Den Haag bevestigt na akkoord: Wapenstilstand gaat vrijdagnacht a.s. in ZENUWPATIËNT (PAS ONTSLAGEN) DOODT SLAPENDE BROER Deense Veronica na 2 dagen zenden stem weer ontnomen Evacuatie op grote schaal Nieuw-Guinea-akkoord op 6 september in de Kamer GEMASKERDE RICHT PISTOOL OP JOURNALISTEN ERUIT, zegt huisbaas tot OE THANT Wira Kan: geen staal- maar bittere pillen Onbegrijpelijk drama in Krabbendam ,Hij maakt er een grote janboel van' DAGBLAD VOOR ZEELAND Kartosoewirjo ter dood veroordeeld Djakarta was Oe Thant vóór Acht maanden voor bezitters van hennep „AANNEMEN" Weinig verandering Weduwe verloor hele bezit door diefstal TWEE-DERDE MEERDERHEID VEREIST Zwitsers - Duits - Libanees...maar zo Deens als wat Joyrider pakt het groots aan 102e JAARGANG No. 24056 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v t Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 276841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DIPLOMATIEKE BAND WORDT NU HERSTELD (Van onze parlementaire redactie) Sociale Zaken zegt, dat er staal- pillcn zitten in de geheimzinnige flesjes, die de laatste tijd aan de Zeeuwse en Hollandse kusten aan spoelen. Wim Kan, die op liet ogen blik in Den Haag optreedt, weet wel beter. Volgens hem bevatten de fles jes de bittere pillen die Amerika ons inzake Nieuw-Guinea te slikken heeft gegeven. Het militair gerechtshof te Djakarta heeft gisteren Kartosoewirjo, de leider van de Daroel Islam in West-Java, ter dood veroordeeld. De vroegere medestander van presi dent Soekarno was in juni jl. door een legerpatrouille gevangen genomen. Zijn streven was een theocratisch-mohamme- daanse staat Indonesië te vestigen. Aan Kartosoewirjo was een lange lijst misdrijven ten laste gelegd, daarbij in begrepen het geven van een opdracht aan partijgangers om president Soekarno op 14 mei te vermoorden en het aan stoken van een opstand tegen de wettige regering. Hij kreeg een instorting toen het vonnis werd voorgelezen. Twee po litiemannen droegen hem de rechtszaal uit. „Volledige Nederlandse capitulatie een nieuwe stap achteruit voor het Westen in de eerste plaats een pracht van een persoonlijke triomf voor Oe Thant, die daarmee zijn kansen op liet generale secretarisschap van de V.N, aanzienlijk heeft vergroot". Zo luidden de meeste commentaren gisteren op de ondertekening van het Nederlands-Indonesische akkoord over westelijk Nieuw-Gui nea. Hoewel de opluchting wel algemeen was, ziet de westerse wereld geen reden tot juichen in het bereikte akkoord. Alleen de Afro-Azia- tische en de rode landen waren verheugd over dit nieuwe stukje „de-kolonisatie". Tegen de 22-jarige loswerkman A. M. H. uit Jordanië en de 21-jarige Libanese keukenknecht T. M. E. B., eiste gisteren de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek wegens het invoeren en het in hun bezit hebben van twee kilo hashish (hennep). In mei werd het tweetal door de po litie op het Rotterdamse Katendrecht aangehouden om hun papieren te con troleren. Toen bleek dat hiermee iets niet in orde was werden zij meegeno men naar het bureau van de vreemdelin genpolitie, waar de hashish-affaire aan het licht kwam. De politie ontdekte nl. het bestaan van een geheimzinnig kof fertje dat het tweetal enige dagen te voren aan het bagagedepot van he-t cen traal station had afgeleverd. De koffer bleek twee kg hennep te bevatten. Ge bleken is dat het tweetal de hennep uit Antwerpen Nederland heeft binnenge smokkeld. In Rotterdam toonde een ze kere „Tommy" grote belangstelling voor de hashish, maar tot transacties is het niet gekomen. (U.P.I.) Dat vooral Oe Thant er zijde bij zal spinnen is, voor hem persoonlijk althans, een belangrijk facet van de overeen komst. Hij heeft zich zelfs laten welge vallen in feite door Indonesië voor schut te worden gezet en het ging in dit geval, o ironie van het lot, opnieuw om de „vlaggenkwestie". Zoals we gisteren al schreven maakte radio Djakarta onmiddellijk na de on dertekening van