Belangrijke taak voor het Landbouw Econ. Instituut OMSTANDIGHEDEN Aardbevingen in Italië; tien doden Astma geen „vergeten volksziekte" meer 3475 bepaalden het doel Dr. Salk: polio sterft uit loonheid Vrouwen over de grenzen SJES DOOR DE CONCURRENTIE IN DE E.E.G. Rijdende school en. rijden naar school Kapelle in fruit 55 55 Algerijnen die roofovervallen pleegden gepakt Duizenden bleven s nachts in de open lucht GEZOND GLANZEND HAAR Prinses Margaret in verwachting? Auto uit de bocht: een dode Nicotine Hormonen Huiddoorbloeding vijn, citroen -1TE BORREL! te melden bij de slijks aan de vei- FIE 19 ifd. nior" kan er schooljas, met nylon (Van onze landbouwmedewerker) Toen in 1940 het Landbouw Economisch Instituut in het leven werd geroepen, werd als voornaamste doel aan dit instituut meegegeven het berekenen van kostprijzen van de landbouwprodukten. Tijdens de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité in 1939 had de voorzitter, de heer H. D. Louwes, een rede ge houden, waarin hij een pleidooi voerde voor het oprichten van een centraal documentatiebureau voor de landbouw. Dit bureau zou weten schappelijk en objectief „op grond van betrouwbaar materiaal met fei ten en cijfers uitmaken wat juist en onjuist is" Het gevolg van dit pleidooi was, dat in het najaar van 1940 natuurlijk ha het instellen van een commissie het LEI tot stand kwam. Gezien in het licht van die tijd was het te verklaren, dat kostprijsbereke ningen het voornaamste werk zouden zijn. De grote crisis was eigenlijk nog niet helemaal achter de rug. In de af gelopen jaren had de regering voor de verschillende produkten prijzen vastge steld. Dit gebeurde meer op grond van wat men zou kunnen noemen ,,het ge voel in de vingertoppen" dan op grond van berekeningen. Wel kwamen van tijd tol tijd enige mensen uit de land bouw bijeen, die de overheid van ad vies moesten dienen. Het was in die tijd nog niet zover, dat het parlement over tuigd was van de noodzaak van een landbouwbeleid en de voorgestelde prij zen werden ook dikwijls aangevochten. Aangevochten van twee kanten. Het parlement vond de prijzen vaak te hoog; de landbouw achtte de prijzen even vaak te laag. Aan beide zijden voelde men het gemis van objectieve bereke ningen. Dit was voor de heer Louwes het voornaamste argument om te plei ten voor een wetenschappelijk documen tatiebureau. Het bureau is gekomen en het heeft ook in die tijd zeker zijn nut gehad. Het had echter minder invloed op het beleid dan de oprichters zich aanvan kelijk hadden voorgesteld. De oorlog was reeds uitgebroken; en al was Ne derland daarbij nog niet betrokken, het lag toch voor de hand, dat de voedsel voorziening moeilijkheden zou gaan op leveren. Toen in mei 1940 ook Neder land in oorlog raakte, was het iedereen duidelijk dat de moeilijkheden van de voedselvoorziening bijna onoverkome lijk zouden worden. De overheid moest dus een beleid voeren, dat afgestemd was op deze voedselvoorziening. Bij het vaststellen der prijzen moest zij er dus meer op letten welke produkten gewenst waren. In tijden van oorlog zijn kost prijzen niet de belangrijkste factoren, waarmede men rekening houdt. Verandering op til De eerste jaren na de oorlog was de situatie niet veel anders. Voedselvoor ziening en export waren de belangrijk ste zorgen. Wel begon zich toen reeds een verandering af te tekenen. Om het kort en rauw te zeggen: de overheid kocht de landbouwprodukten tegen zo laag mogelijke prijs om ze zo duur mo gelijk in het buitenland te verkopen. Over deze „inkoopprijzen" bestond dikwijls verschil van mening tussen de (Advertentie) overheid en de landbouw. Het LEI kreeg daarom met de berekeningen van de kostprijzen een belangrijker taak dan het gedurende de oorlog had