JOANNES XXIII NOG GERESERVEERD Paus wil allereerst indrukken opdoen GOED GEBAAR VROUW Zorgen aan het hoofd ELLE'S Kodak TLps voor de woning Eerste Hollandse jongens op Atlantic College Verhouding Primaat-wereldepiscopaat (II) Aanwijzingen en encycliek (t Voeding en veilig verkeer Nieuwe overtrek voor strijkplank MIDDEL TEGEN SNURKEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 11 Nog geen uitspraken Veelbetekenende woorden aliijd in iop-condiiie! VERGEEFSE JACHT OP EEN POEMA Klacht tegen fabrikant van thalidomide Europese jongeren bezoeken Rotterdam Zuidkoreaanse vissers verongelukt 98 ct. Twee aspecten Haarmode Duur Parijs (Van een bijzondere medewerker) Al is er over de besprekingen binnenskamers heel weinig bekend, het is in confesso, dat én in de theologische commissie én in de Cen trale Commissie van Voorbereiding van het Concilie uitvoerig en in tensief over het vraagstuk van de verhouding tussen primaat en we reldepiscopaat is gediscussieerd. Dat daarbij de beide in de vorige conciliebrief genoemde twee standpunten hierover vóór- en tegenstan ders vonden bij die besprekingen, ligt voor de hand. Het hoofdargument van de voorstanders van het in het vorige ar tikel genoemde tweede standpunt, dat n.l. de paus het hoogste gezag heeft, omdat hij op de top is van het college van bisschoppen, van het wereldepiscopaat, zit daarin, dat de gezamenlijke bisschoppen, het col lege van bisschoppen, de opvolgers zijn van het apostelcollege. Evenmin als dat apostelcollege het hoogste gezag uitoefende, omdat Petrus hen in zijn gezag associeerde, maar om dat zy dit gezag hadden krachtens goddelijk recht, hun door het Hoofd der Kerk, Christus, geschonken, evenmin heeft het Concilie het hoogste gezag, door associatie van de Paus in zijn ge zag, maar krachtens goddelijk recht als opvolger van het apostelcollege. We verbeelden ons allerminst met de ze enkele zinnen dit moeilijke onderwerp uitputtend te hebben behandeld. Er zal tijdens het Concilie nog wel heel wat meer over worden gezegd en gedebat teerd. Als de zaak zo eenvoudig lag, was iedere verdere discussie vrijwel overbodig. Het wil ons voorkomen, dat de kern van het probleem ligt in de vraag, of het Concilie, het wereldepisco paat, krachtens goddelijk recht moet worden gezien als opvolger van het apostelcollege. Hebben de pausen na Pius IX hier- over al een uitspraak gedaan en een bepaald standpunt ingenomen? Heeft met name Joannes XXIII tijdens de voorbe reiding van het Concilie laten merker in welke richting zijn gedachten gaan t.a v. dit punt? Vooral de laatste vraag moeten we ontkennend beantwoorden. Over het optreden van de Paus tijdens de voorbereiding van het Concilie heeft dr. O. B. Roegele, hoofdredacteur van de ,,Rheinische Merkur" in zijn blad enkele interessante mededelingen ge daan. H ijschreef onlangs: „Het betekent voor allen, die het ver loop van het eerste Vaticaanse Concilie en de grote, ja, door vele Concilievaders als drukkend ondervonden drang van de toenmalige Paus op de gang der beraad slagingen kennen, een weldoende verras sing, dat Joannes XXIII steeds weer op de nadrukkelijkste wijze zyn intensief medeleven beklemtoont, ook met een ze ker ongeduld op gestadige arbeid en het inachtnemen van het gestelde tijdsche ma aandringt, maar zich zeer terughou dend toont, als het gaat om de inhoud en de strekking van de besprekingen. Wel spreekt de Paus met de leden van de voorbereidende commissies en met name met hun voorzitters, vrij vaak en openhartig over hun werk; maar hij ver mijdt alles, wat lijkt op beïnvloeding of zelfs oplegging van zijn meningen. Zelfs aan de zittingen van de Centrale Com missie neemt de Paus slechts