het akkoord bekend dat op 31 december a.s. de rood-witte vlag in Hollandia zal worden gehesen. Het akkoord liet die datum in het midden. De formulering van Djakarta was wel een toppunt van brutaliteit. „Gebaseerd op een nog door Oe Thant te nemen be sluit kan worden aangenomen dat vanaf 31 december de Indonesische vlag in West-Irian wappert", aldus de radio. Oe Thant zal eens geslikt hebbenom daarna braaf te besluiten dat de Indo nesische vlag inderdaad op 31 december gehesen mag worden. Tegelijk gaat dan de Nederlandse neer. Het verdrag had de bepaling van die datum aan de waar nemend secretaris-generaal overgelaten. Djakarta was hem voor. Maar Oe Thant bleef, naar Nederlands voorbeeld, beleefd en protesteerde niet. Beide partners van het akkoord heb ben Oe Thant gemachtigd de maatrege len te nemen die nodig zijn voor de ko mende overdracht aan de V.N. Die mach tiging omvat de benoeming van de daar toe nodige mensen. Ook is bepaald welke Nederlandse functionarissen het eerst moeten worden vervangen door neutra len. Er zijn nu uiteraard nog verscheidene kwesties te regelen, ook regelrecht tus sen Nederland en Indonesië. Maar daar mee maakt men kennelijk geen haast. Van Roijen is van New York naar Wash ington, zijn standplaats, teruggegaan en mr. Schürmann gaat zaterdag met va kantie. Soebandrio gaat waarschijnlijk spoedig naar Djakarta te-rug. De duizend man politietroepen die de V.N. op Nieuw-Guinea zullen moeten stationeren zullen waarschijnlijk gele verd worden door Pakistan en Malak- ka. HET DOOR grensincidenten ontstane ge schil tussen Turkije en Irak schijnt zich toe te spitsen. Volgens de Turken heb ben gisteren Iraakse vliegtuigen een Turks grensdorp gebombardeerd. IN DELFT zijn vier jongens van 15 en 16 jaar gearresteerd wegens inbraken, diefstal en joyriding. Een veelbelovende jongedame van zestien lentes trad als heler van het viertal op. Zij is ook aan gehouden. EEN AMERIKAANSE journalist in Mos kof is uitgewezen omdat hij in zijn blad ,i£rove leugens" over de Sovjet-Unie had verteld. ALGERIE is gisteren als dertiende lid tot de Arabische Liga toegetreden. DE ZUIDKOREAANSE oud-premier John Tsjang zal op beschuldiging van hulp aan een komplot tegen het militai re bewind worden berecht. 'Weersverwachting van het K.N.M.I., [geldig tot vanavond, opgemaakt gis terenavond 23.15 uur: .Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Wisselende bewolking en neerslagvla gen, die plaatselijk onweersachtig kunnen zijn. Maximumtemperaturen voor vandaag van 17 tot 21 graden. Vandaag: zon onder 20.02 uur. Maan Jop 21.09 uur. Morgen: zon op 5.27 uur. Maan onder 18.39 uur. buiten de twee broers nog een jongere zoon en twee dochters telt, had de avond tevoren gewoon zitten praten. Om onge veer half elf ging men naar bed. In de daarop volgende uren beging Jan zijn on begrijpelijke daad. De buks werd later in een sloot gevonden op aanwijzing van de dader. Over de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, waarover opmerkelijk weinig werd gezegd, is gis teren in Den Haag officieel bekendge maakt dat ze inderdaad hersteld zullen worden. Nederland en Indonesië zouden dat met elkaar overeengekomen zijn. Mochten Nederlandse diplomaten ergens ter wereld een uitnodiging krijgen van Indonesische zijde, om recepties ter ge legenheid van de onafhankelijksheidsdag bij te wonen (die dag wordt vandaag ge vierd), dan moeten zij die aannemen, heeft Den Haag hen geadviseerd. In Djakarta zelf zijn intussen nog geen geluiden over het akkoord ge hoord. Soekarno heeft zorgvuldig al de monden zijner ambtenaren geslo ten. Vandaag zal hij zelf in zijn toe spraak ter gelegenheid van de Indo nesische onafhankelijkheidsdag, com mentaar op de overeenkomst geven. Men verwacht in Nieuw-Guinea niet dat er moeilijkheden zullen rijzen bij de uitvoering van het akkoord. De wapen stilstand gaat in om 1 minuut na 1 uur op zaterdagmorgen 18 augustus. Daarna wordt niet meer gevuurd, noch