Papier voor UW pen J. de Jager sloeg boeltje kort en receptionmst(e) het hele klein PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. WILTU ONZE PUZZEI 'nproef- rit IOOO maak-dan met de Wat doe je met zulke mensen r BRUNSWICK BOWLING GROTE OGEN IN NIEUWE WERELD Duivenkronlek van „Den Bruinen MAX TAILLEUR in LÉXI-TIME Zebra geboren in Blij dorp Prinses Margaret met vakantie naar Ierland CREIL NOGMAALS CREIL CASTRO AAN DE DRANK ORLEANS Ambonezen vierden feest in Delfzijl Mortiergranaat in ambassade Records voor haven van Rotterdam Televisieprogramma OPLOSSING DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1962 marilyn monroe Noemt men de persoon die het artikel Terugblik" schrijft in „De Stem van za terdag 11 aug. j.l. een recensent Deze persoon, wiens initialen De R. zijn, vindt het programma dat de AVRO bij monde van Willem Duys op het televisie scherm gaf over het leven van de overleden filmactrice Marilyn Monroe bepaald ver kwisting van het budget I Hii vindt dat Marilyn Monroe een seksbom was en heeft daarom de knop maar omge- d Hoe kan hij oordelen over iemand, ja zelfs veroordelen, als een wereldberoemd en zeer gewaardeerd schrijver als Arthur Miller, 'met meer verstand van zaken als dhr. De B deze seksbom tot vrouw neemt. Er lopen duizenden seksbommen over de wereld die onbekend zijn en blijven, omdat zij buiten hun lichamelijke vormen niets presteren. Marilyn Monroe presteerde echter wel iets, maar daar kom je zeker niet achter als je de knop maar omdraait. Ook de heer De R. zal wel naar haar films gekeken hebben, of behoort hij to, het type dat aan het strand door een gaatje in de krant de dames in bikini nakijkt U moet de levensbeschrijving van deze vrouw eens lezen, geachte heer De R., dan kunt U alleen bewondering hebben voor het geen zij door volharding bereikt heeft. Ik waardeer de prestaties van Marilyn Monroe meer dan het klakkeloos geschrijf van een waardeloos artikel dat de heer De R. de lezers van zijn blad opdringt. BREDA J- v- AALST Wij waarderen zowel Marilyn Monroe als he* artikel van De R. En ook waarderen wij uw ingezonden stuk. Red.) raadsvergadering geertruidenberg Toen ik vrijdag 10 augustus op ons kan toor kwam. kreeg ik daar te horen: „Nou. bij Jullie in den Berg is het ook een mooi stel, om niet mee te werken aan de viering van het zevenhonderd-vijftigjarig bestaan van jullie stad". Als U dan ook nog weet, dat onze fabriek in Oosterhout staat, en dan de betreffende spreker uit Teteringen komt, dan hoef ik eigenlijk al niet veel meer te zeggen. En toch wil ik mijn mening nog even zeg gen, let wel een „eigen mening". Ik kan eigenlijk nog niet goed begrijpen hoe de edelachtbare heren Schot en de Haan, die dit punt hebben aangesneden, vol gens de krant. Geertruidenberg en zijn be volking zo in het belachelijke hebben durven stellen in het bijzijn van de pers. De leus van „Wij hebben geen medewer king van de bevolking" is volgens mijn be scheiden mening geheel ongegrond. Wij mogen allemaal aannemen dat deze medewerking op het financieel terrein be rust, en daar er bij ons nog niemand aan huis' geweest is om een dergelijke bijdrage te doenwaar blijft dan hun redenering? En als men bij niemand geweest is om een soortgelijke bijdrage, dan geloof ik, dat beide heren zich op onwetend terrein bevin den. Ik hoop dat zij zich bij de bevolking van Geertruidenberg kunnen verantwoorden, over de grote en gewaagde verantwoorde lijkheid die zij zich op hun hals gehaald hebben. Een applaus verdient de voorzitter van de raadsvergadering, die een en ander met de gelijke argumenten probeerde te sussen. Wat betreft de middenstand, die dan wel zijn medewerking zal geven, dat zijn voor mij alleen maar sprookjes, wan^ volgens mij zal deze medewerking alleen maar op formele belangen berusten. Als dit zo is. dan worden wij het slachtoffer van pure zakelijke belan gen, in welker bedding nu eenmaal geen feest kan gedijen. GEERTRUIDENBERG M. S. vergoeding kamerleden deze vergoedingen belastingvrij waren Van hen, die het Kamerlidmaatschap of anders zins aanvaarden, mag verwacht worden, dat zij dit doen voor ons algemeen welzijn, het zij landelijk, provinciaal of plaatselijk en met deze intentie