Het zal echter van Nederland afhangen Vopo's laten zwaar gewonde vluchteling kalm doodbloeden Achtduizend Papoea's willen en bloc weg WAAG WAS EENS KERK Paraplu voor ponykapse Druk gespeculeer rond herstel van diplomatieke contacten met Djakarta flmtona pil Gerucht over verloving prinses Irene Tilburgse dierentuin schenkt Kootje aap Oud met het pistool op de borst Indonesië nog gereserveerd DAGBLAD VOOR ZEELAND VN-waarnemer al naar Nw.-Guinea Minder wind Astronauten op Vlaamse t.v. Uw gelden nu voor grafsteen Maandag komt hij met sijn pa WEL VERBAZING Den Haag: geen commentaar Kredietbeperking in Suriname Aan westkant kon men niet helpen JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERi! EUROVISIE EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN 102e JAARGANG No. 24057 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. B. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Xng. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SOEKARNO: HAND NOG STEEDS UITGESTOKEN (Van onze parlementaire redactie) „De Nederlandse regering heeft het Nieuw-Guinea-akkoord met Indonesië met het pistool op de borst moeten aan nemen". Dat was het bitter gestemde commentaar dat V.V.D.-partijvoorzitter prof. Oud gisterenavond voor de radio liet horen. Professor Oud constateerde, dat de regering tot het uiterste haar plicht heeft gedaan. Zij mocht uiteinde lijk, concludeerde hij, berusten in het onvermijdelijke. De partijvoorzitter der V.V.D. noemde de gang van zaken rond het Nieuw-Gui nea-akkoord „in hoge mate bedenkelijk voor de internationale rechtsorde". Wat blijft er op die manier nog over van de Verenigde Naties?, vroeg hij zich af. Hij vond het een „benauwende gedachte", dat Amerika hiervoor niet meer aan dacht heeft gehad. Professor Oud prees het kabinet-De Quay, omdat het heeft gezien en het belang der Papoea's zoveel mogelijk centraal het Nieuw- Guineaconflict „manmoedig" onder ogen heeft gesteld. Uiteindelijk, zo betoogde hij, had de regering door de houding v3n Amerika, te kiezen tussen een onbevre digende rege-ling of een oorlog met In donesië. Dat de regering in die dwang positie voor het eerste heeft gekozen, achtte professor Oud juist. Door een oorlog zou noch het belang van de Pa poea's noch dat van Nederland zijn ge diend. In een twee uur durende maar weinig spectaculaire rede heeft president Soekarno gisteren uitvoerig aandacht besteed aan het ak koord tussen Nederland en Indonesië inzake Nieuw-Guinea. Hij maakte daarbij met de hem eigen tact, de opmerking dat Djakarta nu nog maar moet afwachten of Nederland de bepalingen van het akkoord getrouw zal uitvoeren. „De Nederlanders hebben al meer overeenkomsten geschonden", aldus Soekarno in zijn rede ter gelegenheid van de zeventiende onaf hankelijkheidsdag- Voor het eerst officieel het akkoord voor de Indo nesiërs becommentariërend zei Soekarno dat aan Djakarta's eis dat op 1 januari a.s. de Indonesische vlag hoven Hollandia zou wapperen, zal worden voldaan. Volgens het Britse blad „The Daily Telegraph", zou er een verloving op komst zijn tussen prinses Irene en de Belgische graaf Albert de Limburg Stirum. Volgens de Daily Telegraph zouden koningin Juliana en prins Bernhard thans een beslissing ter zake overwegen. Graaf Alberts broer, graaf Ever- hard, is vorig jaar in het huwelijk ge treden met prin ses Helène van Frankrijk, de dochter van de graaf van Parijs. Vol gens de Daily Te-legraph is de moeilijk heid bij de verloving tussen prinses Ire ne en graaf Albert, dat laatstgenoemde katholiek is. Dit zou dan problemen ge ven, met name in Nederland, zolang kroonprinses Beatrix niet getrouwd is en prinses Irene de eerste in de lijn van opvolging voor de troon. Aldus, nog al tijd, het Britse blad. DE TOESTAND van de 71-jarige Ita liaanse politicus Pietro Nenni, die eer- gfeteren in een beek is gevallen tijdens een vakantiewandeling, gaat zichtbaar vooruit. PRINS SIHANOEK van Cambodja heeft een beroep gedaan op de V.S., een einde te maken aan „de explosieve situatie" bii de grens tussen Thailand en Cambodja waar „sedert 11 augustus twee ernstige incidenten zich hebben afgespeeld". DE ACTIE-ADELAAR, een modelactie vanwege de Westduitse vakvereniging van spoorlieden ter ondersteuning van looneisen, is na twee en een halve dag gisteren geëindigd. EEN BANKETBAKKER te Moskou heeft een chocoladetaart met een middellijn van een halve meter gebakken voor de oeide ruimtevaarders Nikolajev en Po- povitsj. 