Uitbreidingsplan - Zuid in onderdelen akkoord Kootje en zijn vader ontroerd door dubbele verrassing Zangeres Francis moeder zonder van Rooy ster-allures men Hartelijke brief aan. de lezers Kritiek op jubileumviering gem. elektriciteitsbedrijf Dooie mus Feilloos gehoor compenseert gebrek aan notenkennis reen weer weer de zuiverste tabakken wereldmerk- from America's Middelburgse raad sluit zittingsperiode af Toelagen Duitse coaster in moeilijkheden Schiedammers exposeren te Oostburg Onbewoonbaar Gouden feest „Ilc ben het liefst mevrouw Van Zanten Carnegie Ileldenfonds Tilburgse jongen onderscheiden Old classics „Ik oefen nooit Jlaqblafl jltetn Kolen en Staal Driemaal Kennedy Bommen tegen Spaanse bladen Instituut Pasteur onder bewaking Kernproef maakt stralingsgordel LEXINGTON DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 (Advertentie) (Van onze verslaggever). Het voor de toekomst van Middelburg zo belangrijke uitbreidings plan-zuid is door de raad gistermiddag zonder hoofdelijke stemming in onderdelen goedgekeurd. Met dit besluit gaf de aftredende raad een waardig slot aan zijn zittingsperiode. De uitvoering van het project zal voor rekening komen van de nieuwe raad, die in september met zijn werkzaamheden aanvangt. In de discussie, die over het voorstel werd gevoerd, viel het accent op de wegen, die het nieuwe stadsgedeelte moeten verbinden met o.m. de Middelburgse stadskern en het Sloegebied. meentepersoneel. Hij achtte het aanbe velenswaardig te profiteren van de er varingen, welke 't particuliere bedrijfs leven in deze heeft opgedaan. Wethou der A. J. Berenpas was het met de spreker eens, dat het geen eenvoudige regeling was. Daar alleen de gemeente politie onder de verordening valt achtte hij een wijziging niet gewenst. N.a.v. vragen van de heer Hubregtse ging burgemeester Drijber uitvoerig in op de noodzakelijkheid van de aanstel- 55 Vooral de heer M. A. L. HubregLe (PvdA) toonde zich zeer bezorgd over de verbindingen. „Als er geen gcede weg komt zullen de bewoners van plan Zuid voor het kopen van duurzame verbruiks- goederen niet naar het Middelburgse centrum maar naar Souburg trekken' aldus de heer Hubregtse. Ook een zo kort mogelijke verbinding tussen Zuid en het Sloe achtte hij een noodzaak. De heer Hubregtse besloot zijn bedenkingen met het uitspreken van de vrees, dat het Sloeplan wel eens de spreekwoordelijke dooie mus" zou kun nen zijn, waarmee Middelburg zich blij maakt. Burgemeester mr. J. Drijber bleek heel wat optimistischer. Rond de jaren '63 '64 zal de woningbehoefte zeker toene men. Over de toekomst van het Sloe is nog weinig concreets bekend, doch vast staat, dat er een meervoudige belang stelling van industriële zijde voor het havenbekken aanwezig is. Een gevolg voor Middelburg zal zijn een toename van het aantal verzorgende bedrijven. Er is nog steeds geen weg van grote allure tussen de hoofdstad en het Sloe geprojecteerd, doch bij de provincie be staat begrip voor de noodzaak van een dergelijke verbinding, waarvoor onge twijfeld de Nieuwlandseweg als punt van uitgang zal worden gekozen. De voorzitter deelde verder mede, dat over Middelburgs probleem nummer 1, de brug, in de afgelopen tijd veelvuldig overleg is gepleegd om tot verbetering te komen op korte termijn. Eerder had de heer B. A. Hesselink (VVD) zijn verwondering uitgesproken over de ingewikkeldheid van de herziene verordening voor toelagen voor ploegen- en onregelmatige diensten voor het ge- De Duitse coaster „Hastet" kwam vrij dagnacht in moeilijkheden in de omge ving van de Middensteenbank. Het schip werd zaterdag door de sleepboot „Jean Claude Gerling" de Vlissingse haven bin nengesleept. Het