Nieuw ontwikkelingsplan van b. en w. Terneuzen Saneringsplan tweede fase Vlissingen gereed Ernstig beraad bij Papoealeiders Rapport van ir. N. Snijder Restauratie van kerk te Dreischor vordert snel Toezeggingen noodzakelijk Ontmanteling St.-Jacobskerk Gepruttel om Geyl Het zelfbeschikkingsrecht CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI VOOR HAVEN- EN INDUSTRIETERREINEN Sigarettefilters en kanker Nieuwe directeur Bata-Best Te plots geremd Vrijspraak voor Vlissinger OOK IN UW HUIS EEN Patrijzenjacht*' met sterk veld Muziekfestival te Heikant Kostenberekening ontbreekt nog Panden blijven Bouwverbod Oorlogsmuseum krijgt kon. pantserauto Benoeming kanunniken van St.-Augustinus Pekten» Ned. amateursprinters zijn uitgeschakeld Avro laat zich niet beïnvloeden door Kerkrade Belgische boeren boos om boter DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 (Van onze correspondent) Gedurende de openbare raadsvergadering, die op donderdag 30 augustus te Terneuzen zal worden gehouden, zullen b. en w. een voorstel indienen inzake het „Ontwikkelingsplan haven en indus trieterreinen gemeente Terneuzen". Het ligt in het voornemen, dat ir. M. Snijders a.s. donderdag een toelichting op een door hem uitgebracht rapport zal geven, waarbij ook de nodige aandacht zal worden besteed aan de uitvoering daar van. Uit diverse besprekingen met ir. Snij ders en rijkswaterstaat is het gemeente bestuur gebleken, dat, hoewel algehele uitvoering van het plan wel geruime tijd zal vergen, toch op betrekkelijk korte termijn een gedeeltelijke realisering binnen het raam der mogelijkheden ligt. Hiervoor is het echter, met het oog op de kostenfactor, noodzakelijk, dat vooraf de nodige toezeggingen van haven- en industriebedrijven worden verkregen, inzake vestiging aan de te verlengen kanaalhavens. B. en w. zien 't dan ook als een nood zaak, dat zij worden gemachtigd een ter zake deskundige opdracht te geven tot 't opmaken van bestek en tekeningen en een kostenbegroting voor de uitbreiding van de zuidelijke kanaalhaven en Zeve- naarhaven met bijkomende werken. Bo vendien zal het noodzakelijk zijn b. en w. te machtigen de acquisitie ter hand te nemen met betrekking tot de vestiging van haven- en industriële bedrijven op de als gevolg van de uitbreiding der binnenhavens beschikbaar komende ter reinen aan het vaarwater. Gunstige positie De directeur van de havens- en hari- delsinrichtingen te Amsterdam begint zijn beschouwing op grond van techni sche en planologische uitgangspunten, waarbij hij er op wijst, dat door de ka- naalwerken het havengebied van Ter neuzen in een zeer gunstige positie komt te verkeren t.o.v. andere Westeuropese havens, waarvan slechts weinige gelijke mogelijkheden bieden. Om een zo hoog mogelijk rendement van de in de kanaal voorzieningen geïnvesteerde bedragen te verkrijgen moeten de aan het kanaal lig gende gronden dan ook in de eerste plaats worden bestemd voor objecten, die gebruik maken van de geschapen mogelijkheden. Beschikbare terreinen In het kanaalgebied van Terneuzen zijn reeds havens met bedrijven: er is een stedelijke bebouwing met uitbrei dingsplan en tenslotte is er langs de westoever van het kanaal een belang rijke rijksweg. Al deze objecten leggen een beperking op aan het ontwikkelings plan. In het algemeen kan echter wor den geconstateerd, dat al,deze beperkin gen, voorzover aanwezig, aan de oost oever van het kanaal geen hindernis vormen voor het opstellen van een goed ontwikkelingsplan. Anders is 't gesteld met de westoever. De mogelijkheden mogen evenwel niet tot de oostoever worden beperkt. T.z.t. zal ook de west oever