Drukke restauratie-periode voor Schouwen-Duiveland Garnalenkoningin Breskens M& b Zeeuwsch-Vlaanderen Oudheidkundige weken te Aardenburg succes Grenswijziging duurt te lang en Waar HULST Vrouw bewusteloos aangetroffen OOSTBURG ZUID-BEVELAND GOES Dagblad De Stem TERNEUZEN Raad Kortgene nam afscheid van twee leden Gouden feest van zuster Gregorina te Oudenbosch Jeugdvakantieweek te Middelburg Burgemeester Drijber bekritiseert het regeringsbeleid Terneuzen was telefonisch van rest van het land afgesloten Puzzel over de oplossing KINDER VOORDEEL DAG JONGENSTRUITJES VROOM DREESMANN Jonggehuwde vrouw te Hontenisse verdronken AANBESTEDING Melkfabriek te Aardenburg wordt gesloten HOOGWATER Vandaag Morgen Grootste veil Jan Jiskoot| Jan Jis De uitsL WIELERSP/ DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 NIEUWE SCHUTTERSVERENIGING OPGERICHT NA SCHIETING. In café Schuttershof' werd een grote schieting gehouden op de liggen de wip. De uitslag van deze schieting, waarvoor grote belangstelling bestond, luidt als volgt: Hoge vogel: Vital Vos; eerste zij vogel: Jo de Nijs, tweede Joh. Leeraert. Alle drie de winnaars komen uit Hulst. Na deze schieting werd besloten om in café „Schuttershof" bij lokaalhouder Jo de Nijs een schuttersvereniging op te richten, waarvoor zich al direct 18 leden opgaven. Het bestuur van deze nieuwe sociëteit, die de naam „De Her leving" kreeg, is als volgt geformeerd: voorzitter: Vital Vos; secretaris: Jo Her mans; penningmeester: Jo de Nijs. In de commissie van toezicht namen zitting de heren Joh. Leeraert, Alf. de Witte en C de Cauwer. Hengstdijk Zondagavond is de 72-jarige ongehuw de mej. M. P. in haar woning bewuste loos aangetroffen. Omdat de buren zon dag geen beweging in de woning hadden waargenomen en 's avonds geen licht werd aangemaakt, werd de politie ge waarschuwd. Nadat op aanhoudend kloppen niet werd opgengedaan, moest wachtmeester De Beule twee deuren for ceren. om de woon- tevens slaapkamer te kunnen bereiken. Het bed bleek on beslapen te zijn. In een hoek van de ka mer werd mej. P., liggen achter een stoel en gedeeltelijk ontkleed, aange troffen. Nadat pastoor Bongenaer haar de H. Olie had toegediend, liet dokter Buwalda mej. P. overbrengen naar het ziekenhuis te Hulst, waar zij in de nacht van zondag op maandag is overleden. De bejaarde vrouw was al enige tijd ziek. NOG MEER ARTIESTEN. In het kader van de zomerfeesten, waarover wij vorige week reeds uitvoe rig berichtten, is nog een punt aan het programma toegevoegd. Zaterdagavond, 25 augustus, zullen in de feesttent op treden de Corini's met medewerking van Johnny Hoes en de zingende zusjes. Dit gezelschap treedt nu in Antwerpen op en het toonde zich, nadat het van de actie t.b.v. de kleuterschool had gehoord, di rect bereid hieraan mee te werken. ONDERWIJSMUTATIES. Mej. I. J. van der Have en mej. S. A. Dhondt, beiden onderwijzeres aan de openbare lagere school, zijn met ingang van 1 september 1962 benoemd tot on derwijzeres aan de Parkzichtschool te Haarlem. Sas van Gent CONCERT GAAT NIET DOOR. Het zomeravondconcert, dat a.s. woensdag verzorgd zou worden door de Harmonie De Verenigde Vrienden, kan door onvoorziene omstandigheden geen doorgang vinden. AUTO TE WATER. Bij Driekwart is een auto, bestuurd door de heer F. de C. uit St.