motordefect zal in Vlissingen wor den verholpen. In het Oostburgse raadhuis werd bij opeenvolging de 4e tentoonstellinng van beeldende kunst geopend. Ditmaal be treft het werken van de Schiedamse Kunstenaarsgemeenschap S 45 van zeer uiteenlopende aard: olieverfschilderij en, aquarellen, gouaches, tekeningen, plastieken en zelfs gedichten. De heer J. de Raat, voorzitter van de S 45 herinnerde er in zijn openingswoord aan dat het verwoeste Oostbu-g na de bevrijding door Schiedam was geadop teerd, waardoor een band is ontstaan tussen deze twee plaatsen, welke door deze tentoonstelling strakker wordt aan gehaald. Oostburg heeft de Zeeuwse spreuk Luctor et Emergo bewaarheid, vooral in z'n magnifiek raadhuis, uiter mate geschikt om een tentoonstelling te organiseren. Zich uitsprekend over de geëxpo seerde kunstwerken zei de heer de Raat, dat zij geen fotografische afbeeldingen zijn, daarmee zou geen kunstwerk maar een kunstig werk ontstaan. De schilder, de beeldhouwer legt in zijn werk iets van zichzelf, hij drukt zich daarbij uit in kleur en lijn en vorm. Burgemeester van Leeuwen sloot zich hierbij aan met de woorden dat vele begroepskunstenaars niet van hun kunst kunnen leven en gedwongfen zijn een nevenberoep te hebben om voor zichzelf en de hunnen het dagelijks brood te ver dienen. Als lid van de Zeeuwse kunstenaars prees de heer Heijmans het initiatief van burgemeester van Leeuwen regel matig dergelijke exposities te laten houden om de kunstenaar en zijn werk dichter bij het publiek te brengen, 't Moest hem van het hart dat het Zeeuwse volk op ander gebied zo voortvarend, op kunstgebied een achterstand heeft in te lopen. De expositie loopt t.m. 31 aug. en is dagelijks geopend van 2—5 uur. ling van een adjunct-commies, die de hoofdcommies voor woningzaken moet bijstaan. Enige kritiek kreeg wethouder W. P. J. Baars te verduren van de heer P. H. Geers (PvdA) over de naar zijn gevoe len te korte termijn van ontruiming (1 week) van een tweetal onbewoonbaar verklaarde woningen. Hij hoopte voorts, dat dit geen tactische manoeuvre van het college inhield om op goedkope wijze in het bezit van de woningen te komen, hetgeen door de heer Baars in zijn ant woord ten stelligste werd ontkend. Ondanks een pleidooi van de PvdA- fractievoorzitter werd ook nu op een subsidieaanvraag van het Humanistische thuisfront afwijzend beschikt, waarbij het voornaamste motief blijft, dat deze instelling geen tehuis in Middelburg be zit voor de in deze stad gelegerde mili tairen. Laatste punt van gesprek vormde de jubileumviering van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf (in november a.s. be staat dit bedrijf vijftig jaar). De heer A. J. Schot (S.G.P.) vond de wijze van vie ring, een toneelavond, niet gelukkig ge kozen, daar velen, om principiële rede nen, hiervan niet zullen kunnen profi teren terwijl de heer M. de Bruijne (A.R.) er zijn verwondering over uit sprak, dat het feest voor het gehele ge- meentepersoneel geldt en niet slechts voor de elektriciteitsmensen. Hoewel wethouder Th. J. Westerhout zich in wezen eens kon verklaren met de geuite bezwaren, achtte hij geen moge lijkheid aanwezig om met andere voor stellen te komen. Dit is Sita II, Kootjes nieuwe aapje, dat trots in de hoogte ge stoken wordt. (Van onze verslaggever) Kootje heeft zyn aapje. Ont roerd drukte hij gistermiddag de hand van de heer Chr. van Dyk van de Tilburgse dierentuin. „Hartelijk bedankt, mijnheer", zei hö zachtjes, „ik zal goed voor hem zorgen". Het was een ware hoogtijdag voor onze Amsterdamse gasten. Na alle narigheid van de afge lopen weken deed het hen goed Qr eens een dagje uit te zijn en ï'ohd te wandelen in de