moeten worden benut. Alg. omschrijving Het plan voorziet in een verlenging van de zuidelijke kanaalhaven met 650 meter. Aan de noordzijde van deze haven komt een terrein beschikbaar van 5.6 ha. Langs deze terreinen is een voorzienings- weg en een spoorwegaansluiting gepro jecteerd. Tussen de bestaande zuidelijke kanaalhaven en de Zevenaarhaven is een nieuw havenbekken ontworpen ter lengte van 1050 meter. Dit havenbekken krijgt een breedte van 250 meter, en een waterdiepte van 12.5 meter. Tussen dit nieuwe havenbekken en de zuidelijke kanaalhaven komen totaal 31.3 ha. nieuw terrein beschikbaar. Hierbij is een goede spooraansluiting mogelijk. Langs de zuidzijde van dit nieuuwe havenbekken komt een terrein van 9.5 ha beschikbaar, eveneens voorzien van spoor- en wegaan- sluiting. De beide langsoevers van het havenbekken zijn voorzien van kadermr ren. Tenslotte is de bestaande Zevenaar haven verlengd met 920 meter. De wa terdiepte is tien meter. Langs de noor delijke oever van deze verlenging wordt 25.3 ha terrein, langs de zuidelijke oever 24.4 ha. terrein gecreëerd. ven, met daarvoor geschikte gebouwen, wegen, spooraansluitingen, enz. Langs de zuidoever van de verlengde zuide lijke kanaalhaven, en de noordoever van het nieuwe havenbekken, is een terrein voor „haven- en industrieterrein aan diep vaarwater". Hier zullen bedrijven kun nen worden gevestigd, die voldoen aan de eis, dat het voor hun bedrijfsuitvoe- ring noodzakelijk is, dat zij beschikken over een vaarwateraansluiting voor zeer diep gaande zeeschepen. Voor de motive ring van het plan worden drie catego rieën ondehscheiden: A industriële be drijven, B. havenbedrijven in de massa goedsector, en C. havenbedrijven in de stukgoedsector. Voor wat de werkgelegenheid betreft ziet ir. Snijders mogelijkheden voor 1885 werknemers in dienst der havenbedrij ven, en inclusief de indirecte (verzor gende) bedrijven, voor circa 4000 werk nemers. Niet ineens In zijn slotbeschouwing merkt de heer Snijders op, dat dit plan niet ineens zal kunnen worden verwezenlijkt. Dit zou uit een oogpunt van investeringsmoge lijkheid niet te realiseren zijn, en eco nomisch niet verantwoord. Evenwel moet ter stimulering Aran de onwtkikeling, de vorming van een zekere terreinvoorraad noodzakelijk worden geacht. Speciaal voor bedrijven, die vestiging aan niet te diep vaarwater wensen, is het aantrek kelijk op korte termijn met hun werk zaamheden te kunnen aanvangen. Een onderzoek naar de doeltreffend heid van sigarettefilters heeft aange toond, dat deze niet volledig de kanker veroorzakende teerprodukten in sigaret ten opvangen, doch wel voor tweederde, aldus maakte het blad van het Ameri kaanse medische genootschap gisteren bekend. Men heeft gedurende een jaar zes sigarettenmerken, waaronder twee met filters, door middel van rookmachines en oplossing van de teerprodukten in aceton, onderzocht. Toegepast op de huid van muizen veroorzaakte de oplossing ongeacht het sigarettenmerk, kanker, doch deze ziekte bleek daar waar filters waren toegepast minder vaak voor te komen. (Van onze correspondent) De heer A. P. Nossek, algemeen directeur van de n.v. schoen- en leder- fabriek BATA-Best, zal per 1 januari 1963 zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Nossek wordt opge volgd door dr. V. Samec, die voordien werkzaam was in de BATA-fabriek te Casablanca. De heer Samec werd op de vergade ring van aandeelhouders, die onlangs is gehouden, benoemd tot onderdirecteur van BATA-Best. De heer Nossek zal toetreden tot de raad van commissarissen der n.v. Hij was vanaf 1944 algemeen directeur van BATA-Best. Bestemmingen