-Amands- berg (België), in het kanaal gereden. Bij een inhaalmanoeuvre van de heer C. kwam de auto, die werd ingehaald, te ver naar links, waardoor de heer C. de berm van de weg raakte en daardoor de macht over het stuur verloor. De auto slingerde over de weg en kwam toen in aanraking met een lantaarnpaal, waarna hij over de betonnen bermrand in het kanaal terechtkwam. De naast de bestuurder gezeten mej. V. V. werd uit de wagen geslingerd, terwijl de heer C. in het kanaal via de weggeslagen voor ruit weer op het droge is gekomen. De lichamelijke verwondingen waren ge ring, doch de materële schade was groot. De auto is met behulp van een kraan wagen op het droge getrokken en weg gesleept. INSTUIF NAAR H. BLOEDSPEL TE BRUGGE. De leden van de R.-k. Instuif en lei ders en leidsters van het R.-k. Jeugd werk hebben na een reis per touringcar langs de Belgische kust de laatste op voering van het H. Bloedspel te Brugge bijgewoond. Het stralend weer heeft er mede toe bijgedragen, dat het een zeer geslaagde reis is geworden, terwijl het H. Bloedspel bij allen de nodige bewon dering afdwong. ATLETIEKWEDSTRIJDEN Het is al weer enige jaren geleden, dat er in Goes atletiekwedstrijden hebben plaats gevonden voor baanatleten, maar zaterdag 25 augustus hoopt de Goese at letiekvereniging A.V. '56 toch weer een baanwedstrijd te organiseren. Het pro gramma voor deze wedstrijden is als volgt samengesteld: Meisjes C 60 meter en verspringen; meisjes B 80 meter, verspringen en ko gelstoten; meisjes A 100 meter, versprin gen en kogelstoten; jongens D 60 meter en hoogspringen; jongens C 60 meter, 600 meter en verspringen; jongens B 80 meter, 600 meter en hoogspringen; jon gens A 100 meter, 300 meter, 800 meter en verspringen; heren sprinttweekamp over 100 en 200 meter, 1500 meter en kogelstoten. De wedstrijden zullen wor den gehouden op het gemeentelijk sport terrein aan de Westhavendijk en begin nen om half drie. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen; Steenstraat 14. telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 Goes. Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT, tel. 6252, Goes 1 Exp loitatie- inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG I tel. 2377 - HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P. G. KUYPERS telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS telefoon 3566 Vlissingen. Sluis VOORZITTER GODSHUIZEN. Tot voorzitter van de Godshuizen ko zen de bestuursleden uit hun midden de heer J. H. Gevaert, dit in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer H. Blondeel. De heer Gevaert werd in de laatst gehouden raadsvergadering tot bestuurslid van de Godshuizen benoemd. AANRIJDING. Op de hoek van de Kapellestraat en de Meerminnestraat vond een aanrijding plaats tussen de motorberijder J. v. H. en de bejaarde fietser J. van H. Laatst genoemde moest met een gebroken sleu telbeen naar het Sint Antoniusziekenhuis worden vervoerd. HENGELCONCOURS De hengelsportvereniging Ontspanning na Inspanning heeft in de Westerschelde op het parcours nabij de Watertoren haar eerste club-zeehengelconcours gehouden. Ondanks het minder gunstige weer had den 64 hengelaars voor dit concours in geschreven. De uitslag van het concours was: 1 F. Eekeman 535 p.; 2 J. van Drongelen 250 p.; 3 B. Smollenaers 200 p.; 4 W. van d. Hooft 180 p.; 5 M. Meertens 155 p.; 6 J. Dieleman 150 p.; 7 F. v.d. Berghe 150 p.; 8 J. Federman 140 p.; 9 J. Hamelink 140 p.; 10 M. Dees 120 p.; 11 J. v. Hoorn 20 p.; 12 A. Dieleman 90 p.; 13 W. de Cuyper 90 p.; 14 C. v.d. Hooft 90 p.; 15 M. Dieleman 85 p. De beide andere concoursen zullen ge houden worden op resp. 15 en 29 sep tember. In de te Kortgene gehouden raadsver