Goedkope Russische olie graag gekocht in westen Veertig jaar geleden stierf de uitvinder van de telefoon Sovjet-agenten chanteerden ontvoerde Russische priester nieuwe PADDESTOELEN DIE HUILEN ALS BABIES Georges Bidault Frankrijks staatsvijand Ook Nederlands meisje werd bedreigd RIJKS1 Surpli 'us maakt een snel stijgende uitvoer mogelijk Toch eigenlijk Politieke bedoelingen in het spel? Boodschappen- pakket Volgens Brusselse missiepost Indiaeen land van wonderen i N AJ AARS) geschiedenis ruime export consequenties Waarachtig t ding werkt zei de keizer Niet exclusief Spraakdeskundige Toeval Tentoonstelling V ulkaanuitbarsting Japan in Reuzenzwammen, door slangen bevolkt Verraders zullen gestraft worden O.A.S. exit? Verkeerde ve Bredase aan was stroom jUIT PARIJ: Regen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 (Eigen buitenlandse dienst) De aanleg van oliepijpleidingen door de landen van het communis tische oostblok en dcor het neutrale Oostenrijk naar Italië voor de transport en afzet van olie naar dit land, alsmede de zaken, die de almachtige leider van het Italiaanse staatsoliebedrijf, de heer Enrico Mattei met Russische olie-exploitanten voor Italië drijft hebben de Sovjetrussische olie-activiteiten in het middelpunt van de belangstel ling geplaatst. Dit „olie-offensief" breekt op het ogenblik geweldig in op de economie van het vrije westen. De Sovjets zijn erin geslaagd met hun olie-uitvoer een aantal weste lijke landen in economisch opzicht nauwer aan zich te binden. Voor alsnog kan niet gesproken worden van ernstige gevolgen voor de wes telijke economie, maar deze olie-leveranties aan sommige landen kun nen daar op den duur waarschijnlijk politieke invloed hebben. De toenemende olie-produktie in Sovjet-Unie heeft een surplus doen ont staan, dat het mogelijk maakt om een gooi te doen naar een van dc belang rijkste plaatsen op de internationale grondstoffenmarkt. Daarmee beoogt men in Rusland een tweeledig doel te dienen: ten eerste flink te concurreren met de grote westelijke oliemaatschappijen en ten tweede een soort politieke door braak in verschillende landen te force ren. Rusland heeft een oliegesehiedenis met ups en downs achter de rug. Een goede Steeds meer wordt het de huis vrouw naar de zin gemaakt, maar ondanks de vele tijdbesparende huis houdelijke apparaten komt zij toch nog dikwijls tijd te kort Ofschoon dit sommigen eenvoudig belachelijk voor komt zijn de oorzaken overduidelijk. Enerzijds is het leven immers bij zonder veeleisend geworden, ander zijds ontbreekt de ouderwetse huis houdelijke hulp. Bovendien is de huis vrouw bijgebracht, dat zij er beter aan doet haar geest te ontwikkelen, mee te kunnen leven met man. en kinderen, iets te begrijpen van poli tiek en kunst, dan zich te begraven ir de niet altijd noodzakelijke beslom meringen van het huishouden. Alle vernuftige apparatuur ten spijt, blijft echter het buisvrouw-zijr een veel zijdige taak die organisatietalent vraagt en waarvoor zelden een ver vangster of invalster bestaat. De betse organisatietalenten erge ren zich het meest aan nutteloze of tijdrovende bezigheden, waarvan het huishouden nog niet is gespeend. Een daarvan is boodschappen doen. Een gewone kruidenier kan uitrekenen, welke artikelen nagenoeg altijd op de boodschappenlijsten voorkomen. Om die alledaagse zaken bij elkaar te krijgen it het in de winkels nodig de beurt af te wachten, hetgeen óók in de zelfbedieningszaken behoorlijk kan ophouden. In Zweden zijn er in de levens- middelenzaken rekken gezet met kant-en-klaar boodschappentas! es. Tegen afgeronde prijzen kan de huisvrouio er zo'nètasje wegnemen en besteden voor bv. tien. twintig of vijfentwintig gulden. Op de plastic tasjes staat, waar voor de inhoud bestemd is, zoals voor alle