Four Ninety: een vlotte en charmante wagen Militaire junta in Peru stopt snelle evolutie Ooievaar viel van 't dak Am Democratie onontbeerlijk als wapen tegen Moskou iCE X- EN LING vat aan 1 I Zeer sportieve eigenschappen Schijfremmen vóór Zelfontstekende bougie op komst Tips-tips-tips-tips tips-tips-tips-tips Austin Healey sportcabriolet Cals op Curacao aangekomen Duif was oorzaak van kettingbotsing In Mexico Sovjet-ambassade gemolesteerd Jongens pleegden roofoverval Kroonprins Constantijn weer naar huis Churchill spoedig uil ziekenhuis Ideaal-Persil verzorgt uw was Ite TILBURG, \,naf des voor de HARMO- ■tegenover het pn en wegens KRKOPEN ld-rankenkast, pisten, wortel commodes, I lantaarnklok, len 18e eeuw, ■met korenaar J,ibelen, antiek w.o. met met rund- Ils met tafel, Jel, ridderfau- |et petit point in diverse aronder enige bn aardewerk, bor. lij en en schil- van bekende imiliejuwelen, pers. zilveren candelabers, llectie Engels 10 tot 6 uur 12 tot. 6 uur 10 tot 3 uur. lenoemd kan- 21793 Tilburg, iteur, Erkend helminasingel 234. Lefonisch aan- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 ijk H ballelies Óns meer kap Met de introductie van de VX 4/90 heeft de Vauxhall-afde ling van General Motors de Victor 1962 naar boven afge rond. De Four Ninety heeft van alles méér dan het stan daardtype: meer luxe, meer pk's, feller temperament en allure. We hebben deze extra uitgave een week lang in han den gehad en de algemene in druk was: een vlotte, efficiën te en charmante auto, een idea le, snelle en veilige gezinswa gen voor de man, die zich ro yaal negen mille kan permit teren. De 4/90 is een moderne exponent van de Britse auto industrie, die bezig is zich ge heel los te construeren van conventionele opvattingen. De VX 4/90 is enigzins een prestige- wagen, hoewel hij wat het uiterlijk betreft niet veel verschilt van de Vic tor. Er zijn sierstrippen aan de zijkan en (typisch Brits nog), een andere ra- diatorgrille en gewijzigde achterlich ten, tevens grotere wielen en banden, natuurlijk met witte zijvlakken en een luxueuzer interieur, dat niet alleen sfeer maar vooral ook comfort geeft. De bekleding van de zittingen en de wollen vloerbedekking maken geen goedkope indruk. Alles ziet er dege lijk en goed verzorgd uit. Aan de afwerking van deze Engelse reiswagen is veel aandacht besteed. Het zijn echter niet de ft ze dingen, die de Four Sm «Oh BA Ninety typeren, want in dezelfde prijsklasse kan men veel fraais en chics krijgen die me vrouw bekoren. A interesseert veel wat onder de schuilt en wat men daarmee kan uitrich ten. De VX 4/90 heeft ons zeker niet teleur- fJS gesteld, hoewel we ons eerst even moesten re aliseren dat we hier met een viercilin- dcr hadden te maken. Wij hadden namelijk juist de zescilinder Cresta de zware jongen van de Vauxhall op een vakantietocht mee gehad en dit type met 2,6 liter motor en een vermogen van 115 pk is wel een bijzonder effectieve en snelle reis wagen die zich in geen enkel opzicht liet kennen en zware rijproeven glans rijk doorstond. Op de Cresta komen we binnenkort nader terug. De 4/90 heeft een viercilider supervierkante kopkleppenmotor van 1508 cc die bij ,5200 omw./min. 82 pk levert. De compressieverhouding is 9.3:1, wat vrij hoog is, maar een speciaal ont worpen verbrandingsruimte in een nieuwe aluminium cilinderkop maakt dat dit geen bezwaar is. Een tweevou dige valstroomcarborateur zorgt voor een ideale benzinedistributie. Opvallend is de grote soepelheid van deze krachtbron die in elke van de vier gesynchroniseerde versnellingen doet wat van hem wordt gevraagd. Met de Four Ninety kan men snel uit de voeten komen. Het accelera tievermogen is zeer