Vlissingen: boeiendste parochie in het bisdom De klaagmuur van Sportvereniging „Robur Goes bestaat 30 jaar IJsje voor zieke jeugd 3.75 Missionaris van Mill Hill bisschop in West-Afrika Kapelaan J. van Dongen neemt node afscheid SPECIALE SCHOOLAANBIEDING Luctor won voor 2e maal Mr. dr. Mes-toernooi Raamlose wolkenkrabber kan kernaanval weerstaan VROOM &DREE5MANN Pleidooi van prof. Geyl Don Quichoïte Kerkelijk front Kapelanie Souburg Nieuwe taak Veel werk verzet voor katholieke gemeenschap IS AlTfar> EEN fftTie Hontenissc wint van Brabantia Henk Hage en Esther Schot naar België OaeblaD 33«£tcm Speeltuincorso Kloosterzande Pastoor J. Lips, Stampersgat, naar Zundert Mgr. J. Peeters uit Venlo Roosendaler huwt op Mallorca Vreemd bouwsel in New York DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 (Van onze verslaggever) „Vlissingen is de boeiendste pa rochie van het gehele bisdom. Men treft in deze stad een situatie van uitersten aan, die samen de moder ne samenleving vormen, waarop het Christendom het juiste ant woord moet formuleren. Het doet mij pijn om afscheid te nemen". Deze woorden van kapelaan J. van Dongen laten weinig twijfel over de stemming, waarin deze parochie-geestelijke vanavond in de Petrusschool de loftuitingenen handdrukken van de Vlissingse parochianen ten afscheid in ont vangst zal nemen. In de vrij korte tijd, dat kapelaan van Dongen in de Scheldestad vertoefde, in sep tember 1960 nam hij de plaats van kapelaan A. Auwens in, heeft hij zich op dermate grondige wijze in de notoire Vlissingse problematiek op geloofsgebied ingewerkt, dat het niet te verwonderen is, dat hij nu de eerste tekenen van een con structieve parochiële opbouw aan de kim opdoemen, node van het front vertrekt. Kapelaan van Dongen noemt Vlissin gen inderdaad een frontgebied, geen missieterrein. Voor zich sprekend is zijn formulering: ,,Waar je na Vlissingen ook nog terecht komt in het bisdom, je zult er niets nieuws meer ondervinden." Hy vindt de Scheldestad een uitsteken de oefenschool, daar hier alle zielzorg facetten zyn samengebracht van een toekomstige maatschappij zoals stedelijk leefklimaat, doorstroming, haven, indu strie en toerisme, een groot aantal kerk genootschappen enz. De kerk wordt hier veelal tot aan haar fundamenten aangevallen, zodat haar constructie een uiterste aan weer baarheid moet vertonen. Het is een we reldje van uitersten in gunstige en in ongunstige zin. De vele positieve aan knopingspunten, die men aantreft, bewij zen onomstotelijk de levensvatbaarheid van een katholieke gemeenschap binnen een veelsoortig conglomeraat als Vlissin gen is. In tegenstelling tot het Brabantse, waar men geen grote confessionele ver scheidenheid aantreft en dus een zekere gelijkmatigheid in het godsdienstig le ven is gewaarborgd, vereist het nog steeds voor de katholiek in een stad als Vlissingen een persoonlijke inzet om een bezoek aan de kerk te brengen. Onder de dikwijls negatieve druk van de om geving betekent dit een duidelijke vorm (Advertentie) van lekenapostolaat, ook al wordt het nergens als zodanig aangeduid. De zaken, waarmee kapelaan van Dongen bemoeienis had, zijn er uiter aard vele. Twee taken springen duidelijk m het oog, n.l. het jeugdwerk en Sou burg. Aanvankelijk ook Don Bosco, de verkenners, de instuif, jongerencontact, de r.