formeel deel; d.w.z. hij opent en sluit de zitting met een toespraak, luistert ook naar de een of andere uiteenzetting van de onderwerpen, maar trekt zich geregeld terug, voordat een eigenlijk debat be gint. Dit wordt door tal van deelnemers zeer betreurd, omdat zij van mening zijn dat de Paus hier een uitstekende gele genheid zou hebben gehad om zich van de stemmingen, de opvattingen en de meningsverschillen, die in de verschil lende landen en delen van de wereld be- staan en ook bij hun hiërarchie, een rechtstreeks en levend beeld te vormen. Menigeen, die meent te weten, dat hij bij een bepaald onderwerp de Paus aan zijn kant heeft, zou het natuurlijk toejuichen, als Joannes XXIII duidelijker te ver staan gaf, waar zijn sympathieën lig gen. Maar juist dat schijnt de Paus te willen vermijden. Hy wil luisteren, indrukken verzame len, en het enorme werk van de voor bereidende commissies zich ongestoord laten ontwikkelen. Het schijnt in het al gemeen tot zijn styl van besturen te ho ren, dat hy slechts zelden bij voorbaat aanwijzingen geeft, hoe een bepaalde zaak moet worden aangepakt, maar eerst afwacht, hoe de verschillende po gingen van deze of gene zijde tot het uitoefenen van invloed resultaat hebben, voordat hy een beslissing neemt." Uit wat dr. Roegele schreef, zouden we dus moeten afleiden, dat Joannes XXIII ook over de kwestie, die ons hier bezighoudt de verhouding tussen pri maat en wereldepiscopaat nog geen standpunt heeft ingenomen en evenmin te kennen heeft gegeven in welke rich ting zijn voorkeur gaat. En toch We stelden, dat het wereldepiscopaat, zoals het spreekt in het Concilie, moet worden gezien als opvolger van het apostelcollege. Is dit laatste het geval, dan heeft het Concilie niet de hoogste macht, omdat de Paus de bisschoppen- Concilievaders associeert in zijn gezag, maar heeft de Paus het hoogste gezag, omdat hij de top is van het college van bisschoppen. Hiervan uitgaande is van ongemeen belang de volgende passage uit de en cycliek van Joannes XXIII van 1 juli j.I. „Paenitentiam agere". Daar lezen we: >,Een oecumenisch Concilie immers, dat de bijeenkomst is van de opvolgers van de apostelen, aan wie de Goddelijke Ver losser opdracht gaf, alle volkeren te (Advertentie) onderwijzen en hen tot onderhouding van Zyn geboden te verplichten (zie Mt. 28,19 - 20), wil voor heel de wereld een bevestiging zyn zowel van Gods rechten op de mensheid, die door Christus' bloed is verlost, als van de verlosten jegens hun God en Redder". (Uitg. Eccl. do- cens, no. 4). Een encycliek is bepaald niet een stuk, dat op een stille achternamiddag even wordt geschreven. We moeten ervan aannemen, dat het woord voor woord zorgvuldig is gewikt en gewogen. Moe ten we dan toch aannemen, dat Joannes XXIII zijn mening over dit moeilijke vraagstuk zo maar even in een tussen zinnetje kenbaar maakt. Het zou niet de eerste maal zijn, dat deze Paus zoiets doet in een encycliek. Ook de encycliek „Mater et Magistra" geeft er een frap pant voorbeeld van. Tot nu toe hebben we nergens een commentaar op deze toch wel belangrijke zinsnede gelezen. Mocht onze tweede vraag bevestigend worden beantwoord, dan schijnen de verdedigers van het tweede, ook door de Nederlandse bisschoppen aangehangen standpunt door Paus Joannes te worden gedeeld. We zullen rustig afwachten, wat het Concilie ons hier over zal bren gen. (Advertentie) Elke Kodak rolfilm heeft altijd: schutpapier tussen de spoelranden geklemd, dus nooit lichtsluier! een bescherming tegen licht en lucht. Polytheen en tinfolie beschermen de film volledig. Een gegarandeerd blij- vend-stabiele kwaliteit: fabrieksvers I ROLFILMS voor mensen van nu! voor mensen als