg nie mand alleen kan dragen en waarvan de dekking binnen het kader van de be staande verzekering onvoldoende is. Een dergelijke (beperkte) volksverzekering kan in de ziekenfondswet ingepast wor den. A Nieuwe punten Andere nieuwe punten in de zieken fondswet: 1 De ziekenfondsen krijgen grotere vrijheid en meer financiële zelfstan digheid. Zo krijgen zij het recht om binnen redelijke grenzen hun werkge bied naar eigen inzicht te bepalen. De grenzen der werkgebieden zijn sinds 1941 bevroren". De wet biedt intus sen mogelijkheden om tegen onjuiste concurrentie op dit punt te kunnen op treden. O De ziekenfondsen zullen zich meer tot het eigenlijke terrein van de volksgezondheid moeten beperken. Ziekenfondsoptiekzaken en eigen ge neeskundige voorzieningen (poliklinie ken) zijn voortaan uit den boze. Afwij kingen van deze regel worden slechts toegestaan ter handhaving van de op 1 januari 1962 bestaande toestand. 3 Voor de vrijwillige verzekering (be stemd voor kleine zelfstandigen, we duwen en bejaarden met een inkomen beneden ƒ4160... en studerenden) zal voortaan premie naar draagkracht be taald moeten worden. De lastenverde ling wordt daardoor billijker. /f De taak en samenstelling van de ziekenfondsraad wordt gewijzigd. De raad. belast met het toezicht op de ziekenfondsen, bestaat thans uit ver tegenwoordigers van de ziekenfondsen, artsen, ziekenhuizen, farmaceutische industrie e.d. De direct belanghebben den hebben dus de controle op eigen doen en laten. Voorgesteld wordt nu de leden van de raad te doen bestaan uit vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties. Or ganisaties van artsen e.d. en zieken fondsen zullen alleen nog in bepaalde commissies vertegenwoordigd kunnen worden. Dr.Veldkamp verwacht intus sen, dat deze reorganisaties wel ,,op ernstige bezwaren" zullen stuiten. Naar draagkracht Aan de nieuwe wettelijke regeling van het ziekenfondswezen zijn geen financië le of economische gevolgen verbonden. Zo bljjft het beginsel van premieheffing naar draagkracht gehandhaafd e.n is af gezien van de in bepaalde kringen wel gepropageerde bijbetaling voor sommi ge behandelingen of verstrekkingen. Bijbetaling zou er toe kunnen leiden, De zware geneeskundige risico's, waarop minister Veldkamp doelt, kun nen door nagenoeg niemand gedragen worden. Men kan er zich thans ook niet afdoende tegen verzekeren. De be hoefte aan een afdoende verzekering bestaat reeds geruime tijd en wordt steeds groter. Dr. Veldkamp wijst in dit verband op twee feiten: door de voor uitgang van de medische wetenschap blijven vele zieken langer in leven dan vroeger, en door de veroudering van de bevolking is het aantal lijders aan chronische ziekten snel gegroeid. De volksverzekering zou overigens ruimte moeien laten voor aanvullende verzeke ringen. Volstaan zou kunnen worden met een minimumgarantie in die zin, dat b.v. behandeling en verpleging de laagste klasse steeds gewaarborgd (Van onze parlementaire redacteur) Verhoogde of nieuwe ziekenhuistarie ven moeten voortaan bij de minister van Sociale Zaken worden aangemeld. Zijn de tarieven te hoog berekend dan kan de minister ingrijpen. Een daartoe strekkend wetsontwerp is door dr. Veld kamp (Soc. Zaken) bij de Tweede Ka mer ingediend. De overheid zal terzake worden geadviseerd door een stichting die de ziekenhuizen en ziekenfondsen in het leven hebben geroepen. Een eventueel overheidsingrijpen blijft be perkt tot het aangeven van een maxi mumgrens voor de tarieven en zal niet het karakter hebben van een prijsvast stelling. (Van onze parlementaire redactie) Drie ministers, alle drie kernfiguren in het kabinet-De Quay, vieren morgen zondag 2 september het jubileum van een