-k. Jeugdraad, de (algemene) Vlis singse jeugdraad hebben een belangrijke plaats in zijn werk ingenomen. Opvallend vindt hy het initiatief en de zelfwerkzaamheid, die de jeugd hier dikwyls aan de dag legt. Anderzijds is het te betreuren, dat door het ingewik kelde patroon van de stedelijke gemeen schap vele jongeren ongrijpbaar" zyn. Een belangrijk aandeel had kapelaan van Dongen by de vorming van een werkcomité en een jeugdbeweging in Souburg, waarbij hem de verwezenlij king van de gemeenschapsopbouw in dit evenmin gemakkelijke gebied voor ogen stond- Souburg heeft alle levensvat baarheid voor een eigen kapelanie." De nieuwe taak. welke de bisschop hem heeft opgedragen, ligt in de gloednieuwe Bredase parochie ,,De Goede Herder". Deels krijgt kape laan van Dongen daar het parochie werk, maar i.v.m. zijn vooropleiding (hij studeerde sociologie aan de Til- burgse hogeschool), zullen hem in de naaste toekomst ook wel andere functies op breder terrein worden toebedeeld. Te betreuren voor het Vlissingse pa rochiewerk is intussen, dat voor deze kapelaan voorshands nog geen plaats vervanger is aangewezen. De feestelijkheden rond het 30-jarig bestaan, dat de r.-k. sportvereniging Robur" te Goes op 1 september a.s- gaat vieren, hebben vaste vormen aan genomen. Het belangrijkste gedeelte van de organisatie ervan was en is in goede handen bij de oud-, nu ere-voorzitter van Robur, de heer P. J. Janssens. De feestelijkheden beginnen op zondag 26 augustus. Dan zal 's middags om half drie op het eerste veld van het ge meentelijk sportterrein te Goes het eer ste elftal van de voetbalclub Vlissingen een wedstrijd spelen tegen EBOH uit Dordrecht. Het bestuur van Robur is er dus in geslaagd een waardig tegenstander te vinden voor Vlissingen, dat in het afge lopen seizoen kampioen werd van de Le klasse Zuid der amateurs. In dit elftal komen onder meer uit de bekende niiu- voor Rob Moens, de zeer snelle Lillipali en keeper Baart. EBOH is een voor malige semi-profclub, die in de komende competitie zal uitkomen in de le klasse West der amateurs. Als voorwedstrijd op deze hoofdschotel van de dag, zullen de Robur A-junioren een spelletje voetbal spelen tegen de A-junioren van Roosen daal. Deze wedstrijd begint om 1 uur. Op zaterdag 25 augustus zal Robur bovendien een toernooi organiseren op het derde veld voor B-junioren en pupil len. In totaal zullen hieraan 10 elftallen deelnemen. Het toernooi zal onder lei ding staan van de Robur-secretaris, de heer A. J. de Kok, die ook een zeer werkzaam aandeel heeft gehad in de voorbereiding van de feestelijkheden. Op zaterdag 1 september zal het be stuur onder voorzitterschap van voorzit ter H. de Boer recipiëren in het Schut tershof. Deze receptie, waarop leden, LOSBLADIG DICTAATCAHIER stevige, ge heel rondom gelaste plastic omslag in diverse tinten. Naar keuze met groot of klein ring- mechanisme. Compleet met INTERIEUR 50 vel prima gelinieerd schrijfpapier en set TABBLADEN in 4 verschillende J O kleuren SAMEN voor slechts Mm% donateurs en belangstellenden verwacht worden, wordt gehouden van 3 tot 5 uur. 's Avonds is er dan een feestavond voor de leden, donateurs en genodigden, waar zal optreden het cabaret- en revue-ge zelschap van Ad Huisson uit Breda. Het bal na zal verzorgd worden door de Goese dans- en showband The Orpheans o.l.v. Jan Baarends. Zondagmorgen 2 september zal om ne gen uur in de parochiekerk een gezon gen H. Mis worden opgedragen voor de levende en overleden leden van Robur. Middags zijn er voetbalwedstrijden tussen de eerste en tweede elftallen van Robur tegen elftallen van oud-spelers. De koninklijke harmonie Euphonia zal zorgdragen voor de muzikale opluiste ring. Bij gelegenheid van dit jubileum zullen ook de onlangs