versterkt. Indonesië bereidt geen nieuwe landingen voor, ook niet vóór a.s. zaterdag, is iu Djakarta gezegd. Naar de mening van Soekarno zitten er blijkbaar nu genoeg troepen in het omstreden gebied om de schijn te wekken dat Nederland onder zware militaire druk van Indonesië ge tekend heeft De V.N. zijn ingeschakeld bij het ver zorgen van reispapieren voor Papoea's die er niets voor voelen de documenten aan Indonesische autoriteiten te vragen. Intussen hebben gisteren Nederlandse strijdkrachten nog een Indonesische commandopost bezet. Ze namen er pam fletten in beslag waarin de para's opge dragen werd stand te houden tot aan de dag van de overname door Indonesië! In Hollandia en de andere plaatsen in Nieuw-Guinea reageerde men gisteren erg kalm op het akkoord. Veelal nam men een apathische houding aan. Er zijn Papoea's die naar Australisch Nieuw- Guinea willen vertrekken. Zoals men weet zal Australië hun verzoek welwil lend bejegenen. De Nederlanders willen nu zeker met de grootst mogelijke spoed naar huis. Het hoofdbestuur van de ARKA meent dat er speciale waarborgen nodig zijn voor degenen die vooralsnog aan het werk blijven in het gebied. De gehele wereld heeft gereageerd op het akkoord. Kroestjev noemde het „een nieuwe slag voor het kolonialisme" en in die geest waren alle rode commenta ren gesteld. De Spaanse pers betreurt de komende overdracht onomwonden en wijst op het stelselmatig wijken van het westen voor dwang van rode en van neu trale zijde. De Franse regering weigerde alle commentaar. De redenen daarvoor zijn echter al welsprekend genoeg. Parijs is niet zo erg gecharmeerd van Washing ton als bemiddelaar bij dergelijke onder handelingen, en nog minder van de V.N. In Australië is men bijzonder voorzich tig. Een Zweedse krant bracht gisteren onder woorden wat in Canberra gevreesd wordt: „Nu Soekarno zijn zin heeft inza ke westelijk Nieuw-Guinea, wat let hem nu aanspraken te maken op het oostelijk deel?", vraagt het blad zich af. (Van onze Haagse redactie) De K.L.M. gaat, beginnend 29 augus tus a.s., 33 DC-8-vluchten uitvoeren van Biak naar Nederland voor het vervoer van burgers. De bedoeling is dat op die wijze vóór eind oktober ongeveer 4500 burgers geëvacueerd worden. Deze chartervluchten waren reeds vastgesteld vóór de ondertekening van het Nieuw-Guinea-akkoord. Verwacht mag worden, dat in de komende weken op nog veel grotere schaal schepen zo wel als vliegtuigen ingezet zullen wor den voor de evacuatie van Nieuw-Gui nea. In regeringskringen wordt niet ver wacht dat de evacuatie bemoeilijkt zal worden door een tekort aan scheeps ruimte of vliegtuigen. DE DIPLOMATIEKE betrekkingen tus sen Frankrijk en Tunis, die in 1961 tij dens het beleg van Bizerta verbroken werden, zijn gisteren officieel hersteld Een beeld van de ondertekening in de zaal van de Veiligheidsraad in New York van het akkoord tussen Neder land en Indonesië in de kwestie Nieuw- Guinea. V.l.n.r. op de voorste rij tij dens het tekenen van de akkoorden: de Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, de Ameri kaanse bemiddelaar Elsworth Bunker, secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. en de Nederlandse onderhandelaar dr. J. H. van Roijen. (Telejoto) Uit de woning van een Haagse weduwe is 's nachts van 14 op 15 augustus tijdens haar afwezigheid haar gehele bezit, groot f 10.000 en 125 dollar gestolen. De in brekers verschaften zich toegang door forcering van liaar keukendeur en ver volgens verbraken zij in de gang de deur naar de kelder. In deze kelder had de weduwe haar geldelijk bezit verborgen. (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, hoopt het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nieuw-Guinea- akkoord met Indonesië op 6 september a.s. in de Tweede Kamer in openbare behandeling te kunnen nemen. Dat be tekent dus, dat de kamer, zoals reeds verwacht werd, inderdaad vervroegd van vakantie zal worden teruggeroepen. De indiening van dit