Zuid-Beveland tl1 Afrikaans Maria-legioen gordt zich ten aanval "'Gratis instructielessen Brunswick Bowling Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Militaire oefeningen in Zeeuwsch-Vlaanderen Avondconcert Schrijf- en Telmachines Raad Groede vergaderde Deining rond deelname aan industrieschap nu voor hij WEGWIJZER DER VOORZIENIGHEID Kath. Actie in Ndemba-Kasai bakermat van apostolaat LUCTOR MIDDELBURG Eerste paal voor ULO-school aan Breeweg Loodsen versloegen Shipbrokers (3-1) Profiteer nu nog van de lage prijzen van Kantoormachinehandel J. A. Biesbroeck NV SLAVENBURG'S BANK Dagblad De Stem Van 27 augustus t.m. 3 september: Ontwerp van wet Overbrenging van afsluitdijk in beheer waterschap Schouwen-Duivel Aan onze abonnees en adverteerders Doktersdiensten Dierenartsen Herenkostuums Bèr Pluijm Voor huwelijksprobleem Banta-vernuft Blank-zwart voor al Uw autobanden HOOGWATER Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 O Op de hoek van de Koninginnelaan en de Breeweg is een aanvang gemaakt met de bouw van een gereformeerde ulo school. De symbolische start van de werkzaam heden werd verricht door wethouder J. S. Hoek, die, geassisteerd door de machi nist van de heimachine, de eerste paal in de grond dreef. De heer A. J. Schot, hoofd van het schoolbestuur, sprak hierna de genodig den toe. De school krijgt vijf leslokalen en een natuurkundelokaal, terwijl voorts nog enkele dienstvertrekken in de plannen zijn opgenomen. VOETGANGSTER DOOR BROMFIETS AANGEREDEN In de Langeviele stak de voetgangster M.B. uit Grijpskerke plotseling de weg over en werd aangereden door de Mid delburgse bromfietser A.J.J.S. De vrouw kwam te vallen en liep aan neus en lin kerbeen verwondingen op. Ze werd per ambulance naar het gasthuis overge bracht. ZEELANDIA-R.C.D. Zondag bréngt de voetbalvereniging Zee- landia een bezoek aan de westelijke der de klasser RCD uit Dordrecht voor een vriendschappelijke wedstrijd. Voordien wonen de Zeelandianen de ere-divisiewedstrijd Sparta-Blauw Wit bij VLISSINGEN De Koninklijke Harmonie „Ons Ge noegen" zal vanavond om 8 uur op de Boulevard Evertsen concerteren. Bij on gunstig weer zal het evenement op de muziektent in het Bellamypark worden gehouden. Ook de hoornblazersgroep zal dan optreden. Het debuut van deze groep tijdens de visserijfeesten te Breskens, was voortreffelijk. Op het terrein aan de Baskenburgse- weg speelde het elftal van de Nederlanse loodsen een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen een gelegenheidselftal van de verenigde Vlissingse shipbrokers. Hoe wel er in het algemeen zeer kalmpjes gespeeld werd, dikwijls gaven de zee vaartheren de voorkeur aan een wande ling boven een spurt achter de bal, ging het vooral voor de doelen nu en dan nogal vinnig toe. De ruststand was 1-0 in het voordeel van de loodsen, die ook na de rust duidelijk hun overwicht toon- ren. Doelman Piet Hintzen van de brokers greep nog tweemaal mis. Met een tegen- punt werd de wedstrijd tenslotte met 3-1 ten gunste van het loodswezen be slist. Na afloop was er in de sociëteit nog een gezellig samenzijn. Woensdag 20 augustus a.s. zal een revanche-wedstrijd plaatsvinden. (Advertentie) (Advertentie) (per 1 september belangrijke prijsverhoging) Gentsestraat 21a23 HULST Tel. 01140—2080 Breskens AUTO REED BROMMER AAN Op de hoek Dorpsstraat-Mercurius- straat had een aanrijding plaats tussen een personenauto en een brommer. De auto bestuurd door A. S. uit Groede, wilde de Mercuriusstraat indraaien, waar bij hij niet op het doorgaand verkeer lette, waardoor hij in botsing kwam met de bromfietser H. G. uit