gadering heeft men afscheid genomen van twee raadsleden, die in de nieuwe raad niet meer aanwezig zullen zijn, nl de heren F. A. Klaassen, die sinds 1945 in de raad zat, en de heer G. Korteknie, die sinds 1951 deel van de raad uitmaak te. Burgemeester Schuit sprak zijn waar dering uit voor het vele werk, dat deze raadsleden in dienst van de gemeente hebben gedaan. Als blijk van waarde ring bood de burgemeester hun een kist sigaren aan. Alle door b. en w. ingediende voorstel len werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De subsidie aan de stich ting Zeeuws studiefonds werd gebracht op 10 cent per inwoner per jaar met in gang van l januari 1962. Een krediet van f. 187.50 werd beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van boeken en materia len t.b.v. de ulo-school. Voorts werd medewerking verleend voor het aanschaf fen van schoolmeubelen en ontwikke lingsmateriaal, alsmede het bouwen van een materialenschuurtje met fietsenstal ling t.b.v. de kleuterschool te Colijns- plaat. Het maken van een persleiding en het leveren van bijkomende pompen t.b.v. het bungalowterrein werd ondershands opgedragen aan de n.v. Tamse te Goes. Een perceel grond aan de Achterweg werd verkocht aan de heer J. Ver burg te Colijnsplaat voor f. 2.per m2. Het perceel is 3872 m2 groot. Tenslotte werd een voorstel aanvaard Nadat een veertigtal leden van de Ar cheologische Werkgemeenschap Weste- lyk Nederland, verdeeld Jn twee groepen, een week praktisch werkzaam zijn ge weest bij de opgravingen te Aardenburg en iedere avond een lezing hebben be luisterd, werden deze zeer geslaagde stu dieweken besloten met een afscheids woord van de algemeen voorzitter dezer vereniging, die 1100 leden telt, drs. H. J. Verhagen uit Zwolle. Kort daarvoor had ir. J. A. Trimpe Burger, wetenschappe lijk ambtenaar van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek een en ander verteld over de resultaten van de afgelopen weken. De hulp van de amateurs van de A.W W.N. had interessante resultaten opge leverd. In de nieuwe sleuf welke is ge graven naast de vroegere sleuf op het weitje bezuiden de St. Baafskerk, werd een Romeinse straat blootgelegd, be staande uit stukken natuursteen. Er wer den ook een belangrijk aantal Romeinse munten gevonden, namelijk dertig stuks Tevens werd door een jonge deelnemer aan de studieweken een unieke vondst gedaan. Hij legde namelijk een gouden munt bloot uit de tijd van Karei de Grote (ongeveer 800 na Chr.), de eerste vondst uit die tijd te Aardenburg. De deskundigen waren met deze vondst erg blij. Verder waren er natuurlijk ook nog de vondsten van aardewerk. De laatste avond was bijzonder interessant. Deze werd verzorgd door leden van de heemkundige vereniging „Het Meetjes land", die het gebied bestrijkt rond Aar denburg, gelegen in België. De heer D. Verstraete, leraar te Oostende en Brugge, hield een lezing over de historische ge ografie van de streek rond Aardenburg en de heren M. Haers en T. Martens bei den uit Aalter vertoonden daarna een zelfgemaakte kleurenfilm over dit ge bied, daarbij in het bijzonder de typische kenmerken van het landschap en de ver schillende dorpen belichtend. Vooral voor de aanwezigen uit de streek was dit een bijzondere lezing, want zij verna men daar bijzonderheden over de eigen omgeving, die voor velen onbekend wa ren. Drs, H. J. Verhagen merkte dan ook op, dat het weldadig aandeed, dat een deskundige uit België zo goed op de hoogte was van dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen en dat de landsgrens hier, wanneer men het vroegere verleden be schouwt niet geldt. De leden van de A.W.W.N. hebben bij de praktische werkzaamheden ook nog een ander onderdeel van de opgravings wetenschap onderhanden genomen, na melijk het onderzoek der aardlagen. Dit werd gedaan door de wetenschappelijk assistent van de Geologische Dienst W. van Brenkelen uit Dordrecht, waarbij ondermeer grondboringen werden ver- Zuster M. Gregorina (Adriana Marce- lissen uit Oud-Gastel) hoopt zaterdag 25 augustus op 76-jarige leeftijd temidden van haar familie in St. Anna te Ouden bosch feest te vieren, omdat het 50 jaar geleden is dat zij in het klooster St. Anna intrad. Dat was op 3 november 1912. Na anderhalf jaar in Oudenbosch geweest te zijn, ging zij reeds naar haar eerste buitenhuis aan de Haagweg te Breda. Daarna heeft zij nog in verschil lende andere plaatsen gewerkt, n.l. Din- teloord, Ossendrecht, Hoeven, Heillo, Breda, Koewacht, St. Janstcnen en Zeg ge. In deze laatste plaats geeft zij nog altijd les in handwerken en zorgt zij te vens voor de bel. Zij geniet nog een zeer goede gezondheid en is nog echt levens- "ustig. (Advertentie) richt en de ligging van klei- en zandla gen werd onderzocht. Zeer interessant was ook geweest het bezoek dat de cursisten hadden ge bracht aan het museum „Van Bogaert- Wauters" te Hamme in België, een par ticulier museum dat vermaard is om zijn archeologische verzameling uit de tijd der Romeinen en Noormannen en dat slechts op speciale aanvraag kan wor den bezichtigd. De algemene indruk was dat deze studieweken zeer goed zijn ge slaagd. In Middelburg is gistermiddag de jeugdvakantieweek begonnen, die wordt georganiseerd door het Jeugdvakantie- comité in samenwerking met het be stuur van het jeugdclubhuis „Het Tref punt". Opening van de week vormde een mas kerade-optocht, die op het Molenwater begon en op de Markt eindigde. De jury koos hier de prins en prinses van de jeugdweek. De gelukkigen waren de achtjarige Jan Jaap Sanderee en de negen jaar oude Paula Mansen, beiden uit Middelburg. De eerste als zwerver en de tweede als middeleeuwse schone verkleed, namen plaats in een pony wagentje. Gevolgd door de andere, bijna driehonderd jeugdige deelnemers, trok het prinselijk paartje naar het zieken huis. Na een optocht door de ziekenhuis- tuin reikten prins en prinses op de kin derafdeling ijsjes uit. Een geste, die door de jonge patiëntjes op enthousiaste wijze werd gewaardeerd. om de instelling van maatschappelijk hulpbetoon om te dopen in een gemeen telijke dienst van sociale zaken. Tot slot van de raadszitting hebben de raadsle den met de pers een bezoek gebracht aan werken in uitvoering aan het Veerse Meer. Deze werken omvatten het aan leggen van een jachthaven en een bun galowterrein. In zijn afscheidsrede tot de aftredende raadsleden liet de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, zich in niet mis te verstane woorden uit over het regeringsbeleid inzake de grenswijzi gingen. Het is teleurstellend dat de grenswij zigingsprocedure in ons land zo lang moet duren. Vooral de ons omringende gemeenten ondervinden hiervan grote hinder, vooral met betrekking tot de woningbouw, de plannen rond het Sloe, het aantrekken van gemeentepersoneel, enz. Er dient eerder van onmacht dan van macht op dit punt bij de overheid te worden gesproken. „Deze gang van zaken had naar mijn gevoelen nooit mogen voorkomen", aldus mr. Drijber. De raadsvoorzitter belichtte voorts de