0 0 0 0 J Weersverwachting van het K.N.M.I.. f tot vanavond, opgemaakt gis- t terenavond 23.15 uur: "Pklaringen en nog slechts enkele 0 P'aatselijke buien. Overwegend mati- 0 ge wind, in hoofdzaak tussen west en J noordwest. Niet veel verandering in 0 temperatuur. Verwachting van het Belgisch weer- 0 kundig instituut: J Betrokken tot zwaar bewolkt, doch 0 t ook opklaringen en minder neerslag- 0 vlagen. Maximumtemperaturen voor J vandaag van 18 tot 19 graden. J Vandaag: zon onder 20.00 uur. Maan i J op 21.35 uur. 0 0 Morgen: zon op 5.29 uur, zon onder J ,55oUnnr- Maan onder 1011 uur' maan 5 J op 22.00 uur. f Mïianclag: zon op 5 3() uur Maftn Qn_ 0 der 11.22 uur. 0 „We zullen ons op de bereikte over winning echter niet al te zeer laten voorstaan", aldus hield Soekarno zich be scheiden. Hij beloofde het Indonesische volk dat vanaf nu werk zou worden ge maakt van de grote economische proble men waarvoor het land zich gesteld ziet. Verdere gebiedsaanspraken heeft Indo nesië niet, betoogde hij, het land is groot genoeg. Soekarno voegde aan zijn opmer kingen inzake de naleving van het akkoord door Nederland nog toe dat hij te allen tijde bereid blijft weer tot betere betrekkingen met de Ne derlanders te komen. „De hand, die ik vorig jaar uitstak, blijft uitgesto ken", zei hij. Het zal echter van Den Haag afhangen, zei hij. De wijze waarop men daar de bepalingen van het akkoord uitvoert zal tenslotte uitmaken of Nederland een her nieuwde Indonesische vriendschap waardig is In Hollandia heeft gouverneur Platteel eveneens een toespraak gehouden, waar in hij de ambtenaren opriep zich te be zinnen op de nieuwe situatie, geen over haaste besluiten te nemen en zo moge lijk ook nog tijdens de periode van het V.N.-bestuur te blijven werken. Hij zag in het bereikte akkoord gunstige ele menten, met name waar het de zelfbe schikking der Papoea's betreft. Aan de andere kant gaf hij toe dat de overeen komst de Papoeabevolking zeker niet erg zint. Om dat met grote nadruk te onder strepen werd gisteren in Hollandia be kend, dat de gehele bevolking van Sen- tani, achtduizend Papoea's groot, het plan heeft om en bloc naar Australisch Nieuw-Guinea te gaan, indien de rege ring in Canberra daartoe toestemming wil verlenen. De heer Jorfu, voorzitter van de streekraad van Sentani (dat dicht bij Hollandia ligt), heeft dit bekendge maakt. Hij heeft de Australische verbin dingsman in Nieuw-Guinea gevraagd of hij de massale verhuizing, die in feite een aanvraag tot politiek asiel is. bij de Australische regering aanhangig wil maken. In Canberra had men zich nog geen mening gevormd over deze kwestie, maar tevoren was al gezegd, en dat werd gisteren in dit verband herhaald, dat de Australische regering zeer welwillend zal staan tegenover alle verzoeken van Pa poeazijde om naar het Australisch deel van Nieuw-Guinea te mogen verhuizen. De achtduizend bewoners van Sentani maken dus een goede kans dat hun ver zoek ingewilligd wordt. „Waar mogelijk" De Indonesische marinecommandant heeft zijn eenheden bevolen „waak zaam" te blijven, ondanks het akkoord Hij herinnerde aan de opdracht tot be vrijding van West-Irihn en zei dat dit bevel mogelijk het diplomatiek bereikte akkoord moest „aanvullen". Ook is in Djakarta gezegd dat onder de troepen, die tot dusver in het omstreden gebied aan land zijn gegaan, zich technici be vinden die „op elk moment" de telever- bindingen van de Nederlanders kunnen overnemen. Zij hadden