Groede. Deze viel en moest naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. AFSCHEID DS. GRaFE Wegens zijn vertrek naar Zuid-Beijer- land heeft ds. Grafe in een druk be zochte dienst afscheid genomen van de Gereformeerde kerk. De kerkeraad bracht zijn teleurstelling tot uitdrukking over dit vertrek. Burgemeester J. Eekhout wees erop, dat ds. Grafe erin geslaagd was tussen hem en de inwoners van Breskens een aangenaam contact te leggen. In zijn dankwoord bracht ds. Grafe zijn bijzondere erkentelijkheid voor de steun en medewerking van de kerkeraad onder woorden en dankte hij het ge meentebestuur voor de ondervonden wel willendheid. Ook dankte hij de andere kerken voor de prettige samenwerking. DUITSER MET SCOOTER OVER DE KOP Op het Spuiplein is een 25-jarige Duitse scooterberijder, L. J. uit Siegburg, over de kop gegaan en zwaar gewond. De jongeman moest met 'n hersenschudding en een sleutelbeenbreuk naar Oostburg worden overgebracht. Vermoedlijk doordat hij onbekend was met de verkeerssituatie ter plaatse, heeft L. J., die met z'n scooter vanaf de Boule vard het Spuiplein opreed, de hoge rand van het trottoir geraakt. Hij ging daarbij over de kop en werd tegen het hekwerk van een tuintje geslingerd, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Dokter A. Ossewaarde verleende eerste hulp. Koewacht JEUGD-HENGEUKAMPIOENSCHAP Door de hengelvereniging werd het jeugdkampioenschap gehouden op „De konijnenputten". Na twee uur vissen was de uitslag als volgt: 1 Wilfried Baert (kampioen); 2 G. de Vliegher. 3 Ronny v.d. Bilt, 4 Ronny Wau mans, 5 P. van Gassen, 6 W. IJsebaert, 7 A. de Vliegher, 8 P. Cerpentier, 9 R. Hazelager, 10 W. van Overloop. IVaterlanrl kerkje E.H.B.O.-HULPPOST De afdeling E.H.B.O. van Waterland kerkje zal van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse 'Vereniging E.H.B.O., zulks na advies van het dis trictsbureau, in het bezit worden gesteld van een volledige uitrusting voor inrich ting van een E.H.B.O.-hulppost. Ge noemd hoofdbestuur is nl. door een gift van de Kon, Ned. Voetbalbond in de GOES ZOMERAVONDCOMPETITIE OFFICIEEL BESLOTEN De zomeravondcompetitie van het be drijfsvoetbal is gisterenavond besloten met een wedstrijd tussen de kampioen „De Daf-sportclub" en een combinatie van spelers van de andere deelnemende elftallen. In een spannende wedstrijd bewees DAF, dat het een waardige kam pioen was door met 2-1 de combinatie te verslaan. In het door de baldadige jeugd nagenoeg geruïneerde kleedlokaal vond na de wedstrijd de prijsuitreiking plaats. De voorzitter van de kring Goes van de zomeravondvoetbal de heer J, Roose reikte met enige toepasselijke woorden aan de aanvoerder van DAF een beker over. Namens de directie werd ook nog een beker overhandigd. Ook de als num mer twee geëindigde ploeg van de PTT ontving een beker, zij het van iets be scheidener formaat. Mededeling werd gedaan van het feit, dat mogelijk vol gend jaar op twee terreinen gevoetbald en dat de kleedgelegenheid verbeterd zal worden. Ovezande Schoonmaak in plaatselijke voetbalvereniging De enige vereniging te Ovezan de, die zich daadwerkelijk met de wedstrijdsport bezighoudt, K.S.V. „Volharding '32" maakt momen teel, en reeds geruime tijd, een Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 Goes. Alg. redacteur Exploitatie- voor Zeelandinspectie Zeeland F DE LIGT, L.. K. M. DE JONG teL 6252. Goes |tel. 2377 - HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P. G. KUYPERS telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS telefoon 3566 Vlissingen Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,17 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2»/i mm gewone advertenties. By contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,20. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp 1,60 en 0,45. By 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. ernstige crisis door. In een peri ode, die, zoals het jaartal in de naam reeds impliceert, in feite aanleiding zou moeten geven tot de viering van een dertigjarig ju bileum, laveert „Volharding" op de rand van de afgrond. Zowel financieel als sportief-organisa- torisch heeft de katholieke sportvereni ging met schier onoplosbare moer'jk- heden te kampen gehad en al is :lan door een financiële injectie, in de vorm van een gemeentelijke subsidie ad f 500, voor dit jaar en evenveel voor het vol gend jaar de materiële zorg wat ver licht, het tweede aspect van de crisis blijft tenvolle op de club drukken. Deze tweede factor, welke veel dieper ingrijpt, wordt gevormd door het al of niet in voldoende mate aanwezig zijn van enthousiasme en toewijding onder de spelende leden. En hier ligt juist het knelpunt bij de vereniging. In hoofdzaak drijvend op het voetbal lende gedeelte heeft men circa een jaar geleden het verreikende besluit geno men om met een erkende trainer te gaan werken, hetgeen uiteraard kostbare con sequenties met zich bracht en hetwelk tot doel had, de club speltechnisch uit het slop en uit het jaarlijks terugkeren de degradatiegevaar te halen. De opkomst der leden voor training en wedstrijden bleef echter ook nu ver beneden de ryaat. met voor de goedwil lende kern alle onplezierige gevolgen van dien. Allerlei dwangvoorschriften en boeteregelingen bleken de apathie niet te kunnen doorbreken en de publieke be langstelling werd steeds geringer; even zo de sportieve prestatie. OPRUIMING. Enige maanden geleden nu heeft het bestuur interne schoonmaak gehouden en vervolgens een grootscheepse reorga nisatie afgekondigd. Her-registratie van het grote aantal leden, aanwerving van donateurs, royering van tegenwerkende elementen en nog menige andere maat regel markeren de vastbeslotenheid om definitief het mes te zetten in de zieke plek: de mentale sfeer, waarbij vele leden tot onverschillige toeschou wers of wegblijvers degradeerden. On sportief gedrag op het veld en laksheid ten opzichte van de training en het wedstrijdelement dienen te worden uit gebannen, zo heeft het bestuur en met hen iedere weldenkende sportliefhebber in het Ovezandse terecht gemeend. De jarenlange malaise, vooral te wij' ten aan de mentaliteit, heeft „Volhar ding" in eigen dorp en bij de buurtge- meenten een twijfelachtige faam bezorgd. Slechte prestatie en minimale belang stelling van het publiek vormen een vi cieuze cirkel, die slechts met behulp van een totale wending kan worden door broken. Persoonlijke sentimenten zullen wellicht hoog oplaaien bij het vei .zijde- ren van de minder goede elementen en het is voor Ovezande en zijn bevolking te hopen, dat het bestuur op zyn stuk blijft staan. Mogelijk zal dan eindelijk de weg gebaand zijn voor een sportclub, die zich de kostbare investering in het sportterrein waardig toont. mogelijkheid gesteld om aan enkele afde lingen een koffer met genoemde benodigd heden te verstrekken. De aktieve afde ling Waterlandkerkje behoort dus tot de gelukkigen. IJzendijke ONTSLAG OP OPENBARE LAGERE SCHOOL De heer A. Dikkenberg, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, heeft met ingang van 1 september a.s. ontslag gevraagd uit zijn ambt. Hij zal niet vervangen worden, aangezien het aantal leerlingen zover is gedaald, dat ondanks de pogingen