bezield moet deze vergoe ding in haar geheel vergoeding blijven Maar ik kan erin komen, dat heel wat mensen (bonden) er zich aan geërgerd heb ben, dat dit zomaar wèl kan, doch zou ieder hij of zij stuk voor stuk wel eens wil len afvragen, wat zij gedaan zouden hebben, waren zij zelf Kamerlid geweest 1 BREDA D. (Hetzelfde....! Red.) gesneuveld Met diepe ontroering las ik donderdag he^ bericht in Uw krant van het sneuvelen in Nieuw-Guinea van een jongen uit Tilburg, P. Mannie. De jongen ken ik niet. Ook zijn diepbedroefde ouders niet. Maar het bericht op zich bracht mij in een toestand van ver bijstering. Een jongen in de opkomst van zijn mooie leven, opgeofferd voor het va derland. Wat zeg.j. mij deze opoffering, een gezin, vader en moeder, nog zes andere broers en zusters in de diepste droefheid. Waarom, waarom Ik zal mij heus niet in de politiek wagen. Ik voor mij zou zeggen, onzinniger kan het niet. Wat mij het allermeeste tegen de borst stuit is wel de mededeling in het bericht, dat minister Visser in een briefje de ouders condoleert. Kan he+ heus nog min der Een regeringsbriefje van een minister, een condolatiebasta. De kous is af. Schande, al moet ik dit woord over een mi nister uitspreken. Waar is de dankbaarheid tegenover onze jongens die hun leven geven Ook deze goeie jongen Mannie moet maar in Nieuw- Guinea begraven worden. Die enkele hon derden guldens van overkomst kan onze regering niet betalen. Wat denkt U over de houding van onze minister Visser. PHILIPPINE J. MOELKER songfestival Het is mij opgevallen, dat in De Stem van 11 augustus '62 onder de rubriek „Papier voor uw pen" een stukje werd geplaatst, dat ook reeds, naar ik meen op 21 juli J.l. onder dezelfde rubriek werd opgenomen. Het mag op enkele zinnen van het vorige afwijken doch de inhoud is precies dezelf de. De schrijver hiervan gaat schuil achter de naam „festivaller" en daar in beide ar tikeltjes dezelfde kritiek wordt geleverd op een bepaald songfestival en op een bepaalde vereniging, mag ik veronderstellen, dat bei de malen één en dezelfde persoon hierin de hand heelt gehad. Waarom is de festivaller nog een tweede maal op dit alles terugge komen Had hij graag reacties gekregen Wil hij 't nu nog maar eens proberen Op deze vragen kan de schrijver alleen maar zelf 't antwoord geven en mij persoonlijk interesseert 't ook minder. Wat mij wel aangaat is, dat de festivaller beide malen de indruk wekt, misschien zonder 't zelf te wil len, dat de kritiek afkomstig is van een be paalde deelneemster. Door in beide stukjes een Brabants kampioenaccordeoniste te ver noemen, heeft hij sterk de aandacht gericht op deze persoon. Zeer vele inwoners van onze plaats zijn dan ook van gedachten, dat de kritiek door mij is uitgeoefend. Daarom wil ik hier duidelijk stellen, dat noch ik noch een van mijn gezinsleden ook maar één woord van kritiek hebben gerept over bedoeld festival. De festivaller had 't echter niet zover hoe ven te laten komen. Als hij de moed had ge had om z'n eigen naam onder het ingezon den stuk te plaatsen, had hij niet de aan dacht gericht, op mensen, die er niets mee te maken hebben. Wellicht kan de festivaller z'n fout nog herstellen. RAAMSDONKSVEER A. VISSERS gevoel deed verlangen naar de glorietijden van weleer. Er werd toen een redactie ge vormd. Door allerlei ongunstige omstandig heden werd de uitgave van het eerste deel van de Bredase historie ten zeerste ver traagd. Het duurde namelijk lief&j. tien jaar aleer tot uitgave van deel één, dat de Breda se geschiedenis behandelt to^. 1568, kon wor den overgegaan. Dij. gebeurde dan in 1952, het jaar waarin Breda het 700-jarig bestaan van zijn stadsrechten herdacht. De oplage van het kostbare boek bedroeg 750 exemplaren. Het wetenschappelijke peil ervan is hoog. Het neemt een waardige plaats in de vak literatuur in. „De middeleeuwen van Breda" is een standaardwerk van bijzonder formaat. Zo zijn nu weer tien jaar vergleden.... Waar blijfj. deel twee zo vragen Breda- naars die hart voor hun woonplaats hebben zich af. Goed De moeilijkheden kunnen talrijk zijn. Maar tien jaar is voorwaar geen korte tijd. Het is een beetje vreemd te con stateren dat een bloeiende vereniging als