WIELER- EN BEN BELLA SCHORT VERKIEZINGEN OP Toxopeus Oud als opvolger van Y.Y.D.-leider AMBTENAREN IN NIEUW-GUINEA Ook voor veel geld blijven we niet hier Jong paar (bijna gevlogenr) op nippertje uit DC-8 gehaald Jouwe en Womsiwor (wie trouwens niet erg somber Godsdienststrijd woedt in Polen Schietmaniak in auto Ruim 23000 Franse militairen vielen in de oorlog in Algerië DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe moeilijkheden in Algerië Toch geen vrees voor geweld Rassenrelletjes rood China in... Korthals weigert pertinent Veel wind Jager te Hulst gedood door eigen geweer I |\[T7TT HPT? A TVP I 1TT TVT Onder de Nederlandse ambtenaren zou X Xvi 1.1 1 X XJl 1 intussen enige wrevel ontstaan zijn om dat mr. Bot geweigerd heeft audiënties AANGEHOUDEN Toestel nog tijdig tot staan gebracht „Uw dochter is op weg naar Gretna Green.." Kard. Wyszinski: Rustige zondag Berlijn in 12 102e JAARGANG No. 24064 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J v 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor GodKoningin en Vaderland MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Xng. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorvaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 260' OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) De Nederlander Jaap Oudkerk heeft in Milaan de bronzen medaille op het nummer achtervolging ama teurs bij de wereldkampioenschap pen wielrennen veroverd. Een foto van de cérémonie proto- colaire links de pas zeventien jarige Belg Herman van Loo, die tweede is geworden, in het midden de Deen Kay Erik Jensen, die het goud veroverde Oudkerk. en rechts Jaap Foto links Adrie Lasterie, die zaterdag in Leipzig op de Europese zwemkampioenschappen haar twee de gouden medaille veroverde door een fraaie overwinning op de vier maal honderd meter wisselslag persoonlijk. Zie voor verslagen van deze en andere sportgebeurtenissen op onze sportpagina's. TWAALF Afrikanen zijn in Jeppe, bij Johannesburg, om het leven gekomen in een door paniek ontstaan gedrang op het station. EEN KUDDE van 700 olifanten heeft een „invasie" gepleegd in Oost-Nigerië, waardoor vele boeren hebben moeten vluchten. Men vreest dat het gevolg een hongersnood zal zijn. ZATERDAG IS weer een mijn in het Spaanse Asturië gesloten, omdat mijn werkers een zitstaking georganiseerd hadden. Er zijn in Spanje nu 23 mijnen dicht. Door een typografenstaking ver schijnen vandaag in Madrid geen kranten. DRIE MENSEN vonden de dood toen in Electra, in Texas, een tankauto met butaan explodeerde. IN DEN HAAG is een wasserij vol komen uitgebrand, vermoedelijk door kortsluiting. EEN „VERDWAALDE" koe die tussen Oisterwijk en Boxtel op de spoorbaan liep, werd aangereden door de trein Tilburg Eindhoven. De koe was dood en de trein moest wegens een bescha diging terug, hetgeen de reizigers een uur vertraging bezorgde. DE PANTSERAUTO waarmee in mei 1940 de koninklijke familie naar IJmui- den reed, om naar Engeland uit te wijken, is zaterdag in bijzijn van de commissaris der koningin in Noord- Brabant, mr. dr. C- N. M. Kortmann, aan het oorlogsmuseum in Overloon overgedragen. IN DE NACHT van zaterdag op zondag is opnieuw brand ontstaan in het al door brand geteisterde belastingkantoor van Woerden. Stapels ingepakte documenten, nog nat of half verkoold door de vorige brand, werden opnieuw door vuur aan getast. Bij Woerden is ook een boerderij door brand verwoest. DE RUSSEN hebben zaterdag opnieuw ^kernbommen tot ontploffing ge bracht bij Nova Zembla. De commandanten van Willaja vier, het militaire district van