Pater Frans Bom: in Kongo „preken'' met de filmcamera Oost-Brabantse kanshebbers in lange spurt van Orleans is Mauls Hollandais" une Malle dont les for ACHTER DE SCHERMEN VAN ZUNDERT Zij interesse voor de film ontwaakte in de patronaten van Brabant en Zeeland HBS-ers terug uit Frankrijk na drie weken kerke-bouw Vernieuwing 0 de missiefilm „De klokken van 4 zullen gedenken en al degenen, die dit Morgen te Goes: atletiekduels Roosendaal krijgt mooie Ronde Belastingkantoor in Woerden uitgebrand Stralingsbronnen m Melk weg ontdekt Eerste meldingen uit Z-Vlaanderen Duivenkroniek Den Bruinen" van tussen maas en scheldemond Nieuwigheidje politie-legertje Geen enkele schilder Nieuwe Russische elektronen microscoop Deense kritiek op ICCC inzake Concilie (Van onze redacteur) ijnd september vertrekt de j Scheutist Frans Bom naar 5 Leopoldstad, waar belichtingsme- ter en filmcamera de instrumenten worden van zijn missie-arbeid. Hij heeft dan zijn sporen in het film- vak, dat hij geleerd heeft op de J filmacademie te Amsterdam al een J - beetje verdiend. Voordat hU naar Amsterdam trok, J maakte hij in Breda al een speelfilm, J die later werd goedgekeurd door het mi- J nlsterie van Onderwijs om op de scholen te worden vertoond. Hij maakte ook al een film voor de zusters van M. J. uit Den Bosch over de school voor licha- melijk gehrekkige kinderen in de St.- J Maartenskliniek te Nijmegen. Hij heeft zelfs een kleuren, en clnemascopefllm op zijn naam staan, namelijk een rol- J prent over de hulzen van Scheut in Ne- J derland. Met het diploma van de film- katholieke films aankocht, waarvan men kon verwachten, dat de zwarten ze wel '•Tl J of met een minimum aan uitleg konden Eind september vertreKt aa f begrijpen. Deze films werden over heel naar Kongo aan belangstellenden uitver- Scheuttst Frans rsom naar t iiuurcji niet alleen aan missieposten maar ook aan ieder, die er om vroeg. i Daarnaast begon pater van Haelst in het zuiden van Kongo en de Witte Pa- ters in het oosten van Kongo met een serie films, door de zwarten zelf ge- speeld volgens een verhaal, dat eenvou- t dig van opzet en opgebouwd op hun eigen samenleving, voor de zwarten ook J makkelijk te begrijpen was. Modern preken i Ondertussen werd door pater van den J Heuvel in Leopoldstad, de hoofdstad van J Kongo (in het westen van het land) de i C.C.A.C.C. gesticht (Centre Congolais t d'Action Catholique Cinematographique- Kongolees centrum voor katholieke film J actie). Dit bureau houdt zich bezig in 4 het algemeen met de voorlichting op i filmgebied, tracht missieposten te voor- zien van projectoren, produceert kathO' J lieke films, documentaires en bevordert 4 het visueel onderwijs. J Na jaren breidde zich dit werk uit en 4 voelde men behoefte aan een geschoolde i t kracht om dit missiewerk op nog inten- sere wijze voort te zetten. Bovendien j werd de smaak van de zwarten door i intensere vertoning van films verfijnd academie op zak werkte hij ook enige J De cameraman op deze foto is de en dus de eisen aan de films gesteld ver- tijd »»n de rubriek „Kjjk op Kunst" van Bredase pater Frans Bom (33) tij- J hoogd. Den1I^aag' ?,e Met het oog op deze vernieuwing van i Scheutist behaalde onlangs een dl- t missionaire methoden volgde pater Bon Dloma van de Amsterdamse film- T« Stage b(j Haghefilm de KRO-televlsie. „Die jaren op de academie zijn fan- P'c°™m™n de fitalcu"US "ln de ,.aca.,dem> JH tastisch geweest," zegt hij. Hij kreeg tpHkertiroek" zeet hii omdat ie £on?