Europese landbouw defileert in „groene week" te Brussel iRACHOOM: te genezen? Najaarsmode in Italiaanse collecties Agrarische „Expo in september Medeburgers door boeren vergeten Drie doden bij botsing VW spaarders uit Hitlertijd komen nu aan bod Moeilijk offensief tegen Vietcong- communisten Twee maanden voor Britse N.S.B.-leider Arrestaties in Oost-Duitsland Miljoenen blinden zouden dan weer kunnen zien BEURS VAN AMSTERDAM Leidende cultures willig Jongelui stalen 40 brommers DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 (Van onze verslaggever) Onder de hoge bescherming van de koning der Belgen zal van 1 tot 9 september m de Eeuwfeestpaleizen te Brussel „het hart van de Euromarkt" een internationale week van de landbouw worden gehouden, die, als de verwachtingen niet bedriegen, een van de grootste agrarische gebeurtenissen zal worden in het Europa van de Zes. Het is de bedoeling de week die volgens de organisatoren vergelijkbaar zal zijn met de Duitse „Grüne Woche" en het Parijse Salon elke twee iaar te organiseren „als een inventarisatie van de agrarische mogelijkheden binnen de EEG". Een van de meest spectaculaire en wellicht leerzame onderdelen van de Brusselse week vormt de reusachtige tentoonstelling van landbouwmachines, die op poten wordt gezet door producenten uit liefst twintig landen. gelegenheid van en voor boeren, van en voor de agrarische industrie. De voorlichting van de boeren op het stuk van landbouwmachines bijvoorbeeld is veilig gesteld met de oprichting van een Comité voor Technische Navorsing dat tot taak heeft de aandacht van de bezoekers te vestigen op elk stuk ma teriaal of elk produkt dat gekenmerkt wordt door zijn uitgesproken nieuwig heid. Er zullen trouwens ten behoeve van de boer ook bureaus worden inge richt ter voorlichting omtrent vraag stukken van mechanisering en andere bedrijfsverbetering. De boer komt dus wel aan zijn trek ken, maar niet het grote-stads-publiek, waarvoor de landbouw in toenemende mate een mysterieuze zaak aan het worden is. Het ergert zich alleen maar Een ander, voor insiders al even groots evenement is het 16e Internationaal Con gres van de Tuinbouw, dat juist die week in de Belgische hoofdstad wordt belegd. Precies een eeuw geleden was Brussel het toneel van het eerste inter nationaal tuinbouwcongres. Thans heb ben zich al 1500 tuinbouwtechnici aan gemeld voor deze bijeenkomst, die 20 colloquia zal omvatten en 280 weten schappelijke referaten. Tijdens het con gres wordt een deel van de 110.000 vier kante meter grote paleizen gereserveerd voor de nationale tuinbouwtentoonstel ling van België (fruit, groenten, bloe men, sierplanten en boomkwekerijpro- dukten). Hier zal men ook een indruk kunn enkrijgen van de stand van het wetenschappelijk vorsingswerk op tuin bouwgebied in België. Als pikanterietje kan de tentoonstel ling van schilderijen gezien worden, die alle de landbouw als thema hebben. Er zjjn konterfeitsels te aanschouwen van meer dan 100 Belgische kunstenaars. Zo kan men ook de expositie opvatten van exemplaren van alle dag- en weekbladen op landbouwgebied, die in Europa ver schijnen. Het is voor de eerste keer dat zo'n totaal-overzicht van de landbouw- pers geboden wordt. Bovendien wordt een tentoonstelling ingericht van alle boeken, studies enz., die in de EEG over agrarische onderwerpen zijn ver schenen. Spekje voor het bekje van alle landbouwonderwijzers en -voorlichters, dunkt ons. Concours-hippique Behalve aan landbouwmachines be steedt