van het bestuur der gemeente bij het departement geen toestemming voor een tweede leerkracht kon worden gekregen. (Advertentie) alberb ecjcysr-monb Korte Nieuwstraat 21 HULST - Tel. 2478 (Van onze verslaggever) Nu tegemoetgekomen is aan het ver langen van b. en w. inzake de aanwijzing der industrieterreinen door stedebouw kundigen in samenwerking met ETI en planologische dienst, waarby in eerste in stantie de bescherming der recreatie wordt beoogd, heeft de gemeenteraad van Groede dus, zoals gisteren gemeld tóch nog besloten tot deelname aan het industrieschap met Breskens, Hoofdplaat en Schoondyke. De jongste toelichting van het dage lyks bestuurscollege, waarin o.a. gewag gemaakt werd van een recente bespre king met de betrokken gemeenten, bleek van zodanige aard, dat na alle voorgaan de verwikkelingen de aangelegenheid thans met een forse hamerslag kon wor den afgedaan. Bij een aanbesteding voor de bouw van drie be jaarden woningen bleek de plaat selijke firma Bron en zn. met een bedrag van 28,475,de laagste inschrijver te zijn, doch voor het verkrijgen derover- heidsgoedkeuring ligt dit bedrag toch nog te hoog. Derhalve zal getracht worden hierop op een of andere manier 600, te bezuinigen. De door Ged. Staten voorgestelde auto- vergoeding voor burgemeesters werd goedgekeurd, evenals een verzoek der r.-k. lagere school inzake financiële me dewerking aan de verbetering van een der lokalen. „Weemoed" De voorzitter gewaagde aan het einde der vergadering, die de laatste was in de huidige raadssamenstelling, van de weemoed, die met een afscheid gepaard pleegt te gaan. Men heeft in Groéde vier (Van onze redacteur). Het zestiende pantserinfante- rie-bataljon van de koninklijke landmacht, gelegerd te Oir- schot in Noordbrabant zal van 27 augustus tot en met 3 septem ber grootscheepse oefeningen houden in oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, waaraan wordt deelgeno men door achthonderd man schappen met ruim honderd voertuigen. Het bataljon zal worden on dergebracht in boerderijen, ter wijl staf en stafcompagnie zullen worden gevestigd te Axel. De oefening draagt de naam TOM BOLA en vangt aan op maandag 27 augustus met de verplaatsing van Oir- schot naar Kruiningen. De „tegenpartij" arriveert in de late avond, steekt dan met de laatste veerponten over om de opstellingen in Z.-Vlaanderen in te ne men. Daags nadien wordt het bataljon met de eerste ponten overgezet van Kruiningen naar Perkpolder om vervol gens de oefening voort te zetten in zui delijke richting tot de legeringsplaatsen. Gedurende de drie overige dagen van deze week worden oefeningen in klein verband gehouden, ook des nachts. Een grote oefening vindt plaats op maandag 3 september, wanneer het ge hele bataljon betrokken wordt by een „aktie" in de richting van Hulst. Na af loop hiervan zullen de troepen alhier een afscheidsdefilé houden om daarna Z.-Vlaanderen met de laatste veerponten te verlaten, nadat eerst ook nog een taptoe heeft plaatsgevonden. Van het territoriaal kommando in Zeeland vernamen wij, dat deze provin cie bij de oefende troepen een zeer góede naam bezit, dank zij de welwillende en tegemoetkomende houding die de bur gerij aan de dag pleegt te leggen. Met Verschenen is het wetsontwerp tot overbrenging in beheer en onderhoud bij het waterschap SchouwenDuive- land van de afsluitdijk door het voor malig Dijkwater op Schouwen-Duive- land. De dijk heeft een lengte van 1200 meter en hij ligt in de gemeente Brou wershaven op percelen kadastraal be kend gemeenten Oosterland en Dreischor Hij is ongeveer 7.40.00 ha groot. Na de stormvloed van