5." Nieuwe functies voor veertig priesters Minder belangstelling voor boeiende Maria Ommegang n teken ubilaris RACE DER GROTEN Nieuw dekenaat brengt andere pastorale inzet Aankoop grondpercelen voor Nw. Neuzenpolder CHOCOLATERIE DRTS Theoloog belast met oecumenisch werk uiêt v&tgêi&t 65 75 55 GENS ik aL.".'" i len Waar Pastoor J v. Mechelen deken van Terneuzen Nieuw dekenaat Sjouwer Geen verrassing Andere benoemingen Verkoop aan Amerikaans concern K-END ilEDINC OOM AMENS GWATER /andaag Aorgen Eis van een jaar voor verduistering Raad Terneuzen gaf fiat Overleg inzake verkiezingen in Algerië DE BESTE KIJK OP FOTO'S STAALPILLEN IN FLESJES AAN DE KUST Tegen autodief een jaar geëist Üagblaft S3* jltcm Akkoord Ivertentie) ijzersterke stof. aan de pijpen en akken met rits- royale achterzak, elastische taille- ig afgewerkt en orm. In diverse grijs, beige en ijd g'ng BOUW AKTE jouwakte zijn te Goes Ellenkamp te 's-Heer irecteur van de L.L. C. v. d. Goes, te Scher- n de L.L. School aldaar, £rabbendijke, leraar aan e Kruiningen, J. Goene- ler Arendskerke, leraar iool aldaar, G. H. W. A. len, leraar aan de L.L. penisse, E. J. C. Rade- /acht, directeur van de ar. T. C. Sterkenburg te aan de L.L. School al- versteeg te Schoondijke, i.L. School aldaar. LOMA BOEKHOUDEN Brouwer te Koudekerke t examen praktijkdiplo- van de Vereniging van de gemeente Krui- dinsdag tijdens de ing de gemeente heer J. Blok, gehul- nd met het feit, dat jaar secretaris van Kruiningen is ge lijk van waardering eester Schipper hem die aan. Het zonnige e heer Blok versom- oen hij het geschenk ik al," zei hij toen Waarop de burge geruststelde met de dat het altijd nog worden. Schipper kenschetste irkante figuur. Als blijk werd hem een pols den. De heer Witte sprak ikwoord. Jubilaris vervolgens het feit dat dertig jaar als gemeente- beste krachten gegeven gemeente Kruiningen. )lijk van waardering een ngeboden. 51ok dankte allen zonder king het nem niet mo- eest zijn werk naar be llen. Advertentie* ag 17 augustus gelden :ie Zeeland de volgende en: Hansweert 4.07 en euzen 3.12 en 15.29 uui, n 14.54 uur; Wemeldmge Stalag 17. 14 j uur O Sole Mio ïur El Cid et oog van de duivel, 18 j- uur Tot de laatste vuur- iw 20 uur El Cid, 14 j. 20 uur El Cid, 14 j. IT uur El Cid, 14 j. r Een meisje met 8«x" Muziek-expres, a.l. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 (Van onze verslaggever) Van de 40 benoemingen die de bischop van Breda, mgr. G.H. de Vet heeft afgekondigd, zijn de meest in het oog springende die van pastoor J.J.A. van Mechelen tot deken van het nieuwe dekenaat Terneuzen, de benoeming van mo derator C.M. v.d. Maade en kape laan P.H.J. Oomen tot bouwpas toors te Breda, en die van prof. drs. J.C. Dekkers tot coördinator van het Oecumenisch werk in het bisdom. De functie van de thans 33-jarige prof. Dekkers is nieuw voor het bisdom. De verhouding tussen katholieken en niet- katholieken, die in het bisdom Breda met zijn concentraties van protestanten in het zeekleigebied van west-Brabant en in het westen van Zeeuwsch-Vlaan- deren altijd min of meer „actueel" is geweest, is aan de orde van de dag ge raakt in het diocesane leven, nadat de protestantse Zeeuwse eilanden bij het bisdom werden gevoegd. Bovendien zit de oecumenische gedachte om zo te zeg gen in de lucht. De toenaderingspogin gen tussen katholieken en gereformeer den dreigen veelal te verzanden in overi gens zeer waardevolle menselijke contac ten, omdat men niet voldoende op de hoog te is van de theologische vraagstukken die uiteindelijk toch doorslaggevend zijn. In dit