de organisatrice (de Unie der Exposanten van Materiëlen en Produkten voor de Landbouw, kortweg de Unexpo) aandacht aan de bedrijfsinrichting. „De toekomst van de landbouw in de ver schillende landen van de EEG.55 aldus de heer Verbrugghen, de manager van de landbouw week die destijds de com merciële leiding heeft gevoerd van de EXPO, „hangt niet alleen af van de uiterlijke uitrusting en mechanisatie, maar ook van dc innerlijke inrichting der hoeven, waarbij het probleem van het veilig opslaan van bederfelijke pro- dukien een grote rol speelt." Blijven al deze tentoonstellingen sta tische evenementen, in de paleizen zal bedrijvigheid genoeg heersen, omdat daar tijdens de landbouwweek ook de natio nale veeprijskampen van België worden gehouden. Hieraan nemen paarden deel, runderen, varkens, schapen, geiten, pluimvee en konijnen van alle rassen. Men zal in Brussel niet alleen de zware landbouwpaarden kunnen bewonderen, maar ook de beste warmbloedige. Ruim 70 bekende ruiters uit alle landen heb ben al ingeschreven voor nationale hip pische wedstrijden der stad Brussel, die gehouden worden op dinsdag 4 en woens dag 5 september. Buiten eigen erf De „internationale week van de land- bouw" is op de eerste plaats een aan- De Duitsers drie een kwart eeuw ge leden op aanraden van Hitier een Volks wagen hebben gekocht voor duizend mark, nog voor de fabriek was gebouwd, komen nu aan bod. Hitier heeft inderdaad de fabriek laten bouwen met het geld van de spaarders, doch nadat enkele prototypes van de personenwagen waren gemaakt, wierp de fabriek zich op de fabricage van mi litaire voertuigen. Na een lange juridische strijd kwam eindelijk een compromis tussen de spaar ders en Volkswagen tot stand. De spaar ders krijgen een Volkswagen geleverd met een korting van 600 mark. Op die manier krijgen de spaarders heel wat meer terug dan wanneer zij het geld naar de bank zouden hebben ge bracht. Bij de geldomwisseling van 1948 werd 1000 Reichsmark gereduceerd tot 100 Deutschmark. Indertijd hebben de spaarders 1000 mark gestort in Hitiers volkswagenavontuur. Er zijn 30.000 aanvragen voor een wagcn-met-reductie ingediend door die spaarders die nog in leven zijn. Deze maand en volgende maand zal een klein aantal wagens worden afgeleverd en met ingang van oktober gaan per maand 1000 wagens naar de spaarders. Over onge veer 2Va jaar zullen dus alle spaarders in het bezit van hun wagen zijn. aan de subsidies waarmee de regerin gen de boerenstand overeind houdt. Oorzaak van die ergernis is in de meeste gevallen onwetendheid en wan begrip. Het zou voor de public rela tions van de landbouw waarlijk te wensen zijn, als bij evenementen als de Brusselse landbouwweek (die nota bene midden in een groot stedelijk agglomeraat wordt gehouden.) wat meer aandacht werd besteed aan de voorlichting van het niet-agrarische publiek, dat behalve consument ook nog subsidie-verstrekker is. Boeren noch agrarische industriëlen schijnen te begrijpen dat men vandaag de dag ook buiten de omheining van het eigen erf moet kunnen zien. Het offensief van ruim 4.000 man rege ringstroepen tegen de communistische guerrilla's op het schiereiland Camau duurt reeds zes dagen. Volgens de laat ste berichten zyn 87 Vietcong-rebellen gedood en 177 gevangen genomen. Aan regeringszijde zjjn vier man gesneuveld en zeven gewond. Het offensief, het grootste ooit door de Zuidvietnamese troepen tegen de com munistische rebellen ondernomen, heeft plaats in de moerassen van de Camau delta