bevredigend en de topsnelheid ligt boven 140 km uur. zodat men hier een middenklasser heeft die zich in het autostradaver- keer gemakkelijk kan handhaven. ?n, m°eilijke verkeerssituaties geeft het nadrukkelijk doortrekvermogen van de krachtige motor een veilig ge voel. In de stad is de wagen uiterst gemakkelijk te manoeuvreren en te parkeren. Het uitzicht is vanwege het grote raamoppervlak voortref felijk. Zeer effectief zijn de remmen van K- f 4/90: een combinatie van schijfremmen vóór en trommelremmen achter. We hebben het remsysteem aan zware proeven onderworpen zon der dat het krimp gaf Het beant woordt volkomen aan de te stellen ei- sen.Een serve-unit maakt dat men dij lichte pedaaldruk het vereiste ef fect krijgt. De schijfremmen zijn door fen speciaal schild beveiligd tegen vocht en vuil, Over de wegligging van de Four Ni nety hadden we niet te klagen. De vering is iets stugger dan bij de Victor netgeen trouwens ook nodig is om met net oog op de hogere prestaties een betere baanvastheid te krijgen. De overigens uitstekende rijstijl van deze wagen verliest naar onze bevin dingen een weinig aan souplesse op een bestrate weg. Op oneffenheden in het wegdek wil hij soms kleine ..cake-walk-neigingen" vertonen, an- thans bij hoge snelheden. De wagen laat zich evenwel goed in de hand houden en hervindt onmiddellijk zijn vloeiende lijn. Het rijplezier wordt er zeker niet door verstoord. Bovendien zit men gemakkelijk ach ter het stuur. Er zijn afzonderlijke ze tels vóór, met schuimrubber kussens, en via een mechanisme verstelbaar in elke gewenste stand. Het instru mentenbord in de kleur van note- hout gehouden zoals het een gedistin geerde Engelsman betaamt is over zichtelijk en compleet, inclusief een toerenteller. Het sportieve karakter wordt ook geaccentueerd door een schakelpookje, dat de vierbak cor rect en snel bewerkt. Het benzine verbruik van de Four Ninety varieert van 1 liter op 9 tot 11 km, wat voor deze kerngezonde Engelsman vrij zui nig is. Het dieet van de 980 kilo zwa re wagen wordt door een acceleratie- pomp ook geregeld door een zuinig- heidsklep op beide carburateurs, zo dat hij zich bij lage snelheid moet matigen. Bij het ontwerpen van de 4/90 is inderdaad aan vele dingen ge dacht. De hele opzet is geweest: een snelle, betrouwbare en vooral com fortabele reiswagen met sportieve ei genschappen te brengen. Tegen een prijs van ƒ9100.- is Vauxhall hierin bij uitstek geslaagd. Al jarenlang is men aan de an dere zijde der oceaan doende, geheel nieuwe ontstekingssys teem voor verbrandingsmoto ren tot ontwikkeling te brengen Als richtlijnen bij al deze on derzoekingen gelden in de eer ste plaats een grotere eenvoud dan de thans gebruikelijke systemen, een grote bedrijfs zekerheid en uiteraard een kostprijs die zakelijk gezien aantrekkelijkmoet zijn. Eén van deze nieuwe constucties is thans het proefstadium voor bij en belooft een goede kans van slagen te maken. In prin cipe berust dit systeem op de toepassing van een natuurkun dig verschijnsel, waarbij span ningsverschillen kunnen worden opgewekt, doordat men een druk uitoefent op bepaalde kris tallen. Deze wijze van energie opwekking, piëzo-electriciteit genoemd, wordt o.m. in de gram mofoonindustrie al langere tijd toegepast en wel in de z.g. pick up. Ook hier staat een kristal onder (een steeds variërende) druk, waardoor een ,met druk- variatie corresponderende wis selspanning wordt opgewekt en als „sturstroom" voor de spea ker" wordt gebezigd. Om volgens hetzelfde principe spanningen te kunnen opwekken tot circa 25.000 volt, had uiter aard nogal wat voeten in de aarde maar het vorige jaar was het dan zover, dat de eerste verbrandingsmotor