u! De grootste organisatie op het eiland Re (Frankrijk), die de naam „Operatie Poema" heeft gekregen heeft nog geen resultaat opgeleverd. De poema is zoek. Ongeveer twee weken geleden ontsnapte de poema uit een circus en verdween in de vrije natuur, waar ongeveer 100.000 kampeerders verpozing zoeken. De mannelijke bevolking van het 15.000 zielen tellende eiland, met behulp van kampeerders-vrijwilligers en 60 'man gendarmes en leden van de oproerpolitie uit La Rochelle, hebben het eiland reeds van kust tot kust uitgekamd, maar ver geefs. Toch menen jagers dat de poema nog in leven moet zijn en dus nog steeds een bedreiging vormt voor de kampeerders. De ouders van een kind van acht maanden dat zonder armen ter wereld kwam, nadat zijn moeder gedurende de zwangerschap thalidomide had gebruikt, hebben besloten bij het Britse hoog gerechtshof een klacht in te dienen tegen de fabrikanten van dit kalmeringsmid del. Het echtpaar Edward Satherley van het eiland Wight heeft de hulp van ,,De vereniging voor steun aan kinderen die slachtoffer van thalidomide zijn". Me vrouw Atherley verklaarde dat het zie kenfonds zich niet met de kwestie wil inlaten. Ruim ,70 „veelbelovende" leerlingen van middelbare scholen uit acht Europe se landen brengen thans een bezoek aan Rotterdam. Het bezoek dat de scholieren aan de Maasstad brengen is een onder deel van de excursie „Europese ontmoe ting", dit jaar georganiseerd door het Nijmeegse Canisius College. Het selecte gezelschap, waarvan, volgens een schrij ven van het Canisius College, aan het Rotterdams college van b. en w., op in ternationaal niveau goede verwachtingen mogen worden gekoesterd, brengt bezoe ken aan Nijmegen, Amsterdam, Den Haag de Noordoostpolder en Rotterdam. De deelnemers, die afkomstig zijn van middelbare scholen uit Kopenhagen, Evreux, Brussel, Preston. Berlijn, Linz, Genua en Nijmegen maken de cruise door Nederland per m.s. Hendrik. Meer dan zeventig Zuidkoreaanse vis sers zijn bij het passeren van de wervel storm Opal'vorige week om het leven gekomen. Dit is te Seoel bekendgemaakt. Met één Van Nelle's theebuiltje (groot formaat) zet u vlug en gemakkelijk 'n flinke pot heer lijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genieten! Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra geconcentreerd bewaard. Doos van 20 stuks kwaliteit! Mevrouw Kennedy viert op het ogenblik va kantie in een romantisch plaatsje aan de Ita liaanse blauwe zee. Zij is weliswaar de first lady van Amerika, maar Amerika is een demo cratisch land en mevrouw Kennedy zelf is de U kunt er de duizenden foto's, die er van mevrouw Kennedy bestaan, op naslaan, haar haardos vertoont twee aspecten- Op officiële ontvang sten ziet hij er springerig, natuurlijk en zojuist gekamd uit, en bij de on officiële gelegenheden lijkt het robbe- doezerig, verwaaid, maar leuk, als of Jackie in geen weken bij de kapper is geweest. Zowel vooi de getemde als voor de wilde haren van mevrouw Kennedy is echter een iijfkapper nodig. eenvoud in persoon; daarom reist zij zonder pracht en praal en is zij slechts vergezeld van een klein gevolg: een nurse, een coiffeur en wat agenten; de nurse voor Caroline, de agenten voor de veiligheid en de coiffeur voor Jacky. Zóver zijn wij met onze haarmode gekomen. De kapper neemt in het leven van elke vrouw een onmisbare plaats in. Vroeger reisden belang rijke personages met een lijfarts. Elk lichaam zit op dezelfde manier in elkaar. Onze haren echter niet. Het kost tijd om daarvan de mogelijk heden en kuren te doorgronden en wie eenmaal een goede kapper heeft, zweert daarbij. Men zou met een kapper getrouwd willen zijn om tenminste van die kop zorg bevrijd