Goes bereidt zich voor op achtste Zeeuwse fruitcorso HET GRAAN IS WEER RIJP Frankrijk heeft een nieuw Algerijns probleem Meer praalwagens en tal van muziekgezelschappen Vluchtelingen vormen de prijs voor de vrede Checkpoint Charley De „zwart-voeten" tableau de la troupe Stoet trekt zaterdag 15 september MARSEILLE KREEG ER EEN STAD RIJ overal: puur voor itagbtaa He jStein NEDERLANDSE COMEDIE Zelfde route Financiële steun Twaalf wagens zeker Meeste refugiés kunnen niet aan werk komen In en rond Marseille Weinigen willen terug Enorm probleem Geen groepsvorming g "W; TOBACCOS RCXY slgaretté - en Italia da 20 pezzl Lit. 275. iWWwwtiii besluit van de Amerikanen, een ambulance te stationeren bij „Checkpoint Charley" in Berlijn, is typerend voor de gehele situatie in de verdeelde stad, waar elke ver dwaalde kogel een gewapend conflict kan ontketenen. Na 13 augustus van het vorig jaar, toen Ulbricht zijn muur liet oprichten, bleef er slechts één punt waarlangs men zich van West- naar Oost-Berlijn en omgekeerd kon begeven, namelijk de doorlaatpost aan de Friedrichstrasse. Amerikanen en Vopo's controleren er de papieren van buitenlanders die een kijkje aan de andere kant van de muur willen nemen. Geallieerde voertuigen kunnen zich ongehinderd van het ene stadsgedeelte naar het andere bege ven. Zo wil het nog altijd het bezet tingsstatuut. In theorie dus kunnen de Amerika nen in Oost-Berlijn een vluchteling naar het ziekenhuis vervoeren, wan neer deze, zoals vorige week is ge beurd, door Vopo's wordt neergeknald en aan zijn lot wordt overgelaten. Maar de praktijk? Men hoeft er niet aan te twijfelen dat de Oostberlijnse Volkspolizisten met alle middelen zul len trachten te verhinderen dat geal lieerde soldaten een gewonde vluchte ling onder hun hoede nemen. In feite kan het dus slechts een nieuwe aan leiding tot incidenten worden. Waar mee we dan natuurlijk niet willen zeg gen dat we de Amerikaanse maat regel afkeuren, maar wel dat het weer eens een halve maatregel is, omdat een werkelijk kordate houding tegen over de moordenaars van Ulbricht onafzienbare gevolgen zou kunnen hebben. Wat hebben de Russen intussen voor met de opheffing van hun commando post in West-Berlijn? We moeten het nog afwachten. Hoe dan ook: de ter reur moet blijkbaar omwille van de wereldvrede worden geduld. De vrede, zeiden we... tTrankrijk zit met een nieuw pro bleem, dat van de „pieds-noirs" of „zwart-voeten", de uit Algerië ge vluchte kolonisten, die zich vooral in de buurt van Marseille samenpakken, vaak zonder enig middel van bestaan of eigendom. Het gaat hier al om tien tot honderdduizenden en men rekent er op, dat ongeveer de helft van het miljoen Algerijnse Fransen „gerepa trieerd" zal raken. Repatriëring moet men hier met een dikke korrel zout nemen, want velen van hen hebben Frankrijk tevoren nooit gezien en bovendien zijn zij er ook al van wege hun armoede en verbittering met daaruit voortvloeiende agressiviteit niet bepaald welkom. In Parijs breekt men zich nu het hoofd over de vraag, wat er met deze „zwart-voeten" moet gebeuren. Pessi misten verwachten er allerlei onheil van, speciaal een grote uitbreiding van het aantal werklozen. Maar een Franse studieclub waartoe veel hoge ambtenaren behoren kijkt er heel anders tegen aan, met het voorbeeld van Nederland voor ogen, dat toch ook 200.000 mensen uit het vroegere Ned.