gehad. Maar over het algemeen had men wei nig pijn aan de prijzen, die de overheid gaf. En ook kon men er moeilijk over klagen dat de garantieprijzen te laag waren, omdat de werkelijke prijzen steeds boven de garantie lagen. Wel klaagde men erover dat de prij zen werden afgeroomd, zoals dat heette- Door de grote vraag naar landbouwpro dukten waren de prijzen hoog. De over heid belette echter de boeren de grote winst te incasseren. Dat is iets wat een aantal boeren thans de overheid nog kwalijk neemt. Ze vergeten dan echter, dat daar tegenover staat een beheersing van de lonen en van de prijzen van de andere produkten. Als alles vrij was ge weest, hadden de boeren inderdaad be tere prijzen kunnen maken, maar hun kosten zouden ook zeer hoog zijn geweest Het is de vraag of ze er daarmee beter aan toe waren. Dit afromen is echter een hoofdstuk apart. Garantie kreeg betekenis Rondom 1950 waren de grootste moei- lijkheden met de voedselvoorziening ach ter de rug. Voor verschillende produk ten begon op de buitenlandse markten ook minder vraag te komen, zodat de prijzen daalden. In deze tijd begon de garantie voor een aantal produkten werkelijke betekenis te krijgen. Het is te begrijpen, dat de vaststelling van de garanties door de overheid in die tijd grotere en scherpere aandacht kreeg van het bedrijfsleven. Dit hechtte bij zonder veel waarde aan de kostprijsbe rekeningen van het LEI. De kostprijs rapporten waren in de ogen van de boe ren een soort verschansing, waarachter zij de strijd voerden met de overheid om tot goede garantieprijzen te komen. Het is zelfs de vraag of de landbouw niet een te absolute waarde heeft ge hecht aan deze kostprijsberekeningen. Dit kunnen immers nooit meer zijn dan benaderingen, omdat men in de ver schillende gebieden een aantal bedrijven neemt, die men representatief acht voor zulk een gebied. De werkelijke kostprijs Het originele EAU de MÉLISSE des Carmes 'Boyer' Moe? Reisziek? Last van uw maag? Enkele druppels op wat suiker(water) werken verkwikkend en kalmerend. els Reeds meer dan 300 jaar met succes gebruikt. Eau des Carmes 'Boyer'ontspant de zenuwen en verhoogt de weerstand bij onrust en emoties. Bij Apotheken en Drogisterijen. De politie van Nice heeft gisteren 12 vluchtelingen uit Algerië gearresteerd die ervan worden verdacht verantwoor delijk te zijn geweest voor verscheidene roofovervallen in Nice en aan de zuid kust van Frankrijk. Een paar leden van de groep hadden toegegeven dat zij op 7 augustus de Italiaanse bank te Cannes hadden be roofd. Men kwam op het spoor van de groep toen twee van haar leden werden betrokken bij een auto-ongeluk in de buurt van de Frans-Italiaanse grens en zich bijzonder terughoudend toonden toen zij door de politie werden onder vraagd. Nadat de verdachten hadden bekend dat zij de bank hadden beroofd en de na men van hun medeplichtigen hadden ge noemd, werden dezen gearresteerd. Een der arrestanten had een bedrag van 21.450 nieuws francs bij zich. Alle leden van de groep kwamen uit Algerië en de meesten waren afkomstig uit Oran. In de nacht die aan de arrestatie voor afging beroofden vier bewapende jon ge mannen, die in een auto r..et een Al gerijns nummerbord waren gezeten, een benzine-station tussen Nice en Antibes. De buit bedroeg 600 nieuwe francs. Duizenden Italianen hebben de nacht van dinsdag op woensdag in de open lucht doorgebracht, te bang om terug te heren naar hun huizen nadat twee aard bevingen tien slachtoffers hadden geëist en schade veroorzaakt. Er zijn enkele honderden gewonden, n Napels en andere plaatsen zijn ge- ArVZen> ,n.sestort- Vooral Avcllino cn ai P,no»..°P 115 km ten zuidoosten f... ii S' z,Jn bÜïonder hevig getrof- ,.