opgerichte neven afdelingen van Robur, o.m. jioe-jitsoe en handbal voor dames, definitief wor den toegevoegd bij de vereniging als zelfstandige secties. Op ,de ingeslagen weg voortgaande kan Robur nog veel ze genrijk werk verrichten voor de katho lieke Goese gemeenschap en voor de jeugd in het bijzonder- Wij wensen de vereniging bij dit streven alle succes toe bij de viering van dit 30-jarig jubi leum. (Advertentie) i 'f V V/ °°o Malse maatjeszure haringgebakken haring De tweede-klasser Hontenissc is zich ernstig aan het voorbereiden op het ko mende voetbalseizoen. Dit blijkt wel uit het feit, dat voor de oefenwedstrijden in de maand augustus zeer sterke tegen standers zijn uitgenodigd. Zondag j.l. was de eerste-klasser Brabantia uit Eindho ven te gast in Kloosterzande. Het is Hontcnisse gelukt de Eindho- venaren een 3-0 nederlaag toe te bren gen. Hontenisse heeft hiermee zijn slechte prestatie van de eerste oefenwedstrijd (tegen MOC uit Bergen op Zoom) doen vergeten. En wat het belangrijkste was: er werd gedurende de eerste speelhelft prima gevoetbald. De Eindhovenaren. kennelijk geschrokken door de felle tegenstand van Hontenisse, moesten hèt uiterste van hun krachten vergen. ruststand was 2-0 in het voordeel v Hontenisse. Na de rust kwam Brabantia fel op zetten maar het offensief resulteerde niet in doelpunten. (Van onze correspondent) Twee leden van de Zeeuwse atletiek vereniging „Delta-sport" zijn gekozen m vertegenwoordigende ploegen. Henk Hage komt uit in de jeugdploeg, die op 1 september te Luik in het krijt treedt tegen de Belgische junioren op zijn spe cialiteit, het hoogspringen. Esther Schot is gekozen voor het nummer discuswer pen in de dames B-ploeg, die op 9 september te Huissingen de strijd aan bindt met de dames A-ploeg van België. SCHOOL-VULPEN niet 14 karaats gouden pen. Oersolide nylon zuiger vulsysteeni. Moderne uni kleuren, solide dop met stevige clip; 'n vulpen voor jaren. COMPLEET met extra solide VULPENETUI in vele leuke kleuren. SAMEN BREDA BERGEN OP ZOOiVi OOSTERHOUT De organiserende vereniging „Luc tor" heeft voor de tweede maal in successie haar jaarlijks toernooi gewon nen. In de voorronde werd Patrijzen met 4-0 verslagen, terwijl de kampioen van de vierde klasse de finale tegen Lewe- dorpse Boys met 7-4 in haar voordeel besliste. Na 90 minuten voetbal was er nog geen beslissing gevallen, maar in de verlenging (2x7 1/2 minuut) bleek de Heinkenszandse club de sterkste. Om een uur begon men met de voor wedstrijden. Het publiek was in groten getale opgekomen. Luctor bleef Patrij zen gemakkelijk met 4-0 de baas na een 1-0 ruststand. De 's-Heerenhoekse club moest enkele topspelers missen. Ze had den op het laatste moment sportief hun medewerking verleend, omdat andere clubs plotseling moesten laten „afwe ten". Lewedorpse Boys behaalde na felle start (reeds 3-0 bij de thee) een benauw de 3-2 overwinning op Yerseke. De twee verliezers speelden daarna om de 3e plaats. Yerseke, dat in de eerste match tegen viel, gaf Patrijzen geen schijn van kans. De finale werd gekenmerkt door hard, doch sportief voetbal. Dat het ar span nend aan toe ging blijkt wel uit het sco- revcrloop. De Boys namen direct na het begin door M. Raas de leiding. A. Deb- bout zorgde voor de gelijkmaker. Nog voor de rust wist K. de Baar Lewedorp se Boys een voorsprong te bezorgen A Debbout moest wegens blessure het veld verlaten. Hij werd goed vervangen door „veteraan" B. Simonse. In de tweede helft maakte W. Debbout weer gelijk doch De Baar zorgde ervoor dat Lew' Boys