wetsontwerp, waaraan thans op buitenlandse zaken hard gewerkt wordt, verwacht men te gen 25 of 27 augustus a.s. Het afdelings-. onderzoek zou dan op 31 augustus ge-'den. houden kunnen worden. Intussen zal ook het oordeel ingewonnen moeten worden van de staten van Suriname en de Ned. Antillen en waarschijnlijk ook van de Nieuw-Guinearaad. Voor de goedkeuring van de overeen komst is in de Twpede Kamer een twee derde meerderheid vereist, aangezien het hier gaat om een inbreuk op de grond wet, die Nieuw-Guinea uitdrukkelijk rekent tot het gebied van het koninkrijk. Na de Tweede Kamer zal ook de Eerste Kamer het wetsontwerp in spoedbehan- deling moeten afdoen. De Verenigde Na ties willen namelijk op 18 september de kwestie zover afgehandeld hebben, dat dan in de algemene vergadering een re solutie terzake aan de orde gesteld kan worden op basis waarvan ook de V.N. zich achter het akkoord zal scharen. Zaterdagmorgen om 11 uur komen de commissies van buitenlandse zaken en defensie uit de Tweede Kamer bijeen om voorlopig vertrouwelijk nog van de regering een toelichting te horen op het akkoord en de motieven die Nede-r- land bewogen hebben het te aanvaar- Gisteren heeft de 27-jarige Jan B., wonende in Westfriesedijk Krabbendam (gemeente Warmen- hnizen) vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering zijn 33- jarige broer Klaas, terwijl deze sliep, van het leven beroofd. De dader, die als zenuwpatiënt her haalde malen in een gesticht te Zeist werd verpleegd, was sinds enkele maanden weer thuis. De politie en justitie stellen ter plaat se een onderzoek in. Het „ongeluk" dat in het gezin van de kleine veehouder de heer B. is ge beurd want van moord kan men eigenlijk niet spreken heeft in het simpele dorpje Krabbendam veel op schudding verwekt. Het kwam ook ge heel onverwachtst. De 27-jarige Jan B., monteur-lasser van beroep, stond als ze nuwpatiënt bekend. Kort geleden, in april, was hij voor de tweede maal thuis gekomen na een verblijf in een inrich ting in Zeist. Hij was wel eens lastig en deed „vreemd", maar stond niet als gevaarlijk bekend. Het onheil dat de kleine boerdery op de Westfriesedijk had getroffen, werd 's morgens door de vader ont dekt, toen hij naar de kamer van de beide broers ging om de oudste zoon en „bedrijfsleider" van de veehoude rij, te wekken. Hij sloeg de dekens terug. De 33-jarige man lag dood in bed, zyn schedel was ingeslagen. Het bed van Jan was leeg, en het raam stond open. Kort nadat het gruwelijke nieuws de politie bereikt had, werd Jan ontdekt in de landerijen, waar hij enige uren rond gezworven moet hebben. Hij liet zich ge willig aanhouden. Op het bureau waar hij verhoord werd, trachtte hij even ge willig te helpen de toedracht te recon strueren. Hij was echter zo in de war, dat de politie uit de flarden die hij na lang gepeins uitbracht, de zaak nog slechts ten dele heeft kunnen afleiden. Waarom Jan zijn broer met een wind buks op h^tir, hoofd sloeg is niet duide lijk geworden. „Tja. 't is erg met m'n broer", stamelt hij alleen. Het gezin dat, Nadat vijf Deense ministers, onder wie premier Viggo Kampmann, de hoofden bij elkaar hadden gestoken, is gisterennacht de Deense politie aan boord gegaan van het schip „Lucky Star", dat door het commerciële radio station „Radio Mercur" werd gebruikt voor uitzendingen vanuit de interna tionale wateren bij Kopenhagen. Het zendmateriaal werd in beslag genomen. Het scliip is door een sleepboot en on der politiegeleide de haven van Ko penhagen binnengebracht. De Libanese vlag werd neergehaald. Met dit optreden van de Deense overheid is ai na twee dagen een eind gekomen aan de nieuwe serie uitzen dingen van Radio Mercur. Men was er zich wel van bewust, dat het een tamelijk verreikende stap was de hand te leggen op een buiten lands schip met buitenlandse beman ning in internationale wateren. Boten met journalisten en fotografen hadden getracht contact te maken met de bemanning van de Lucky Star, doch