Algiers, hebben aangekondigd een beroep te zullen doen op het volk hen te steunen in hun eis tot een vroegtijdig bijeenkomen van de nationale raad der Algerijnse revolutie (C.N.R.A.) om een einde te maken aan de machtsstrijd onder de Algerijnse leiders. Dit besluit der legerleiding van Willa ja vier volgt op de actie van Ben Bella's politieke bureau, dat bij monde van zijn woordvoerder Mohammed Khider be kendmaakte de parlementaire verkie zingen die aanstaande zondag plaats hadden moeten vinden voor onbe paalde tijd uit te stellen. Als reden voor dit uitstel gaf Xfïider op, dat de poging van de commandanten van Willaja vier om hun gezag in Algiers te vestigen in hield, dat het politieke bureau „niet langer in een positie verkeerde om zijn verantwoordelijkheden op zich te nemen". De Ben Khedda-gezinde vice premier Boediaf heeft ontslag genomen als lid van Ben Bella's politieke bureau. Naar aanleiding van deze aankondi ging hebben de commandanten besloten aan te dringen op het bijeenkomen van de uit 72 leden bestaande C-N.R.A. het hoogste orgaan van de Algerijnse revolutie. Het uitstel der verkiezingen heeft automatisch tot gevolg, dat de bijeen komst van de C.N.R.A. niet door zal gaan. Het houdt tevens in, dat Ben Bella en zijn bureau voor onbepaalde tijd aan de macht kunnen blijven. Ben Bella is intussen naar Oran ver- Volgens de Engelse Sunday Tele graph zijn onlangs 30 Afrikaanse studenten uit communistisch China gewezen omdat zij een rel hadden ontketend uit protest tegen rassen discriminatie. De studenten, afkomstig uit Ka meroenmochten geen sociaal contact met hun Chinese mede studenten hebben en geen winkels betreden die alleen voor niet- Afrikaanse studenten geopend wa ren, aldus het blad. Begin van deze maand zou een groep Afrikaanse studenten door Bulgarije zijn uitgewezen na een rel in de hoofdstad Sofia. Deze rel was ontstaan toen een Afri kaanse student door een Bul gaar werd aangevallen omdat hij met een Bulgaars meisje danste. De groep die werd uitgewezen, bestond uit zeven studenten uit Ghana. Een van hen zou gewond zijn geraakt met de vechtpartij, terwijl een Bulgaar werd gedood. Het blad weet voorts te melden dat begin deze zomer 20 studenten uit Zanzibar uit communistisch China waren gewezen na een ge vecht in het „Vredeshotel" te Peking. De vechtpartij ontstond toen een der studenten niet meer dan één pakje sigaretten mocht kopen. trokken om met de prefecten daar te overleggen. Willaja vier heeft met zijn besluit te kennen gegeven zijn campagne voort te zullen zetten om beslissende invloed te krijgen op het openbare gezagsapparaat. Tevens houdt zijn besluit in, dat de commandanten dit langs wettige weg hopen te doen en niet door middel van geweld. De legercommandanten van Algiers worden in hun besluit bijgestaan door de commandant van Willaja drie. In Franse regeringskringen heeft men met bezorgdheid kennis genomen van de jongste ontwikkeling in Algerië. Een woordvoerder van het ministerie voor Algerijnse zaken zei „Wij zouden graag zien dat men in Algerië spoedig terugkeert tot een toestand van orde en rust". Onlangs liet de Franse regering weten dat zij de nieuwe republiek geen kredie ten kan verstrekken, zolang deze staat niet zelf orde op zaken heeft gesteld. Besprekingen over zes technische proto collen ter uitwerking van hetgeen in dertijd in Evian is overeengekomen ten aanzien van Franse hulpverlening aan Algerië zijn gestagneerd, toen het hoofd van het voorlopige uitvoerende bewind, Abderrahmane Fares, wijzigingen vroeg in het pi'otocol inzake de bodemschatten van de Sahara. ™!