februari 1953 zagen de besturen van de aan het Dijk water op Schouwen-Duiveland gelegen polders c.q. waterschappen zich genood zaakt de bij hen in onderhoud zijnde zeeweringen langs het Dijkwater te ver hogen en te verzwaren. De zeeweringen waren n.l. zo slecht, dat zij niet zonder risico nogmaals aan een stormseizoen mochten worden blootgesteld. In ver band daarmee werd in 1954 besloten om het Dijkwater af te dammen. De ont stane afsluitdijk met de daarin aanwe zige hevelinstallatie is tot op heden in eigendom, beheer en onderhoud bij het rijk. Maar het rijk heeft nu geen belang meer bij de dijk, omdat inmiddels een elektrisch gemaal in gebruik is genomen in de polder Dreischor. De hevelinstal latie is opgeruimd. Met het oog daarop wil het rijk de afsluitdijk nu om niet overdragen in beheer en onderhoud aan het waterschap Schouwen-Duiveland. Het waterschap is door de afsluiting van het Dijkwater verlost van het onder houd van een zeedijk ter lengte van 7600 meter; in plaats hiervan wordt het waterschap belast met het onderhoud van een afsluitdijk ter lengte van 1200 meter. Naar het oordeel van de minister van Verkeer en Waterstaat bestaat er daarom geen aanleiding voor de over brenging in beheer en onderhoud van de afsluitdijk een vergoeding te betalen. Het waterschap kan zich met dit stand punt verenigen. name in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn reeds meermalen goede kontakten tot stand gekomen. Om evenwel de militairen nog nader tot de bevolking te brengen, zul len op zaterdag 1 september sportwed strijden worden gehouden. De oefeningen vinden over het alge meen plaats op binnenwegen, zodat het verkeer op de grote weg hoegenaamd geen hinder zal ondervinden. Ook op de veerponten zal de burgerij nauwelijks iets merken, aangezien immers door de militairen gebruik wordt gemaakt van de eerste en laatste boten. Uiteraard zullen er tijdens deze oefe ningen schoten vallen, terwijl ook het zwaardere vuur zal worden nagebootst, doch laat geen mens zich ongerust ma ken: het is allemaal onschuldig! Het zou kunnen gebeuren, dat „in het heetst van de strijd" munitie ver loren gaat en derhalve is een waar schuwing -, vooral aan de jeugd -, wel op zijn plaats; men gebruike dit ma teriaal niet als speelgoed! Het publiek wordt dringend verzocht eventuele munitie, rookpotten etc. na ontdek king onmiddellijk te willen afleveren bij de dichtstbijzijnde post der rijks- po litie of marchaussee, dan wel bij het troepenonderdeel zelf. De kommandant der zestiende pant serinfanterie bataljon is luitenant-kolo nel N. Berghuis, een zoon van generaal- majoor Berghuis, naar wie de kazerne in Middelburg is genoemd. Verzorgingscompagnieën worden ge vestigd in de omgeving van Konings- dijkHengstdijk; ten zuiden van Bosch- kapelle; in de omgeving Patrijzenhoek en oostelijk van Zaamslag. jaar bijzonder prettig samengewerkt, waarbij veel goeds tot stand kwam (wo ningbouw, elektriciteitsaansluitingen, we genaanleg en -verbetering, grondaanko pen, scholenbouw, etc.) Wethouders on raadsleden toonden zich vooruitstrevend. Spreker drukte er zijn spijt over uit dat de heer v.d. Hooft (PvdA) wegens ver trek naar Vlissingen niet meer in de raad terugkeert, hetgeen tevens een gevoelig verlies betekent voor EHBO, Groene Kruis en BB. Een boekwerk vormde de stoffelijke afscheidsattentie, waarna nog woorden van erkentelijkheid en waar dering gesproken werden door de heren Vermeulen (namens de raad) en v. d. Hooft. In verband met de steeds verdergaande doorvoering van de vrije zaterdag zullen onze kantoren m.i.v. heden 's zaterdags GESLOTEN zijn. Voor