dier gaarde. Vader Van Santberghen vertelde, hoe hij zich in zijn ver driet gesteund voelde door de hartelijke blijken van medeleven van onze lezers. Trots toonde hij ons een stapel brieven van mensen, die schriftelijk hun gevoelens aan hem kenbaar hadden gemaakt. Hij vertelde honderd-uit. Van het overlijden van zijn vrouw, van de mysterieuze verdwijning van het aapje, van Kootjes grote verdriet, kortom van el HWat Öe laatste bjd zoal meegemaakt had. Kootje luisterde amper. Hij g.uurde do°r de luchtgaatjes in het papier, waarin de kooi verpakt was, naar zijn nieuwe aapje. Sita II. Hij had het zelf uit mogen kiezen, toen wij voor de ape- t°°\ ?".den- De keus viel hem niet moeilijk. „Die", zei hij resoluut en prompt s apte hij parmantig de kooi binnen om zijn nieuwe vriendje, een aardig spin- aapje over de kop te aaien. Het beestje ging geweldig te keer. Dit was echter van slechts korte duur. Tijdens de autorit naar Breda lag hij rustig en vredig te ciommelen in zijn verduisterde kooitje. Even na de overhandiging stond Kootje egen een muur een dankbrief je aan onze lezers te schrijven. Aan zijn verzoek om dit te publiceren voldoen wij gaarne, In Breda stond Kootje en zijn vader een nieuwe verrassing te wachten. De overhandiging van uw giften. Ons saldo was inmiddels gestegen tot .f 150, dankzy een royale bijdrage van 25,en enkele andere giften. Vader Van antberghen was er even stil van. „Hartelijk bedankt, mijnheer", zei hij zachtjes, »>we zullen het goed besteden". Kootje had er geen oog voor. Hij deponeerde plakjes tomaat van een consumptie ie wij hem hadden aangeboden door de tralies in de apekooi. Sita II reageerde er echter niet op. Zij had kennelijk en beetje last van heimwee. Het afscheid was kort.maar hartelijk. Welgemeende dankwoorden tot u en tot ons en wensen als „Sterkte" en „Veel plezier met de aap" gingen over en weer. Gelukkig gingen vader en zoon huiswaarts, waar een lege kooi stond te wachten op een nieuwe bewoonster. Krampachtig hielden ze het kooitje tussen hen in. ang zwaaiden zij ons na, blij met hun aanwinst. Ze lieten ons wuivend achter, verheugd om hun geluk. Bij thuiskomst bleek dat intussen nog een bedrag van 10,75 voor Kootje was mnengekomen. Dit zal alsnog aan zyn vader worden overgemaakt. i We zitten in een modern interieur in een flatgebouw in Am- tegenover een charmante jonge vrouw met donker- haar en staalgrijze sprekende ogen: de bekende radio-zangeres Francis van Rooy. Ze is moeder van twee kinderen: Ellen (2) en Yvette (6) en diegenen, die haar op het televiescherm zagen en via de luidspreker beluisterden, zullen waarschijnlijk niet weten, dat zij in het dagelijkse leven naar een eenvoudige naam luistert en van zichzelf bekent: „Ik ben het liefst mevrouw van Zanten...." Zij behoort tot de artiesten, die weliswaar regelmatig, maar toch niet vaak optreden, doch die om hun opmerkelijke prestaties steeds weer de aandacht trekken. (Enige tijd geleden was zij: nog als zingende gaste bij het afscheid van Jos. Cleber, die zoals men weet naar naar Zuid-Afrika vertrokken is) Op het gemeentehuis in Tilburg werd maandagmiddag de 8-jarige Leon Poot, wonende Hoogvensestraat 73 te Tilburg, met zijn ouders door burgemeester mr. C. Becht ontvangen. Hij had op 8 fe bruari van dit jaar zijn 3-jarig broertje John uit Piushaven gehaald. Van de burgemeester mocht hij een ballpoint met inscriptie alsmede een oorkonde ontvangen. Een bijzonderheid, die op de ze bijeenkomst nog eens werd opge haald, was, dat vorig jaar Leon zwemles ontving van zijn vader.in het Wilhel- minakanaal. De vader kreeg toen een proces-verbaal, omdat men in het ka naal niet mocht zwemmen. De zwemles heeft