te wezen. De permanent moet zo slap zijn, dat onze haren er minder door krullen dan een natuur lijke krul te zien geeft. Het moet zo lang zijn, dat het vooral niet te kort is, maar wel heel gauw te lang wordt. Het moet een kleur hebben, die onze eigen kleur niet is; een donkerder spoeling voor de blonde; gebleekt voor de donkere. Kapsel van Alexandre, dat voor driekwart bestaat uit de postiche. De zware valse vlecht geeft iets heel liefs en schuchters aan het gezichtje. Het kapsel moet zo los vallen, dat een spray nodig is om het tenminste een dag houdbaar te maken; maar de weraweereterrderebii°dee kapper^eru? Romeinse dames zich ten tijde van de mèches folies (dolle lokken) bren- Het ^vordf weer los elwassen en ïïe- keizer Augustus, met het blonde haar gen, maar voor de gala-avohd wordt Het worat weer los gewassen en ste van de Qermanen! Maar de heren, deze driestheid veranderd m waardi- die onder het regime van de zonne- ge coiffures, waar evenals ten tijde koning zoveel krullen in het haar van de zonnekoning heel wat friseer- wilden leggen, moesten bemerken, kunst aan te pas komt. dat het eigen haar hiertoe onvol- Het wordt weer los gewassen en ste viger gemaakt. Van het vele wassen wordt het haar droog en bros. Daar om krijgt het een oliebad- Er bestaan slechts twee oplossingen voor wie a la page wil bltfven: ofwel doende bleek; het gevolg was, dat zich dagelijks vakkundig laten behan delen, zoals vooraanstaande vrouwen men pruiken van vervaarlijke grootte begon te dragen, de zogenaamde al- longepruiken. De aanzienlijke vrouw De prijzen van de pruiken zijn niet schaffen. Pruiken komen aardig in de mode en het zou ons niets ver- opzetten. Pruiken en vals haar, die zulk goed werk kunnen verrichten voor kaal- moeten doen, ofwel een pruik aan- uit die dagen droeg géén pruik, maar gering: 1200 tot 1600 N.F. Dat is ner wercj door de friseurs wel enorm zo'n duizend gulden Dit mag u niet veel zorg en moeite aan de dames- verwonderen, want het maken van coiffures besteed. Er werd zoveel een pruik is een ongelooflijk tijdro- wonderen als nurse op de vrye avond kunstigs aan toegevoegd dat de prui. vende bezigheid, waarbij haartje voor van de coiffeur, Jacky helpt de pruik ken er bij in het niet verzonken. haartje in het onderliggend weefsel Het gebruik van poeder kwam in wordt vastgeknoopt, zwang; in de thans nog gedragen De postiches zijn natuurlijk goed- Prt i llfhn witte P™11^11 van Engelse rechters koper, rond de 450 N.F- of ruim drie- riULI\CIL vindt men een overblijfsel van de honderd gulden (misschien zullen de mode uit die dagen. prijzen hier in ons land wat lager w twwju De Franse revolutie liet de hoofden liggen?). hoofdigen, zijn nochtans altijd meer .pruiken vallen en na een korte Wij zouden liever bij de postiche gebruikt als toevoeging voor het vriJheid en gelijkheid voor alle bur- blijven dan ons aan de pruik wagen, eigen haar. Soms, omdat het eigen ^ers en burgeressen met gelijkge- Wij kunnen maar niet vergeten dat haar ontoereikend was, maar dikwijls knipte korte haren, versierden de de pruiken in de manden naast de ook om er een apart cachet aan te "ames zich weer ijverig met chig- is een geregelde klant), verlenen. Zo sierden de donkerlokkige Pon.s' vals® vlechten en met namaak- krullen, die onder een kanten muts uit gluurden. De bloedeloze revolutie, die ons van schuchtere huisvrouw emancipeerde tot sportieve vrije vrouw van de we reld, nam onze lange haren weg. Maar de zucht naar romantiek is door die nieuwe vrijheid en gelijk heid niet gedoofd. Als een golf stort Een Amerikaanse fabrikant heeft het heimwee naar de goede oude een nieuwe overtrek voor strijkplan- tijd, toen een