haar ontste- kingsvonk kreeg toegevoerd van uit een onder druk staande kris tal. Bij dit proefmodel werd de benodigde „druk" verkregen door een mechanische voorzie ning, die door de motor zelf werd aangedrevenzoals dat met een normale benzinepomp ook het geval is. Dit is echter nog maar een be gin want men streeft naar een systeem, waarbij het mogelijk wordt, dat een, in de bougie ingebouwd kristal, door de com- pressiedruk een zo hoge span ning opwekt, dat deze aan de bougieelektroden kan oversprin gen. Dat het nog wel even zal duren, dat we onze bobine, stroomverdeler en de daarbij behorende kabels als „overbo dig" kunnen gaan slopen, is wel zeker maar dat het er binnen 10 jaar van komt is toch wel aan te nemen. fpe „vroeg" afgestelde ontstekingstij d- stippen kunnen het gasmengsel doe-n ontbranden, vóórdat de zuigers hun bovenste dode punt (de plaats in de cilider waar de omhoog ko mende zuiger a.h.w. even „stilstaat alvorens weer naar „beneden" te gaan) hebben bereikt. Het gevolg hiervan kan zijn, dat de zuiger te rugslaat en/of min of meer ern stige detonatieverschijnselen, Ts het misschien wel eens bij u op- gekomen, eens onder de rubber- vloermatten van uw auto te kij ken? We raden het u ten sterkste aan want in vele gevallen zult u een plasje water aantreffen, dat daar doende is de carrosseriebodem te „bewerken". Dit ligt niet aan de fabrikant of de dealer want de eer ste waterdichte auto moet nog ge maakt worden. Droogmaken en met opengeslagen mat flink ventileren is de enige oplossing. probeer de zijspiegels van uw auto zo te plaatsen, dat deze slechts voor een klein deel het gezichts veld van de binnenspiegel overlap pen maar u voor het overige in staat stellen, om te zien wat er naast uw wagen aan de hand is. Ctekkerverbindingen, die u b.v. bij lampfittingen etc. nogal eens aan treft, dienen van tijd tot tijd te worden gecontroleerd op hechtheid en reinheid. Lose contacten en con tacten die door oxyde zijn veront reinigd, vormen de oorzaak van storingen en slecht licht. U vraagt maar. Sinds de vorige week, zo schrijft de heer G. te Rijen, is de onderkant van onze Angliacarburateur zo voch tig, dat ik bang ben dat er van een lekkage sprake is. Graag antwoord op de vraag, wat de oorzaak zou kunnen zijn en of we het nog even aan kunnen zien. Hetgeen u heeft opgemerkt, is hoogstwaarschijnlijk het gevolg van het z.g. overlopen van de vlotter- kamer. Dit wordt mogelijk, als door een defect of ontregeling het benzi neniveau in de vlotterkamer te hoog wordt. Dit niveau dient n.l. te worden geregeld en begrensd door de gezamenlijke werking van de vlotter (drijver) en het vlotterme- chanisme, waardoor een afsluitmo- gelijkheid (naald of klep) in wer king komt. Hapert er iets aan deze combinatie, dan zal het benzineni veau kunnen stijgen tot boven de toelaatbare hoogte en zal de carbu rateur gaan overlopen. Wij raden u ten sterkste aan, in deze geen en kel risico te nemen omdat overstro mende benzine 'n ernstig brandgevaar betekent. De Austin Healey 3000 MK II komt deze maand in een cabrioletuitvoe ring uit. De sportcabriolet maakt van de populaire Brit een all-wea ther car. De kap kan In enkele secon den worden opgezet en (achter de 2 zitplaatsj es) neergelaten. De zijramen gecompleteerd met ventilatieruitjes, kunnen op en neer worden gedraaid Hoewel hiermee enkele specifieke en eigenlijk ook conventionele sportwa- genkenmerken verloren zijn gegaan, betelcent de modernisering groter comfort, met behoud van alles wat de Healey motorisch presteert. Óp dit punt is niets veranderd, behalve dan het weglaten van één van de drie carburateurs. De zeer competente zes- er van 3liter» die 130 Pk bij 4750 