de „Oranjeboom" wèl jaar in jaar uit met altijd maar weer interessante jaarboeken naar vo ren treedt, maar dat men in een tijdsverloop van tien jaar NIET tot voltooiing van een tweede deel kan komen. Onzes inziens gaat het „Per varios casus, per tot discrimina rerum" of zoals Vondel zegt: „Door allerhande chricken, door zoveel zwa- richeden" niet meer zo gemotiveerd op als in de jaren 1942-1952. BREDA A. M. (Advertentie) -t ---- elke zaterdagavond 18.15 op Radio Veronica Midden in de weide van diergaarde Blijdorp in Rotterdam is, onder belang stelling van honderden mensen, een ze bra geboren. Het betrof een Grevy- zebra, de grootste bekende soort zebra. Deze dieren zijn afkomstig uit Ethiopië en Somaliland. Het ontleent zijn naam aan het feit dat het eerste exemplaar indertijd door de toenmalige keizer van Ethiopië aan de Franse president Gre- vy werd geschonken. De pas geboren zebra een meisje heeft de naam „Longway" gekregen, in verband met de enorm lange draagtijd, namelijk 401 dagen. De publieke belangstelling was zo groot, dat de mensen op de hekken en zelfs in de bomen klommen, waarbij uiteraard enige planten in de verdruk king kwamen. Maar dat had Blijdorp er graag voor over. Moeder Tine maakt het goed: vader Seago begreep niet veel van al die druk te, maar toonde zich een waardig kraamvader. Wanneer iemand, wie dan ook, beweert, dat het toch wel wat al te bar is, als een collega van mensen (behoudens de tegen stemmers) zichzelf zo maar 50 pet. opslag geeft, dan kan ik het daar roerend mee eens zijn, gezien in het licht van de veelal moei zame besprekingen en toezeggingen door 'n Minister inzake loonsverhogingen in welke sector van het maatschappelijke leven dan ook Een andere kwestie is echter of het geen tijd werd. dat deze vergoeding (want zo heet dat en zo is het ook) aangepast werd Er zullen Kamerleden zijn, waar deze ver goeding een inkomen voor betekent, dus die naast, deze werkzaamheden niets om handen hebben. Ook zullen er zijn. die door het lid-j maatschap der Kamer hun zaken welke deze ook zijn geheel of gedeeltelijk door iemand anders of anderen moeten laten I waarnemen (en die anderen kunnen dat nu eenmaal niet voor niets doen) en dan ten slotte weet „Vadertje Staat" ook van „(eerst) Geven en (dan) Nemen"! Moet het „vergoeding" heten, dan zal 't ook vergoeding zijn Laat men anders „salaris" noemen en het dan als zodanig be handelen met alle consequenties daaraan verbonden Zo zijn er nog andere functies als Kamer lid, die datzelfde lot ondergaan en dan moet U ook nog eens narekenen, wat daarvan overblijft om werkelijk uit te geven Ik zou 't heel normaal vinden, wanneer waar blijft deel ii van bredase historie? Twintig jaar is het geleden, dat de toen malige burgemeester van Breda, B. W. Th. van Slobbe, ten stadhuize een vergadering bijeen riep om het plan voor het schrijven van een uitvoerige historie van de stad Bre da uiteen te zetten. Dat was dus in 1942, in de donkere oor logsjaren, waarin het oplevende nationale (Advertentie) Prinses Margaret en lord Snowdon zijn gisteren met het lijnvliegtuig (Aer Lin- gus) van Londen naar Ierland vertrok ken voor een vakantie met familieleden van lord Snowdon. Op het vliegveld Shannon stonden hon derd speciaal opgeroepen agenten ge reed om de vakantiegangers rust en doorgang te kunnen verzekeren. Het echtpaar reisde eerste klas en kreeg evenals de vijf andere eerste klas-passagiers champagne geser veerd. Ik heb hier voor my liggen een nagekomen uitslag van Dax in de Concours- bond „Zuid Beveland" met 274 duiven. De kampioenen beginnen aldaar te draaien te 17.31 en er komen er 's avonds tien door. Niet van de poes met zulkdanig hard weder. 