kwaliteiten van de afredende leden m dankte hen voor de aan Middelburg verleende diensten. Vooral mevrouw de Vlieger (PvdA), die het grootste aantal raadsjaren in de naoorlogse periode heeft volgemaakt, kreeg veel lof toegezwaaid. Namens de „zittenblijvers" 4sprak de heer Hesselink de vertrekkenden toe. In haar dank woord betreurde mevrouw de Vlieger het feit, dat in de nieuwe raad slechts één vrouw zitting zal hebben. Gistermorgen rond elf uur heeft een aannemer bij werkzaamheden ten behoe ve van de riolering van het uitbreidings plan Terneuzen een aantal telefoonkabels met een graafmachine beschadigd, waar door al het telefoonverkeer van Z. Vlaanderen met de rest van Nederland ttfdelük werd gestoord. Ook de verbinding Terneuzen-Zaam- slag werd verbroken en er werden circa 40 abonnees van de telefoongemeenschap uitgesloten. De telefoondienst te Terneu zen kwam onmiddellijk in actie en heeft de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met de buitenwereld in korte tijd weer enigermate op gang kunnen brengen door het verkeer over andere kabels te leiden en deels af te wikkelen via een met de hand bediende noodcentrale. De technische dienst ter plaatse is di rect begonne» met het tijdelijk herstel van de defecte kabels. Voor definitief herstel zal de inmiddels uiteraard ge waarschuwde centrale kabelstorings dienst van de P.T.T. zorg dragen. Ver wacht wordt dat dit herstelwerk binnen 24 uur gereed zal komen. Van de Zeeuwse eilanden, die in deze eeuw driemaal geteisterd werden (in 1940, 1944 en 1953), beleeft thans Schouwen-Duiveland een drukke restauratieperiode. In Zierikzee wordt gewerkt aan het her stel van de stadhuistoren, die uit 1550 dateert. Het houten geraamte daarvan zal dit jaar vermoedelijk gereed komen. Tegelijkertijd wordt het (moderne) carillon van de stadhuistoren met één octaaf uitge breid. Het oude carillon, tevens het oudste dat ons land bezit (gegoten door Peter van den Gheyn in de vijftiger jaren van de zestiende eeuw) zal nu een plaats krijgen in de Zuidhavenpoort, die op het ogenblik ook in restauratie is. Deze poort, die evenals de Noordhavenpoort een van de meest gefotografeerde monumenten van ons land is, werd gebouwd tussen 1308 en 1325. Oorspronkelijk was er ten behoe ve van de verdediging een weergang, een brede omloop ter plaatse van de dakgoot. Het eigenlijke dak had dus een smallere basis dan die, welke door de muren geboden werd. Later heeft men een bredere kap aangebracht, die wel rechtstreeks op de muren steunde maar die daardoor dus ook de weergang wegnam. Tegelijkertijd werden toen de hoektorentjes geplaatst benevens een daktorentje, dat zowel steunde op de spanten van de oude, smalle kap als op het houtwerk van de nieuwe kap. Bij de restauratie heeft men lang gepuzzeld welke oplossing nagestreefd moest wor den. Tenslotte is de beslissing genomen beide kappen te handhaven, dat wil dus zeggen zowel 't interessante veertiende- eeuwse houtwerk, dat nog enigzins dienst doet bij het steunen van het daktorentje als de bredere kap, die weliswaar af breuk doet aan het gotisch silhouet van de poort maar anderzijds toch ook niet gemist kan worden. Reeds eerder heeft het poortgebouw een steviger fundering gekregen, zodat men zich thans tot de kap en het metselwerk kan beperken, Een lelijke aangebouwde loods is ver wijderd en een aansluitend stuk zestien- de-eeuwse stadsmuur wordt tegelijker- Prijs voor losse advertenties, voor de editie voor Zeeland bestemd 0,17 per 1 mm ingezonden mededelingen 2i/t mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1.