Langs de noordelijke oever van de zui delijke kanaalhaven is terrein bestemd voor industrieterrein aan ondiep vaar water. Deze terreinen zijn uitsluitend bestemd voor doeleinden van handel en nijverheid, en van openbare nutsbedrij- (Advertentie) (Van onze verslaggever) Op 23 mei wilde de autobuschauffeur S. de V. uit Vlissingen met zijn auto bus van uit de Wassenaarstraat te Ber gen op Zoom, de Meeussenstraat in draaien. Door het gladde wegdek slipte hij, ramde een andere auto en kwam tenslotte tegen de gevel van de schoen makerij van de heer Taalman, tot stil stand. De V. moest zich hiervoor voor het kantongerecht te Bergen op Zoom ver antwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij te schielijk geremd had, waardoor de wagen was gaan slippen en hij het verkeer in gevaar had gebracht. Dit werd door verdachte ten stelligste ont kend- „Het is een straat, die berucht is bij slecht weer", voerde hij aan. Omdat hetgeen hem ten laste werd gelegd niet wettig en overtuigend be wezen werd geacht, moest de kanton rechter hem vrijspreken. RAAM- VENTILATOR publicatie: ITHO - SCHIEDAM 55 Zaterdag in Colijnsplaat Zaterdag wordt weer de tradi tionele Patrijzenjacht in Colijns plaat gehouden, een wielerwed strijd voor amateurs en onafhan- kelijken. Het accent ligt ditmaal meer op de individuele prestaties dan op die der ploegen. Er is thans maar één ploegcnprys uitgeloofd en die wordt, durft men aan nemen, gewonnen door de equipe van Toon Simons uit Breda. Deze Drie Hoef- Uzersplneg telt o.a. in de gelederen Kees Haest, Jacq. v. d. Kloot, Jos Lin- ders, Leo van Dongen en André van Aert. tp P/oc& van Middelkamp A mist r ernand Boonman, maar heeft wel Ver burg en Tolhoek in de gelederen, bene vens Bert Zoet, die als gastrenner is opgenomen. In de b-ploeg van Middel kamp komen als gastrenners uit: Mik snijder en Gerard Deijkers. In de ploeg van Kennemerland fun geert Kees Lute als kopman. Uit de Limburgse combinatie noemen we Ste ens en Rausschop. Miel Verstraete zal met van de partij zijn. De wedstrijd gaat over 120 km en begint om drie uur. Een uur vooraf be gint een wedstrijd voor adspiranten. Om twee uur is er tevens in hotel Zeelandia een officiële ontvangst door b. en w. Voor clubbestuurders en anderen. Aan dit wielerfestijn zullen de plaatse lijke muziekverenigingen „Wilhelmina" en ..Soli Deo Gloria" medewerking ver lenen, zomede drie accordeonverenigin gen. (Van onze correspondent) Door de r.-k. muziekvereniging Hei kant zal zondag aldaar het 15e grote internationale muziekfestival worden ge houden. Drie Belgische en acht Neder landse muziekgezelschappen zullen aan wezig zijn. Zaterdagavond wordt het fes tival door de eigen muziekvereniging ge opend. Het sluitingsconcert zal worden verzorgd door „Weldoen door vermaak" uit Clinge. Het saneringsplan tweede fase, beslissend voor Vlissingens huidig winkelcen trum, is uit. In de eerstkomende vergadering zal de raad zich dienen uit te spreken over dit tweede deel van de zo ingrijpende sanering van de oude Vlis- singse stad. De raad zal dan ook de vereiste besluiten moeten nemen om aan het plan tweede fase een wettelijke grondslag te geven, zonder welke de uitvoering moeilik denkbaar is. In tegenstelling tot de eerste fase wordt in dit tweede deel de ontwikkeling meer aan particulieren overgelaten. In een uitvoerig voorstel aan de raad schrij ven b. en w. nadrukkelijk, dat, voor het bereiken van het gestelde doel, ontplooi ing van de oude stad, men afhankelijk zal zijn van de initiatieven van de belang hebbenden. de historische vormgeving van het Bel- lamypark *e handhaven, zullen de be staande panden (of in plaats hiervan nieuw) gehandhaafd blijven. Een belangrijk nieuw element in het plan is de ontmanteling van de St.