omwentelingen per minuut le vert ,kan in de concurrentie nog wel even voort. (Advertentie) Het originele EAU de MÉLISSE des Carmes 'Boyer' Moe? Reisziek? Last van uw maag? Enkele druppels op wat suiker(water) werken verkwikkend en kalmerend. Reeds meer dan 300 jaar met succes gebruikt. Eau des Carmes 'Boyer'ontspant de zenuwen en verhoogt de weerstand bij onrust en emoties. Bij Apotheken en Drogisterijen. Met de „Prins der Nederlanden" van de KNSM is minister Cals te Willem stad aangekomen. De minister zal op Curacao vakantie houden, alvorens door te reizen naar Paramaribo, waar hij de jaarlijkse bijeenkomst van de Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk zal bij wonen. Om een aanrijding met een op het wegdek lopende duif te voorkomen, week een automobilist op de Utrechtse- brug in Amsterdam plotseling naar links uit. Het onvoorzichtige dier werd ge spaard. maar tengevolge van de plotse linge uitwijkmanoeuvre botsten drie ach ter de auto rijdende wagens tegen el kaar op. Twee bestuurders liepen bij deze kettingbotsing verwondingen op. De materiële schade was aanzienlijk. Naar schatting zestig jongelui hebben de Russische ambassade in Mexicostad gemolesteerd. Zij wierpen aangestoken fakkels over de hoge muur, schilderden leuzen op de muur en smeten stenen door de ruiten. Ooggetuigen waarschuw den de politie, maar toen een politie auto ter plaatse verscheen, waren de aanvallers al gevlucht. De ambassade is onder politiebewaking gesteld na dit incident. Twee jongens van vijftien en zestien jaar hebben in het Amsterdamse Vondel park een 18-jarige winkelbediende neer geslagen en van zijn portemonnee be roofd. Er zat een bedrag van ongeveer 50,in. De daders konden spoedig werden achterhaald. Het waren tijdelijke logés" van het observatiehuis aan de Vosmaerstraat, een tehuis voor moeilijk opvoedbare jongens. De knapen zijn aan de kinderpolitie overgeleverd. De kapitein van het Griekse opleidings schip „Ierax" heeft met twee van zijn officieren kroonprins Constantijn van Griekenland uitgeleide gedaan op Schip hol. Met een korte onderbreking voor een verblijf in Kopenhagen is de prins zes weken lang gast aan boord van dit schip geweest. Hij vertrok er begin juli mee uit Athene, reisde mee tot Londen, vloog naar Kopenhagen en begaf zich daar enkele dagen geleden weer aan boord van de Ierax", die vervolgens naar Nederland koers zette. Kroonprins Constantijn die zijn een daags verblijf in Amsterdam gisteren berutte om er vrijwel onopgemerkt wat rond te wandelen en te winkelen, nam afscheid van de bemanning van de Ierax" en reed met de kapitein en de Griekse ambassadeur in diens wagen naar Schiphol. Sir Winston Churchill zal „zeer spoe dig" uit het Londense Middlesex-zieken- huis worden ontslagen, waar hij als ge volg van een dijbeenfractuur ruim zeven weken heeft moeten doorbrengen. Churchill maakte het goed. (Advertentie) mm 'verzorgt' "yjvtf was ideaa- En bovendienwaardevolle verrassin gen Wat denkt U van een paar prachtige Phillips rolschaatsen? Zó goedkoop krijgt U ze nooit! Vraag een Persil-spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging en ga kostbare spaaremmertjes sparen. Koop direkt zo'n voordelig pak! (Eigen buitenlandse dienst). In het oude Inca-rijk Peru werden op 10 juni j.L presidentsverkiezingen gehou den. Geen van de kandidaten verkreeg echter de vereiste een-derde-meerder heid. Sindsdien spitste de politieke span ning zich toe en een uitbarsting werd gevreesd. Voordat het ongenoegen over de, naar men van verschillende zijde be weerde, vervalste verkiezingsuitslagen een climax bereikte, heeft een militaire junta het heft in handen genomen, zon der bloedvergieten