in het zuidelijkste deel van het land. Het doel ervan is Amau en de na burige provincie Ba Xuyn aan de Viet- cong te ontrukken. Luchtbombardementen zetten de aan val in. De regeringstroepen werden met Amerikaanse helikopters op strategische plaatsen neergelaten. Naar verluidt is een der helikopters neergeschoten en zijn drie andere g' troffen. Het offensief heeft tot dusver twee grote successen geboekt: de opruiming van een munitiedepot van de Vietcong donderdag en de bezetting van een veldhospitaal, waar de regeringstroepen ruim een ton aan medicamenten buit maakten op za terdag. In de nacht van zondag op maandag zijn op de Johan Huizingalaan in Am sterdam drie mensen tengevolge van een verkeersongeval om het leven ge komen. Een volkswagen met vier inzit tenden botste met grote snelheid tegen een lichtmast. Twee mannen, onder wie de 38-jarige bestuurder A. Feenstra uit Amstelveen, kwamen terstond om het leven. De echtgenote van de omgekomen passagier en de vierde inzittende wer den zeer ernstig gewond naar het Wil- helminaziekenhuis vervoerd, waar de vrouw in de loop van de nacht is over leden. De andere slachtoffers zijn de 66- jarige heer Giakomini uit Amsterdam en zijn echtgenote, de 47-jarige mevrouw M. Giakomini-Gergen. De vierde, nog in leven zijnde passagier is de uit Duits land afkomstige invalide 46-jarige Sipke Feenstra. Colin Jordan, de leider van de Britse nationaal-socialistische beweging, is gis teren tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding van de wet op de openbare orde. De secretaris-generaal der beweging, Richard Tyndall, kreeg zes weken op gelegd. Beiden hebben aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. Zij werden op een borgtocht van 100 pond vrijgelaten. Volgens de tenlastelegging hadden Jor dan en/ Tyndall tijdens een openbare bijeenkomst op Trafagar Square in Lon den op 1 juli j.l. woorden van dermate beledigende aard gebruikt, dat ordever storing niet kon uitblijven. De politie brak tenslotte de bijeenkomst af, nadat Jordan speciaal voor de joden beledi gende uitdrukkingen had gebruikt. De Oostduitse autoriteiten zouden „een grote groep westelijke agenten" hebben doen arresteren, die tot taak hadden incidenten met vuurwapens uit te lokken waardoor internationale verwikkelingen ontstaan, aldus meldde een Oostduits persbureau. Onder de arrestanten zouden zich agenten van de Amerikaanse en West- duitse inlichtingendienst bevinden en een journalist van het Westberlijnse blad „Tpgesspiegel". Een woordvoerder van dit blad verklaarde, dat niemand van de redactiestaf verdwenen is. In een klein, onaanzienlijk laboratorium in de woeste gebieden van Gambia in West-At'rika, wordt een be paald niet spectaculaire maar roerende strijd gestreden te gen één van de ergste pla gen van de mens: de blind heid. Daar in de verschroeiende tropische hitte is een toege wijde groep Britse geleerden bezig met het zoeken naar een genezingsmethode van een eeuwenoude ziekte, die trachoom heet. Het is geen bekende ziek te zoals pokken en men leest er zelden iets over in andere medische tijdschriften. Maar bijna een kwart van de we reldbevolking wordt er door aangetast en er wordt meer blindheid door veroorzaakt dan door welke andere ziek te ook. Van de tien miljoen blin- hn£k°Ver de §ehele wereld, b2?tn*er 0UReveer acht mil joen het gezicht verloren ten* ^evolge van trachoom Het is 7nnHhm^dat„de Were'd Ge- I "jntlhe-ids Organisatie als I thema voor 19S2 heeft geko zen: „Bescherm onze ogen voorkom blindheid". Tmchoom is zeer besmette- ÏJ,™ ct 1S een chronische uV?n b|ndvliesontste- oiES kHet besff,at uit "ijistekmg van het bindvlies. Scheming of „raam" van het oog De ziekte heeft vooral vat P mensen, die in onhygië nische omstandigheden dicht pp elkaar leven. In Noord- Centraal-Afrika worden y nele gemeenschappen «oor aangetast. 