weer de beste kansen kreeg. Iri een fel slotoffensief kwam Luctor door doelpunten van resp. W. Debbout on B Vermeulen met 4-3 voor. In de laatste minuut was het De Baar die een verlen ging noodzakelijk maakte. Hierin was Luctor oppermachtig. Toen J. de Roo ineens uit een vrije schop doelpuntte, was de tegenstand der rood-witten ge broken. W. Debbout en S. Lous zorgden voor de „korfbaluitslag" van 7-4 waar door de Heinkenszandse ploeg de grote wisselbeker weer voor één jaar in haar prijzenkast mag zetten. In de Luctorver- dediging speelden A. Bos en G. Raas een solide partij, terwijl K. de Baar ook op een goede match kan terugzien. Na de wedstrijden overhandigde dr. Mes de beker aan het overwinnende elf tal, dat het volgend jaar alles in het werk zal stellen om dc fraaie wisselbe ker definitief in bezit te krijgen. (Advertentie) De jeugd-vakantievreugd-week in Middelburg gaat prima. Ruim 200 kinde ren trokken gekostumeerd vanaf de Markt naar het Gasthuisziekenhuis, waar door de koningin en het prinsje een traktatie in de vorm van een ijsje werd overhandigd aan de zieke leeftijdgenootjes. Het speeltuincorso, dat zaterdag a.s. door Kloosterzande zal trekken, belooft beter te zijn dan vorgaande jaren. De sportieve naijver in de buurten is groter dan ooit en men is er beslist op uit om elkaar de loef af te steken. Inmiddels is bekend met welke wa gens de diverse buurten voor de dag zul len komen. Het zijn er weer negen en Pastoor Stoop gaat met emeritaat De Bisschop van Breda heeft op diens verzoek per 1 september 1962 eervol ont slag verleend aan M. D. K. Stoop, rector afgaande op de namen, die men de wa- van het Sint-Elisabethsgastliuis te Zun- giens heeft gegeven, kan men van alles verwachten.... Het corso vertrekt om drie uur vanaf het Wilhelminaplein en zal de volgende route volgen: Groenendijk, Poolsplein, Cloosterstraat, Europlein, Irenestraat, Marijkeplein, Beatrixstraat, Juliana- straat, Hulsterweg, Cloosterstraat, Ma rijkeplein, alwaar de prijsuitreiking zal plaatsvinden. De deelnemende wagens in volgorde zijn: 1 Met muziek door het leven (Cloosterstraat, west), 2 Het Sprookjesboek (Groenendijk, noord-Lan- genïunt), 3 Als de kat van huis is dan sen de muizen op tafel (Cloosterstraat, Oost), 4 Wij boeren en boerinnetjes (Groenendijk, zuid), 5 Klein, klein kleu tertje (Kruisdorp e.o.), 6 Suske en Wiske de kaartendans (Hof te Zandeplein, Pr. Rooseveltstraat en Hulsterweg, zuid), 7 De schoen van juffrouw kapoen (Noord straat e.o.), 8 Roodkapje en de wolf (Poolsplein en Zoutedijk),9 De gelaarsde kat (Hulsterweg, noord). Bij de lopende groepen noteerden we o.m. de volgende namen: Schutters met boog en pijl; Tiroler kapel; De vier jaargetijden; Tour de l'avenir; De blau we Donau; Op de Bibelebomse Berg, enz. Groot avondfeest 's Avonds is het groot feest in de speeltuin. Het bestuur heeft een keur van artiesten uitgenodigd. Iedereen, oud en jong, kan zich daar amuseren. Spe ciaal voor de teenagers komen „The Young Sisters" zangeresjes, bekend van de televisie. Zij zijn o.a. opgetreden in de Rudi Carellshow. De accordeon-virtuoos Frans Bonne brengt o.m. potpourri's voor jong en oud. The Moovers zullen ieder versteld doen staan in hun optreden met een pop. Het trio Jonkman brengt met accordeon, hammondorgel en gitaar, vrolijke mu ziek. The Hadory's komen trampoline springen op een weergaloze wijze. Het amusementsorkest tevens boerenkapel ,,De mollen vangers" blaast de lucht vol vrolijke klanken. Julito en partnerin brengen de stoutste staaltjes op het