-Indië moest opvangen en opgevangen heeft zonder schade, eerder ten profijte van zijn economie. Zo heeft West-Duitsland 10 miljoen Oostduitsers binnengehaald en het heeft er nog niet eens genoeg aan voor de prolongatie van zijn „Wirt- schaftswunder", getuige de vele vreemde arbeiders, die het nog aan trok. Men kan nog wijzen op België, dat zijn Kongo-crisis te boven kwam. Hopelijk zal daarom ook Frankrijk slagen. Maar de concentratie van industria lisering in West-Europa, welke met een en ander verband houdt, blijft toch een avontuur, dat zeker niet zon der behoorlijke militaire kracht en soli dariteit te wagen valt. Het in de steek laten van Nederland in Nieuw-Guinea zoals van Frankrijk eerder al in Alge rië door de Ver. Staten is in dit op zicht een zorgelijk teken. Het tableau de la troupe van de „Ne derlandse Comedie" bestaat in het ko mende seizoen uit de dames Mimi Boesnach, Femke Boersma, Kitty Courbois, Mary Dresselhuys, Mien Duymaer van Twist (als gast), Lous Hensen, Kitty Jansen, Sophie Köhler- Van Dijk, Petra Laseur, Ank van der Moer, Adelheid van der Most, Therèse Steinmetz, Jacqueline Royaards-Sand- berg, Hetty Verhoogt en Ellen Vogel. En de heren Ko Arnoldi (als gast), Han Bentz van den Berg, Jan Blok, Hans Boswinkel, Paul Cammermans, Philippe la Chapelle, Jacques Com mandeur, Hans Croiset, Ko van Dijk, Herman van Elteren, Johan Fiolet, Wim van den Heuvel, Ton Kuyl, Ton Lutz, Pierre Myin, Guus Oster, Joan Remmelts, Henk Rigters, Allard van der Scheer, Gerard Schild, Will van Seist, Ramses Shaffy en Dick Swidde. De directie van de Nederlandse Come die bestaat nu uit Guus Oster en Han Bentz van den Berg. De artistieke lei ding hebben zij met Ton Lutz in han den. Als regisseurs zullen in het ko mende seizoen optreden Han Bentz van den Berg, Ton Lutz, Henk Rigters en Ko van Dijk. Er zal een keuze worden gemaakt uit dc volgende stukken „Galileo Galilei" van Bertold Brecht, „Wat u wilt" (driekoningenavond) van Shakespeare, ,.De dans van de reiger" van Hugo Claus, „Trojaanse vrouwen" van Euri pides, ,.Mary, Mary" van Jean Kerr, „Die Physiker" van Friedrich Durren- matt, ,,Le timide au palais", van Tirso de Molina, „Dodendans" van August Strindberg, ,,The devils" van John Whitling, „Dad, oh dad" van Arthur L. Kopit en „I rusteghi" van Carlo Goldoni. Op het repertoire blijven in het ko mende seizoen ,,De getatoeëerde roos", Midzomernachtsdroom", Mijnheer gaat op jacht", „Zoete vogel van de jeugd", ..Andorra", ,,De man, de vrouw en de moord", „Gysbreght van Aemstel" en „Elckerlyc". DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 (Van onze correspondent). Het ziet er naar uit, dat het achtste Zeeuwse fruitcorso met meer praalwagens voor de dag zal komen dan vorig jaar. Op zaterdag 15 september zal dit fruitcorso als het grandioze slot-evenement van een fruitweek met een zeer gevarieerd programma in alle luister en met alle pracht en praal door de straten van Goes-Oost trekken. Het is te verwachten dat vijftien praalwagens deel zullen uitmaken van de kleurrijke stoet. In deze stoet rijden weer veel reclamewagens mee, terwijl muzikanten van circa tien gezelschappen de stemming er in zullen blazen. corso wordt weer besloten met een groots vuurwerk op dezelfde plaats als het vorige jaar, dus op een open bouwter rein in het Valkeslot. Van de zijde van het bestuur wordt een intensieve pro paganda gevoerd. Niet minder dan 30.000 