° hebb™.ze hem nu hard nodig. Hij lea van de prominenten uit de Neder- thdena fUrnÓDnamen soms ln vrU beschoujvt het als zl!n 'deaal °m op landse filmwereld zag in Amsterdam »«dens f lmopnamen sorr« In vru een moderne manier in Kongo te gaan mpPr films dan in ziin hele leven en i situaties aomt ie ver „preken niet met het woord, maar meer mms aan in aijii ueic icv^ii cw w keren»»# zyn verhaal over het hoe Lil- hpf hppij maakte samen met zijn jaargenoten f en waarom van zyn film-activiteiten i zelfs een aantal oefen-films. In het eer- f Jg een jnteressante story, die een 4 „Er is nog ontzettend veel te doen, ste studiejaar liep hij een stage van een 4 voorlopige ontknoping zal krijgen, omdat door de strubbelingen van de on- P?aij nlaand®n blJ l?5 a,s hiJ eind september naar Kongo J afhankelijkheid ook dit werk een fikse filmde hij nog voor Fox:Movietone. Na J vertrekt. klap heeft meegekregen. Filmen kost het basisjaar volgde hij in het tweede z„n belangstelling voor de film 4 veel geld, hij hoopt daarom, dat al zijn jaar de richting camera en montage. heeft hij opgedaan in de kale zalen kennissen, die hij tijdens zijn werk in Waarom allemaal. t van patr0naten en Zeeland. Van J West-Brabant en Zeeland heeft opge- f 1957 tot I960 trok hij hier rond met J daan, hem nog eens voor zijn vertrek Nagasaki". Terwijn de film draaide, 0 werk willen steunen, kunnen hem dit De oorlog van '40-'45 bracht over de J las h(j hij een klein leeslampje tien- J doen toekomen op gironummer 340976 hele wereld een ontreddering van de 4 tallen boekjes over het maken van J t.n.v. Bom, Koninginnestraat 20. Breda, geesten mee. Het was daarom nodig, dat 0 films. Daar bleef het^ bij, totdat hij 4 Bij voorbaatdankt hij allen hartelijk er van hoge- 1 hernieuwing dat naast de grote communicatiemidde- 4 familiekring. Toen was echter het len van radio en de film, ook de televi- 4 pleit gewonnen. 4 sie haar intrede had gedaan. Z.H. Paus Uitvoerig heeft hij ons zyn he- 0 Pius XII schreef daarom een encycliek, J doelingen met de film uiteengezet J waarin hij richtlijnen gaf om deze grote J en nevenstaand artikel is de weerga- J communicatiemiddelen in te schakelen 4 ve van zijn boeiend verhaal. 4 in de kerstening van de mensheid. Al- lerwege werd hieraan gevolg gegeven. an hogerhand enige richtlijnen tot op een goede dag de kans kreeg i voor hun giften en wenst allen het al- ieuwing gegeven werden,vooral om- een kort filmpje te maken in de lerbeste toe. fQ triIllolzrlnCT TftPn W9 6 pphfpr V»**f De Goese atletiekvereniging A.V. '56 organiseert a.s. zaterdag op het ge meentelijk sportterrein te Goes na 3 jaar weer atletiekwedstrijden. Zy heioven veel spannende duels op te leveren. Tal van Brabantse atleten hebben ingeschreven. Bij de heren die hun krachten o a. kunnen meten op de sprint-tweekamp (100 en 200 meter) komen we de namen tegen van de bekende Thor-atleten Van Zundert en Goverde. Zij zullen het op moeten nemen tegen de Zeeuwse sprin ters W. van Beest van Marathon, P. Versluys van Dynamo en H. Sinke van de organiserende vereniging. In het nummer 1500 meter heren zal de Excelsior-atleet C. J. Zuyderveldt het op moeten nemen tegen de Zeeuwse langeafstandslopers. Ongetwijfeld zal dit een van de spannende nummers worden daar de krachten van de deelnemers hier niet veel uiteen lopen. Voor de meisjes en jongens junioren bestaat het programma uit verschillende loop- en enkele technische nummers. Ook hier zal veel strijd te zien zijn, daar vele Brabantse junioren hebben in geschreven. (Van onze verslaggever) Op kermis-donderdag, 6 september organiseert het wielercomité Roosen daal de traditionele Ronde van Roosen daal. Het ontstaan van deze ronde da teert reeds van ver voor de oorlog. Het huidige organiserende comité heeft twee ronden uitgeschreven, een voor as piranten over 30 km en een voor ama teurs over ruim 100 km. Gereden wordt het zogenaamde Park-criterium. In to taal zullen zeker honderd renners naar Roosendaal komen waarvan ongeveer 70 voor de amateurskoers. Bij de aspiranten komen aan de start: Freyters uit Zegge, Van Gastel, Spitters en Miliano uit Roosendaal, Machielse uit Fijnaart, Merieënboer uit Kruisland en Maas uit St.-Willebrord. Ook van boven de Moerdijk zijn jonge, bekende renners aangetrokken. Bij de amateurs vindt men een groot aantal renners dat in Brabantse koersen van zich heeft doen spreken. De plaatse lijke favorieten zijn: De Vos uit Dintel- oord, Van Tiggelen, Linders en Van As uit Roosendaal, Lambrechts uit Etten, Bastiaansen uit Kruisland, Van der Kloot uit Zundert en Heeren uit St.