1. I. van der Werf, 2. P. Pieters, 3. M. Minnaard, 4. Franke, 5 6 9 13 16 23 27 33 43 en 52 J. L. de Jager uit de „Bongerd" te Kapelle-Biezelinge, naar u ziet slaat deze Dersoon heel het zaakje kort en klein en naar het schijnt zijn het nog niet eens zijn duiven van Hector Desmet en Peeters-Beaufort: volgens zeggen houdt hij die nog even achter de hand. Nu zijn er melkers die mij in het geheim vragen wat er met zulke mensen gebeuren moet. Myn advies is in zulke gevallen altijd: seffens royeren. Stampt hem buiten. Geen permetatie gebruiken. De kat leert het muizen niet, voelt u wel. Ondertussen aan mr. De Jager onze welgemeende geluk wensen. Als het Quievrain was, had ik niets gezegd, maar nu het van aan de Pyreneeën is en dan onder zulke omstandigheden, neem ik myn hoed af. 7 17 en 20. P. Ryk, 8 P. van 't Westeinde, 10. Jac. Bal, 11. C. Priem, 12. G. Feleus, 14. Th. Vreeke, 15. G. Lindhout, 18. P. de Boe en 19. C. J. Kuzee enz. Op Creil hadden ze er in Zuid-Beve- Jong, 14 en 20 J. de Ron. 15 en 19 Gebr. land 1059 in de strijd geworpen en het is dhr Jac. Beulens die aan het beulen is geweest: 1 Jaap Beulens te Hoede- kenskerke, 2 M. Pieterse, 3 C. Zuidweg, 4 G. de Bruine, 5 Jac. Ridderhof, 6 B. Ridderhof, 7 J. P. Voois, 8 G. Felius, 9. A. Boone, 10 D. Rijk enz. Ook in Oosterhout hebben ze Creil gespeeld; in concours 840 duiven. 1 W. van Gooi, 2 Th. van Dongen, 3 J. Celi, 4 Jac. van Mook, 5 Dekkers-Koreman, 6 G. Ligtvoet, 7 A. F. van Dongen, 8 A. C. Oomens, 9 P. Verkooyen en 10 Arn. Kops. Met dank aan de grote kampioen C. Franken te Steenbergen volgt hier de uitslag op Creil van de gevreesde maatschappij „De Vliegsport" te Steen bergen: 1 Cok Rombouts. die ze de baard afdoet, waar ze zelf bij zitten, 2 J. Schoonen, 3 en 12 Gebr. Gorissen, 4 A. van Bergen, 5 C. van Bergen, 6 C. Zandboer, 7 M. van Loon, 8 A. van de Weegen, 9 M. Meesters, 10 A. de Bruin, 11 A. Schouteren, 13 Joh. de van Giels, 16 M. van Meer, 17 mevr. Kooien, 18 C. Franken enz. Er vlogen 430 duiven. De Zwaluw te Steenbergen: 1 en 2 J. Jonkers, 3 14 18 19 Th. Kemperman, 4 P. de Weert, 5 J. Damen, 6 J. van der Zande, 7 P. Machielsen, 8 J. de Baat, 9 Th. Baartmans, 10 P. de Bruin, 11 L. van Gastel, 12 Adr. Mulders, 13 M. Brou wers, 15 Dorus Koetsenruiter enz. Dongen vloog met 833 van Creil en het was de watervlugge J. Aarts, die ze allemaal te glad af was: 2 A. Tromme len, 3 H. Fijneman, 4 A. Emmen, 5 en 6 Jac. Bergmans. 7 B. Raassen, 8 W. van Wanrooij, 9 13 en 17 Joh. Heerkens, 10 J. Verbunt, 11 J. van Gooi, 12 F. Verharey, 14 A. Aarts, 15 Jac. Verharen, 16 C Verduin, 18 P. Pijnenburg, 19 C. van Dongen en 20 L. Zijlmans enz, De Bredase Bond vloog Creil met 1171 duiven. Mijn voorspelling van gepas- NASSAUSINGEL 28 BREDA TELEFOON 38452 vraagt voor directe indiensttreding Zij, die reeds een dusdanige functie hebben vervuld, genieten de voorkeur. Arbeidsvoorwaarden volgens C.A.O. Enige talenkennis vereist. Persoonlijk aanmelden. seerde om beenhouwer M. Fasen in de gaten te houden, aangezien hij anders op het laatste rechte eind zijn katterug kromt $n er onverwachts de spurt in zet a la Rik van Looy, zodat niemand meer bij machte is zijn wiel te houden, is bewaarheid. De kopgroep hing nog niet boven Rijsbergen of hij stond recht op de pedalen en zei: salu mannen, mijn naam is 't vliegmachien, gij hebt mijn staart gezien! 1 17 27 enz. M. Fasen, 2 C. Nooyen, 3 Arn. Derks, 4 B. Kwist- hout, 5 Hoppenbrouwers, 6 M. Verstrae- ten, 7 M. Michielsen, 8 J. M. Lutt, 9 en 13 Chr. van den Berk. 10 Joh. Boeren, 11 G. Bayings, 12F.Miserus, 14Ries Lambregt, 15 J. Wirken,16 P. Boeren, 18 Th. van Kempen, 19 J. Poppelaars. 20 M. Pellenaars, 21 W. de Vree, 22 G. van Rumund, 23 J. van der Horst, 24 J. de Raaff, 25 C. Beusenberg enz. De Bredase Zaterdagvliegers zaten met hun tractement op Noyon: 1 W. van Rijt hoven, 2 C. Beerens, 3 Gebr. Rijnders, 4 11 en 14 W. Hens, 5 en 10 A. Bel- jaars, 6 A. Teurlinx, 7 B. de Ruyter, 8 M. Claassen, 9 J.Vrolijk, 12 J. A. Mol enz. Met mijn dank aan voorzitter van Driel voor zijn wijze woorden. InUlvenhout gaat het lelijk staan. Al hier won de gevreesde Jaak de Kort met zyn Janssen's van Arendonck voor de negende keer in dit seizoen de eerste prijs. Wie doet hem na? 1 en 2 Koos de Kort, ook nog de 10e, toe maac jongens, 3 en 7 C. de Rooij, 4 W. van Oosterbosch, 5 J. Smeekens, 6 Jan Antonissen, 8 A. Antonissen, 9 C. Wijgaarts enz. Verenigde Bergse Krabben op Creil met 573 duiven: 1 J. Jansen, 2 en 14 J. Weischot, 3 De Nijs-De Groot, 4 G. Verbiest, 5 G. Jonkers, 6 Ant. Hugens, 7. J. Sep, 8 G. Adams, 9 D. Linders, 10 De Amerikaanse journalist Henry Tay lor, voormalige Amerikaanse ambassa deur in Zwitserland, die voor „United Features" politieke