overigens. De indruk is evenwel, dat er sprake is van een reeds lang tevoren voorbereide actie, omdat de minister van financiën, Zarak, twee dagen voor de coup verklaarde, dat een militair bewind aanstaande was. De aftredende president, Manuel Prado y Ugaryeche (72), belandde op de val reep nog in de gevangenis door zijn wei gering om de verkiezingen ongeldig te verklaren en de beslissing aan het par lement te laten, dat op 28 juli j.L bij el kaar zou komen. Het leger heeft deze datum, die trouwens al direct na de ver kiezingen werd vastgesteld, niet afge wacht en met behulp van een tiental tanks de tijd teruggedraaid. Want de politieke situatie in Peru was onder het bewind van Manuel Prado gunstiger ge worden en dat kan men de beste wil van de wereld niet van alle Latijns- Amerikaanse regimes zeggen. Het ingrij pen van de gewapende macht heeft aan die ontwikkeling (voorlopig) een einde gemaakt. Dit is des te meer betreurens waardig, omdat er langzaam maar zeker een kentering viel waar te nemen in de politieke en sociale constellatie van ver schillende Latijns-Amerikaanse landen, in casu Peru. Een onmiddellijk gevolg van de staatsgreep is, dat de gloednieuwe Amerikaanse hulp van 75 miljoen dollar per jaar wordt opgeschort. President Ken nedy wenst zeer terecht zijn gezicht niet te verliezen tegenover „links", door een ondemocratisch stelsel te legaliseren. Miljoenen de dupe Ongetwijfeld zijn de miljoenen men sen, die in Peru nog in de grootst mo gelijke ellende verkeren hiervan de dupe. Er is nooit geld beschikbaar geweest om deze straatarme mensen naar een beter materieel en geestelijk leven te voeren. Latijns-Amerika was steeds het stiefkind van de Westerse wereld. Terwijl de Ver enigde Staten miljoenen dollars investe ren in landen, die nauwelijks van het communisme te redden zijn b.v. in Laos en ook in Indonesië ten dele, liet men Latijns-Amerika jarenlang tevergeefs om hulp vragen. De oorzaak daarvan was het standpunt van de Amerikanen, dat het communisme in dat andere Amerika nog geen werkelijk gevaar vormde. Op dit standpunt is men teruggekomen, maar niet dan nadat het Castro-communisme tot aan de deur van de Verenigde Staten was genaderd. De massa van de Latijns-Amerikaanse bevolking staat afwijzend tegenover een politiek-communisme, maar de vakver enigingen verkrijgen meer en meer macht en de leiding van die vakvereni gingen bestaat vrijwel geheel uit com munisten. De in ellende gedompelde ar beiders zetten door middel van stakin gen en geweld aan hun eisen kracht bij. Het is dus dringend geboden de levens standaard op te voeren om de massa on tevredenen de wind uit de zeilen te ne men. Als eerste punt is daarvoor nodig een verdergaande liberalisering, waar dan weer de financiële steun van de Ver enigde Staten van afhangt. Doorbraak Onder president Prado werd een be gin gemaakt met de doorbraak naar de democratie. Zijn ambtsperiode liep ech ter in mei j.l. af en daarmede werd een gevaarlijke fase in de Peruaanse poli tiek ingeluid, want de kandidaat met de meeste kansen was een progressief, Victor Haya de la Torre, die voor de conservatieve militairen en de nog aan wezige oligarchie persona non grata was. Toch is dit een van de weinige mannen in Latijns-Amerika die zijn hele leven in dienst heeft gesteld van een arm volk, dat hij poogde te verheffen tot een menswaardige staat. Victor Haya is een 67-jarige jurist, die reeds in 1926 een politieke partij oprichtte, de „Ame rican Popular Revolutionary Alliance", met een program waarover men op dat tijdstip in onze oude wereld de wenk brauwen fronste. De APRA verlangde waarlijke democratie en sociale hervor mingen, o.a. een arbeids- en