dagmaaltijdenvoor de lunches, avondeten of ontbijt. De verkoop gaat zó goed, dat er aan gedacht wordt ook tasjes samen te stellen met wasmiddelen, dranken en andere artikelen. Dat veel van de gezellige, degelijke huisvrouwelijkheid zal verloren gaan lijkt ons niet juist. Wie een goede kokkin is (en Zweden telt er veel) laat zich de vreugde van het be reiden van een goede maaltijd niet ontnemen. Zij zal met het kam-en- kl aar-pakket, dat zij heeft genomen, omdat de tijd drong, even voortreffe lijk werken, als met de los bijeen gezochte ingrediënten. En het bezwaar, dat er biefstuk met boontjes uit het pakket komt ter wijl men juist trek had in haché met andijvie? Och, de verschillende huisgenoten hebben immers ook niet allemaal trek in precies hetzelfde. En als de huisvrouw in tijdnood zat nam zij tóch biefstuk en geen haché! Foto: Moeder en kinderen in eeii Zweedse keuken. (Eloxal). zestig jaar geleden was Rusland met de produktie van 11.000,000 ton olie per jaar de belangrijkste producent van deze steeds begeerde grondstof. De boorto rens rond de stad Bakoe kregen toen tertijd een legendarische naam, omdat bijna 80 pet. van alle olie uit Rusland vandaan kwam. De ontwikkeling van de verbrandings motor in de Verenigde Staten, die daar een enorme vlucht maakte terwijl in het begin van deze eeuw van dergelijke technische snufjes in Rusland nog maar weinig te bespeuren was, zorgde ervoor, dat het olie-accent op Amerikr. kwam te liggen. Het duurde tot de dertiger jaren, eer de Sovjet-Unie de olie-produktie weer od een dusdanig peil wist tc brengen, dat ze op de wereldranglijst opnieuw begon mee te tellen. De mechanisatie van de landbouw eiste tractoren, de 'produktie was de uitbouw en mechani satie van het enorme rode leger. Beziet men de resultaten van de Rus sische olie-produktie gedurende 1950 (40.0000.000 ton) en de cijfers van de daarop volgende jaren, dan blijkt de grootste stijging te liggen in het laatste decennium. In 1938 werd 28 miljoen ton geproduceerd, in '50 dus 40 miljoen, in '57 98 miljoen, in '58 114 miljoen, in 1960 148 miljoen en in 1961 165 miljoen. Deze geweldige produktie-stijging te danken aan de ontginning van de nieuwe olie-velden in de buurt van de stad Koejbisjev aan de vo*>t van het Oeralgebergte. Niet alleen daar echter, ook ten noorden van de Kaspische Zee *n verder naar het zuidoosten in Tasj- fcent zijn nieuwe 'olie-velden ontdekt of teeds in exploitatie. De olie-voorraden van de Sovjet-Unie worden op 5 mil jard ton in totaal geschat. Olie wordt in de Sovjet-Unie met der mate grote hoeveelheden geproduceerd, dat er een ruime export mogelijk is Zelfs de dringende noodzaak, om de nieuwe Siberische industrie-gebieden van belangrijke hoeveelheden olie te voorzien, kan niet verhinderen, dat Rus land met nog veel belangrijker hoeveel heden van deze grondstof op de inter nationale markt verschijnt. Dat is ten enenmale nauwelijks denkbaar voor de andere Russische grondstoffen. fn 1960 werd vanuit de Sovjet-Unie 22.6 miljoen ton olie uitgevoerd. Stelt men daar tegenover de uitvoei van 1950, die 1 miljoen ton bedroeg, aan is net wel duidelijk, met welke grote spron gen deze export vooruit is gegaan. De uitvoer van Russische olie zou een wat normaler karakter dragen, ware het niet, dat de prijs, die door de Sov jet-olie bedongen wordt, ver beneden die van de meeste olie-maatschappijen ligt. Italië bijvoorbeeld krijgt één ton olie voor 50 roebel, maar de landen van het oostblok moeten voor eenzelfde hoe veelheid 75 tot 80 roebel betalen, een prijs, die overigens nog altijd beduidend lager ligt dan die van de westelijke olie. De schade, die de Sovjet-Unie door de ze zeer goedkope leveranties aan ver schillende westerse landen lijdt, wordt dus ten dele weer goedgemaakt door de