Mr. Bot stelt ambtenaren die niet wensen te blijven gerust NK schreef Staten NIEUW PLAN INZAKE ALGERIJNSE CRISIS Hevige aardschokken in Z.-Italië en Griekenland Grens gesloten Bus op bolsl boot O.A.S.-arsenaal gevonden Harde woorden in kort geding tegen Ned. Opera Duister drama in Den Helder Streven naar dictatoriale macht scherp gehekeld V.A.R. dreigtna ruzie met Syriëuit Liga te treden ÏNEN" jis in de storm d als spelbreker :gen wil en dank n „melden via radio gde inzameling Italianen uit impgebied tigend spoor Thelma m DAGBLAD VOOR ZEELAND Drie straaljagers in Zwitserland neergestort Paniek in eerder getroffen streken Tsjechische soldaat vraagt asiel INCIDENT IN ALGIERS Mijnwerkers in Spanje vragen: open mijnen Regisseur eist hervatting van werkzaamheden Vrouw dood in vliet gevonden Opklaringen OE THANT Bil KROESTJEV Hoofdmacht van para 's wil in jungle blijven elt met het ongeduld van ojuist van een verre reis huiskamer is teruggekeerd iciaal eens even voor gaat :n we dan van de hitte in de regens in New Orleans, m" in Nevada, de slagerijen de negers in Little Rock, van het landschap in de en Missouri, de situatie op ïse universiteiten en van andere dingen meer die te- ka maken en waarvan men ninst moet hebben gehoord, een eenigszins volledig van de States. Velen zul- tet lezen van dit instruc- ellige boek met ons eens gl van 't Veer het Neder- ek een uitstekende dienst Werkelijk journalistiek in rm. Het boek werd uitge- Fontein te Utrecht. V. moordenaar van de rijke ster Hermione Shaw? Het die vraag verschaft Mignon n het laatste hoofdstuk van droman „Het huis in de derde van haar hand die uitgaf in zijn Prismareeks, r gaat in dit boek weer te het vertrouwde Eberhart- neemt alle tijd om de ge dreiging en beklemming die •nen bij de geheimzinnige teeds sterker gaan bezielen, n in hun omgeving, in een en een onweersachtige na- daar ontsnapt zij naar onze aan het gevaar al te over- irijvingen te geven. Niette- ïnend boek voor een zondag rdag. J.L. Post maakte vlot 'an de Engelse uitgave. schrijfster Josephine Bell hoofdpersoon, de dokters- Fuller, in een onmogelijke lar boek „De dood als spel- verscheen in de Primsa- t Spectrum. Omdat een drie ling daarvan een essentieel rmt, is dit boeiende speur- ;een lectuur voor onvolwas- i. Overigens een knap ge- verhaal met menselijke fi- ïtknoping was voor ons ech- rerrassend als de schrijfster ild zou hebben. Het Engelse en vlotte vertaling van mr. lerf. ingenieur, slachtoffer van heid in de dertiger jaren, in of meer tegen wil en aan bij een Italiaanse ma- Bijna zonder dat hy het hij verstrikt in een geraffi- agekomplot, dat zijn voor- het leven heeft gekost, van angst en spanning en pende avonturen slaagt hij in degenen die hem naar aan van zich af te schud- iet, kort de inhoud van het tegen wil en dank" van luteur Eric Ambler, dat nu reeks is verschenen. Het is n de ik-stijl, die het hier uitzondering wel doet, om- jver het verhaal een bijna karakter heeft gegeven, en uitstekende indruk van die er tussen elkaar vijan- landen werd gesponnen in or de tweede wereldoorlog, k begon te worden dat een kon uitblijven. 55 kaanse marine heeft een iiozender samengesteld, die an een pond weegt en die gebruikt om grote vissen eedieren te volgen, r werd reeds bevestigd aan I zware zandhaai in de na- Palmbeach. Het dier werd gevolgd tot een diepte aatje is ongeveer tien cm d en zendt een supersonisch p 38 kilcycles. Sidney R. Galler, leider iect, kan met behulp van nagegaan worden waar zijn waar vissen samenko- olen vormen. Dit zou van zijn voor de visserij. le Italiaanse radio en tele- liseerde inzameling voor de /•an de aardbevingen in het tot dusver 415 miljoen lire koorts zijn privé-giften bui- npagne om binnengekomen »n van de wereld, ïse regering heeft meer dan lire beschikbaar gesteld istaanden van de 17 doden, a 200 gewonden en de dui- izen. Ook het Vatikaan heeft Is geschonken. Thelma, na haar zesunge i tocht over midden-JaPan genomen tot een tropische zee van Japan opgetrok- ïet spoor van vernielingen, avond werd ingezet, werden vermisten en meer gemeld, benevens uizenden dollars schade aan n aangericht. reinverkeer werden larnj»®T en konden niet worden huizen en vijf bruggen ruïnes en 8427 gebouwen water te staan. Elfhon- rijstvelden werden over- ?nsten 250 in er weggespoeld. ?n zonken en er ontstonae huivingen. 