gebied van rijwielacro- batiëk en tenslotte is er dan nog Tony Krijger, die met liedjes, grollen en grappen het programma aan elkaar breit. Op liet feest van de Apostel Bartlio- lomeus, 24 augustus aanstaande, zal in de kathedrale kerk O.L. Vrouw van de Vrede te Soppo, West-Afrika, tot bis schop van het bisdom Buea worden ge consacreerd. Mgr. Jules Peeters, mis sionaris van Mill Hill. De consecrator van de nieuwe bis schop is de Ier mgr. Peter Rogan, de eerste bisschop van Buea. die vorig jaar zijn emeritaat als bisschop vroeg en verkreeg, en die nu zijn eigen opvolger zal wijden. Mede-consecratoren zijn: de Afrikaan rngr. Jean ZOA, Aartsbisschop van Yaoundé en metropolitaan van de Ré- publique de Cameroun (het bisdom Buea behoort als suffragaan-bisdom bij het aartsbisdom Yaoundé) en de Ier ingr- Charles Heerey, aartsbisschop van Onitsha, Nigeria. Mgr. Zoa werd pas vorig jaar te Rome tot bisschop geconsacreerd. Hij is nog een jonge man, deze landeigen aartsbisschop, maar in alles wekt bij de indruk dat hij de kerk zal verdedigen, zelfs als martelaar. Zeer 'veel gasten zullen bij de plech tigheid der bisschopsconsecratie aanwe zig zijn, o.a. de vice-president van Ka meroen, John Foncha, een vooi aan staand katholiek, oud-leerling van missieschool. Iedere parochie van het bisdom Buea zal een delegatie sturen van zeker 15 man, zodat heel het di°~ cees representatief aanwezig .zal z-|Jn- Een broer en zus van de te wyden bis schop uit Venlo zijn reeds naar Buea vertrokken voor het bijwonen der wij- De bisschoppelijke wapenspreuk is: „ut omnes unum sint dat allen een zijn", een duidelijke aanduiding dat de nieuwe bisschop alles zal doen wat hij kan, om het zijne bij te dragen tot de eenmaking van land en volk. Mgr. Jules Peeters werd geboren in Venlo 22 februari 1913 en priester ge wijd in Mill Hill op 9 juli 1938. De nieu we bisschop is wel heel bekend met het bisdom, dat hij nu zal gaan besturen. Vanaf oktober 1938 heeft hij er als mis sionaris in diverse functies gewerkt In derdaad gewerkt- Toen een father hem het officiële nieuws ging mededelen dat hij als bisschop was benoemd, was hij bezig tegels te leggen in een nieuwe kerk. Van 1950 tot 1958 was hij congre gatie-overste van de Millhillers in Ka meroen. Het bisdom Buea telt ongeveer 100.000 katholieken op een bevolking van 743.000 en omvat heel het gebied dat tot vorig jaar nog Brits Kameroen heette en thans als West-Kameroen een federa tie vormt met voormalig Frans Kame roen. 75 Mill Hill Fathers en 8 land eigen priesters hebben er de zielzorg over deze 100.000 katholieken. dert en benoemd tot rector aldaar J. J. M. Lips, aan wie op diens verzoek eer vol ontslag werd Verleend als pastoor van de parochie van de heilige Martela ren van Goreum te Stampersgat met in gang van 1 september.' Rector M. D. IC. Stoop werd geboren te Steenbergen op 5 januari 1884, pries ter gewijd op 13 juni 1908, benoemd tot kapelaan te Rijsbergen op 18 april 1909, te Rijen op 30 juli 1911, te Sprundel op 31 augustus 1912 en te Prinsland (Dintel- oord) op 3 maart 1916. Hij werd rector van het Sint-Elisabethsgasthuis op 20 juli 1922. Hij blijft daar na zijn ontslag wonen als rector-emeritus. Pastoor J- J. M. Lips werd geboren te Princenhage op 12 december 1893, pries ter gewijd op 14 juni 1919, benoemd tot kapelaan te Terneuzen op 30 juni 1919, te Dongen (H. Joseph) op 27 november 1921, te Bergen op Zoom (O. L. Vrouw van Lourdes) op 21 augustus 1929 en te Breda (H. Gerardus Majella) op 13 de cember 1933. Hij werd pastoor te Stam persgat op 26 september 1940. Daar heeft hij o.a. zijn veertigjarig priesterfeest gevierd. Zijn brede belangstelling voor de problemen in zijn herderlijk gebied is bijna spreekwoordelijk; een bijzondere interesse heeft hij altijd gehad voor de culturele aangelegenheden. De harmonie St.