auto-industrie kwam in Rusland op I hogere prijzen, die van de communis- gang en de luchtvaart nam een grote tische landen bedongen wordt. De grote „vlucht". Maar minstens even belang-^westerse olie-concerns ondervinden reeds rijk voor de opvoering van de olie- geruime tijd de terugslag van deze schijnt voor hem reeds gewonnen ontwikkeling: de dalende olie-prijzen hebben logischerwijze natuurlijk ook een winstdaling tot gevolg gehad. Italië betrekt het het leeuweaanndeel van de Russische uitvoer (in I960 5.3 miljard ton olie). Het topkwantum daarmee echter nog niet bereikt want de Italiaanse Staatsmaatschappij voor Olie is een contract met de Sovjets aan gegaan voor de afname van meer dan het dubbele van de afname van 1960. De leveringen worden bteaald met kapitaal goederen, in hoofdzaak met stalen bui zen voor de aanleg van pijpleidingen door de Russen. Een van de redenen, dat de Russi' sche olie-export zo sterk op de wester se landen is gericht kan ook gezien wor den in het feit, dat de westerse landen ruilmiddelen hebben, die Rusland bitter hard nodig heeft. Ook de betreffende landen vinden het prettig de olie zo goedkoop te kunnen betrekken, zonder er dure dollars voor te moeten uitge ven. Er zijn ook landen voor wie het een bittere noodzaak is, Russische olie te betrekken. Japan en China zijn van eigen olie verstoken. Met dat al zijn de grote olie-concerns onrustig geworden en bij de Amerikaanse regering zijn dringen de verzoeken binnengekomen om bui tenlandse scheepvaartmaatschappijen, die Russische olie verschepen, niet meer toe te staan, Amerikaanse olie te vervoeren. Een verdere toename van de Sovjet olie-uitvoer kan enkele onaangename consequenties voor de westerse landen met zich meebrengen. De kans wordt geschapen, dat de Russische politieke invloed in verschillende landen onge merkt groter gaat worden. Bovendien zal langzamerhand een daling van de ko- lenverkoop op de Europese markt zeer zeker niet onwaarschijnlijk zijn. Inte gendeel, de belangstelling voor kolen verflauwt nu al. Steeds meer pijpleidingen vanaf de Russische olievelden doorkruisen de Oosteuropese landen. Steeds meer olie vloeit vanuit de pijpleidingen naar de westerse landen. Men kan zich terecht de vraag stellen, of het Moskou alleen maar om de olie te doen is. In een van zijn laatste redevoeringen heeft premier Kroestjef gepleit voor een vrije handel met Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Over Europa repte hij niet eens, dat De Russische katholieke missie in Brussex is ervan overtuigd, dat priester lvar. Kornievski begin deze maand niet uit vrije wil naar de Sovjet-Unie is teruggekeerd, hetzelfde, wat wij vorige week reeds suggereerden. Kornievski maakte deel uit van een groep geestelijken en leken die onder de deelnemers aan het recente communistisch-georiën- teerde wereld-jeugdfestival te Helsinki wilden werken. De priester verdween; naar wordt gevreesd is hij ontvoerd door communistischs agenten die hem voor anti-kerkelijke propaganda willen gebruiken. Volgens welingelichte zegslieden te Brussel is een Nederlandse 'eelreem- ster aan de missie naar Helsinki ternau wernood aan ontvoering kunnen ont snappen. De rector van de Russische katho lieke post in België Antoine Ilc beves tigde vrijdagavond in een communiqué, dat als zeker moest worden aangenomen dat Kornievski tot zijn vertrek was ge dwongen. Hij maakte tevens melding van de moeilijkheden die het Nederland se meisje had ondervonden, zonder ech ter haar nationaliteit aan te geven. „Het is vastgesteld dat Kornievski zich 4 augustus onder de passagiers heeft bevonden van het toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aero- flot, dat die dag om 19.45 uur uit Hel sinki naar Leningrad is vertrokken", aldus het communiqué, „Door de