onderwijs- wetgeving. Vanzelfsprekend waren de militaire conservatieven, die toen de macht nog stevig in handen hadden, daar niet zo gelukkig mee. Voordat Haya zelfs maar <-en actie had kunnen beginnen werd zijn partij verbo den en hijzelf verbannen. Even spoedig als de APRA werd uitgeschakeld, kwam zij terug. Het aantal aanhangers was inmiddels zo groot geworden, dat men Het voormalige presidentiële paar van PeruManuel Prado en echtgenote» die na de staatsgreep gevangen wer den genomen. men hem toestond om kandidaat te wor den voor de verkiezingen. zen, die Haye eens lang geleden in zijn vaandel voerde en waarvoor hij ongeveer dertig jaar van zijn leven in gevange nissen en ballingschap heeft doorge bracht. Opportunist Desondanks heeft Belaunde zich met zijn Accion Popular achter de junta ge plaatst. Belaunde was de man, die zich als overwinnaar van de verkiezingen beschouwde en die het eerst sprak van vervalsingen. Misschien ziet hij in de uitspraak van de militaire regering, dat niemand van de generaals zich kandi daat zal stellen voor het presidentschap, zijn kans om toch de zetel in te nemen na de beloofde verkiezingen volgend jaar juni. De grote ontstemming in bin nen- en buitenland over de staatsgreep laten evenwel nog ruimte genoeg om te veronderstellen, dat de junta volgend jaar juni niet zal halen. Wel is bewezen, dat de top van de Peruaanse maatschap pij nog niet in staat is om in democrati sche richting te denken en dat persoonlij ke belangen nog steeds prevaleren. En [t is eveneens vrijwel zeker, dat het poli tieke leven van Victor Haya als af gesloten kan worden beschouwd. Intussen heeft Peru geen werkelijke regering; er dreigen stakingen en er hebben onregelmatigheden plaats, buiten landse betrekkingen zijn afgeknapt in de storm, die de junta van generaal Ri- cardo Godoy ontketende en de oplossing van het eigenhandig geschapen probleem ligt niet langer aan het leger. De ont wikkeling in Peru, een belangrijk land voor de progressieve alliantie van presi dent Kennedy, woi'dfc zeker in Washing ton op de voet gevolgd. Men weet daar, dat het Fidelisme uit situaties zoals nu in Peru de volle winst kan halen. Het gemiddeld inkomen van de Peruaan be draagt 300600 gulden per jaar. Hoe groter de hieruit voortvloeiende armoe de wordt, des te groter wordt de kins op afdwaling naar links. De commu nisten kunnen van die armoede en de politieke onrust gebruik maken om er hun heilsleer aan de ongeletterde have loze Indianen (60 van de bevolking) te brengen. Ondanks hun huidige afkeer van het communisme bestaat de kans, Dit is Peru, dat zich zo snel ontwik kelde en nu aan een militaire junta is overgeleverd dat zij er zich in hun grote nood op de duur toch aan zullen vastklampen. Uit dit oogpunt bezien is het niet onverschil lig, wie er in Peru en de andere Latijns- Amerikaanse staten regeert. Overal geldt de leus van Victor Haya de la Torre, n.l., dat er werkelijke de mocratie moet komen om niet in han den te vallen van het communisme. Op dat punt nu heeft men in Peru de weg terug ingeslagen. (Advertentie) Staatsgrepen Het beeld van het politieke leven in Peru is vrijwel analoog aan dat van de andere Latijns-Amerikaanse landen staatsgrepen en verkiezingsfraudes volg den elkaar in de loop der jaren op als de nacht op de dag. In 1948 werd op die manier generaal Odria president en het is dus niet verwonderlijk, dat de APRA direct weer verboden werd. In 1950 wist Odria de verkiezingsuitslagen te verval sen en prolongeerde hij zijn ambt tot 1956. Toen was zijn rol echter uitge speeld. Bij de verkiezingen in 1956 hielp de APRA Manuel Prado in het zadel, Ook hij voelde er niets voor om de lei der van de partij, waar