-Willebrord. Renners uit andere delen van ons land zijn de Rotterdammers: Stam, de gebr. Dorst, Soetekouw uit Nijmegen, de gebr. Peters uit Haarlem en Van Schie uit Krimpen aan de IJssel. In Nederland leidde dit tot het instellen van katholieke instituten, vooral op het gebied van de film, want voor radio en televisie was er de K.R.O. z Ook aan Belgisch Kongo was de oorlog niet zomaar voorbij gegaan. Alhoewel het ver van de feitelijke oorlog vandaan lag, was het als kolonie van België er nauw mee betrokken door oorlogspro- duktie en door het leveren van militai ren aan de oorlog in Egypte. Het inten ser contact met de andere nog vrije oor logvoerende landen, bracht de zwarten in aanraking met hun mentaliteit, voor al door middel van allerlei films, vooral Amerikaanse. Ofschoon van televisie er nu pas sprake begint te worden, voor zag men toen reeds, dat er voor Bel gisch Kongo een nieuw tijdperk zou aan breken. Verkeerd begrip Bovendien had men al bemerkt, dat de zwarten van de westerse films be trekkelijk weinig begrepen of soms, wat nog erger was, ze verkeerd begrepen. Door uiteraard gebrek aan kennis van de Europese maatschappij, haar verhou dingen en werkelijke levenswijze, dach ten zij, dat alles precies was zoals zij dat op het witte doek zagen verschijnen. De rijke en overdadige entourage in sommige films, deden hen denken, dat alle blanken in Europa zo rijk leven, de welbekende vrije verhouding tussen man en vrouw deden hen denken.dat alle Euro peanen in Europa vrijwel op geen an dere wijze hun tijd trachten door te Een felle brand heeft gisterenochtend vroeg in Woerden het pand waarin het Kantoor van de ontvanger der rijks- belastingen is ondergebracht, verwoest, van het er naast gelegen pand, dat voor f«nJ -fveneens de belastingdienst en waariri voorts de ge meentelijke dienst voor sociale zaken en van.de Plaatselijke voedsel- commissaris zijn ondergebracht, is de bovenverdieping geheel uitgebrand. worrtt 00?aak van de brand wordt geacht aan kortsluiting. Dankzij de inspanningen van de brand weren van Woerden, Kamerik, Zegveld en Nieuwerbrug kon men de beneden verdieping van het pand, waarin onder meer de gemeentelijke dienst voor so ciale zaken was ondergebracht, behouden De benedenverdieping van het pand' waar de brand is begonnen, heeft wei nig brand-, maar wel grote waterschade opgelopen. De belastingdienst heeft voor lopig onderdak gevonden in een leeg staand hotel. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. vefbonrien rdfe,.Amerikaanse luchtmacht den? een )(?llaanse geleerde heeft tij- un?ver?fteit Gui j' in de stanford een inc, verklaard dat in juni door nnrfe £umentenpakket dat °P rnaan- strahn«hrnneriCht was twee "ieuwe dekt ln de ruimte z«n ont- OeI?eie?enCardR Giacconl deelde mee dat QeigerteHers m een 18 juni gelanceerde verkennmgsraltet straling hadden gere- gistreerd, afkomstig van twee omvang- de Melkweg"6""13353'5 la"gS de SS Va" Giacconi achtte de toevallige ontdek king van zeer groot belang. „Deze stra- ung is nauw betrokken bij schepping en gedragingen van kosmische stralen en de samenstelling van de Melkweg," zei hij, „door deze ontdekking zullen wy meer te weten kunnen komen over het heelal." brengen en ook aan niets anders den ken dan, hoe ze zo ingewikkeld mogelijk een liefdesverhouding op een voor hun onsmakelijke wijze trachten af te wik kelen. Toen dan ook de bisschoppen van Bel gisch Kongo enkele jaren na de oorlog bij elkaar kwamen, rezen er stemmen om hier iets aan te doen en om tevens volgens de richtlijnen van Z.H. Paus Pius XII de film in te schakelen in het positieve bekeringswerk. Aangezien er geen missionarissen voorhanden waren, die enigerlei studie hiervoor gemaakt hadden, werden twee missionarissen van Scheut aangezocht, die naast hun eigen lijk missiewerk al bijzonder veel interes, se in film getoond hadden en dus de hoop wekten, de eerste aanzet te kun nen geven. Hieruit resulteerde in Lulua- burg) in het zuiden van Kongo) het ver huurkantoor „Luluafilm", dat onder lei