gege vens waarover wij beschikken zijn wij tot de slotsom gekomen, dat hij moet zijn gedwongen om in dit vliegtuig plaats te nemen". Geschaduwd „In de loop van 1958 hebben Russische functionarissen hem te Brussel onder druk gezet en getracht te chanteren, met het oogmerk om hem ertoe te bren gen naar de Sovjet-Unie terug te keren". „Hij heeft sedertdien verscheidene malen geklaagd dat hij werd gescha duwd". „Korniesvki is eind juli met een groep geestelijken naar Finland gegaan om daar te trachten contacten te leggen met deelnemers aan het wereld-jeugdfestival, zowel Russische als andere". ,Een vrouwelijk lid van het gezelschap heeft de dag waarop Kornievski ver dween blootgestaan aan Russische dreige menten en aan een poging tot ontvoe ring, waaraan zij is kunnen ontkomen. De groep heeft in Finland meer van dergelijke dingen ervaren". „De woning in Helsinki waar Kor nievski verbleef is blijkens de gegevens waarover wij beschikken voortdurend in het oog gehouden. Op die vierde augustus was de kamer van de priester een zodanig aanzicht gegeven dat men de indruk kreeg van een vrijwillig ver trek" „Wij hebben in Brussel een korte boodschap ontvangen van Kor nievski, die hij de dag van zijn verdwij ning heeft geschreven. Hij vraagt ons, gezien de beproevingen waaraan hij bloot staat, voor hem te willen bidden". „Wij kennen priester Jean Kornievski al vele jaren en het is ons onmogelijk om aan te nemen dat hij vrijwillig naar de Sovjet-Unie is vertrokken". Welinrslichte zegslieden deelden me de dat de groep die naar Helsinki r-is- de uit negen geestelijken en een aantal leken uit verschillende landen bestond. Zij hadden geschriften verspreid onder de deelnemers aan het festival en hen vragen gesteld over de situatie waarin de Kerk zich achter het ijzeren gordijn bevond. Priester Kornievski is 22 fabruari 1910 te Omsk in Siberië geboren. In 1941 werd hij door de Duitsers gevangen ge nomen en verbleef tot het einde van de tweede wereldoorlog in een krijgsgevan genenkamp. Bekeerling Hij ging in een Belgische olenmyn werken en werd in het dorpje waar hy woonde tot het katholieke geloof be keerd. Kornievski wilde priester worden. Hij werd in 1950 naar het „Russicum" te Rome gezonden en ontving op eerste Kerstdag 1955 zijn wijding. Toen hy in 1958 een taak kreeg opge dragen in de sectie van de „kerk der stilte" in het paviljoen van het Vaticaan op de Brusselse wereldtentoonstelling en deze met bijzondere activiteit uit voerde kreeg iiy last van Russische agenten. Wie vanuit een mistig hotel letje in een dorpje ergens tem zuiden van Parijs zijn vrouw via een telefoontje wil laten weten, dat de reis met vliegtuig, mé tro, bus en boerenkar goed verlo pen is, hoort door een vriende lijke Parisienne zeggen: „Ne quit te pas", hetgeen zoveel wil zeg gen als: als u even aan het toe stel blijft, maak ik het gevraagde contact voor elkaar. Te midden van knopjes en lichtjes doet zij haar woord. Nauwelijks drie minuten later hoort u een gerustgestelde vrouw en enthousiaste kinderverhalen. Telefoon is gemeengoed in onze maatschappij. Er worden miljarden ge sprekken gevoerd, van babbeltjes van de buurvrouwen over de dure spercie- boontjes af tot de transacties over mil joenen, die industrieën elkaar toespe len toe. En nog maar enkele weken ge leden flitste de vraag: „Alie wanneer kom je thuis?" van Nederland via een kunstmaan naar de Verenigde Staten, waar het antwoord prompt volgde. Deze maand is het veertig jaar gele den, dat de man, aan wie dit meest gehanteerde communicatiemiddel te danken is de Schot Alexander Gra ham Bell overleed in Nova Scotia, waar hij schatrijk zijn laatste dagen sleet. Men kan niet zeggen, dat 't idee voor de telefoon van hem is geweest. Al zeker vijftien jaar voor hij in 1876 een octrooi-aanvrage indiende op het door hem geconstrueerde apparaat, waarme de een complete zin van de ene kamer naar de andere gebracht kon worden, dokterden er allerlei mensen aan een middel om de menselijke stem langs elektrische weg over een bepaalde af stand te verplaatsen. Tot 1876 echter zonder veel succes. Want al v.