abonnees die onverhoopt op een zaterdag geen krant ont vangen en woonachtig zijn in een der plaatsen waar een van onze kantoren is gevestigd, bestaat gelegenheid om tussen 18.00 en 19.00 uur op een van onze kantoren een exemplaar te komen afhalen, dan wel tussen 18.00 en 19.00 uur hiervan telefonisch mededeling te doen. Op zaterdagen zullen eveneens geen advertentieopdrachten kun nen worden aangenomen. Uitsluitend voor familie-advertenties van dringende aard (overlijdensadvertenties, geboorte-aankondigingen), bestaat gelegenheid tot het geven van telefonische opdracht op zondag avond tussen 22.00 uur en 22.45 uur. Ook kunnen deze schrif telijk op een van onze kantoren worden afgegeven uiterlijk tot zondagavond 22.45 uur. De beste verdediging is de aanval! Christenen dienen er zich terdege van bewust te zijn, dat doopsel en vormsel hen stempelen tot apostelen. Zij moeten dynamisch zijn in hun geloof; belijders en strijders voor de kerk. Apostolaat betekent: kenmerk, kracht en z;el van de kerk, de bekommernis van ieder ka tholiek. In deze geest bezien, vormt de katholieke actie het Maria-legioen in de missie van Ndemba-Kasai (Congo) een oefenschool, waarin de liefde voor de kerk, de ijver voor de zielen en de hartstocht voor het missie-apostolaat worden aangeleerd en ontwikkeld. Tot glorie Gods en het heil van Afrika (Advertentie) Dit weekeinde zullen waarnemen: voor Axel dokter Kats; voor Cadzand, Re- tranchement. Sluis en Zuidzande dokter Bom; voor IJzendijke, Biervliet en Hoofd plaat dokter Lievens uit IJzendijke; voor Terneuzen dokter Hoving; voor Oostburg en Aardenburg dokter De Bruyckere uit Oostburg, tel. 01170-2323; voor Middel burg dr. Simons (01180-2191, b.g.g. 3543); voor Vlissingen dokter Vader (01184- 2472); voor Goes dokter C. Griep (01100- 5821); voor Driewegen en 's-Heerenhoek dokter Luyckx (01105-280); voor Krui ningen, Krabbendijke, Rilland-Bath en Hansweert dokter J. A. Kamps (01135- 343); voor 's-Reer Arendskerke, Wol- faartsdijk en Heinkenszand dokter H.P. van Maanen (01106-234); voor Nieuwdorp en Borssele dokter Gelderblom (01196- 327); voor Hoedekenskerke en Kwaden- damme dokter Wostmann (01195-450). De dienst dierenartsen is als volgt ge regeld: voor Oostburg, Sluis en Groede de heer van Veen uit Oostburg, tel. 01170- 2693; voor Hulst en Nieuw-Namen de heer de Nijs; voor Axel, Zaamslag en Sas van Gent de heer Janssen uit Axel, tel. 01155- 488; voor Goes, Kruiningen en Ovezande de heer Elzerman uit Goes, tel. 01100- 5259. (Advertentie) ST.-JANSTEEN TEL. 3179 Het gebeurde in 1954, het Marlajaar, Begin augustus kwam op onze missie- statie het bericht binnen, dat binnen veertien dagen bezoek te verwachten was van de envoy van het legioen Met daaraan gekoppeld het verzoek om eens uit te zien naar enkele geschikte personen ter vorming van een voorlopige werkgroep. De paters pleegden overleg en de over ste noteerde alvast enkele namen. De geest van godsvrucht en d© eerste symp tomen van leke-apostolaat der betrok kenen vormde daarbij het uitgangs punt. Gestart werd met twintig leden, gelijkelijk verdeeld over mannen en vrouwen en de eerste vergadering werd gehouden op het gloriefeest van A. L. Vrouw: 15 augustus, die tevens de officiële stichtingsdeg werd. Die eerste leden woonden ver ver spreid van elkander, soms op uren rei zen afstand en derhalve werd van henj nogal wat gevergd, want er zou weke lijks worden vergaderd. Een der grootste moeilijkheden, waar op dit missiewerk direct stuitte, was: de gedoopten te overtuigen van de christelijke huwelijksbeginselen. In stre ken namelijk waar het zgn. voorhuwelijk