de mensen aan boord daar bleken niet bereid vragen te beantwoorden. Een gemaskerde man met een pistool ver zocht de verslaggevers uit de buurt van het schip te blijven. Aan de mast was een groot bord bevestigd met de me dedeling „toegang verboden" in het Deens en Duitsof tenminste iets dat Duits moest verbeelden: er stond „Zutrit verbuden". Kennelijk was het bord door een Deen geschilderd. Toen de politie de Lucky Star had geenterd, bleek haar al gauw dat zij- wat de bemanning betrof, alleen met Denen had te maken vijf in getal Er was beweerd dat het schip uitsluL tend door Duitsers bemand was. Het ging allemaal nog al gemoede lijk. De politiemannen en de mannen van de Lucky Star babbelden gezellig met elkaar, maar het eind van het liedje was dat toen kapitein Dan Krancker niet zijn bewering dat het schip onder de Libanese vlag voer waar kon maken met officiële papie: ren, hij op een politiebureau werd in gesloten. De rest van de bemanning mocht vrij vertrekken maar uiter aard niet naar de Lucky Star. Toen de Lucky Star de haven was binnengesleept, zette de politie de stei ger af. Een vijftigtal supporters had zich in de buurt verzameld en wat aar zelend klonk een „lang leve Mercur". OE THANT ...ruzie met de huisbaas... De huisbaas van de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft deze beschul digd van het toebrengen van ernstige schade aan de meubilering van zijn uit elf kamers bestaande woning in New York. De huisbaas, William Wholey, zegt dat Thant „grote aantallen gasten" ontvangt en „grote hoeveelheden sterke drank, voedsel en tabak" morst. Soms geeft hij twintig mensen onderdak voor de nacht, die op de vloer en elders slapen. Het eten „wordt neergesmeten" en „onwelrie kende geuren" dringen tot de andere woningen door. Bovendien worden de meubelbekleding en vloerbedekking door dieren beschadigd, aldus Wholey. Wholey diende zijn klacht in na dat tegen hemzelf een klacht was in gediend wegens het berèkenen van een te hoge huur. Volgens de staats- huurcommissie mag hij slechts 402,5 dollar per maand rekenen, terwijl hij bij Thant een rekening van 12.600 dollar per jaar heeft ingediend en met ingang van 22 juni 1961 deze re kening heeft verhoogd tot 14.000 dol lar. Wholey zegt meer huur gevraagd te hebben wegens de beschadigingen die aan de kamers worden toege bracht. Hij heeft een eis ingediend tot uitzetting van de familie Thant uit zijn woning. „Ik neem niets meer. We willen dat ze er uitgaan", zegt hij. Afbetaling In het huis zou voor 6447 dollar schade zijn aangericht. Oe Thant had 1074 dollar van dit bedrag betaald. Hy had ermee inge stemd de rest te voldoen door maan delijks 150 dollar meer te betalen dan de door hem verschuldigde huur, tot dat het bedrag geheel zou zijn afbe taald. De chauffeur van de autobus waarmee de Noord-Zuidholiandse Vervoermaat schappij een pendeldienst voor vissers onderhoudt tussen Katwijk en IJmuiden, keek vreemd op toen hij zag dat zijn s ochtends bij de IJmuidense vissersha- ven onbeheerd achtergelaten bus was verdwenen, waarmee hij om twee uur °e rit naar Katwijk moest maken. Aanvankelijk werd gedacht aan een grap. Doch toen urenlang zoeken geen resultaat had opgeleverd werd. ca. half vijf, aangifte gedaan. De IJmuidense po litie zond terstond een alarmbericht uit. Een Amsterdamse speurder vond de bus omstreeks zes uur op de Hugo de Groot kade. Op de bovenste foto ziet men de Lucky Star, kort voordat de Deense politie er toch weer een eind aan maakte. Zichtbaar zijn de zendmast en de Libanese vlag. De onderste foto toont hoe een onbekend be manningslid, romantisch gemaskerd en zelfs van een (echt?) pistool voorzien, de nieuwsgierige journalis ten op een afstand wil houden. Op het bord, in het Deens, „verboden toegang". Om na het zendverbod toch weer radioprogramma's uit te zenden was in snel tempo een „Zwitserse" maat schappij eigenaar van het schip ge maakt. De vlag werd een Libanese.

de Stem | 1962 | | pagina 1