102e JAARGANG No. 24066 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. da. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland bta9 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan- vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlyke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) KRIM WIL BEN BELLA PAS AFSNIJDEN Drie Venom"-straalvliegtuigen van de Zwitserse luchtmacht zijn bij de Furkapas verongelukt. De vliegers van twee van de toestellen zijn omgekomen. Het lot van die van het derde vliegtuig is nog niet bekend. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefenvlucht. De plaatsvervangend premier van de Algerijnse voorlopige rege ring, Belkcim Krim, die min of meer ter zijde werd geschoven toen sterke man Ahmed Ben Bella een „politiek bureau" installeerde, heeft gisteren gepleit voor nieuwe besprekingen tussen alle politieke leiders in Algerië, „om snel een oplossing voor het probleem der leiding te vinden". Krim deed een program aan de hand waarnaar de nieuwe leiding zich zou moeten richten. Punten daarin zijn: reorganisatie van het leger, oprichting van een partij na verkiezingen en vorming van een regering. Athene en omgeving en de Zuid- italiaanse steden Napels, Bari en Avel- lino zijn gisterenmiddag getroffen door hevige aardschokken. Uit Athene wordt gemeld, dat de schokken ook gevoeld zijn op het eiland Kreta en in het Noordgriekse departe ment Salonica. De telefoonverbindingen tussen Athene cn de provincies werden verbroken. Volgens officiële berichten ligt het cen trum van de aardbeving op rond 120 km ten zuidwesten van Athene in het district Tripolis op het schiereiland Peloponnesos. In Napels, Bari en Avellino renden de mensen de straat op. Ook uit Triëst en uit Messina in Oost-Sicilië werden aard schokken gemeld. Volgens geleerden in Messina ligt het epicentrum van de beving rond 500 km van deze stad. In Athene is geen schade aangericht en er vielen geen slachtoffers. Napels is, zoals bekend, vorige week ook getroffen door aardschokken. Er kwamen toen achttien mensen om het leven. In Napels en omgeving kamperen nog vele mensen in de open lucht, om- OVER ENIGE TIJD zal een wetsont werp tot wijziging van de uitverkopen- wet bij de Tweede Kamer ingediend worden. Minister De Pous wil voor komen. dat men door het voeren van verkoop-acties vooruitloopt op de eigen lijke seizoen-uitverkopen. TEGEN OUD-PREMIER dr. John Tsjang van Zuid-Korea is levenslange gevangenisstraf geëist wegens pogingen om een staatsgreep te bewerkstelligen Tsjang zou een en ander gefinancierd hebben. VIERDUIZEND politieagenten zullen De Gaulle beschermen, als deze op 4 sep tember op het vliegveld van Bonn arriveert en vandaar doorrijdt naar het kasteel van Ernich. Nog nooit is bij een officieel bezoek zo'n Duitse politiemacht op de been gebracht. ..DIENSTKLOPPER", zei de 41-jarige korporaal A. van O. uit Veenendaal on langs tegen een in burger geklede overste, die hem wilde aanhouden wegens dronkenschap. Deze uitlating kostte de korporaal gisteren twee maan den militaire detentie en degradatie tot soldaat der eerste klasse- DE DEENSE PREMIER, Viggo Kamp mann, is gisterochtend met spoed naar het ziekenhuis vervoerd met symptomen die op een hartaanval wezen. De minis ter van Buitenlandse Zaken, Jens Otto Krag, is tijdelijk met het premierschap belast. VIER MIJNWERKERS zijn gisteren omgekomen bij een mijninstorting in Jouern in Zweden. VOOR HET EERST sedert 1945 heeft het gisteren in Johannesburg gesneeuwd. Tevens was het de zwaarste sneeuwvai sedert 1936. De laag was enkele centimeters dik. GISTEREN WAS het in Lissabon de heetste dag van het jaar. De tempera tuur steeg tot 40 graden Celsius. In andere delen van het