*as het de Duitse leraar Johan Philips Reis uit Friedrichsdorf wel gelukt om een me chanisme te bouwen, waarmee muziek met vrij grote nauwkeurigheid kon worden overgebracht, evenmin als an deren slaagde hij erin ook de men selijke stem te laten doorklinken. Dat Bell er wel in slaagde is waar schijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat hij meer dan de anderen verstand had van de menselijke spraak. Hij werd namelijk op 3 maart 1847 ge boren uit een familie van spraaklera- ren en zette deze traditie voort. Op vijftienjarige leeftijd al vervaardigde hij een kunstmatige schedel, die be paalde klanken voortbracht als er met een handblaasbalg lucht in werd ge blazen en reeds toen hij zestien was ging hij spraaklessen geven Met zo veel succes, dat hij, na emigratie naar Canada, aan de universiteit van Boston benoemd werd tot hoogleraar in de fy siologie van de spraakorganen. Tot experimenteren kwam hij weer, toen een rijke leerhandelaar uit Sa lem wiens dove zoontje privé-onder- richt kreeg van Bell hem in staat stelde een klein laboratorium in te richten, waarin hij kon werken aan de speurtocht naar middelen om het lot van doven en doofstommen te verlich ten. Bell bepaalde zijn belangstelling dan ook in de eerste plaats tot het con strueren van instrumenten, waarmede hij door de spraak verwekte geluids trillingen kon vastleggen. Hij hoopte hiermede op een of andere wijze ge- brekkigen te kunnen helpen. Het toe val leidde hem in de richting van de telefonie. Toen hij namelijk op een dag zijn as sistent, die hij elders in de kamer ver onderstelde, wilde roepen, bevond deze zich in een nevenvertrek, waar een pffoefontvanger stond opgesteld, waar- mede die assistent aan het werk was. Bell riep: „Mr. Watson, kom eens even. Ik heb U nodig." Watson verstond het duidelijk. Enkele dagen later, op 14 februari 1876. diende Bell een octrooi-aanvrage op zijn uitvinding in. Een paar uren la ter kwam Eliska Gray met hetzelfde verzoek. Gray en Bell hadden niets van eikaars onderzoekingen geweten. Bell won de race bij toeval. Gray's naam ging de vergetelheid in, die van Bell leeft tot op de dag van vandaag voort, ook al werden zijn patentrechten aanvanke lijk fel aangevochten. Desondanks werd de telefoon toch niet snel gemeengoed. De wereld bleef stoi- cijns voor het nieuwe communicatiemid del. Zelfs op de eeuwfeesttentoonstel ling, die in 1876 in Philadelphia gehou den werd, nam niemand notitie van het rare apparaat. Niemand, totdat Don Pedro, de jonge keizer van Brazilië, die ooit student bij Bell was geweest, uit beleefdheid om een demonstratie vroeg. Die verbaasde hem zo „waarachtig, het ding spreekt,", riep hij uit dat hij de. stemming meteen deed omslaan. Vanaf dat ogenblik kreeg Bells stand de ereplaats op de expositie. Zijn roem was gevestigd. De telefoon nam toen een snelle vlucht. In 1880 waren er in de Verenigde Staten al ruim dertigduizend toestellen in gebruik. Toen Bell als een vermo gen man stierf veretig jaar geleden in Nova Scotia was dat aantal ver duizend voudigd De vulkaan Oyama op het eiland Miyake, ten zuiden van de baai van Tokio, is tot uitbarsting gekomen. Het zou de hevigste zijn sinds twintig jaar. Honderden bewoners van dorpen aan de voet van de vulkaan zijn tijdens de begeleidende aardbeving op de vlucht geslagen. Uit de krater komen vlammen van driehonderd meter hoogte, terwijl gloei ende as kilometers in het rond neervalt. (Van een medewerker) India is