reclamefolders gaan de deur uit. Enkele verrassende reacties zijn reeds ontvangen. Zo heeft een personeelsver eniging van een bedrijf uit Noord-Hol land al 500 zitplaatsen besteld. Dit uitge breide gezelschap komt met een speciale trein naar Goes. Maar ook de Zeeuwen zullen geen verstek laten gaan. Het is de moeite van een bezoek zeker waard; het Zeeuwse corso is voor oog en oor' een boeiend schouwspel. Deze foto werd genomen bij Krui- ningen, waar het graan rijp is voor de oogst, getuige de door de rijpe aren neerbuigende halmen. In de week van 8 september tot en met 15 september zal Goes volop in de be langstelling staan. Na de installatie van de Zeeuwse fruitfee op zaterdag 8 sep tember volgt in de week daarop een aan trekkelijk programma met vele attrac ties. Met als hoogtepunt dus het Zeeuw se fruitcorso; het wordt ongetwijfeld weer een kleurrijke presentatie van het Zeeuwse fruit. En vele duizenden zullen ook nu dit schouwspel niet willen mis sen. Wat de deelname betreft is een licht opgaande lijn te constateren. Het gaat echter heel langzaam. Met nog meer medewerking van de middenstand, van de Zeeuwse fruittelers zelf en van de gemeenten, die nauw bij de fruitteelt zijn betrokken, zoals Kapelle, Krabben- dijke en Wemeldinge, moet het mogelijk zijn om een nog grootser corso op de weg te brengen. De medewerking van twaalf inzendingen staat vast, terwijl nog met drie deelnemers onderhandeld wordt. Vijf gemeenten zijn van de par tij. t.w. 's Heerenhoek, Westerschouwen, Wissenkerke, Wolfaartsdijk en Kloetinge. De praalwagen van de fruitfee, het hoogtepunt van de stoet van het vorig jaar. Zal Goes dit jaar weer zo fantas tisch voor de dag komen? terdam. Dit korps zal bovendien des avonds tussen half zeven en half acht een muzikale show op de Grote Markt geven. Het corso wordt weer gehouden op het bekende parcours in Goes-Oost. De route, zowel 's middags als 's avonds, is precies dezelfde als het vorige jaar. Ten behoeve van de vele tienduizen den bezoekers, die verwacht worden, zullen nu meer tribunes langs de Berg- W.®S worden opgesteld. Tenminste 2000 zullen disponibel zijn. Het Het succes van het vorige jaar met het fruitcorso is voor het bestuur van de stichting Zeeuwse Fruitcorso een aanspo ring geweest met enthousiasme aan de voorbereidingen van een nieuw corso te beginnen. De gebruikelijke financiële steun van de fruittelersorganisaties, de middenstand via de evenementencom missie en de voorzieningen van de ge meente Goes werden weer verkregen. Het succes van vorig jaar heeft er toe geleid, dat de deelnemers in hun stijgen de kosten voor het gereedmaken van een praalwagen worden tegemoet gekomen. Er zal een startgeld worden verstrekt voor elke wagen, die aan de minimum eisen voldoet. Daarnaast blijven de ge bruikelijke geldprijzen van 750 gulden voor een eerste prijs, 500 gulden voor een tweede en 350 gulden voor een derde prijs gehandhaafd. Om de deelname uit de gemeenten te stimuleren werd de extra gemeenteprijs op 500 gulden gebracht, welk bedrag de winnende gemeente naar eigen inzicht mag besteden. Het is thans definitief, dat 12 praal wagens aan de start zullen verschijnen, zo werd ons tijdens een gistermorgen in Hotel Centraal gehouden persconferen tie meegedeeld. Met 3 deelnemers wor den nog onderhandelingen gevoerd. Het is te verwachten, dat er vijftien praalwa gens zullen meerijden. Het