— elke regel meer 0,20. Bij plaatsing ook m de Brabantse oplage resp 1,60 en f 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. ELKE WOENSDAG IS zuiver wol, Jacquard weefsel. In leuke, vlotte modellen en frisse, moderne tinten. Nu bijzonder laag in prijs. Voor leeftijd 3 jaar kleine stijging per maat) Grootste maat voor leeftijd 6 jaar Deze prijzen zijn alléén morgen, woensdag, BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT V ■T-' Aan het hoofd van een prachtige stoet rijdt hier een kleine sportauto met de garnalenkoningin en haar begeleidsters. Dit tafereel viel te bewonderen tijdens de visserijfeesten te Breskens, die dank zij het prachtige weer prima zijn ge slaagd. Gistermorgen om elf uur ontdekten baders ten oosten van Ferkpolder-haven onder de gemeente Hontenisse het lijk van een vrouw. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van de 28-jarige mevr. G. WeesepoelRosmeulen, wonende aan de Drogendijk. Volgens het ingesteld on derzoek moet zij om ongeveer negen uur te water zijn geraakt. De vrouw was slechts veertien dagen gehuwd. tijd hersteld. Bij restauratiewerkzaam heden aan de andere kant van de oude haveningang, aan de Noordhavenpoort dus, is gebleken dat dit schilderachtige bouwwerk, dat thans bestaat uit een poort en een voorpoort, verbonden door een gebogen schildmuur, oorspronkelijk een identieke tweeling is geweest van de Zuidhavenpoort, dus een rechthoekig gebouw zonder toevoegingen. Later heeft men het defensief nut van het gebouw opgevoerd door het optrekken van een voorpoort, die gezwenkt staat ten op zichte van de hoofdpoort. Van deze laatste zijn later weer stukken afge broken en verbouwd. De restauratie be perkt zich hier vooralsnog behalve dan tot het nauwkeurig onderzoek tot het herstel van de noordelijke schildmuur. waarin vele schiet- en kijk gaten zijn teruggevonden. Voor het behoud en het herstel van het stadsbeeld zijn niet alleen de grote mo numenten, maar vooral de kleinere van belang. Dat wordt in Zierikzee met me dewerking van het stadsbestuur ook aan gepakt, tenminste waar dat mogelijk blijkt en waar de particuliere eigenaar wil medewerken. Van het St.-Anthoniehofje b.v- wordt thans één woning gemaakt. Het be treft hier een restant van een rijtje z.estiende-eeuwse bestedelingenhuisjes, waarvan nog slechts twee exemplaren over zijn. Aan het Visslop is op nummer 14 de restauratie begonnen van een laat-go- tisch woonhuis. Aan de voorkant zou men dat niet direct zeggen, omdat de gevel in de negentiende eeuw vervan gen is. Wat daar achter schuilt, is ech ter 500 jaar oud. In voorbereiding zijn verder de restau raties van Oude Haven 18, een gevel uit ongeveer 1700 met een zeer fraaie kroonlijst; de laat-gotische natuurste nen gevel Mol 19 en de gevel van het huis Roomen, daterend uit 1550, waar eertijds de bekende zilversmid A. van der Willighe gewoond heeft. Elders op het eiland mag de restaura tie van de kerk in Dreischor genoemd worden, die dateert van omstreeks de eeuwwisseling tussen de veertiende en de vijftiende en prachtig gelegen is aan de dorpsring. De afschuwelijke negentiende-eeuwse bepleistering is thans grotendeels ver wijderd en de ramen worden in de oude vorm hersteld. Op de zuidwestelijke hoek van het schip wordt de merkwaar dige doopkapel hersteld, die in de vorige eeuw grotendeels was afgebroken. Voor zover bouwsporen geen voldoende aan wijzingen gaven, had men een goede