-.Cp,t®nirum van de schokken lag in dit gebied. Duizenden mensen in de getroffen ge- Ult erva«ng doodsbang voor aardbevingen renden in paniek de straat op. De pleinen in Napels zagen zwart van de mensen. De politie moest reserves laten aanrukken om de zaak in de hand te houden. Naar schatting tweehonderdduizend mensen hebben de nacht van dinsdag op woensdag doorgebracht op het platteland t °pa 0pen Plaatsen in de steden. In Avellino zijn reddingsbrigades aan gekomen, tot zelfs uit Rome. Ze helpen met het wegruimen van puin en het stutten van ondermijnde gebouwen. Het Rode Kruis heeft de in de open lucht vertoevende mensen van kleding er voedsel voorzien. De verbindingen in het getroffen ge bied zijn belemmerd, maar men gelooft niet dat meer meldingen over dodelijke slachtoffers zullen binnenkomen. De meeste doden stierven aan hartaandoe- ningen als gevolg van de schrik. Een vijftienjarig meisje in Napels werd gedood doordat een brok steen op haar viel. Een vrouw in Avellino werd door een auto dood gereden toen ze in paniek haar huis uitrende. Veel patiënten in ziekenhuizen verlie ten hun bedden, en in de gevangenis van Poggio Reale zetten de inwoners zul ke kelen op, dat de cipiers zich genood zaakt zagen de cellen te openen en de gevangenen bijeen te laten komen op de binnenplaats In de vroege morgen deed zich op nieuw een hevige schok voor. Deze bracht er opnieuw hevig de schrik in, maar slachtoffers vielen hierbij niet. Premier Amintore Fanfani vloog gis termorgen naar Napels om persoonlijk de verwoesting in ogenschouw te nemen. De premier besloot de reis te maken nadat de minister van binnenlandse za ken, Emilio Taviani, hem 's morgens vroeg rapport had uitgebracht over de aardbevingen die het grootste deel van Zuid-Italië, van Napels in het westen tot Bari in het oosten, hadden geteisterd. Te Faenza, ongeveer 480 kilometer ten noorden van Napels, werd de sterkte van de aardbeving door instrumenten op het observatorium geregistreerd met 9 vol gens de schaal van Mercalli. De bevingen waren zo hevig dat de seismografische instrumenten ze niet meer registreer den. op een bedrijf weet alleen de boer die zijn boekhouding zorgvuldig bijhoudt- Deze werkelijke kostprijs verschilt na tuurlijk van bedrijf tot bedrijf. Nu de E.E.G. In deze hele situatie rondom de be rekeningen van de kostprijzen is nu met één slag verandering gekomen, nu op 30 juli voor een aantal produkten de verordeningen van de EEG van kracht zijn geworden. De prijzen in de zes lan den moeten naar elkaar toegroeien en binnenkort zal niet meer Den Haag maar Brussel de belangrijke plaats zijn, waar' prijsbeleid en landbouwbeleid worden gevoerd. "In een gemeenschap pelijke markt is het zaak dat de land bouw van de verschillende landen te gen de concurrentie opgewassen is. Bij het vaststellen vén de prijzen in Brussel zijn de kostprijzen in de verschillende landen niet meer van doorslaggevende betekenis. In Nederland werd de laatste jaren al veel meer een landbouwbeleid ge voerd, waarbij de prijzen een middel waren om een bepaald doel te bereiken. Dit zal in de EEG nog veel sterker worden. De prijzen zullen daar veel meer bepaald worden door politieke overwegingen en beleidsmotieven dan door de kostprijzen. De berekeningen, zoals het LEI deze uitvoerde met het oog op de garantieprijzen, zijn dan ook overbodig geworden. Naar de geruchten willen is dan ook het besluit gevallen deze berekeningen niet meer te doen uitvoeren. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het LEI overbodig is geworden. Integen deel, juist door de concurrentie in de EEG wordt dit instituut belangrijker, zij het dan op ander terrein. Hierbij kan men denken aan het streekonder- zoek en aan het bedrijfseconomisch onderzoek. Vooral dit laatste onder zoek moet het materiaal verschaffen voor de bedrijfseconomische voorlich ting, die de drie landbouworganisaties zien als een van hun belangrijkste ta ken in de toekomst. (Advertentie) De Londense Daily Mirror heeft be richt dat binnenkort de officiële mede deling kan worden tegemoet gezien dat prinses Margaret, gravin van Snowdon, in verwachting is van haar tweede kind. Volgens het blad heeft de persattaché van de prinses, majoor John Griffin, ge zegd geen geruchten te kunnen beves tigen of ontkennen. Het eerste kind van de Snowdons, burggraaf Linley, werd op 3 november 1961 geboren. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht, waar deze afbuigt naar de stad Utrecht, is gisteren een personenauto uit de bocht gevlogen. Daarbij is een van de inzittenden, de 20-jarige V. F. Bancras uit Obdam, uit de wagen geslingerd en om het leven gekomen. De bestuurder van de auto, de 25-jarige tentenbouwer H. G. G. uit Heer Hugowaard, en twee andere inzittenden bleven ongedeerd. De auto schoot zeker 40 meter door de berm alvorens tegen een keet van rijks waterstaat tot stilstand te komen (Advertentie) Er zal vermoedelijk een tijd komen dat het virus dat kinderverlamming ver oorzaakt zal zijn uitgestorven. Dit heeft dr. J. Salk, de uitvinder van het naar hem genoemde antipoliovaccin, op een internationaal congres voor microbiolo gie in Montreal gezegd. Volgens dr. Salk is tot nog toe geble ken, dat vaccin tegen kinderverlamming niet alleen degenen die ermee zijn inge spoten beschermt, doch dat ook de to tale hoeveelheid poliovirus er door wordt gereduceerd. De veelvuldigheid van deze ziekte is zowel bij niet als wel met antipoliovaccin behandelden ge daald, hetgeen kan betekenen, dat het virus zelf wordt uitgeroeid en dat eens vaccinatie niet meer nodig zal zijn, al dus dr. Salk. TVTa onderzoekingen, die twintig jaar hebben geduurd, -Lheeft de docent Bernhard uit Duisburg vastgesteld, dat het roken een nog slechter invloed heeft op de vrou wen dan op mannen ten gevolge van de aanslag op het vegetatieve zenuwstelsel en het haarvatenstelsel, die bei de bij de vrouw labieler zijn dan bij de man. Van bijzon der belang is de beschadiging van de klieren met inwen dige secretie; voor allen die zich interesseren voor schoon- heidszorg, is het duidelijk, dat deze storingen een gro te uitwerking hebben op de uiterlijke verschijning en de schoonheid van de vrouw. Befnhard onderzocht 5000 rooksters en 5000 niet-rooksters, en stelde vast dat bij de rooksters 7 maal zoveel schildklieraandoeningen voorkwamen dan bij niet-rooksters en driemaal zoveel menstruatiestoornissen. Dat bij 12 rooksters tegen 1 niet-rookster de overgangsleeftijd bijzonder vroeg aanbrak en dat symptomen van vroeg tijdige veroudering zich bij 70 pro cent van alle rooksters vertoonden tegen slechts 4 procent bij de niet rokende vrouwen. Om in verschillende plaatsen van ons land opleidingscursussen te ge ven tot caissière is een groot-win kelconcern op het idee gekomen een rijdende school in te richten. Sinds kort is de rijdende oplei dingsschool gestationeerd in Rot terdam. Er zal onderwezen worden aan zeven kassa's die in het les lokaal staan. Voorts is er een klein keukentje en voor „het hoofd van de school" is er een eigen kamer. Een van de onderdelen van het leerprogramma is het leren „blind" bedienen van de kassa. Het zou namelijk gebleken zijn, dat „blind" typen minder inspanning kost en minder fouten tot gevolg heeft. Na Rotterdam zal de school Arnhem als standplaats kiezen en vervol gens Geleen. Bij het roken van de sigaret wordt de doorbloeding van de weefsels. De een deel van de nicotine in het veranderingen in de haarvaten wor- gloeiend puntje verbrand en gaat in den in de regel wel door een behoor- Als wij over