bestuur vindt het verheugend, dat er vijf gemeenten zullen deelnemen. Het is echter zo, dat de gehele streek nauw verbonden is met de fruitteelt en daarom is het wenselijk, dat het aantal wagens van de gemeenten uitbreiding ondergaat. Naast praalwagens neemt ook de deel name van reclamewagens toe. Er is een uizending van zes grote wagens. De categorie luxe auto's zal dit jaar tussen 'wagens worden opgenomen, riaarH geheel een afwisselend en daai door aantrekkelijker aanzien krijgt. .ehi'6' mind" dan tien muziekgezel- znïofif0» zï voor de opluistering rvJL dne muziekkorpsen uit Goes, „Hosanna", „Euphonia" en „Ex- d? ?!°r ls blJ het aanwerven van mu- vine^0r?e" ffdaCht a™ de Sellele PrO" aan het corso deelne- men „Witte van Haemstede" uit Haam- 5' "Ap°H°" uit Wissenkerke, ,,Ad- vendo uit Wolfaartsdijk, en het tam boer- en pijperkorps „Juliana" in sa menwerking met het gezelschap Onda uit Middelburg. Voor de eerste maal is Zeeuwsch-Vlaanderen present met de harmonie „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent. Verder zal België ver tegenwoordigd zijn met het grote show korps van Claeys-Flandria uit Zedelgcm Een bijzondere attractie is de mede werking van het bekende muziekkorps met drumband en majorettes van de Steenkolen Handelsvereniging uit Rot- (Eigen buitenlandse dienst) Toen wij, einde juni, Frankrijk voor een paar weken verlieten, wisten we door de kranten, dat al heel wat Franse Algerijnen naar het moederland gerepatrieerd waren. Persoonlijk hadden we er slechts een paar ontmoet. Men kon toen spreken van een relatief medelijden jegens hen, die alles in de steek hadden moeten laten en in wier ogen men nog de doorgestane angst kon lezen. Toen wij 20 juli in Zuid-Frankrijk terugkwamen, was het getal gerepatrieerden (officieel) opgelopen tot een half miljoen- Een groot gedeelte daarvan had men doen afvloeien naar de Sud-Ouest. Lege huizen en lege kamers waren door de plaatselijke autoriteiten opge ëist voor de vluchtelingen. Net zoals in 1940 werd een beroep gedaan op de be volking om de „refugiés" een goede ontvangst te bereiden en om hen te helpen met beddegoed, meubels, keu kengerei, enz-... Wü kregen nu gelegen heid te over om met deze mensen, mensen van alle klasse en standen, te (Advertentie) praten. Wij bemerkten ook al gauw, dat het klimaat rond deze mensen een stuk veranderd was. Zeker, alle gerepatri eerden zjjn niet „sages comme une image!" Zij hebben hun karakter mee naar het moederland gebracht, hun aard is warmer dan die van de Fran sen. Zij praten misschien wat hoger dan de mensen dat hier gewend zijn. Zij zitten vol onaangename herinnerin gen... Zij lopen sommige Fransen in de weg, hetgeen begrijpelijk is, daar zij de hele dag niets te doen hebben. De meesten vinden nergens arbeid. Heel wat Fransen beschouwen deze mensen als lastposten. Tot voor kort meenden veel Fransen, dat zij Algerië kwijt konden zonder al die Algerijnse Fransen, de Colons", op hun dak te krijgen. „Vrede in Algerië, Algerië aan de Algerijnen... en we zijn van een hoop lasten af!" Zo hadden zij de referen dumcampagne begrepen. Doch de reali teit heeft geen rekening gehouden met de beloften van de referendumcam pagne! Daar, waar de gerepatrieerden in massa neerstreken, hoopten tenminste de handelslui op een geldelijke buiten kans, maar de gerepatrieerden hebben de winkeliers geen rijkdom gebracht- Het blad ,,Le