-Cecilia mag b.v. zijn lievelingsver- enig'ing genoemd worden. Pastoor Lips zag zich genoodzaakt na de oorlog een zwaar gehavende kerk en twee lagere scholen weer op te bouwen. Op sociaal terrein heeft hij veel talenten ontwik keld. Hij heeft met narrte geijverd voor de woningbouw in zijn parochie. Rectificatie op de benoemingen van 13 augustus 1962. In afwijking van wat werd mecfegedeeld is kapelaan J. J. J. Ster- kens te Breda (Christus Koning) be noemd tot geestelijk adviseur van de K.A.B. en de K.A.V. in het bisdom Bre da en tot diocesaan aalmoezenier van de K.A.J. Drol. P. Geyl sprak dus aan de IJzer bij de 35e Vlaamse bedevaart naar het dodenmonument van Dixmuide. In tegenstelling met dr. Paardekooper onlangs kreeg hij in België geen belet, ofschoon hij vroeger al eens met dr. H. Moller had moeten ondervinden, dat op zijn aanwezigheid geen prijs werd gesteld. Minister Vermeylen heeft evenwel zijn politieke geloofs genoot dan toch maar binnen laten komen. De Utrechtse oud-hoogleraar, be kend om zijn geschiedenis van de Nederlandse stam, heeft van de gele genheid gebruik gemaakt een paar opmerkelijke dingen te zeggen. In het bijzonder het reliëf, dat het federa lisme in zijn rede kreeg, valt op. Over de opportuniteit of de gepastheid daarvan in Nederlandse mond op Belgische grond wordt al direct weer getwist, al heeft prof. Geyl zorgvuldig getracht de Belgische staat buiten discussie te houden en deze zelfs even zeer reliëf te geven. Voor een Vlaams federalisme bracht hij intussen een nieuw argument naar voren, dat ook de Nederlanders in het noorden moet aanspreken. Hij heeft dit federalisme voorgesteld als nood zakelijk om Vlaanderen eigen auto riteit te geven. Dit sluit min of meer aan bij de gedachte van de Belgische oud-minister Paul van Zeeland, die meer autonomie voor de Belgische provincies heeft bepleit. Een eigen Vlaamse autoriteit zal ook eigenlijk pas de betrekkingen tussen Vlaan deren en Nederland kunnen beïn vloeden in de richting van de alge meen-Nederlandse culturele integratie. j^ieuw-Guinea is de laatste weken een dankbaar onderwerp geweest voor tekenaars van spotprenten. Men kon moeilijk anders verwachten. „De Gelderlander" echter, die eveneens met zo'n prent kwam, was blijkbaar vergeten, dat ook politieke spotternij aan zekere normen van hoffelijkheid en fatsoen moet beantwoorden. Het blad toonde minister Luns als een verslagen Don Quichotte, met naast zich een Papoea, die de rol van Sancho Panza vervulde. Men kan het met de politiek van Luns eens zijn of niet, in elk geval was zijn standpunt conse quent en karaktervast, allesbehalve dat van een meelijwekkende dwaas die hersenschimmen bevecht. De vrije wereld zou best nóg een aantal politici als minister Luns kunnen gebruiken, al was het alleen maar om een wat resoluter houding te vinden tegen over de politiek van intimidatie en chantage van het „neutrale" kamp, waarvoor men telkens weer zwicht. Het "behoud van de wereldvrede en zelfs van het politieke evenwicht moet momenteel al te duur worden betaald. Als „De Gelderlander" in allen die zich hiertegen teweer stellen Don Quichottes ziet, houdt het blad er een wel wat zonderlinge gedachtengang op na. Na nóg enkele capitulaties zal het dit