licht is de opdracht aan een jonge professor in de dogmatische theologie om de oecumenische beweging in het bisdom op te bouwen en vorm te geven, een ge wichtige stap voorwaarts. Dat prof. Dek kers op de hoogte is, kan niemand be twijfelen die de oecumenische cursussen in Bergen op Zoom heeft meegemaakt. Sinds 1957 doceert hij aan het groot seminarie te Hoeven dogmatiek na stu dies in Rome en Parijs. Hij werd geboren in Nieuw-Vosmeer en in 1954 priester gewijd. Dat hij zijn werk aan het groot seminarie voortzet, is verheugend omdat zo de toekomstige priesters een theolo gische opleiding in oecumenische geest verzekerd wordt. De benoeming van pastoor van Meche len tot deken van Terneuzen houdt ver band met een wijziging van de dekenale indeling van midden- en oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het dekenaat Hontenisse is opgeheven. De parochies van dat deke naat zijn gevoegd bij het dekenaat Hulst. Van het dekenaat Hulst zijn afgeschei den de parochies van de H. Y/ïllibror- dus te Terneuzen, de H. Gregorius de Grote te Axel, H. Maria Hemelvaart te Philippine, H. Maria Hemelvaart te Sas van Gent en H. Maria Visitatie te West- dorpe (terwijl hieronder begrepen is het rectoraat van de H. Antonius te Sluis kil); deze parochies vormen het nieuwe dekenaat Terneuzen. „Ik ben een sjouwer en daarom ben ik er ook zo blij mee", zegt de nieuwe bouwpastoor P. H. J. Oomen (45), die "i""cl'il' eaat Stichten in het plan I Hoge Vugt te FVe- w K H. J. OOMEN da. Terwijl de hele clerus van het bis dom nog giste naar de benoemingen was hij, evenals mo derator v. d. Maade die bouwpastoor wordt in het Bre dase stdsdeel Ype- laar, al lang op de hoogte. Hij heeft gezwegen als het graf, al is hij nu en dan wel op zijn scooter gesprongen om in zijn nieuwe paróchie een kijkje te gaan nemen. Zijn eerste zorg is nu een noodkerk te stichten om binding te krijgen in zijn nieuwe parochie. Het bouwen zit hem overigens in het bloed, want hij stamt uit het Oosterhoutse ar chitectengeslacht Oomen. In 1943 werd hij priester gewijd, was daarna zielzorger op de eenmanspost Galder („eigenlijk ben ik al zo'n beetje pastoor geweest",) negen jaar lang kapelaan van de ka thedrale kerk en twee jaar kapelaan in cie Bredase St.-Joseph-parochie. Als dio cesaaan adviseur van de katholieke mid denstandsbond en de jonge middenstands vereniging heeft hij het avond aan avond druk met vergaderingen. Op de duur zal nij deze beide functies, die hem erg na aan het hart liggen, wel moeten laten varen. Toen moderator C. M. v. d. Maade na 31Jpneste™i)ding op 3 juni 1939 ziel- np h J/k de Belgische plaats Her- hy niet kunnen bevroeden dat (Advertentie) Een beeld van de Tall Ships race van Torbay naar Rotterdam. Rechts op de foto het Italiaanse schip „Amerigo 'Vespucci" (3543 ton), links het Duitse schip „Gorch Foch" (1989 ton). In het midden een onbekend NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL PROF. DRS. J. C. DEKKERS hij in het diocees dat hij toen verliet, eens bouwpastoor zou worden. Na een korte assistentie in Stuivezand werd hij in 1946 kapelaan van de Mariakerk te Breda (Ginneken). In 1950 begroetten hem de voogdijkinderen van het toen malige St.