tienjarig ministerschap. Het zijn mr. Cals (o. k. en w.), mr. Luns (buitenlandse zaken) en prof. Zijlstra (financiën). Het kabinet en de naaste mede werkers van de bewindslieden zullen deze dag zeker niet ongemerkt voorbij laten gaan,. Met een gezamenlijk dinertje zal echter wel wat het kabinet betreft worden gewacht tot mr. Cals van zijn reis naar de West in Nederland is teruggekeerd. Er is des te meer reden om het tienjarig ministerschap van deze drie bewindslieden te herdenken omdat zij zeer waarschijnlijk na de Kamerver kiezingen van 1963 niet zullen bij tekenen, althans niet voor hun huidige departement- Mr. Cals heeft reeds meegedeeld, dat hij niet nog eens de portefeuille van o. k. en w. wenst te beheren. Den Haag ziet hem echter nog niet direct vertrekken. Zijn naam wordt genoemd als mogelijke nieuwe minister-presi dent en als voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. hoort men hem ook wel noemen als opvolger van mr. Houben als gouver neur van Limburg. De toekomstplannen van minster Zijlstra zullen waarschijnlijk voor een goed deel bepaald worden door ont wikkelingen binnen de A.R.-partij. Mr. Luns schijnt een ambassadeurspost te ambiëren. In dit verband hoort men naast Parijs ook spreken over Rome. Mr. Cals kan bij dit jubileum op be langrijke ministeriële wapenfeiten te rugzien- Onder zijn bewind is nage noeg de gehele onderwijswetgeving ge moderniseerd en vernieuwd. De bekro ning van deze rijke oogst aan wet gevende arbeid is de mammoetwet die onlangs veilig de Tweede Kamer is ge passeerd. Het onderwijs en de jeugd zijn mr. Cals ook nog om een andere reden grote dank verschuldigd. Tijdens zijn ambtsperiode zijn de be grotingsposten voor nagenoeg alle vormen van onderwijs met sprongen gestegen. Hetzelfde kan overigens ge zegd worden voor de begrotingsonder- delen, die op cultuur, sport en weten- Daarnaast schaP betrekking hebben. Door deze resultaten en door zijn sprankelende, Limburgse oorsprong verradende per soonlijkheid is minister Cals op het Binnenhof een hoog gewaardeerde be windsman. ders. Zijn beleid moge niet iedereen ovei'tuigen. voor zijn enorme werk kracht heeft men algemeen respect. Wie zijn ambtsperiode overziet, ont waart alleen maar problemen de Benelux, de Europese eenwording, de Navo, het NederlandsDuits verdrag en ten slotte het meest ingewikkelde vraagstuk Nieuw-Guinea. De afloop van het Nieuw-Guinea-probleem zal mr. Luns, als hij zijn tien jaar overziet, voor zichzelf misschien niet die vol doening schenken als hij toch werke lijk wel verdient. De sympathie van zeer velen moge hem echter een troost zijn. Het Binnenhof hoopt van harte dat hij zijn parlementaire periode af maakt. Door zijn geheel eigensoortige humor heeft hij het deftige b.z. (bui tenlandse zaken) een gewoon menselijk gezicht gegeven, door zijn werkkracht de legende doorbroken, dat de diplo matie een soort dolce vita is. Prof- Zijlstra is in de hogere sferen der landspolitiek beland door de roep, dat hij de man zou zijn die de A.R.- partij een nieuw, verjongd gezicht zou kunnen geven. Aan die verwachting heeft hij (buiten zijn schuld) zich ge heel kunnen voldoen. Wel heeft hij zich ontplooid als een bijzon der bekwaam bewindsman, eerst op economische zaken, thans op financiën. Vooral in zijn huidige functie als be waker van de schatkist heeft hij een dikke vinger in de regeringspap. Hier en daar hoort men wel eens zeggen, dat hij in die functie wel eens j v v. m me iunctie wel eens van Grote waardering bestaat eveneens bijna dictatoriale neigingen blijk zou ■>r»r- mr T .lino nAlr KJ, igCVÊH voor mr. Luns, ook bij zijn tegenstan- De Duitse posterijen zullen waarschijn lijk van 1 januari 