Monde" wist dezer da gen te vertellen, dat de „Algerijnen" gemiddeld slechts met 450 N.F. naar Frankrijk zijn kunnen vertrekken. Laten wij het zo stellen: de gerepatri eerden zijn niet tevreden, omdat zij naar Frankrijk zijn moeten vluchten, de Fransen zijn ontevreden, omdat zij zo veel vluchtelingen moeten opnemen. De meeste gerepatrieerden werden tot nu toe opgevangen in en rond Mar seille. Als de toestand niet gauw ver betert in Algerië, zullen deze mensen proberen zich te vestigen vooral in de Midi en de Sud-Ouest. Om sociale en politieke redenen raadt regering de vestiging van gerepatrieerden in ver schillende departementen af. In ver schillende provincies bestaat zelfs een vestigingsverbod. Men zou graag zien dat de vluchtelingen zich fixeren in ont volkte departementen of dat zij te werk worden gesteld in het noorden en oosten van het land, waar ruimere werkgele genheid te vinden is. Maar, omdat de uit Algerië gevluchte Fransen te zeer aan de zon gewend zijn, gaat hun voor liefde uit naar de Midi en de Sud Ouest en dan naar de grote steden in deze streken. Wij zijn benieuwd hoe de regering dit probleem zal oplossen. Zo heeft alleen Marseille reeds te kampen met een plotselinge bevolkingsaanwas van tenminste 150.000 personen! Natuurlijk zou dè oplossing zijn: de gerepatrieerden terug naar Algerië. De Franse regering zou niets liever zien en zij hoopt hier ook op. Zij praatte steeds over samenwerking van Algerië met Frankrijk. Zouden binnen enkele maan den nog steeds een half miljoen vluch telingen in Frankrijk zijn, dan zou dit een bewijs zijn van de mislukking van de Algerijnse politiek van samenwer king! Wij hebben heel wat vluchtelingen on dervraagd om te weten wat zij zelf denken over een eventuele terugkeer naar Algerië- Een enkeling zei ons. dat hij ernstig aan een terugkeer dacht. Het waren zeer rijke mensen, met bankrekeningen of boerderijen of fabrie ken in het moederland, mensen, die er op rekenen, dat Algerië nog lang het Franse geld en de Franse zakenwereld nodig heeft. De anderen, bijna al degenen, die we ondervroegen, zijn bang voor de toe komst. Terug naar Algerië? Onder ga rantie?... Zou de garantie nog tellen bij de eerste de beste crisis tussen Algerië en Frankrijk?! Zij denken aan de Fran sen, die „onder garantie" bleven in- of terugkeerden naar Tunesië of Marokko. Zij hechten geen waarde aan de belof ten van Ben Bella, noch aan alles, wat De Gaulle hun verteld heeft over hun toekomstig leven in het onafhankelijke Algerië. De meesten zeiden ons: „Mijn heer, wij beginnen hier in Frankrijk liever van de grond af, opnieuw, dan terug te keren naar Algerië! Ofschoon wij ginder, de eerste tijd na onze terug keer, misschien beter ervoor zouden staan dan hier. Maar wat zal er met ons gebeuren na die eerste tijd? Wij gaan niet meer terug!" Velen ook willen niet geregeerd wor den door Muzelmannen, zij willen niet beschouwd worden als overwonnenen. Hier en daar hoorden we, dat men niet van nationaliteit wilde veranderen, iets, dat na zoveel tijd noodzakelijk zou zijn: Algerië zal immers elk jaar meer Algerijns worden. Onder de vrouwen vonden wij niemand die terug wilde. Zij zitten nog vol angst De Franse kranten hebben niet zo heel veel geschreven over de honderden ontvoeringen, maar deze ontvoeringen hebben geweldig gewerkt op het moreel van de Franse Algerijnen. Verder vreest de gewone man, dat