100n c^eze kwaal vrij zeldzaam is in Noord-Euro- 5Ï' mtA 7-e nog veelvuldig b?pj Amerika in een ge- ted dat de „trachoom-gor- del" genoemd wordt en waar bij gebieden in Virginia, Kentucky. Tennessee, Mis souri. Arkansas en Oklaho ma behoren Het zijn in dit gebied hoofdzakelijk India - nen die slachtoffer worden, maar ook onder de „arme blanken" die in armoede en ellende leven, komt de ziek te voor. Ook in India en China zijn vele slachtoffers, terwijl in Australië een groot deel van de oorspronkelijke bewoners, ermee behept is. De nieuwe proeven in Gambia hebben evenwel de hoop opgeleverd, dat de plaag in elk geval niet on overwinnelijk is Bijgestaan door de Wereld Gezond heids Organisatie heeft het Britse team gedurende zes maanden geëxperimenteerd met een aantal nieuwe vac cins. Ofschoon het nog enige tijd zal duren voordat me/i weet of een belangrijke door braak bereikt is. gelooft mr** dat men dit keer op de goe de weg is. Zoals met andere ernstige ziekten het geval is. heeft de mens veel tijd no dig gehad zóver te komen, dat de kans de ziekte te bedwingen bereikbaar werd. De juiste oorzaken zijn duis ter, maar gedetailleerde be schrijvingen van trachoom kunnen in de oudste litera tuur teruggevonden worden. Hippocrates, de vader van de Westerse geneeskunde, geeft er een uitgebreide om schrijving van in het oude Griekenland; oud Rome leed onder de verwoestende kwaal en zowel troepen van Napo leon als de kruistochten ridders hebben er onder ge leden. In feite waren juist zij verantwoordelijk voor de verspreiding van de ziekte door geheel Europa. Vóór de invoering van de sulphonamide-medicijnen, bestond er geen heilzame behandeilng. De ziekte werd hoofdzakelijk binnen de per ken gehouden door te probe ren de levensomstandigheden van de slachtoffers te ver beteren. Dit laatste is nog steeds een belangrijk deel van de campagne tegen de ziekte, maar het feit, dat zo wel sulphonamide-medicij nen als enige nieuwere ge neesmiddelen succesvol zijn gebleken, hebben het vooruit zicht aanzienlijk doen veran deren. Doktoren geloven dat bij een behoorlijke behandeling in de toekomst het aantal blinden tot een derde of nog minder zal kunnen worden teruggebracht. De wereld - statistiek betreffende blind heid is schrikbarend In Ame rika bijvoorbeeld zijn er on geveer twee blinden op de duizend inwoners. Dit is on geveer hetzelfde in Groot- Brittannië, maar in Afrika, in dit opzicht waarlijk een zwart werelddeel is het aantal blinden ongeveer 20 op elke duizend inwoners. De Wereld Gezondheids Organisatie is van mening, dat de tijd gekomen is een einde te maken aan deze voortdurende gang naar sche mer, duisternis of slecht zicht. „Twee-derde van de blindheid in de wereld kan voorkomen worden" ver klaarde een woordvoerder van de organisatie. „Dit be tekent een enorm nodeloos lijden en economisch ver lies." Belangrijk voor de onder zoekers in het algemeen en het Britse team in Gambia in het bijzonder was de ont dekking van de speciale vi rus die trachoom veroorzaakt in 1960. De geleerden waren voor die tijd gehandicapt door het feit. dat de enige proef dieren die met de ziekte ge ïnfecteerd