roken spreken, denken de lucht op. Een ander deel conden- lijke pauze in t roken ongedaan ge- wij al gauw aan tabaksteer en seert in het sigarettenpeukje. De rest maakt maar 'n permanente roker longkanker, vooral sedert de onder- belandt in het lichaam en dat is 15 brengt t langzamerhand tot n chroni- zoekingen naar het teergehalte in si- tot 20 procent van de totale hoeveel- sche vernauwing (die bovendien met garetten in het brandpunt van de heid nicotine van een sigaret. Hier- andere storingen gepaard kan gaan.) belangstelling staan. Het verband tus. van wordt weer het grootste deel Niet aneen in de haarvaten komt de- sen deze teer en de gevreesde ziekte zeer snel in het bloed opgenomen. ze vernauwende werking voor, maar wordt nog maar door weinigen be- Hoe haastiger men rookt, des te meer grote bloedvaten ontkomen er rjinv»n-nicotine neemt het bloed op. 6 twijfeld. Tabaksteer op een gladge schoren konijnenoor gesmeerd ver wekt daar huidkanker; er is 100 ku bieke centimeter teer voor nodig. Zuivere nicotine is een zwaar vergif. De hoeveelheid, die een roker, die dagelijks 20 sigaretten rookt, tot zich Wie tien sigaretten per dag rookt, neemt in één week, zou, door een in neemt m een maand ongeveer ze- traveneuze injectie in de bloedbaan ventig ^kubieke centimeter teer in gekracht, even snel doden als een schot in het hoofd. Dergelijke reacties, komen bij het roken natuurlijk niet voor, maar hier niet aan zodat de bloedstroom naar de haarvaten al van hieruit een rem ming ondervindt. zijn longen op. Vergeleken bij de fatale uitwerking, die tabaksteer op het menselijk or ganisme kan hebben, is het vroegtij- worden de chronische schadelijke ge dig verouderen van graag jeugdige volgen eerst later duidelijk. Welke de invloed van hormonen in de uiterlijke verschijning van de mens hebben en hoe het jong zijn en oud worden ermee in verband t-, - - - lijken te staan is een van de meest Een van de bijzondere, specifieke besproken onderwerpen in de cosme- ïiirumvilrinrtovi uo*i mioatii-io lrnr>n+ non - - - De supermarket, waarvoor deze caissières worden opgeleid is een Amerikaanse vinding: binnenkort kunnen wij op zijn Amerikaans in kopen doen. Een ander Amerikaans idee is „rij den naar school"; het is te hopen, dat deze gewoonte niet zal over waaien. In de Amerikaanse staten kan men op 16-jarige leeftijd een rijbewijs krijgen, in Florida zelfs al met 15 jaar. De meeste scholen hebben dan ook al aardig wat leer lingen met een eigen wagentje. Een parkeergelegenheid voor zo'n 200 auto's is bij een school niets bijzonders. Bij een enkele dure school staan de wagens vijf, zes straten ver. Meerdere malen per dag moeten de parkeerders een muntje gaan storten om aan een bekeuring te ontkomen. Voor veel jongelui is het bezit van een wagentje een levenskwestie. vrouwenjiiet zo belangrijk. Maar toch altijd nog belangrijk genoeg om na uitwerkingen van nicotine komt aan tische wereid Alle' hormoonprepa- te gaan hoe het roken deze gevolgen het licht in het vaatstelsel. Het ver- raten kan hebben. band tussen nicotine en schoonheids verzorging ligt in deze uitwerking; hierop attendeerde de medicus Dr. TrltlrlK Rudolf Drobil in een lezing op een schoonheidsspecialistencongres. die in ons schoonheidswinkel tje te koop zijn, zeggen de doorbloe ding van de huid te stimuleren. Wat de rokende vrouw, die de schoon heidssalon bezoekt, dus enerzijds in het werk stelt om een gaaf, jeugdig bloeiend uiterlijk te verkrijgen en te behouden, werkt zij anderzijds tegen. Dit tegen zichzelf gekeerd zijn komt Men behoeft geen expert in cosme- op meerdere schoonheidsfronten voor. tische aangelegenheden te zijn Snoepen en toch slank willen blijven, om te weten, dat doorbloeding van laat naar bed