verhalen „van ach ter de schermen" schrijft, heeft gemeld, dat Fidel Castro, de premier van Cuba, de laatste tijd een bijzonder zwaar drin ker is geworden. Tayler zei. dat hij dit wist van Wester se ambassadeurs in Havanna. „Zijn steeds vaker voorkomende af spraken met de fles hebben een duidelij ke invloed op zijn werk, zijn leven en de toekomst van Cuba", aldus Taylor. Taylor beschreef hoe Castro onlangs voor de televisie verscheen in een zo beschonken toestand, dat zijn assistenten hem weg wilden trekken van de came ra's. Niemand had de moed het pro gramma af te gelasten en daarom kreeg heel Cuba de vechtpartij met de dronken premier te zien. Later werd Castro „hinderlijk" tijdens een bezoek aan een Italiaans restaurant. Hij schreeuwde luid en raakte verwik keld in een politieke schermutseling met de Sovjetrussische handelsmissie. Het restaurant werd snel gesloten en de di plomaten die er waren werden de deur uitgewerkt, aldus Taylor. De eerste vijf vluchtelingenfamilies uit Hong Kong zijn in Toronto aan gekomen. In totaal zal Canada 100 gezinnen toelaten. en 20 Schouteren-Veren, 11 C. de Bonte, 12 en 15 Alfons Bogaart, 13 J. Dingemans 16 R. Withagen, 17 J. Nuitermans, 18 G. J. Henning, 19 R. Free enz. De Luchtbode te Dinteloord op Creil: 1 Piet Mangelaars, 2 A. J. Nieuwland, 3 W. Mouwen, 4 Pol Pietjouw, 5 J. de Zwart, 6 C. Ewijk, 7 J. Coppens, 8 J van Agtmaal, 9 Jil de Zwart, 10 M. Bierkens enz. Tot slot de Made, een maatschappij die mij altijd zeer na aan het hart ligt met liefst 754 duiven, waar komen ze vandaan? 1 A. C. van Schendel plus vijf mud kolen, reden waarom die duiven van de winter niet in de kou hoeven te zitten, 2 A. J. Sins, 3 A. J. van de Steen, 4 A de Bever, 5 H. van Oosterhout, 6 W. Luyten, 7 A. van Meel, 8 A. van de Ven, 9 A. Rullens, 10 H. van Helmond, 11 P. Stoop, 12 Jan de Heyde, 13 H. Godschalk, 14 en 15 P. van Bragt enz. En nu zult u van mij willen vernemen hoeveel duiven er ingekorfd zijn voor Piet van Geloven en Willem van den Donker's derby-Orleans. Om Geraar Staps en zijn staf niet te vergeten. Wat die mannen weer gepresteerd hebben, mag bekeken worden. Geen hoekje de punt af. Welnu het zullen er rond de vijf en veertig duizend zijn wat niet van de poes is na al de wisselvallige vluchten die wij in het beroerde seizoen 1962 reeds af hebben moeten lappen. In de C.C. Breda vlogen er alleen reeds een grote duizend. Driehonderd meer dan verleden jaar. De verwachting is dat ze met fris weer en krachtige wind onder de staart op het aangevraagde uur gelost zullen worden in de stad van Jeanne D'Arc zodat een ieder aangeraden wordt vroegtijdig op post te zijn. Zo niet kon hij er wel eens los onder door pakken. Allemaal goeie DEN BRUINEN Enige honderden Ambonezen uit alle delen van Nederland hebben gisteren in Delfzijl de Indonesische onafhankelijk heidsdag gevierd. Het feest stond geheel in het teken van de overdracht van Nieuw-Guinea. Aan een muur hing een groot portret van president Soekarno, daaronder een kaart van Nieuw-Guinea met het opschrift „selesai" (het is in orde gekomen). „We danken God, dat we Nieuw-Gui nea nu krijgen", verklaarde de heer J. I. Tamaela, voorzitter van de in Delfzijl wonende Ambonezengroep. ,,Nu zullen we immers veel vlugger terug kunnen naar Indonesië, omdat de normale diplo matieke betrekkingen met Nederland weer hervat worden." De Ambonezen hadden er bij hun da gen tevoren georganiseerd feest te Delf zijl stellig rekening gehouden met het feit dat het Nieuw-Guineaconflict vóór 17 augustus opgelost zou zijn. Plechtig werd gisterenmorgen de rood-witte vlag gehesen, een proclama tie voorgelezen en een minuut stilte in acht genomen om de gevallenen in de strijd voor Indonesië's vrijheid te eren- De meerderheid van de in Nederland verblijvende Ambonezen wil nu terug naar Indonesië, verklaarde de heer Ta maela, die daaraan toevoegde, dat de oorspronkelijke groep van strijders voor het onafhankelijk Ambon aanzienlijk is geslonken. In een buiten gebruik zijnde kelder in de Belgische ambassade te Londen is een roestige mortiergranaat gevonden. De granaat, ruim twee decimeter lang. bevond zich in een kist. Mogelijk is het een granaat uit de eerste wereldoorlog