misschien ook wel vaagjes gaan inzien. Sommige mensen begeven zich voor vakantie naar Mallorca, maar twee jonge Nederlanders zijn op Mallorca aange komen om er te trouwen. Helena Elisabeth Spit (33), maatschap pelijk werkster uit Maastricht en Hen- ricus Geurts (33) uit Roosendaal, als directeur werkzaam in Den Haag, zijn van Den Haag naar Mallorca gevlogen met als enig doel om in La Palma voor de kerk in het huwelijk te treden. Een reisbureau had van tevoren de nodige papieren in orde gebracht en het tweetal trouwde 41/2 uur nadat het was geland. Het is overbodig te zeggen, dat de echtelieden hun vakantie op het eiland doorbrengen. Begin september zal een klein leger PTT-beambten een nieuwe wolkenkrab ber in Manhattan, die de New-Yorkers maandenlang heeft verbijsterd, be trekken. Het grafsteenachtige gebouw stieekt recht de lucht in en telt 35 verdiepingen, maar geen enkel raam. Het is een massa beton dat thans wordt bedekt met ge glazuurd graniet. De meest gehoorde verklaring omtrent het vreemde gebouw is: „Zij hebben geen ramen nodig, er komen geen men sen. alleen maar automatische telefoon installaties voor interlokale verbindin gen." Maar dit is niet helemaal juist er komen in totaal 3000 mertsen werken. Maar het is wèl waar dat vele etages ingenomen zullen worden door de auto matische apparatuur en dat er op het dak een bos van antennes zal worden geplaatst voor een microgolfzender. Het gebouw is raamloos om het zowel tegen bomexplosies als radioactieve neer slag te beschermen, aldus de verklaring van de maatschappij. Het zal ongetwij feld het veiligste gebouw in New York zijn ingeval van een aanval, een nucleaire dan wel anderszins. De betonnen muren zijn 30 cm dik en versterkt met staal. Het gebouw heeft zijn eigen noodvoor ziening van water, brandstof en elektri- Het blijft rumoerig by de „muur", al hebben zich gisteravond geen grote incidenten voorgedaan. Op de foto slepen drie politiemannen een demonstrant weg, die met stenen heeft gesmeten. citeit en een opslagplaats voor voedsel, en er is zelfs een ziekenhuis in het gebouw. Kortom, het is ontworpen om na een aanval vooropgesteld dat het de eerste slag overleeft twee weken lang zonder hulp van buitenaf te dienen als ver bindingscentrum. Afgezien van veiligheidsoverwegingen zijn er andere redenen geweest om het gebouw geen ramen te geven. In de eerste plaats wordt het stof geweeerd, de grote vijand van automatische appa raten. Op de tweede plaats zijn de kos ten van verwarming en luchtkoeling de helft minder dan in een gebouw met ramen en hoeft er praktisch niets uit gegeven te worden, aan schoonmaken (geen glazenwassers) zowel buiten als binnen het gebouw. De eerste kosten van het gebouw, zelfs ondanks de zware bomvrije constructie, waren niet groter dan die van een ge wone wolkenkrabber van een veel lich tere constructie maar met ramen, aldus de telefoonmaatschappij. (Advertentie) 't Vuur zit weer tot in de keel. Zuurbrand oplaaiend vanuit de maag. Aan die kwaal kunt U een halt toeroe pen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutraliseren 't overtollig zuur. Met Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets gebeuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. DE 18-JARIGE Woerdense scholier Jan van Amerongen is door nog onbekende oorzaak bij de voorstad van Hamburg Wilhelmsburg uit een rijdende sneltrein gevallen die op weg was naar Hannover. De jongeman is met ernstige hoofd verwondingen in een plaatselijk zieken- huif. opgenomen.

de Stem | 1962 | | pagina 5