vrouw nog vereerd en ken in de handel gebracht, dat niet gehuldigd(!) werd, zich op ons. En door hete strijkijzers verbrand of daar staat de haarkunstenaar klaar geschroeid kan worden en dat tevens om ons zijn romantische coiffures te bestand is tegen schimmel. Het overtrek, dat gemaakt is van glasvezels en een nieuw soort plastic, verdeelt de hitte van het ijzer bij- zonder goed over het oppervlak van Wij bezochten in Parijs een der de strijkplank, eerste grootmeesters der kappers- *.11 1 kunst, monsieur Alexandre Hij Behalve voor overtrekken wordt ook huist in een pand aan de Faubourg 6?zocht naar de mogelijkheid om dit St.-Honoré, tussen antiek- en kunst: me"we materiaal voor andere doel- schatten, parfums en haute cou- emcien gebruiken, ture. Als men via de entree met goudkleurige tapijten en met zijde bespannen wanden in de hal be landt en dan met een smeedijzeren lift of langs de monumentale trap pen bij de réception aankomt, staat men al meteen temidden van de pruikebollen, die met hun houten gezichten, bekroond door pruiken, vanuit de vitrines in het niet sta ren. De eerste salon is een immens ver trek, waar de imposante toilettafels (niet zo'n licht dingetje als bij uw kapper) in een grote rij staan en bemand zijn door in het zwart geklede jonge coiffeurs. De allergrootste kap tafel staat opgesteld onder een le vensgroot portret van de meester: hier kapt alleen hijzelf temidden van moderne schilderijen van beroemde schilders, handtekeningen en haarlok ken van fameuze klanten. In deze salon wordt alleen gekapt; verderop zijn een wassalon, een droogsalon en een verfsalon. Per dag kunnen er ruim 350 dames geholpen worden. Dan zijn er nog de cabines voor hoge bezoeksters (de hertogin van Windsor is e engereglde klant). Wij zagen verschillende ijverige coiffeurs bezig met het friseren van pruiken. Jazeker, de friseerkunst her leeft, want pruiken kunnen niet ge wassen en gewatergolfd worden. Som- Zo gaat ons meisje in september mi«e dames, verzekerde monsieur naar school of kantoor. In een Alexandre ons, bezitten reeds twee Zn°jveZenliZ b^toéBmïtoSSdS d e gen op een ruiten rokje met dwars nonchalante lokken, 's avonds het ingezette baantjeswaaruit de vlot- kapsel volgens de laatste mode. De autowegen in binnen- en buiten land worden met de dag drukker. Heel wat instituten en verenigingen maken achter de schermen studie van de verkeersproblemen in verband met de veiligheid op de weg. Het voorlichtingsbureau voor de voeding wijst er speciaal in deze vakantie maanden nog eens op, dat een goede gezondheid en lichamelijk welzyn erg belangrijk zyn voor veilig ryden. Goede voeding is daarom onmisbaar, omdat een slechte voedingsconditie aanleiding kan zijn tot hoofdpyn of slapte en traag reageren. Het bureau geeft een aantal regels die kunnen bij dragen tot de verkeersveilig, heid bij de dag tochten: 1. Begin een lan ge tocht goed uitgerust (niet dc nacht door blijven pakken) en nooit met een lege maag. 2. Kies lichtver- teerbare vitami- nerijke voeding voor het ontbijt. Eet niet te veel en niet te vet. Daardoor behoudt men een goede „spankracht" en reageert men snel. In de loop van de ochtend een paar sandwiches en koffie of melk. 3. Eet 's middags en 's avonds zoveel mogelijk op normale tijden, maar niet te veel of te zwaar als men nog verder moet rijden en vooral geen voeding, waarvan men een „opge blazen" gevoel krijgt. 4. Gedurende de reis neemt, dik wijls zónder dat men het bemerkt, de concentratie af. Daarom moet men iedere twee uur ongeveer tien minuten onderbreken. Blijf dan bij voorkeur niet in de auto zitten, maar strek de benen en neem wat fruit, chocolade of brood. Rijd in ieder geval niet door, terwijl u eet en daarvoor een en ander moet uitpak ken. De aandacht is dan van de weg afgeleid. 