^?Chting ^degedeeld door het5 K.N.M.I. geldig tot vanavond, 2 opgemaakt zondagavond 23.15 uur 2 Aanvankelijk hier of daar regen, daarna enkele opklaringen, maar ook enig verspreid voorkomende buien J Vrij krachtige tot harde, en aan de kust tijdelijk stormachtige wind rui-I j mend van zuidwest naar west tot l noordwest. Dezelfde middagtempe-2 raturen als gisteren, of iets lagere 2 Vandaag zon onder 19.40 uur 2 maan onder 18.36 uur. Moi gen zon op 5.44 uur maan 2 op 3.40 uur. 2 (Van onze parlementaire redactie) De strijd binnen de V.V.D.-gelederen tussen vooruitstrevend en conservatief duurt voort. De conservatieve elementen in de liberale partij schijnen op het ogenblik aan de winnende hand te zijn. Dat zou men tenminste kunnen concluderen uit het feit, dat de liberale minister drs. Korthals (verkeer en waterstaat) thans definitief besloten heeft geen kandida tuur voor de kamerverkiezingen van 1963 te aanvaarden. Als de voortekenen niet bedriegen zal nu minister Toxopeus (binnenlandse zaken) prof. Oud al thans voorlopig gaan opvolgen als politiek leider van de V.V.D. De zware stembusnederlaag van de liberalen bij de laatste twee verkiezingen alsmede het besluit van prof. Oud om zich in verband met zijn leeftijd bij de kamerverkiezingen van 1963 niet meer herkiesbaar te stellen heeft, zoals be kend, binnen de V.V.D. tot grote span ningen geleid. Een aantal liberalen be pleit de vorming van een nieuwe partij, min of meer geschoeid op de leent van de vroegere vrijzinnig democraten. Anderen proberen ten koste van alles een scheuring te voorkomen. Een groot aantal liberalen meende in minister Korthals de man te zien, die de eenheid zou kunnen bewaren. Drs. Korthals was bereid de van hem verlangde rol te spelen. Hij stelde echter als voorwaarde dat de V.V.D-partijleiding dan' ook definitief zou kiezen tussen de behouden de en de vooruitstrevende richting welke zo duidelijk binnen de V.V.D. aan. wezig is en die voor de kiezers tot aller lei verwarring aanleiding heeft ge geven. Uit het feit, dat drs. Korthals thans besloten heeft zich niet beschik baar te stellen als opvolger van prof. Oud kan geconcludeerd worden dat aan zijn voorwaarde niet is voldaan. Sommigen menen te weten, dat in het geheel van deze affaire ook een rol speelt het feit dat minister Korthals vandaag of morgen zal moeten optreden tegen radio Veronica, een optreden dat waarschijnlijk bij grote delen van de kiezers waaronder de V.V.D. haar stem men pleegt te winnen niet populair zal zijn. Een en ander houdt in, dat de V.V.D. zal blijven schipperen tussen* links en rechts. Van minister Toxopeus, die on getwijfeld over veel flair beschikt, schijnt verwacht te worden, dat hij door zijn persoonlijkheid de controverse bin nen de V.V.D.-gelederen op de achter grond kan houden. Met twee vrienden terugkerend van de eendenjacht, werd de 32-jarige onge huwde Hector Picavet van de Stations weg te Hulst zaterdagavond tegen acht uur by het klimmen over een versper ringsdraad tussen twee weilanden op noodlottige wijze getroffen door een schot hagel uit zijn eigen geweer, dat zyn onmiddellijke dood ten gevolge had. De drie jagers waren kort tevoren overeen gekomen om de jacht te be ëindigen en huiswaarts te keren, waar bij Picavet zijn wapen in gereedheid hield om op het laatste te passeren weiland nog een eventueel geluksschot te wagen. Toen hij over het prikkel draad stapte struikelde hij, waarbij zijn geweer afging. Het schot ging hem door de linkerschouder en raakte de grote slagader. Het tragische ongeval gebeurde in het verlengde van de Waterstraat, nabij