gaan en toch een uitge- de huid een der voorwaarden is voor rust gezicht willen hebben, gemak een mooie huid. Het merendeel van zuchtig zijn en toch gracieus willen de methoden en preparaten in de blijven enz. schoonheidsverzorging is gericht op die doorbloeding en wel om de voe- T^e kwade roep, die van tabaksteer -■-'uitgaat overstemt de slechte naam van nicotine, maar de nadelige in vloed hiervan is daarmee niet ver minderd. In 1492 zag Columbus voor het eerst rokende Indio's op het eiland Gua- hani. De veroveraars van Amerika verbouwden daar al gauw tabak en in 1558 kwamen de eerste zaden naar Portugal, waar de tabaksplant spoe dig groeide. Eerst werd de tabak ge- ding van de huid en de afscheiding snoven, daarna als medicijn gebruikt van afvalstoffen uit de huid te be- De Franse arts Nicot, naar wie de vorderen, de spanning en elasticiteit nicotine is genoemd, importeerde kort te verhogen en aldus een verjongend daarna tabak in Frankrijk- Zeelie- effect verkrijgen. Huiddoorbloeding den verspreidden het gebruik binnen hangt af van de toestand van de ca- enkele jaren over de gehele wereld pillairen, de fijne haarvaten, en geen land heeft het gebruik van In de capillairen ligt het keerpunt Van tabak kunnen tegenhouden, alle stren. het bloed; het is de plaats, waar de ge wereldlijke en kerkelijke verbods- stofwisseling geschiedt. Hier wordt bepalingen ten spijt. Dr. Grace, een Amerikaans onderzoe ker, zegt: „In het gehele domein der voedsel aan de weefsels afgegeven, hier worden afvalstoffen opgenomen en naar de uitscheidingsorganen ge voerd. medicijnen zou ik niets anders kunnen t;- i- -«I al onze zintuigen werkelijkheid verbergt achter een aftankTlfj^ vl^de3 doortloJdfng. „u'e Nicotine heeft echter een vaatvernau- ertoe bijdraagt het leven wat vrolij ker te doen schijnen, zal wel blijven bestaan tot de mensen in staat zijn het geestelijk beter met hun twijfel achtige beschaving klaar te spelen'. De schadelijke invloed is bekend, wende werking. Kleine hoeveelheden zijn reeds in staat de capillairen krampachtig te laten samentrekken Reèds na het inhaleren van enkele trekjes van een sigaret is microsco pisch deze vernauwing van de capil- maar het zichzelf-prettig voelen ver- lairen te zien, waardoor de rode sluiert de tragische consequenties bloedlichaampjes ternauwernood een Een deel hiervan moet op rekening doorgang vinden, van nicotine geschreven worden. Iedere sigaret beinvloedt een vol uur Reeds voor onze jaartelling was astma bekend en toch wordt het wel de „vergeten volksziekte" ge noemd. Niet omdat er van medi sche zijde geen belangstelling voor zou zijn geweest, maar meer, om dat andere volksziekten als tuber culose, kanker, polio en dergelijke reeds een organisatorische vorm hadden gevondendie een lande lijke aanpak mogelijk maakte. De laatste jaren is echter gelukkig ook de „vergeten volksziekte" meer in de belangstelling gekomen en veel is er reeds gedaan om te pro beren het moeilijke leven van ast- ma-patiënten te verlichten. Een nieuwe stap in deze richting die nu weer is gedaan, is de voor lichting. Drie jaar na haar oprich ting is de Nederlandse Astma Stich ting, die nu Stichting Het Neder lands Astma Fonds heet, met deze voorlichting begonnen en een van de eerste resultaten is de uitgave van 'n periodiek, waarvan inmiddels het eer. ste nummer is verschenen. „Con- trastma' zal voorlopig eens per kwar taal van de persen komen. Het eer ste nummer van dit tijdschrift is eigenlijk een nummer ter kennisma king. In een aantal artikelen, onder meer van de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, worden het streven en het doel van de Stichting én van Con- trastma uiteengezet. Tenslotte wordt in dit eerste nummer iets verteld over het Ast