toch vruchten afgeworpen, zoals later bleek, toen Leon zijn broertje zwemmend naar de wal kon brengen. Francis van Rooy is niet eerzuchtig en heeft ook geen ster-allures ze is heel eenvoudig zichzelf en wil op de eerste plaats moeder zijn. Ook behoort ze niet tot de mensen, die almaar iedere zin op nieuw met het woordje „ik" beginnen. Ze houdt van het natuurlijke en spon tane, zodat de bescheidenheid by haar op de eerste plaats staat. En indien men haart vraagt, „of ze geloof in zichzelf heeft", zal ze antwoorden, dat ze hier over nooit nagedacht heeft. Maar toch heeft ze het merkwaardige vermogen en voor menige artiest misschien benijdenswaardig vermogen om „zomaar" ieder liedje te zingen, dat zij slechts eenmaal gehoord heeft. „Dat gehoor is een voor- en een na deel. Ik heb een keer pianoles gehad en ging me toen serieus in notenkennis ver diepen. Maar wanneer ik eenmaal een bepaalde melodie gehoord had, was ik verloren, want alle noten vervaagden in mijn herinnering. Van de techniek van de muziek weet ik dan ook niets, maar ik voel en beleef alles Francis voelt zich niet in staat om voor teenagers te zingen, want deze stijl ligt haar niet. Ze is het type voor het genre van de zgn. „old classics" en maakte 7 jaar geleden met het Titianakwintet haar debuut voor de KRO. Sedert die tijd is zij regelmatig voor de Avro-micrfoon verschenen, terwijl ze in het bijzonder een gewaardeerd mede werkster werd aan de bekende radio-zie- kenprogramma's Palet en Zonnebloem. Een kleine vier jaar geleden kwam ze in het programma „Nieuwe Oogst" voor het eerst op het tv-scherm en kreeg na dien vele aanbiedingen. „Ik zing graag veel oudere dingen van die melodieën, die zo prettig in het gehoor liggen en die nooit sterven. In het bijzonder houd ik van de composities van Gerswhin en Errol Garner... het is heerlijk om hun werk te zingen... en als vk dan voor zo'n groot en machtig orkest sta met dat fantastische geluid van die vele violen, voel ik me totaal een ander mens Ik weet, dat ik me al zingende niet kan vergissen, want ik voel me geheel opge nomen.... ik drijf als het ware op een grote stroomhet arrangement is als een grote jas, die me omsluit en ik word geheel één met de muziek Inmiddels is haar stem sedert haar vroegste radio-optreden in veel opzichten veranderd; haar geluid is niet slechts buigzamer, doch tevens ook rijper aP. worden. s Toen Francis van Rooy op 17-jarige leeftijd de eerste aarzelende passen bij een amateurorkestje zette, bestond het hele repertoire, dat ze uit het hoofd kon brengen, uit zegge en schryve "n Engels liedje; „Tea for two". Na de bevrijding, in de woelige dagen van het „Militair Gezag", toen rijp er groen ten onrechte of ten rechte moest wachten op de zuivering (geen artiest mocht in principe met zijn oude beroep doorgaan, tenzij hij een vergunning had veroverd), werd Francis meteen maar „beroeps". Ze kwam bij het orkestje van Pim en Rudy Jacobs, die toen ook nog onbekend en in opmars waren. En zo kon ze dan volgens haar eigen woorden „wat meesnabbelen" tijdens concerten voor militairen, terwijl ze tevens in con tact kwam met mensen als Rob Meyn (vibrafonist bij de Kro) en de latere jazz-orkestleider bij de Vara Theo Loe- vendie. Het orkestje, waarmede men regelma tig de boer opging, bestond reeds uit vier man en de bezetting wisselde van week tot week. Maar toch waren het allen mensen, die bij wijze van spreken reeds met een rode draad met de omroep ver bonden waren en zo kwam dan ook de Moeder Francis van Rooy (alias me vrouw van Zanten) met haar twee kinderen. dag, dat Francis door Karei Prior „ont dekt" werd en voor de microfoon haar kunnen mocht tonen. „Ik ben wel op