- Jacobskerk aan de zijde Lepelstraat. Het prachtige monumentale gebouw, dat de St.-Jacobskerk ongetwijfeld is, zal hier door zonder twijfel meer tot zijn recht kunnen komen. Teneinde de St.-Jacobsstraat als aan trekkelijke winkelstraat te behouden, zo schrijven b. en w., heeft deze straat een „impuls" nodig, opdat zij, als over enkele jaren het nieuwe winkelcentrum Lange Zelke is voltooid, een rol van betekenis in dit nieuwe winkelcircuit mee zal spelen. Daarvoor is het nodig dat deze straat wordt betegeld en afgesloten voor alle verkeer uitgezonderd voetgangers. Dit zal uiteraard alleen dan pas mogelijk zijn als de daar gevestigde winkels aan de achterzijde kunnen worden bevoor raad. Bij het uitwerken van de tweede fase (St.-Jacobsstraat en omgeving) is zoveel mogelijk gestreefd naar het van achteren bereikbaar zijn van winkel- en bedrijfs panden. Het veel gesuggereerde en door velen, vooral middenstanders, gewenst parkeer- plein ten zuiden van de St.-Jacobskerk, is niet in het plan opgenomen. B. en w. zijn van oordeel dat de ruimtelijke ver houdingen in dit stadsgedeelte zulks niet toelaten. Parkeren dient in de eerste plaats om het winkelcentrum heen te geschieden. Hiervoor in aanmerking komen Groene- woud, Nieuwstraat, Nïeuwendijk, Bella- mypark, Spuistraat enz. Van het in het basisplan gedachte win kelcircuit Walstraat, Nieuwendijk, Bella- mypark, Oude Markt, St.-Jacobsstraat, dat aansluit aan de winkelstraten in het plan eerste fase, is niet afgeweken. In de door dit circuit omsloten ruimten zijn enige mogelijkheden gelaten voor kleine bedrijven. Aan een uitdrukkelijke wens van de middenstanders in dit gebied wordt tege moet gekomen, doordat in dit gebied vrijwel uitsluitend woonbebouwing is voorzien zodat een zeker aantal afnemers voor de hier gevestigde of te vestigen bedrijven is verzekerd. Het aanvankelijk geprojecteerde gebouw als scheiding tussen Spuistraat en Bel- lamypark is komen te vervallen. Om toch tegemoet te komen aan de Rijks commissie voor de Monumentenzorg, om Het schrijven gaat voorts gedetailleerd in op de plannen voor de verschillende „blokken" binnen de tweede fase gelegen. In een volgende vergadering zal de raad gevraagd worden zijn goedkeuring te hechten aan een bouwverbod voor die gedeelten welke als straat of plein zijn gedacht. B. en w. zeggen het zeer nuttig te achten dat de plannen steeds met de commissie sanering binnenstad worden besproken. Ook de wijziging van de 2e fase, door het verdwijnen van de huis houdschool, hoopt zij met deze commis - sie, waarin vertegenwoordigers van de middenstand zijn opgenomen, te bespre ken. Het college acht het niet mogelijk door de gecompliceerdheid van het plan en nog aan te brengen wijzigingen enz., nu reeds een kostenberekening te maken. Naar ruwe schatting is ter realisering van het plan, zoals thans voorgesteld, met aankoop panden, schadevergoedingen e.d. in totaal een bedrag gemoeid van 2.296.000, dat met bijkomende kosten nog tot bijna drie miljoen moet worden verhoogd. Bij de uitwerking van de kostenfacto ren wordt er van uitgegaan dat de reali sering van de tweede fase in een tijds bestek van 15 jaar gereed zal komen. Vol gens berekening zou dan het nadelig sal do ruim vier miljoen bedragen. Hierin zijn echter niet voorzien de opbrengsten van te verkopen grond en andere, o.m. rijksbijdragen. De pantserauto, waarmee op de avond van de 12e mei 1940 H.K.H. Prinses Ju liana, Z.K.H. Prins Bernhard en de prin sesjes Beatrix en Irene, toen