land steeg het kwik zelfs tot 42 graden en hoger. dat hun huizen de vorige week werden beschadigd. Ook de verbindingen tussen Rome en Zuid-Italië, inclusief Napels, zijn ver broken. In de berichten uit dit gebied werd niet gesproken van doden of ge wonden, wel van schade aan gebouwen in diverse plaatsen. In Avellino zou er paniek zijn uitge broken onder de bevolking. De bewoners van de stad renden hals over kop hun huizen uit. In de straten verdrongen zich auto's en mensen. Radeloze ouders trachtten hun kinderen zo snel mogelijk in veiligheid te brengen buiten de stad Een Tsjechische soldaat is naar Oos tenrijk uitgeweken, zo heeft de politie in Wenen bekendgemaakt. De 21-jarige soldaat, Jaromir Rach- falik, baande zich, in volledig uniform en met zijn machinepistool, een weg door de prikkeldraadversperring op de Oos tenrijks Tsjechnische grens bij Waidhofen. Hij meldde zich vervolgens bij het dichtstbijzijnde politiebureau in Oostenrijk om politiek asiel te vragen. Het program van Krim bevat deze zes punten Beveiliging van de eenheid van de natie en van de revolutie. Oprichting van het fundament van de staat, door het land een legale en ge respecteerde regering te geven. Het zoeken naar oplossingen voor de economische en sociale problemen van het land. Het nakomen der internationale ver antwoordelijkheid. Herziening van de structuur van de revolutie, via een congres van de F.L.N. Er dient een nationaal leger te komen, Het maken van plannen voor econo mische en sociale ontwikkeling ir socialistische geest. Op een persconferentie liet Krim zich scherp uit over Ben Bella. Hij verweet deze zich tot dictator te willen op werpen. Volgens Krim was het duidelijk wat Ben Bella en zijn aanhangers wil len de Willaja's 'militaire zones) ver nietigen nadat zij het voorlopig bewind (G.P.R.A.) hebben vernietigd vernie tiging van de structuur van de revolutie, om de weg te banen naar persoonlijke macht, naar de dictatuur. Vuurgevecht De commandanten van Willaja vier, het militaire district van Algiers, heb ben later bekendgemaakt „meer dan 50" gewapende aanhangers van Ben Bella in de Kasbah van Algiers te heb ben gearresteerd. Op een dramatische persconferentie in De Egyptische delegatie heeft gisteren woedend een bijeenkomst van de Ara bische Liga te Sjtoura in Libanon ver laten en gedreigd uit de Liga te treden omdat Syrië de V.A.R. had beschuldigd. De leden van de Egyptische delegatie zeiden dat de V.A.R. de Liga zou ver laten tenzy een resolutie zou worden aangenomen waarin zou worden voor gesteld een einde te maken aan „deze Klucht van verwensingen". De bijeenkomst werd gehouden om aandacht te kunnen besteden aan de oeschulaigingen volgens welke president Gamal Abdel Nasser van de V.A.R. zich zou bemoeien met Syrische binnen landse aangelegenheden. De V.A.R. en Syrië hebben elkaar tijdens de DijeenKomst van de Arabische uxga Keer op Keer beschuldigd. Op een van de zittingen ging het bijzonder neiug toe. Syrië beschuldigde Nasser ervan agexuen naar öyne en andere Ara- oxscne landen te sturen om de huidige regeringen te ondermijnen. xerwyi onder de algevaardigden naar de DijeenKomst van oe Arabische Liga nog f^oie deining neerste, werd bekend dat ue grens tussen öyne en de Libanon was gesxoten nadat in de nabijheid van de grens een ontpiofling nad plaats- ö"iirUwaren geen slachtoffers te betreu ren en men verKlaarde niet waarom de grens was gesloten. ue regering te Cairo kondigde aan dat indien de V.A.R. de Arabiscne Liga zou veria ten, dit niet zou betekenen dat Egypte zien van zijn verantwoordelyk- neuen voor de Arabische zaak zou ont boen. ue andere leden van de Arabische uxga neouen tot dusver geen commen taai' geieverd op de beslissing var ■Egypte. r ue secretaris-generaal van de Liga, generaal Abdel Hassouna, hield een spoedbijeenkomst met de afgevaardig den uit de andere landen van de Ara bische Liga om te proberen te voor komen dat Egypte uit het verbond zou treden. Volgens waarnemers zou de uit treding van Egypte de genadeslag voor de Liga betekenen. Andere