hij zijn verkie zing aan te danken had, weer in het land toe te laten. Het duurde nog tot maart 1961 eer het Haya werd toegestaan om zich in Peru te vestigen en het lei derschap van de APRA daadwerkelijk op zich te nemen. Zijn terugkeer werd een grootscheepse manifestatie, waaraan tachtigduizend aanhangers deelnamen. Haya hield een rede en daaruit viel af te leiden, dat zijn oriëntatie op links, waarvoor hij door de conservatieven juist gevreesd werd, in grote mate was afgezwakt. Tenminste, als men sociale vooruitgang niet a priori tot iets be stempelt, dat beslist links moet zijn. Haya zei, dat de partij tot doel heeft landhervormingen door te voeren, die een betere verdeling van de bouwgrond beogen. De natuurlijke rijkdommen die nen genationaliseerd te worden om de monopolies van enkelen te breken ten gunste van hen, die met harde arbeid een karig stuk brood verdienen. Ook moet het vormen van coöperaties wor den gestimuleerd. En dat alles moet ge schraagd worden door een waarachtige democratie. Anti-communistisch Terwijl Victor Haya in de dertiger jaren duidelijk geïnspireerd was door het Marxisme, heeft hij zich tegenwoordig van het communisme gedistantieerd. Hij heeft alle hulp van de Sovjet-Unie afge wezen, omdat hij van oordeel is, dat het communisme daarmede automatisch wordt binnengehaald. Een samenwerking met rechts vindt hij noodzakelijk om de demoncratie te versterken en de vrijheid te handhaven. Dit alles maakt hem tot 'n kandidaat met sterke troeven De gewapend macht in Peru echter, die precies als in alle andere landen van Latijns-Amerika naast de wetgevende en uitvoerende macht een eigen positie inneemt, bleef wantrouwend ten opzichte van Haya en zijn partij en maakte er geen geheim van, dat zij zich zou verzetten tegen de verkiezing van Haya. Merkwaardig genoeg kreeg Haya geen meerderheid, waarop toch wel gerekend was. Maar generaal Odria. de voorma lige dictator, ook niet en Belaunde van de Accion Popular evenmin. Aan het parlement werd de moeilijke taak opge legd om een president te kiezen uit deze kandidaten. Daarbij zou het rekening moeten houden met het leger, dat Haya niet wenst. Generaal Odria zou ook al niet veel kans maken in verband met zijn dictatoriaal verleden. De kansen voor Belaunde waren moeiijk te voorspellen. Deze raadselachtige figuur is n.l. een semi-aanhanger van Victor Haye en wil de op eigen kracht de verkiezingen Haya uit zijn ballingschap haalde en winnen met dezelfde Marxistische leu- De beheerder van het dierenasiel te Gorinchem heeft er een moeilijke taak bijgekregen. Aan de verzameling honden, katten, kanaries en andere huisdieren, die aan zijn zorgen toevertrouwd zijn, is een jonge ooievaar toegevoegd. Tijdens de eerste schuchtere pogin gen om zich de vliegkunst meester te maken is het jonge dier in de omge ving van zijn nest van een dak ge vallen. Door de eigenaar van het huis, waarop het nest gebouwd is de heer P. Rombout te Almkerk is hij toen naar de plaatselijke vee arts gebracht, die zijn gebroken poot gespalkt heeft en zijn beschadigde vleugel verbonden heeft. Daar plaatsing van het gewonde dier op het ouderlijke nest ongetwij feld tot nieuwe ongelukken zou lei den, is toen besloten de vogel naar het dierenasiel te Gorinchem te bren gen, waar hij (of zij) thans liefderijk verpleegd wordt. De zorg van de die renasielhouder voor zijn nieuwe logé bestaat uit het zoeken van veel kik kers, die gelukkig in de waterrijke streek van de Arkelstad in voldoende hoeveelheden aanwezig zijn. Men hoopt dat de poot en de vleu gel spoedig genezen zullen zijn, omdat over enkele weken de grote reis van de ooievaars al voor de deur staat.

de Stem | 1962 | | pagina 5