ding van pater van Haelst in Europa Ge zult wel kurleus zyn iets te verne men in het fijne over de pauwstaarten van Orleans. Met lustig windje onder de staart hebben zy er dees jaar één lange spurt van gemaakt a la de poes Sche- rens. Ze zijn dan ook gevallen als mus sen. Een zit er nog voor het middaguur, het is de klepper van J. Bakker te Zaamslag 11.58. Maar hy zal het wel niet halen tegen de oostkant (Eindho ven etc.) dat volgens de eerste berich ten zeer vroeg gedraaid heeft. Er vlogen zesenveertigduizend duiven, die het niet gelooft mag komen zien. Wegens de kortvlucht komen de eerste meldingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Doch uitgerekend aan de kilometers zit het zaakje aardig verdeeld. Hier volgt de kop van de lijst van meldingen: Bakker te Zaamslag voor noemd 11.58, Zegers te Koewacht 12.00, Van Goethem te St.-Jansteen 12.Ver- straete te Hulst 12.04, Platjouw te Lamswaarde (met het beroemde ras Janssen van Arendonck via de autowin ners gebr, Aerts te Gilze), 12.09. Heida te Sas van Gent 12.10, Koster Dey te Axel 12.10. Gebr. Hulshout te Hengst dijk 12,11, Van Hoeven te Kuytaert 12.12, Jansen te Ossendrecht 12.19, Bosma te Philippine 12.20, Faes te Terneuzen (die verleden jaar zo lillek deed op Orleans) 12.20, Vereist te Putte 12.20, Overbeeke te Hoogerheide (eigen broer van Louis) 12.22, De Bree te Vlissingen 12.25, Van Hooydonk te Wernhout 12.25 en 12.31, Van Gompel te Bladel 12.30, De Wit te Bergeyk 12.30, Lavrijssen te Reusel 12.30, Jaspers te St.-Willebrord 12.30, Scheermaeckers te Huybergen 12.31, Lazeroms te Zegge 12.35, Van Och te Waalre 12.35, Bekaert te Budel (die reeds eerder een derby-Orleans op zijn naam schreef) 12.32, Minke te Roosen daal 12.33, De Witte-Balvers te Goes 12,34, Hoppenbrouwers te Westerhoven 12.34, Claas te Valkenswaard 12.34, Van Oosterhout te Uilecoten 12.35, Clement te Krabbendijke 12.35, Hakkens te Breda 12.36, Antonissen te Ulvenhout 12.36, Klaassen te Eindhoven 12.37, Dijkers te Fijnaart 12.39, Hopmans te Bergen op Zoom 12.40, Moreels-Rovers te Lange- weg 12.40, Carels te Alphen 12.42 en 12.43 (hij dacht dat het van Duffel was dat ze kwamen), Van Gorp te Goirle 12.42, Dams te Meeryeldhoven 12.42, Maas te Geldrop 12.43, De Bont te Kaatsheuvel 12.43, Poos te Tilburg 12.44, Heeren te Dongen 12.44, Verhoeven te "Nassau 12.45, Aerts te Gilze 12.45 en 12.46, Mouwen te Dinteloord 12.45 Beunen te Ohé en Laak 12.45, Kemper man te Steenbergen 12,47, Van Dun te Farbeide 12.47, Venrooy te Den Dungen 12.48, Rademakers te Made 12.48, Van der Werff te Helmond 12.48, Ligtvoet te Oosterhout 12.50. Jacobs te Weert 12.50, Blok te Waalwijk 12.50, Rovers te Was pik 12.51, Leyten te Asten 12.52, De Pree te Den Bommel 12.53, Van den Oetelaar te Vught 12.53, Van den Brand te Rijen 12.54, Drijvers te Oosterhout 12.54, Ver wijs te St.-Philipsland 12.54, Horst te Bakel 12.55, Van Alphen te Wagenberg 12.55, Kern te Middelharnis /12.55, Van der Boor te Papendrecht 12.56. Van Don gen te Loon op Zand 12.56. Van Crutsen té Vaals 12.58 en 12.59, Van Keulen te Den Bosch 12.59, Staes te Boekei enz. Ik geloof dat Van Och te Waalre bij Eindhoven 12.32 een voortreffelijke kans maakt bij de allereersten te eindigen. Vlakt ook Bekaert te Budel niet uit (12.32). Hij heeft al meer met dat bijltje gehakt. Ranglijsten Links en rechts begint men de rang- lysten van de bonds- en provinciale kampioenschappen uit te rekenen. Dat van de Nabvanpee is reeds be kend: Dat van de Nabvanpee is reeds be kend: 1 Ko Nipius te Middelharnis, 2 M. Vellekoop te Maasdijk, 3 Gebr. Vroeg- indeweij te Middelharnis (die lange tijd onbedreigd aan de leiding hebben ge staan doch door één kwade vlucht werd gevloerd), 4 Jac. Jongkind te Aalsmeer, 5 Jan Pot te Utrecht, 6 Van den Berg- Van Leest te Oss, 7 Jac. Wolff te Wezep bij Zwolle, 8 A. Hagers te Berkel, 9 C. L. de Groot te Dordrecht, 10 I. van Zielst te Nieuwe Tonge, 11 L. G. de Swart te Amstelveen, 12 mevr. Remkes te Rijswijk, 13 F. W. Jansen te Biltho- ven, 14 Visser-Peeman te Middelharnis, 