-Willibrordusgesticht als rec tor. Later werd hij moderator van en godsdienstleraar aan de HTs in de Baro- niestad. Bovendien is hij diocesaan advi seur van de Nederlandse Katholieke Sportbond. Hij is geboren in 1914 te Rijen. Als hij van zijn vakantie terug komt in zijn huis in de Veemarktstraat, zal de benoemingsbrief voor hem geen verrassing zijn, aangezien ook hij al wist wat hem te wachten stond. Andere interessante benoemingen zijn die van H. J. M. Vaarten (geboren in 1930, gewijd in 1955, achtereenvolgens kapelaan te Sas van Gent en godsdienst leraar aan het Roosendaalse lyceum) tot assistent van vicaris-generaal H. Ernst Markendaal; de benoeming van kapelaan bij het wijk werk en tot moderator van het instituut voor sociale opleidingen, J. Sterkens (geboren in 1927, gewijd in 1952, achtereenvolgens kapelaan te Din- teloord, Geertruidenberg en Breda) tot diocesaan adviseur van de KAB en de VKAJ, in welke functie hij rector A. J. M. Kimmel van Moederheil opvolgt. Rector Kimmel, die na zijn wijding in 1945 enige tijd kapelaan was in Zeeland waar hij ook de KA behartigde, wordt directeur van het diocesaan missiebureau en aalmoezenier van de stedelijke KAJ te Breda. De kruisheer W. van Oosten dorp wordt bedrijfsaalmoezenier te Ze venbergen. Hij is geboren in 1909, werd priester in 1935r was tot 1956 leraar aan het klein-seminarie van zijn orde te Uden en daarna kapelaan in Rotterdam. In Roosendaal wordt godsdienstleraar H. Vaarten opgevolgd door kapelaan P. A. M. van Zon van de parochie van de H. Maria, Middelares van alle gena de te Ginneken. Kapelaan C. J. M. Don uit Raams- donksveer neemt zijn plaats in in ge noemde parochie. Tot kapalaan te Raamsdonksveer is benoemd J. P. Peters tot nu toe leraar aan het seminarie Ype- laar te Breda. Kapelaan A. C. M. van Loon uit Made is benoemd in de paro chie van het H. Kruis te Roosendaal; tot kapelaan te Made is benoemd A. C. M. Backx uit Terheijden; tot kapelaan te Terheijden C. P. M. Rombouts uit Wel berg; tot assistent te Weloerg op verzoek van de provinciaal der Assumptionisten A. Koopman, A. A.; tot kapelaan te Le pelstraat A. A. G. M. Vermunt (neo mist); tot godsdienstleraar O. L. ter Dui nen te Ossendrecht C. J. v. Haastert uit Middelburg; tot kapelaan te Middelburg J. J. M. v. Hemel (neomist)); tot assistent van het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda drs. W. G. C. M. Lourijssen, die tot dusver in Rome studeerde; tot kapelaan te St.- Jansteen B. M. Fischer uit Zierikzee; tot kapelaan te Zierikzee C. A. A. Em- brechts (neomist); tot kapelaan te Oos- sterhout in de parochie van het H. Huis gezin van Nazareth G. M. J. Temmer man uit Ossendrecht; tot kapelaan te Ossendrecht A. C. W. Loonen, thans kapelaan te Raamsdonk; tot kapelaan in de parochie van de Goede Herder te Breaa drs. J. v. Dongen thans kap. te Vlissingen; tot kapelaan te Roosendaal in de parochie van de H. Cornelius W. R. Vervaet uit IJzendijke;tot kapelaan te IJzendijke J. G. M. Ververs (neomist); tot kapelaan in de parochie van de H. Anna te Breda J. A. M. van Disseldorp uit St.-Willebrord tot kapelaan te St.- Willebrord J. B. M. Smits (neomist); tot kapelaan te Axel F. F. Hermans (neo mist); tot kapelaan te Bergen op Zoom op verzoek van de provinciaal der Maristen G. L. N. Koek, c.m. ((paro chie H. Paulus); tot moderator en gods dienstleraar aan de L.T.S. te Hulst op verzoek van de provinciaal der Maris ten G. J. C. M. Kuypers, s.m.; tot godsdienstleraar aan het O. L. Vrouwe Lyceum te Breda J. H. P. M. M. van Steen, tot nu toe rector van huize St.