zangles geweest, maai het was vreselyk moeilyk om dit met de kinderen vol te houden. In de praktijk bleek ook, dat ik wel zonder kon.... hoe wel ik niet gauw met mezelf tevreden ben. Ik. doe er in elk geval nooit iets aanik oefen of train nooit en zing zomaar voor de vuist weg... dit kost vol strekt geen moeite en ik ben ook nooit onzeker...." Hierna vertelde Francis ons, dat zij er niet van houat, in het Nederlands te zin gen, want („het kan aan mij liggen....") ae eigen taal klinkt haar zo „slug" in de oren. Met Jos. Cleber, Bep Rowold heeft ze „bijzonder fijn" samengewerkt: ze mocht de nummers uit het songboek zelf kiezen, waarna Frans de Kok het arrangement maakte. „Er zijn zo van cue liederen, waar je je hele hart in kunt leggenzoals b.v. „I 'm beginning tot see the ligt en What a difference a day made Ook tijdens de Gastenavonden bij de Avro onder leiding van Ageeth Scherp huis heeft Francis haar beste beentje voorgezet. Verder- heeft men haar ook kunnen beluisteren met het kwartet van Piet Sonneveld bij de Vara. „Het is een groot voordeel, wanneer je als artieste dit werk niet voor je brood hoeft te doen. Mijn man werkt in de automobielLkindel en ik kan me geheel wijden aan net huishouden en de Kinde ren. Hoewelzonder mijn Limburgse Jeanne zou ik het toch niet afkunnen...' En ze glimlacht in de richting van het dienstmeisje, dat zojuist met een blad koffie binnen komt. Hoe dan ook Francis van Rooy kan met recht en over gave het liedje zingen: „I 've got my love". Misschien is haar innerlijke te vredenheid en haar koelheid ten aan zien van het begrip „carrière" ook wel het geheim van haar succes en de sleutel voor een zich verder ontplooi ende zangtoekomst, waarin we van haar onmiskenbaar talent nog meer te ge nieten zullen krijgen P)e Kolen- en Staal-Gemeenschap viert haar tiende verjaardag met een balans, die enigszins afwijkt van de aanvankelijke verwachtingen bij haar oprichting. Men heeft eerst ge dacht, dat er geen steenkool genoeg kon geproduceerd worden, maar men is nu bezig kolenputten te dempen en zou bij dat al heel graag wat vlotter van de bestaande voorraden afkomen. Wat dan ook vooral opvalt in het verslag: dat de voorzitter van de Hoge Autoriteit de heer Hellwig te Luxem burg uitbracht, is de tegenovergestelde ontwikkeling op de kolen- en de staal- markt. Terwijl de steenkoolproduktie van een record van 249 miljoen ton daalt tot 130 miljoen ton, stijgt de produktie in de staalsector van 32 tot 73 miljoen ton en terwijl 180.000 arbeiders de mijnen verlaten, neemt het staalbedrijf er 75.000 in dienst. Uit de vrijwel algemene hoogconjunc tuur zou men afleiden, dat ook de andere afgevloeide mijnwerkers elders emplooi konden vinden, maar de KSG- sector als zodanig in haar geheel ver toont geen werkgelegenheidsexpansie. Overeenkomstig deze ontwikkeling kwam bij de investeringen duidelijk het zwaartepunt te liggen bij de staal bedrijven. Toch nemen deze de laatste tijd ook merkbaar af, met name wat betreft de sector der platte produk- ten. Sidemar bij Selzaete behoort nog tot de aanwinsten in deze produktie- sfeer. Uit het jongste kwartaalyerslag van de KSG blijkt, dat de staalmarkt thans een vaste basistendens vertoont, want de staalorders zijn toegenomen. Even wel niet, wat de orders uit derde landen betreft. De exportmarkt is derhalve zwak. Maar de produktië kan op grond van de Europese behoefte weer stijgen. In ieder geval ziet het er voor de staalsector na tien jaar KSG heel wat aangenamer uit dan voor het mijnbedrijf. Uf/ie dagelijks kennis neemt van het tv-journaal zal er met ons van overtuigd zijn, dat de Kennedy's niet over gebrek aan belangstelling heb ben te