leidraad aan een oude foto, waarop de kapel nog in welstand voorkwam- Het gemeentebestuur heeft plannen de „Potterehuisjes" onder Noordgouwe, daterend uit 1651, beter bewoonbaar te maken met hulp van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. In Noordwelle, waar de kerktoren 'n paar jaar geleden is gerestaureerd, is nu de lelijke school, die tegen het koor van de kerk gebouwd was, gesloopt. De kerk zelf is in 1576 door gevechtshande lingen van de Spanjaarden verwoest. Een - gezicht op de Zuidhaven poort te Zierikzeewaarin het oude carillon (gegoten door Peter v. d. Gheijn in de zestiende eeuw) een plaats zal krijgen. Het toen al anderhalve eeuw oude ge bouw bleef tientallen jaren als ruïne liggen, maar werd in het begin van de zeventiende eeuw herbouwd. Thans nog zijn gegevens over de oude vorm in het metselwerk aangetroffen. Er zijn ook plannen voor het her stel van de Hervormde kerk te Burgh (Westerschouwen). Deze kerk is in 1924 door brand geteis terd en na die brand werden o a. de lelijke betonnen goten met kroonlijst aangebracht. Het in de jaren 1671-74 opgetrokken gebouw had van de jongste oorlog te lijden doordat in 1944 een bom in de to ren tot ontploffing kwam. Hoog nodig is ook het herstel van het kasteel Haamstede. De plannen en de subsidieregeling zijn allemaal ..rond", doch men wacht thans op de goedkeuring van het werk door het Ministerie van Volkshuisvesting. Gelukkig bestaan ook plannen om tot restauratie te komen van de laat-ze- ventiende-eeuwse boerderij aan de La ge weg 8 te Westerschouwen. Het eiland is zeer arm geworden aan historische boerderijen (in het geheel zijn er nog ten hoogste 15 op geheel Schouwen-Duiveland overgebleven) en daarom wordt ook zeer betreurd de recente verminking van het z.g. Oude Hof (1765) aan de Rampweg te Renesse. De inundatie van 1944-'45 en de over stroming in 1953 hebben een zware tol geëist van de monumentale bouwwerken buiten de dorpen. Verwacht mag dan ook worden dat voor het Oude Hof po gingen tot restauratie alsnog onderno men zullen worden. WERKZAAMHEDEN GEERTRUIDAPLEIN BERGEN OP ZOOM In de commissiekamer van het stad huis te Bergen op Zoom werd maandag morgen in het openbaar aanbesteed het uitvoeren van grondwerken, het aan brengen van verhardingen en het uit voeren van bijkomende werken op het Geertruidaplein ten behoeve van de brandweerkazerne in de gemeente Ber gen op Zoom. Er waren twee inschrijvingen binnen gekomen. Laagste was H.J. Feskens, Etten voor 38.000; hoogste fa. gebr. Moerland. St.-Annaland voor 44.985, De raming bedroeg 35.250. De melkfabriek te Aardenburg. ge dicht als coöperatieve roomboterfabriek Aardenburg en later samengevoegd met de coöperatieve roomboterfabriek „Eensgezindheid" te IJzendijke, zaL met ingang van 1 januari a.s. worden geslo ten. Dan zal de melkinname welke thans nog te Aardenburg geschiedt, voor het gebied van de vroegere roomboterfa briek Aardenburg, ook te IJzendijke plaats vinden, waar men dan over een grotere verwerkingscapaciteit zal be schikken. De laatste tijd werd reeds geen melk meer te Aardenburg verwerkt, al leen werd de opgehaalde melk nog in de Aardenburgse fabriek ingenomen en daarna in tanks naar IJzendijke ver voerd. Na de samenvoeging en de moei lijkheden die daarmede gepaard zijn ge gaan, zijn de werkzaamheden van de Aardenburgse fabriek regelmatig inge krompen en was het personeel aldaar reeds verminderd tot drie man. Dezen zullen tewerkgesteld worden in de fa briek te IJzendijke. Het is de