opdracht, aldus luitenant kolonel Soeharto, dit „waar mogelijk, op vreedzame wijze te doen". In de afgelopen nacht is het „staakt het vuren" van kracht geworden. Tot aan dit moment hebben de Nederlandse strijdkrachten hun tegenacties voortge zet, Op Misool zijn kort voor het ak koord nog verscheidene Indonesische in filtranten gesneuveld, zo werd gisteren bekendgemaakt. Bij de patrouille-activi teiten van gisteren zijn in de omgeving van Fak Fak twee Nederlandse militai ren, waaronder de 21-jarige dienstplich tige soldaat W. P. Verstegen uit Tilburg, gewond geraakt. Vrees Ook gisteren zijn uit alle delen van de wereld de reacties op de overeenkomst van New York blijven doorstromen. De rode leiders van Azië, commufiistisch China voorop, hebben de loftrompet ge stoken over Soekarno's grote staatsman schap en hem blijvende steun en vriend schap beloofd. Gisteren kwam ook Kennedy's per soonlijke gelukwens aan Soekarno ter Het fraaie stadsbeeld van Monniken- dam wordt behalve door de beroemde Hallenkerk beheerst door de op deze foto zichtbare Waag en de zich daar achter verschuilende speeltoren. Er wordt al enkele jaren hard gewerkt aan de restauratie van alle drie deze monumenten. Daarbij is gebleken dat het zeven- tiende-eeuwse waaggebouw een oudere kerk verhult, die uit de zestiende eeuw moet dateren. Door gevel verandering heeft men er in de zeven tiende eeuw een waaggebouw van gemaakt. gelegenheid van de 17e onafhankelijk heidsdag. De Amerikaanse president ver bond daaraan goede wensen inzake de toekomst van Nieuw-Guinea en de na leving van het akkoord. Niet overal blijkt de vrees voor nieu we gebiedsaanspraken van Indonesische zijde geweken, ondanks Soekarno's ver klaring daarover. Met name de pers in Hong Kong vreest dat nu Brits Noord- Borneo aan de beurt zal zijn. Gisterenavond is generaal Rkhye, een Indiër, uit New York naar Nieuw-Gui nea vertrokken. Hy is belast met de lel ding van het controle-instituut, dat moet nagaan of het bestand, dat vannacht is ingegaan, wordt nageleefd. Hij wordt geassisteerd door 25 officie ren, die van posten in het Midden-Oosten en Kongo vrijgemaakt worden. Oe Thant zou nog tot geen enkel land een con creet verzoek hebben gericht tot leve ring van politietroepen voor Nieuw-Gui nea. Wel worden verscheidene landen als kandidaten genoemd, vooral die wel ke gevraagd zijn enkele van de 25 offi cieren te leveren. Daaronder zijn Zwe den en India. In de loop van deze morgen, om half twaalf, zal de Vlaamse t.v. beelden van de aankomst en huldiging van de Russi sche astronauten in Moskou uitzenden. Of de N.T.S. eveneens de reportage geeft was gisterenavond nog niet zeker. (Van onze parlementaire redactie) In politieke kringen in Den Haag wordt op het ogenblik druk gespe culeerd rond de vraag of binnen kort een herstel te verwachten is van de diplomatieke betrekkingen met Indonesië. Zoals bekend rijn de diplomatieke betrekkingen des tijds door Indonesië zelf verbro ken. Men wenste in Indonesië zelfs in strijd met alle diplomatieke gebruiken geen buitenlandse behartiging van Ne derlandse belangen in Indonesië toe te staan. Hiermee hangt samen de kwestie van het herstel van de verbroken telex en telefoonverbindingen. Ook deze zijn destijds door Djakarta zelf verbroken. Zoals reeds eerder gemeld is de kwes tie van het herstel van de diplomatieke betrekkingen eigenlijk min of meer blij ven zweven tijdens de laatste fase van de onderhandelingen die vooraf zijn ge gaan aan de ondertekening van het Nieuw-Guinea-akkoord. Van Amerikaanse zijde en ook van de zijde van de secretaris-generaal der V.N. neeft men geprobeerd Indonesië te be wegen een bepaling in de overeenkomst seren. op te nemen waarin duidelijk zou wor den vastgelegd, dat de diplomatieke be trekkingen zo spoedig mogelijk hersteld zouden worden. Daartoe was Indonesië niet bereid. Indonesië zou op het stand punt hebben gestaan, dat de tijd nog lang niet rijp was voor het herstel van