- Catharina te Bergen op Zoom: tot gods dienstleraar te Bergen op Zoom aan het lyceum J. G. M. Witlox, tot nu toe mo derator van het O. L. Vrouwelyceum te Breda; tot aalmoezenier van de Tucht school te Breda, G. A. M. Baeten, die zijn werk als bedrijfsaalmoezenier blijft verrichten; tot director spiritualis van het seminarie IJpelaar P. B. Don, thans prefect aldaar; tot sub-regent van het seminarie IJpelaar M. B. J. van Bilsen; tot kapelaan te Nieuw-Vossemeer C. G. M. Vos (neomist); tot assistent in de parochie van de H. Martinus te Breda A. M. Broos (neomist) en tot assistent te Stoppeldijk J. T. M. Brooijmans (neo mist). (Van onze redacteur) Vanaf gisterenmiddag twaalf uur kennen het katholieke midden- en oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een nieuwe deke naatsindeling, die al geruime tijd in voorbereiding was en o.a. ten doel heeft de pastorale zorg in deze contreien aan te passen aan zowel de geogra fische als structurele samen hang der verschillende paro chies, waarbij met name de ingrijpende industriële ontwik keling van de Kanaalzone een belangrijke rol heeft gespeeld. Terwijl het dekenaat Honte nisse waarvan oud - deken Staal in het voorjaar 1962 met emeritaat ging definitief wordt op geheven, is gelijktijdig het nieuwe dekenaat Terneuzen gesticht, met pastoor J. A. A. v. Mechelen als eerste deken. Pastoor-deken A. Koopmans te Hulst vindt deze nieuwe dekenaats-inde- ling een zeer nuttige maatregel, aan gezien ligging en structuur der be trokken parochies nu veel beter tot hun recht gaan komen, hetgeen met name geldt voor Hulst als oost-Z.- Vlaamse centrum gemeente. Zijn nieuw-benoemde confrater, pastoor-deken J. A. A. v. Mechelen te Terneuzen blijkt eenzelfde me ning te zijn toegedaan: de zielzorg in het sterk-industrialiserende Ka naalzone-gebied vereist een andere pastorale inzet Ian b.v. in loutere plattelandsgemeenten. Bovendien was de vroegere indeling ,,te gek", oor- De officier bij de rechtbank in Den He ag heeft tegen de 34-jarige vroegere kantoorhouder van de PTT in Woubrug- ge, A. P. wegens verduistering van in totaal 26.000 in zes a zeven jaar tijds een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Verdachte, die gehuwd is, vader van vier kinderen en een salaris had van f 470 per maand, zou boven zijn stand hebben geleefd. Om dit te kunnen vol houden stopte hij, zoals de presidente, mej. mr. Minkenhof zei, het ene gat met het andere. Er was een volledige boekhouding door verdachte van zijn knoeierij aange legd, zodat hij bijvoorbeeld precies op tijd belastinggelden overmaakte, welke door bepaalde personen bij hem al waren gestort doch welk geld hij voor zichzelf had gebruikt. Het Algerijnse politieke bureau en het voorlopig bestuur zullen een reeks bij eenkomsten houden met leidende plaat selijke functionarissen om te pogen de in het slop geraakte economie weer op de been te brengen. Ook zal het bureau met de willaja (militaire districts)raden opnieuw overleg plegen over het kiezen van kandidaten voor de aanstaande ver kiezingen (2e sept.), is gisteren in Al giers bekendgemaakt. De eerste bijeenkomst voor „de admi nistratieve coördinatie en economisch herstel" zoals het in het communiqué heet zal vrijdagmiddag in de prefec tuur van Algiers worden gehouden. De politieprefecten en prefecten en onder prefecten van Algiers en omliggende dis tricten zullen eraan deelnemen. Zaterdag wordt een gelijksoortige ver gadering in Constantine, en zondag in Oran gehouden. Deken Koopmans ..zeer nuttig.. Deken v. Mechelen ..gezonde maatregel. deelt de nieuwe deken, die in dit verband bij wijze van voorbeeld herinnert aan het feit, dat het deke naat Hulst zich uitstrekte tot Phi lippine, terwijl het aan Hulst gren zende Terhole tot het dekenaat Hon tenisse behoorde. 