en personeel van de ambassade opperde dat hij misschien heeft toebehoord aan een vroegere concierge die als hobby oorlogsvoorwerpen verzamelde. De gra naat is verwijderd door de mijnoprui- mingsdienst. De haven van Rotterdam heeft in de eerste zeven maanden van dit jaar 15.079 zeeschepen ontvangen een nieuw re cord met een gezamenlijk netto-regis- ter-tonnage van 36,9 miljoen nrt- Voor de maand juli waren de cijfers 2224 zee schepen met 5,3 miljoen nrt. In vergelijking met vorig jaar was er een toename van 829 binnenkomende schepen van 2,8 miljoen nrt. Het grootste aandeel in deze ontwikke ling hadden de koopvaardijvloten van Nederland (4875 schepen met 6,1 miljoen nrt,), West-Duitsland (3095 schepen met 5,5 miljoen nrt.), Groot-Brittannië (1990 schepen met 5,7 miljoen nrt.), Noorwe gen (1198 schepen met 5,0 miljoen nrt.), Zweden (782 schepen met 2,5 miljoen nrt.) en Liberia (284 schepen, meren deels tankers, met bijna 2,5 miljoen nrt.) Op de foto de kleine Hong Hei Li, die grote ogen opzet in haar nieuwe we reld. Hilversum I 402 m. ZATERDAG 18 AUGUSTUS VARA: 12.15 De mens en de kosmos, le zing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. Aansluitend: postduivenberichten. 12.34 Vers van de pers, nieuwe grammo foonplaten. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Streekuitzen- ding. 14.30 Holland Festival 1962: Zangreci tal. 15.00 Eine Nach^ in Venedig, operette (gr.). 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18 20 Pianospel (gr.). 18.25 Kinderkoor. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling, klankbeeld. 19.45 Kamermuziek (gr.) 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en zangso- listen: Operettemuziek. 20.40 Lichte gram mofoonmuziek. 21.10 Socialistisch commen taar. 21.25 Licht ensemble. 21.50 Op de oude toer: liedjes van vroeger. 22.20 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Tango-Rumba-orkest en zangsolisten. 23.10 Melodieën uit films en musicals. 23.55-24.00 Nieuws. ZONDAG 19 AUGUSTUS VARA: 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het plat teland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd ?nnêramma" 0'**5 feestelijk leven, toespraak 100 Holland Festival 1962: Nederlands strijk- xwartet: Klassieke muziek. 10.40 Lieve ou- ifïS'rYubrieven van beroemde kinderen. j ;UÜ Ll°hte grammofoonmuziek. AVRO: 12:00 ri jf-,mUziek 12 30 Sportberichten. 12.32 r. 10 en zanSs°hste. 13.00 Nieuws. «•07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Europese zwemkampioenschappen te Leip zig. 13.25 Verzoekprogramma voor de solda len. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Omroepor- Moderne muziek. 14.55 Filmpraatje ^.uo Joegoslavisch kinderkoor. 15.35 Strijk- w5 7nSl(gr 16,00 Dans°rkest en zangsolisten lö.JO Sportrevue. VARA: 17.00 Salonorkest en zangsolist. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 Korte Nederl. Hervormde Kerkdienst. IKOR: v°or de jeugd 19.30 De Open Deur. le zingen. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Fragmen ten uit $e Musical Kiss me Kate (gr.). 20.55 portret van een oude man,, hoorspel. 2130 «ongaars orkest. 21.50 Europese zwemkam pioenschappen te Leipzig. 22.00 Moderne ka- 22 30 Nieuws- 22.40 Actualiteiten fLnm 4Ct dooFranse slag: n*euwe grammo- 23 55-24 00n N'euw"°dernC kam"muzi<* MAANDAG 20 AUGUSTUS VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7 23 Lichte ochtendklanken (gr (Om 7.30 Van de voor pagina. praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Muzikale ochtendpost (gr) 8.35 Klassieke orkestmuziek (gr.). 900 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Lichte grammo foonmuziek. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO 10.00 Want ieder mens draagt een naam overdenking. VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig. 11.20 Voordracht. 11.35 Oude en moderne kamermuziek. Hilversum U 29H m. ZATERDAG 18 AUGUSTUS KRO: 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Licht lunchconcert (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht lunch concert (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.25 Amateursprogramma: Jeugd orkest. 13.50 Fragmenten uit Musicals (gr.). 14.30 Voor de jeugd 15.30 Klassieke kamer muziek (gr.). 