klagen. En met de Kennedy's bedoelen we dan niet alleen de Ame rikaanse president en zijn ongetwijfeld charmante echtgenote, maar ook de broers van Amerika's „first man", Bobby en Edward Kennedy. Eerstgenoemde heeft zich tijdens de verkiezingsstrijd een zo knap organi sator en politicus getoond, dat hij on danks zijn 36 prille jaren waardig werd bevonden het Amerikaanse mi nisterie van Justitie te gaan leiden. Dat was tot daaraantoe. De laatste maanden echter is er een derde Kennedy op het politieke to neel verschenen en wel de dertig jarige Edward, behept met eenzelfde stralende glimlach als zijn broers. Hij moet senator van Massachusetts wor den. Het behoeft geen verbazing te wek ken dat de republikeinen de activi teiten van het trio met argusogen volgen en alvast notities maken voor hun eerstvolgende propagandafolders. Zoals Alfred Schiller in Elseviers Weekblad terecht opmerkt is Amerika geen land, waar men van familie regeringen houdt. Men denkt er te democratisch voor. Iedereen moet er zonder kruiwagen maar tonen wat hij waard is. We willen natuurlijk niet beweren dat de gebroeders Kennedy nonvaleurs zijn. Wel, dat het ook tegenover de buitenwereld een onprettige indruk maakt, wanneer een familie zich in de politiek naar voren gaat dringen op een manier, waaraan op zijn zachtst gezegd de persoonlijke ambities niet vreemd schijnen. Een president heeft daarmee nu eenmaal rekening te houden. Zeker wanneer hij waarden representeert, die niet alleen door Amerika, maar door de gehele vrije wereld telkens weer op hun zuiverheid plegen te worden getoetst. Met een tussentijd van minder dan drie uur zijn gisteren bommen ontploft bij de bureaus van de Madrileense kranten „Ya" en „Pueblo". Dit laatste is het orgaan van de Spaanse vakbonden. Ya is een katholiek ochtendblad. In beide gevallen werd lichte schade aangericht en vielen geen slachtoffers. Zondag is in de buurt van het zomer verblijf van het Spaanse staatshoofd in San Sebastian een bom ontploft. Ook hier was de schade gering en er vielen geen slachtoffers. Het Instituut-Pasteur te Algiers is gisteren onder Franse militaire bewa king gesteld, nadat Algerijnse militairen en burgers het donderdag en vrijdag hadden overvallen. De Algerijnen, die zeiden dat zij zoch ten naar mensen die een Frans Algerije voorstonden, ontvoerden drie personeels leden van het instituut. Later werd een van hen dood gevonden. Functionarissen van het instituut uit ten de waarschuwing dat epidemieën zouden kunnen uitbreken indien ratten, honden en andere dieren, die met pest-, tyfus- en cholerabacteriën waren inge ënt, ten gevolge van de verwarring die door dergelijke overvallen werd veroor zaakt zouden komen te ontsnappen. Dr. James Warwick van het observa torium in Boulder (Colorado) heeft ge zegd dat tengevolge van de kernproef op grote hoogte, door de Verenigde Sta ten op 9 juli gehouden, een nieuwe stra lingsgordel rond de aarde is ontstaan. De nieuwe gordel bevindt zich onder de Van Allen gordel en is waarschijn lijk van tijdelijke aard. Zij strekt zich uit van ongeveer 400 km tot ongeveer 1600 km hoogte. De Van Allen gordel bevindt zich tussen 640 km cn 64.000 km hoogte. Dr. Van Allen, die het laatstgenoemde stralingsgebied heeft ontdekt, noemde de nieuwe gordel een interessant verschijn sel en herinnerde eraan dat na de in 1958 gehouden kernproeven op grote hoogte een gelijksoortige stralingsgordel was ontstaan. i/pleet met vloerplaat. Iegeling met "et dubbele altijd schoon Jheid is een |d! Laat uw dviseren welk loru het beste laarddieover- mthaal vindt. HAARDEN VAN BECKING 8 B0NGERS N.V. ULFT W. VAN DER STEEN BB 134 8k-213.b5|

de Stem | 1962 | | pagina 5