als normaal geldt, wordt dit door de clan-gemeenschap zonder meer aanvaard en vaak zelfs als voorwaarde gesteld. Daarbij komen dan nog: de verwikke lingen van eindeloze verplichtingen (b.v. bruidschat) jegens de familie der vrouw; de eisen inzake „standing"; de „taboe's" van de stam; de vooroordelen van het bijgeloof en wat dies mee»- zij. Geen wonder derhalve, dat sommige paters zon' huwelijk zien als een „casus belli" en de regeling ervan als een taai, zenuw slopend, schier geestdodend werk. Welnu, dit afmattende, obsederende werk werd een der voornaamste pro grammapunten van het Legioen! Het bezoek van een priester aan een bepaald dorp, ééns of enkele rtalên per jaar bleek ontoereikend voor het benodigde begrip van vele zaken en stamgewoonten en derhalve lag hier een dankbare en heilzame taak voor de le- gionnairs! Z(j Immers werken met beweegrede nen, spreuken en voorstellingen, die alle tegenstand op de duur breken: dit is het „Banta-vernuft", dat hen reeds eigen wordt, als ze nog zyn vastgebonden op moeders rug! Maar de bovennatuurlijke toewijding, het volharden en kalm blijven bij be ledigingen of zelfs dreigementen moet hun worden bijgebracht in de leerschool van het apostolaat. Het legioen groeide! De oorspronke lijke leden van het eerste presidium, die elke zondag 2 maal tien km aflegden om naar de missiestatie te komen, voelden zich als frontsoldaten. Als vanuit voor uitgeschoven posten maakten zij geleide lijk tochten naar verder afgelegen ge bieden, alwaar zij groepen aanwierven van biddende auxiliairen die na ver loop van tijd weer uitgroeiden tot actieve presidia, welke zich tot op afstanden van 50 km uitbreidden. Een volk in de beginfase van zijn christendom kent zeer speci fieke noodwendigheden. Voor de oplossing hiervan moeten de mis sionarissen, die tenslotte vreemdelingen zijn steeds re kening houden met de bijzondere eigenschappen der verschillende rassen. Dit nog teméér als er spanningen bestaan als momen teel in geheel Afrika. Het Legioen van Maria vormt dan een weg wijzer der Voorzienigheid, een geschenk van God aan de Afri kaanse missie! Wrijving tussen blank en zwart. „Blank" betekent in dit geval óók: het afgedane gezag. „Zwart"; het vrijgevochten ras, dat wordt opgehitst tegen alles wat van buiten en., van boven komt! Bij de onafhankelijkheid van staat en economie behoort evenzeer die van godsdienst m Het Legioen mobiliseert zich! Het maakt van zijn leden werkende en strij dende katholieken, die zich van hun kerklidmaatschap tenvolle bewust zijn en zelfs de overtuiging in zich dragen die kerk zélf te zijn. (Advertentie) Wie aan apostolaat doet, wordt méér en béter katholiek. En óók meer mens. Daarom menen wtf, dat het Legioen op zyn manier moet bedragen aan de vooruitgang en verheffing van de vrouw in Congo. Omdat de godsdienst nóóit kan worden tot de ziel van het volk, als zij niet allereerst wortelt in de harten der moeders PATER JOHN VOET. Missionaris Ndekesha-Kasai. Hulst, augustus 1962. (Advertentie) TIVOLIWEG 63 HULST TEL. 01140—2461 Morgen, zondag 26 augustus, zijn de hoogwaterstanden voor de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 12.50; Ter- neuzen 12.07; Vlissingen 11.38 en Wemel- dinge 0.21 en 13.05- Maandag 27 augustus zijn de hoog waterstanden voor de provincie Zeeland Hansweert 1.00 en 13.27 uur; Terneuzen 0.36 en 13.01 uur; Vlissingen 0.09 en 12.31 uur; Wemeldinge 1.36 en 14.06 uur. 5 WEKEN. AanvangDamesmaandag 13 aug. a.s. 14.00 uur Heren vrijdag 17 aug. a.s. 19.30 uur Kinderen: woensdag 22 aug. a.s. 14.30 uur Opgave persoonlijk of telefonisch NASSAUS1NGEL 