16.10 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.40 Grammofoonplaten voor de teenagers. 17.10 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Klassieke en mo derne muziek (gr.). 18.10 Jazzmuziek. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.25 Klassieke koorwerken (gr.). 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Populaire klas sieke muziek (gr.). 21.00 Lichte grammofoon muziek. In de pauze: Zingen, zien winnen: muziekwedstrijd. 21.55 Operettemuziek. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22.40 Wij luiden de zondag in. Godsdienstig programma. 23.00 Klassieke muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. ZONDAG 19 AUGUSTUS KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Grammofoonmu ziek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Amroepkamerorkest: gewijde muziek. IKOR 10.00 Muziek voor de zondag. 10.15 Inleiding op de kerkdienst. 10.30 Hervormde kerk dienst 11.30 Vraag en antwoord. 11.45 Een lawine van jaarverslagen, lezing. NCRV: Geestelijke liederen (gr.). KRO: 12.15 Buiten lands commentaar. 12.25 Lichte grammofoon muziek. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nieuws. 13.05 Paris et ses vedettes. 13.30 Pianospel: moderne muziek. 13.45 Muziek- Periodiek. 14.15 Moderne muziek (gr.). 14.55 Radiokamerorkest: klassieke muziek. 15.35 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. CONVENT VAN KER KEN 17.00 Gereformeerde Kerkdienst. NCRV: 18.30 Geest, liederen. 18.55 Nieuws uit de kerken. 19.05 Jeugdkoren. 19.30 De Openbaring aan Johannes, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Een avond in Spanje. 21.30 Do- re-mi: licht programma. 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Klassieke orkestmuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. MAANDAG 20 AUGUSTUS NCRV7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nieuws 8.15 Radiokrant. 8.35 Liederen (gr.). 8.50 Grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammofoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke muziek (gr.). 10.20 Rondom het woord: etherleergang. 11.05 Fluit en pia no: klassieke muziek. 11.35 Lichte grammo foonmuziek. Brussel Vlaams ZATERDAG 18 AUGUSTUS 324 M: 12.00 Nieuws. 12.03 Orkest, piano en gitaar: lichte muziek 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Weekend Juke-Box. 14.00 Filmmuziek. 14.30 Symfonisch concert. 15.30 Broer en zus en ,I?Ye V16,00 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws 17-15 Dagklapper en liturgisch bericht. 17.20 Dansmuziek. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Koorzang. 20.00 Gevarieerde muziek. 20.30 perettemuziek. 21.00 Successenparade. 22.00 m!pÜuS' -fin* Gevarieerd programma. 23.00 23 06 Jazzmuziek. 23.00 Dansmuziek. 24.55-24.00 Nieuws. ZONDAG 19 AUGUSTUS ?,21 tM! Jl» Nieuws' 12-03 Symfonische muziek 12.30 Weerberichten. 12.35 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor m tn r n'. 14 00 °pera" en belcantoconcert. Ge^rieercl programma. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Moderne en klas sieke pianomuziek. 18.30 Godsdienstige uit- wnn'T Nieuws- 10.30 Lichte muziek „2 .2 Gevarleerti Programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Brussel Frans ZATERDAG 18 AUGUSTUS 484 M: 11.55 Grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.30 Lichte grammofoonmuziek. 14.15 Licht programma. 14.45 Grammofoon muziek. 15.03 De concerten van Lugano 1962: Italiaans - Zwitsers omroeporkest en solist: klassieke muziek. 16.03 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 18.30 Lichte grammofoonmuziek. 19.30 Nieuws. 20.30 Hoorspel. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Wereldnieuws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Klassieke muziek. 23.55 Nieuws. ZONDAG 19 AUGUSTUS 484 M: 12.15 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Verzoekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.40 Lichte muziek. 19.00 Katholiek halfuur. 20.00 Variété. 22.00 Wereldnieuws. 22.55 Nieuws. 23.00 Jazzmuziek. 23.55 Nieuws. ZATERDAG 18 AUGUSTUS VARA: 15.00 Tips voor Uw vakantie. 15.25 TV-film. 15.50 Avond na avond, Deense film impressie. 