15 W. Smulders te Oss enz. In de Interprovinciale Entente (beide Vlaanders, Henegouwen en Noord- Frankrijk) winnen Vandenbroucke-De Weerd te Wielsbeke beide kampioen schappen. Het ging hier over 6 fond- vluchten eb de tegenstrevers waren: Gerard Vanhee te Wervik (die twee eer ste nationale won), Robert Tanghe te Roeselaere (die eenmaal 2 3 4 en 5 won op een groot provinciaal concours van Angouleme), Desmet-Mathijs te Nokere, Oscar, Devriendt te Moere (die derde eindigde), Gebr. Catthijsse te Moere, André Vanbruaene te Lauwe enz. enz. In 't interprovinciaal kampioenschap te Waregem (over vijf fondvluchten met de twee eerstgetekenden) eindigden Van denbroucke-De Weerd met grote voor sprong als eersten, voor Vanhee, Desmet-Mathijs en Vankeirsbilck-Per- sijn. Inzake Antwerpen ben ik nog zonder nieuws, doch ik verwacht het over enige weken te kunnen brengen. Van de week was ik op bezoek bij mr. Raoul Van Spitael, directeur-generaal van het Ministerie van Arbeid van Bel gië en wonende te Doornik. Mr. van Spitael is dees jaar formida bel sterk geweest. Op de nationale Dax te Fleurus won hij maar eventjes 1, 3 en 4!Ik hoop hier nog nader op terug te komen. Nog van Orleans En nu nog enkele uitslagen van Or leans in de Z.N.B. Bi-edase Bond met 1051 duiven: 1 en 18 J. Hakkens, 2 A. J. Waas, 3. J. Voe- senek, 4 C. Nooyen, 5 Arn. Derks, 6 A. Nelemans, 7 en 20 Chr. van den Berk, 8 en 16 Gebr. Oomens, 9 P. Boeren, 10 Jos. Verdaasdonk, 11 L. van der Westen, 12 en 17 P. Hojka, 13 J. Staal, 14 Adr. Koevoets 15 L. Oomens, 19 A. Tollenaar, 21 G. van Steen, 22 W. van Berkel, 23 G. Marijnissen, 24 G. van Erp, 25 F. Remie, 26 M. Fasen, 27 Joh. Boeren, 28 G. Stevens. 29 F. Simons en 30 A. M. van Steen enz. De grote kampioen Chr. van den Berk wint met 7 en 20 hoofdprijs serie 2. Pro ficiat. Dinteloord: 1 W. Mouwen, 2 L. Jong bloed, 3 4 en 6 Pol Pietjouw, 5 Joh. Bier- kens, 7 Chr. van der Weegen, 8 en 10 J. van Laarhoven, 9 A. van Wezel. Made met 832 duiven op Orleans: 1 en 13 C. Rademakers, 2 H. Heere, 3 J. van Gurp, 4 P. van Bragt, 5 en 6 H. van Helmond, 7 Jac. van Groezen, 8 H. J. Pais, 9 11 en 15 F. Boons, 10. W. Luyten, 12 P. Kasteleyns, 14 A. de Be ver enz. Oosterhout op Orleans met 742 duiven, op een paar honderd meer of minder kijk ik niet nu ik toch aan het schrij ven ben: 1 G. Ligtvoet, 2 J. Koreman jr., 3 Willem Wijnings, 4 J. Franken, 5 W. Paffenhofer, 6 G. de Hoogh, 7 Ant. van Halderen, 8 P. Beenhakkers, 9 M. Kops en 10 H. van der Heyden enz. Dongen op Orleans met 429 duiven: 1 Joh. Heerkens, 2 en 19 F. Verharen, 3 7 en 11 J. Weterings 4 H. Fijneman, 5 en 12 P. Pijnenburg, 6 en 10 Jac. Berg mans, 8 en 17 Jac. Verharen, 9. J. Ver- kooyen, 13 C. Verheggen, 16 Joh. van der Zanden, 18 J. Aarts en 20 P. de Bont enz. De Zeeuw te Goes op Orleans: 1 13 15 16 De Witte Balvers, 2 F. Voois, 3 L Schmid, 4 12 24 C. J. Kuzee, 5 10 17 19 20 21 22 33 34 35 enz. P. Schrijver (heeft ze ook aardig opgeschreven), 6 en 11 A. Sorber, 7 Jac. Bal, 8 J. ter Bruggen, 11 L. Baert en 18 P. C. Voois enz. Allemaal goeie. DEN BRUINEN Wanneer op zondag 2 september het bloemencorso weer door de stra ten van Zundert trekt, zal de ge middelde toeschouwer er maar bij zonder weinig notie van hebben, hoeveel weken en bergen van voor bereiding er aan dit bloemenfeest vooraf zyn gegaan, om het geheel op rolletjes te laten voorbytrekken. Niet alleen de verschillende buurt schappen, verenigingen en particu lieren sjouwen weken lang aan hun praalwagens, maar ook de rykspoii- tie moet bergen werk verzetten om alles volgens plan te laten verlopen. Unaniem was men het er vorig jaar in Zundert over eens, dat de rijkspolitie schitterend werk had verricht. Het verkeer liep gesmeerd. De aan- en afvoer van de ruim 100.000 toeschouwers ondervond geen enkele stagnatie en wat nog meer is, er hadden zich geen ongeregeld heden voorgedaan, geen aanrijdingen geen vechtpartijtjes tussen mensen, die verhit waren geraakt door het ge drang dat veel-mensen-op-één-plaats kunnen veroorzaken én wat dies meer