1?? Agfa camera een Agfa jdn:voor briljant zwart-wit Isopan 'ot>, voor Kleur Agfacolor CN 17. De inhoud van de aangespoelde flesjes aan de Zeeuwse en de Hollandse kust kan omschreven worden als staalpillen in capsulevorm. De inhoud is waarschyn- lijk bedorven door verblyf in het zee water. Er zyn geen aanwijzingen dat de capsules andere stoffen bevatten die schadelyk zijn voor de volksgezondheid. Het rijksinstituut voor de volksgezond heid is tot deze conclusie gekomen na een systematisch onderzoek. Over de i herkomst van de capsules is nog niets bekend. Een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest, is voor de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 20-jarige vracht autochauffeur E. B. wegens diefstal van een auto. tr1? je av"nd van 24 mei van dit jaar vriMrfL in «e^schap van drie vrienden erop uit, om een van deze ka- Hnn t=r.,aa1 €en g-atis aut0 te helpen. tw) ste keuze viel op een wagen in Bunmk, maar deze bleek defect, waal- op Zij een jerrycan, een accu, twee auto dekens en een reservewiel met band mee namen. Vervolgens koersten zij naar Jut- phaas, waar zij een langs de weg ge parkeerde ook weer defecte auto aantroffen. Deze wagen was achtergela ten door een Belgische toerist. Zij slaag den er in het mankement te verhelpen en namen de auto mee naar Utrecht. Tenslotte durfden zij de gestolen wagen niet te houden, omdat zij ontdekking door de politie vreesden. In een weiland bij de Marnixlaan in Utrecht werd het voertuig onbeheerd achtergelaten. DE ITALIAANSE RENNER Giuseppe Fezzardi won de wegwedstrijd der ,,Drie Varese valleien"; de Belg Jos. Hoevenaars, in de sprint verslagen, werd tweede. Fezzardi legde de 266 km af in 7 uur, 10 minuten en 8 se conden. (Van onze redacteur) Een duidelijke tendens van algemene voldoening kenmerkte de schier „histo rische" hamerslag, waarmee wnd. voorzitter M. de Vos tijdens de jongste gemeenteraadsvergadering te Terneuzen agendapunt 6 als gefiatteerd bezegelde! Daarmee immers viel een besluit van enorme gemeenschapsbetekenis a) de aankoop van grondpercelen ter realisering van het uitbreidingsplan „Industrie-terrein Nieuw Neuzen polder" en b) de verkoop van 84.70.15 ha dezer gronden aan de Dow Chemie A. G. te Bazel voor de vestiging van fabrieksgebouwen door dit wereldver maarde Amerikaanse concern. De unanieme instemming der raads leden werd in eerste instantie onder woorden gebracht door de heer R. Hol (P v. d. A.), die zich bijzonder inge nomen toonde met wat hij noemde „dit vooruitstrevend bestuursbeleid", dat naar globale raming 8.237.000 zal ver eisen. De heer R. Vrieling (V.V.D.) wenste wel iswaar enige nadere toelichting inzake detailpunten der overeenkomst tussen de gemeente en de Dow Chemie, waar-i over voorafgaande aan de vergadering nog een langdurige bespreking was ge voerd, doch ook hij toonde zich ten slotte voldaan met het raadsbesluit, dat ook de wnd. voorzitter „bijzonder ge wichtig" noemde. Bouwgrond-schaarste De heer M. v. Langevelde (A.R.) gaf bij de bespreking der ingekomen stuk ken uiting aan zijn vreugde over de toewijzing van 61 woningwetwoningen ten behoeve der industriële ontwikkeling, doch evenals enkele andere raadsleden bleek hij bezorgd ever de schaarste aan bouwgrond. De wnd. voorzitter kon met betrekking tot die 61 woningen gerust scellen, doch verhaalde anderzijds niet, dat de bouwgrondsituatie inderdaad moeilijk ligt. De heren v. Langevelde en Weterings (K.V.P.) drongen erop aan, dat de stedebouwkundigen tot grotere speed met hun plannenmakerij worden gemaand. Intussen zal zo spoedig moge lijk worden begonnen meyt het bouwrijp maken van het plan „zuid-west". De b. en w.