de diplomatieke betrekkingen, maar dat Nederland eerst maar eens bewijzen zou moeten geven van een andere houding tegenover Djakarta. Tenslotte scheen toch min of meer overeengekomen te zijn om bijvoorbeeld te beginnen met een uitwis seling van diplomatieke missies, een aan vang te maken met het herstel van de goede verhoudingen over en weer. Van de zijde van het Nederlandse bedrijfsleven hecht men grote waarde aan het herstel van de diplomatieke betrekkingen omdat men hoopt weer op korte termijn zaken te kunnen doen met Indonesië. Na een herstel van de diplomatieke be trekkingen zou natuurlijk ook direct aan de orde komen de vergoeding van de Nederlandse bedrijven en ondernemingen die destijds door Indonesië zijn genatio naliseerd. Het is echter de vraag van Indonesische kant ook maar in enige be langrijke mate financiën aanwezig zijn om deze nationalisaties te gaan compen- FUNCTIONARISSEN van de Neder landse ambassade in Moskou hebben ge weigerd commentaar te verlenen op be richten uit Den Haag volgens welke mis schien spoedig de diplomatieke betrek kingen tussen Rusland en Nederland zouden worden hersteld op ambassa deursniveau. (Van onze verslaggever) De aap is nu definitief uit de mouw! Direct nadat wij gisteren de dagelijkse balans hadden op gemaakt en geconstateerd had den, dat we „er waren", belden wij enthousiast de directie van de Tilburgse dierentuin om een en ander te regelen- Tot onze grote verrassing deelde zij ons mee gratis een aap voor Kootje beschikbaar te willen stellen. Wat nu te doen met de door onze lezers zo spontaan geofferde gelden? Na enig beraad besloten we deze giften afzonderlijk aan Kootje en zyn vader te overhandigen als bydrage in de kosten van de grafsteen. Wy zyn ervan overtuigd dat alle milde gevers het hiermee eens zullen zyn. Hierna belden we de familie Van Santberghen op om al dit goede nieuws te kunnen meedelen. Vader was nog op de fabriek, dus troffen we de dochter, die haar enthousias me en dankbaarheid niet onder stoe len of banken stak. „Gratis", riep ze uit, „fantastisch, geweldig". Wij vroegen haar of vader Van Santberghen en Kootje a.s. maandag middag op onze kosten naar Breda wilden komen. Vandaar zullen wij hen dan naar Tilburg vergezellen om de aap in ontvangst te nemen. „Moet u eens luisteren", antwoord de de dochter, „mijn vader weet niet of hij maandag een vrije dag kan krijgen". Daarom belden wtf de personeels chef van de fabriek op om een vurig pleidooi te houden voor vader Van Santberghen. Spontaan werd Kootjes pa een vrije dag toegezegd. Zo zal onze zo prettig verlopen ac tie maandag bekroond worden door de overhandiging van de aap en de door onze lezers bijeengebrachte gel den. Een verantwoording geven kunnen we niet, omdat vrijwel alle gevers anoniem wensen te blijven. Wel kun nen wij u mededelen, dat de giften varieerden van één tot tien gulden, dat zij ons in een vlot tempo bereik ten en dat wij daarnaast nog een groot aantal leuke reacties ontvingen. Het Nederlands Shetlandpony Stam boek viert in Eist zijn zilveren jubi leum. In het raam van de viering vond vrijdag een grote keuring plaats, waar ongeveer 4000 pony's werden gekeurd op stamboekwaar de. Jammer genoeg werkte het weer niet zo mee: zo kon het gebeuren, dat een van de te keuren pony's keurig werd gekapt (foto 1) en dat zijn meesteres daarna behoedzaam een paraplu boven het dier hield om te voorkomendat de moeite verloren zou gaan door de neerstromende regen. IN LONDEN is gisteren een driejarige Indiase jongen in quarantaine gesteld, omdat vermoed wordt dat hij aan pokken lijdt. (Van onze parlementaire redactie) In Den Haag onthoudt men zich van ieder commentaar op de rede van Soe karno. In regeringskringen heeft men wel met enige verbazing kennis genomen van bepaalde passages uit diens rede, met name over hetgeen Soekarno heeft ge zegd ten aanzien van het zelfbeschik kingsrecht, maar men acht het in dit stadium verstandiger niet over te gaan tot een interpretatiestryd die weer tot allerlei moeilijkheden kan leiden. Verwacht kan worden, dat de memo rie van toelichting op het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst diep zal ingaan op de verschillende as pecten van de overeenkomst en de juiste interpretatie daarvan, zoals die thans door Nederland werd opgevat, zal geven. Onduidelijke punten, zoals die er nog vele zijn in de overeenkomst, zullen, zo verwacht men op het ministerie van bui-> tenlandse zaken, bij het komende debat in de Tweede Kamer wel opgehelderd worden. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken vernemen wij verder nog, dat ambassadeur Van Roijen niet door de regering uit Washington naar Nederland is teruggeroepen. De heer Van Roijen komt alleen naar Nederland om een reeds lang uitgesteld verlof te gaan genieten. Hetzelfde is het geval met mr. Schürmann, zo zei men ons, deze reist zelfs meteen van Schiphol door naar Parijs. Intussen is het natuurlijk wel duide lijk dat de heer Van Roijen van zijn verlof in Nederland gebruik zal maken om nog enkele besprekingen te voeren. Met het oog op een aan de dag getre den ongerustheid, blijkende uit de vele onjuiste berichten die circuleren omtrent de monetaire positie van Suriname, heeft de centrale bank van Suriname bekend gemaakt, dat in verband met de sedert enige tijd optredende afvloeiing van de viezen in overleg met de commerciële banken een regeling is getroffen tot een krachtige kredietbeperking. Deze maat regel zal door de centrale bank worden gesteund met een gelijktijdige verhoging van het officiële disconto van 4 naar 5 pet. Deze maatregelen hebben vooral ten doel direct en indirect te grote con sumptie te beperken. De maatregelen van de bank sluiten aan op een aantal maatregelen van de overheid ten aanzien van het deviezen- verkeer. Door het treffen van deze maatregelen, die van tijdelijke aard zul len zijn, zegt de centrale bank van Su riname van oordeel te zijn dat de sta biliteit van de Surinaamse geldeenheid gewaarborgd blijft. Vopo's hebben op ergerlijk laff' wijze een vluchteling doodgescho ten die poogde over de Berlijnse muur te klimmen. De man lag drie kwartier om hulp te roepen, maar de Vopo's die op hem hadden geschoten reageer den daar niet op. Wel wierpen zij traangasgranaten over de muur naar de Westberlijners die daar te hoop waren gelopen en „moorde naars" schreeuwden. De Westber- lijnse politie antwoordde ook met traangas. Het drama vond plaats in de Zimmer- strasse. De Vopo's vuurden ongeveer 25 schoten naar twee mannen die daar pro beerden over de muur te klimmen. Het lukté een ervan West-Berlijn te berei ken. De ander viel gewond neer. De man lag te kreunen, maar de Vopo's bekom merden zich niet om hem. Honderden hevig verontwaardigde West berlijners riepen „moordenaars" en „ban dieten" naar drie Vopo's, die, met ma chinepistolen gewapend, op de muur stonden. Op ongeveer 150 meter achter de muur aan de oostelijke zijde verza melde zich een honderdtal Oostberlij- ners. Het hulpgeroep en het kreunen van de man werd steeds zwakker en ten slotte stierf hy. Een Vopo slingerde het slachtoffer toen over zijn schouders en droeg het weg. Ooggetuigen zeiden dat de man dood was. Terwijl de gewonde nog naast de muur lag, wierpen de communisten vier gra naten uit een raam op de tweede ver dieping van een huis in de Zimmer- strasse. De Westberlijnse politie ant woordde met twaalf granaten, waardoor de Vopo's zich bij het raam moesten te rugtrekken. Volgens ooggetuigen droeg het slacht offer werkkleding. De leeftijd werd op een jaar of 22 geschat. De Westberlijnse politie riep of hij zijn naam wilde zeggen, maar gekreun was het enige antwoord. Men gooide hem nog verband toe, maar het slachtoffer kon zichzelf niet verbinden, daar hij tel kens het bewustzijn verloor. (Advertenties) DE BETERE VIRGINIA Komende week elke dag een reportage van het grandioze zwemfestijn te Leipzig

de Stem | 1962 | | pagina 1