de gemeentelijke vuilnisbelt en nog juist onder de gemeente Clinge. Trnnl 'NTni4nv<lnr</4Q),ci Vioroi^ 7i'in r>nrl on Ir De eerste militairen van de Nederlandse strijdmacht in Nieuw- Guinea worden gerepatrieerd. Het zijn mariniers van de Westcom pagnie, uit Curacao afkomstig, die in maart plotseling via Peru naar Biak waren overgebracht. Ze gaan thans via Amsterdam terug naar Curagao. De Nederlandse strijdkrachten hebben in de afgelopen dagen succes gehad bij de opsporing van de Indonesische infiltranten die per onderzeeboot, na de onder tekening van het akkoord, aan land gezet zyn. Een groepje van vyf militairen is aangehouden en in Hollandia in verzekerde bewaring gesteld. Wat er met hen gaat gebeuren zal in overleg met de V.N. worden uitgemaakt. Ze waren, zoals ze zelf getuigden, inder daad met de gesignaleerde onderzeeboot aan land gezet. Er waren volgens hen nog enkele rubberbootjes uitgezet. De infiltranten die daarin zaten heeft men nog nief kunnen vinden. De nu opge spoorde Indonesiërs waren niet allen sol daten: er was een doctor in de sociologie onder hen, die de opdracht had studies te verrichten in het gebied. Met een an dere groep zou een econoom aan land gezet zijn. Een ander groepje Indonesiërs, enkele dagen voor de overeenkomst per val scherm geland, is over de Australische grens verdwaald. In Australisch Nieuw Guinea werden ze aangehouden en ge arrsteerd. Op het eiland Misool hebben zich nu ook de infiltranten bij de Nederlandse autoriteiten gemeld. toe te staan. De ambtenaren zitten echter boordevol vragen en problemen. Het ziet er beslist niet naar uit, aldus melden verscheidene verslaggevers, dat veel Nederlanders bereid zijn ondanks de mogelijke aanlokkelijke financiële regelingen (waarvoor mr. Bot eveneens naar Nieuw-Guinea is gereisd) hun werk te blijven doen na 1 oktober. „Wie het eerst in Nederland is, krijgt daar de beste baan", redeneren velen, „en al kregen we driedubbel salaris, dan nog gaan we zo spoedig mogelijk terug". In Djakarta hebben generaal Rickhyvan de V.N. en Soekarno informeel overeen stemming bereikt over de militaire fase in de toepassing van het Nederlands-In donesisch akkoord. Onder meer is afge sproken dat een aantal Indonesische offi cieren bij de V.N.-macht zal dienen. In New York is tussen de beide part ners van het akkoord overeenstemming bereikt over de tekst van de resolutie die zij beiden bij de algemene vergade ring van de V.N. zullen indienen. Volgende maand gaan Indonesië en de V.S. onderhandelen over een programma van Amerikaanse bijstand, waarmee niet minder dan 325 miljoen dollar gemoeid is. Washington heeft aan de verstrekking van deze hulp bepaalde voorwaarden ver bonden, o.a. die van fiscale hervormin gen in Indonesië. De heren Jouwe en Womsiwor bij hun vertrek ngar Nieuw-Guinea. Jouwe komt terug... Womsiwor ook? Zwijgzaam Zaterdag zijn Jouwe en Womsiwor som ber en in stilzwijgen gehuld van Schip hol naar Nieuw-Guinea gereisd. Ze wil den onder geen beding een verklaring afleggen. Van Jouwe weet men dat hij terugkomt naar Nederland. Zijn gezin blijft hier. Of hij inderdaad van plan zou zijn in ons land een „Papoea-regering in bal lingschap" op te richten, zoals sommige geruchten willen, is nergens uit geble ken. Wat de plannen van Womsiwor zyn weet men evenmin. Men neemt aan dat beide Papoealeiders die zich altijd fel tegen Indonesië gekant hebben, zich weinig veilig zouden achten in een in de toekomst door Indonesië be stuurd „West Irian". Mevrouw Platteel is zaterdag in ons land aangekomen. De echtgenote van de gouverneur weet nog niet