momenteel bezig met een project, dat de aan leg van paddestoelplanta ges omvat. Door Export op grote schaal, zowel van paddestoelen in hun geheel als wel paddestoelenpoeder, heeft dit land een nieuwe bron van inkomsten ont dekt. India kent een grandioze rijkdom aan paddestoelen en is wat dat betreft een bijzonder merkwaardig land Want waar nestelen de vo gels in paddestoelen of waar huizen slangen en egels in zwammen van meters in omvang? In de Tumbha (is Reuzen- paddestoelen) dalen in In dia bereiken de exemplaren een hoogte van 1 meter 50. Zeven van dergelijke dalen, begroeid met dichte jungle, en gevuld met monstrueuze paddestoelen, kent het ge bied van de rivier de Nar- bada. De paddestoelen bie den de bewoners voedsel en verschaffen diverse dieren onderdak. Geweckt Het vlees van de grote paddestoelen is voor de in woners daar een voedsel- soort dat dikwijls erg op prijs wordt gesteld. Het is niet ongewoon wanneer men daar een Indiër met een grote paddestoel over zijn schouder ziet lopen op weg naar huis. Onder de vaardige handen van de vrouw wordt deze ontleed en daarna ge wassen. Het sappige vlees is een delicatesse. Ook wordt de paddestoel in glazen in gemaakt om, wanneer het paddestoelseizoen voorbij is op tafel te worden gebracht als een extra lekkernij. In de Tumbhas groeien ech ter ook veel giftige padde stoelen. Het aantal dezer overtreft met 100% dat dei- eetbare. Want naast de giftige paddestoel wordt ook de ongenietbare gekend, een aantal „rassen" die wel eet baar is maar zo afschuwe- fosforiserende blauwe, hel rode, knalgele en gifgroene zowel als gestreepte „hoe den" met een doorsnede die niet zelden 2 meter 30 is. Dicht onder de hoed zitten gaten in de stam, die de in gangen zijn van holen waar in twee of drie slangen, een dozijn egels of grote spring- wormen wonen. Als zodanig zijn deze paddestoelen een veelbegeerd object voor de lijk smaakt dat zelfs de die ren ze niet willen eten. Al leen al voorzichtig proeven is voldoende om iemand on passelijk te maken. De Indiase paddestoelenken ners hebben het zich tot 'n onvervreemdbaar eigendom gemaakt de eetbare reuzen- paddestoelen van ongeniet bare te kunnen onderschei den. En de overeenkomst tussen beide soorten is ve le malen sterker dan wij die hier in Europa kennen tus sen de giftige en geschikte soorten. Slangen Het Tumbha-Sewha dal, het rijkste aan paddestoelen in zijn soort, geldt wel als het paradijs van de grootste ex emplaren ter wereld. Hier treft men bewoonde reuzen- paddestoelen aan met 2 liter giftvocht erin. Ze dragen vogels, die het weke padde- stoele'vlees met hun snavel openrijten om zo de smake lijke wormen te verschalken Niet zelden wordt hem deze werkwijze noodlottig, want wanneer de slang hier zijn domein heeft springt die uit de bewoonde Jahua of Mu- mumh, bijt de vogel dood en verslindt hem. Vuurzwam Saphalia, de „huilende vuur zwam" ziet eruit als een rood-bruin-witte reuzenkogel Onder de tropische zon pro duceert deze in enkele dagen zoveel sap dat hij uit elkaar barst. Dat gaat echter zeer geleidelijk. Daarbij geeft de tot 2 1/2 meter in omvang zijnde kogel een kwakend geluid, dat tot ver hoorbaar is en het meest lijkt op een huilende baby. De Blauwe Specht kan dat geluid niet verdragen en pikt met zijn messcherpe snavel de buik van de paddestoel open, waarmee de rust is weerge keerd. In een geitebaard-vormi- ge Jugha daarentegen neste len kleine vogels. Wanneer men tegen de wand van de zwam klopt hoort men een hol geluid. Iedereen in India weet dat daar de muggenja- ger in huist, een vogel ter grootte van 'n Mees. Hier is hij veilig, want de lucht van de Jugha hij ruikt door dringend naar peper houdt slangen en andere vijanden op een afstand. De gifslangen bevolken bij voorkeur de in doorsnede 80 cm