resp. nog maar twee en negen maanden oud, van het paleis Noordeinde naar IJmuiden zyn gebracht, wordt heden overgedragen aan de stichting Nederlands nationaal oor- logs- en verzetsmuseum in Overloon. De garagechef van de Nederlandsche Bank in Amsterdam, de heer T. Berg man, die destijds de auto bestuurde, zal de wagen, die jarenlang gediend heeft voor geldtransporten van deze bank, naar een ereplaats in het museum rijden. De pantserauto, die op die dreigende avond het prinselijk gezin naar de Engelse tor- pedobootjager Codrington in IJmuiden bracht, is een oude Morris, sinds 1939 m gebruik bij de Nederlandsche Bank. Ook na de gevaarlijke tocht van 12 mei 1940 heeft de bank de auto nog jarenlang ge bruikt voor geldtransporten. De toenma lige chauffeur, de heer Bergman, gaat over enkele maanden met pensioen. Voorts krijgt het oorlogsmuseum nóg een geschenk. De stichting Nationale Oorlogsmonumenten heeft haar liquida- De restauratie van het charmante kerkje in Dreischor schiet al aardig op. Verreweg het grootste gedeelte van de stellingen, die het gebouw aan de buitenzijde jarenlang ontsierden, is nu verdwenen. De inwoners van het Schouwse dorpje kunnen trots zijn. Van een levensgevaarlijke bouwval is de 14e-eeuwse kerk nu een hecht gebouw geworden. Voor het Convict te Tilburg heeft de Provinciaal-Abt van de Reguliere Kanun niken van St.-Augustinus benoemd de eerw. heren H. van Dijk en J. Garritsen van het seminarie te Sluis. Cr is in België de afgelopen week enige deining ontstaan over de rede van prof. Geyl bij de Ijzer bedevaart. Het vergaat hem bijna evenzo als Paardekooper, maar het is nu geen officiële tegenwerking, doch een rel van eigen politieke geestver wanten, welke de deining veroor- zaakte! Dit valt te meer op, omdat overigens de Vlaamse pers het optreden van prof. Geyl welwillend behandelt, ze zelfs toejuicht, ook al heeft hij kri tiek geoefend op de Vlaamse bewe ging. Zijn oproep tot Vlaamse eenheid vindt juist in de socialistische pers geen gehoor. De „Volksgazet" van volksvertegenwoordiger Jos. van Evn- de ging nog feller te keer tegen het optreden van de Nederlandse geest verwant dan de Waalse pers tegen hem doet of tegen dr. Paardekooper heeft gedaan. Zijn optreden heet on rechtmatig en tactloos en het blad schiint te blaken van ijver om de Bel gische regering te beschermen tegen de Nederlandse professor, wiens goed en afkeurende beschouwingen het zegt te kunnen missen: „Wij voelen ons sterk genoeg om onze eigen Vlaamse zaak te verdedigen, zonder Hollandse professoren." De Brusselse „Standaard" slaat wel de spijker op de kop. als hij te ver staan geeft, dat al deze afwerende gebaren tegen prof. Geyl niet zo zeer zijn ingegeven door bezorgdheid om België of om Vlaanderen, maar in de eerste plaats om de eenheid van de socialistische partij, die haar in vloed vreest te zien aangetast door een Vlaams zowel als door het Waals federalisme van wijlen Renard. Tegelijk markeert het blad van de Waalse Volks-Beweging „La Wallonië" het huidige verschil tussen het Vlaams en het Waals federalisme, wanneer het schrijft, dat de Walen juist willen, wat prof. Franssen aan de Ijzer zei niet te willen, nl. federalisme op poli tiek en economisch terrein, niet enkel op cultureel gebied. De IJzer-manifes- tatie dreigt er zo toe te leiden, dat van twee kanten aan de socialistische partij wordt gerukt, en dat heeft de storm in de inktpot van de onder voorzitter Jos van Eynde verwekt. Tot leedvermaak van b.v. de r.