-voorstellen tot a) aan koop van grond met opstallen in de Oude Zevenaarpolder en Coegorspolder en b) de bouw van gemeentewege van een fa briek aan de Industrieweg en c) de verhuur hiervan aan de meterfabriek Dorddrecht gingen vlot oner de hamer door, waarbij de heer Hol (P. v. d- A.) desgevraagd te horen kreeg, dat dit be drijf 80 personeelsleden telt. Ambtswoning De bevoegdheid tot gemeentelijke aankoop van de panden Axelsestraat 243 en 245, waarvan er ééntje door de burgemeester bewoond wordt, werd door de raadsleden desgevraagd gedelegeerd aan het dagelijks bestuurscollege, hoe wel de heer v. Langevelde zich van deze methode een principieel tegenstander verklaarde en de voorkeur gaf aan des noods een spoedeisende raadsvergade ring, wanneer de zaak defin"+ief in kan- I-Iet akkoord met Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea is dan rond. Men kan er een zucht van ver lichting bij slaken. De laatste onder handelingen waren een waar gemartel. Het secretariaat van de V.N. onthield ons „per abuis" een belangrijk stuk, van welks bestaan we pas iets hoor den, toen Soekarno erop zinspeelde. Indonesië tartte ons tot verwerping door tijdens de allerlaatste fase van het gesprek nog enige honderden parachutisten over het oerwoud uit te strooien. Dat was voor de statistiek der overwinning nodig. Oe Thant en Bunker en het State Department ken den geen enkel commentaar op dit staaltje van internationaal onfatsoen. We worden bij tijd en wijle wel ge prezen als trouwe bondgenoten en V.N.-leden, maar men ziet toch liever Indonesië naar de ogen in de hoop dit gebied voor het communisme te behoeden. Daardoor vergeet men schone zaken als internationale rechts regelen en zelfbeschikkingsrecht bij tijd en wijle. We moeten er maar niet te veel over nakaarten. Slechts de tijd kan uitwijzen, wat de gevolgen van dit akkoord voor de machtsverhoudingen in het Verre Oosten zullen zijn. Aan de regering-De Quay heeft het niet zo zeer gelegen, dat geen beter resultaat werd behaald. Als ze niet gehinderd was door een hele reeks amateur-diplomaten, handig aange trokken door Indonesische diplomaten, als ze bij de grote bondgenoten met name Amerika beter begrip had ge vonden voor haar pogingen, om het Papoea-volk langs ordelijke banen tot een vrije keuze te leiden, dan zouden de zaken er nu anders voor staan. Al te goed vertrouwen in rechts principes en fatsoen, dat is het wat men de regering wellicht kan ver wijten. Maar in zulk een verwijt steekt toch ook een compliment. Nederland heeft .in Nieuw-Guinea nooit zijn voordeel gezocht. Het had zich na het opgeven van zijn grote Nederlands-Indische kolonie met suc ces gewijd aan de verovering van nieuwe economische mogelijkheden in de Euromarkt en andere gebieden van de wereld. Boekhoudkundig bezien was Nieuw-Guinea een schadepost en het zag er niet naar uit, dat het ooit naar de creditzijde zou kunnen worden overgebracht. Boekhoudkundig brengt het akkoord op de duur zeker winst. We worden van een hoop last en zorg bevrijd. Dat is het trouwens ook, wat het zakelijk aangelegde deel van de oppositie steeds heeft voorgehouden. We zullen naast de verliesposten voor recht en fatsoen deze creditpost dan mogen aanvaarden. Er komt nu verder weer een deur open n«ar meer normale betrekkingen met Indonesië. Of dit ook een eco nomische creditpost zal worden, of we iets terug zullen zien van de daar verloren miljoenen, we moeten er maar niet te vast op rekenen. Indo nesië heeft met al de in beslag geno men vreemde eigendommen een toe nemende verarming kunnen vertragen, maar niet voorkomen. Het laat zich van verschillende kant steunen zonder dat de armoede en corruptie konden worden