konden worden tot de hoogste orde van zoog dieren moesten behoren tot de apen. Maar nu kunnen zij de virus in het laborato rium ontwikkelen en de re sultaten van de diverse me dicijnen met minder opont houd bestuderen. Men heeft nu de gelegen heid gekregen tot uitgebrei de. veelomvattende proefne mingen. Ook heeft men de mogelijkheid vast te stellen, welke medicijnen de beste zijn en wat de uiterste do sering mag zijn. Het onderzoek naar een vaccine dat de mens in staat zal stellen te voorkomen ooit trachoom op te lopen, schijnt zijn hoogtepunt te gaan be reiken. Als het vaccine ge vonden is, zal trachoom in de geschiedenisboeken ko men als één van die eeuwenoude plagen, die door de nooit versagende onderzoekende geest be dwongen werd. Zou men menen, dat de Italiaanse haute couture een slag is toegebracht door het vertrek van enige zeer vooraanstaande couturiers naar dat andere modecentrum Parijs, dan is de foto hiernaast een zinnebeeld voor de stemmen uit Rome en Florence: een verhuizing slaat ons niet uit bet lood en zolang er Italiaanse modeontwerpers zijn zal de Italiaanse mode bloeien. De koning is dood, leve de koning! De collecties van nieuwe herfst- en wintermode zijn ge toond om deze geluiden te bevestigen. Italië heeft aan de lijn voor 1962-1963 een „military look" meegegeven, vrij streng van snit, met vierkante schouders en veel knopen. Maar aangezien de mode vele gezichten heeft werd van dit gegeven vaak genoeg afgeweken om aan het geheel een rijk geschakeerd beeld te geven. Gebreide huiskledij van Laura Aponte: zwarte slacks met zilverkleurig hel ■pAUSTO SARLI gebruikte zachte zware wol met pied de coq-dessin in zwart en wit voor deze knap gesneden mantel. De voorzijde is strak aansluitend, de rug zeer ruim. Het kleine staande officierskraagje is van zwar te Jersey, waarmee ook de grote knopen zijn overtrokken. ^an Balestra is het pakje, waar van de rugpartij bijzondere aandacht vraagt. Een ruwe grof geweven wollen stof in bruin is voor dit apart model gebruikt. Het korte rechte jasje heeft een zeer ruime rug met plooien aan de schoudernaad en een grote ronde kraag. (De hoge hoed is afgezet met een kralen franje). yan IRENE GALITZINE deze wijde, omhul lende kimonomantel van zachte wollen stof in zeer lichtblauw met bruin gemeleerd. Op vindingrijke wijze zijn rug en mouwen aan een geknipt; zij verbreden de schouders, maar naar de zoom loopt de mantel weer smal toe. (De bonthoed, bescheiden van afmeting, is van GALITZINE-CANESSA) pANCETTI bracht dit pakje, dat repre sentatief is voor de hui dige military-look. Het mosterdkleurig wollen tailleur heeft brede, vierkante schouders, een stijve kraag en een rechte gladde rok. y ALENTINO ontwierp deze mouwloze cocktailjapon in een zwarte wollen stof. De draperie in het lijfje accentueert de hoge taillelijn, die eveneens wordt onderstreept door een rok met „am- phore"-lijn. (de gekle de hoed is van gedra peerde tule.) De stemming voor de leidende cul tuuraandelen is gisteren bepaald „wil lig" geweest. De omvang van de handel was echter niet in overeenstemming met de behaalde forse koerswinsten. Certifi caten Deli, die eind vorige week reeds zeei vast waren, stegen op 151,00, ruim zeven gulden, vergeleken met de voor gaande slotprijs. Amsterdam Rubbers acht punten hoger op 117 3/4, terwijl H.V.A. zeven punten verbeterde tot 132. De vraag voor deze fondsen kwam hoofdzakelijk van het publiek. Vrijdag vooral gedurende het telefonische avondverkeer. brak er plotseling