-k. „Libre Belgique", die nog een trap nageeft aan de socialistische „Bataaf" Geyl. (Van onze parlementaire redacteur) De Papoea-leiders, die de laatste jaren geijverd hebben voor een on afhankelijk Nieuw-Guinea, bera den zich op het ogenblik over hun toekomstige status. Een deel van hen zou op Nieuw-Guinea willen blijven om daar tijdens het Indo nesisch bestuur straks de onafhan kelijkheidsgedachte levendig te houden. Anderen zijn van plan naar Nederland of Australië uitte wijken om van daaruit de aan dacht van de internationale we reld op het Papoea-volk te blijven vestigen. Binnenkort hoopt men terzake tijdens een bijeenkomst in Hollandia een gemeenschappelijk standpunt te kunnen bepalen. In politieke kringen in Den Haag tiesaldo, een bedrag van 105.000, n.l. aan j volgt men deze Papoea-activiteiten met het oorlogsmuseum geschonken. Heden Tr 1 zullen de bestuursleden van de stichting Nationale Oorlogsmonumenten in Over loon worden ontvangen. Wat heb je nou toch een rare procuratie houder. zei een bankdirecteur tegen een col lega. Helcmaad scheel, rood haar en flap oren. Die heb ik speciaal uitgezocht, ant woordde de andere in geval van nood heeft de politie hem zó te pakken. Weet jij niet, zei een opzichter tegen een arbeider, dat je onder het werk niet mag roken? Wie zegt er dat ik werk?, vroeg de arbeider. Waarom draag jij maar één plank en de an deren allemaal twee?, vroeg een opzichter. Ik denk, antwoordde de arbeider, dat die anderen te lui zijn om twee keer te lopen. Waarom bent u mijn bel niet komen repareren?, vroeg een dame aan een elektricien. Ik ben aan de deur geweest, mevrouw, antwoordde de elektricien, maar ik heb zeker tien minuten op de bel gedrukt en toen er niemand kwam, dacht ik: ze zullen wel niet thuis zijn. Zoudt u, vroeg een fabrieksdirecteur aan een acteur, voor vijfhonderd gulden onze sigaretten willen aanprijzen in een adverten tie? Sterker, antwoordde de acteur voor vijfhonderd gulden wil ik er zelfs een op roken. Zit je goed?, vroeg een heer in de bioscoop aan zijn vrouw. Prima, antwoordde ze. Geen mensen vóór je, geen tocht, niet te veel lawaai? Alles in orde, antwoordde ze. Kunnen we dan van plaats ruilen?, vroeg de heer. Het beroep wordt steeds moeilijker, zei een filmster. Eerst moest je alleen bewegen, toen moest je voor de geluidsfilm leren praten en nu moet je voor de kleurenfilm nog kunnen blozen ook. B(j het aanwijzen van de plaatsen ln een cirrus zei een dikke stalknecht tegen een dame: Pardon, mevrouw. Heb ik op uw voet getrapt? Vermoe delijk wel, antwoordde de dame, na een blik In de piste geworpen te hebben. Ik geloof, dat de olifanten er allemaal nog zijn. Ik zou nooit de tweede man van een weduwe willen zijn, zei een heer. Nou, antwoordde zijn vriend, toch altijd nog liever dan de eerste man van een weduwe. Hoever zijn we nog van het land af, kapitein? vroeg een zeezieke passagier. Een meter of honderd, antwoordde de ka pitein, tenminste als U recht omlaag zoudt willen gaan. Ik had ruzie met Jan, zei een jongen. Als ze me niet tegengehouden hadden, had ik hem bont en blauw geslagen. Wie hield je tegen?, vroeg zijn vriend. Jan, antwoordde de eerste. Mijn slapeloosheid, zei een dame wordt steeds erger. Nou kan ik zelfs al niet meer slapen als het tijd is om wakker te worden. De televisie, zei een Engelsman, zal nooit de plaats van de kranten kunnen innemen. Want in een televisietoestel kun je geen vis verpakken. Onze M.B.V.A. (merkwaardige berichten ver zamelende assistent) meldt ons zojuist, dat hij op een broodzak heeft gelezen: „Dit brood is luchtdicht verpakt- ZONDER TE SCHEU REN KUNT U DEZE ZAK OPENEN." Alsook, dat een krant een reportage bevatte om trent een ping-pong-wedstrijd tussen DESO en St.