28 BREDA Telefoon 38452 HET OPWINDENDE AMERIKAANSE KEGELSPEL MIDDELBURG Wöhler 14.30 uur Jaarvergadering Z.K.B. Electro 19 en 21.15 uur Tarzan en de meerminnen, 14 j. City 20 uur Porgy en Bess, 14 j. CLINGE Clingse speeltuin Zomeravondfeest met bal VLISSINGEN Concertgebouw 20 uur Muziekshów Albambra 19 en 22.30 uur De kanonnen van Navarone, 14 j. Luxor 19 en 21 uur Tarzan en de meerminnen, 14 j. HENGSTDIJK Kermis en Zomerfeesten 13 uur Volks spelen. Feesttent 19 uur Corini's en Zingende Zusjes. KLOOSTERZANDE 15 uur Speeltuin-corso GOES Grand 19.30 uur De kanonnen van Navarone, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uu? Nefertite, Koningin van de Nijl, 14 j. Concertgebouw 20 uur De 3 Stooges ontmoeten Hercules, a.l. OOSTBURG Ledel 20 uur Laat mij op zondag nooit alleen, a.l. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Gevaarlijke puberteit IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur O Sole Mio, a.l. ST.-JANSTEEN 15 uur Grote staande wipschieting St.-Jan AXEL Het Centrum 18.30 en 21 uur De Korporaal gaat aan de haal, a.l. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Stoot-patrouille 14 j. 15 uur Grote schieting bij W. v. Swaal DE KLINGE Cinema van Dijk 19.30 uur De ver overaars van de vallei BRESKENS Casino 20 uur Op de drempel van het leven, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 3 uur Het verraad van de Zwarte Roofridder, a.l.; 6 en 8.30 uur De wereld bij nacht, 18 j. 3 uur Grote schieting bij J. v. Helsland GOES Grand 19.30 uur De kanonnen van Navarone, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 15 uur Cautinflas „Pepe" a.l. 19 uur De kanonnen van Navarone, 14 j. Luxor 15, 19 en 21 uur Tarzan en de meerminnen, 14 j. MIDDELBURG City 14.30 en 20 uur Porgy en Bess, 14 j. Electro 15.30, 19 en 21.15 uur Tarzan en de meerminnen, 14 j. TERNEUZEN Luxor 2 uur De 3 Stooges en Hercules. а.l., 4.30 en 8 uur Nefertite, Koningin van de Nijl, 14 j. Concertgebouw 8 uur De 3 Stooges en Hercules, a.l. OOSTBURG Ledel 2 uur Roversballade, a.l.; 4.30 en 8 uur Laat mij op zondag nooit alleen, a.l. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur De vijand kwam 's nachts: 5 en 8 uur Het zwarte schaap IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur O Sole Mio, a.l, б.30 uur Dansen ST.-JANSTEEN 3 uur Grote staande wip schieting St.-Jan AXEL Het Centrum 3.45 uur De Korporaal gaat aan de haal, a.l.: 8 uur De duivelse dr. Mabuse, 14 j. HENGSTDIJK 3 uur Kermisschieting bij P. van Dijk Kermis en zomerfeesten. ABSDALE 3 uur Schieting bij C. Cocqheijt GRAAUW 2.30 uur Bekerschieting bij J. Verras 's-HEERENHQEK Jeugdhoeve Mandolinen und Mondschein DE KLINGE Cinema van Dijck 2.30 uur De ve- overaars van de vallei 6 uur Bal. KRUISDORP 3.30 uur Schieting bij J. Maas BRESKENS Casino 18 en 20 uur Immer wil ich dir gehören, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur De wereld bij nacht. 18 j. GOES Grand 20 uur De kanonnen van Navarone, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur De kanonnen van Navarone, 14 j. Luxor 20 uur Tarzan en de meerminnen 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Porgy en Bess, 14 j. Electro: 19.30 uur Tarzan en de meerminnen, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Nefertite, koningin van de Nijl, 14 j. OOSTBÜRG Ledel 20 uur Laat mij op zondag nooit alleen a.l. SAS VAN GENT Olympia 20 uur De vijand kwam 's nachts AXEL Het Centrum 20 uur De duivelse dr. Mabuse. 14 j. HENGSTDIJK 3.30 uur Kermisschieting bij P. v. Dyk Kermis en zomerfeesten Danstent 19 uur Finale twistkampioen- schappen

de Stem | 1962 | | pagina 2