16.15 TV-film. 16.40 Documentair programma over de ontwikkeling van de luchtvaart. 17.00-17.30 Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. VARA: 20.20 Zonnige Perioden, luchtig vakantieprogramma. 21.20 Een vrouw me^ een verleden, politiefilm. 21,45 Willens en wetens, tweekamp. 22.35 Achter het nieuws. VLAAMS-BELGIë19.00 Internationale landbouwkroniek. 19.30 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.30 Zomercapriolen, gevarieerd programma. 21.30 TV-feuilleton. 21.55 Jazz from 61. 22.20 Nieuws. FRANS-BELGIë: 18.30 Voor de jeugd. 19.45 Wetenschappelijk programma. 20.00 Nieuws. 20.30 Feuilleton. 20.55 Wedstrijdprogramma. 21.30 Lichte muziek. 22.05 Nieuws. ZONDAG 19 AUGUSTUS NTS: 14.00-15.00 Nationale tenniskampioen schappen te Scheveningen. 15.00-18.00 Euro visie Kopenhagen: Internationaal concours- hippique. Deze uitzending wordt eventueel onderbroken voor enkele hoogtepunten van de tenniskampioenschappen te Scheveningen. 19.30 Weekendjournaal. 20.00 Sport in beeld. VPRO: 20.30 Gesprek aan de schrijftafel. 20.40 De oude draaidoos. 21.15 Eurydice, bal let. 21.40 Postscript tot Empire, film over Engelands toetreding tot de E.E.G. VLAAMS-BELGIë: 11.00-11.40 H. Mis te Antwerpen. 14.30 De week in beeld. 15.00- 18.00 Eurovisie. Internationaal Ruitersfesti- val te Kopenhagen. 19.00 TV-biografie. 19.30 Filmreportage. 20.00 Nieuws. 20.25 Het man neke. 20.30 Hotel Victoria, gevarieerd pro gramma. 21.30 Sportactualiteiten. 21.55 Voor dracht. 22.20 Nieuws. FRANS-BELGIë: 15.00-18.00 Eurovisie: In ternationaal Ruitersfestival te Kopenhagen. 19.30 Voor de kinderen. 20.00 Nieuws. 20.30 Speelfilm. 21.50 Licht ensemble. 22.20 Nieuws. (Advertentie! ,9 H t Horizontaal: 1. zuil, 6. duur van eb en vloed, 11. N.V. (Franse afk.), 12. mytho logisch figuur, 14. aard, 16. geestelijk ge stoorde, 19. Frans voegwoord, 20. ge groet (Lat.), 22. totale verandering, 25 nauwe, 26 voorzetsel, 28. vogel, 29. krach tige snelheid, 31. de somma van, 32 uit roep,, 33 kraagdier, 35 krachtig, 37.' ver haal 40. dwaas, 41. als eerder (afk.), 42. deel v.h. kippenhok, 43. positieve pool, 44. deel der wet >afk.), 46. dubbelklank, 47. grapje, 49. geest, 52. jongen, 54. tui meling, 56. bekende motorraces (afk.), 57. voorzetsel. 58. deel v.e. muziekinstru ment, 60. leeftijd (Eng.), 62. dun. 63. moesplant, 64. verminderen, 67 klein tak^ je, 69. dit is (afk.), 70. bedrijven, 72. drank, 74. deel v.e. brief, 77. rang i h leger (afk.), 78. solide, 79 .plant. Verticaal: 1. smalle weg, 2. afgemat, moe, 4. bloem, 5. het Romeins Imperium (afk.), 6. beproefd. 7. voorwoord, 8. thee (Eng.), 9. deel v. Nederland, 10 en om gekeerd (afk.), 11. rookartikel, 13. her kauwer, 15. krachtige, 17. elektrisch ge laden deeltje, 18. Indianen reservaat aan de Missouri i.d. staat Nebraska (V.S.), 21. overtreden, 23. vervoermiddel, 24. be taald antwoord (afk.), 27. bloedhuizen, 30. deel v. Amerika (afk.), 32. dringend verzoeken, 34. geur, 36. soort stof. 38. Frans lidwoord, 39. vruchtenat, 40. ont kenning, 45. het Romeinse Rijk (afk 46. lichaamsholten, 48. familielid, 50. in-! houdsmaat, 51. aanleg, 53. aanblik, 54. rustig, 55. stuk stof, 59. Engels voorzetsel 61. lekkernij, 62. meisjesnaam, 65. laag 66. insecteneter, 68. ter attentie van (afk 71. meisjesnaam, 73. verlaagde toon, 75. Chinese maat, 76. en andere (afk.). Horizontaal: 1. abeel, 5. maart 10 klomp, 12. anker, 14. ra, 15. oeraï, ls' o.L, 20 erg, 21. astarte. 23, lea, 24. de, 25 g.s., 26. ate, 27. op, 29. s.s.. 30 elan, 32 eg, 33. no, 35. rots, 37. notie, 39 afval 41. rita, 42. elia, 44 moker, 47. berin, 50! kool, 52. I.o., 53. ob, 54. nerf, 56 kr 57 fa 59. net, 61. ne, 62. ee, 63. ede, 64 ge-' drein, 67. age, 68. re, 70. notre, 72. er 73. regen, 76. takel. 79. morse, 80. aster. Verticaal: 1. al, 2. bon, 3. em, 4. epos, a, '.7',„an' 8' rk-°-' 9' te- 10- karei, 11. krat, 13. roest. 14. reder, 16. etage 17. arena, 19. lasso, 21. a.g.. 22 eo 25' snotolf, 28. praline, 31. animo, 32.' ei' 34. of, 36. oline, 38. tak, 40. ver, 43 akker' 45. el, 46. rondo, 47. boter. 48 eb 49 sfeer, 51. order, 55. regel, 58. a.g., 60. erts, 61. n.n., 65. enns, 66. iets. 69 ego 71. oke, 74. em, 75. er, 77. at, 78. er A.

de Stem | 1962 | | pagina 7