landen van de Liga zijn Irak, Jordanië, Libanon, Libië, Marokko, Saoedi-Arabië, Soedan, Tunesië, Jemen,, Koeweit, Syrië en Algerië. de Orleans kazerne te Algiers werden enige van de gevangenen als bewijs aan de pers getoond. Een woordvoerder van Willaja vier deelde mede, dat de gevangenen „be wapend en gefinancierd" werden door zekere leden van het politieke bureau", dat een gewapende aanval voorbereidde op de geregelde soldaten." Het hoofdkwartier van het Franse leger in Algerië heeft dinsdag bekend gemaakt dat Franse strijdkrachten maandag te Marengo bij Algiers een vuurgevecht hebben geleverd met Alge rijnse guerrillastrijders. Dit vuurge vecht was een schending van de over eenkomst van Evian over het staken van het vuren. Aan beide zijden zijn verliezen geleden, aldus het communi qué. De guerrillastrijders hebben een aan val ondernomen op een Franse eenheid die tot taak had een bedreigd Europees gezin te beschermen dat voorbereidin gen trof naar elders te gaan. Een andere Franse eenheid die te hulp kwam, werd ook aangevallen, aldus de bekend making. Reeds voordat de soldaten van de eerste eenheid uit hun auto's waren gestapt, openden de Algerijnen het vuur. De tweede eenheid werd enkele kilo meters ten noorden van Marengo onder vuur genomen. De centrale verbindingscommissie naar de plaats van de vuurgevechten gegaan om een onderzoek in te stellen. In welingelichte kringen in Algiers dacht men dat het aantal doden en ge wonden niet hoger dan vier of vijf is. In deze kringen wees men erop dat Marengo onder de Willaja vier valt, die al dagenlang in verzet is tegen het politieke bureau. Protocols Franse en Algerijnse functionarissen hebben dinsdag in Parijs negen proto collen getekend, die voortvloeien uit de overeenkomst van Evian, alsmede een protocol betreffende de bank van Algerië. In de stukken wordt o.m. de olie winning in de Sahara en de status van Franse ambtenaren en onderwijzers in Algerië geregeld. Het Spaanse ministerie van voorlich ting heeft gisteren gezegd dat haar niets bekend is over gunstige ontwikke lingen in de nieuwe mijnstaking. Het aantal stakende kompels nadert de 16.000. Dit is bijna een derde van het mijnpersoneel in de provincie Asturië. Maandag zijn opnieuw drie mijnen ge sloten. Het werk in 27 mijnen ligt nu stil. Delegaties van mijnwerkers hebben gisteren een bezoek gebracht aan de provinciale gedelegeerde van het door de regering beheerste vakverbond. Hem werd verzocht met de autoriteiten te onderhandelen over de heropening van de mijnen die de overheid heeft laten sluiten sedert op 18 augustus de staking begon. De mijnwerkers-delegaties heb ben nu gezegd dat als de mijnen worden heropend, de situatie binnen enkele dagen normaal zal zijn geworden. Tegenover deze naar capitulatie nei gende houding der mijnwerkers blijft de regering de politiek volgen de mijnen gesloten te houden tot het afgelopen is met de stakingsactie. De mijnwerkers wilden een vijfdaagse werkweek for ceren. Een wonderlijk verkeersongeluk heeft zich voorgedaan in de Finse Hoofdstad Helsinki. Een man, die te diep in het glaasje had gekeken ging, achtervolgd door de politie helemaal alleen met een grote bus aan de haal en kwam pas tot stil stand na een dreunende botsing met een.... sleepboot. De sleep boot zonk, de bus bleef half op de kade hangen en de dronken chauf feur stapte wat witjes maar onge deerd uit de cabine De Franse politie heeft gisteren in Parijs een grote opslagplaats van ille gale wapens ontdekt. Ze waren van hetzelfde type als de soort die vorige week woensdag werd gebruikt bij de mislukte aanslag op president De Gaulle. De wapens, die in een garage zijn ge vonden, behoorden aan de O.A.S. Vol gens de politie betreft het hier echter een ander onderdeel van de O.A.S.dan het moordcommandant dat de overval op de president pleegde» Tot de wapens behoren machine geweren, „tientallen" machinepistolen en karabijnen, granaten, 100 pond kleef- plastic en boobytraps. De Franse regering heeft intussen nieuwe maatregelen voorbereid, die