waar ze gaat wonen. Wanneer haar man komt, wist ze evenmin. Ambonees gedood In Merauke zijn intussen de veilig heidsvoorschriften tegen de Indonesische bevolkingsgroep opgeheven. Alles is er rustig. In Fak-Fak is echter een Ambo nees, die Indonesische sympathieën had, doodgeschoten. De autoriteiten stellen een onderzoek in naar deze moordaanslag. „We gaan" Staatssecretaris Bot heeft in Hollandia op de Papoea's indruk gemaakt met een openbare toespraak, waarin hij weinig verheelde,, maar de bevolking intussen duidelijk maakte welke taak haar nu wacht. „Ik ben gekomen om u recht in de ogen te zien" zei hij tot de Papoea's. „De -hele wereld zal toezien op de na leving van het akkoord", zei hij. Een jong verloofd paar uit Rotter dam, dat met een listig plan de weder zijdse ouders wilde verschalken en zich reeds op weg naar Gretna Green in Schotland waande, heeft zaterdagoch tend op Schiphol op het allerlaatste nippertje een byna verwezenlijkte huwelijksdroom in rook zien opgaan. Terwijl de vier straalmotoren van de K.L.M. DC-8 reeds brulden en de lucht, reus zich in beweging zette om naar de startbaan te rijden, liet de mare chaussee de gezagvoerder via de ver- Limuoocc wc gciagvuciuci vid uc VC1 - - keerstoren over de radio instructie ad&en in nun zaK beide jongelui in die voor ^Amsterdam. De vliegbiljetten hadden ze al vijf geven te stoppen en de motoren weer af te zetten. Vijf minuten later werd het verblufte paar door twee wacht- Hoe en waarom de marechaussee argwaan kreeg toen ze hun paspoorten DC-8 voor Glasgow te stappen sloeg daar als een bom in. Mevrouw Kouters bezwoer de agent zo gauw mogelijk de marechaussee op Schiphol op te bellen met het verzoek het paar daar vast te houden. Maar aangezien zij zelf geen telefoon had moest dit elders gebeuren. Intussen waren de passagiers echter ingestapt en rolde de DC-8 al naar de startbaan. Nog juist op tijd kon men de machine laten stoppen, de motoren afzetten, de deuren openen, de trap er voor rijden en het paar er uit halen. Het geschied de volkomen wettig. Men beschikte nu immers over het verzoek der ouders de kinderen, die bezig waren zich aan de ouderlijke macht te onttrekken, op te sporen en aan te houden. In een kamertje van de aankomsthal meesters uit het vliegtuig gehaald en bij de doorlaatpost aan hem toonden kon het paar van de emoties bekomen in afwachting van de komst der ont zette ouders in een kamertje van de aankomsthal opgesloten. is niet helemaal duidelijk en de mare- Het kreeg daar alle tijd voor, want na chaussee laat er zich niet over uit Yeel °Yerleg werd telefonisch afgespro- ken, dat de ouders zelf hun trouw - Het tweetal werd beleefd naar het lustige spruiten zouden komen ophalen. doel van de reis gevraagd en het viel Het bleek, dat de ouders geen enkel al spoedig door de mand „We gaan bezwaar tegen de verloving hebben, trouwen in Gretna Green" maar de klnderen die .iaar oud zijn trouwen in Gretna Green nQg te jong VQOr egn huwelijk vinden Aangezien alle papieren m orde 's Middags arriveerden de moeder waren moest men het paar toch door- van het meisje en de vader van de volgens de zorgvuldig gemaakte plan- laten. Maar snel nam de marechaussee jongen. Waarschijnlijk vielen er in het nen verlopen. Tegen de ouders hadden contact op met de Rotterdamse politie, 'kamertje enkele hartige woorden ze gezegd, dat ze in Limburg op va- die zich ijlings naar het huis van de Teleurgesteld, beschaamd en gedwee kantie gingen. Ir. plaats van de trein familie Kouters begaf. De mededeling, wandelden de beide gelieven met pa naar Limburg te nemen stapten