grote Turhwik, de vliegenzwam van India. Zij houden het daarbinnen ech ter niet lang uit, daar zij op het paddestoelmerg uit zijn, dat zij graag eten. Dit merg is voor de mens levensgevaarlijk, giftig en dit heeft onder de kinderen in de dorpen van India, die aan de Narbada liggen, reeds verscheidene slachtoffers ge- eist. De ruim een meter lange knalgele dooierzwam is daar entegen een geliefd voedsel Een exemplaar is voldoende om 12 personen met goede eetlust een complete maal tijd te verschaffen. Op de markt worden voor dit spe cimen goede prijzen betaald Zo heeft India economisch 'n bron van inkomsten aange boord, waarvoor een afzetge bied bestaat dat misschien steeds uitgebreid zal wor den. Wij eten in Europa toch ook reeds lang veldzwam- men, of wel.,, champignons! (Eigen buitenlandse dienst) Welke rol heeft Georges Bidault, eens een der corypheeën van het na-oorlogse politieke leven in Frankrijk, voormalig minister-president en partijleider, in de O.A.S. gespeeld? In hoeverre had hij zich met de activiteiten van generaal Salan ingelaten en wat is zijn positie thans in het verzet tegen generaal de Gaulle? Toen in de Franse Kamer het regeringsvoorstel tot opheffing van zijn immuniteit werd behandeld om een strafrechterlijke vervolging mogelijk te maken, heeft Bidault door een bevriend kamerlid doen verklaren, dat hij van zijn benoeming door generaal Salay niets wist en er ook maar in de pers kenis van genomen had; dat hy even min het geld had ontvangen, dat generaal Salan hem door de schatmeester van de O.A.S. had laten uitbetalen. Daarmede wilde hij duidelijk suggereren, niets met de OtA.S. te maken te hebben, al zei hy het niet met zoveel woorden. Dezer dagen is generaal Salan in de gevangenis, waarin hij vertoeft, naar de authenticiteit van de hem toegeschre ven besluiten ondervraagd en hij heeft bevestigd, dat hij wel degelijk Bidault tot zijn opvolger heeft aangewezen en een groot bedrag aan geld heeft doen uitbetalen Met deze verklaring heeft Salan het O.M. de wapen in de hand ge geven in het proces tegen Bidault. Had men tegen Bidault echter nog wel nadere bewijzen nodig? Hoe het met hem gesteld is, blykt wel zeer duidelijk uit het augustusnummer van het illegale weekblad „Appel de la France", die zich aandient als het officiële orgaan van de door Bidault geleide „Raad van Weerstand". Georges Bidault publiceert daarin een door hem ondertekend arti kel, waarin hij aankondigt, dat de verraders voorbeeldig gestraft zullen worden en dat Frankrijk uiteindelijk uit het slijk getrokken zal worden. De ex- kapitein Argoud, die ondertekent als .generaal gedelegeerde voor het moeder land", publiceert een -erklaring waarin het leger als onteerd, de pers als ver worden en het Franse volk als doof en stom uitgemaakt wordt. Voorts bevat het orgaan een interview met Jacques Soustelle, die voor de eerste maal lid van het Uitvoerend Orgaan van de Raad van Weerstand wordt genoemd. Soustelle beweert in dit interview, dat geen wes ters land een zo totalitair regime kent als Frankrijk en dat het fascisme kind aan huis is in het Elysée. Over de O.A.S. wordt in het blad niet meer gesproken. De initialen ver schijnen niet meer op het titelblad. Maar de uitlatingen in het blad zijn identiek aan die van de O.A.S. Er is een duidelijk streven om dé Raad van Weerstand overal te introduceren als een soort overkoepelende organisatie van alle tegen het huidige regime in Frankrijk gerichte acties. De vraag is, of deze Raad van Weer stand erin zal slagen de leiding van de oppositie tegen de Gaulle in handen te krijgen. Zeker niet die van de oppositie der traditionele partijen. De raad zal het vooral moeten hebben van de gedesillu sioneerde aanhangers van de O.A.S., van de ontevreden elementen in leger, lucht