- Anna uit Breda. En dat daarin de mededeling voor kwam, dat „ook B. J. in de man van St. Anna zijn meerdere moest erkennen". St. Joachim, ver moedelijk. Ik moest op een gegeven moment weten, zef een heer, welke dag het was. Toen zei een kennis tegen me: kijk dan toch even op die krant die je in je binnenzak hebt. Maar daar had ik niets aan, want dat was de krant van de vorige dag. Ik dacht, zei een mevrouw in de opera tegen haar man, dat jij vond, dat dat meisje prach tig zong. Welnee, antwoordde haar man, ik zei: het is een prachtige zangeres. Ik drink zowat veertig koppen koffie per dag, zei een heer. Lieve hemel, antwoordde zijn vriend, en blijf je daar dan niet wakker van? Dat niet, zei de heer, maar het helpt wèl een beetje. Mia heeft de raarste man die er bestaat, zei een kennis ons. 's Maandags helpt hij haar de was doen, dinsdags maakt-ie met haar het hele huis schoon en 's woensdags veegt-ie de vloer met haar aan. Nou moet u eens goed luisteren, zei een psy chiater tegen zijn patiënt. De echte, verstandige mensen twijfelen altijd. Alleen gekken zijn volkomen zeker van hun zaak. Weet u dat zeker?, vroeg de patiënt. Absoluut zeker, antwoordde de psychiater. Toert ik aan de piano ging zitten, aldus een Engelse humorist, begonnen alle gasten te lachen. Nu moet ik er wel bij zeggen, dat ze eerst het krukje weggehaald hadden. Elke keer als ik naar je kijk, zei een meisje tegen een jongen, moet ik aan een héél groot geleerde denken. Wat vleiend zei de jongen, wie bedoel je? Darwin, antwoordde het meisje. Volgens een Amerikaanse mededeling worden daar de meeste televisiestations op hoge gebouwen gezet, om te voorkomen namelijk, dat er te veel met stenen naar de programmaleiders wordt gegooid. De mens is een bijzonder vreemd wezen, zei iemand. Als je tegen hem zegtdat er 270.49S.620.360 sterren in het heelal staan, ge looft hij het direct, maar als je op een bordje zet „pas geschilderd", wil liy dat persoonlijk on- derzoeken. Uw hond heeft de hele nacht liggen huilen, zei een buurman tegen een dame. Mijn hemel, zei de dame die zeer bij gelovig was, dat wijst op een komend sterfgeval. Ik veronderstel het ook, zei de buurman, dat van uw hond namelijk. Het is verschrikkelijk, zei een professor, als ik mijn bril kwijt ben. Want dan kan ik hem niet vinden voor ik hem gevonden heb. Gaat u dit jaar niet naar Par|js?, vroeg een heer aan zjjn vriend. Je evrgist je, antwoordde deze, dit jaar gaan we niet naar Rome. Naar Par|js z|jn we vorig jaar niet geweest. sympathie. Veel resultaten verwacht men er intussen niet van. Men voorziet voor deze Papoea-leiders een even troosteloze toekomst als die van de Ambonezen, die nu al jaren pleiten en vechten voor een onafhankelijkerepu bliek Zuid-Molukken. Het beroep van de Ambonezen op afspraken en be loften op dit punt hebben in de inter nationale wereld nooit weerklank ge vonden. Wie blijven op N.-Guinea? De Papoealeider Nicolaas Jouwe heeft besloten zich in Nederland te vestigen. Hij hoopt met financiële steun van sympathiserende Neder landers te kunnen werken voor de in het Nieuw-Guinea-akkoord be loofde volksstemming (uiterlijk 1969), Mannen als Womsiwor en Kaisiepo spelen nog met de ge dachte om in het buitenland b v. in Australië een soort van Papoea-regering in ballingschap te vormen. Hoe zullen zij echter de daarvoor be nodigde fondsen kunnen verkrijgen Het is bovendien zeer de vraag, of Australië (of een ander land) de vestiging van (Van een speciale verslaggever) MILAAN, donderdagavond ,,Je kunt ze van alles bijbrengen, maar als de rit is begonnen moéten ze het zelf doen." Op deze wijze drukte Arie van Vliet zijn