een koopwoede los voor bovengenoemde cultuuraandelen. Certificaten Deli liepen toen op van 143,50 tot 152,00. Ook H.V.A. en Amsterdam Rubber behaal den vrijdagavond forse koerswinsten. De ondertekening van het akkoord tussen Indonesië cn Nederland ten aanzien van Nieuw-Guinea kan, aldus de beurs, ver rassingen inhouden voor de toekomst voor het Nederlandse bedrijfsleven. Het is niet uitgesloten, dat een beroep zal v/orden gedaan op Nederlandse experts op cultuurgebied en handelshuizen die vroeger in Indonesië werkzaam waren, voor de techn. en econ. expansie van Indonesië. Dat ooit d eoude verhou dingen op handelsgebied zullen terug keren, daarin geloofde men ter beurze niet. Wel is men optimistisch voor wat betreft de vooruitzichten voor die Neder landse maatschappijen, die vroeger in Indonesië een grote rol hebben gespeeld in het bedrijfsleven aldaar. Er is nog een ander punt, aldus de beurs, dat mogelijkheden inhoudt namelijk de ..schade-claim" als gevolg van de sinds december 1957 door Indonesië genomen maatregelen ten opzichte van de Neder landse eigendommen. Hoe het ook zij hex publiek was met kooporders in de markt, waartegenover weinig aanbod stond. De cultuurwaarden sloten op vrij wel het hoogste punt van de dag- Naast de cultuuraandelen dienen direct vermeld te worden de vele sci eepvaartwaarden van maatschappijen die vroeger op Indonesië voeren. Aan vankelijk was er in de scheepvaarthoek zo goed als niets te doen. Het laatste beurshalfuur bracht in deze sector levendige handel met sterk oplopende koersen. De koerswinsten beliepen drie tot zeven punten. Over de internationale waarden valt weinig te vertellen. De handel in de 1 c-eken van de hoofdfondsen was gering. De stemming doorelkaar verdeeld Philips en Kon. Olie wat hoger, A.K.U. 1 en Unilever prijshoudend terwijl Hoog ovens een paar punten lager noteerden. 17-8 20-8 Ned. '59 41/4 99 A 99,#g Ned. '61 4V4 99A 99 A Ned. '47 3Va 893J, 891? Ned. Grootboek 1946 91 91 AKU 3693/4 307 V# Hoogovens 572 565'a Philips 159.65 160.75 Unilever 137.70 137.85 Kon. Olie 138.65 139.65 H.A.L. 123 123 Scheepvaartunie 133 tb 1373,4 Amst. Bank 375 >a 380 Ned. Handelmij. 343 347 Lucas Bols 830 835 Mach. Breda 239 241 Bijenkorf 820'4 825 Simons Emball.fabr.-Houth 255 259 Van Gelders Papier 306 301 Heineken 470 Va Hero Conserven Holl. Beton Mij. 371 Va 375 Kon. Zout 737 737 Nijverdal Ten Cate 226 227 De Schelde 262 262 Scholten Foxhol 770 775 Thomassen en Drijver 672 Van Vlissingen Katoen 319 321 Vredestein 385 385 Zwanenberg Organon 890 890 NABEURSKOERSEN (Telefonisch avondverkeer) A.K.U. 369 Kon. Olie 139.70 140.20; Philips 158.80 159.80 Unilever 138.00 138.20 gl Deli 150.00 152.50 gl N.V.A. 130 131 gl. De Amsterdamse politie heeft in het afgelopen weekeinde acht jongelui in de leeftijd van 16 tot en met 19 jaar gearresteerd, onder verdenking van het stelen van naar schatting 30 a 40 brom fietsen. Enkele van de jongens hebben hun aandeel in de diefstallen toegegeven. Zij zijn bekenden van de politie. Een hun ner is reeds een keer veroordeeld. De reeks arrestaties begon zaterdagochtend, toen een agent één der knapen aanhield, die in het bezit was van een anderhalf jaar geleden in Purmerend gestolen bromfiets. De knapen, die nu eens met die, dan weer met een ander op stap gingen, namen de bromfietsen weg. reden er mee en zetten ze ergens aan de kant van de weg neer. Ook zijn er brom fietsen in het water gegooid en aan andere jongelui verkocht.

de Stem | 1962 | | pagina 7