de dat het dochtertje met haar verloofde en ma de aankomsthal uit op weg op Schiphol gereed stond om in een naar huis. Zo eindigde het grote avontuur even abrupt als dramatisch. De Rotterdamse verkoper A. v, d. Veer was 's ochtends met zijn verloofde mejuffrouw A. M. Kouters, naar Schiphol gekomen. Bei den zijn 19 jr. oud. Alles wat tot zo ver Kardinaal Wyszinski, primaat van Polen, heeft zondag in Czestochowa verklaard, dat er in Polen „een gods dienstige oorlog wordt gevoerd". De kardinaal sprak tot een menigte van rond 500.000 Polen, die naar deze plaats in Zuid-Polen waren gekomen ter viering van het feest van de Maagd Maria. De kardinaal zei ondermeer „Wij willen niet door geweld van ons geloof beroofd worden". Hij deed ook een aan val op het atheïsme, dat „zo vaak ge steund wordt door overheidsmaatregelen en gefinancierd wordt met middelen die van het hele volk zijn". De kerk in Polen, hoewel rooms-katholiek, is toch nationaal ook. Wij hebben geen behoefte aan pseudo-nation ale kerken, omdat onze roomse kerk de nationale kerk van Polen is, aldus de kardinaal. Hy wees erop, dat zelfs „vijandige kringen" moeten erkennen dat Polen voor 90 procent rooms-katholiek is en dat het katholicisme een macht is, die men moet eerbiedigen en die de natio nale eenheid waarborgt. Hoewel de kardinaal nogal krasse uit drukkingen gebruikte, zoals „godsdien stige oorlog", zijn waarnemers toch van mening, dat de teneur van deze rede meer verzoenend was, dan die van vorige toespraken. Vanuit een oud autootje zijn in Den Haag schoten afgevuurd op een militair, die over dat vehikel een schampere op merking maakte. De soldaat werd aan de enkel gewond. De wagen reed on middellijk door, maar na een speurtocht van de politie vond men later „een" wagen van dat soort (of het de bewuste was kon nog niet met zekerheid gezegd worden) waarbij enkele mannen zich ophielden. Een van hen was onder in vloed. Een wapen werd niet aangetrof fen. Elders in de stad zouden ook schoten vanuit een auto gevallen zijn. Daarvan zijn geen oog-, alleen maar „oog getuigen. De politie onderzoekt deze duistere zaak. (Advertentie) Tydens de strijd in Algerië zyn er in totaal 23.405 Franse militairen gevallen, is zondag door het bureau van de Franse premier in Parijs meegedeeld. De tel ling heeft betrekking op een periode van acht jaar, eindigend op 31 decem ber 1961. Van dit aantal militairen waren er 10-809 dienstplichtig, de rest was be roepsmilitair. In dit aantal zijn ook de militairen begrepen, die „door een on geluk" om het leven zyn gekomen. Bovendien zijn er in die periode 2.348 Europeanen en 15.674 mohammedanen by overvallen om het leven gekomen. J Berlijn beleefde gisteren een op- merkelijk rustige zondag. Het was i zelfs de rustigste sinds de oprichting i van de muur. Het vuur van de ver- J ontwaardiging blijft echter smeulen i en nieuwe maatregelen aan de oost- i kant (men vermoedt dat de Oost- J duitse autoriteiten langs de gehele J muur een brede strook niemands- t land willen aanleggen, vol land- i mynen) kunnen nieuwe ongeregcld- heden uitlokken. i In het afgelopen weekeinde is een 4 Vopo erin geslaagd, onder een kogel- i regen die zijn collega's hem achter- J na zonden, het Westen te bereiken. f Een andere vluchteling, die de Spree i overzwom, werd door Ulbrichts i politie uit het water gehaald en ge- J arresteerd. Sinds 13 augustus 1961 zijn min- i stens 41 (waarschijnlijk echter ruim t honderd) Oostduitsers bij een vlucht- J poging gedood. 47 kteurstalen EEN PR0DUKT VAN IC et ju de winkel DE SIKKENS SNOEP

de Stem | 1962 | | pagina 1