macht en vloot en speciaal van de hon derdduizenden vluchtelingen uit Alge rije, de Colons, die zich verkocht en ver raden voelen, die weten, dat ze iu Frankrijk onwelkom zijn bij de bevol king, en die zich niets meer laten wel gevallen. Zij zijn gelegerd in en om Marseille en in de zuidelijke departe- tementen, waar zij een ware terreur be ginnen uit te oefenen. Een blik in de Franse ochtendbladen leert ons boven dien, dat de politieke aanslagen en wraakpartijen nog regelmatig verder gaan. Wanneer Bidault zegt, dat de „na tionale Fransen opnieuw in de maquis gaan met alle gevolgen van dien, dan kan dat betekenen, dat zij op de dui zenden deperado's vat kunnen krijgen. Hun aantal zal te gering zijn om de traditionele partij - politieke krachten te schokken, maar te vrezen is, dat ze hun gebrek aan politieke in vloed zullen trachten te compenseren door terreur. Met enerzijds dit. en an derzijds een reeks van te verwachten stakingen kan men weinig optimistisch zijn over het komende najaar! Inmiddels is van allerhoogste zijde een bevel tot „opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Bidault" uitgevaar digd. Voorlopig zal dit wel geen gevolgen hebben, want Bidault zal heus niet in Frankrijk opduiken. Waar hij wel zit is onbekend. In Zwitserland? In Beieren? In Oostenrijk? Met het vele geld van de O.A S. op zak zal hij het nog wel lange tijd kunnen uithouden. 102e JAARGANG I Uitgave: N. V. Uit I Directeur: E. H B Hoofdredacteur: J. I Redactieraad: J. M C. J. v. Hootegero Mei, mr H M. U di I Vercauteren. L. J. t I Bureau*: Breda I Tel 22341 (4 lijnen) Bureau voor de Ze< Re (Eigen nieuw Vermoedelijk tij< plaatsen van een maandagmorgen o acht de drieënvee vrouw P. J. Taks u park te Breda do getroffen en vrijw dood. Een ondeugdc aan een schakela drama veroorzaakt. Mevrouw Taks, m kinderen en woonachtig!; was al vroeg aan de praktisch met het we haar oudste dochter, lag, een angstig geroe hoorde. Direct daarop op de grond aangetr machine was omgevalh uit het contact gerukt. Het eerste onderzoek i dat een onbevoegde del zaamheden aan de scha gevoerd. Er was sinds foutieve verbinding tot en de vrouw had al p schokken bemerkt. Het nodig geoordeeld de w vaklieden te laten nazit I Twee werklieden ochtend in Newcastle Engeland een supermarl den een brandkast met kruiwagen en reden die wachtende vrachtauto. I den tegen de winkelen! dit toch elgelQk geen k: de maandagochtend. De ook geen werk. De we namelijk dieven. Vandaag vindt u in hele pagina gewijd ai t Parjjse herfstmode. Ooi J vakantie moet, of pas t J er weinig nodig lijn o t vereiste najaari-stemm J Ofschoon ook najz vrolijk en zonnig zijn. de grote Parijse mode J beroemde namen zijn dtgd laten wij u op J hoe het wordt. Het za| reren t FINLAND en Ruslanc akkoord bereikt over het: Door grenswijziging tij. raakten de Finnen de J1.™ kwijt aan Ruslat behelst, dat de Finner kunnen huren van Rusl. DE REGERING van Pai militaire eenheden de bel omgeving van de hoofd een 30 man sterke bend| door de uit dienst onl Hurtado wordt aangevoi houdt. IN HENGELO (O.) is gi gebroken in zes winkel gebouw „De Telgen". I brekers bedroeg tegen gulden. IN EGYPTE is in de Fayoem een vrachtauto wagen in een afwaterings Hierbij werden 27 katoe op de auto gezeten ware VOOR HET eerst zal e TbeVreJgadTnS worden e internationale" ring wordt van 11 tot en in Den Haag gehoui KNeMVTachting' medeget J M l geldig tot 5 Ovül maandagavi I het ?gPnd 'waarbev I m»ti ea.ten hit regen. (bre i !?ter "n d* ka j i|!L,ïj tussen zuldi „®?elfde mlddagtemp. gUteren, „f |et5 hogere. Verwachting van I J weerkundig instituut Bewolkte tot zwaar bt kans °P regen. Max raturen van 17 tot 21 gr I v*ndaag zon ondei maan Onder 19.09 uur. Morgen zon op 5.45 op 4.44 uur.

de Stem | 1962 | | pagina 8