hij, als hij teruggaat, in het nieuwe Algerië niet meer zijn vroegere plaats op het werk zal terugvinden. En wat zou een, naar Algerië teruggekeerde, advocaat, nota ris of winkelier er nog te doen hebben, als zijn vroegere cliëntèle, welke voor soms 90 Europees was, niet naar Algerije terugkeert? De Algerijnse gerepatrieerden zijn een groot probleem voor de Franse rege ring en voor Frankrijk- Degenen, die een onlangs door Ben Khedda gehouden redevoering gehoord of het boek „De Koloniale Nacht" van Ferhat Abbas gelezen hebben, staan zeker niet gereed om naar Algerië te rug te keren. De eerste wijdde uit over de grote Algerijnse chaos, de tweede schrijft over de onmenselijke vernede ringen, welke de Algerijnen ondergin gen en over de grote haat, waarin de zen leven. Wij hebben dan ook vluchte lingen ontmoet, die er op rekenen, dat tegen bet einde van '62 tenminste 700.000 Fransen Algerië zullen hebben verlaten. Gerepatrieerden, vluchtelin gen, die de eerste dagen na hun aan komst in het moederland een zucht van verlichting slaken en dankbaar zijn, omdat zij tenminste nog hun leven en de vrijheid bezitten, maar. die binnen enige tijd de last zullen voelen van de dage lijkse zorgen. Frankrijk riskeert zich binnen een maand of twee te bevinden voor een hoop, niet genoeg voorziene, onopgeloste problemen. Sommigen hier vrezen, dat de onte vreden gerepatrieerden wanorde zullen veroorzaken. „Ofschoon hier iedereen publiek manifesteert", ^o zei ons een gerepatrieerde leraar", ,,de spoorlui en de mensen van de post, de onderwijzers en de boeren, hoeft men niet bang te zijn voor manifestaties van onze kant, tenminste niet in de zeer naaste toe komst. Wij hebben vooral geestelijke rust nodig, om op verhaal te komen!" Met wie de vluchtelingen politiek zullen meelopen zal voor velen afhan gen van de vraag: wie zal de vluchte lingen. gezien hun huidige situatie, het meeste trachten tevreden te stellen?.... Doch er zijn meer presserende proble men dan dat van de openbare orde. Zo moeten de vluchtelingen niet gegroe peerd blijven in een en dezelfde stad (zoals in Marseille), in een en dezelfde streek, in een stad of streek, waar noch arbeid, noch huisvesting te vinden zijn. Zouden de vluchtelingen gegroepeerd blijven, waar zullen dan de tiendui zenden kinderen naar school moeten? In het eerste semester van 1962 werden in Frankrijk 59.000 buiten landse arbeiders te werk gesteld. Zullen de Arbeidsbeurzen er in sla gen werk te vinden voor de Algerijn se Fransen? 150 000 uit Algerië gekomen families zoeken een woning: de 50.000 door de regering voorziene huizen zijn nog niet gebouwd. Het Algerijnse vluchtelingenprobleem veronderstelt veel geld en nog meer psychologie, om er een oplossing voor te vinden. Het probleem moet aange voeld worden door de hele natie om daarna door de ganse natie opgelost te worden. Hiervoor is, naar onze mening efh Kruistocht van Naastenliefde van offerzin en van patriotisme nodig. En in deze Kruistocht zullen de politieke leiders aan de spits moeten lopen. De 500.000 (of meer) Algerijnse vluch telingen zijn een gedeelte van de prijs, welke betaald moet worden voor de vrede in Algerië. De Franse natie moet dit duidelijk aan het verstand worden gebracht. Zij moet dit door de vrede ge vergde offer net zo goed willen dragen als de offers, welke zij bracht tijdens en voor de oorlog!

de Stem | 1962 | | pagina 3