1963 af ook voor 'de overige vijf EEG-landen het binnenland se porto laten gelden. Invoering van dit Duitse ..Europa-porto" zal de andere EEG-landen niet dwingen zich bij de maatregel aan te sluiten. De Westdüitse minister voor de posterijen, Richard Stuecklen, is er echter van overtuigd, dat de postbesturen van de andere EEG-landen spoedig dit voorbeeld zullen volgen. De minister deelde nog mede, dat het plan bestaat om binnen afzienbare tijd ook in het postverkeer met de andere 19 bij de Europese postunie aangesloten landen het binnenlandse porto in te voe ren. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 39-jarige administrateur W. H- D. uit Hilversum wegens verduiste ring van 45.500,ten nadele van een zijner cliënten, veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eis was twee jaar met aftrek. De administrateur had dit geld vergokt in Belgische speelhui zen. De gedupeerde en geruïneerde cliënt, een aannemer uit Soest, had om aan een dreigend faillissement te ont komen geld geleend om zijn crediteuren te betalen. Hij gaf daartoe 48 mille aan zijn administrateur, die slechts 2.500, betaalde aan schuldeisers en de rest regelrecht naar de speelhuizen in België bracht. dat men zich te laat onder behandeling stelt, waarschuwt dr. Veldkamp. Van misbruik is bovendien in het algemeen niet gebleken. Wat de verstrekkingen in natura betreft handhaaft de wet „ten minste" het huidige niveau. De bejaar- denverzekering blijft voorts gedekt door een matige premie, aangevuld door be langrijke bijdragen uit de schatkist. (Advertentie) De Bank voor Rrabant BELEGGINGSADVIEZEN Het Damrak heeft gisterenmiddag de beursweek afgesloten met een nauwe lijks prijshoudende stemming bij de opening voor de internationale waarden. In verband met het feit, dat Wall Street maandag wegens Labour day, gesloten blijft, alsmede met het naderende week einde, was de omzet minimaal. Wall Street was eergisteren zeer te rughoudend met minimale omzetten. Ef fectenanalisten in Amerika verwachten stijgende koersen voor de onmiddellijke toekomst. Zij baseren dit op de komen de congresverkiezingen. In dit verband zal de regering ongetwijfeld alles doen om de economie te stimuleren. De West düitse beurzen gaven gisteren weinig verandering te zien. Ook gedurende de verdere beursduur wilde het op het Damrak met de han del niet vlotten. De arbitrage had bijna niets te doen, terwijl het publiek nog steeds een afwachtende houding blijft aannemen. Ook de beroepshandel voel de er niets voor om in de markt te stappen. In de scheepvaartsector sukkelde men verder door. De koersen weken hoege naamd niet af bij die van het vorige slotniveau. Ook in de lokale afdelingen waren de omzetten minimaal. Aandelen Kon. Zout-Ketjen en die van de Sikkens-groep werden wederom iets hoger geadviseerd. 30-8 31-8 Ned. '59 4'/4 100 ,'s 100 Ned. '61 41/4 100 VB 100 Ned. *47 3'2 9118 90% Ned. grootboek 1946 91% 91% AKU 364% 362% Hoogovens 553 "4 553 Philips 154.65 154,05 Unilever 134.80 133.00 Kon. Olie 141.30 140.20 HAL 120% 120% Scheepvaartunie 129% 128% Amst. Bank 375 373 Ned. Hanrielmij. 349 349% Lucas Bols 848 848 Drie Hoefijzers 390 392 "2 Mach. Breda 231 Zeeuwse confectie Bijenkorf 827 827 Simons Emb.f. en houth. 128 130 Van Gelders papier 300 297 Heineken 457 469''2 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 390 388 Kon. Zout 720 721 Nijverdal - Ten Cate 222% 225 De Schelde 260 261 Scholten Foxhol 765 769 Thomassen en Drijver 680 682 Van Vlissingen Katoen 334 344 Vredestein 380 375 Zwanenberg Organon 871 876 NABEURSKOERSEN (Telefonisch avondverkeer) Kon. Olie 140.20 140.70 Philips 153,60 154,20 Unilever 133 gb.

de Stem | 1962 | | pagina 15