zij. Nee, vorig jaar had men de zaken prima in handen. De rijks politie van het district Breda heeft er haar zinnen op gezet, ook dit jaar alles weer tot in de puntjes in orde te hebben. De rijkspolitie gaat dit jaar een proefje nemen. Een proefje met een piepklein toestel van de Rijkspolitie Luchtvaartdienst op Schiphol. Het vliegtuig dat bemand wordt door 2 ervaren vliegers-rijkspolitiemannen, zal de 340 handhavers van het gezag die op 2 september in en in de om geving van Zundert te vinden zullen zijn, bijstaan in hun ongetwijfeld niet gemakkelijke taak. Tot vorig jaar toe is het zo geweest, dat de rijkspolitie gedirigeerd werd vanuit een kleine commandopost op de Zundertse Markt. Men had Zun dert onderverdeeld in zes secties. De in elke sectie opgestelde politieman nen gaven via mobilofoonwagens hun bevindingen over bepaalde moeilijke situaties door aan de commandopost die dan uitsluitsel moest geven. Jammer genoeg kon men zich in de commandopost niet voldoende op de hoogte stellen van bepaalde situaties omdat de Markt nu eenmaal geen overzicht geeft van Zundert. Dit jaar gaat het vliegtuig de taak van de commandipost gedeeltelijk overne men. Vanuit dit toestel heeft men 'n ideaal overzicht. De bevindingen worden doorgegeven aan de com mandopost, die weer bevelen geeft aan de verschillende sectie-com mandanten. Men beoogt nog iets an ders met dat vliegtuigje. De vliegers zullen namelijk duidelijk kunnen vaststellen, vanwaar het meeste ver keer komt en waar men de meeste moeite heeft met de verwerking, zodat men voor de volgende keer weer een ervaring rijker is. De 340 politiemannen, die op 2 september het Zundertse politiele- gertje zullen vormen, komen niet al leen uit het district Breda. Ook van uit de districten Eindhoven, Tilburg Roermond, Maastricht en Den Bosch komen de districts-commandanten met een aantal mannetjesputters. Men heeft bovendien de assistentie van de rijkspolitieschool te Arnhem moeten inroepen. Onder leiding van de directeur van deze school, over ste Poont, zullen verschillende leer lingen hun eerste ervaringen in de praktijk opdoen. Dat het zeer waar devolle ervaringen zullen zijn, be twijfelt niemand. De „Operatie Zundert" zal onder leiding staan van de waarnemend districts-commandant van Breda, kapitein, W. Nynanten, die zal wor den geassisteerd door verschillende officieren van de andere districten en door dc districts-adjudant van Breda J. Lavrijsen, die ons op zijn kantoor het een en ander heeft ver teld over de omvangrijke voorberei dingen. „Voor iedereen van het legertje is er een speciale taak", vertelt hij. „En voor iedereen moet die taak tevoren nauwkeurig omschreven worden. Kun je nagaan wat een werk je dat kost." En voor de aardigheid vertelt hij er bij, dat men vorig jaar 100.000 toeschouwers dat was eigenlijk de schatting van het organiserende O- ranje-comité; onze raming lag wat hoger 550 autobussen. 6800 au to's,. 1150 motoren en 5.300 rijwielen en bromfietsen heeft geteld. De kans bestaat, dat het dit jaar nog drukker wordt, wanneer Pluvius schittert door afwezigheid. Dan zul len de rijkspolitiemannen dus een nog aanzienlijker hoeveelheid voer tuigen te verwerken krijgen. Adju dant Lavrijsen zucht bij het vooruit zicht. Hij is er echter van overtuigd, dat alles weer gesmeerd zal lopen. Gezien de moeite, die de rijkspolitie zich getroost, delen wij die rotsvas te overtuigng „Er is iets ergs gebeurd," zei Annie, toen ik thuiskwam. Ze had de balcondeur open laten staan en de wind had de rest gedaan. De hele deur was ontwricht en de grote ruit lag i nschreven op de betonnen balconvloer. Natuurlijk had ze de deur niet op de haak gezet, deed ik korzelig- In de paar maanden dat we in ons nieuwe huis wonen, heb ik al honderd-en-één keer ramen en deuren vastgemaakt, die zij roeke loos had opengezet. Ze kwam met haar ongelukstijding op het meest ongeschikte moment van de dag. Ik was laat, had mijn hoofd nog vol zorgen over de zaak en mijn lege maag rommelde. Het was niet het meest welgekozen ogenblik