bedoeling van het bestuur om de fabrieksgebouwen en terreinen te verkopen. In Aardenburg hoopt men dat hierin een nieuwe in dustrie zal worden gevestigd welke mee kan helpen om de teruggang der bevol king vanwege het tekort aan werkgele genheid op te vangen. De Aardenburgse melkfabriek heeft 35 jaar bestaan. Het aantal leden schom melde de laatste jaren tussen de 250 en 275. Morgen, woensdag 22 augustus, zijn de hoogwaterstanden voor de provincie Zee land als volgt: Hansweert 7.43 en 19.52 uur; Terneuzen 7.12 en 19.29 uur; Vlis singen 6.43 en 19.01 uur; Wemeldinge 8.27 en 20.42 uur. VLISSINGEN Luxor 20 uur De wet van de oorlog 14 j. Alhambra 20 uur Ein Stehn fait vom Himmel a.l. MIDDELBURG City 20 uur De vijf gevonnisten 14 j. Electro 19.30 uur Geld, vrouwen en revolvers 14 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur El Cid 14 j. AXEL Het Centrum 20 uur El Cid 14 j. SAS VAN GENT Olympia 19.30 uur El Cid 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Brigitte op mannenjacht a.l. DE KLINGE Cinema van Dyk 19.30 uur Geluks vogel GOES Grand 20 uur Ein Stern fait vom Himmel a.l. 20 uur El Cid 14 j- HULST Bioscoopgebouw SAS VAN GENT Olympia 19.30 uur El Cid 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Brigitte op mannenjacht a.l. OOSTBURG Ledel 20 uur Fabriek van officieren 14 j. DE KLINGE Zaal van Dijck 18 uur Groot hal VLISSINGEN Luxor 20 uur De wet van de oorlog 14 J. Alhambra 20 uur Ein Stehn fait vom Himmel a.l. MIDDELBURG City 20 uur De vijf gevonnisten 14 Electro 19.30 uur Geld, vrouwen en revolvers 14 j. GOES Grand 20 uur Ein Stern fait vom Himmel a.l. BRESKENS Casino 20 uur Dansen LEIPZIG, maar Naast Oost-Dil Kraemer (schoon I slag dames) tweel het middelpunt vl haalde Ineke Tigel verwachte derde p| Kroon voor succal slechts bij hoge ui namelijk derde op de enerverende 40l| Geheel onverwacln f vrije slag. De eerste Diana Wilkinson en 1 aan. De finishfoto mol technische assistente Alain Gottvalles crawlsprinters, doordatl eindsprint zijn tegenl distancieerde en met 5i| Europese record evenq genoot Ronnie Kroon na 50 meter keerde dej Mc Gregor als eerste. r~ de bassinwand was al| Lindberg perste zich langs allen heen ging om nog met ruim vers| eindigen. De 400 meter wissels( een grote verrassing, de series de beste startte op de vlindersla| reeds op het eind werd hij ernstig bedrej Andrasov, die hem voorbijging. Ook de Pfeiffer en Bachman, dj van Jiskoot lagen, derlander ernstig. Op dl de Dordtenaar er echtef uit, die hem nog juj Oostduitsers aan de fill Jan Jiskoot, die seconde 2e werd op selslag verbeterde zijn eigen Nederl dat hij de dag tev ries op 5 min. 8.4 gebracht. Het off landse record staat met een tijd vai 17.3 seconden, we op 28 juli van dit Haag maakte. Finale 100 meter vrije.slaj ropees kampioen Alain Got HIER VOLGT Al Volledige uitslag Draaiom" 1. Piet v 150 km in 3 uur 54 i 12 seconden.; 2. Ad I 25 sec. 3. Oswald D 40 sec.; 4. Jo de Ha Lemmens 6. Theo IV' Jos Miehels 8. Stan 9. Jos Geurts 10. Au 11. Theo Dekkers, alle 12. Wim van Est 13. L. van der Ven, R. (B.), C. van Amste van Immersee], G. P Horst, K. Borgman Stevens, Alb. Covens Zilverberg en Lode lB.1. NOPPIE KOCH Neurenberg op de twi achter de Duitser A< Er waren manehes o' tievelijk 30 en 60 kr kampioen Kar] Heii werd derde. *- HANS JUNKERMA] de zondag in een wee 200 km in Bad Schw uur en 4 min. op plaats met 17 seconc stand eindigde Jan Ja Rentmeester. Groenev Jong eindigden op de 8e plaats.

de Stem | 1962 | | pagina 2