teleurstelling uit over het feit, dat evenals de voorgaande jaren geen en kele Nederlandse amateursprinter tot de laatste acht is kunnen doordringen. Van van der Touw en Nolten had men dat ook niet verwacht, maar er werd wel een beetje op gerekend, dat Aad de Graaf er nu eindelijk in zou slagen, de barrière naar de kwartfinales te door breken. Dit is niet gebeurd. Nu hebben drie Italianen, twee Russen, een Australiër, een Fransman en een Deen zich voor de kwartfinales amateur sprint geplaatst. Het rijn wereldkam pioen 1961 Sergio Bianchetto, Giuseppe Baghetto en Giovanni Pettenella. De ge vaarlijkste tegenstander is Ronald Baensch, Australië, die een tijd van 11,3 maakte. De beide Russen zijn Romanov en Bodnieky, de overigen zijn de Frans man Trentin en de Deen Duckert. een dergelijke regering in ballingschap zal toestaan. Het is nog niet duidelijk, wie van de Papoealeiders op Nieuw^. Guinea denkt te blijven. In dit verband wordt wel de naam genoemd van Tanggagma. Onder het kortstondige V.N.-beheer zal deze jonge Papoea mis schien nog iets kunnen doen. Zullen de Indonesische machthebbers hem echter ook zijn gang laten gaan Zoals de kaarten nu liggen hoopt men in Den Haag, dat de Papoealeiders zich bij hun komend beraad terwille van hun eigen veiligheid en die van hun volgelingen op een realistisch standpunt zullen stellen. Zij kunnen, zo verwacht men. op de steun van Nederland rekenen bij hun strijd om het zelfbeschikkings recht. Wil er nog iets van terecht komen dan zal echter aan de kant van de Papoealeiders grote zelfbeheersing en realiteitszin betracht moeten worden. Nieuiv-Guinea-raad Intussen heeft gisteren de Nieuw- Guinea-raad de stemming over de kan didaten voor het voorzitterschap van de raad opgeschort tot dinsdag aanstaande. Zoals gemeld hebben tien Papoea-leden van de raad een ontwerpadres aan de Koningin opgesteld met het verzoek een Papoea-lid tot voorzitter te benoemen. Op de kandidatenlijst komen de namen voor van de leden Jouwe, Kaisiepo, Bonay, Meseth en Inury. Drie van hen zullen aan de Koningin voor het voor zitterschap worden voorgedragen. Kleinerende documentaire De AVRO-televisie zal zich door de demonstratie in Kerkrade niet laten beïnvloeden en geen rectificatie geven of verontschuldigingen aanbieden voor de televisie-documentaire, die Gerton van Wageningen en Leen Timp hebben gemaakt van het wereldmuziekcon cours in Kerkrade. Zoals bekend heeft de uitzending veel stof doen opwaaien en zou hedenmiddag een protestoptocht gehouden worden. Gerton van Wageningen en Leen Timp vinden, dat hun documentaire in het geheel met kleinerend en beledigend is geweest. Wel krijgt men uit hun uit latingen in Hilversum de indruk, dat er van de zijde van het wereldmuziek- concours meer medewerking is ver leend aan de Duitse televisie dan aan de ploeg van de AVRO. Belgische boeren voorzien van hooi vorken zijn te Battice ten oosten van Luik slaags geraakt met de rijkswacht die gebruik maakte van traangasgrana ten. Twee boeren werden gewond en honderdvijftig werden opgebracht. De botsing deed zich voor na een betoging van de boeren tegen lage prij zen voor zuivelartikelen en de smokkel van Nederlandse boter naar België. In de stoet van de betogende boeren reden tractors met leuzen mee. De eigen lijke betoging had een rustig verloop maar na afloop gooide een aantal jongere betogers de bestelauto van een wijn handelaar omver, wat het begin van de botsing betekende. Tevoren hadden sprekers de autoritei ten verweten dat zij niet in staat waren een einde te maken aan de smokkel van Nederlandse boter naar België.

de Stem | 1962 | | pagina 3