een einde moeten maken aan de golf van terrorisme die Frankrijk momenteel overspoelt. Te Orthez, in het zuiden van Frank rijk, in de omgeving van Pau, hebben onbekenden twee automobilisten kort na elkaar aangevallen door stenen door hun voorruiten te werpen. Een bestuurder kwam hierbij om het leven. Te Parijs braken vier branden uit in gebouwen bij de Champs Elysées. Te Marseille hebben Europese repa trianten uit Algerië zich gisteren in groten getale bij de politiebureaus ge meld met revolvers en geweren. Zij gaven gehoor aan de nieuwe regerings maatregel die amnestie verleent aan hen die hun wapens onmiddellijk in leveren. In het kort geding dat de chef regisseur van de Nederlandse Opera, Wolf-Dieter Ludwig, tegen de directie van de Nederlandse Opera heeft aan gespannen en dat gisteren voor de pre sident van de Amsterdamse rechtbank diende, zijn harde woorden gevallen. Lijnrecht tegenover elkaar stonden de meningen van beide partijen over de positie die de sinds eind 1960 aan de Opera vast verbonden chef-regisseur dient in te nemen zolang zijn contract nog rechtsgeldig is en de directie van mening blyft, dat men deze man moei lijk is samen te werken. „Ik kan mijn werk niet meer doen, omdat de directie mij overal buiten houdt", klaagde de jeugdige Duitse regisseur, die van de president van de rechtbank een uitspraak verlangde,dat hij onverwijld zijn volledige werkzaam heden zal kunnen hervatten. „Geen sprake van, hij kan af en toe blijven regisseren, maar de belangen van de Opera mogen daarbij niet in de knel komen", zo meende de raadsman van de Nederlandse Opera, die ten stel ligste ontkende dat de gedaagde partij het „droit de travail" t.a.v- Ludwig zou hebben geschonden. Bovendien achtte hij beantwoording van de vraag of er ge gronde redenen zijn geweest om aan het lopende arbeidscontract met Ludwig geen volledige uitvoering te geven, niet geschikt voor behandeling in kort ge ding. Twee uren lang luisterde de president van de rechtbank, mr. C. H. Plug, naar de standpunten van beide partijen, waarna hij zijn uitspraak bepaalde op 4 september a.s. Er bestond voor de be handeling van dit kort geding grote belangstelling. De behandeling legde de hele con troverse tussen de regisseur en de Opera bloot. Van de zijde van de eiser werd de directie van de Opera ondes kundigheid verweten. Ludwigs raads man citeerde talrijke krantepublikaties waaruit de bekwaamheid van de regis seur duidelijk zou blijken. De raadsman van de Nederlandse Opera stelde daar tegenover dat Ludwig een onmogelijk mens is om mee samen te werken en dat hij eigenwijs is en altijd aan het experimenteren is, het geen de Opera nare ervaringen zou heb ben opgeleverd. Gisteren in in Den Helder het stoffe lijk overschot van de 24-jarige mejuffr, A. Gouwenberg in de Lange Vliet ge vonden. Sporen op kleding en lichaam wezen er op, dat ze 's nachts tijdens een worsteling te water is geraakt. Uit het onderzoek, dat de Helderse politie in samenwerking met de konink lijke marechaussee heeft ingesteld, is de juiste toedracht van het gebeurde nog niet komen vast te staan. Er wordt aan misdrijf gedacht. Vast staat, dat het meisje maandag avond de kermis in Julianadorp heeft bezocht. Met enkele militairen was ze naar huis gekomen. Vermoedelijk heeft ze haar bromfiets thuis gebracht en is daarna met een der militairen niet ver van huis aan de kant van het water in het gras gaan zitten. Daar is het tot een worsteling gekomen. De vraag is nu echter of de militair die er bij betrok ken was haar in het water heeft ge duwd of dat ze er in is gevallen, waarna de militair kan zijn gevlucht. Alle schepen en militaire inrichtingen in Den Helder zijn nauwkeurig onderzocht. In de Mynenkazerne bleek, dat de 23-jarige, gehuwde machinist J. K. uit Huizen 's nachts met een nat uniform was binnengekomen. Na een kort verhoor bleken er voldoende aan- wijzigingen te zyn om hem in arrest te stellen. K n g' medegedeeld door het: C geldig tot woensdagavond,: nÏÏi dinsdagavond 23.15 uur t meeste plaatsen droog weer; klanW„e