ma-centrum voor de schooljeugd „Heide- heuvel" in Hilversum. Zo gaan de kleintjes in het najaar naar de kerk, en om naar school te gaan laten ze alleen maar dc hoedjes thuis. De mode volgt voor moe der en dochter dezelfde weg, deux-pièces zijn favoriet, en Schotse ruit- stof zal in het komend seizoen weer hoog genoteerd staan. De rokjes van onze kleine meisjes wijken niet af van moeders patroon: vier gegeerde banen voor het Schotse, vier rechte banen voor het diep geplooide rokje. Met een vooruitziende blik had Centinaro (Rome) deux-pièces ontworpen voor het zomer- en vroege herfst seizoen. Zowel model als materiaal, dat uit wol met lea- cril bestaat, is voor 11 maanden va,n het jaar geschikt. Koningin-moeder Elizabeth van ENGELAND is 62 jaar geworden. Het is geen ver jaardag geweest, die begon met een ontbijt in bed of Schotse doedelzakmuziek voor de residentie Clarence House. Integendeel. Op haar verjaardag moest de konin gin-moeder een officiële verplichting nakomen op 'n landbouwtentoonstelling in Wick in Caithness (Schot land). De koningin-moeder had dit gemakkelijk anders kun nen doen maar zij wilde haar verplichting nakomen en dit is een van de rede nen, waarom zij bij het En gelse volk zo bijzonder is gezien. Voor een vrouw van 62 jaar ziet de koningin-moe der er veel jonger uit, on danks het feit, dat haar al begint te grijzen. Grijze haren, die ze overigens niet probeert weg te werken. Haar gezicht is nagenoeg rimpelloos. Aaan dieet heeft ze nooit gedaan maar haar gezetheid hindert haar hele maal niet. Koningin-moeder Eliza beth rookt niet. Zij is ech ter een expert op het gebied van champagne. Van tradi tionele hobbies als hand werken e nborduren moet zij niets hebben. Ze kijkt veel liever naar de televisie en er wordt wel beweerd, dat zij .bij het tv-toestel eet als ze alleen is. Wellicht is de koningin moeder het meest geliefd omdat zij van mensen houdt en deze ook eenvoudig tege moet treedt. Zo voerde on langs een Schotse visser een geanimeerd gesprek met 'n dame, die met grote water laarzen aan. midden in een ondiepe rivier zalm stond te vangen. Naderhand hoor de de visser dat het de ko ningin-moeder was geweest. In AMERIKA hebben dezer dagen artsen melding ge maakt van een grotere toe loop van vrouwen tussen de 20 en 30 jaar, die een reme die willen voor hun door de zon oud geworden huid. Iets waar de Nederlandse artsen voorlopig wel geen hinder van zullen hebben, want van zon wil iedereen hier vermoedelijk wel een beetje ouder worden. De vrouwen óók- Die willen trouwens nog meer. In AMERIKA willen ze zelfs de ruimte in. Daar zit een subcommissie voor de ruimtevaart van het A- merikaanse huis van afge vaardigden uit te zoeken of er geen discriminatieve politiek wordt gevoerd. Een nijdige afgevaerdigde snauw de, dat de man bezig was zich in dit beroep te be schermen tegen de vrouw, door haar uit te sluiten van eervolle en spannende op drachten. John Glenn, wiens mening werd gevraagd, meende dat het nog wel e- ven zou duren voor 'n vrouw het ruimtepak zou kunnen aantrekken. Maar ter ge ruststelling van de subcom missie voegde hij eraan toe: „We zullen ze met open ar men ontvangen". Dat kon een muziekcriti cus in AUSTRALIë nu niet direct zeggen. Toen hij van de Zuidamerikaanse opera zangeres Ana Raquel Satre schreef, dat haar stem in la Traviata „nu en dan mat aandeed" kreeg hij van de operazangeres een uitno diging na de uitvoering e- ven bij haar op bezoek te komen. Toen de criticus verscheen trok zij waardig en kalm een van haar lan ge handschoenen uit en sloeg hem twee keer in zijn gezicht. Haar commentaar.. „Ik beschouwde zijn kritiek als een belediging en on dernam derhalve een doel treffende tegenactie".

de Stem | 1962 | | pagina 5