voor zulke boodschappen. Nou ja. we moesten dan maar een timmerman en een schilder laten ko men, poogde ik de ellende weg te wuiven, toen ik haar pruillip zag. Na het eten sjouwde ik het bed van de balconkamer, die we als logeer kamer hebben ingericht, naar de zolder. Dat kon geen uitstel lijden, want die dag waren Jeanne en Ria gearriveerd, die een paar dagen va kantie bij ons komen doorbrengen. Nog hijgend van het karwei trok ik naar de vaklui die de schade zou den moeten komen herstellen. De ellende begon toen pas goed. Toen ik een paar uur later thuis verslag uitbracht van mijn wedervaren, hadden we niet één schilder en niet één timmerman bereid gevonden het klusje op te knappen. Tijdens die tocht van vakman naar vakman was ik mijn vriend Sjaak tegen gekomen. „Wat scheelt eraan, kerel?" vroeg hij, toen hij merkte dat niijn hoofd niet bij de gewone conversatie over werphengels en visaas was. Nou, zei hij toen hij mijn relaas geduldig aanhoord had, het ziet er maar triest voor je uit, jongen. Hij had wat dat betreft bok al genoeg misère achter de rug. Weken lang had hij met een kapot zolderraam gezeten. Tenslotte had een vriend het gemaakt. Nog ster ker. Hij had zijn huis willen laten opschilderen. Een klusje waar toch een dikke 350 gulden mee gemoeid was- Maar als je dacht dat hij een schilder had kunnen vinden die het doen wou, dan heb je het mis. Ge lijk goede Brabanders betaamt, be loofden ze wel met kwast en verf pot aa nte rukken, maar ze kwamen niet. Een schilder, met wie hij wel eens een pilsje dronk in zijn stam café, had hij tenslotte een ultima tum gesteld. Als ie voor de vijftien de niet zou komen opdagen, werd het karwei aan een ander gegund, dreigde Sjaak. Natuurlijk kwam de man niet en hij toonde zich later nog dolgelukkig op de koop toe, dat Sjaak hem de opdracht ontnam. Het huis is nóg niet opgeverfd. Wat wilde ik na dit verhaal nou nog met mijn klusje? Er was in heel de stad geen vakman die voor zo'n akke fietje een stap zou verzetten. „Ze moesten je op school leren tim meren en schilderen in plaats van je vol te proppen met Latijn en Grieks" opperde ik somber. Met Ho merus kwam je ook niet veel ver der in de praktijk van alledag. Dat bleek nu wel. „Weet je wat wij, rampzalige bezitters van een eigen huis, moesten doen?" zei Sjaak,. Zijn ogen schitterden bij de aanblik van de zorgeloze toekomst, die hij op zag doemen. Wij moeten de kop pen bij elkaar steken. Een soort coöperatie stichten. Het op een ak koordje gooien met een paar tim- merlui, schilders en loodgieters, die bij een baas werken en in hun vrije avonduren en op hun vrije zaterda gen bij ons, onhandige jongens, de klusjes opknappen. Een paar lui opscharrelen, op wie wij allemaal kunnen rekenen. Wij moeten ons teweerstellen tegen de grillen van de ambachtslieden, zei hij met vuur. Eigen-huis-bezitters aller straten verenigt u! Ik gaf hem groot gelijk, al zal er van zijn visionair plan wel niets komen. Ach, zo gaat dat immers met alle schone plannen. Het Kreekrakplan en het plan-Pos telkanaal zijn in deze streken de te kenen aan de wand, mijmerde ik droef, toen ik een stuk karton voor het gat in onze balcondeur punaisde. K. B. P. S. Mijn goede vriend Jan, die stu kadoor is, heeft gisteravond de ka potte deur hersteld. Het doet aan de verdienste van Sjaaks visionair plan niets af. Niet iedereen heeft een stukadoor bij de hand om ruiten te zetten. Zundert 1960. Handen vol werk voor de verkeerspolitie. Dit jaar wordt een helikopter ingezet om de stroom auto's waarin de duizenden langs het lyntje naar het corso-dorp komen, op het rechte spoor te hou den. Blijkens een bekendmaking van het Russische persbureau Tass beschikken de Sovjet-bacteriologen momenteel over een nieuwe hoog-voltage microscoop waardoor cellen onder normale atmos ferische omstandigheden kunnen worden bestudeerd. Het optische instrument is in de loop van 15 jaren studie ontworpen door dr. Nikolai Popov van het instituut voor stralingsleer en fysisch-chemische biologie van de Russische academie