SP van de dag en'ge op-; uil j?wakke tot matige wind. verTnaeSïe Jlie richtingen. Weinig! andering jn temperatuur. t ^«trng van het Belgisch: weerkundig instituut 'lge westelijke tot zuidwestelijke; ïi Wisselende bewolking met; itans op enige regen. Maximum» temperaturen van 15 tot 20 graden.! vandaag zon onder 19.36 uur maan onder 19.36 uur. Morgen zon op 5.47 uur maan: op 5.49 uur- De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant heeft gisteren in Jalta in een „vriendelijke, vrije en gemakke lijke sfeer" met Kroestjev gesproken, aldus Tass. Kroestjev nodigde hem later uit met zijn gezin in zijn vakantie verblijf aan de Zwarte Zee de maaltijd te gebruiken. Oe Thant was dinsdagmorgen uit Moskou naar Jalta gevlogen. In Moskou heeft Thant maandag met de Sovjet- russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko gesproken over „enige voorname V.N.-problemen. Staatssecretaris Bot heeft in Nieuw- Guinea de ambtenaren die er niet voor voelen na 1 oktober aan te blijven, ge rustgesteld met de mededeling dat zij zich over hun repatriëring geen zorgen behoeven te maken. Hetzelfde afvoer- schema dat al voor de vrouwen en kinderen geldt, zal ook op hen van toe passing zijn. Daarvoor worden wellicht enkele schepen ingelegd. De ambtenaren die wel bereid zijn Thuisfront heeft met Prote nadruk- «t*im onder de V.N. door te werken hebben inuislro™ «een met grote nadruk steun te horen gekregen dat zij vanaf 1 okto ber geheel gelijkgeschakeld zullen wor den met de andere internationale V.N.- functionarissen. De heer Bot heeft gezegd overal in Nieuw-Guinea, onder de Papoea's teleur stelling te hebben geproefd- Onder de „bovenlaag" van de bevolking heeft hij overigens ook begrip voor de situatie aangetroffen. Het Nationaal Thuisfront heeft giste ren laten weten dat de algemene nei ging het pijnlijke Nieuw-Guineaconflict maar zo spoedig mogelijk te vergeten, het werk ten bate van de jongens in dat gebied ernstig belemmert. Het gevraagd voor de grote en snelle actie in zes weken tijd duizend pakketten geen individuele naar Nieuw- Guinea te sturen. Duizenden pocket boeken zullen deel uitmaken van de zendingen. Gisteren is in Djakarta bekendge maakt dat Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, tot waarnemend premier voor West-Irian is benoemd. Radio Indonesia beweerde gisteren dat Nederland het akkoord saboteert. Nederlandse militairen zou den een gewapend treffen veroorzaakt hebben. Waar en wanneer werd echter niet gezegd. Boven de luchtlandingsgebieden in Nieuw-Guinea zijn gisteren door Indo nesische vliegtuigen pamfletten uitge worpen waarin de infiltranten op de hoogte worden gebracht met de situatie. Ook boven een streek waar, naar men meent te weten, nooit infiltranten ge land zijn, gooide men pamfletten uit, hetgeen aan Nederlandse zijde enige verbazing opwekte. Overigens blijken de grote groepen Indonesiërs in de oerwouden weinig ge neigd zich te melden. Kapitein Bennye die met een grote hoofdmacht in de jungle bij Merauke zit heeft in een ge sprek met een contactman verklaard dat hij er niet aan denkt vóór 1 oktober te voorschijn te komen. De geriefelijke woningen in Merauke kunnen hem niet verlokken. Ook elders blyven de Indonesiërs treuzelen. Dit verschijnsel is zo opval lend dat men er ook uit zou kunnen concluderen dat de grootte van die „hoofdmachten" wel eens heel erg zou kunnen tegenvallen. Alleen kleine groep jes infiltranten of enkelingen melden zich nog steeds. Foto links: Vijf infiltranten die zich in de buurt van Hollandia hebben ge meld, nadat zij via transistorradio's van het staakt het vuren hadden ge hoord. Foto rechts: Zeventien militaire waarnemers van de Verenigde Naties, die onder leiding van de Zweedse o- verste Ülof Melin toezicht gaan uit oefenen op de naleving van het be stand in Nieuw-Guinea, zijn intussen in Hollandia aangekomen. De waar nemers komen uit India, BraziliëIer land, Zweden, Nigerië en Ceylon. De foto toont enige waarnemers bij het verlaten van het vliegtuig

de Stem | 1962 | | pagina 1