5. Ga ook niet na het broodje langs de weg in uw auto een dutje doen om daarna half slaperig door te rijden. Neem voor iedere hoofd maaltijd voldoende tijd en rijd niet direkt na de maaltijd weer door. Ga liever een beetje wandelen. 6. Als drank is melk, vruchtesap, limonade of mineraalwater aange wezen. Drink echter niet teveel in eens, maar meerdere keren kleine beetjes. Koffie, thee en andere op wekkende dranken zijn in benerkte hoeveelheden ook goed. Vermijd daarentegen alcohol in iedere vorm gedurende de rit. 7. Het is gevaarlijk om aandachts verslapping door zg. „wilskracht" of door roken of medicamenten te overwinnen. Wanneer u bemerkt, dat u moe bent geworden, moet een grotere pauze wirden ingelast. 8. Het is ook gevaarlijk om, wan neer u honger hebt, niet iets to eten. Het maakt u moe en nerveus en de reactiesnelheid wordt minder, het ongevalsgevaar groter. Dr. Harvey Flack heeft op een vergadering van de Medical Asso ciation in Balfast in Noord-Ierland gezegd, dat mensen, die in hun slaap snurken, gedurende vijf mi nuten vóór zij in bed stappen, moe ten kauwen op een stuk hout. Vol gens dr. Harvey Flack zou de ver moeidheid van de kaak-, nek- en keelspieren, die het gevolg zijn van het kauwen, het snurken verhin deren. Dr. Flack deed het middel aan de hand, nadat collega Ian Fraser had geklaagddat snurken zo algemeen ivas en èr geen middel tegen bestond. „Menig huisgezin is eraan ten gronde gegaan," zo meende hij. te plooien aan voor- en achterkant ontspringen Voor wie er mee om kan gaan is de postiche, een vals déél van het kapsel, niet minder aantrekkelijk. Van de winter zal de mode overdag Door de Stichting Goed Wonen worden vaak in nieuwe wijken „model woningen" ingericht, waar belangstellenden kennis kunnen nemen van nieuwe ideeën en vindingen op woongebied. Op de bovenste foto ziet u een huiskamerhoek door Goed Wonen voorzien van een lang blad met Iaden. Wanneer het blad met een schuimrubber kussen is belegd, doet het dienst als bank; het kan echter ook als tafel of als een combinatie van deze twee gebruikt worden. De onderste foto laat een „nachtkastje" zien, dat heel gemakkelijk zelf is te maken van een plank en een (los verkrijgbaar) laatje. In september a.s. zal op het kas teel St.-Denat in Zuid-Wales een inter nationaal instituut worden geopend, waar jongens van 16 tot 19 jaar, die hun middelbare schoolopleiding heb ben voltooid, in de gelegenheid zullen zyn zich gedurende twee jaar op een universitaire studie voor te bereiden. Dit instituut, dat de naam „Atlan tic College" draagt, dankt zijn be staan aan de oprichter Sir Lawrence Darvall, oud-luchtmaarschalk van de R.A.F. en oud-commandant van het NATO Defense College te Parijs. Deze heeft zich nl. ten doel gesteld jonge mannen van verschillende nationali teit door middel van nieuwe onder wijsmethoden een beter begrip voor de bewoners van andere landen en gevoel voor internationale samenwer king bij te brengen. Gedurende de 2-jarige cursus zal behalve aan studie (waaronder vreemde talen) ook veel aandacht worden besteed aan de lichamelijke opvoeding van de deelnemers. Het ligt o.a. in de bedoeling, dat de cursisten geheel vertrouwd geraken met reddingswerkzaamheden ter zee en op het land, terwijl zeilen, zwem men. voetbal, athletiek en bergbe klimmen belangrijke plaatsen op het lesrooster zullen innemen. Onder de eerste 60 cursisten zullen zich ook twee Nederlanders bevin den, die tezamen met jongens uit andere Europese landen in september op het „Atlantic College" zullen gaan studeren.

de Stem | 1962 | | pagina 7