van wetenschappen. De microscoop is zo hoog als een huis van twee verdiepingen. Volgens Tass kunnen nu dikten wor den geregistreerd van een micron (1/1000 mm) of meer, zodat het mogelijk is om een bacterie te bestuderen zonder zijn structuur te verbreken. Het Deense kerkelijke nieuwsblad „Kristeligt Dagblad" heeft in een hoofd artikel kritiek geleverd op de houding welke de „Internationale raad van Chris telijke Kerken" (ICCCl op de kortelings in Amsterdam gehouden vergadering tegenover het Vatieaan heeft aangeno men. „Het zou verkeerd zijn, geen waarnemers naar het Vaticaanse concilie in oktober te zenden," aldus het blad. „Het deed ons genoegen dat velen in de katholieke kerk gebeden stortten voor de vergadering van de Wereldraad van Kerken in New Delhi. Het moet voor ons in onze kerken even natuurlijk zijn om te bidden voor het Vaticaanse con cilie... een dergelijke houding zou chris telijker en vruchtbaarder zijn dan de vrees voor Rome die in de verklaring van de ICCC tot uitdrukking komt." 9SV ^0$ sjijh .os •■'V-P*' Gebruind door de zon zyn in Don gen de 37 HBS-leerlingen terugge keerd, die drie weken lang hebben gewerkt aan de bouw van een kerk je in het Franse dorp Busseau-sur- Creuse. „Het werk is niet helemaal af, maar de grondslagen zijn ge legd," zeiden deze week Joost Beex en Ben Bastianen, die na we ken lang acht uur per dag gesjouwd te hebben by temperaturen van om streeks 35 graden Celsius, nog niet gewend waren aan ons eigen win ters zomertje. Het initiatief van de leraar drs. W. Niland om in de arme streek van de Creuse een pastoor uit de nood te gaan helpen heeft in Frankrijk veel waardering gevonden. Dat blijkt onder meer uit de verslagen in de Franse kranten. Het streek blad La Dimanche wijdde een 6- koloms verhaal aan de edelmoedige onderneming. „Dank zij de bereid willige medewerking van diverse in woners van Busseau, dank zij de so lidariteit van de Franse en Neder landse jeugd krijgt deken Baron van Ahun en de parochie van Bus seau eindelijk wat zij al zo lang heb ben gewenst: een eigen kerkje", aldus de krant. Voor de HBS-ers was de Franse reis waarbij op de terugtocht (900 km in de bus!) ook Parijs werd aangedaan een ervaring van de eerste orde. Aanvankelijk stond de bevolking nogal sceptisch tegenover de Nederlandse jongens, maar het ijs was al gauw gebroken. „De men sen - van de streek van de Creuse zijn heel anders dan de chauvinis tische Parijzenaars," zeiden zij. Zweert de Parijse Fransman nog altijd bij zijn roemrijke keizer Na- te tfsttUMgl jgay re. J;f Het Dongense initiatief heeft in Frankrijk indruk gemaakt. Met gro te koppen hebben de kranten van de streek de actie gemeld. Hier een stukje uit La Dimanche. poleon en de vaandels der onover winnelijke legioenen, de Fransman van het platteland droomt niet van een groot Frankrijk dat de lakens uitdeelt in Europa, dachten zij. Of zij zich nog eens wagen aan een onderneming als deze? „Jawel" zei den de meesten. Overigens is het avontuur niet zonder moeilijkheden verlopen. De eerste dagen werd er fors gekankerd op het Franse eten dat menigeen maagklachten bezorg de. De Franse kokkin, die samen met twee meisjes-leerlingen de maaltijden klaarmaakte, hanteerde te scheutig de olie- en azijnfles. Joost Beex heeft meer in het ziek bed gelegen dan op het werk ge staan. Toen echter de Dongense mevrouw Nieuwenhuysen (die met haar man naar Frankrijk reed na dat haar zoon wegens een blinde darm-ontsteking in het ziekenhuis was beland) zich met de keuken ging bemoeien, kreeg de pot een meer Nederlandse smaak. Een ander bezwaar vonden de ou dere leerlingen het feit dat er zo veel jongeren meegegaan waren. Maar dat neemt niet weg, dat zij het een ander jaar nog wel eens over willen doen. Leraar drs. F. Sieprath gaat volgend jaar wellicht met een groep naar Duitsland. Hij kan dan profijt trekken van de ervaringen die de staf in Frankrijk heeft opge daan want de organisatie en leiding van zo'n werkkamp is geen peule schilletje gebleken....

de Stem | 1962 | | pagina 11