verbannen. Nederlands kapi taal en intellect zouden zeker een rol ten goede kunnen sptelen. Het is de vraag, of Soekarno's trots het dul den kan, dat de „onderdrukkers" van Irian Barat iets goeds in zijn land tot stand zouden brengen. We kunnen hier ook slechts af wachten. En wat de Papoea's aangaat?... We kunnen moeilijk geloven, dat de heren Oe Thant en Bunker zo naïef zijn te geloven, dat de V.N. over een jaar of zes zeven een werkelijk objectieve volksstemming te controleren krijgen. Papoealand zal het zeker niet beter krijgen dan Indonesië zelf, waar de van boven geleide voorlichting hoogtij viert, waar perscensuur aan de orde van de dag is, waar oppositieleiders een gedwongen verblijf wordt aange wezen. En dan zouden de Papoea's over zes jaar vrij kunnen kiezen? Gelove wie het geloven wil. (Van onze verslaggever) Dit jaar zyn vele duizenden minder dan in andere jaren naar Bergen op Zoom gekomen om te kijken naar de Maria-Ommegang. Ook zeer veel Bergenaren hebben kenelijk geen lust gehad de straat op te gaan om getuige te zijn van de zeventiende rondgang van de indrukwekkende stoet, die in een groot aantal tafe relen de zeven vreugden van Maria in beeld brengt. Hoeveel mensen de Maria-Ommegang hebben gadegeslagen is natuurlijk moeilijk te zeggen. Men staat name lijk niet alleen in een groot aantal straten op d estoep, maar ook kijken talloze families aangevuld nog met familie van buiten de stad vanuit de verschillende woonetages in de straten. Veel moeilijker nog is te zeggen hoevelen er verstek hebben laten gaan in vergelijking met voor afgaande jaren. De vele lege plek ken in de verschillende grote straten spreken echter duidelijke taal. Veel duidelijker nog dan de officiële cij fers van de politie, die zeggen dat ongeveer 1300 wagens geparkeerd zijn geweest op de speciale parkeer plaatsen en de officieuze cijfers van de Spoorwegen, die zelfs te verstaan geven, dat het extra-aantal reizigers naar Bergen op Zoom nauwelijks vijftienhonderd bedraagt. Deze geringere belangstelling zegt naturlijk niets over de Maria-Omme gang zelf. Hoewel men vanaf 1945 praktisch gesproken ieder jaar de zelfde Ommegang presenteert en men dus bepaald niet met opzienbarende verrassingen uit de bus komt is er ook de zeventiende keer veel te ge nieten geweest. Dit jaar trof nog het meest de wijze waarop de ver schillende declamatiegroepen en de declamatoren optraden. Met werke lijke overtuiging brachten zij de teksten en sommige tafereeltjes, zoals de wedervinding in de tempel en de boetepreken van Sint Jan de Doper, boeiden alleen al door de realistische weergave van de gebeur tenissen. Op een stoet van zeker 1700 mede werkers, waaronder zeer kleine en zeer oude, valt natuurlijk altijd wat op te merken. Bezien wij echter het geheel dan kan men niet anders zeggen, dan dat men de drie kwartier die de stoet nodig heeft om voorbij te trekken, ten volle geboeid wordt. Op de foto's: Links St. Christoffel, rechts een hartveroverende groep bloemenstrooiende bruidjes. nen en kruiken is. Vanwege de „bij zondere omstandigheden" wilde hij evenwel in dit geval over zijn be zwaar heenstappen. Derhalve kan de koop doorgaan, hetgeen o.a. de ge legenheid biedt tot het creëren van een geschikte ambtswoning voor de burge meester. (Advertentie) CHOCOLADE NOUCAT-NUTS 150 gram. CROQUANT WAFELTJES melk, zeer licht in gewicht 200 gram JACKIE'S 'n heerlijk fris zuurtje 491 200 gram KRAKELINCEN of ARNHEMSE MEISJES 200 gram PRINCE-CHOCOLAT 6 stuks voor 791 VROOM D R E E SM A N N BREDA BERCEN OP ZOOM OOSTERHOUT

de Stem | 1962 | | pagina 3